Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω οτι είναι κάτι σεξιστικό...

117583322_2985109194948133_7866235096582714990_n.jpg
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι είναι κάτι σεξιστικό, απλά είναι λογικό οτι η γυναίκα θα κοιτάξει το φυλλάδιο αυτό και θα αποφασίσει να ψωνίσει το τάδε απορρυπαντικό οπότε θα ταυτιστεί περισσότερο με την κοπέλα που σκουπίζει παρά με έναν μαντραχαλά που σκουπίζει. Η διαφήμιση έχει το σκοπό να νιώσεις οτι ταυτίζεσαι με αυτόν που διαφημίζει το προϊόν ώστε να το επιλέξεις. Αν δείξει πχ μια ηλικιωμένη να διαφημίζει σερβιέτες πιο πολύ κουφό θα σού φανεί παρά να πας να το αγοράσεις. Θες να ταυτιστείς και να μοιάσεις στον άνθρωπο που διαφημίζει κάτι ή να γελάσεις με κάτι που θα το θυμάσαι. Γι' αυτό και μας έχουν μείνει στο μυαλό διαφημίσεις με αστείο περιεχόμενο, πχ τυχαίο; δε νομίζω!, μπούχουμ δέρνουμε; , πουτ δε κοτ ντάουν σλόουλι κλπ

Το ότι θα σκεφτούμε ότι το απορρυπαντικό θα το κοιτάξει γυναίκα και όχι άντρας είναι και αυτό στερεότυπο :loltooth:
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γενικά η συζήτηση θυμίζει το σχόλιο του Γαβρόγλου για τις γυναίκες και τα μαθηματικά. Όπου ο Γαβρογλου κάνει το γνωστό του σχόλιο για να πει ότι η υπουργός με τις δηλώσεις της επιβεβαιώνει το τραγικό στερεότυπο ότι οι γυναίκες δεν ξέρουν μαθηματικά, αλλά εντέλει έτσι αναπαράγει ο ίδιος το στερεότυπο όσο κι αν δεν το συμμερίζεται.

Το ίδιο νομίζω γίνεται και με το στερεότυπο της γυναίκας που κοιτάζει τα απορρυπαντικά εδώ πέρα. Συμφωνώ με Aura.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Το ότι θα σκεφτούμε ότι το απορρυπαντικό θα το κοιτάξει γυναίκα και όχι άντρας είναι και αυτό στερεότυπο :loltooth:
Δεν ανέφερα τί σκεφτόμαστε εμείς αλλά τί σκέφτονται οι διαφημιστές που σκοπό έχουν να πουλήσουν. Αν εσύ ήσουν διαφημιστής θα έβαζες έναν άντρα να διαφημίσει κρέμα για τις ρυτίδες ξέρω γω; Το κοινό τους θέλουν να προσελκύσουν αναλόγως το προϊόν που διαφημίζουν.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν ανέφερα τί σκεφτόμαστε εμείς αλλά τί σκέφτονται οι διαφημιστές που σκοπό έχουν να πουλήσουν. Αν εσύ ήσουν διαφημιστής θα έβαζες έναν άντρα να διαφημίσει κρέμα για τις ρυτίδες ξέρω γω; Το κοινό τους θέλουν να προσελκύσουν αναλόγως το προϊόν που διαφημίζουν.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λες. Σαν να σου πω εγώ θα έβαζες γυναίκα να διαφημίσει κατσαβίδι; Υποτίθεται το απορρυπαντικό απευθύνεται σε όλους , δεν είναι γυναικεία σερβιέτα , ούτε αντρικό ξυραφάκι. Τώρα κατάλαβα, κατά βάθος είναι σεξισμός προς τους άντρες και ότι είναι λέτσοι :loltooth:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν εχει ποιος και ποια ! Οποιος εχει χρονο κανει .Αμα ο αλλος δουλευει ολη την μερα ,ε μην περιμενεις και εσυ να μην σου πει κανα μπινελικη αν του πεις οτι εγω σκουπισα εσυ σφουγκαρισε .Οπως και το αντιθετο !Οποτε οποιος εχει χρονο το κανει!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν ανέφερα τί σκεφτόμαστε εμείς αλλά τί σκέφτονται οι διαφημιστές που σκοπό έχουν να πουλήσουν. Αν εσύ ήσουν διαφημιστής θα έβαζες έναν άντρα να διαφημίσει κρέμα για τις ρυτίδες ξέρω γω; Το κοινό τους θέλουν να προσελκύσουν αναλόγως το προϊόν που διαφημίζουν.

Οι άντρες δε χρησιμοποιούν αντιρυτιδική κρέμα (η συντριπτική πλειοψηφία έστω), ενώ απορρυπαντικό χρησιμοποιεί τουλάχιστον κάθε εργένης που σέβεται τον εαυτό του συν όσοι δεσμευμένοι βοηθούν στις δουλειές. Οι συγκρίσεις είναι λίγο άστοχες αν και συμφωνώ ότι δε με ενοχλεί το διαφημιστικό (ακριβώς επειδή δεν το θεωρώ ούτε αντρική ούτε γυναικεία υπόθεση, για μένα δεν έχει σημασία ποιον θα δείχνει). Επίσης στη συγκεκριμένη διαφήμιση θεωρώ την ανάγκη για ταύτιση λίγο χαζή γιατί μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης κι όχι κάποιο είδος πολυτελείας που χρειάζεται διαφήμιση για να μας πείσει να το αγοράσουμε. Ίσως ψειρίζουμε τη μαϊμού εν προκειμένω.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λες. Σαν να σου πω εγώ θα έβαζες γυναίκα να διαφημίσει κατσαβίδι; Υποτίθεται το απορρυπαντικό απευθύνεται σε όλους , δεν είναι γυναικεία σερβιέτα , ούτε αντρικό ξυραφάκι. Τώρα κατάλαβα, κατά βάθος είναι σεξισμός προς τους άντρες και ότι είναι λέτσοι :loltooth:

Αν πεις πως είναι σεξιστικό να βλέπεις παντού γυναίκες να διαφημίζουν απορρυπάντικά και κατσαρόλες θα σου πουν πως απλά τυχαίνει επειδή έτσι συνηθίζεται. Αν βγει ΜΙΑ διαφήμιση που να δείχνει γυναίκα με κατσαβίδι (ή άντρα με απορρυπαντικά) θα βγουν όλοι οι enlightened συντηριτικοί να μιλάνε για political correctness, προπαγάνδα κι ό,τι άλλη πίπα αναπαράγεται σήμερα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αν πεις πως είναι σεξιστικό να βλέπεις παντού γυναίκες να διαφημίζουν απορρυπάντικά και κατσαρόλες θα σου πουν πως απλά τυχαίνει επειδή έτσι συνηθίζεται. Αν βγει ΜΙΑ διαφήμιση που να δείχνει γυναίκα με κατσαβίδι (ή άντρα με απορρυπαντικά) θα βγουν όλοι οι enlightened συντηριτικοί να μιλάνε για political correctness, προπαγάνδα κι ό,τι άλλη πίπα αναπαράγεται σήμερα.
Ναι σύμφωνη ότι συνηθίζεται πχ οι γυναίκες να πλένουν τα ρούχα όμως σε σχέση με το 50 αυτό σταδιακά αλλάζει καθώς και οι άντρες συμμετέχουν στις δουλειές του σπιτιού . Οπότε δε το θεωρώ πλέον τόσο πρωτοπόρο να βλέπω άντρα να διαφημίζει απορρυπαντικό όσο μπορεί να ήταν 40 χρόνια πριν. Άσε που αν δεν κάνω λάθος πολλές εταιρείες απορυπαντικων επιλέγουν άντρα, όμορφο σέξυ για να απευθυνθούν, απ'όσο τουλάχιστον εγώ αντιλαμβάνομαι τόσο στο γυναικείο όσο και στο αντρικό κοινό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Ακόμα τα βλέπω και γελάω. Υπάρχουν άνθρωποι που χαρακτηρίζουν σεξιστικό ένα περιοδικό επειδή δείχνει μια γυναίκα με το απορρυπαντικό και έναν φοιτητή άντρα να κάθεται σε έναν καναπέ.

Ε ρε τι άλλο θα ζήσουμε.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ακόμα τα βλέπω και γελάω. Υπάρχουν άνθρωποι που χαρακτηρίζουν σεξιστικό ένα περιοδικό επειδή δείχνει μια γυναίκα με το απορρυπαντικό και έναν φοιτητή άντρα να κάθεται σε έναν καναπέ.

Ε ρε τι άλλο θα ζήσουμε.
https://www.werbewatchgroup-wien.at/files/Catalogue_of_Criteria_Sexist_Advertising.pdf ενδεικτικά το βρήκα αυτό στο 2λεπτο search που έκανα. Έχει πολλη βιβλιογραφία το ζήτημα του σεξισμού στη διαφήμιση και πολλή έρευνα εκ μέρους κυρίως κοινωνιολόγων και κοινωνικών ψυχολόγων ανα το παγκόσμιο.
Διδάσκεται στα πανεπιστήμια σε ορισμένα μαθήματα, το συγκεκριμένο θέμα. Ορισμένα μάλιστα, τμήματα έχουν ανεξάρτητο μάθημα όλο το εξάμηνο στο θέμα του σεξισμού στη διαφήμιση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
https://www.werbewatchgroup-wien.at/files/Catalogue_of_Criteria_Sexist_Advertising.pdf ενδεικτικά το βρήκα αυτό στο 2λεπτο search που έκανα. Έχει πολλη βιβλιογραφία το ζήτημα του σεξισμού στη διαφήμιση και πολλή έρευνα εκ μέρους κυρίως κοινωνιολόγων και κοινωνικών ψυχολόγων ανα το παγκόσμιο.
Διδάσκεται στα πανεπιστήμια σε ορισμένα μαθήματα, το συγκεκριμένο θέμα. Ορισμένα μάλιστα, τμήματα έχουν ανεξάρτητο μάθημα όλο το εξάμηνο στο θέμα του σεξισμού στη διαφήμιση.

Θα έπρεπε δηλαδή για να ικανοποιούμε μερικούς ευαίσθητους και να τηρούμε το Political Correctness να βάζουμε άντρες με τα απορρυπαντικά και τις γυναίκες να κάθονται;

Σοβαρευτειτεεεεεεεε.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θα έπρεπε δηλαδή για να ικανοποιούμε μερικούς ευαίσθητους και να τηρούμε το Political Correctness να βάζουμε άντρες με τα απορρυπαντικά και τις γυναίκες να κάθονται;

Σοβαρευτειτεεεεεεεε.
Δεν ξέρω εγώ Political και ξε-Political Correct και μη. Εγώ ξέρω ότι είναι θέμα ερευνητικό με πολλές πτυχές, μεγάλη χρηματοδότηση και με τα περισσότερα, που προβάλλονται, ο τηλε-θεατής δεν τα αντιλαμβάνεται συνειδητά.

Είναι επιστήμη του μυαλού και καθοδήγησης η διαφήμιση :)
Οι αντιλήψεις που έχουμε ως άνθρωποι διαμορφώνονται, τροποποιούνται ή διατηρούνται μέσω της διαφήμισης για το πιο απλό και απλοϊκό ζήτημα όσο και για τα πιο περίπλοκα.

Κάθε δευτερόλεπτο της διαφήμισης, εμπεριέχει πολλά μηνύματα. Κάθε κλίση του σώματος, χρώμα, μέγεθος, σχήμα, γενικά κάθε τι που υπάρχει σε αυτό που βλέπουμε και ακούμε περνάει μηνύματα, συνειδητά και ασυνείδητα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Δεν ξέρω εγώ Political και ξε-Political Correct και μη. Εγώ ξέρω ότι είναι θέμα ερευνητικό με πολλές πτυχές, μεγάλη χρηματοδότηση και με τα περισσότερα, που προβάλλονται, ο τηλε-θεατής δεν τα αντιλαμβάνεται συνειδητά.

Είναι επιστήμη του μυαλού και καθοδήγησης η διαφήμιση :)
Οι αντιλήψεις που έχουμε ως άνθρωποι διαμορφώνονται, τροποποιούνται ή διατηρούνται μέσω της διαφήμισης για το πιο απλό και απλοϊκό ζήτημα όσο και για τα πιο περίπλοκα.

Εγώ από την άλλη νομίζω ότι γίνεται πολλή φασαρία για το τίποτα. Εκεί απευθύνονται οι επιχειρηματίες δεν θα κάτσουν να νοιαστούν τώρα για φαλλοκρατια και φεμινισμό. Που έχει το κέρδος; Εκεί θα πάνε. Εφόσον απευθύνονται για αυτό στον γυναικείο πληθυσμό, γυναίκα θα προβάλουν. Τι να κάνουμε; Ο άντρας αν δεν του πει η γυναίκα συγκεκριμένα πιο να πάρει θα πάρει απλά το πρώτο που θα βρει.

Κολλάτε πραγματικά σε χαζομάρες. Άμα το πάμε έτσι σεξιστικό είναι ότι διαφημίζεται για τα αγόρια τα Playmobil και για τα κορίτσια οι κούκλες και στο τέλος θα καταλήξουμε στην εκτρωματική αντίληψη ορισμένων εξτρεμιστών ότι είναι σεξιστικό που υπάρχουν φύλα. It's a boy or a girl. Deal with it. Two equal genders.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη νομίζω ότι γίνεται πολλή φασαρία για το τίποτα. Εκεί απευθύνονται οι επιχειρηματίες δεν θα κάτσουν να νοιαστούν τώρα για φαλλοκρατια και φεμινισμό. Που έχει το κέρδος; Εκεί θα πάνε. Εφόσον απευθύνονται για αυτό στον γυναικείο πληθυσμό, γυναίκα θα προβάλουν. Τι να κάνουμε; Ο άντρας αν δεν του πει η γυναίκα συγκεκριμένα πιο να πάρει θα πάρει απλά το πρώτο που θα βρει.

Κολλάτε πραγματικά σε χαζομάρες. Άμα το πάμε έτσι σεξιστικό είναι ότι διαφημίζεται για τα αγόρια τα Playmobil και για τα κορίτσια οι κούκλες και στο τέλος θα καταλήξουμε στην εκτρωματική αντίληψη ορισμένων εξτρεμιστών ότι είναι σεξιστικό που υπάρχουν φύλα. It's a boy or a girl. Deal with it. Two equal genders.

Άλλο το βιολογικό φύλο και άλλο το ''κοινωνικό'' , το ποιος κάνει τις δουλειές είναι κοινωνικό . Και το'' οι άντρες δεν κλαίνε'' σεξιστικό είναι μήπως το καταλάβεις έτσι αφού είσαι άντρας . Μη σας σηκώνετε πάντα η τρίχα , το έχετε συνδυάσει με καμμένη μισανδρία και ονειροπαρμένη ιδεολογία , δεν έχω καταλάβει . Άλλο πράγμα οι βιολογικές διαφορές των φύλων και οι αντικειμενικές αλήθειες, και όποιος ζει σε ροζ σύννεφο δικό του θέμα , αλλά αυτό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Άλλο το βιολογικό φύλο και άλλο το ''κοινωνικό'' , το ποιος κάνει τις δουλειές είναι κοινωνικό . Και το'' οι άντρες δεν κλαίνε'' σεξιστικό είναι μήπως το καταλάβεις έτσι αφού είσαι άντρας . Μη σας σηκώνετε πάντα η τρίχα , το έχετε συνδυάσει με καμμένη μισανδρία και ονειροπαρμένη ιδεολογία , δεν έχω καταλάβει . Άλλο πράγμα οι βιολογικές διαφορές των φύλων και οι αντικειμενικές αλήθειες, και όποιος ζει σε ροζ σύννεφο δικό του θέμα , αλλά αυτό.

Τα φύλα είναι δύο βιολογικά. Είναι ίσα αλλά διαφέρουν ως προς κάποια πράγματα όπως διαφέρει και ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά. Μην μπερδεύεις τα households με τα φύλα. Εννοείται και είναι σεξιστικό το οι άντρες δεν κλαίνε και το ότι οι γυναίκες έχουν έμφυτη την ικανότητα στα οικοκυρικά και όλα αυτά. Ανέκαθεν πολεμούσα τέτοιες απόψεις.

Σε μερικές περιπτώσεις όμως μιλάμε για μισανδρια. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω την φασαρία με την διαφήμιση. Κάθε φορά που θα απεικονίζεται κάτι τέτοιο για εσάς θα είναι φαλλοκρατικο άρα η μοναδική ουσιαστική λύση είναι για οτιδήποτε έχει σχέση με τα οικοκυρικα να βγαίνει ο άντρας στην διαφήμιση και για οτιδήποτε έχει σχέση με μαστορεματα και τα λοιπά να βγαίνει η γυναίκα. Εγώ δεν βλέπω άλλη λύση, αφού οτιδήποτε άλλο για εσάς είναι discrimination. Η λογική έχει χαθεί.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τα φύλα είναι δύο βιολογικά. Είναι ίσα αλλά διαφέρουν ως προς κάποια πράγματα όπως διαφέρει και ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά. Μην μπερδεύεις τα households με τα φύλα. Εννοείται και είναι σεξιστικό το οι άντρες δεν κλαίνε και το ότι οι γυναίκες έχουν έμφυτη την ικανότητα στα οικοκυρικά και όλα αυτά. Ανέκαθεν πολεμούσα τέτοιες απόψεις.

Σε μερικές περιπτώσεις όμως μιλάμε για μισανδρια. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω την φασαρία με την διαφήμιση. Κάθε φορά που θα απεικονίζεται κάτι τέτοιο για εσάς θα είναι φαλλοκρατικο άρα η μοναδική ουσιαστική λύση είναι για οτιδήποτε έχει σχέση με τα οικοκυρικα να βγαίνει ο άντρας στην διαφήμιση και για οτιδήποτε έχει σχέση με μαστορεματα και τα λοιπά να βγαίνει η γυναίκα. Εγώ δεν βλέπω άλλη λύση, αφού οτιδήποτε άλλο για εσάς είναι discrimination. Η λογική έχει χαθεί.

Εγώ δεν ζήτησα λύση , είναι σαν να είπα, ότι η διαφήμιση ωθεί τον καταναλωτισμό, δεν σημαίνει ότι θα οργανώσω και διαμαρτυρία κατά των διαφημίσεων, υπεύθυνοι είμαστε έτσι και αλλιώς να κρίνουμε . Και ελεύθεροι να το λέμε..
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Το θέμα είναι απλό. Εφόσον πλέον η γυναίκα εισήλθε στην αγορά εργασίας, εγκαταλείποντας τον αναχρονιστικό της ρόλο και αναλαμβάνοντας κάποιους ρόλους που παλαιότερα είχε αποκλειστικά ο άντρας (και ορθώς συντελέστηκε η μεταβολή αυτή καθώς δεν έχει νόημα η ισότητα των φύλων να είναι απλά συνταγματικώς κατοχυρωμένη αλλά να τη βλέπουμε στη πράξη), οι οικιακές εργασίες κατά κανόνα θα πρέπει να νέμονται ισομερώς. Κατ' εξαίρεση, εάν ο ένας σύζυγος-σύντροφος πρέπει να αφιερώσει περισσότερο χρόνο στη δουλειά του, θα έχει την υποχρέωση να αναλάβει ο άλλος μεγαλύτερο μέρος των οικιακών εργασιών. Μπορεί, δηλαδή, εάν η γυναίκα γυρνάει αργά το απόγευμα από τη δουλειά ή δουλειά της είναι τέτοια που προκαλεί απίστευτη σωματική κούραση, ο άντρας να αναλάβει το 70% των οικιακών εργασιών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μου αρέσουν αυτές που κάνουν δουλειές στο σπίτι. Μαγειρεύουν, ξεσκονίζουν, πλένουν ρούχα, σφουγγαρίζουν... Θαυμάζω την όρεξη και το κουράγιο τους για το μετά... (*πέφτουν πτώμα στο κρεβάτι....) :P
Γνωμη μου ειναι οι δουλειες να μοιραζονται και να γινονται απο ολους οσους μενουν σε ενα σπιτι σαν ισοκατανομη,και να εναλλασσονται.Πχ παιδια και γονεις εκεινα που μπορουν δηλαδη,και σε ενα ζευγαρι να κανουν και οι δυο τις δουλειες ναι γιατι οχι?
Οι αντρες δηλαδη τοσες αλλες δουλειες μπορούν να κάνουν στο σπίτι όπως και να ασχολούνται με τα παιδιά περισσότερο ,ξέρετε τι βοήθεια ειναι αυτη?
Βεβαια δεν ειναι μαθημενοι ολοι αντρες/γυναικες να κανουν δουλειές στο σπίτι και αυτο ξεκιναει απο το πως μεγαλωσαν ή στο πως εχουν συνηθισει στη ζωη τους γενικοτερα,να τα περιμενουν ετοιμα απο τους αλλους,υπαρχουν και αυτοι ναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top