Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο τι μενω πισω. Αυτο συγκεκριμενοποιησε το.

Δε πρόκειται να το κάνω αυτό, αφενός γιατί αυτό είναι δική σου δουλειά όχι δική μου, και αφετέρου επειδή ακόμη και αν επιχειρήσω να το κάνω, το εγώ σου θα το αρνηθεί καθώς θα το δει ως προσπάθεια επιβολής και καταπίεσης. Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν να καταλάβεις από τι μένεις πίσω θα κάτσεις να το σκεφτείς μόνη σου τώρα που πήρες το έναυσμα, ειδάλλως απλά θα προχωρήσεις παρακάτω με τη ζωή σου.

Θα δώσω απλά ένα προσωπικό παράδειγμα. Εγώ μικρός έτρωγα καταπίεση και από τους δύο γονείς, για διαφορετικά πράγματα από τον καθένα και ως εκ τούτου ανέπτυξα αντιθετική προσωπικότητα προς αυτές τις πτυχές ως άμυνα, η οποία ήρθε πακέτο με την άρνηση και την απαξίωση της άλλης πλευράς. Ο πατέρας μου έχει ένα μεγάλο κύκλο γνωστών με τους οποίους διατηρεί επιφανειακές σχέσεις και με καταπίεζε να κάνω το ίδιο, οπότε εγώ ως αντίδραση στην καταπίεση έκανα μονάχα λίγες και πολύ επιλεκτικές φιλίες. Είναι ψυχαναγκαστικός με την τάξη οπότε εγώ έγινα ακατάστατος. Η μάνα μου με καταπίεζε με τα μαθήματα και με το να είμαι εργατικός, οπότε έγινα αναβλητικός και αδύναμος στο grinding και το ονόμασα αυτό ελευθερία και εξυπνάδα.

Όλα αυτά πήγαιναν πίσω στην ζωή μου για πάρα πολλά χρόνια με διάφορους τρόπους και παρότι νόμιζα κοροϊδεύοντας τον εαυτό μου λέγοντας πάνω κάτω ότι λες εσύ τώρα, πως απελευθερώθηκα και απολαμβάνω την ζωή μου, αυτό που γινόταν στην ουσία ήταν να ζω όχι σαν αυτόνομη προσωπικότητα αλλά σαν αντίθεση των γονιών μου.

Και για να τα αλλάξω όλα αυτά έπρεπε να πάω πίσω στις αναμνήσεις τις καταπίεσης, να διαχωρίσω την καταπίεση και το άτομο από το λόγο την καταπίεσης. Και αυτό μετά με έκανε να δω αφενός πως κάποια πράγματα για τα οποία με καταπιέζανε ήτανε σωστά ή είχαν τουλάχιστο μεγάλη δόση αλήθειας και ο δικός μου αντιδραστικός τρόπος ήταν ο λανθασμένος και αφετέρου μου επέτρεπε να δω και να αποδεχτώ τα στοιχεία των γονιών μου που αναπόφευκτα κληρονόμησα, και άρα να καταλάβω καλύτερα το ποιος είμαι και άρα ποιες είναι οι πραγματικές μου δυνάμεις και αδυναμίες, και όχι τα επίπλαστα αντιδραστικά στοιχεία του χαρακτήρα μου.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σουπερμαρκετ και μαγειρεμα κανενα προβλημα, ισα ισα μ'αρεσει να τα κανω. Πλυσιμο πιατο ειναι επισης χαλαρο.

Αλλα πως γινεται να σας αρεσει η ηλεκτρικη σκουπα, το ξεσκονισμα και το σφουγγαρισμα? Ειδικα οταν ειναι γενικη καθαριοτητα και παιρνει κανα 3ωρο ολο το σπιτι ειναι οτι πιο βαρετο.
Μπα τη βρισκω τρομερα!!! 😀😀😀😀
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το σπίτι είναι και ο καθρέφτης του χαρακτήρα.

Μπορείς να καταλάβεις πάρα πολλά για κάποιον από την κατάσταση του σπιτιού του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Από την επανάσταση, στην ανάληψη των δικών σου ευθυνών..
Το άλμα προς την αληθινή ελευθερία.

Σίγουρα η μάνα σου θα είναι περήφανη!
Ειναι ναι! 😀😀😀φαντασου μια αλλη κυρια μου ειχε πει ποσο θα ηθελα να ησουν κορη μου! 😀😀😀😀καλα για αντρες δε λεω:P χαχαχαχαχα
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αχ κοριτσι μου ομορφο!
Season 10 Hug GIF by Friends

Βρε μην αγχωνεσαι.
Εμενα εκτος απο υστερικη με καθαριοτητες η μανα ηταν και με τις εκκλησιες ακραια πουριτανη. Θα τα γραψω εκτενως χαχαχαχαχα😂😂😂😂ολα αυτα τα εχω ζησει μεχρι τα 17 μου γιαυτο εφυγα και δεν ξαναγυρισα.
Γυρισα για αλλους λογους αλλα απο τοτε ναι μενω μονη.
Παλεψα τιποτε δεν ηταν ευκολο αλλα κερδισα κατι. Ανεξαρτησια και μηδεν πρηξιμο.
Πριν γράψεις οτιδήποτε για την μαμά σου... που σε αγαπούσε και σε αγαπάει όσο δεν ξέρεις εσύ, άκουσε μόνο το "άρε μαμά" απο τον απίθανο Παπακωνσταντίνου.
Για όσες έχετε μαμά...
Υ.Γ. όλες έχετε, δεν ήρθατε απο κάποια λαχανίδα...
Μόλις τον άκουσα να λέει στο τέλος: μαμάάάά, πού πάς...
https://www.youtube.com/watch?v=YRBjGVmmx7k
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Πριν γράψεις οτιδήποτε για την μαμά σου... που σε αγαπούσε και σε αγαπάει όσο δεν ξέρεις εσύ, άκουσε μόνο το "άρε μαμά" απο τον απίθανο Παπακωνσταντίνου.
Για όσες έχετε μαμά...
Υ.Γ. όλες έχετε, δεν ήρθατε απο κάποια λαχανίδα...
Μόλις τον άκουσα να λέει στο τέλος: μαμάάάά, πού πάς...

Μεγάλο θέμα ανοίγεις και μάλλον δεν είναι για εδώ, αλλά νομίζω την αγάπη δε την αμφοσβητεί κανείς (στις περισσότερες περιπτώσεις). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ακόμη και έχοντας καλή πρόθεση, οι γονείς δεν κάνουν φοβερά λάθη και δεν αναγκάζουν τα παιδιά να απομακρυνθούν. Δε σημαίνει ότι επειδή μας γέννησαν θα τα ανεχόμαστε όλα, όπως και δε σημαίνει ότι επειδή έκαναν ένα λάθος θα τους σταυρώσουμε. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Κατά τα άλλα, εγώ συμφωνώ με τον χάκερ στο συγκεκριμένο θέμα.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μπα τη βρισκω τρομερα!!! 😀😀😀😀
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Εσύ, κάπου θα έχεις μοιάσει... :)
Ειναι ναι! 😀😀😀φαντασου μια αλλη κυρια μου ειχε πει ποσο θα ηθελα να ησουν κορη μου! 😀😀😀😀καλα για αντρες δε λεω:P χαχαχαχαχα
Φαντάσου να σε θέλει η κυρία και να στερείς τον εαυτό σου, μια αγκαλιά περισσότερη στην μαμά σου...
Ξέρεις πόση δύναμη τις δίνεις με μια ακόμα αγκαλιά...
Απο αυτές που τις έχεις δώσει, ακόμα μία λέω...
Περίσσεμα να βρίσκεις στην ζωή σου, αυτό κάνει την διαφορά...
Πάρτην τηλέφωνο και όταν σε ρωτήσει γιατί, πες της: να σου πω πόσο σε αγαπώ...
μόνο αυτό.
Αν μπορείς...τώρα που μπορείς, γιατι μπορεί να σε ακούσει τώρα.
Θάρθει καιρός που δεν θα μπορείς να πεις κάτι, το παραμικρό... γιατι δεν θα σε ακούει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μεγάλο θέμα ανοίγεις και μάλλον δεν είναι για εδώ, αλλά νομίζω την αγάπη δε την αμφοσβητεί κανείς (στις περισσότερες περιπτώσεις). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ακόμη και έχοντας καλή πρόθεση, οι γονείς δεν κάνουν φοβερά λάθη και δεν αναγκάζουν τα παιδιά να απομακρυνθούν. Δε σημαίνει ότι επειδή μας γέννησαν θα τα ανεχόμαστε όλα, όπως και δε σημαίνει ότι επειδή έκαναν ένα λάθος θα τους σταυρώσουμε. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Κατά τα άλλα, εγώ συμφωνώ με τον χάκερ στο συγκεκριμένο θέμα.
Τα λάθη είναι για να τα διορθώνουμε...
μόνο ένα χρειαζόμαστε.
Δεν μπορώ να συνεχίσω, έχω φορτιστεί, συγνώμη...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πριν γράψεις οτιδήποτε για την μαμά σου... που σε αγαπούσε και σε αγαπάει όσο δεν ξέρεις εσύ, άκουσε μόνο το "άρε μαμά" απο τον απίθανο Παπακωνσταντίνου.
Για όσες έχετε μαμά...
Υ.Γ. όλες έχετε, δεν ήρθατε απο κάποια λαχανίδα...
Μόλις τον άκουσα να λέει στο τέλος: μαμάάάά, πού πάς...
Καλε ποιος σου ειπε οτι δεν την αγαπαω? Το ξερω το τραγουδι υπεροχο!!!!
Ξερεις κατι?
Μπορεσα και ειδα μεσα απο αυτην τα δικα της βασανα και ενδεχομενως τα δυσκολα της παιδικα χρονια δεν περασε ευκολα ομως, μενει ενα ομως. Ηθελε να γινω εγω καλυτερη. Καλυτερος ανθρωπος καλυτερη γυναικα.
Και ναι με τα λιγα της το καταφερε.
Και την ευγνωμονω.
Αν δεν ηταν με ολα της αυτα δεν θα ημουν εγω η ιδια σημερα.. Θα ημουν καποια αλλη. 😊👍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσύ, κάπου θα έχεις μοιάσει... :)

Φαντάσου να σε θέλει η κυρία και να στερείς τον εαυτό σου, μια αγκαλιά περισσότερη στην μαμά σου...
Ξέρεις πόση δύναμη τις δίνεις με μια ακόμα αγκαλιά...
Απο αυτές που τις έχεις δώσει, ακόμα μία λέω...
Περίσσεμα να βρίσκεις στην ζωή σου, αυτό κάνει την διαφορά...
Πάρτην τηλέφωνο και όταν σε ρωτήσει γιατί, πες της: να σου πω πόσο σε αγαπώ...
μόνο αυτό.
Αν μπορείς...τώρα που μπορείς, γιατι μπορεί να σε ακούσει τώρα.
Θάρθει καιρός που δεν θα μπορείς να πεις κάτι, το παραμικρό... γιατι δεν θα σε ακούει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τα λάθη είναι για να τα διορθώνουμε...
μόνο ένα χρειαζόμαστε.
Δεν μπορώ να συνεχίσω, έχω φορτιστεί, συγνώμη...
Καλε το ξερει. Το εισπραττει και θα το εισπραττει. Και οι δυο γονεις.
Μπορει να εφυγα να ημουν και ειμαι μακρια αλλα μιλαω τους επισκεπτομαι σε ενα νοσοκομειο τους ημουν εκει. Πρωτη.
Και τους κανω εκπληξεις.
Μπορει να εκαναν λαθη ως γονεις να μην τα παραδεχτηκαν ποτε. Ομως αυτο δεν αναιρει την δικη μου προσφορα και την αναγνωριση.
Αν δεν ηταν αυτοι δεν θα υπηρχα. Το βασικοτερο ετσι?
Και με διαμορφωσαν.
Εχω τρομερη ενσυναισθηση σαν ατομο ισως την ειχα αλλα μεσω ολων αυτων εμαθα τα ορια να μην πληγωνω αλλους να βρισκομαι αυτοματα στη θεση τους και να μην τους κανω να νιωσουν ασχημα.
Αναλογα το πως μου φερονται και οι αλλοι ετσι?
Αλλα καταλαβαινω τον αλλον. Και αυτο δεν το βρισκεις σε πολλους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε πρόκειται να το κάνω αυτό, αφενός γιατί αυτό είναι δική σου δουλειά όχι δική μου, και αφετέρου επειδή ακόμη και αν επιχειρήσω να το κάνω, το εγώ σου θα το αρνηθεί καθώς θα το δει ως προσπάθεια επιβολής και καταπίεσης. Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν να καταλάβεις από τι μένεις πίσω θα κάτσεις να το σκεφτείς μόνη σου τώρα που πήρες το έναυσμα, ειδάλλως απλά θα προχωρήσεις παρακάτω με τη ζωή σου.

Θα δώσω απλά ένα προσωπικό παράδειγμα. Εγώ μικρός έτρωγα καταπίεση και από τους δύο γονείς, για διαφορετικά πράγματα από τον καθένα και ως εκ τούτου ανέπτυξα αντιθετική προσωπικότητα προς αυτές τις πτυχές ως άμυνα, η οποία ήρθε πακέτο με την άρνηση και την απαξίωση της άλλης πλευράς. Ο πατέρας μου έχει ένα μεγάλο κύκλο γνωστών με τους οποίους διατηρεί επιφανειακές σχέσεις και με καταπίεζε να κάνω το ίδιο, οπότε εγώ ως αντίδραση στην καταπίεση έκανα μονάχα λίγες και πολύ επιλεκτικές φιλίες. Είναι ψυχαναγκαστικός με την τάξη οπότε εγώ έγινα ακατάστατος. Η μάνα μου με καταπίεζε με τα μαθήματα και με το να είμαι εργατικός, οπότε έγινα αναβλητικός και αδύναμος στο grinding και το ονόμασα αυτό ελευθερία και εξυπνάδα.

Όλα αυτά πήγαιναν πίσω στην ζωή μου για πάρα πολλά χρόνια με διάφορους τρόπους και παρότι νόμιζα κοροϊδεύοντας τον εαυτό μου λέγοντας πάνω κάτω ότι λες εσύ τώρα, πως απελευθερώθηκα και απολαμβάνω την ζωή μου, αυτό που γινόταν στην ουσία ήταν να ζω όχι σαν αυτόνομη προσωπικότητα αλλά σαν αντίθεση των γονιών μου.

Και για να τα αλλάξω όλα αυτά έπρεπε να πάω πίσω στις αναμνήσεις τις καταπίεσης, να διαχωρίσω την καταπίεση και το άτομο από το λόγο την καταπίεσης. Και αυτό μετά με έκανε να δω αφενός πως κάποια πράγματα για τα οποία με καταπιέζανε ήτανε σωστά ή είχαν τουλάχιστο μεγάλη δόση αλήθειας και ο δικός μου αντιδραστικός τρόπος ήταν ο λανθασμένος και αφετέρου μου επέτρεπε να δω και να αποδεχτώ τα στοιχεία των γονιών μου που αναπόφευκτα κληρονόμησα, και άρα να καταλάβω καλύτερα το ποιος είμαι και άρα ποιες είναι οι πραγματικές μου δυνάμεις και αδυναμίες, και όχι τα επίπλαστα αντιδραστικά στοιχεία του χαρακτήρα μου.
Θα σου απαντησω εφολης της υλης κανω λιγο φασινα τωρα😀θα σου απαντησω μετα😀
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου αρεσει που οσοι κανατε λαικ στον χακερ και συμφωνειτε κιολας με ξερετε προσωπικα ναι και με εχετε δει κιολας πως ειμαι πως φερομαι στην οποια καθημερινοτητα μου για να εξαγετε τοσο ευκολα συμπερασματα βεβαιως. Θα επανελθω με σχολιασμο φτιαχνω ντουλαπες αυτη τη στιγμη.
Ευχαριστω 😀👍
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλε ποιος σου ειπε οτι δεν την αγαπαω? Το ξερω το τραγουδι υπεροχο!!!!
Ξερεις κατι?
Μπορεσα και ειδα μεσα απο αυτην τα δικα της βασανα και ενδεχομενως τα δυσκολα της παιδικα χρονια δεν περασε ευκολα ομως, μενει ενα ομως. Ηθελε να γινω εγω καλυτερη. Καλυτερος ανθρωπος καλυτερη γυναικα.
Και ναι με τα λιγα της το καταφερε.
Και την ευγνωμονω.
Αν δεν ηταν με ολα της αυτα δεν θα ημουν εγω η ιδια σημερα.. Θα ημουν καποια αλλη. 😊👍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλε το ξερει. Το εισπραττει και θα το εισπραττει. Και οι δυο γονεις.
Μπορει να εφυγα να ημουν και ειμαι μακρια αλλα μιλαω τους επισκεπτομαι σε ενα νοσοκομειο τους ημουν εκει. Πρωτη.
Και τους κανω εκπληξεις.
Μπορει να εκαναν λαθη ως γονεις να μην τα παραδεχτηκαν ποτε. Ομως αυτο δεν αναιρει την δικη μου προσφορα και την αναγνωριση.
Αν δεν ηταν αυτοι δεν θα υπηρχα. Το βασικοτερο ετσι?
Και με διαμορφωσαν.
Εχω τρομερη ενσυναισθηση σαν ατομο ισως την ειχα αλλα μεσω ολων αυτων εμαθα τα ορια να μην πληγωνω αλλους να βρισκομαι αυτοματα στη θεση τους και να μην τους κανω να νιωσουν ασχημα.
Αναλογα το πως μου φερονται και οι αλλοι ετσι?
Αλλα καταλαβαινω τον αλλον. Και αυτο δεν το βρισκεις σε πολλους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα σου απαντησω εφολης της υλης κανω λιγο φασινα τωρα😀θα σου απαντησω μετα😀
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου αρεσει που οσοι κανατε λαικ στον χακερ και συμφωνειτε κιολας με ξερετε προσωπικα ναι και με εχετε δει κιολας πως ειμαι πως φερομαι στην οποια καθημερινοτητα μου για να εξαγετε τοσο ευκολα συμπερασματα βεβαιως. Θα επανελθω με σχολιασμο φτιαχνω ντουλαπες αυτη τη στιγμη.
Ευχαριστω 😀👍
Ρε συ δεν κανουμε like επειδη σε ξερουμε αλλα επειδη ταυτιζομαστε με αυτο που λεει.
Εγω ταυτιστηκα δηλαδη , μερικες απο τις ακραιες συμπεριφορες μου ειναι απορροια απο την αντιδραση που ειχα στην μαμα σου σαν μικρο παιδι.
Ειναι αμυνες και τις καταρριπτω με πολλή δουλεια.
Αλλα οπως και να το κανουμε με εχει επηρεασει παρα πολυ,I’m working on this.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,631 μηνύματα.

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Προσωπικά μια χαρά κάνω της δουλειές του σπιτιού,φτιάχνω καφέ, ακούω μουσική και ρίχνω και κάνα χορό 😂.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Προσωπικά μια χαρά κάνω της δουλειές του σπιτιού,φτιάχνω καφέ, ακούω μουσική και ρίχνω και κάνα χορό 😂.
χαχαχαχαχαχα εγω βαζω δυνατα ροκ τραγουδια τυπου πχ
:hehe: και η δουλεια γινεται στο πιτς φυτιλι που λεμε:hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακουσε με τι θέλω να πω.
Το ποιο πάνω που ανέφερα, είναι ακριβώς το σπίτι ενός φίλου μου.
Σε δέκα στρέμματα και αμπέλι έχει μέσα και οι δουλειές που χρειάζονται είναι πολλές.
Οι απολαύσεις ανάλογες.
Τα παιδιά, με τον παππού και την γιαγιά τους, να μεγαλώνουν όμορφα.
Και κανένας σκεπτόμενος παππούς ή γιαγιά, δεν πρόκειται να μπει ανάμεσα στο ζευγάρι.
Για να σας δώσω να καταλάβετε, ο γιός μου σήμερα ζει στην γκαρσονιέρα του δύο τετράγωνα δίπλα σε εμάς.
Οταν θέλει έρχεται, όταν θέλει δεν έρχεται. Φέρνει τα ρούχα του, τρώει το φαγητό της μαμάς του, κάποιες φορές σπανίως, πίνουμε καφέ σε αυτόν και μάθετε, οτι σκεπτόμενοι άνθρωποι, κάνουν ότι χρειάζεται όταν χρειάζεται.
Δεν είναι τυχαίο, οτι πολλά χρόνια προ Χριστού, οι Ιουδαίοι άφηναν το ζευγάρι να ζήσει μόνο του και για έναν ολόκληρο χρόνο ο νεαρός απαλλάσσονταν απο τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις.
Οπότε η ζωή Eva, δεν είναι μου την έδωσε η μάνα μου και έφυγα.
Καλά έκανες.
Μετά; τί;

Αν έχεις μάθει να φεύγεις και να τρέχεις, πάντα θα φεύγεις.
Το δύσκολο είναι να σταθείς και να πεις: "τι μπορώ να διορθώσω"; "πώς μπορώ να βοηθήσω";
"χρειάζομαι αυτό" ή, "λυπάμαι δεν έχω χρόνο σήμερα, θα γίνει μόλις θα έχω χρόνο".
Μονάχο δένδρο μες τον κάμπο, οι άνεμοι το στραβώνουν.
μα ολα τα βλεπω μεσα στο μηκος κυματος τους αν θες και μαλιστα βλεπω και τι ειναι διατεθειμενος ο αλλος να κανει και μιλαω γενικα ειτε προκειται για δουλεια ή για σχεσεις.
Φυσικα ειναι εχουμε τα προσωπα που μας αγαπανε και τα αγαπαμε και ζουμε τη ζωη μας οπως μας αρεσει.Αυτο ειναι το κυριως.
Εκεινο που δεν μου αρεσει επειδη το ειπα σαν φευγιό οχι δεν ειναι εγκαταλειπω αμεσως,φυσικα και θα δωσω χρονο στον αλλον να του πω οτι κοιταξε αυτα εδω εμενα δεν μου αρεσουν ,το να ειναι καποιος κολλημενος με γονεις να μην εχει καν δικη του πρωτοβουλια να κανει το παραμικρο βημα ετσι?αυτα δεν ειναι υγιεις συμπεριφορες,δεν ειπαμε να μη μιλαει με τους γονεις του,να μιλαει και να τους αγαπαει.
Δεν λεει το γνωστο «Ούς ο Θεός συνέζευξεν, άνθρωπος μη χωριζέτω»,δηλαδη ε δεν ειναι ωραιο να ανακατευεται το σοι ας πουμε αναμεσα σε ενα ζευγαρι,δημιουργουνται προστριβες δημιουργουνται εντασεις και δεν ειναι ωραια κατασταση αυτη ακομα και οταν υπαρχουν παιδια.
Να κανει το ζευγαρι αυτο που θελει αυτη ειναι η γνωμη μου.
Οι γονεις εξαλλου ειναι εκει που ηταν μια ζωη αν θελετε.Και τα παιδια θα ορισουν και τις επισκεψεις και την οποια παρεμβαση των γονεων τους στη δικη τους ζωη καταλαβατε.Τις κοκκινες γραμμες τις τραβαει κανεις μονος.
Και εκει ειναι και το στοιχημα ,δεν το καταφερνουν ολοι να απαγκιστρωθουν και να μην επηρεαζονται.
Και βλεπουμε αυτα που βλεπουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η απόλαυση είναι, να αποκτήσουμε την γνώση. Κάτι σαν το "Γνώθι σ' αυτόν" μήπως;
Και κάπου κάπου να μας βλέπουμε, π.χ. το κρασί το δοκιμάζουν, δεν το πίνουν όλο.
Το αφήνουν να παλιώσει!
Εχουν υπομονή και έχουν διδαχτεί τις ενέργειες που πρέπει να κάνουν προκειμένου να το απολαμβάνουν με τον χρόνο που περνά. Κάθε χρόνο και καλύτερο γίνεται.
Οσο για τις νηστείες που λες, δες τις σαν εργαλείο αυτές.
Αν ασκείσαι στην νηστεία, πριν απο όλα δεν έχεις ανάγκη να κάνεις διατροφή.
Την αλυσίδα όταν είναι τεντωμένη, δεν την τραβάμε.
Θα σπάσει.
ποιος σας ειπε οτι δεν κανω νηστεια?
φυσικα και κανω,και φασινα και ολα τα υπολοιπα.
Δεν τα απερριψα εντελως,απερριψα τον τροπο που μου εγιναν κτημα θα μπορουσαν να γινουν διαφορετικα χαλαρα με μια αισθηση ελευθεριας και οχι με φοβο επερχομενης τιμωριας.
Για ενα παιδι μεγαλωνοντας δεν ειναι ωραια κατασταση αυτη.Οι απειλες.Και οι τιμωριες,δεν ειπαμε να μην υπαρχουν αλλα οχι οι τερμα αδικαιολογητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε πρόκειται να το κάνω αυτό, αφενός γιατί αυτό είναι δική σου δουλειά όχι δική μου, και αφετέρου επειδή ακόμη και αν επιχειρήσω να το κάνω, το εγώ σου θα το αρνηθεί καθώς θα το δει ως προσπάθεια επιβολής και καταπίεσης. Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν να καταλάβεις από τι μένεις πίσω θα κάτσεις να το σκεφτείς μόνη σου τώρα που πήρες το έναυσμα, ειδάλλως απλά θα προχωρήσεις παρακάτω με τη ζωή σου.

Θα δώσω απλά ένα προσωπικό παράδειγμα. Εγώ μικρός έτρωγα καταπίεση και από τους δύο γονείς, για διαφορετικά πράγματα από τον καθένα και ως εκ τούτου ανέπτυξα αντιθετική προσωπικότητα προς αυτές τις πτυχές ως άμυνα, η οποία ήρθε πακέτο με την άρνηση και την απαξίωση της άλλης πλευράς. Ο πατέρας μου έχει ένα μεγάλο κύκλο γνωστών με τους οποίους διατηρεί επιφανειακές σχέσεις και με καταπίεζε να κάνω το ίδιο, οπότε εγώ ως αντίδραση στην καταπίεση έκανα μονάχα λίγες και πολύ επιλεκτικές φιλίες. Είναι ψυχαναγκαστικός με την τάξη οπότε εγώ έγινα ακατάστατος. Η μάνα μου με καταπίεζε με τα μαθήματα και με το να είμαι εργατικός, οπότε έγινα αναβλητικός και αδύναμος στο grinding και το ονόμασα αυτό ελευθερία και εξυπνάδα.

Όλα αυτά πήγαιναν πίσω στην ζωή μου για πάρα πολλά χρόνια με διάφορους τρόπους και παρότι νόμιζα κοροϊδεύοντας τον εαυτό μου λέγοντας πάνω κάτω ότι λες εσύ τώρα, πως απελευθερώθηκα και απολαμβάνω την ζωή μου, αυτό που γινόταν στην ουσία ήταν να ζω όχι σαν αυτόνομη προσωπικότητα αλλά σαν αντίθεση των γονιών μου.

Και για να τα αλλάξω όλα αυτά έπρεπε να πάω πίσω στις αναμνήσεις τις καταπίεσης, να διαχωρίσω την καταπίεση και το άτομο από το λόγο την καταπίεσης. Και αυτό μετά με έκανε να δω αφενός πως κάποια πράγματα για τα οποία με καταπιέζανε ήτανε σωστά ή είχαν τουλάχιστο μεγάλη δόση αλήθειας και ο δικός μου αντιδραστικός τρόπος ήταν ο λανθασμένος και αφετέρου μου επέτρεπε να δω και να αποδεχτώ τα στοιχεία των γονιών μου που αναπόφευκτα κληρονόμησα, και άρα να καταλάβω καλύτερα το ποιος είμαι και άρα ποιες είναι οι πραγματικές μου δυνάμεις και αδυναμίες, και όχι τα επίπλαστα αντιδραστικά στοιχεία του χαρακτήρα μου.
καλε μια χαρα τα λες,κι ετσι ειναι.Το εγραψα καπου σε καποιες απο τις απαντησεις οτι ειδα μεσα απο τα δικα της ματια τους λογους που τα εκανε ολα αυτα και αυτη και ο πατερας μου και αποκρυσταλλωσα αν θες και την πρωταρχικη πηγη και αφετηρια,γιατι η μανα μου φεροταν ετσι και ο πατερας μου,και μεσα απο αυτο τους συγχωρεσα βεβαιως για να μπορεσω να προχωρησω γιατι ο θυμος μεχρι ενα σημειο εμενα την ιδια κατεστρεφε.
Ειδα πολλα.Και αφησα πισω μου την ενοχοποιηση αν θες οτι εγω εφταιγα καπου εκει σε ολο αυτο,μεχρι μια ηλικια θεωρουσα οτι ολα αυτα ηταν ενα ειδος πειθαρχιας ας πουμε οτι εκανα λαθη οτι οτι κλπ
Ειδα ενα παιδι να εχει απλα ενα και μονο αιτημα,να ζησει ως παιδι,να χαρει ως παιδι την παιδικοτητα του,να κλαψει ναι αλλα να μη γεμισει ενοχες,να μη φτασει στο σημειο να θελει να αλλαξει εαυτο.
Οι συμπεριφορες και των 2 δεν ειναι μονο α δεν σκουπισες δεν μαζεψες το δωματιο,ειχαν και αλλες εμφανισεις,κυριως μειωση και απαξιωση σε οτι εκανα και δεν εκανα.Ημουν μονιμα για εκεινους "η αχρηστη",μεχρι τα 17 μου μεχρι πριν φυγω ενιωθα μια αχρηστοσυνη επικτητη λογω του περιβαλλοντος δες και αυτο
Capture.JPG


Ενιωθα οτι ημουν σαν να με ειχαν εκτελεσει.Μεχρι τα 17.Μετα περασα σε αλλη πολη και ευτυχως ηταν η μαμα ενος συμφοιτητη μου,με ειδε ειχα καταθλιψη και ναι χαμηλη αυτοεκτιμηση απο ολα αυτα,εκεινη ηταν ψυχολογος και με βοηθησε.Μονη δεν θα τα καταφερνα να τα αποβαλλω ολα αυτα,ξερεις αφηνουν ριζες βαθιες και κυριως ενα μονιμα ανεκπληρωτο και αναπαντητο γιατι?Οσο τελειος και αν γινεις μεταγενεστερα αν δεν καταφερεις οπως σωστα λες να το τοποθετησεις εκει που πρεπει ολο αυτο και να το φωτισεις και να δεις ποιες ηταν οι δικες σου συμπεριφορες και ποιες των αλλων και ποια τα λαθη τα δικα σου και των αλλων,και ποια ηταν η αναμενομενη αν θελεις λυση/αντιμετωπιση δεν προχωρας.Σε βαραινει ολο αυτο,θελει δυναμη για να καταφερεις να αποβαλλεις αυτα τα τραυματα,εγω για αυτο τα περιεγραψα με μια δοση χιουμορ ετσι?Για να αυτοσαρκαστω βεβαιως,σιγουρα τα αποτελεσματα για πολλους τετοιων συμπεριφορων δεν ειναι απλα.
Δεν καταφερνουν να απεγκλωβιστουν ολοι.Δες και αυτο το υπεροχο κειμενακι
Τα τρία συστατικά της εγκατάλειψης της ενοχοποίησης των γονέων

Θέλει τόλμη και ασφάλεια να αφήσεις την ενοχοποίηση. Η απάντηση έρχεται πάντα από την επιθυμία να οδηγήσει κανείς τη ζωή του και από τη μοναδικότητα που θέλει να διακρίνει μέσα του. Προσπαθώ να φέρω στο προσκήνιο την κατανόηση.

Κατανόηση των συναισθημάτων και των συμπεριφορών των γονιών και αναγνώριση ότι έκαναν μόνο ότι ήταν «προγραμματισμένοι» να κάνουν από τους δικούς τους γονείς. Οι συναισθηματικός οικογενειακός χάρτης ξεδιπλώνεται μπροστά τους. Σχέσεις, συνθήκες, μετακινήσεις, αστικοποίησης, οικογένειες, σε εντελώς διαφορετικό πλαίσιο από την πραγματικότητά μας. Οι θεραπευόμενοι πλέον, αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τι έχει συμβεί και γιατί έχουν οδηγηθεί στις τωρινές δυσκολίες... δεν μπορούν πλέον να βάζουν το κεφάλι τους στην άμμο. Η ενήλικη γνώση της θεραπευτικής διεργασίας βοηθά να ξεπεραστούν οι δυσκολίες και ενισχύει την κατανόηση, που με τη σειρά της, οδηγεί στη συμπόνοια και τη συγχώρεση για αυτούς τους ανθρώπους.

Συμπόνοια, σημαίνει πονώ μαζί με τους άλλους, κατανοώ τον πόνο τους και μοιράζομαι τα συναισθήματά μου για αυτό που περνούν. Οι θεραπευόμενοι μαθαίνουν στην ενσυναίσθηση, να βλέπουν μέσα από τα μάτια των γονιών τους, το δικό τους οικογενειακό τους δράμα. Τις κακουχίες που πέρασαν, τους αυστηρούς και τιμωρητικούς γονείς, το ξύλο που έφαγαν, τις στερήσεις, τις ανεκπλήρωτες προσδοκίες, τα απωθημένα, τα ανείπωτα μυστικά... δύσκολα και τραυματικά για όλη την οικογένεια, μέσα σε ζόρικες προσωπικές και κοινωνικές σχέσεις.

Η συμπόνοια ανοίγει το δρόμο για τη συγχώρεση και η συγχώρεση είναι η πόρτα για την αλλαγή. Συγχωρώ, το λέει και η λέξη, συν-χωρώ: ο θεραπευόμενος επιτρέπει σε διαφορετικές φωνές να μπουν και να χωρέσουν στο χώρο του. Ακούει πλέον τις φωνές αυτές στο δικό του πλαίσιο, εκεί που έχει βάλει τους δικούς του όρους και κανόνες. Εκεί που πλέον έχει επιλέξει να είναι μοναδικός, συμπαγής, ολοκληρωμένος. Οι φωνές αυτές αντηχούν εντολές, αξίες και συμπεριφορές, όμως περνούν μέσα από το φίλτρο της αυτογνωσίας. Ο θεραπευόμενος συγχωρεί τους γονείς του, αφήνει πίσω ό,τι τον τραυματίζει και προχωρά στην παραγωγή της δικής του μοναδικής ύπαρξης. Οι γονείς θα θυμώσουν, θα νιώσουν προδομένοι, θα κάνουν τα πάντα για να κρατήσουν στο δικό τους πλαίσιο τα παιδιά. Όμως η συνεπής στάση του θεραπευόμενου θα βοηθήσει και στη δική του αλλαγή.

Στη θεραπεία, συνηθίζουμε να παίρνουμε το αγκάθι από την ψυχή του ανθρώπου και να το αντικαθιστούμε με ένα λουλούδι. Έτσι, και με τις γονεϊκές υιοθετημένες δυσλειτουργικές αξίες: δεν τις αφαιρούμε ποτέ από τον θεραπευόμενο χωρίς να τις αντικαταστήσουμε με λειτουργικές. Όταν το καταφέρνουμε, απομακρύνεται από τα γονεϊκά μοτίβα που προσφέρουν βόλεμα, έχει κατακτήσει την ελευθερία και μπορεί να κοιτάξει τους γονείς του στα μάτια και να τους πει: «Ναι, έχετε κάνει λάθη αλλά δεν σας κατηγορώ για αυτό. Σας αγαπώ για ό,τι μου έχετε δώσει και πλέον επιλέγω να ζήσω τη δική μου ζωή».

Έτσι πλέον, προχωρά με επίγνωση αυτών και τη γνώση ότι δεν προδίδει κανένα γονιό αν επιλέξει να ζήσει όπως εκείνος θέλει. Τη ζωή θα τη ζήσει εκείνος για τον ίδιο και όχι εκείνος μέσω εντολών άλλων. Θα μάθει από τα λάθη του αλλά και από τις επιτυχίες του.

Όλοι θα ήμασταν πολύ πιο ψυχικά υγιείς και πιο ευτυχισμένοι αν αφήναμε να φύγει αυτή η εμμονή με την ενοχή, συνειδητοποιώντας ότι ναι, κάθε ανθρώπινο ον έχει μια παιδική ηλικία που ζει μέσα σε αυτή και έχει βαθιά επίδραση με το ποιος είναι ως ενήλικας.

Η αναγνώριση της παιδικής σας ηλικίας δεν σας απαλλάσσει από την ευθύνη για την ενήλικη ζωή σας. Αντίθετα. Σας ελευθερώνει για να αναλάβετε την ευθύνη της δικής σας ζωής.



Χάρης Πίσχος, Ψυχολόγος MSc - Υπαρξιακός Συστημικός Ψυχοθεραπευτής
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έρχεσαι να κανείς και το δικό μου;
αμεεεεεε :clapping: κοιταξε παει με την ωρα:Pχαχαχαχαχαχαχα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,631 μηνύματα.
Αλλα πως γινεται να σας αρεσει η ηλεκτρικη σκουπα, το ξεσκονισμα και το σφουγγαρισμα? Ειδικα οταν ειναι γενικη καθαριοτητα και παιρνει κανα 3ωρο ολο το σπιτι ειναι οτι πιο βαρετο.
Σε βίλα μένεις εσύ ρε μαν; Εμείς στα φτωχόσπιτα τελειώνουμε αρκετά πιο γρήγορα. Από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό με το lockdown ανέλαβα εγώ αυτές τις δουλειές για να αποσυμφορήσω τις δουλειές των γονιών μου που εργάζονται και οι δύο. Βάζω και την μουσική μου παράλληλα και περνάει γρήγορα.

Ξες τι είναι εκεί που ρίχνεις την σκούπα παράλληλα στα ακουστικά να ακους το " εγώ μάγκας φαινόμουνα να γίνω από μικράκι " :P
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και κατι αλλο που δεν ειπα και θα το πω,το συνηθιζω βεβαια αναλογα τα ατομα ετσι?
Σε ενα σπιτι που νοικιαζα επρεπε να ξηλωθει το μπανιο ολο,κανονισε ο ιδιοκτητης ενα συνεργεια ε ηρθαν τα παιδια δουλευαν απο το πρωι μεχρι τις 4 μετα την αλλη μερα παλι,λοιπον στο τελειωμα επειδη μου αρεσει να κουβεντιαζω με ολους,πηρα σουβλακια και μπυρες και φαγαμε ολοι μαζι.
Ποτε δεν θα δω τον εργατη ή τον υπαλληλο ή τη γκαρσονα ή τον σκουπιδιαρη που λεμε ως ανθρωπο β κατηγοριας.Αναλογα το πως φερονται και αυτοι,αν ειναι αυθαδεις ενταξει εκει δεν χαριζεις καστανο που λεμε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Σε βίλα μένεις εσύ ρε μαν; Εμείς στα φτωχόσπιτα τελειώνουμε αρκετά πιο γρήγορα. Από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό με το lockdown ανέλαβα εγώ αυτές τις δουλειές για να αποσυμφορήσω τις δουλειές των γονιών μου που εργάζονται και οι δύο. Βάζω και την μουσική μου παράλληλα και περνάει γρήγορα.

Ξες τι είναι εκεί που ρίχνεις την σκούπα παράλληλα στα ακουστικά να ακους το " εγώ μάγκας φαινόμουνα να γίνω από μικράκι " :P

Καλά δεν ξέρεις τι σπίτι μπορεί να έχει ή τι μπορεί να αντιμετωπίζει με την υγεία του (άρα και την ικανότητα να καθαρίζει γρήγορα).

Εγω έχω ένα μικρό σπίτι και μου παίρνει 3 ώρες σκούπισμα σφουγγάρισμα ξεσκόνισμα. Πρώτον γιατί κουράζομαι εύκολα για τους γνωστούς λόγους, και δεύτερον γιατί όπως είπε και ο Τόλης, δεν διευκολύνει καν και το όλο στήσιμο του σπιτιού.

Χώρια το μαγείρεμα, πλύσιμο πιάτων, πλύσιμο ρούχων (που το κάνει το πλυντήριο, δεν παω σε κανα ποτάμι με τη σκάφη να τρίβω), ή άπλωμα μετά.

Δεν είναι πυρηνική φυσική, είναι κουραστικά αλλά δε γίνονται και κάθε μέρα αυτά.



Κι από την άλλη (γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι στον Γιάννη) αμα το διατηρείς καθαρό και δεν είσαι γουρούνι, ε πόσο συχνά θα κάνεις τέτοια 3ωρα;

Ακούω ανθρώπους που μένουν μόνοι τους να κάνουν δουλειές που είναι λες και έχουν οικογένεια και σκέφτομαι:

"μα καλά πόσα ποτήρια βγάζεις τη μέρα; Ενα για το νερο, ενα για την κοκακολα, ενα για τη μπύρα, ενα πιατο για το γαμώτυρο, ένα για το μεζεδάκι, ένα για το κυρίως φαί και τρεις κατσαρόλες για τη μακαρονάδα και τη σάλτσα και μετα πετας και τα τρίμματα απο το ψωμί κάτω για να θες και σκούπα καθε 12 ωρες; Και πόσες γαμωφανέλες αλλάζεις που βάζεις 2 πλυντήρια; Μαραθώνιο τρέχεις κάθε μέρα στο μπαλκόνι με το λοκντάουν;"

Εαν ζεις σαν τον Αττίλα τον Ούννο και βγάζεις πενήντα πιατα και ποτήρια, τρίβεις τρίμματα κάτω ή αλλάζεις 3 φανέλες τη μέρα γιατί έχεις ψυχαναγκασμούς, ε κάτσε όλη σου τη ζωή και καθάριζε σα μούλος, δε σου φταίει κανείς ξερω γω.

Εχω δει μπίχλα σε σπίτι, αλλά έχω δει και ψυχαναγκασμούληδες τρελούς με τις δουλειές του σπιτιού.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλά δεν ξέρεις τι σπίτι μπορεί να έχει ή τι μπορεί να αντιμετωπίζει με την υγεία του (άρα και την ικανότητα να καθαρίζει γρήγορα).

Εγω έχω ένα μικρό σπίτι και μου παίρνει 3 ώρες σκούπισμα σφουγγάρισμα ξεσκόνισμα. Πρώτον γιατί κουράζομαι εύκολα για τους γνωστούς λόγους, και δεύτερον γιατί όπως είπε και ο Τόλης, δεν διευκολύνει καν και το όλο στήσιμο του σπιτιού.

Χώρια το μαγείρεμα, πλύσιμο πιάτων, πλύσιμο ρούχων (που το κάνει το πλυντήριο, δεν παω σε κανα ποτάμι με τη σκάφη να τρίβω), ή άπλωμα μετά.

Δεν είναι πυρηνική φυσική, είναι κουραστικά αλλά δε γίνονται και κάθε μέρα αυτά.



Κι από την άλλη (γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι στον Γιάννη) αμα το διατηρείς καθαρό και δεν είσαι γουρούνι, ε πόσο συχνά θα κάνεις τέτοια 3ωρα;

Ακούω ανθρώπους που μένουν μόνοι τους να κάνουν δουλειές που είναι λες και έχουν οικογένεια και σκέφτομαι:

"μα καλά πόσα ποτήρια βγάζεις τη μέρα; Ενα για το νερο, ενα για την κοκακολα, ενα για τη μπύρα, ενα πιατο για το γαμώτυρο, ένα για το μεζεδάκι, ένα για το κυρίως φαί και τρεις κατσαρόλες για τη μακαρονάδα και τη σάλτσα και μετα πετας και τα τρίμματα απο το ψωμί κάτω για να θες και σκούπα καθε 12 ωρες; Και πόσες γαμωφανέλες αλλάζεις που βάζεις 2 πλυντήρια; Μαραθώνιο τρέχεις κάθε μέρα στο μπαλκόνι με το λοκντάουν;"

Εαν ζεις σαν τον Αττίλα τον Ούννο και βγάζεις πενήντα πιατα και ποτήρια, τρίβεις τρίμματα κάτω ή αλλάζεις 3 φανέλες τη μέρα γιατί έχεις ψυχαναγκασμούς, ε κάτσε όλη σου τη ζωή και καθάριζε σα μούλος, δε σου φταίει κανείς ξερω γω.

Εχω δει μπίχλα σε σπίτι, αλλά έχω δει και ψυχαναγκασμούληδες τρελούς με τις δουλειές του σπιτιού.
αχ μη πατας εκει μολις σφουγγαρισα ξερω γω,ή επεσε ενα τοσο δα ψιχουλακι ε σιγα δεν εγινε κατι,δεν χαθηκε ο κοσμος ολος.Οπως το εγραψες αναλογα τι μπορει/τι προλαβαινει ο καθενας/εχω δει τα παντα σε σπιτια.
Και ακομα κατι οταν πας σε ενα σπιτι,δεν πας για τον πολυελαιο ή ποσο καθαρισμενο ειναι να δεις,αλλα να δεις τα ατομα του,τους ανθρωπους του.
Δεν μπορω με τιποτα οσους σε επισκεπτονται και αρχιζουν την κριτικη μα αυτο μα το αλλο μα αντε γεια και ησυχασες :hehe:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
αχ μη πατας εκει μολις σφουγγαρισα ξερω γω,ή επεσε ενα τοσο δα ψιχουλακι ε σιγα δεν εγινε κατι,δεν χαθηκε ο κοσμος ολος.Οπως το εγραψες αναλογα τι μπορει/τι προλαβαινει ο καθενας/εχω δει τα παντα σε σπιτια.
Και ακομα κατι οταν πας σε ενα σπιτι,δεν πας για τον πολυελαιο ή ποσο καθαρισμενο ειναι να δεις,αλλα να δεις τα ατομα του,τους ανθρωπους του.
Δεν μπορω με τιποτα οσους σε επισκεπτονται και αρχιζουν την κριτικη μα αυτο μα το αλλο μα αντε γεια και ησυχασες :hehe:

Κοίτα, το ψιχουλάκι άντε και πάει στο διάολο, γλιτώνεις αμα το μαζέψεις απο διάφορα. Κατσαρίδες, μυρμήγκια, οκ είναι καλό να μην υπάρχουν τροφές κάτω. Αυτο είναι δική μου παραξενιά υπόψην αλλά έχει μια λογική.

Άντε και το σφουγγάρισμα σου λέω εγω, για να μη γλιστρήσεις ή να μην αφήσεις πατημασιές όταν στεγνώσει.


Την ρημάδα όμως τη βιβλιοθήκη με τα βιβλία του πανεπιστημίου που δεν έχεις αγγίξει 15 χρόνια, ή τα σκατολοϊδια επάνω, αμαξάκια κορνιζούλες κι αρχιδάκια με φιόγκο, ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ τη λύνεις και τη δένεις κάθε Σάββατο;

Θα πας να σνιφάρεις σαν πρεζάκι τη σκόνη πίσω από τον τόμο της Κβαντικής Μηχανικής ή θα τα δει κανένας κατάσκοπος με μικροκάμερα;

Το σπίτι είναι πρωτίστως καθαρό για την υγεία μας και για να νιώθουμε εμείς καλά. Οκ έρχεται και ένας καλεσμένος, δεν θα τον βάλεις να κάτσει στην τουαλέτα της γάτας με δεκα κιλά ακαθαρσίες. Θα είναι ένας καθαρός καναπές, ενα ευπρεπές σπίτι, θα του προσφέρεις ένα κέρασμα σε πεντακάθαρο πιάτο και ποτήρι και τέλος.

Θα πάει τάχα μες το υπνοδωμάτιο και θα σου πει, "α αυτη τη γωνίτσα πίσω από την τηλεόραση δεν την καθάρισες καλά";

Μη σωσεις και ξαναρθεις ρε φιλε αμα με θεωρείς ακατάστατο, σε τετοια φάση.


ΥΓ: Ή το άλλο που μου λένε ενω έχω καθαρίσει το σπίτι ήδη. "Ξέρεις λεει βρήκα τρίχα γατας στον καναπέ". Ε συγγνώμη ρε φίλε, γάτα έχω, τι ήθελες να κάνω; Οι τρίχες της γατας αιωρούνται συνεχώς, δεν πανε να κάτσουν σταυροπόδι στον καναπέ και να με περιμένουν να τις ρουφήξω. Θα έπεσε και κάποια μετα το καθάρισμα.

Μα λέει δε μπορώ τις γάτες. Ε αμα δε μπορείς τις γάτες κι εγω δε μπορώ εσένα για επισκέπτη, μη σώσεις και ξαναρθεις.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Οι υπηρέτες :hehe::hehe::hehe: (αν έχεις δικιά σου έπαυλη). Αλλιώς ο,τι "βρωμιζεις" το καθαρίζεις επιτόπου για να μην γεμίσει βρώμα και μετά δεν μαζεύεται
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Κοίτα, το ψιχουλάκι άντε και πάει στο διάολο, γλιτώνεις αμα το μαζέψεις απο διάφορα. Κατσαρίδες, μυρμήγκια, οκ είναι καλό να μην υπάρχουν τροφές κάτω. Αυτο είναι δική μου παραξενιά υπόψην αλλά έχει μια λογική.

Άντε και το σφουγγάρισμα σου λέω εγω, για να μη γλιστρήσεις ή να μην αφήσεις πατημασιές όταν στεγνώσει.


Την ρημάδα όμως τη βιβλιοθήκη με τα βιβλία του πανεπιστημίου που δεν έχεις αγγίξει 15 χρόνια, ή τα σκατολοϊδια επάνω, αμαξάκια κορνιζούλες κι αρχιδάκια με φιόγκο, ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ τη λύνεις και τη δένεις κάθε Σάββατο;

Θα πας να σνιφάρεις σαν πρεζάκι τη σκόνη πίσω από τον τόμο της Κβαντικής Μηχανικής ή θα τα δει κανένας κατάσκοπος με μικροκάμερα;

Το σπίτι είναι πρωτίστως καθαρό για την υγεία μας και για να νιώθουμε εμείς καλά. Οκ έρχεται και ένας καλεσμένος, δεν θα τον βάλεις να κάτσει στην τουαλέτα της γάτας με δεκα κιλά ακαθαρσίες. Θα είναι ένας καθαρός καναπές, ενα ευπρεπές σπίτι, θα του προσφέρεις ένα κέρασμα σε πεντακάθαρο πιάτο και ποτήρι και τέλος.

Θα πάει τάχα μες το υπνοδωμάτιο και θα σου πει, "α αυτη τη γωνίτσα πίσω από την τηλεόραση δεν την καθάρισες καλά";

Μη σωσεις και ξαναρθεις ρε φιλε αμα με θεωρείς ακατάστατο, σε τετοια φάση.
εκλαψα με τα σκατολοιδια της βιβλιοθηκης :rofl: η γιαγια ειχε ολοκληρη βιβλιοθηκη με τα πλειομομπιλ των παιδιων εκει στημενα να περιμενουν :D ηταν ωραιο να τα βλεπεις πως τα καθαριζε μου λες?:rofl:
Αχ τι μου θυμισες με τον καναπε:rofl:
ειχαν ενα σκυλακι κανισακι λευκο μικρο,ο καναπες ασπρο ριχταρι και ασπρα μαξιλαρια και το σκυλακι παντα συνηθιζε να χωνεται εκει και να κοιμαται,τα καθαριζαν ηταν ολα μια χαρα.Λοιπον ερχεται φιλη τους ηταν σαν τη φαραντουρη καταλαβες σε μεγεθος και με το που μπαινει παει να κατσει στον καναπε και κοιμοταν το σκυλακι δεν το ειχε δει καν:rofl::rofl:ωπα και το σωσανε το καημενο την τελευταια στιγμη:rofl:
θα πω την αμαρτια μου,στο σπιτι της γιαγιας λατρευα εκει στην κουζινα ειχε ενα ντουλαπι γεματο τις λιχουδιες που μας μοιραζε,μου αρεσε να το ανοιγω να βλεπω τα πατατακια σοκολατες ολα βαλμενα με ταξη και αγαπη βεβαιως μαζι με τη λαιμαργια μας ως παιδια :D
δε μου αρεσει να εχω παει σε μπανιο επισκεψη και να μην εχουν χαρτι.Ενιωσα uncomfortable,ευτυχως ειχα χαρτομαντηλα μαζι μου.
Καλα καθε σπιτι εχει τις συνηθειες των ανθρωπων που μενουν και τα γουστα τους και τα χουγια τους βεβαιως.
Αναποφευκτο αυτο.Πας για τους ανθρωπους και οχι για την εταζερα ή τον καθρεφτη στο σαλονι :D
λατρευω τους καναπεδες μου αρεσε να καθομαι και να χωνομαι μεσα ,εκει στης γιαγιας ηταν ονειρο!:clapping:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντως εχω παει σε σπιτι φιλων (ζευγαρι που μενουν μαζι) και επεσε κατι απο αυτο που ετρωγε εκεινος στο χαλί και η τυπισσα εκανε χαμο,χαλασε το κλιμα, εφερε τα καθαριστικα και μας αναστατωσε ολους.
Εγω εκει θα χωριζα πολυ ανετα, δηλαδη ελεος φαντασου απλα τι τραβαει αυτος μεσα στο σπιτι.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
@Valder και υπολοιποι, Εχω παει επισκεψη και ενω καθομασταν μας λεει η φιλη "δηλαδη τωρα θα φαμε? " χαχαχαχαχαχα 😂😂😂οχι θα παιξουμε μπιριμπα😂😂😂
Για μενα η γουστοζικη φαση :P ειναι να πας επισκεψη σε φιλους/γνωστους δεν εχει σημασια, κι εκει που σου εχουν σερβιρει και τρως τα ξηροκαρπια σου😀ξαφνικα αυτοι τσακωνονται αγριως μιλαμε, εκει απολαμβανεις το θεαμα βοηθανε και τα ξηροκαρπια 😀😀😀
Πιο αστεια σκηνη? Να λες παιδια ευχαριστουμε ωρα να πηγαινουμε (γιατι γινεται χαμουλης απο το τσακωμο τους) και να σου απανταει αυτη/αυτος ξερω γω οχι δεν αφορα εσας, κατι δικα μας ειναι μη φευγετε χαχαχαχαχα😂😂😂😂
Αστεια σκηνη δευτερη να εχεις παει καλεσμενος ας πουμε και να βρουν μια δικαιολογια για να σε διωξουν νωριτερα και λιγο λιγο να σε ξεπροβοδιζουν προς την εξοδο😀😀τα λεμε αλλη φορα ναι ναι 😂😂😂χαχαχαχαχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παντως εχω παει σε σπιτι φιλων (ζευγαρι που μενουν μαζι) και επεσε κατι απο αυτο που ετρωγε εκεινος στο χαλί και η τυπισσα εκανε χαμο,χαλασε το κλιμα, εφερε τα καθαριστικα και μας αναστατωσε ολους.
Εγω εκει θα χωριζα πολυ ανετα, δηλαδη ελεος φαντασου απλα τι τραβαει αυτος μεσα στο σπιτι.
Το χω παθει ιδια σκηνη ιδιο ζευγαρι αλλα ειχαν παιδια. Με το που αρχισε η μανα να φωναζει τι εγινε τι εριξες τι λερωσες😀😀τα παιδια γιατι ηταν δημοτικο χωθηκαν και κρυφτηκαν κατω απο το κρεβατι απο το φοβο τους φαντασου και ειλικρινα ποιος ξερει αμα με κοσμο φερεται κανεις ετσι πως θα φερεται και στην κανονικοτητα του ας πουμε, και με θυμαμαι να τρεχω να τα συνεφερω η δε μανα να συνεχιζει δεν επαθαν τιποτα αστα θα βγουν μονα τους λες και ειναι γατιά ξερω γω😂😂😂 με μια λεξη λυπαμαι οσους ζουν σε τετοια περιβαλλοντα και για πολλους λογους δεν μπορουν να δραπετευσουν. Ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο να το εχεις καθε μερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα, το ψιχουλάκι άντε και πάει στο διάολο, γλιτώνεις αμα το μαζέψεις απο διάφορα. Κατσαρίδες, μυρμήγκια, οκ είναι καλό να μην υπάρχουν τροφές κάτω. Αυτο είναι δική μου παραξενιά υπόψην αλλά έχει μια λογική.

Άντε και το σφουγγάρισμα σου λέω εγω, για να μη γλιστρήσεις ή να μην αφήσεις πατημασιές όταν στεγνώσει.


Την ρημάδα όμως τη βιβλιοθήκη με τα βιβλία του πανεπιστημίου που δεν έχεις αγγίξει 15 χρόνια, ή τα σκατολοϊδια επάνω, αμαξάκια κορνιζούλες κι αρχιδάκια με φιόγκο, ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ τη λύνεις και τη δένεις κάθε Σάββατο;

Θα πας να σνιφάρεις σαν πρεζάκι τη σκόνη πίσω από τον τόμο της Κβαντικής Μηχανικής ή θα τα δει κανένας κατάσκοπος με μικροκάμερα;

Το σπίτι είναι πρωτίστως καθαρό για την υγεία μας και για να νιώθουμε εμείς καλά. Οκ έρχεται και ένας καλεσμένος, δεν θα τον βάλεις να κάτσει στην τουαλέτα της γάτας με δεκα κιλά ακαθαρσίες. Θα είναι ένας καθαρός καναπές, ενα ευπρεπές σπίτι, θα του προσφέρεις ένα κέρασμα σε πεντακάθαρο πιάτο και ποτήρι και τέλος.

Θα πάει τάχα μες το υπνοδωμάτιο και θα σου πει, "α αυτη τη γωνίτσα πίσω από την τηλεόραση δεν την καθάρισες καλά";

Μη σωσεις και ξαναρθεις ρε φιλε αμα με θεωρείς ακατάστατο, σε τετοια φάση.


ΥΓ: Ή το άλλο που μου λένε ενω έχω καθαρίσει το σπίτι ήδη. "Ξέρεις λεει βρήκα τρίχα γατας στον καναπέ". Ε συγγνώμη ρε φίλε, γάτα έχω, τι ήθελες να κάνω; Οι τρίχες της γατας αιωρούνται συνεχώς, δεν πανε να κάτσουν σταυροπόδι στον καναπέ και να με περιμένουν να τις ρουφήξω. Θα έπεσε και κάποια μετα το καθάρισμα.

Μα λέει δε μπορώ τις γάτες. Ε αμα δε μπορείς τις γάτες κι εγω δε μπορώ εσένα για επισκέπτη, μη σώσεις και ξαναρθεις.
Αχ με τις γατες τι μου θυμησες! :clapping:
Μια ξαδερφη που ειχα γιατι τωρα δε μιλαμε πια το πολυ πολυ σε κανενα κοινωνικο γεγονος αν συναντηθουμε, λοιπον αυτη απεχθανοταν γατες και ολα τα ζωα δεν ηθελε τιποτε. Εγω τοτε ειχα γατα ε οπως λες οσο και να καθαρισεις θα τρεξει η γατα ε θα αφησει ενα χνουδι. Μου ελεγε με τρελαινε δεν μπορωωωωω τα γατια δεν θελω να τα βλεπω. Ε εγω τι εκανα?
Την καλεσα με φιλους ημασταν πολλοι και ειχα και τη γατα και καποια στιγμη ανεβηκε στο τραπεζι εννοειται πηγαμε φαγαμε εξω μετα αλλα τη θυμαμαι να ρωταει μεσα στον πανικο της τρως μαζι με τη γατα??? Ναι της λεω μαρεσει και δεν ξαναπατησε ποτέ χαχαχαχαχαχα😂😂😂καλυτερα για μενα κοιταξε γλιτωνεις και απο ατομα εκνευριστικα ετσι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top