Τι είναι πραγματική ευτυχία στη ζωή κατά τη γνώμη σας;

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ποτέ μη το λες αυτό. Όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Όσο και αν μας διαλύουν και μας πληγώνουν, για κάποιο λόγο συμβαίνουν. Κάποια στιγμή θα εμφανιστεί κάτι που ποτέ δεν το περίμενες και τα το επιλέξεις και θα σε επιλέξει και τότε θα με θυμηθείς :)

νομίζω λέμε το ίδιο πράγμα, με διαφορετικά λόγια.... :)
δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω κάτι από τη ζωή ή αν περιμένει κάτι από εμένα αυτή....
αυτό δεν το γνωρίζω....
το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις αυτά που νομίζεις και να αποφεύγεις τις πολλές σκέψεις....
δεν ξέρω τί είναι λογική, τί το συναίσθημα και πρέπει να τα πάρω όλα από την αρχή.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Η ευτυχία είναι απλά ευτυχία. Και η ειλικρινής ευτυχία μπορεί να επιτευχθεί μόνο χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.

ειπες την μεγαλυτερη αληθεια εδω μεσα.. αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρη οτι καταλαβαινεις το νοημα αυτου που εγραψες

Γιατί δεν είμαστε;
Μήπως είμαστε αλλά δεν το ξέρουμε;
Εγώ προσωπικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, νιώθω πάντα ευτυχισμένος. Νιώθω σαν να τα έχω όλα και να μην μου λείπει τίποτα....:)

πολυ ωραιος...

γιες

Μη κοιτα τον εαυτο σου μονο. Δες γυρω σου τον πλανητη. Νομιζω ειναι ευκολο να δεις ποσοι δεν ειναι και ποσοι νομιζουν οτι ειναι ή "φαινονται" να ειναι αλλα στην τριτη ηλικια αντιλαμβανονται οτι τελικα δεν ηταν (αλλά είναι αργα). Και φυσικα δε νομιζω να ειναι καποιος ευτυχισμενος και να μη το εχει παρει χαμπαρι ή να νομιζει το αντιθετο.


σηκωνει πολυ μεγαλη κουβεντα αυτο που λες.. πραγματικα μεγαλη κουβεντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Η ευτυχία είναι στιγμές όχι κατάσταση... Όταν ξεκινάς μια ζωή αποσκοπώντας στη απόλυτη ευτυχία - στην τελειότητα αυτόματα χάνεις το νόημα της... Την ευτυχία τη διαμορφώνουν μερικά στιγμιότυπα που ξεχωρίζουν από τη ρουτίνα και την δυστυχία. Για μένα ευτυχία δεν είναι να αισθάνεσαι απλώς ικανοποιημένος από όσα σου προσφέρονται, είναι να σου προσφέρονται παραπάνω και να ικανοποιήσαι με τα λιγότερα. Η στατική ευτυχία χάνει την αξία της... Άλλο να ζεις σε μια νιρβανα αυτάρκειας και άλλο να ζεις στιγμές που νομίζεις πως ο κόσμος ολόκληρος είναι δικός σου... (αυτα:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bouturo

Νεοφερμένος

Η bouturo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευτυχια ειναι η νοσταλγια της επαναληψης .. φυσικα δεν το σκεφτηκα εγω... αλλα πιστευω πως θα μπορουσε να προσδιορισει εν μερη τον ορο ευτυχια .. ευτυχια οριζουμε κατι που συμφωνα με τα βιωματα μας ή τις γνωσεις μας γενικα ή δεν ξερω τι αλλο θεωρουμε οτι μας κανει να αγαπαμε τη ζωη μας.. εφοσον στο μυαλο μας μια συγκεκριμενη κατασταση φαινεται να καλυπτει την αναγκη αυτη, η ευτυχια μεταμορφωνεται στην αναζητηση του συγκεκριμενου συναισθηματος δηλαδη στην επιθυμια για επαναληψη αυτης της καταστασης.. δεν ειμαι σιγουρη αν καταλαβα και η ιδια τι ειπα αλλα προσπαθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
"ευτυχια δεν ειναι παρα ενα ζευγαρι χερια...αυτα που θα σε αγκαλιασουν, θα σε χαιδεψουν, θα σκουπισουν το δακρυ, θα σε κρατησουν"-θανασης βεγγος-

εγω θα προσθετα "...θα σε μουτζωσουν, θα σε χτυπησουν"...και μονο που αυτα τα χερια θα ασχολουνται με ΕΣΕΝΑ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Independent

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς Σπιτιέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ωραιο θέμα! :)

Λοιπον για μενα πραγματικη ευτυχια στην ζωη είναι να ζεις για τα πραγματα που κανεις και θα κανεις και οχι να κανεις πραγματα για να ζησεις.

Με αλλα λογια να μην μετανιωνεις για τα πραγματα που κανεις και να περνας καλα και πανω απο ολα δημιουργικα προσφεροντας κατι στην κοινωνια και στους ανθρωπους που αγαπας.

Αλλα γενικότερα να ζήσεις την ζωη σου και την καθημερινοτητα σου στο επακρο. Δανεισμενος μια ατακα απο διαφημιση "ζησε την στιγμη!"


Αλλα είναι αρκετα δυσκολο να το προσδιορισεις :/ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Άμα δεν νιώσεις μεγάλη θλίψη, δεν θα βρεις (σχεδόν)ποτέ πραγματική ευτυχία... 'Η κι αν την βρεις, δεν θα την καταλάβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
tsarachaf ειπες πολυυυυ μεγαλη κουβεντα φιλε......ετσι, αν δε κλαψεις πως θα γελασεις??? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
tsarachaf ειπες πολυυυυ μεγαλη κουβεντα φιλε......ετσι, αν δε κλαψεις πως θα γελασεις??? :/:

Βασικά, θα γελάσεις... Αλλά δεν θα καταλαβαίνεις την πραγματική του αξία...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Peace of mind.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
:PΕίπε κανείς τα λεφτά....;;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ευτυχια ειναι να εχεις την υγεια σου, και τα ατομα που αγαπας να ειναι διπλα σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=hoE_uJ3Hlq0

η ευτυχία ειναι αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Να εχω κοντα μου τους ανθρωπους μου
Να εχω την υγεια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,901 μηνύματα.
:PΕίπε κανείς τα λεφτά....;;;;:P

:lol: Κατά τον Επίκουρο..."Ό,τι δίνει χαρά στη ζωή"! :)

Το μέτρο της ευτυχίας είναι η ηδονή. ;) Η ηδονή ή ο πόνος είναι φυσικό επακόλουθο κάθε επαφής μας με πράγματα ή ανθρώπους. Η φύση του ανθρώπου είναι φτιαγμένη έτσι ώστε οι αισθήσεις να μας υποδεικνύουν το καλό ή το κακό μιας πράξης διαμέσου του αισθήματος της ηδονής ή του πόνου. Ότι παράγει ηδονή είναι καλό, ότι παράγει πόνο είναι κακό.

Φαντάζομαι ο κακομοίρης δεν είχε ιδέα από σαδο-μαζό! :hehe: Εκτός αν θεωρούσε τα άκρα ως ένα τρόπο να βρεθεί το μέσο γιατί όπως έλεγε, ο σοφός άνθρωπος διαθέτει φρόνηση -μια από τις σημαντικότερες αρετές για τους επικούρειους- και δεν παραδίνεται αδιακρίτως σε κάθε λογής ηδονές.

Απ' την άλλη, αν τα λεφτά βγαίνουν με ηδονή, τι γίνεται; :hmm:Η ηθική του Επίκουρου πάντως δεν το επικροτεί για τον παρακάτω λόγο - που κατ' εμέ συνοψίζει το μεγαλείο της λογικής του.

«Το να αρκείται κανείς σ`αυτά που έχει, το θεωρώ πολύ σπουδαίο αγαθό: όχι για να αρκούμαστε σώνει και καλά στα λίγα, αλλά για να αρκούμαστε στα λίγα όταν λείπουν τα πολλά, με την γνήσια πεποίθηση ότι την πολυτέλεια την απολαμβάνουν πολύ καλύτερα οι άνθρωποι που δεν την έχουν ανάγκη... μας προετοιμάζει να σταθούμε άφοβοι μπροστά στα παιχνίδια της τύχης.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,803 μηνύματα.
Πραγματική ευτυχία για μένα είναι να πάω σε μια Ελληνική αμμουδερή παραλία χωμένη μέσα σε βράχια χωρίς πολύ κόσμο (λίγο απομονωμένη από τις μάζες), τώρα το καλοκαίρι, μαζί με μια φοιτήτρια! Τι πιο ωραίο πράγμα...:redface: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να κανεις αυτο που σε γεμιζει και ευχαριστει..

το χομπι σου επαγγελμα πχ..
συν βεβαια,να βρεις ενα ταιριαστο ταιρι..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Βασικά, θα γελάσεις... Αλλά δεν θα καταλαβαίνεις την πραγματική του αξία...;)

ασημαντο τετοιο γελιο:redface:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
η πραγματικη ευτυχια για μενα ειναι να εχω φιλες και φιλους,ατομα τα οποια θα εχουμε τα ιδια ενδιαφεροντα,να πηγαινουμε εκδρομες να διασκεδαζουμε!ατομα τα οποια ο,τι και να συμβει δεν θα ξεχασουν ποτε ο ενας τον αλλον.γιατι οι γκομενοι πανε και ερχονται οι πραγματικοι φιλοι ομως δεν σε αφηνουν ποτε...επισης να εχω μια σταθερη δουλεια με καλα λεφτα,τοσα ωστε να μπορω να μενω μονη μου σε ενα διαμερισματακι και να ειμαι ανεξαρτητη απο τους γονεις μου και φυσικα την σωματικη και ψυχικη μου υγεια.αυτο ειναι για μενα η απολυτη ευτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos tull

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η απόλυτη ισορροπία και η ευεξία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top