Τι θέλουν οι γυναίκες;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,205 μηνύματα.
Απλά μας κακοφαίνεται περισσότερο όταν πέφτουν χαμηλά προκειμένου να τα αποκτήσουν.
Κανείς δεν πρέπει να πέφτει χαμηλά για να κερδίσει κάτι, σε κανονικές συνθήκες. Όλοι πρέπει να έχουν αυτοεκτίμηση και να σέβονται τον εαυτό τους και τους άλλους. Γιατί αν έχεις ευτελίσει τη ζωή σου και την προσωπικότητά σου για να πετύχεις, τί ζωή χωρίς αυτά θα κάμεις;

Θεωρητικά πάντα.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανείς δεν πρέπει να πέφτει χαμηλά για να κερδίσει κάτι, σε κανονικές συνθήκες. Όλοι πρέπει να έχουν αυτοεκτίμηση και να σέβονται τον εαυτό τους και τους άλλους. Γιατί αν έχεις ευτελίσει τη ζωή σου και την προσωπικότητά σου για να πετύχεις, τί ζωή χωρίς αυτά θα κάμεις;

Θεωρητικά πάντα.

Σωστό. Ομως να κάνουμε έναν διαχωρισμό. Αλλο πέφτω χαμηλά, άλλο ταπεινώνομαι, ενώπιον του θεού και των γύρω μου. Το πρώτο αποτελεί ατόπημα ενώ το δεύτερο είναι μάλλον επιθυμητό προκειμένου να ωριμάσει το άτομο και να εξελιχθεί πνευματικά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,205 μηνύματα.
Σωστό. Ομως να κάνουμε έναν διαχωρισμό. Αλλο πέφτω χαμηλά, άλλο ταπεινώνομαι, ενώπιον του θεού και των γύρω μου. Το πρώτο αποτελεί ατόπημα ενώ το δεύτερο είναι μάλλον επιθυμητό προκειμένου να ωριμάσει το άτομο και να εξελιχθεί πνευματικά.
Δεν πιστεύουν όλοι στο Θεό ούτε στην ανάγκη ταπείνωσης απέναντι του. Μια χαρά μπορεί να ωριμάσει ο άνθρωπος με την παιδεία, την εμπειρία, την καλοσύνη και την αγάπη.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πιστεύουν όλοι στο Θεό ούτε στην ανάγκη ταπείνωσης απέναντι του. Μια χαρά μπορεί να ωριμάσει ο άνθρωπος με την παιδεία, την εμπειρία, την καλοσύνη και την αγάπη.

Κοίτα. Η άποψη μου πάνω σε αυτό που λες είναι η εξής. Θα ωριμάσει ο άνθρωπος με αυτά ναι είναι εφικτό. Ομως δεν θα έχει σκοτεινή πλευρά. Αν δεν έχει σκοτεινή πλευρά πάει ως μόνο ένα σημείο, είναι μονόπλευρος, μισός, χωρίς ισορροπία. Ενα σύστημα που δεν έχει ισορροπία δεν αντέχει, καταρρέει. Σκέψου τον άνθρωπο ως ένα οικοσύστημα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,205 μηνύματα.
Κοίτα. Η άποψη μου πάνω σε αυτό που λες είναι η εξής. Θα ωριμάσει ο άνθρωπος με αυτά ναι είναι εφικτό. Ομως δεν θα έχει σκοτεινή πλευρά. Αν δεν έχει σκοτεινή πλευρά πάει ως μόνο ένα σημείο, είναι μονόπλευρος, μισός, χωρίς ισορροπία. Ενα σύστημα που δεν έχει ισορροπία δεν αντέχει, καταρρέει. Σκέψου τον άνθρωπο ως ένα οικοσύστημα.
Σκοτεινή πλευρά λέγοντας; Και ο θεός σε τί βοηθάει. Δεν καταλαβαίνω.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκοτεινή πλευρά λέγοντας; Και ο θεός σε τί βοηθάει. Δεν καταλαβαίνω.

Υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δε γίνονται. Υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται. Αλλά ας το αφήσουμε εδώ γιατί θα με λένε τρελό πάλι. Βγήκαμε και off-topic θαρρώ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δε γίνονται. Υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται. Αλλά ας το αφήσουμε εδώ γιατί θα με λένε τρελό πάλι. Βγήκαμε και off-topic θαρρώ.

Φίλε μη παρεξηγηθεις απλά σε ρωτάει τι εννοείς χωρίς να γράφεις λες κ είσαι κανας λογοτέχνης συγγραφέας.

Απλή ειναι η ερώτηση. Τι θέλουν οι γυναίκες συμφωνα με τις εμπειρίες μας.

Σορρυ αλλά αυτα που έγραψες μ φάνηκαν λίγο ασυναρτησίες.

Ανάλογα την ηλικία θα έλεγα εγώ τη φάση κ τον χαρακτήρα.

Αλλά θέλει μια γυναίκα στα 20-25 της αλλά στα 30+
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε μη παρεξηγηθεις απλά σε ρωτάει τι εννοείς χωρίς να γράφεις λες κ είσαι κανας λογοτέχνης συγγραφέας.

Απλή ειναι η ερώτηση. Τι θέλουν οι γυναίκες συμφωνα με τις εμπειρίες μας.

Σορρυ αλλά αυτα που έγραψες μ φάνηκαν λίγο ασυναρτησίες.

Ανάλογα την ηλικία θα έλεγα εγώ τη φάση κ τον χαρακτήρα.

Αλλά θέλει μια γυναίκα στα 20-25 της αλλά στα 30+

None taken.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,020 μηνύματα.
οι γυναίκες θέλουν να περνάνε καλά και να είναι όσο γίνεται ευτυχισμένες. όπως όλοι οι άνθρωποι.
αυτό μπορεί να σημαίνει χίλια-δυο διαφορετικά πράγματα ανάλογα την γυναίκα και τις ιδιαιτερότητές της.
:morning1:
 

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια αυτή η ερώτηση έχει λάβει άλλες διαστάσεις...
Οι γυναίκες πλέον καθοδηγούμενες από διάφορες κοινωνικές τάσεις (που δεν θα κρίνω εδώ) τείνουν να απαιτούν μη ρεαλιστικά πράγματα βασισμένες σε μια εξιδανικευμένη εικόνα ενός άντρα που ναι μεν θέλουν αλλά ταυτόχρονα απορρίπτουν. Γυναίκες (όχι όλες) από 25 ως 45 χρόνων έχουν μεγαλώσει σήμερα με την πεποίθηση ότι αξίζουν τα πάντα επειδή είναι αυτές που είναι και όχι επειδή έχουν να προσφέρουν κάτι ανάλογο με τα πάντα που ζητάνε. Συνεπώς, δεν είναι εύκολα ευχαριστημένες και είναι μόνιμα δυστυχισμένες. Θα πω εδώ πως ναι, έχουν δικαίωμα στο καλύτερο. Αλλά το δικαίωμα στο καλύτερο δεν είναι τίποτα άλλο από το αντίστοιχο δικαίωμα τους να είναι και αυτές οι καλύτερες μετά από αντίστοιχη προσπάθεια, να τους αναγνωρίζεται και να διεκδικούν το καλύτερο μαζί με τις υποχρεώσεις που απορρέουν όμως. Παρατηρώ μια άνευ προηγουμένου αμεριμνησία τα τελευταία χρόνια. Πολλές (όχι όλες το ξαναλέω) δεν προσπαθούν και απαιτούν να προσπαθεί μόνο ο άλλος, δεν ανταποκρίνονται καν στα στάνταρ που θέλουν να πληροί ο άλλος και επιπροσθέτως έχουν κατεβάσει την ποιότητα των κριτηρίων τους σε υλικό επίπεδο.
Έλκονται από το χρήμα, τη δύναμη, την ψεύτικη "τέλεια" εικόνα του cool τύπου που εμφανίζεται αψεγάδιαστος στα social media έτοιμος για νέες περιπέτειες που συνήθως έχει περισσότερα από ένα χόμπι και φυσικά την ικανότητα να τους καλύπτει τις "ανάγκες" τις οποίες φρόντισαν να τους μάθουν κάτι τύπισσες "απογοητευμένες από τη ζωή" ή τα life style περιοδικά. Δυστυχώς από την εμπειρία μου αυτό είδα ότι θέλουν οι γυναίκες, απορρίπτοντας ταυτόχρονα άντρες που δεν ανταποκρίνονται σε αυτά τα πρότυπα. Ακόμα πιο δυστυχώς, και πάλι από την εμπειρία μου, έχω δει που οδηγεί αυτή η υποκουλτούρα. Βλέπεις, δυστυχώς τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά δεν έρχονται χωρίς κόστος, μιας που η εικόνα του κουλ τύπου που περιγράφω πιο πάνω συνήθως απαρτίζεται από καντάρια ψέματα, κ@λοσυμπεριφορές, συναισθηματική αστάθεια, αλαζονεία και κόμπλεξ συνθέτοντας μια ψεύτικη βιτρίνα, διότι κανένας άνθρωπος λογικά δεν είναι και δεν φαίνεται τέλειος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,986 μηνύματα.
( καθαρά χιουμοριστικό που βασίζεται σε στερεότυπα).

Τι θέλουν οι γυναίκες στο αντίθετο φύλο.

Ανήλικα κορίτσια: φούτερ, κουκούλα, πλέμπα, αλητεία, γκράφιτι και bonus extra μηχανή ( με το τελευταίο είσαι ο άρχων ).

18-28 ετών: πουκάμισο, περιποίηση, κολόνια, ντιβισμός, ευπρέπεια, bonus extra αυτοκίνητο.

28+ ετών: σοβαρότητα, family-orientation, καλή δουλειά, σπίτι.

( Τονίζω το μήνυμα είναι καθαρά και μόνο σαρκαστικό. Όλα αυτά είναι μόνο στερεότυπα και γενικούρες ).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αλκιμαχε κλείσε λοιπόν τα σοσιαλ να βρεις την υγεία σου! Εγώ δεν έχω σοσιαλ εδώ κ δυο μήνες. Τέλος από μένα.

Κατα τα αλλά όπως τα έγραψες. Αφου δεν έχουν αποκτήσει συναισθηματική ωριμότητα κ παιδεια αστες να βολοδέρνουν. Βρες εσυ τρόπο να περνας καλα κ ολα οκ.

Εγώ γενικά όταν άκουγα σε ένα ραντεβου πολλα για τη δουλειά κ η δουλειά πανω απο ολα κ δεν έχω πολυ χρόνο κτλπ αντε γεια.

Ασε μας χριστιανή μου θα σε κυνηγάω εγώ να παμε βόλτα να βρεις χρόνο να κάνουμε το ένα να κάνουμε το άλλο.
Γενικά όταν έχεις αποκτήσει ένα επίπεδο με την εμπειρία κ ξέρεις τι θα προσφέρεις στην άλλη δε κάθεσαι να ασχοληθείς κ να πεισεις τώρα τη καθεμια εκεί έξω.

Γενικά ζουμε σε μια δυσκολη περιοδο έντονων κοινωνικών αλλαγών είμαστε σε ένα Μεταίχμιο με ολα αυτα π γίνονται κ με τη γυναίκα επίσης να προσπαθει να προσδιοριστει ξανά. Το βασικότερο είναι αυτό π είπες όμως.... Δεν είναι ευτυχισμένος ο συγχρονος άνθρωπος με τίποτα.

Προχθές μ λέει ένας. Καλά νιώθεις ωραία με την ίδια ; του λέω σουπερ. Δε βαριέμαι ποτε κάθε μέρα έχω όρεξη!

Σιγά ρε μοντελοπνιχτη του λέω εσυ. 37 αυτός κοντευει.

Καλα κρασιά.

ΥΓ εννοείται σε dating δεν ξαναμπαίνω. Καλά τώρα έχω κ σχέση αλλά κ να μην είχα δεν υπήρχε περιπτωση. Πολυ ανωριμότητα εκεί μέσα. Μόνο για να ψωνίσουν μπαίνουν.

Εγώ δεν είμαι έτσι. Και τα πολλα ραντεβου κ ερωτηματικά με κουράζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να θέλουν κάτι συγκεκριμένο δηλαδή; :scratchhead:

Αν υπάρχει ένα κάπως κοινό στοιχείο ανάμεσα σε όσες γυναίκες έχω γνωρίσει, είναι το στανταράκι...
"δεν μπορώ τη μιζέρια". :P
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,523 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά.
Αγάπη/Ελευθερία/Ειλικρίνεια/Συνείδηση/Γέλιο/Έρωτας.
Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.
και αυτά τα βρίσκεις στους ανθρώπους που έχουμε η μπαίνουν στην ζωή μας.
Εμείς απλά πρέπει να ξέρουμε να επιλέγουμε!
 

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αλκιμαχε κλείσε λοιπόν τα σοσιαλ να βρεις την υγεία σου! Εγώ δεν έχω σοσιαλ εδώ κ δυο μήνες. Τέλος από μένα.

Κατα τα αλλά όπως τα έγραψες. Αφου δεν έχουν αποκτήσει συναισθηματική ωριμότητα κ παιδεια αστες να βολοδέρνουν. Βρες εσυ τρόπο να περνας καλα κ ολα οκ.

Εγώ γενικά όταν άκουγα σε ένα ραντεβου πολλα για τη δουλειά κ η δουλειά πανω απο ολα κ δεν έχω πολυ χρόνο κτλπ αντε γεια.

Ασε μας χριστιανή μου θα σε κυνηγάω εγώ να παμε βόλτα να βρεις χρόνο να κάνουμε το ένα να κάνουμε το άλλο.
Γενικά όταν έχεις αποκτήσει ένα επίπεδο με την εμπειρία κ ξέρεις τι θα προσφέρεις στην άλλη δε κάθεσαι να ασχοληθείς κ να πεισεις τώρα τη καθεμια εκεί έξω.

Γενικά ζουμε σε μια δυσκολη περιοδο έντονων κοινωνικών αλλαγών είμαστε σε ένα Μεταίχμιο με ολα αυτα π γίνονται κ με τη γυναίκα επίσης να προσπαθει να προσδιοριστει ξανά. Το βασικότερο είναι αυτό π είπες όμως.... Δεν είναι ευτυχισμένος ο συγχρονος άνθρωπος με τίποτα.

Προχθές μ λέει ένας. Καλά νιώθεις ωραία με την ίδια ; του λέω σουπερ. Δε βαριέμαι ποτε κάθε μέρα έχω όρεξη!

Σιγά ρε μοντελοπνιχτη του λέω εσυ. 37 αυτός κοντευει.

Καλα κρασιά.

ΥΓ εννοείται σε dating δεν ξαναμπαίνω. Καλά τώρα έχω κ σχέση αλλά κ να μην είχα δεν υπήρχε περιπτωση. Πολυ ανωριμότητα εκεί μέσα. Μόνο για να ψωνίσουν μπαίνουν.

Εγώ δεν είμαι έτσι. Και τα πολλα ραντεβου κ ερωτηματικά με κουράζουν.
Ο άνθρωπος δεν θα είναι ευχαριστημένος με τίποτα γιατί πολύ απλά οι ανάγκες του έχουν προσδιοριστεί από cult ομάδες, από κινήματα κάθε λογής, από εμπορικές εκστρατείες και από διάφορες άλλες τέτοιες μόδες που βλέπουν το φως της δημοσιότητας. Οι αξίες που διαμορφώνουν τα κριτήρια του τι θέλει ο καθένας (εν προκειμένω οι γυναίκες) έχουν αντικατασταθεί σε μεγάλο βαθμό από τα κόμπλεξ της γενιάς των 60s και από άτομα που πατρονάρουν νέους στα θέλω τους αναλόγως με το τι νομίζουν πως στερήθηκαν οι ίδιοι.
Δες πόσες κοπέλες γνωρίζουν ανθρώπους αξιοπρεπείς και δουλευταράδες τίμιους κλπ και τους παρατάνε για το πρώτο ζάκουλο με λεφτά που θα βρουν στο διάβα τους, επειδή αυτοί που είχαν πριν δεν ήταν πλούσιοι και δεν μπορούσαν να προσφέρουν 7 ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό κοσμήματα, δώρα και διακοπές. Και στο τέλος καταλήγουν πληγωμένες σε ένα διαμέρισμα με γάτες κλαίγοντας, με όλους να τους φταίνε.

Έχω ακούσει και εγώ σε ραντεβού (ΠΟΛΛΑ) την άποψη ό,τι η δουλειά είναι πάνω από όλα και μάλιστα με μία εμμονική επιμονή. Λες και εμείς δεν ξέρουμε ό,τι η δουλειά είναι σημαντική για την επιβίωσή μας ή ας πούμε λες και όλοι οι άνδρες είναι τεμπέληδες. Στην πραγματικότητα αυτό το statement αντικατοπτρίζει τα κόμπλεξ ορισμένων κυράδων της γενιάς του 60 που νομίζει ότι κακόπεσε με τον κυρ Τάδε που έμπλεξε και στα 50 έμεινε άνεργος. Θεωρεί ότι στερήθηκε και έχει πιπιλίσει το μυαλό της ανηψιάς-κόρης κλπ με την συγκεκριμένη αρλουμπολογία για να εξασφαλίσει ότι ο σύντροφος θα της καλύπτει τις υλικές ανάγκες. Αντί να μαθαίνουν τα κορίτσια να πατάνε στα πόδια τους και να μην έχουν οικονομική εξάρτηση από κανέναν, να βρίσκουν έναν σύντροφο που να είναι τίμιος και σωστός απέναντί τους και να μην είναι τεμπέλης (αυτό αρκεί) και να προσπαθούν σαν ομάδα μαζί για το καλύτερο, ψάχνουν τον πλούσιο γιάπι με τα πολλά λεφτά που θα τις κάνει να ζήσουν ζωή χαρισάμενη και που συνήθως δεν πληροί απολύτως κανένα από τα (κατά πολύ)σημαντικότερα κριτήρια που προανέφερα. Και δεν αρκεί να κλείσεις τα social media δυστυχώς. Η υποκουλτούρα και η προβληματική νοοτροπία είναι τόσο διαδεδομένη που την ακούς να αναπαράγεται από κόσμο όπου και να πας.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα αν κάποιος δεν εργάζεται σήμερα, για να μπορέσει ένα ζευγάρι να μείνει μόνο του (δηλαδή να νοικιάσει διαμέρισμα) θα πρέπει ο άλλος στο ζεύγος και βγάζει καλά λεφτά.

Είναι λογικό οι γυναίκες να ψάχνουν κάποιον με νορμάλ οικονομική κατάσταση γιατί αλλιώς δεν μπορείς καν να ζήσεις με τον άλλον. Δεν λέω να βγάζει τρελά λεφτά αλλά και εργάζεται ή κα ψάχνει ενεργά δουλειά.

Με τους γονείς θα μένουν;
 

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα αν κάποιος δεν εργάζεται σήμερα, για να μπορέσει ένα ζευγάρι να μείνει μόνο του (δηλαδή να νοικιάσει διαμέρισμα) θα πρέπει ο άλλος στο ζεύγος και βγάζει καλά λεφτά.

Είναι λογικό οι γυναίκες να ψάχνουν κάποιον με νορμάλ οικονομική κατάσταση γιατί αλλιώς δεν μπορείς καν να ζήσεις με τον άλλον. Δεν λέω να βγάζει τρελά λεφτά αλλά και εργάζεται ή κα ψάχνει ενεργά δουλειά.

Με τους γονείς θα μένουν;
Δεν αναφέρθηκα σε αυτή την περίπτωση. Κανένας σήμερα δεν μπορεί να μην εργάζεται. Και αυτό ισχύει για όλους. Άλλο να θέλεις ο άλλος να μην είναι τεμπέλης, να δουλεύει και να έχει εισόδημα και άλλο να θες να είναι εφοπλιστής με 9 βαπόρια τη στιγμή που εσύ δεν έχεις κολλήσει μισό ένσημο. Ή να θες ο άλλος να είναι εφοπλιστής μεγαλοδικηγόρος ή CEO σε πολυεθνική (να το έχεις για κριτήριο) τη στιγμή που εσύ έχεις μια average δουλειά στο ταμείο του σούπερ μάρκετ (η οποία δεν έχει απολύτως τίποτα το κακό). Θίγω το φαινόμενο-νοοτροπία του "αξίζω τα σούπερ επειδή είμαι εγώ" χωρίς να έχω να προσφέρω κάτι ανάλογο, χωρίς να διαφοροποιούμαι σε τίποτα από το μέσο όρο, χωρίς να έχω κάτι ειδικό πάνω μου. Αλλά απαιτώ ο άλλος να είναι αρχηγός της μαφίας αλλιώς του συμπεριφέρομαι σαν να μην είναι άνθρωπος. Η απαίτηση αυτή συνήθως δικαιολογείται με τη φράση "καθένας έχει τα στάνταρ του" αλλά αυτή η δικαιολόγηση είναι ρηχή και ανεδαφική, ενώ υποκρύπτει και χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αντί να γράφουμε σεντόνια ας σκεφτούμε το απλό: γιατί το αιώνιο ερώτημα επικεντρώνεται στις γυναίκες και όχι στους άνδρες; Τι θέλουν οι άνδρες;

"Δύο πράγματα θέλει ο άντρας, κινδύνους και παιχνίδια. Γι’ αυτό ζητάει τη γυναίκα, γιατί είναι το πιο επικίνδυνο παιχνίδι." ;)
Φρίντριχ Νίτσε
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@Αλκίμαχος Κατά τη γνώμη μου οι δόκιμοι όροι είναι «τοξική αστική νοοτροπία» και «αστική παρακουλτούρα». Ωστόσο υποθέτω ότι ένας τυπικός μεγαλοεφοπλιστής ή μεγαλοδικηγόρος δεν θα έχει στον στενό του κύκλο επαγγελματίες χαμηλής ειδίκευσης. Μήπως έχεις κατά νου την υπόθεση του χαρεμιού, η οποία προβλέπει ότι μία μεσοαστή γυναίκα θα προτιμούσε να είναι γκόμενα ενός άνδρα υψηλού κύρους παρά σύντροφος ενός άνδρα μέτριου κύρους, ακόμα και αν τελικά καταλήξει με τον δεύτερο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
@Αλκίμαχος Κατά τη γνώμη μου οι δόκιμοι όροι είναι «τοξική αστική νοοτροπία» και «αστική παρακουλτούρα». Ωστόσο υποθέτω ότι ένας τυπικός μεγαλοεφοπλιστής ή μεγαλοδικηγόρος δεν θα έχει στον στενό του κύκλο επαγγελματίες χαμηλής ειδίκευσης. Μήπως έχεις κατά νου την υπόθεση του χαρεμιού, η οποία προβλέπει ότι μία μεσοαστή γυναίκα θα προτιμούσε να είναι γκόμενα ενός άνδρα υψηλού κύρους παρά σύντροφος ενός άνδρα μέτριου κύρους, ακόμα και αν τελικά καταλήξει με τον δεύτερο;

Καλά δεν είπαμε ντε και καλά για μεγαλοεφοπλιστή ή για μεγαλοδικηγόρο. Αυτό ήταν δική μου υπερβολή για να αναδείξω το παράδειγμα. Παρόλα αυτά, δεν συμφωνώ. Ακόμα και αυτοί θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν στον ευρύ κύκλο τους γνωστούς και φίλους υπαλλήλους και επαγγελματίες χαμηλής ειδίκευσης ας πούμε. Την υπόθεση του χαρεμιού δεν την έχω υπόψιν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top