Τι θέλουν οι γυναίκες;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,135 μηνύματα.
Εσύ δεν μας τα λες και πολυ καλά σήμερα :bounce:
Με έχεις διαβάσει πολλές μέρες ως "πολύ καλά" για να διαφέρει το σήμερα;

Να τη η ησυχούλα, η λούρκερ που με στολκάρει. :whistle:

Ο Ιταλός έχει αυτό το στιλ των παλιών ροκ σταρς που εξιτάριζε τις γυναίκες.
Τέλος πάντων, εμείς μάθαμε αλλιώς, ο άντρας να είναι σερνικός και η γυναίκα θηλυκό. 1+1=2, απλά τα πράγματα.
Τώρα τα σημερινά παιδιά γουστάρουν άλλα κόλπα, τι να κάνεις.
Ρε να στο πω στα ίσα κι ας φαω φάπα;

Ο Μανεσκίνος είναι το κωλοπαιδι που θα σου πατήσει έναν ανάμεσα στα ματια και θα μεινεις τυφλή και έγκυος μαζί.

Είναι το σκίσε με είμαι στη 14η μέρα. Οβιουλασιόν.

Όταν είναι εκτός Ovulation και έχουν κατεβει οι ορμόνες, έχει ελπίδα η καλή μου ψυχή και το babyface μου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,135 μηνύματα.
Τις προάλλες μια κοπέλα 29 χρόνων στη δουλειά άρχισε να μας ρωτάει αν ξέρουμε κανέναν να της γνωρίσουμε με σκοπό να παντρευτούν, δεν έχει κανει ποτέ σχέση μέχρι τώρα γιατί δεν την άφηναν οι γονείς της.
Μερικοί άνθρωποι δεν πρέπει να κάνουν παιδιά.

Την κατέστρεψαν. Την εκαναν ενα κινουμενο red flag.

Είχα τετοιες περιπτώσεις στη ζωη μου, δεν βγάζεις άκρη και πρέπει να εγκαταλείψεις το ταχυτερο.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.
Και βέβαια συμβαίνει! Έχω παράδειγμα από συγγενικό μου πρόσωπο 27 χρόνων. Πολλά συμβαίνουν ακόμα. Τις προάλλες μια κοπέλα 29 χρόνων στη δουλειά άρχισε να μας ρωτάει αν ξέρουμε κανέναν να της γνωρίσουμε με σκοπό να παντρευτούν, δεν έχει κανει ποτέ σχέση μέχρι τώρα γιατί δεν την άφηναν οι γονείς της.
Αυτό το πράγμα που ο γάμος θεωρείται αυτοσκοπός του ανθρώπου, είναι άλλο ένα τρανό παράδειγμα του πόσο παρωχημένο κράτος είμαστε εν έτει 2023.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,562 μηνύματα.
Μερικοί άνθρωποι δεν πρέπει να κάνουν παιδιά.
Μερικοί άνθρωποι δεν πρέπει να κάνουν σχέση, να λες. Και το πιστεύω, απόλυτα, αυτό που λέω.

Και άντε, αυτοί είναι έτσι όπως είναι. Γιατί να παίρνουν στο λαιμό τους κι άλλους ;

Μεγάλες συζητήσεις αυτές...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,338 μηνύματα.
Τι είπα και ήταν υποτιμητικό για τους άντρες. Όντως οι περισσότεροι τα περιμένουν όλα έτοιμα, έτσι τους έχουν μεγαλώσει οι περισσότερες ελληνίδες μάνες. Καλώς ή κακώς, έτσι έχουν τα πράγματα. Και εννοείται υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά δεν είναι και πολλές.
Το πας στατιστικά λοιπόν...δεκτό . Αλλά κανένας δεν σε υποχρεώνει να μπλέξεις με τέτοιο τύπο . Εαν το κάνεις , είναι με δική σου ευθύνη .
Για εμένα δεν είναι δικαίωμα, είναι άκρως άσχημο για την εκάστοτε γυναίκα να πρέπει να επωμίζεται όλες τις δουλειές. Από εκεί και πέρα αντιλαμβάνομαι πως το λες. Το θέμα δεν είναι να το θέλει η ίδια να το κάνει. Το θέμα είναι ότι ακόμα και σήμερα εξαναγκάζεται να το κάνει σχεδόν πάντα γιατί αυτή η αντίληψη επικρατεί ακόμα στην κοινωνία. Με ξεχνάμε ότι ζούμε σε φουλ παρωχημένο κράτος που ενώ το παίζουμε προοδευτική, ακόμα έχουμε κολλήματα.
Για όλους υπάρχουν κοινωνικά στερεότυπα . Κάποια αφορούν τους άντρες , άλλα τις γυναίκες και άλλα και τα δύο φύλα ( π.χ. ψυχικές παθήσεις , αναπηρία , οικονομική κατάσταση , πολιτικές πεποιθήσεις , παιδεία , ηλικία κτλπ.) . Αντιλαμβάνομαι για ποιον λόγο μια γυναίκα θα εστιάσει σε αυτά που αφορούν το φύλο της αλλά η ρίζα του κακού είναι κοινή .
Άλλο θέλω, άλλο αναγκάζομαι για να μη με κρίνει ο άντρας μου ή η μάνα του που θα με λέει γαϊδούρα νύφη.
Δεν λεω οτι τα πράγματα είναι τέλεια , αλλά πλέον είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο .
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το ότι κάποιος είναι πιο εσωστρεφής και δεν κάνει τον βαρυμαγκα δεν σημαίνει ότι είναι θηλυπρεπής!!!!!!!!!!!!!!!
Η θηλυπρεπεια έχει να κάνει με πολλά . Πλέον πολλά αγόρια βάζουν κρέμες στο πρόσωπο και περιποιούνται πάρα πολύ βάφουν τα μαλλιά τους έχουν εμμονή με το σώμα τους οχι πως είναι κακό απλά εμένα δεν με ελκύει .... και δεν θα μου αρεσε αυτό .... δεν είναι όμως απόλυτο καθώς ξέρω πολλές κοπέλες που τους αρέσει κι όλας ... μια φίλη μου βαφανε με το αγόρι της τα νύχια τους . Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα !!!!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,980 μηνύματα.
Αυτοσκοπός όχι, κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει ο ίδιος την ελευθερία να ορίσει τι θα κάνει στην ζωή του. Όμως εάν η νεολαία δεν έχει ως προμετωπίδα το τρίπτυχο «Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια» τότε χαθήκαμε. Τέτοιες αξίες εάν χαθούν, η ανθρωπότητα έχει τελειώσει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,338 μηνύματα.
Είδαμε κ τα ντουκια!!!! Ο άλλος το έπαιζε σκληρός κι όταν είδε κατσαρίδα έβαλε την κοπέλα μπροστά να την σκοτώσει . Σορι.
Αυτό δεν έχει να κάνει με το πόσο σκληρός είσαι . Λέγεται φοβία .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,193 μηνύματα.
Γενικα οι αντρες έχετε μια λανθασμενη εντυπωση για το τι ελκυει τις γυναικες.
Νομίζετε ότι ο "'αντρας", ο σκληρός, με το σουπερ γυμνασμένο σώμα και τα αδρά χαρακτηριστικά,η "επιτομή" του "απόλυτου αρσενικού", σίγουρα θα αρέσει στις γυναίκες. Ε η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Εμένα προσωπικά αλλά και διάφορες φίλες μου, από συζητήσεις που έχουμε κάνει, δεν μας ελκύουν καθόλου αυτοί. Προσωπικά προτιμώ τους πιο γλυκούληδες και αν με ρωτούσατε ποιος είναι κατα την γνώμη μου ο ομορφότερος άντρας, σίγουρα δεν θα σας έλεγα κάποιον από τους παραπάνω. Αλλά γούστα είναι αυτά :bleh: Αφήστε τους γλυκούληδες για εμάς.
Νομίζω ότι είναι λίγο αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Τα αγόρια μεγαλώνουν μαθαίνοντας ότι πρέπει να είναι δυνατοί πάνω από όλα. Οπότε όταν φτάνουν στο ταμείο και λένε, εγώ έγινα αυτό που ήθελαν, γιατί τώρα δε βρίσκω γυναίκα; τότε χάνουν τον μπουσουλα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Η θηλυπρεπεια έχει να κάνει με πολλά . Πλέον πολλά αγόρια βάζουν κρέμες στο πρόσωπο και περιποιούνται πάρα πολύ βάφουν τα μαλλιά τους έχουν εμμονή με το σώμα τους οχι πως είναι κακό απλά εμένα δεν με ελκύει .... και δεν θα μου αρεσε αυτό .... δεν είναι όμως απόλυτο καθώς ξέρω πολλές κοπέλες που τους αρέσει κι όλας ... μια φίλη μου βαφανε με το αγόρι της τα νύχια τους . Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα !!!!
Α και εμένα αυτό δεν μ αρέσει .

Το baby face δεν με ενοχλεί όμως, μπορεί και να το προτιμώ σαν γούστο απο τη βαρβατίλα .

Όχι όμως να αναρωτιέμαι αν είναι γκέι, αυτό πάλι δεν μ αρεσει.

Κάποιοι είναι θηλυπρεπείς στις κινήσεις αλλά είναι στρέιτ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,135 μηνύματα.
Μερικοί άνθρωποι δεν πρέπει να κάνουν σχέση, να λες. Και το πιστεύω, απόλυτα, αυτό που λέω.

Και άντε, αυτοί είναι έτσι όπως είναι. Γιατί να παίρνουν στο λαιμό τους κι άλλους ;

Μεγάλες συζητήσεις αυτές...
Μα δεν διαφωνώ με αυτό. Τις ιστορίες μου τις ξέρεις. Όλες.

Εδω ομως η κοπέλα που θα παει σε εναν ανυποπτο και θα του πει με το καλημερα στα 29 της "δε με αφήνουν οι γονείς μου να βγω μετα τις 9 αν δεν με παντρευτείς"

φταίνε οι γονείς πρωτιστως και δευτερευόντως η άλλη που καθεται ενηλικη σα δεντρο και τα τρωει.

Τι θα κανει το παλικαρι, θα κατσει να φαει την οπισθοδρομικη μαλακία των γονιων για να βρει ταίρι;

Θα φυγει!
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.
Το πας στατιστικά λοιπόν...δεκτό . Αλλά κανένας δεν σε υποχρεώνει να μπλέξεις με τέτοιο τύπο . Εαν το κάνεις , είναι με δική σου ευθύνη .
Ασυζητητί, έχεις δίκιο. Και για να μη παρεξηγηθώ, για το ότι πολλοί άντρες είναι έτσι, δε φταίνε αυτοί κάθε αυτοί, απλώς έτσι τους γαλούχησαν οι δικές τους μητέρες. Οπότε η ευθύνη σε πολύ μεγάλο βαθμό έγκειται στην μητέρα που τους έχει μάθει πως θα τα παρέχει όλα εκείνη. Το πρόβλημα δηλαδή έγκειται και στα δύο φύλα. Όση αδυναμία και να έχεις στο παιδί σου, πρέπει να του μάθεις όσο μπορεί να είναι μια ανεξάρτητη οντότητα και να μη χρειάζεται να περιμένει κάτι από πουθενά.
Για όλους υπάρχουν κοινωνικά στερεότυπα . Κάποια αφορούν τους άντρες , άλλα τις γυναίκες και άλλα και τα δύο φύλα ( π.χ. ψυχικές παθήσεις , αναπηρία , οικονομική κατάσταση , πολιτικές πεποιθήσεις , παιδεία , ηλικία κτλπ.) . Αντιλαμβάνομαι για ποιον λόγο μια γυναίκα θα εστιάσει σε αυτά που αφορούν το φύλο της αλλά η ρίζα του κακού είναι κοινή .
Ναι. Η ρίζα δυστυχώς είναι κοινή, και νομίζω είναι πως ζούμε σε βαθιά εσωτερικευμένο "παλιομοδίτικο" κράτος. Είσαι γκει, λεσβία, bi; Θα σε πουν ανώμαλο. Είσαι ανάπηρος; Θα σε πουν άχρηστο. Έχεις κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή; Θα σε πουν τρελό. Είσαι παντρεμένη και δεν έχεις παιδιά; Θα σε πουν στείρα και ανίκανη. Γενικά ένα μπάχαλο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,135 μηνύματα.
Καλά δεν είναι πάντα ότι έχουμε κόμπλεξ να αποκατασταθούμε, θέλουμε και συντροφιά και οικογένεια πολλές φορές .
Εσυ οχι. Άλλες το χουν. Και άλλοι μη σου πω.

Ενας φίλος μου ετσι παντρευτηκε νωρίς, φοβοταν μην πεθανει μονος του και ηθελε οπωσδηποτε να παντρευτεί.

Δε μπορούσε να ελέγξει το φόβο του.

Το άκουγα να το ξεστομίζει και τρελάθηκα.

Όλοι το χουμε σκεφτεί, οι άντρες, αλλά δεν το λέμε. Και πολλοί δεν το αφήνουμε και να μας κυριευει.

Κι εγω συντροφιά θέλω, καλό χρόνο ποιοτικό πρωτίστως, να μην είμαστε μες τη μίρλα.

Το θεμα ειναι να μην αφηνεις τους φόβους σου να σε κυριευουν, εκει πηγάζουν ολα τα κόμπλεξ.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,562 μηνύματα.
Εδω ομως η κοπέλα που θα παει σε εναν ανυποπτο και θα του πει με το καλημερα στα 29 της "δε με αφήνουν οι γονείς μου να βγω μετα τις 9 αν δεν με παντρευτείς"

φταίνε οι γονείς πρωτιστως και δευτερευόντως η άλλη που καθεται ενηλικη σα δεντρο και τα τρωει.

Τι θα κανει το παλικαρι, θα κατσει να φαει την οπισθοδρομικη μαλακία των γονιων για να βρει ταίρι;

Θα φυγει!
Αν πει η κοπέλα κάτι τέτοιο "με το καλημέρα" και φύγει κι αυτός "με το καλημέρα", είναι ωραίος...

Το "μερίδιο ευθύνης" (το δικό του, έστω και μικρό...), θα είναι σαν δεν φύγει..."με το καλημέρα". Γιατί ; Γιατί ενώ "είδε" ότι υπάρχει - τεράστιο - θέμα παρέμεινε στη σχέση. Για όσο...
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
Η θηλυπρεπεια έχει να κάνει με πολλά . Πλέον πολλά αγόρια βάζουν κρέμες στο πρόσωπο και περιποιούνται πάρα πολύ βάφουν τα μαλλιά τους έχουν εμμονή με το σώμα τους οχι πως είναι κακό απλά εμένα δεν με ελκύει .... και δεν θα μου αρεσε αυτό .... δεν είναι όμως απόλυτο καθώς ξέρω πολλές κοπέλες που τους αρέσει κι όλας ... μια φίλη μου βαφανε με το αγόρι της τα νύχια τους . Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα !!!!
Τι το ήθελε λοιπόν το αγόρι; Δεν τα'φτιαχνε με την κολλητή της; :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,135 μηνύματα.
Αν πει η κοπέλα κάτι τέτοιο "με το καλημέρα" και φύγει κι αυτός "με το καλημέρα", είναι ωραίος...

Το "μερίδιο ευθύνης" (το δικό του, έστω και μικρό...), θα είναι σαν δεν φύγει..."με το καλημέρα". Γιατί ; Γιατί ενώ "είδε" ότι υπάρχει - τεράστιο - θέμα παρέμεινε στη σχέση. Για όσο...
Δεν εξετάζω αυτό, αλλά και να το εξέταζα δεν θα διαφωνούσα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,562 μηνύματα.
Δεν εξετάζω αυτό, αλλά και να το εξέταζα δεν θα διαφωνούσα.
Προφανώς γνωρίζεις ότι δεν αναφέρομαι σ΄ εσένα (έχω κάνει τις πατάτες μου και τις ξέρεις κι εσύ...), μα μιλώ γενικά...

Αυτό που ήθελα να πω και να φωνάξω ν΄ ακουστεί όσο πιο γίνεται πιο "δυνατά" (μακάρι να μπορούσα να το κάνω με ντουντούκα, για να μην την πατάνε κι άλλοι...), είναι να δίνουμε σημασία στα όποια "αρνητικά σημάδια" εξαρχής και να μην τα παραβλέπουμε. Εκεί θέλω να καταλήξω...

Να πρυτανεύει η λογική και να συμπορεύεται με το συναίσθημα. Ποτέ το ένα χωρίς το άλλο. Ποτέ συναίσθημα δίχως λογική. Γιατί τότε ο άνθρωπος γίνεται αδύναμος. Βρίσκεται στο έλεος της λογικής που δεν έχει...
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
Προφανώς γνωρίζεις ότι δεν αναφέρομαι σ΄ εσένα (έχω κάνει τις πατάτες μου και τις ξέρεις κι εσύ...), μα μιλώ γενικά...

Αυτό που ήθελα να πω και να φωνάξω ν΄ ακουστεί όσο πιο γίνεται πιο "δυνατά" (μακάρι να μπορούσα να το κάνω με ντουντούκα, για να μην την πατάνε κι άλλοι...), είναι να δίνουμε σημασία στα όποια "αρνητικά σημάδια" εξαρχής και να μην τα παραβλέπουμε. Εκεί θέλω να καταλήξω...

Να πρυτανεύει η λογική και να συμπορεύεται με το συναίσθημα. Ποτέ το ένα χωρίς το άλλο. Γιατί τότε ο άνθρωπος γίνεται αδύναμος...
Ολόσωστο αυτό που λες, αλλά είναι απίθανο (έως αδύνατο) να πρυτανεύσει η λογική όταν κάποιος είναι ερωτευμένος. Παραβλέπει πολλά....Κι ύστερα είναι πολύ αργά..

Οπότε καλό είναι να αφήνουμε και ένα παραθυράκι στη λογική και να βάλουμε το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου μας να σκεφτεί:
Ποιος είναι αυτός ο άνθρωπος; Ταιριάζουν οι αρχές μας, οι στόχοι μας για το μέλλον; Πώς διαχειρίζεται τις διαφωνίες (που μοιραία θα προκύψουν στο μέλλον) μεταξύ του ζευγαριού;
Πώς συμπεριφέρεται στους γύρω του;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,135 μηνύματα.
Προφανώς γνωρίζεις ότι δεν αναφέρομαι σ΄ εσένα (έχω κάνει τις πατάτες μου και τις ξέρεις κι εσύ...), μα μιλώ γενικά...

Και σε μενα να αναφερόσουν οτι δεν έφευγα ενω έβλεπα τις μαλακίες, δίκιο θα είχες. Δεν με πειράζει, τα ξέρω τα λάθη μου απέναντι στον εαυτό μου. Αλλα ναι δεν ειναι η συζητηση αυτή. Το ξερω πως δεν αναφέρεσαι σε μένα. Έχεις δικές σου αδικίες να καταπιείς.

Αυτό που ήθελα να πω και να φωνάξω ν΄ ακουστεί όσο πιο γίνεται πιο "δυνατά" (μακάρι να μπορούσα να το κάνω με ντουντούκα, για να μην την πατάνε κι άλλοι...), είναι να δίνουμε σημασία στα όποια "αρνητικά σημάδια" εξαρχής και να μην τα παραβλέπουμε. Εκεί θέλω να καταλήξω...

Να πρυτανεύει η λογική και να συμπορεύεται με το συναίσθημα. Ποτέ το ένα χωρίς το άλλο. Γιατί τότε ο άνθρωπος γίνεται αδύναμος...
Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα και το σκεφτόμουν χτες.

Συνήθως τα βλέπουμε αλλά επιλέγουμε να τα κάνουμε στην άκρη για πολλούς λόγους.

Πχ αν η άλλη ειναι υποτιμητική και απατηλή με τον πρώην της ενω έρχεται σε μας

Περηφάνεια "Εγω ειμαι καλύτερος απο αυτόν αποκλείεται να μου τα κάνει στο μέλλον"
Υποτιμηση "Του τα κάνει γιατι είναι αδύναμος"
Τύφλωση "Δε με νοιάζει αν τον απαταει μαζι μου, μονο οτι την κερδισα και ειμαστε μαζι"

κλπ.

Καταλήγουμε δηλαδή στις βιβλικές αρχετυπικές καταστασεις που μας ωθούσαν τόσο οι θρησκείες όσο και οι φιλοσοφίες να αποφεύγουμε.

Εαν ενεργούμε αντίθετα με στωικότητα, λογική πλάι στο συναισθημα, θα καταλάβουμε οτι ο άνθρωπος στον πυρηνα του δεν αλλάζει. Είναι μοτιβα οι ψυχές.

Αν ο άλλος ειναι ηρεμη θάλασσα, θα συνεχισει να ειναι.

Αν ειναι τρικυμια, θα σε πνιξει κι εσενα, δε θα σταματησει μονο στον αλλο ή στην άλλη.

Έτσι έχει μάθει να λυνει τα προβλήματά του, με εξαπατηση.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
11118116623895295.jpg

Αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top