Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Ναι

    Ψήφοι: 47 25.8%
  • Ελάχιστα

    Ψήφοι: 89 48.9%
  • Κάθολου

    Ψήφοι: 46 25.3%

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων; Όταν αποφασίζετε κάτι υπολογίζετε την γνώμη των άλλων;
Με νοιάζει και δεν με νοιάζει. Ανάλογα το θέμα και την ψυχολογία μου εκείνη την στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν με νοιάζει καθόλου,
θα ήθελα να με νοιάζει λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σε γενικες γραμμες στη ζωη μου σκεφτομαι ,αποφασιζω και ενεργω...Η γνωμη του κοσμου δεν παιζει καταλυτικο ρολο στη ληψη των αποφασεων μου ,πολυ δε περισσοτερο οι διαφορων ειδων προκαταληψεις.Εκεινο που θα βαρυνει για μενα περισσοτερο ειναι τα πλεονεκτηματα /μειονεκτηματα...cost & benefit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
τι θα πει ο κόσμος και πράσινα άλογα!! ο καθένας να κοιτάει τα δικά του... it's my life που λέει και ο Bon Jovi ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αμαν πια με αυτο το "τι θα πει ο κοσμος"
δικια μου ειναι η ζωη οτι θελω την κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
εμένα με νοιάζει η γνώμη του κόσμου ως προς ενα σημείο , δηλαδή δεν θα αλλάξω κάποιες αντιλήψεις μου που θεωρώ σωστές παραδείγματος χάρη ή τον τρόπο ζωής μου για να γίνω ''κοινονικα'' αποδεκτή ή από φόβο για λογοκρισία κλπ γενικά μπορώ να πω οτι με ενδιαφέρει ελάχιστα έως και καθόλου ,και στην τελική δεν θα καθορίσουν τις αποφάσεις μου οι άλλοι ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
οχι.πιστευω οτι οταν καποιος νοιαζεται και βασιζει τα πιστευω του στη γνωμη των αλλων,ειναι ταυτοχρονα "δεσμιος" τους.

οταν σταματησεις πιστευω να σε νοιαζει τι θα πει η γειτονισσα και ο ταδε για μια επιλογη σου η οποια καταταλλα σου αρεσει,"ελευθερωνεσαι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η γνωμη του κοσμου δεν παιζει καταλυτικο ρολο στη ληψη των αποφασεων μου

επιτρέψτε μου να μην το πιστεύω αυτό, πιστεύω ότι ελάχιστοι που συμμετέχουν σε αυτό το φόρουμ είναι αδιάφοροι για την άποψη των άλλων. :redface: 'Ενας φόβος για την έκθεση, έλλειψη αμεσότητας και το απρόσωπο ζουν και βασιλεύουν. Μην το πάρετε προσωπικά, πιστεύω ότι ισχύει σχεδόν για όλους εδώ, άρα και έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
θα τα πει ολα!!!χχααχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
επιτρέψτε μου να μην το πιστεύω αυτό, πιστεύω ότι ελάχιστοι που συμμετέχουν σε αυτό το φόρουμ είναι αδιάφοροι για την άποψη των άλλων. :redface: 'Ενας φόβος για την έκθεση, έλλειψη αμεσότητας και το απρόσωπο ζουν και βασιλεύουν. Μην το πάρετε προσωπικά, πιστεύω ότι ισχύει σχεδόν για όλους εδώ, άρα και έξω.

μαλλον θα στο επιτρεψουμε επειδη δεν μας ξερεις.αν μας ηξερες και συνεχιζες να το πιστευεις αυτο το θεμα θα ηθελε αρκετη συζητηση γτ καποιος κατι δεν θα εκανε σωστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
μαλλον θα στο επιτρεψουμε επειδη δεν μας ξερεις.αν μας ηξερες και συνεχιζες να το πιστευεις αυτο το θεμα θα ηθελε αρκετη συζητηση γτ καποιος κατι δεν θα εκανε σωστα!

παίρνω πίσω το "έλλειψη αμεσότητας". Εννούουσα περισσότερο έλλειψη θάρρους για εσωτερικό και βαθύ άνοιγμα, φόβο έκθεσης.Με εξαιρέσεις φυσικά, ο G.Chaos έχει εκτεθεί πάρα πολύ και κάποιοι άλλοι, αλλά είναι μάλλον σπάνιες περιπτώσεις, εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Α hello Isiliel , ωραία φωτογραφία, να μια πράξη θάρρους :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
παίρνω πίσω το "έλλειψη αμεσότητας". Εννούουσα περισσότερο έλλειψη θάρρους για εσωτερικό και βαθύ άνοιγμα, φόβο έκθεσης.Με εξαιρέσεις φυσικά, ο G.Chaos έχει εκτεθεί πάρα πολύ και κάποιοι άλλοι, αλλά είναι μάλλον σπάνιες περιπτώσεις, εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Α hello Isiliel , ωραία φωτογραφία, να μια πράξη θάρρους :redface::P

ISIEL? ??!?!?!

μπα δεν νομιζω οτι προκειται για κανονα...!
συμφωνω παντως στο οτι θελει αρκετο θαρρος να αναγνωρισεις τι πραγματικα εχεις αναγκη...και να παψεις να θεωρεις ως κινητηριο δυναμη σου να ευχαριστησεις τους γονεις σου ας πουμε...!

γτ το να μην στηριζεσαι στη γνωμη του γειτονα για μια αποφαση σου που αγαπας πολυ...ειναι το σχετικα ευκολο...το να αντιτιθεσαι ομως σε αυτο που θα ηθελαν οι γονεις σου για να κανεις αυτο που αγαπας....(το οποιο φανταζεσαι οτι αργοτερα θα το καταλαβουν...αφου θελουν το καλο σου) ...αυτο θελει και θαρρος και πολυ εσωτερικη δυναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οχι.πιστευω οτι οταν καποιος νοιαζεται και βασιζει τα πιστευω του στη γνωμη των αλλων,ειναι ταυτοχρονα "δεσμιος" τους.

οταν σταματησεις πιστευω να σε νοιαζει τι θα πει η γειτονισσα και ο ταδε για μια επιλογη σου η οποια καταταλλα σου αρεσει,"ελευθερωνεσαι".

αυτο το σχολιο σου μου επιτρεπεις να το βαλω στην υπογραφη μου?:D:D:D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
''Δεν μπορω να σας δωσω τη συνταγη της επιτυχιας, αλλα μπορω να σας δωσω τη συνταγη της αποτυχιας: προσπαθηστε να ικανοποιησετε τους παντες''
Herbert B. Swope
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
''Δεν μπορω να σας δωσω τη συνταγη της επιτυχιας, αλλα μπορω να σας δωσω τη συνταγη της αποτυχιας: προσπαθηστε να ικανοποιησετε τους παντες''
Herbert B. Swope

θα συμφωνησω με τη "τσιρκο μυαλου" (mindcircus) μου :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
ο κόσμος ο κακός
ο βέβηλος και βάρβαρος.
Ου ου ου και ουαί.

να μην ξεχάσεις να φτύσεις φεύγοντας.
μια χλέπα πράσινη όπως η φανέλα του βάζελου :mad:

τι θα πει ο κόσμος?
ε να.
Τι να πει, οι σημαντικοί άνθρωποι ασχολούνται με ιδέες,
οι συνηθισμένοι με γεγονότα και οι ασήμαντοι με τους άλλους
(δε θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά πάντα το ανακαλώ
στη παγωμένη μου μνήμη όταν η κουβέντα πάει
προς γκοσιπιές και φορ δε αιζ οφ δε γουορλντ).

Πάρε την λέξη μου. Δώσε μου το χέρι σου
δεν έλεγε ο έμπειρος εμπειρίκος?
Ο Αντρίκος κάτι θα εννοεί, δε μπορεί.
ΜΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ (σπαστική φωνή υστέρως)

Λες για να πείσεις, αλλιώς γιατί λες?
Εσύ ξέρεις, δε χρειάζεται να αυτοπειστείς.
Αν και καμιά φορά υποκύπτουμε σε περίεργες ζυμώσεις
καθώς τα λέμε κιόλας.

Ξέρω γω μωρέ?

Απο τη μια ο κόσμος μας θέλει αποτυχημένους για να νιώθουμε ασφαλείς
σε μια δικαιολόγηση που περιλαμβάνει μια κακία συμπαντική
με αδύνατες συνθήκες πνευματικής ανέλιξης
κι από την άλλη ο κόσμος είναι το ορμητήριο
που μέσα του ορμάμε κι ο,τι πιάσουμε.
Από γαλότσα μέχρι τσιπούρα. :eek:

να βλέπεις το γείτονα που σε ξέρει καλύτερα κι από τη μάνα σου
να σου λέει κάθε πρωί
"πουλάκι μου, τι κάνεις?"
ενώ τα μάτια του λες και βλέπουν πυροβολημένο αετό,
το μάτι του κόνδωρα να πω? το λέω...

Αν δε μας νοιάζει η γνώμη του κόσμου,
να μη βάζουμε μήνυμα σε τηλεφωνητή
κι ας μη γράφουμε "λείπω σε άδεια".

όσο λέμε αστεία ή θλιβερά ψέμματα,
τόσο η φλόγα του κουτσομπολιού
θα σιγοκαίει.

κι όταν κάψει και το τελευταίο κλαράκι,
καήκαμε κι εμείς.

τι θα πει ο κόσμος...
είναι απόρροια κάθε ομορφιάς.

Ο αντίκτυπος.
Ωραία λέξη, μαγαρισμένη αλλά ωραία.
Ακόμα και τον δεξιοτέχνη τον αφορά η γνώμη του κόσμου.
Λέει ο Κάλας ότι ο δεξιοτέχνης είναι ευνουχισμένος γητευτής,
ανίκανος να αποπλανήσει, γοητεύει με την ικανότητα του να αποφεύγει τα λάθη,
μας μεθάει με την εγκράτειά του.

Όλα με τίμημα να κάνεις δικό σου το μερίδιο αλήθειας
που σου ανήκει.
Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν η δική σου αλήθεια
προυποθέτει το ψεύδος άλλου (και βαις βερσα) ή του κόσμου
ή μέρους αυτού.


η πλάκα αρχίζει όταν μπλέκουμε τα θεία:
"Τι θα πει ο Θεός"?

Εκεί καλό είναι να κρατάς και μια
σακούλα για αναπάντεχες αναγούλες
ακούγοντας τους νουβέλ βαγκ να ριμιξάρουν ντιπες μοντ,
κατα προτίμηση.

(συνειρμικό, ω μωρά μου)






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
''Δεν μπορω να σας δωσω τη συνταγη της επιτυχιας, αλλα μπορω να σας δωσω τη συνταγη της αποτυχιας: προσπαθηστε να ικανοποιησετε τους παντες''
Herbert B. Swope

συμφωνω και εγω με τον χερκατι! ωραια το ειπε!!!!!!!!!!!!!!!!:clapup::clapup::clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
τι θα πει ο κόσμος?
ε να.
Τι να πει, οι σημαντικοί άνθρωποι ασχολούνται με ιδέες,
οι συνηθισμένοι με γεγονότα και οι ασήμαντοι με τους άλλους
.

Όλα με τίμημα να κάνεις δικό σου το μερίδιο αλήθειας
που σου ανήκει.
Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν η δική σου αλήθεια
προυποθέτει το ψεύδος άλλου (και βαις βερσα) ή του κόσμου
ή μέρους αυτού.


ακούγοντας τους νουβέλ βαγκ να ριμιξάρουν ντιπες μοντ,
κατα προτίμηση.
+10 !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
επιτρέψτε μου να μην το πιστεύω αυτό, πιστεύω ότι ελάχιστοι που συμμετέχουν σε αυτό το φόρουμ είναι αδιάφοροι για την άποψη των άλλων. :redface: 'Ενας φόβος για την έκθεση, έλλειψη αμεσότητας και το απρόσωπο ζουν και βασιλεύουν. Μην το πάρετε προσωπικά, πιστεύω ότι ισχύει σχεδόν για όλους εδώ, άρα και έξω.
Θα το παρω προσωπικα αγαπητε Dr.:redface: γιατι μιλω αυστηρως για τον εαυτο μου παραπανω και δεν γενικευω....Take it ...or leave it...it's up to you..,στη ζωη μου ποτε δεν με απασχολησε η αποψη των αλλων ....μονο εσωτερικα το cost & benefit των πραξεων μου..σαν κλασσικη Ζυγος που ειμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Προσπαθω να φτασω στο επιπεδου να μην με νοιαζει καθολου τι θα πει ο αλλος.Ομως δεν ειναι ευκολο.

Τωρα αμα η αποφαση μου αφορα και αλλους εκει αλλαζει το θεμα η αμα ειναι γνωστοι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top