Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;

Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 352)
  • Αμιγώς ετεροφυλόφιλος

    Ψήφοι: 247 70.2%
  • Κυριως ετεροφυλοφιλος με οποιοδηποτε ομοφυλοφιλικη δραστηριοτητα αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 19 5.4%
  • Κυριως ετεροφυλοφιλος με οποιοδηποτε ομοφυλοφιλικη δραστηριοτητα όχι αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Αμφιφυλόφιλος

    Ψήφοι: 21 6.0%
  • Κυρίως ομοφυλοφιλος με οποιαδηποτε ετεροφυλοφιλικη δραστηριοτητα οχι αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Κυρίως ομοφυλοφιλος με οποιαδηποτε ετεροφυλοφιλικη δραστηριοτητα αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Ομοφυλόφιλος

    Ψήφοι: 26 7.4%
  • Κουμπάκιας :P

    Ψήφοι: 21 6.0%
  • Ασέξουαλ

    Ψήφοι: 3 0.9%
  • Πανσέξουαλ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,393 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο, δηλαδή τουλάχιστον δε θα τον/την θεωρούσα 100% στρειτ. Το ρωτάω γιατί βλέπω πολλές φορές στη δυτική κουλτούρα να θεωρείται ότι το φιλί (ή και κάτι παραπάνω) γυναίκας με γυναίκα είναι απλά για την εμπειρία που δε σημαίνει απολύτως τίποτα, ενώ στην περίπτωση των ανδρών θεωρείται κατευθείαν ένδειξη ομοφυλοφιλίας. Και σκέφτομαι κι απ' τον εαυτό μου ότι, αφενός σαν θεωρητική κι αφηρημένη σκέψη μπορεί να μη μου φαίνεται big deal να πάω με γυναίκα, αφετέρου στην πράξη δεν έχω βρει ποτέ ούτε μία γυναίκα που να θεωρώ ότι με ελκύει και θα την άφηνα έστω να με φιλήσει. Φυσικά δε μιλάω για περιπτώσεις που δυο φίλες κάνουν κάτι για να προκαλέσουν έναν άντρα, χωρίς να αισθάνονται έλξη μεταξύ τους (πράγμα που ποτέ μου δεν κατάλαβα, αλλά ξέρω πως συμβαίνει).


Συμφωνώ 100% σε όλα!!!!
Επίσης είναι στην δυτική κουλτούρα οι άντρες μεταξύ τους να είναι πιο απόμακροι δηλαδή αν δούμε δυο φίλους να αγκαλιάζονται κτλ σίγουρα μερικά άτομα θα το δουν κάπως αυτό ενω στην ουσία δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένδειξη φιλική αγάπης!!!!
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Θεωρείτε μια γυναίκα που πάει 1 φορά με γυναίκα για την εμπειρία, ως λεσβια ή bi? Αντίστοιχα, αν ένας άντρας πάει με άντρα 1 φορά, θα τον λέγατε γκει; Γιατί;
Γενικά είναι εξίσου πιθανό μια γυναίκα ή ένας άντρας να είναι ομοφυλόφιλοι κι ας μην είχαν ποτέ τους ως εκείνη τη στιγμή ομόφυλες σεξουαλικές εμπειρίες. Είναι κάτι που ξεκινάει στο εσωτερικό η σεξουαλική προτίμηση.

Από την άλλη υπάρχουν και άνθρωποι που απλώς είναι ανοιχτοί σε διαφόρων ειδών εμπειρίες. Αυτοί ίσως να πειραματιστούν ως bi-curious, αλλά εν τέλει να μην είναι ομοφυλόφιλοι/αμφιφυλόφιλοι. Τώρα αν οι εμπειρίες φτάνουν να γίνονται συστηματικές και μακροχρόνιες, ε κάτι παίζει. Γενικά σημασία έχει πώς αυτοορίζεσαι υποθέτω.

Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να χαζεύω μια όμορφη γυναίκα και να τη θαυμάζω, αλλά έλξη δε θα το έλεγα. Με τις γυναίκες, ακόμα και τις φίλες μου, δε νιώθω physically connected γενικότερα. Ακόμα κι οι αγκαλιές μου με γυναίκες δεν είναι ποτέ σφιχτές.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
Προσωπικά, το να περάσει κάποιος από φάση πειραματισμού, να δοκιμάσει δηλαδή κάτι με άντρα ή γυναίκα ή με ιντερσεξ άτομο, δεν του αποδίδει και μια ταμπέλα.

Έχω φίλες που μπορεί να φιληθούν στο στόμα (δε ξέρω και πως να το πω χωρίς ένταση; Γιατί και το φιλί έχει διάφορες κλίμακες από απλό φιλάκι άγγιγμα των χειλιών μέχρι πολύ πραγμα) αλλά δεν είναι ελκύονται από γυναίκες, παρά μόνο από άντρες. Σίγουρα δεν θα υπήρχε πρόβλημα να μας το αποκαλύψουν αν τους άρεσαν οι γυναίκες.
Στο κομμάτι με το σεξ, δεν ξέρω. Υπάρχει η φάση του πειραματισμού.

Γενικά πάντως, αποφεύγω το να αποδίδω εγώ σε ένα άτομο κάποια ταμπέλα αλλά προτιμώ εκείνος να μου πει τι θεωρεί ότι ταιριάζει καλύτερα στον εαυτό του. Να μην προβαίνω εγώ σε χαρακτηρισμούς αυτός άγγιξε άνδρα, άρα είναι ομοφυλόφιλος ή εκείνη φίλησε έντονα την κολλητή της άρα κάτι παίζει μεταξύ τους.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γενικά είναι εξίσου πιθανό μια γυναίκα ή ένας άντρας να είναι ομοφυλόφιλοι κι ας μην είχαν ποτέ τους ως εκείνη τη στιγμή ομόφυλες σεξουαλικές εμπειρίες. Είναι κάτι που ξεκινάει στο εσωτερικό η σεξουαλική προτίμηση.

Από την άλλη υπάρχουν και άνθρωποι που απλώς είναι ανοιχτοί σε διαφόρων ειδών εμπειρίες. Αυτοί ίσως να πειραματιστούν ως bi-curious, αλλά εν τέλει να μην είναι ομοφυλόφιλοι/αμφιφυλόφιλοι. Τώρα αν οι εμπειρίες φτάνουν να γίνονται συστηματικές και μακροχρόνιες, ε κάτι παίζει. Γενικά σημασία έχει πώς αυτοορίζεσαι υποθέτω.

Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να χαζεύω μια όμορφη γυναίκα και να τη θαυμάζω, αλλά έλξη δε θα το έλεγα. Με τις γυναίκες, ακόμα και τις φίλες μου, δε νιώθω physically connected γενικότερα. Ακόμα κι οι αγκαλιές μου με γυναίκες δεν είναι ποτέ σφιχτές.

Ναι αλλά, όση περιέργεια κι αν έχεις, για να φτάσεις στο σημείο να δοκιμάσεις με άτομο ίδιου φύλου, δεν πρέπει μέσα σου να σε ελκύει κάπως; Με τι κριτήριο επιλέγεις αυτόν και όχι κάποιον άλλο, αν όχι με βάση την έλξη; Εκεί εν τέλει καταλήγει ο προβληματισμός μου. Για το να χαζεύω και να θαυμάζω γυναίκες, το κάνω συνέχεια αλλά ακριβώς όπως λες κι εσύ, χωρίς καμία έλξη. Και με τις φίλες μου επίσης το ίδιο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
Μπορεί λογω περίστασης να φιλήσει μια κοπέλα μία άλλη.

Έτυχε μια φορά να είμαστε έξω παρέα για ποτό και να με φιλήσει ο σύντροφός μου, ε φιλήθηκαν και 2 φίλες μεταξύ τους, επειδή μας είδαν εμάς και μας κοίταξε κόσμος για να τον τρελάνουν λίγο που ήθελαν...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Προσωπικά, το να περάσει κάποιος από φάση πειραματισμού, να δοκιμάσει δηλαδή κάτι με άντρα ή γυναίκα ή με ιντερσεξ άτομο, δεν του αποδίδει και μια ταμπέλα.

Έχω φίλες που μπορεί να φιληθούν στο στόμα (δε ξέρω και πως να το πω χωρίς ένταση; Γιατί και το φιλί έχει διάφορες κλίμακες από απλό φιλάκι άγγιγμα των χειλιών μέχρι πολύ πραγμα) αλλά δεν είναι ελκύονται από γυναίκες, παρά μόνο από άντρες. Σίγουρα δεν θα υπήρχε πρόβλημα να μας το αποκαλύψουν αν τους άρεσαν οι γυναίκες.
Στο κομμάτι με το σεξ, δεν ξέρω. Υπάρχει η φάση του πειραματισμού.

Γενικά πάντως, αποφεύγω το να αποδίδω εγώ σε ένα άτομο κάποια ταμπέλα αλλά προτιμώ εκείνος να μου πει τι θεωρεί ότι ταιριάζει καλύτερα στον εαυτό του. Να μην προβαίνω εγώ σε χαρακτηρισμούς αυτός άγγιξε άνδρα, άρα είναι ομοφυλόφιλος ή εκείνη φίλησε έντονα την κολλητή της άρα κάτι παίζει μεταξύ τους.

Οι φίλες σου απ' ό,τι κατάλαβα το κάνουν χωρίς να σημαίνει απολύτως τίποτα γι αυτές, επειδή είναι απλά ένα πεταχτο φιλί που ίσως του δίνουν και μια πιο φιλική (?) προέκταση, όπως σε άλλες χώρες πχ αυτό το φιλί είθισται και μεταξύ γονέων και παιδιών.

Όσον αφορά την ερώτησή μου, δεν την έκανα με σκοπό να σταθω στην ταμπέλα καθαυτή (ούτε εμένα μ ενδιαφέρει) αλλά στη σεξουαλικοτητα αυτών των ατόμων και γιατί διαφέρει η άποψη που έχει επικρατήσει για άντρες και γυναίκες.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
Οι φίλες σου απ' ό,τι κατάλαβα το κάνουν χωρίς να σημαίνει απολύτως τίποτα γι αυτές, επειδή είναι απλά ένα πεταχτο φιλί που ίσως του δίνουν και μια πιο φιλική (?) προέκταση, όπως σε άλλες χώρες πχ αυτό το φιλί είθισται και μεταξύ γονέων και παιδιών.

Όσον αφορά την ερώτησή μου, δεν την έκανα με σκοπό να σταθω στην ταμπέλα καθαυτή (ούτε εμένα μ ενδιαφέρει) αλλά στη σεξουαλικοτητα αυτών των ατόμων και γιατί διαφέρει η άποψη που έχει επικρατήσει για άντρες και γυναίκες.

Το παράδειγμα το έθεσα για την σεξουαλίκοτητα (ο κόσμος που τις είδε να φιλιούνται θα υπέθεσε πως είναι λεσβίες), το τι έδειξαν με το τι ισχύει στην πραγματικότητα είναι διαφορετικό (εκείνες δηλώνουν έλξη προς άνδρες).

Για το πως αντιμετωπίζονται άνδρες και γυναίκες ναι διαφέρει σημαντικά. Το κρατήσεις το χέρι του φίλου σου (αν είσαι άνδρας) θα κεντρίσει τα βλέμματα και θα διεγείρει προβληματισμούς περισσότερους από ότι δύο γυναίκες αν κάνουν κάποια ανάλογη ενέργεια (το αναφέρατε παραπάνω αυτό).

Εντωμεταξύ ξέρω για χώρα, όπου η ομοφυλοφιλία απαγορεύεται, και επειδή ακριβώς ισχύει αυτό, το να δεις ένα ζευγάρι ανδρών να κρατάνε το χέρι ο ένας του άλλου, θεωρείται φιλικό αποκλειστικά, καθώς στη συγκεκριμένη χώρα δεν θεωρούν πως κανείς ομοφυλόφιλος, λόγω της αυστηρότητας των νόμων περί θέματος, θα τολμούσε να το κάνει αυτό.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ναι αλλά, όση περιέργεια κι αν έχεις, για να φτάσεις στο σημείο να δοκιμάσεις με άτομο ίδιου φύλου, δεν πρέπει μέσα σου να σε ελκύει κάπως; Με τι κριτήριο επιλέγεις αυτόν και όχι κάποιον άλλο, αν όχι με βάση την έλξη; Εκεί εν τέλει καταλήγει ο προβληματισμός μου. Για το να χαζεύω και να θαυμάζω γυναίκες, το κάνω συνέχεια αλλά ακριβώς όπως λες κι εσύ, χωρίς καμία έλξη. Και με τις φίλες μου επίσης το ίδιο.
Σωστός ο προβληματισμός, αλλά δε θα μου φαινόταν περίεργο αν ένιωθαν οι bicurious έλξη στιγμιαία και παροδική. Είναι και οι περιστάσεις καμιά φορά, πχ είσαι πιωμένος κι άρα έχεις λιγότερες αναστολές και απλώς "βγήκε"; Αυτοί που εν τέλει είναι στρειτ υποθέτω δεν κάνουν σχέση με άτομα του ίδιου φύλου, γιατί στην πραγματικότητα δεν μπορούν να τους δουν ρομαντικά πέρα από σεξουαλικά. Μήπως έγκειται εκεί η διαφορά;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Πάντως για μια Ελλάδα του 2020, παρατηρώ ότι επικρατεί συντηρητισμός σε τέτοια θέματα. Μην μας παρεξηγήσει η γειτονιά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σωστός ο προβληματισμός, αλλά δε θα μου φαινόταν περίεργο αν ένιωθαν οι bicurious έλξη στιγμιαία και παροδική. Είναι και οι περιστάσεις καμιά φορά, πχ είσαι πιωμένος κι άρα έχεις λιγότερες αναστολές και απλώς "βγήκε"; Αυτοί που εν τέλει είναι στρειτ υποθέτω δεν κάνουν σχέση με άτομα του ίδιου φύλου, γιατί στην πραγματικότητα δεν μπορούν να τους δουν ρομαντικά πέρα από σεξουαλικά. Μήπως έγκειται εκεί η διαφορά;

Νομίζω μου έλυσες τη μισή απορία γιατί τόση ώρα είχα την έλξη στο μυαλό μου ως κάτι πιο μόνιμο. Αντε να δούμε και για τα υπόλοιπα :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,393 μηνύματα.
Πάντως για μια Ελλάδα του 2020, παρατηρώ ότι επικρατεί συντηρητισμός σε τέτοια θέματα. Μην μας παρεξηγήσει η γειτονιά.

Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε πολλές χώρες του πλανήτη.

Από την άλλη όμως δεν θέλω να γίνουμε Σουηδία όπου η ανωμαλία πάει σύννεφο και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ανωμαλία την ομοφιλοφυλια αλλά αλλά πράγματα που γίνονται στην Σουηδία όπως το να κυκλοφορούν οι άντρες με γυναικεία ρούχα,να μην γράφουν φύλο στα έγγραφα κτλ.Αυτο όχι είναι ενάντια στην φύση μετά και απορώ που υπάρχουν άτομα που το υποστηρίζουν.

Ξανά τονίζω δεν μιλάω για την lgdt κοινότητα αλλά για καταστάσεις όπως αυτές που ανέφερα.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Θεωρείτε μια γυναίκα που πάει 1 φορά με γυναίκα για την εμπειρία, ως λεσβια ή bi? Αντίστοιχα, αν ένας άντρας πάει με άντρα 1 φορά, θα τον λέγατε γκει; Γιατί;
Γκει ειναι ενα feeling, εχει να κανει με το πώς νιωθεις και δεν εχει σχεση με το αν πας μια φορα με αντρα. Μπορεις να δοκιμασεις πχ βιγκαν μπεργκερ, αυτο δεν σημαινει οτι νιωθεις βιγκαν
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Γκει ειναι ενα feeling, εχει να κανει με το πώς νιωθεις και δεν εχει σχεση με το αν πας μια φορα με αντρα. Μπορεις να δοκιμασεις πχ βιγκαν μπεργκερ, αυτο δεν σημαινει οτι νιωθεις βιγκαν

Νομίζω στην Ελλάδα υπάρχει η αντίληψη ότι ο γυμνισμός είναι τακτική των ομοφυλόφιλων ή κάνω λάθος;
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Νομίζω στην Ελλάδα υπάρχει η αντίληψη ότι ο γυμνισμός είναι τακτική των ομοφυλόφιλων ή κάνω λάθος;
Δεν γνωριζω αν προσδιοριζουν τους γυμνιστες ως ομοφυλοφιλους, πολυ πιθανο. Απλα γνωριζω οτι υπαρχει μεγαλη προκαταληψη. Και μεταξυ μας, ουτε εγω θα ηθελα να βλεπω τον ''εσωτερικο κοσμο'' του καθενα, χωρις να τον εντασσω στην κατηγορια του ομοφυλοφιλου.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πάντως για μια Ελλάδα του 2020, παρατηρώ ότι επικρατεί συντηρητισμός σε τέτοια θέματα. Μην μας παρεξηγήσει η γειτονιά.

Συμφωνώ και διαφωνώ παράλληλα. Η Ελλάδα έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο σ' αυτό το θέμα: Πριν μια δεκαετία, δεν άκουγες πουθενά κανέναν να εκδηλώνει τη σεξουαλικότητά του, πέρα από κάποιες περιπτώσεις που κάνουν μπαμ από πολύ μικρή ηλικία. Η Ελλάδα πλέον κατατάσσεται στις "gay friendly" χώρες της Ευρώπης από άποψη νομικής κατοχύρωσης των δικαιωμάτων των lgbt+, σε θέση υψηλότερη μάλιστα από τη γειτονική μας Ιταλία, την Τσεχία, την Κύπρο και την Ελβετία. Πλέον βλέπω τακτικά στον δρόμο ομοφυλα ζευγάρια να κρατιούνται, να φιλιούνται κλπ, χωρίς να τους ενοχλεί ή στραβοκοιταει κανένας, ακόμη και στην μικρή και ταπεινή, επαρχιακή Σπάρτη.

Αυτό που ωστόσο πιστεύω ότι πάσχει σε μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα, είναι οι σχέσεις γονέων - lbgt+ παιδιών, και ιδιαίτερα των πατεράδων με τους γιους. Δεν ξέρω εάν αυτό προδίδει υποκριτική αποδοχή (μέχρι να αφορά το δικό μας σπίτι δηλαδή) ή έλλειψη εξοικείωσης και αίσθηση αμηχανίας που βγαίνει σε άρνηση και άμυνα απ' την πλευρά των γονέων.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,393 μηνύματα.
Δεν γνωριζω αν προσδιοριζουν τους γυμνιστες ως ομοφυλοφιλους, πολυ πιθανο. Απλα γνωριζω οτι υπαρχει μεγαλη προκαταληψη. Και μεταξυ μας, ουτε εγω θα ηθελα να βλεπω τον ''εσωτερικο κοσμο'' του καθενα, χωρις να τον εντασσω στην κατηγορια του ομοφυλοφιλου.

Συμφωνώ ούτε εμένα θα με ενδιέφερε να δω τον άλλο γυμνό.Ο καθένας μπορεί στο σπίτι του να κάνει ότι θέλει,έξω όμως υπάρχουν κανόνες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ και διαφωνώ παράλληλα. Η Ελλάδα έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο σ' αυτό το θέμα: Πριν μια δεκαετία, δεν άκουγες πουθενά κανέναν να εκδηλώνει τη σεξουαλικότητά του, πέρα από κάποιες περιπτώσεις που κάνουν μπαμ από πολύ μικρή ηλικία. Η Ελλάδα πλέον κατατάσσεται στις "gay friendly" χώρες της Ευρώπης από άποψη νομικής κατοχύρωσης των δικαιωμάτων των lgbt+, σε θέση υψηλότερη μάλιστα από τη γειτονική μας Ιταλία, την Τσεχία, την Κύπρο και την Ελβετία. Πλέον βλέπω τακτικά στον δρόμο ομοφυλα ζευγάρια να κρατιούνται, να φιλιούνται κλπ, χωρίς να τους ενοχλεί ή στραβοκοιταει κανένας, ακόμη και στην μικρή και ταπεινή, επαρχιακή Σπάρτη.

Αυτό που ωστόσο πιστεύω ότι πάσχει σε μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα, είναι οι σχέσεις γονέων - lbgt+ παιδιών, και ιδιαίτερα των πατεράδων με τους γιους. Δεν ξέρω εάν αυτό προδίδει υποκριτική αποδοχή (μέχρι να αφορά το δικό μας σπίτι δηλαδή) ή έλλειψη εξοικείωσης και αίσθηση αμηχανίας που βγαίνει σε άρνηση και άμυνα απ' την πλευρά των γονέων.

Έχεις δίκιο!!Αν εμένα μου έλεγε ο γιος μου ότι είναι Gay σίγουρα θα πάθαινα ένα σοκ καθώς δεν θα ήξερα πως να διαχειριστώ αυτή την κατάσταση ώστε να μην τραυματίσω την ψυχή του παιδιού μου.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
View attachment 1593418695787.png
Ενδιαφέρων χάρτης (https://ilga.org/maps-sexual-orientation-laws)

Στο κομμάτι της προόδου, ακριβώς όπως είπες, είναι πρόοδος ως προς τη νομοθεσία κυρίως. Σίγουρα, αλλάζει με το πέρασμα των χρόνων, η αντίληψη και η στάση των ανθρώπων απέναντι σε LGBTQ+ άτομα, αλλά δεν θα έλεγα πως είναι τόσο προχωρημένη η Ελλάδα. Το να βγεις στην χώρα μας έξω με το σύντροφό σου ή τη σύντροφό σου (άτομα ιδίου φύλου), απαιτεί αρκετά κότσια. Τα σχόλια είτε μπροστά σου είτε από πίσω σου παίρνουν και δίνουν, ειδικά όσο μικρότερη περιοχή είναι/επαρχία, τόσο περισσότερο το κακό συντελείται.

Σίγουρα, υπάρχει πρόοδος συγκριτικά με 10 ή 15 χρόνια πριν, αλλά δεν είναι αρκετή για να λέμε με υπερηφάνεια ότι η χώρα μας αγκαλιάζει το διαφορετικό από το ετεροκανονικό τρόπο ζωής, σε κάθε έκφανση της καθημερινότητας. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Συμφωνώ και διαφωνώ παράλληλα. Η Ελλάδα έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο σ' αυτό το θέμα: Πριν μια δεκαετία, δεν άκουγες πουθενά κανέναν να εκδηλώνει τη σεξουαλικότητά του, πέρα από κάποιες περιπτώσεις που κάνουν μπαμ από πολύ μικρή ηλικία. Η Ελλάδα πλέον κατατάσσεται στις "gay friendly" χώρες της Ευρώπης από άποψη νομικής κατοχύρωσης των δικαιωμάτων των lgbt+, σε θέση υψηλότερη μάλιστα από τη γειτονική μας Ιταλία, την Τσεχία, την Κύπρο και την Ελβετία. Πλέον βλέπω τακτικά στον δρόμο ομοφυλα ζευγάρια να κρατιούνται, να φιλιούνται κλπ, χωρίς να τους ενοχλεί ή στραβοκοιταει κανένας, ακόμη και στην μικρή και ταπεινή, επαρχιακή Σπάρτη.

Αυτό που ωστόσο πιστεύω ότι πάσχει σε μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα, είναι οι σχέσεις γονέων - lbgt+ παιδιών, και ιδιαίτερα των πατεράδων με τους γιους. Δεν ξέρω εάν αυτό προδίδει υποκριτική αποδοχή (μέχρι να αφορά το δικό μας σπίτι δηλαδή) ή έλλειψη εξοικείωσης και αίσθηση αμηχανίας που βγαίνει σε άρνηση και άμυνα απ' την πλευρά των γονέων.
Ειναι σιγουρα υποκριτικο να ακους τους παντες να υποστηριζουν με θερμη οτι δεν θα ειχαν κανενα προβλημα αν το παιδι τους ηταν lbgt. Μπορεις να το παραδεχτεις, να το αποδεχτεις και να συνεχισεις. Ολα τα παιδια lbgt/straight ειναι μια χαρα οσο δεν ενοχλουν τους υπολοιπους, και το γεγονος οτι πλεον οι lbgt νιωθουν πιο ελευθεροι και μπορουν να εξωτερικευουν τη χαρα τους περπατωντας χερακι-χερακι στο δρομο ειναι πολυ θετικο.

Αλλα ως γονεις αν ειχατε την επιλογη a priori ο γιος/κορη σας να γεννηθει straight vs gay, οποιος λεει οτι δν τον ενοχλει ουσιαστικα ειναι σαν να λεει οτι θα το αφηνε στην τυχη (δεν θα παταγε ουτε το κουμπακι ''straight'', ουτε ''gay'', just 50% probability). Εκει ειναι η υποκρισια, οι περισσοτεροι θα παταγαν το πρωτο κουμπακι αλλα τωρα στα 25 τους αν τους ρωτησεις ολοι θα πουν οτι δεν εχουν θεμα, να ναι καλο παιδι μονο κλπ κλπ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Noμίζω ότι σε αυτή την πραγματικότητα έχουν συμβάλλει περισσότερο τα ΜΜΕ έτσι ώστε και οι γονείς να εκδηλώνονται αμήχανα. Τα τηλεοπτικά ΜΜΕ δεν θυμάμαι ποτέ να άγγιξαν το θέμα του γυμνισμού ή της ομοφυλοφιλίας ποτέ, χωρίς να γίνει η σχετική γελοιοποίηση με τους γνωστούς πανελίστες-δημοσιογράφους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top