Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;

Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 352)
  • Αμιγώς ετεροφυλόφιλος

    Ψήφοι: 247 70.2%
  • Κυριως ετεροφυλοφιλος με οποιοδηποτε ομοφυλοφιλικη δραστηριοτητα αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 19 5.4%
  • Κυριως ετεροφυλοφιλος με οποιοδηποτε ομοφυλοφιλικη δραστηριοτητα όχι αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Αμφιφυλόφιλος

    Ψήφοι: 21 6.0%
  • Κυρίως ομοφυλοφιλος με οποιαδηποτε ετεροφυλοφιλικη δραστηριοτητα οχι αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Κυρίως ομοφυλοφιλος με οποιαδηποτε ετεροφυλοφιλικη δραστηριοτητα αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Ομοφυλόφιλος

    Ψήφοι: 26 7.4%
  • Κουμπάκιας :P

    Ψήφοι: 21 6.0%
  • Ασέξουαλ

    Ψήφοι: 3 0.9%
  • Πανσέξουαλ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Το να περιμένουμε από τους ανθρώπους γύρω μας και τους εαυτούς μας να το κάνουν/με είναι το «καλούπωμα». Έτσι ξεκίνησε, άλλωστε και η κουβέντα. Με το πώς θα προσδιορίζαμε ένα άτομο που [ό,τι ειπώθηκε σε εκείνο το ποστ].

Λέγεται πρόβλεψη,δεν σημαίνει οτι είμαστε κακοπροαίρετοι ή τους κόβουμε την ελευθερία επειδή μαντεύουμε πιθανότατα πως θα εξελιχθεί η κατάσταση . Ούτε τους προδικάζουμε σε έναν συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό εννοείται . Εξάλλου εκείνοι μέσω των επιλογών τους θα το καθορίσουν αυτό .Καλό να αμφισβητούμε, αλλά μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο, οτι δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα ακόμα και εμπειρικά, για να μην θεωρηθεί οτι βάζουμε τους άλλους σε καλούπια :P .

Εαν κάποιος/κάποια έχει πάει με 3-5 του ίδιου φύλου και σου λέει ακόμα οτι πειραματίζεται λόγου χάρη, δεν θα περιμένω να αυτοπροσδιοριστεί σεξουαλικά,μάτια έχω και βλέπω τι ισχύει και τι όχι :hehe: .
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
δεν θα λέγαμε τίποτα, δεν έχει καμία σημασία ούτε θα μας επηρέαζε σε κάτι οπότε why bother?

Επειδή ποτέ δεν έβλαψε κανέναν λίγη συζήτηση επί του θέματος, μπορεί να μάθεις πολλά πράγματα για τη σεξουαλικότητα που δεν ήξερες. Επειδή μια συζήτηση έχει ανθρωποκεντρικό περιεχόμενο, δε σημαίνει ότι ταυτίζεται με το κουτσομπολιό και "δε μας αφορά, δεν το συζητάμε". Εκτός κι αν απλώς σου είναι αδιάφορο το θέμα.

Το να περιμένουμε από τους ανθρώπους γύρω μας και τους εαυτούς μας να το κάνουν/με είναι το «καλούπωμα». Έτσι ξεκίνησε, άλλωστε και η κουβέντα. Με το πώς θα προσδιορίζαμε ένα άτομο που [ό,τι ειπώθηκε σε εκείνο το ποστ].

Τότε δεν κατάλαβες την ερώτηση, διότι το ποστ μου ρωτούσε αν μία ομοφυλική επαφή θεωρείτε ότι "προδίδει" κάποια υποβόσκουσα ομοφυλοφιλία (ακόμη και 5% που λέει ο λόγος) και εάν θα διέφερε η άποψή σας για άντρες και γυναίκες.

Κι όσον αφορά τα καλούπια, ναι, χαίρω πολύ. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε απολύτως βέβαιοι για το τι συμβαίνει μέσα στο κεφάλι του, ούτε μας επηρεάζουν οι περισσότεροι (εκτός αν τους έχουμε δώσει εμείς το δικαίωμα). Επίσης ναι, το να μιλάς με ακριτους χαρακτηρισμούς για ανθρώπους ονομαστικά (πόσο μάλλον να γνωστοποιείς τις απόψεις σου σε τρίτους), είναι λάθος. Το να προσπαθείς, ωστόσο, να καταλήξεις σε κάποια συμπεράσματα για μια ανθρώπινη συμπεριφορά ή ένα μέρος της φύσης μας, όπως η σεξουαλικότητα, είτε με είτε χωρίς τη χρήση χαρακτηρισμών, είναι μια εποικοδομητική διαδικασία με σκοπό να σε βοηθήσει να κατανοήσεις σε μεγαλύτερο βάθος τους ανθρώπους. Καταλαβαίνω ότι το θέμα απενοχοποιήθηκε σχετικά πρόσφατα και υπάρχει μια επικαλυμμένη αμηχανία με τη μορφή της διακριτικότητας, αλλά για μένα είναι χίλιες φορές προτιμότερο να πω μια κοπέλα λανθασμένα bi (δεν την είπα και καμπούρα, εξάλλου), παρά να αναμασάω το γνωστό "εν οίδα ότι ουδέν οίδα". Και στις επιστήμες ακόμη την επιφάνεια του παγόβουνου ξύνουμε και πολλές θεωρίες του παρελθόντος έχουν καταρριφθεί ή/και αντικατασταθεί από καινούργιες, αλλά δεν παύουν να γίνονται αποδεκτές προκειμένου να προσεγγίζουμε κάποια θέματα, ακόμη και στο περίπου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Λέγεται πρόβλεψη,δεν σημαίνει οτι είμαστε κακοπροαίρετοι ή τους κόβουμε την ελευθερία επειδή μαντεύουμε πιθανότατα πως θα εξελιχθεί η κατάσταση . Ούτε τους προδικάζουμε σε έναν συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό εννοείται . Εξάλλου εκείνοι μέσω των επιλογών τους θα το καθορίσουν αυτό .Καλό να αμφισβητούμε, αλλά μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο, οτι δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα ακόμα και εμπειρικά, για να μην θεωρηθεί οτι βάζουμε τους άλλους σε καλούπια :P .

Εαν κάποιος/κάποια έχει πάει με 3-5 του ίδιου φύλου και σου λέει ακόμα οτι πειραματίζεται λόγου χάρη, δεν θα περιμένω να αυτοπροσδιοριστεί σεξουαλικά,μάτια έχω και βλέπω τι ισχύει και τι όχι :hehe: .

Δε χρειάζεται να είμαστε κακοπροαίρετοι για να έχουμε αρνητική επίδραση σε κάποιο άτομο. Αν δε θέλει να βάλει ταμπέλα στον σεξουαλικό του προσανατολισμό, τι λόγο έχουμε να του βάλουμε; Προφανώς, το κάνουμε για εμάς, αλλά γιατί - δεν μπορώ, προσωπικά, να καταλάβω τους λόγους που έχει ένα τρίτο άτομο, π.χ. εσύ, να βάλεις ταμπέλα στον σεξουαλικό προσανατολισμό ενός άλλου ατόμου.

Τότε δεν κατάλαβες την ερώτηση, διότι το ποστ μου ρωτούσε αν μία ομοφυλική επαφή θεωρείτε ότι "προδίδει" κάποια υποβόσκουσα ομοφυλοφιλία (ακόμη και 5% που λέει ο λόγος) και εάν θα διέφερε η άποψή σας για άντρες και γυναίκες.

Κι όσον αφορά τα καλούπια, ναι, χαίρω πολύ. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε απολύτως βέβαιοι για το τι συμβαίνει μέσα στο κεφάλι του, ούτε μας επηρεάζουν οι περισσότεροι (εκτός αν τους έχουμε δώσει εμείς το δικαίωμα). Επίσης ναι, το να μιλάς με ακριτους χαρακτηρισμούς για ανθρώπους ονομαστικά (πόσο μάλλον να γνωστοποιείς τις απόψεις σου σε τρίτους), είναι λάθος. Το να προσπαθείς, ωστόσο, να καταλήξεις σε κάποια συμπεράσματα για μια ανθρώπινη συμπεριφορά ή ένα μέρος της φύσης μας, όπως η σεξουαλικότητα, είτε με είτε χωρίς τη χρήση χαρακτηρισμών, είναι μια εποικοδομητική διαδικασία με σκοπό να σε βοηθήσει να κατανοήσεις σε μεγαλύτερο βάθος τους ανθρώπους. Καταλαβαίνω ότι το θέμα απενοχοποιήθηκε σχετικά πρόσφατα και υπάρχει μια επικαλυμμένη αμηχανία με τη μορφή της διακριτικότητας, αλλά για μένα είναι χίλιες φορές προτιμότερο να πω μια κοπέλα λανθασμένα bi (δεν την είπα και καμπούρα, εξάλλου), παρά να αναμασάω το γνωστό "εν οίδα ότι ουδέν οίδα". Και στις επιστήμες ακόμη την επιφάνεια του παγόβουνου ξύνουμε και πολλές θεωρίες του παρελθόντος έχουν καταρριφθεί ή/και αντικατασταθεί από καινούργιες, αλλά δεν παύουν να γίνονται αποδεκτές προκειμένου να προσεγγίζουμε κάποια θέματα, ακόμη και στο περίπου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα, η τελικά απάντηση σε αυτήν την ερώτηση είναι σαφής, όπως είπε και ο @vassilis498 «δε μας αφορά, δε μας νοιάζει». Δεν έχουμε λόγο να βάλουμε αποδώσουμε χαρακτηρισμούς που δε μας επηρεάζουν ούτε στο ελάχιστο σε άλλα άτομα. Διότι, για το υποθετικό άτομο που αναφέρεις - που έχει πειραματιστεί ν φορές με άτομο του ίδιου φύλου - τι θα αλλάξει για εσένα αν εσύ του αποδώσεις τον χ χαρακτηρισμό; Δεν είναι θέμα «επικαλυμμένης αμηχανίας» αλλά απλής κατανόησης. Δε χρειάζεται να αναφερθείς στον σεξουαλικό προσανατολισμό ή στην ταυτότητα φύλου ενός άλλου ατόμου για να του μιλήσεις/το γνωρίσεις, άλλωστε. Αν μας ενδιαφέρει αυτή η πληροφορία για... προσωπική χρήση, τη μαθαίνουμε με πολλούς τρόπους. ;)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Βασίλη,νομίζω οτι πλέον διυλίζεις τον κώνωπα :P .
Μιλάς για ένα υποθετικό άτομο το οποίο για κάποιον
άγνωστο ακόμα λόγο,θα είχε αντίρρηση στο να ονοματίσει
τον σεξουαλικό του προσανατολισμό .

Ο λόγος είναι απλούστατος,πρέπει να προσδιορίσουμε σε αυτό τον τομέα
τις απόψεις και τις προτιμήσεις του άλλου . Και όπως είπε και η Agaph είναι και αυτό μέσα στο πλαίσιο να γνωρίσεις τον άλλο καλύτερα. Είναι σαν να σε ρωτάνε ποιο είναι το αγαπημένο σου φαγητό και εσύ να μου πεις οτι ο άλλος θα προσβληθεί,θα νιώσει άβολα ή θα τον περιορίσω κάπως να δηλώσει στο μέλλον κάτι άλλο :P

Εαν ο άλλος λοιπόν δεν θέλει να αναφέρεται σαν ομοφυλόφιλος ή str8 ή bi κτλπ. μπορεί να το πει και να το σεβαστούμε . Αλλά ξέρουμε οτι εαν είναι σεξουαλικά ενεργός σίγουρα θα πέφτει σε μια απο αυτές τις κατηγορίες,γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα . Εαν δεν θέλει να το δεχτεί είναι κάτι που είναι στο κεφάλι του,καθώς έξω απο αυτό δεν ευσταθεί τέτοιος ισχυρισμός :P .

Αλλά γενικά δεν δηλώνεις ενοχή σε έγκλημα,σεξουαλική προτίμηση δηλώνεις απλά . Nothing to be ashamed of .Ούτε κάνεις μηχανογραφικό και το στέλνεις σαν υπεύθυνη δήλωση ,αμετάβλητο .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα, η τελικά απάντηση σε αυτήν την ερώτηση είναι σαφής, όπως είπε και ο @vassilis498 «δε μας αφορά, δε μας νοιάζει». Δεν έχουμε λόγο να βάλουμε αποδώσουμε χαρακτηρισμούς που δε μας επηρεάζουν ούτε στο ελάχιστο σε άλλα άτομα. Διότι, για το υποθετικό άτομο που αναφέρεις - που έχει πειραματιστεί ν φορές με άτομο του ίδιου φύλου - τι θα αλλάξει για εσένα αν εσύ του αποδώσεις τον χ χαρακτηρισμό; Δεν είναι θέμα «επικαλυμμένης αμηχανίας» αλλά απλής κατανόησης. Δε χρειάζεται να αναφερθείς στον σεξουαλικό προσανατολισμό ή στην ταυτότητα φύλου ενός άλλου ατόμου για να του μιλήσεις/το γνωρίσεις, άλλωστε. Αν μας ενδιαφέρει αυτή η πληροφορία για... προσωπική χρήση, τη μαθαίνουμε με πολλούς τρόπους. ;)

Η ερώτηση που ξεκίνησε την κουβέντα ήταν αν δεν κάνω λάθος αυτή:

Θεωρείτε μια γυναίκα που πάει 1 φορά με γυναίκα για την εμπειρία, ως λεσβια ή bi? Αντίστοιχα, αν ένας άντρας πάει με άντρα 1 φορά, θα τον λέγατε γκει; Γιατί;

Εδώ ξεκάθαρα ρωτάει πως κατηγοριοποιούμε εμείς ένα υποθετικό άτομο στο μυαλό μας όταν μάθουμε αυτή τη πληροφορία. Η κατηγοριοποίηση ανθρώπων και αντικειμένων είναι φυσική τάση των ανθρώπων. Εσύ άμα θες μπορείς να μην κατηγοριοποιείς τίποτα και κανέναν, δικαίωμα σου, όπως δικαίωμα όσων το κάνουμε να το κάνουμε.
Σκοπός της ερώτησης ήταν να συζητήσουμε πως οριοθετεί ο καθένας μας τις κατηγορίες bi και gay. Το ότι παρερμηνεύτηκε εντελώς το πνεύμα της ερώτησης από τον vassilis498 δεν μου είναι προσωπικά διόλου περίεργο.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Βασίλη,νομίζω οτι πλέον διυλίζεις τον κώνωπα :P .
Μιλάς για ένα υποθετικό άτομο το οποίο για κάποιον
άγνωστο ακόμα λόγο,θα είχε αντίρρηση στο να ονοματίσει
τον σεξουαλικό του προσανατολισμό .

Ο λόγος είναι απλούστατος,πρέπει να προσδιορίσουμε σε αυτό τον τομέα
τις απόψεις και τις προτιμήσεις του άλλου
. Και όπως είπε και η Agaph είναι και αυτό μέσα στο πλαίσιο να γνωρίσεις τον άλλο καλύτερα. Είναι σαν να σε ρωτάνε ποιο είναι το αγαπημένο σου φαγητό και εσύ να μου πεις οτι ο άλλος θα προσβληθεί,θα νιώσει άβολα ή θα τον περιορίσω κάπως να δηλώσει στο μέλλον κάτι άλλο :P

Εαν ο άλλος λοιπόν δεν θέλει να αναφέρεται σαν ομοφυλόφιλος ή str8 ή bi κτλπ. μπορεί να το πει και να το σεβαστούμε . Αλλά ξέρουμε οτι εαν είναι σεξουαλικά ενεργός σίγουρα θα πέφτει σε μια απο αυτές τις κατηγορίες,γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα . Εαν δεν θέλει να το δεχτεί είναι κάτι που είναι στο κεφάλι του,καθώς έξω απο αυτό δεν ευσταθεί τέτοιος ισχυρισμός :P .

Αλλά γενικά δεν δηλώνεις ενοχή σε έγκλημα,σεξουαλική προτίμηση δηλώνεις απλά . Nothing to be ashamed of .Ούτε κάνεις μηχανογραφικό και το στέλνεις σαν υπεύθυνη δήλωση ,αμετάβλητο .

Το bold κομμάτι καταλαβαίνεις ότι είναι ταυτολογία. :Ρ

Επίσης, δεν είναι το ίδιο ο σεξουαλικός προσανατολισμός με το αγαπημένο μας φαγητό. Και, προς έκπληξή μου, μόλις αναγνώρισες στην ίδια πρόταση ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν είναι σταθερός με τον χρόνο, άρα, δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνούσες με αυτό 2-3 σελίδες πριν. :Ρ

Τέλος, το θέμα μου δεν είναι με το να μη θέλει ένα άτομο να αυτοπροσδιοριστεί - evidently - αλλά με το ότι εμείς θέλουμε να το προσδιορίσουμε. Αλλά, we agree to disagree on this.

Υ.Γ.: Όλη η συζήτηση ξεκίνησε για ένα υποθετικό άτομο, οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με το να μιλάμε για υποθετικά άτομα - by the way, έχω στον κύκλο μου τέτοιο άτομο. :Ρ

Υ.Γ. 2: Μου πήρε τουλάχιστον ένα λεπτό να καταλάβω ποια είναι η Agaph. :Ρ

Η ερώτηση που ξεκίνησε την κουβέντα ήταν αν δεν κάνω λάθος αυτή:

Θεωρείτε μια γυναίκα που πάει 1 φορά με γυναίκα για την εμπειρία, ως λεσβια ή bi? Αντίστοιχα, αν ένας άντρας πάει με άντρα 1 φορά, θα τον λέγατε γκει; Γιατί;

Εδώ ξεκάθαρα ρωτάει πως κατηγοριοποιούμε εμείς ένα υποθετικό άτομο στο μυαλό μας όταν μάθουμε αυτή τη πληροφορία. Η κατηγοριοποίηση ανθρώπων και αντικειμένων είναι φυσική τάση των ανθρώπων. Εσύ άμα θες μπορείς να μην κατηγοριοποιείς τίποτα και κανέναν, δικαίωμα σου, όπως δικαίωμα όσων το κάνουμε να το κάνουμε.
Σκοπός της ερώτησης ήταν να συζητήσουμε πως οριοθετεί ο καθένας μας τις κατηγορίες bi και gay. Το ότι παρερμηνεύτηκε εντελώς το πνεύμα της ερώτησης από τον vassilis498 δεν μου είναι προσωπικά διόλου περίεργο.

Μα, εμένα η ένστασή μου είναι ακριβώς στο γιατί δε μας κάνει έστω εντύπωση το ότι προσπαθούσε να οριοθετήσουμε μέσα μας κάτι που δε μας αφορά - τουλάχιστον η δική μου άποψη για ένα άτομο δε μεταβάλλεται από τον σεξουαλικό του προσανατολισμό ή το πώς/αν αυτοπροσδιορίζεται.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα, εμένα η ένστασή μου είναι ακριβώς στο γιατί δε μας κάνει έστω εντύπωση το ότι προσπαθούσε να οριοθετήσουμε μέσα μας κάτι που δε μας αφορά - τουλάχιστον η δική μου άποψη για ένα άτομο δε μεταβάλλεται από τον σεξουαλικό του προσανατολισμό ή το πώς/αν αυτοπροσδιορίζεται.

Περιέργεια λέγεται. Στους περίεργους ανθρώπους αρέσει να ασχολούνται με θέματα και ιδέες που δεν του αφορούν άμεσα. Ή μπορεί να έχει κάνει ψαλίδι η Αγάπη και να θέλει να πάρει απόψεις για να καταλήξει. Κι εσύ μιλάς για ένα κάρο πράγματα που δεν σε αφορούν άλλωστε.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Περιέργεια λέγεται. Στους περίεργους ανθρώπους αρέσει να ασχολούνται με θέματα και ιδέες που δεν του αφορούν άμεσα. Ή μπορεί να έχει κάνει ψαλίδι η Αγάπη και να θέλει να πάρει απόψεις για να καταλήξει. Κι εσύ μιλάς για ένα κάρο πράγματα που δεν σε αφορούν άλλωστε.

Ναι, προφανώς, την περιέργεια τη δέχομαι σαν λόγο να συζητήσεις και να διερευνήσεις αλλά όχι στο να βάλεις όρια σε κάτι τελείως εκτός του εαυτού σου (καταχρηστικό το β' ενικό). Βέβαια, αν αυτά τα όρια καλύπτουν μόνο εσωτερικές ανάγκες και δεν εξωτερικεύονται με κάποιον τρόπο προς τα έξω, δεν τίθεται εκ των πραγμάτων κάποιο ζήτημα. Με άλλα λόγια, αν το άτομο Α έχει ανάγκη να βάζει ταμπέλες στα πάντα για εσωτερικούς λόγους και αυτά μένουν εκεί (και μόνο εκεί) κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, εκ πείρας, σπάνια τα πράγματα μένουν μόνο μέσα μας.

Όπως και να έχει, το κουράσαμε πολύ το ζήτημα αυτό, δε νομίζω ότι θα βγάλουμε μία άκρη στο τέλος. :Ρ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Το bold κομμάτι καταλαβαίνεις ότι είναι ταυτολογία. :Ρ

Επίσης, δεν είναι το ίδιο ο σεξουαλικός προσανατολισμός με το αγαπημένο μας φαγητό. Και, προς έκπληξή μου, μόλις αναγνώρισες στην ίδια πρόταση ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν είναι σταθερός με τον χρόνο, άρα, δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνούσες με αυτό 2-3 σελίδες πριν. :Ρ

Τέλος, το θέμα μου δεν είναι με το να μη θέλει ένα άτομο να αυτοπροσδιοριστεί - evidently - αλλά με το ότι εμείς θέλουμε να το προσδιορίσουμε. Αλλά, we agree to disagree on this.

Υ.Γ.: Όλη η συζήτηση ξεκίνησε για ένα υποθετικό άτομο, οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με το να μιλάμε για υποθετικά άτομα - by the way, έχω στον κύκλο μου τέτοιο άτομο. :Ρ

Υ.Γ. 2: Μου πήρε τουλάχιστον ένα λεπτό να καταλάβω ποια είναι η Agaph. :Ρ



Μα, εμένα η ένστασή μου είναι ακριβώς στο γιατί δε μας κάνει έστω εντύπωση το ότι προσπαθούσε να οριοθετήσουμε μέσα μας κάτι που δε μας αφορά - τουλάχιστον η δική μου άποψη για ένα άτομο δε μεταβάλλεται από τον σεξουαλικό του προσανατολισμό ή το πώς/αν αυτοπροσδιορίζεται.

Δεν έχει παραπάνω ερμηνεία το κίνητρο,εαν και ήδη έδωσα μια ,να ξέρει ο άλλος με ποια άτομα μπορεί να ψαχτεί και με ποια όχι . Να καταλαβαίνει ο άλλος που κινείσαι,τι σου αρέσει και τι όχι .

Προσωπικά δεν πιστεύω οτι η επιλογή ανάμεσα σε ένα φύλο υπερτερεί σε κάτι παραπάνω απο την επιλογή αγαπημένου φαγητού,σαν ουσία . Προτίμηση η μία,προτίμηση και η άλλη γιατί το φύλο απο μόνο του δεν έχει ανθρώπινη υπόσταση,είναι απλά μια ιδιότητα που κατέχει το άτομο,άρα άψυχη & άυλη.

Το δέχτηκα,δεν συμφώνησα ,έχει διαφορά. Επειδή το άτομο ενσυνείδητα αποφασίζει το φύλο των συντρόφων του δεν είναι σε θέση να αλλάξει την βιολογία του που επιβάλλει εξ'αρχής έναν συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό .

Γενικά λέμε πως θα το εκλαμβάναμε,όχι εαν θα άρεσε ο τρόπος αυτός σε αυτά τα άτομα .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Επειδή το άτομο ενσυνείδητα αποφασίζει το φύλο των συντρόφων του δεν είναι σε θέση να αλλάξει την βιολογία του που επιβάλλει εξ'αρχής έναν συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό .

Το bold συγχέει το γενετήσιο φύλο με τον σεξουαλικό προσανατολισμό που είναι δύο διακριτές έννοιες. Αλλά ας μην το πιάσουμε κι αυτό τώρα. Η αγγλική ορολογία μου φαίνεται αρκετά σαφέστερη, αν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις.

Γενικά λέμε πως θα το εκλαμβάναμε,όχι εαν θα άρεσε ο τρόπος αυτός σε αυτά τα άτομα .

Σε αυτό δε θα ξανα διαφωνήσω γιατί θα κάνουμε rewind όλο το thread ως τώρα. :Ρ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί αν το εξωτερικεύσεις ποιο είναι το πρόβλημα?

Αν εξωτερικεύσεις σε εμένα το classification σου για ένα τρίτο άτομο, ενδεχομένως κανένα - εκτός αν με πετύχεις σε κακή μέρα :Ρ - αλλά αν μόνο με αυτό το classification κρίνεις - θετικά ή αρνητικά - και αποκλείεις ή δίνεις παραπάνω ευκαιρίες, τότε, εκ των πραγμάτων προβαίνεις σε αναίτιες διακρίσεις.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Το bold συγχέει το γενετήσιο φύλο με τον σεξουαλικό προσανατολισμό που είναι δύο διακριτές έννοιες. Αλλά ας μην το πιάσουμε κι αυτό τώρα. Η αγγλική ορολογία μου φαίνεται αρκετά σαφέστερη, αν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις.



Σε αυτό δε θα ξανα διαφωνήσω γιατί θα κάνουμε rewind όλο το thread ως τώρα. :Ρ

Δεν υπονόησα οτι ανάλογα με το γενετήσιο φύλο καθορίζονται οι σεξουαλικές έλξεις,εαν αυτό αντιλήφθηκες. Είπα οτι πιστεύω πως η βιολογία μας, μας δίνει ένα de facto σεξουαλικό προσανατολισμό.Π.χ. εγώ που είμαι str8 δεν πρόκειται να πάω με άνδρα ακόμα και εαν οι συνθήκες είναι τέτοιες που θα μπορούσα άνετα ,γιατί απλούστατα δεν με ελκύουν,καθόλου. Επομένως είναι ξεκάθαρο ποιος είναι ο δικός μου εκ φύσεως σεξουαλικός προσανατολισμός , μόνο γυναίκες .

Κάποιος άλλος όμως μπορεί σε παρόμοια κατάσταση να ανακαλύψει τελικά οτι ελκύεται . Αυτός θεωρώ οτι απο την ίδια την φύση είχε ανέκαθεν το potential μέσα του,και είτε το ένιωσε κατευθείαν είτε εμφανίστηκε μέσω των κατάλληλων συνθηκών .

Δεν έχω να σου δώσω παραπάνω ερμηνεία ειλικρινά . Κάποιοι έχουν μεγαλύτερη τάση να "αρχειοθετούν" καταστάσεις,χαρακτήρες & προτιμήσεις,είναι πιο σίγουροι και άλλοι πιο ελεύθεροι αφήνοντας το φλου καθώς δεν έχουν καταλήξει για το τι θέλουν,ή τι τους λέει το σώμα τους . Είναι περισσότερο διαφορετική φιλοσοφία και θέμα ανθρώπου παρά θέμα σωστού ή λάθος,νομίζω τουλάχιστον .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εκτός αν με πετύχεις σε κακή μέρα :Ρ


- αλλά αν μόνο με αυτό το classification κρίνεις - θετικά ή αρνητικά - και αποκλείεις ή δίνεις παραπάνω ευκαιρίες, τότε, εκ των πραγμάτων προβαίνεις σε αναίτιες διακρίσεις.

Το όλο νόημα του classification είναι να κάνεις διακρίσεις.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Επειδή ποτέ δεν έβλαψε κανέναν λίγη συζήτηση επί του θέματος, μπορεί να μάθεις πολλά πράγματα για τη σεξουαλικότητα που δεν ήξερες. Επειδή μια συζήτηση έχει ανθρωποκεντρικό περιεχόμενο, δε σημαίνει ότι ταυτίζεται με το κουτσομπολιό και "δε μας αφορά, δεν το συζητάμε". Εκτός κι αν απλώς σου είναι αδιάφορο το θέμα.

Όχι, δεν είναι θέμα κουτσομπολιού. Παίξε στο νου σου το ίδιο concept rewritten as "πώς θα χαρακτηρίζατε έναν άνθρωπο που έχει φάει σαλάτα; θα ήταν vegeterian; θα σήμαινε πως του άρεσαν τα λαχανικά; ποια είναι η άποψή σας;"

Το δε με αφορά δε σημαίνει δεν έχω δικαίωμα να κρίνω, σημαίνει literally δε πρόκειται να αλλάξει το οτιδήποτε στον τρόπο που βλέπω έναν άνθρωπο εφόσον ακόμη κι αν για κάποιο λόγο θεωρούσαμε το ομόφυλο σεξ κάτι άξιο σχολιασμού ή κάτι ασυνήθιστο κάτι που γίνεται ΜΙΑ φορά από κάποιον ποτέ δεν είναι από μόνο του δείγμα για να πεις το οτιδήποτε. Αν δεις κάνα φίλο σου καμιά μέρα να γίνεται λιώμα στο ποτό θα τον πεις αλκοολικό;

Φυσικά αυτό δίνει απλά μια σωστή κατέυθυνση κατά τη γνώμη μου δεν αντανακλά την πραγματικότητα απαραίτητα. Κι εγώ αν άκουγα πως ο φίλος μου ο Γιώργος χθες βράδυ είχε κάβλες και χαϊδευόταν με το Θανάση μάλλον ασυναίσιθητα θα μου πέρναγε απ' το μυαλό κάτι σε στυλ "fuck, kinky ο Γιώργος" αλλά ιδανικά θα έπρεπε να μη σκεφτείς τίποτα όπως δε σκέφτεσαι αν κάποιος σου πει πως χθες έφαγε μακαρόνια με κιμά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαλάτες και τρώνε και οι μη vegetarian.

Η τελευταία σου παράγραφος είναι όλα τα λεφτά πάντως. Το έχεις εσωτερικευσει καλά το ιδεολογικό guilt.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντάξει όταν φτάνεις να κάνεις police τις σκέψεις σου έχεις περάσει το event horizon να ξέρεις. Θυμίζει Φραγκισκανό του 12ου αιώνα.

"OMG τόλμησα να σκεφτώ κάτι για το Γιώργο που φυστικώνει το Θανάση! Δεν είμαι αρκετά woke και unjudgemental!" Χλαπ το flagrum.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σου φαίνεται περίεργο τι ακριβώς, πως το rationality δεν έρχεται εκ φύσεως;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μπα μάλλον με μπερδεύεις με τους οπαδούς του κοινωνικού δαρβινισμού, εγώ δεν ψάχνω να εξηγήσω πώς δουλεύει ο κόσμος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top