Τι όνειρο είδατε χθες;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κλικ
Εάν ονειρευτείτε ότι είστε έγκυος, ο ονειροκρίτης λέει πως συμβολίζει μια πτυχή του εαυτού σας ή κάποια πτυχή της προσωπικής ζωής σας που μεγαλώνει και αναπτύσσεται. Ενδέχεται να μην είστε έτοιμοι να το συζητήσετε ή να κάνετε κάτι για αυτό. Αυτό μπορεί να εκπροσωπεί και τη γέννηση μιας νέας ιδέας, κατεύθυνσης, έργου ή στόχου.
Εάν είστε πραγματικά έγκυος και έχετε αυτό το όνειρο, τότε θα εκπροσωπεί τις ανησυχίες σας σχετικά με την εγκυμοσύνη. Οι γυναίκες κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τους, έχουν την τάση να ονειρεύονται μικροσκοπικά πλάσματα, λουλούδια, φρούτα και νερό. Στο δεύτερο τρίμηνο, τα όνειρα θα αντανακλούν τις ανησυχίες σας για το πόσο καλή μητέρα θα γίνεται και ανησυχίες για πιθανές επιπλοκές με τη γέννηση. Όνειρα με τη γέννηση ενός μη ανθρώπινου μωρού είναι κοινά και κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου της εγκυμοσύνης. Τέλος, στο τρίτο τρίμηνο, τα όνειρα αποτελούνται από τη μητέρα σας. Καθώς το σώμα σας αλλάζει και μεγαλώνει, τα όνειρα των φαλαινών, ελέφαντες και δεινόσαυροι και άλλα μεγαλύτερα ζώα μπορούν επίσης να αρχίσουν να εμφανίζονται στο παρόν στάδιο.
Εάν ονειρευτείτε ότι είστε έγκυος και το μωρό πεθαίνει μέσα σου σύμφωνα με τον ονειορκρίτη δείχνει ότι ένα σχέδιο που είχατε καταβάλει μεγάλες προσπάθειες αρχίζει να καταρρέει και σιγά-σιγά χειροτερεύει. Τίποτα δεν λειτουργεί με τον τρόπο που θέλετε.
Τι όνειρο είδατε χθες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.

άντε, για όλα οι πανελλήνιες έφταιγαν και λογικά τώρα περνάω και το after shock γι'αυτό και συνεχίζεται. Νταξ, ησύχασα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ηταν πολυ περιεργο το ονειρο που ειδα. Και τρομακτικο. Πολυ τρομακτικο. Ημουνα, λεει, σε μια πολη, αγνωστο ποια. Και ξαφνικα αρχισαν να συμβαινουν τρομερα πραγματα. Ανθρωποι αρχισαν να σκοτωνονται μεταξυ τους. Επικρατουσε παντου πανικος. Ανθρωποι εσπαγαν τζαμια, γκρεμιζανε σπιτια. Βομβες επεφταν απο πανω και κατεστρεφαν την πολη. Εγω ετρεχα να σωθω. Φοβομουν οτι θα πεθανω. Εβλεπα παντου γυρω μου την καταστροφη. Εβλεπα την πολη να καταστρεφεται. Εβλεπα ανθρωπους να πεθαινουν. Εβλεπα αιμα, φωτιες. Και μετα ξαφνικα ολα αυτα τελειωσαν. Εγω επεζησα και ειδα σε μια οθονη και ακουσα ενα διαφημιστικο σλογκαν που ελεγε κατι τετοιο : "Πολυ λιγοι θα επιβιωσουν. Πολυ λιγοι θα ξεχωρισουν. Θα εισαι ενας απο αυτους;". Και μετα ισως ειπε "δοκιμασε κι εσυ το...για να ξεχωρισεις". Ολο αυτο που ζουσα δηλαδη εγω ηταν μια...διαφημιση. Μια διαφημιση ενος απορρυπαντικου ρουχων! Δεν καταλαβα ομως το θανατηφορο αυτο κονσεπτ τι σχεση ειχε με το απορρυπαντικο ρουχων και σε τι αποσκοπουσε. Οτι μονο λιγοι θα μπορεσουν να το χρησιμοποιησουν; Μηπως ηταν ενας ακραιος τροπος να διαφημιστει το προιον; Ενιωσα τεραστια οργη και μισος γι' αυτο που εζησα. Ξαφνικα βρεθηκα σε ενα χωρο μαζι με χιλιαδες ατομα που κρατουσαν ενα πανο που εγραφε "αισχος", "ντροπη" και αλλες τετοιες λεξεις, δειχνοντας την αγανακτηση τους για το διαφημιστικο. Αυτοι οι ανθρωποι υποτιθεται ηταν χρηστες του twitter που ποσταραν tweets οργης και αγανακτισης. Ολοι ηταν εξαγριωμενοι με τη διαφημιστικη εταιρεια που εκανε αυτο το ακραιο διαφημιστικο σποτ. Μονο που δεν ξερω αν τελικα ολα αυτα, στο ονειρο παντα, εγιναν αληθεια ή ηταν απλα κατασκευασμενα, δηλαδη ζουσα μια εικονικη εμπειρια. Θυμαμαι παντως μετα την πολη να ειναι τρομαγμενη αφου επροκειτο παλι να την βομβαρδισουν και εψαχνα εγω να βρω ενα ασφαλες σημειο. Πολυ περιεργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Τι ειδες στις ειδησεις χθες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
μηπως εφαγες βαρια το βραδυ????:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theseus

Νεοφερμένος

Ο Theseus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιοι Θεόδωροι (Κόρινθος). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Το πατερ ημων το λες πριν κοιμηθεις? σταυρο φορας? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλίκη Βακ.

Νεοφερμένος

Η Αλίκη Βακ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ παιδιά είδα έναν εφιάλτη που τον είχα άλλη μια φορά.... Το θέμα είναι οτι ενώ ήξερα πως τελείωνε... Και δεν είχε καλό τέλος... Αυτή την φορά είχε τόσο καλό τέλος που ήμουν πιο ευτυχισμένη από ποτέ... Μόνο που δεν θυμάμαι τι εφιάλτης ήταν... Το μόνο που μου έμεινε ήταν ο φόβος για να μην τελειώσει έτσι όπως είχα δει την προηγούμενη φορά και η χαρά που ένιωσα στο τέλος!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώτσιος

Νεοφερμένος

Ο Κώτσιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, εγω μια ζωη βλεπω πολλα και παραξενα ονειρα συγκεκριμενα χθες ειδα οτι επεφτα σε γκρεμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Ημουν με κάποιο πλάσμα. Μου θύμιζε λίγο ξωτικό. 'Ημουν πολύ θυμωμένος. Του είπα ότι μου αρέσουν πολύ τα γλυκά και παχαίνω συνέχεια, αλλά δεν με νοιάζει γιατί θέλω να βρω μια παχιά κοπέλα να τρώμε πίτσες. Αυτός γέλασε. Εγώ νευρίασα κι άλλο. Του είπα μη με νευριάζεις, θα σε χαστουκίσω, θέλω να τρώω τραγανές πίτσες. Πουλημένος είσαι κι εσύ κι όλο σου το σόι και αυτά που μου λες για ηρεμία τα καταγράφω όλα, η ζωή δεν είναι ηρεμία, είναι κίνηση και πόλεμος. Θα τις καις τις πίτσες, ρούχα υπάρχουν και είναι πολύ όμορφα, να πας να πάρεις στο Μπονιφάτσιο, που κάναμε παλιά τις επιδείξεις μόδας. 'Εχει και στρατιωτικά εκεί. Εκείνο μου είπε "δεν οδηγώ από τότε που πέθανε ο άντρας μου". Κι εγώ του είπα κι εγώ, τι να το κάνω ; Τα λεφτά αυτά τα δίνω κάπου να πιάνουν τόπο, τί να το κάνω το σιδερικό ; Μα ηρεμία θες, μου είπε, αφού θες να τρως τραγανά γλυκίσματα θα γίνεις σαν κι αυτές καθίκι κι εσύ και κακός. Μαλάκα, είπα, θα σε γαμήσω ! πώς τολμάς εσύ ένα τιποτένιο σκουλήκι ;;;; Tα μαρτύρια που περνάει η γυναίκα μου για να φτιάξει μια πίτσα δεν τα διαννοείσαι εσύ, δεν πρέπει λοιπόν να την ευχαριστώ και να σκοτώνομαι κι εγώ ; Γιατί την λές καθίκι και κακιά ανόητε ; τα μαρτύρια της κουζίνας ούτε να τα διαννοηθείς μπορείς ! Φώναζα μαλάκα, πούστη, ηλίθιε να υπηρετείς τη ζωή, αλλιώς είσαι άχρηστος ! Πρέπει να δίνουμε το είναι μας, να ξυπνάμε και να κοιμόμαστε με σκοπό την προσφορά, αλλά τι είμαστε κι εμείς νομίζεις χοντρό και πλαδαρό πράσινο τέρας ; Τρισεκατομυριούχοι; Βιοπαλαιστές είμαστε κι εμείς, πώς θα υιοθετήσω ένα παιδί αύριο και θα του μάθω τα μυστικά αν εσύ μας υπονομεύεις συνέχεια ; και είχα τόση ένταση που έσφιγγα τα δόντια μου και ξύπνησα με σφιγμένα τα δόντια από την ένταση. :blink::laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ονειρευτηκα οτι ημουν στο Παρισι(στην πραγματικοτητα ειχαμε παει με γκρουπ απο το φροντιστηριο στις αρχες Ιουλιου). και βρισκομαι σε μια λεωφορο κοντα στην Opera, συγκεκριμενα την Boulevard Haussemann... και ενω ημουν με τους αλλους ξαφνικα βρεθηκα μονη μου. ηξερα που βρισκομουν γτ το ξενοδοχειο ηταν κοντα αλλα αρχισα να τρεχω για να βρω τους αλλους. παιρνω τηλ τη μαμα μου αλλα δεν απαντουσε. κ τοτε βλεπω μια κυρια που μου λεει ακολουθησε με. την ακολουθω λοιπον και καθως προχωρουσαμε εβλεπα κτ αρχαια μνημεια και ναους. κ ξαφνικα βλεπω δυο συμμαθητες μου απο το σχολειο να ειναι σε ενα μαγαζι κ να δοκιμαζουν κατι μεγαλα καπελα. τους λεω τι κανετε στο Παρισι? και μου λενε εχει πολυ ωραια καπελα εδω!
και μετα ξυπνησα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psalidoxera

Νεοφερμένος

Η psalidoxera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
οταν η κολλητη σου βλεπει οτι εισαι εγγυος κ μαλιστα μολις γεννας παρατας τα παιδια σπιτι κ βγαινεις,τι σημαινει?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Χτες είδα πως ήμουν στο πλοίο με το φίλο μου και μου είπε πως δε μ'αγαπάει! :(
Ξύπνησα στεναχωρημένη! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Οτι χωρισα....πολυ φρικη...ξυπνησα κλαιγοντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Είδα τον Σάκη Ρουβά, μαζί με την γυναίκα του και την κόρη του σε φάση διακοπών, σε μια εκδήλωση-πάρτυ , σε ένα σπίτι. Γοητεύτηκα. :worry: Δεν μου άρεσε ποτέ ο Ρουβάς...Προφανώς, "από κοντά" είναι γοητευτικός, omg....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Kαθόμουν σε μια παρέα γνωστών μου. 'Εδειχνα πολύ καλά. Κάποια στιγμή μπήκε μέσα κάποιος που αντιπαθώ. Υποκρίθηκα ότι τον συμπαθώ και του είπα να πάρει ένα γλυκό. Είχα κάτι γλυκά μπισκότα λεμόνι μούρλια. Αρνήθηκε να πάρει και έδειξε ενόχληση που με είδε. Με ελαφρά ειρωνία του είπα μασώντας, οκέυ, δεν τρέχει τίποτα. Ξυπνώντας σκέφτηκα "λένε ότι όταν δεις ότι τρως γλυκά θα πάρεις στεναχώρια" αλλά εσύ μην το πιστεύεις. Απλά είχες μια υπογλυκαιμία στον ύπνο σου και δώσε μια ερμηνεία που σε συμφέρει. Η ερμηνεία να είναι ότι εσύ θα ευχαριστηθείς, αυτός όχι. Πέρασα μια πολύ ωραία μέρα και το όνειρο διαψεύστηκε. Γλυκό ακόμα δεν έφαγα πάντως :P

καληνύχτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ακούστε ένα φοβερό που μου συνέβη εχθές!!

Λίγη ώρα πριν ξυπνήσω το πρωί για τη δουλειά, βλέπω ένα πολύ τρομακτικό για μένα όνειρο. Βλέπω συγκεκριμένα τον πρώτο μου ξάδελφο, αλλά και την κοπέλα του, νεκρούς μέσα σε φέρετρο κι όλους τους συγγενείς γύρω να κλαίνε!!! :cold: Έβλεπα δηλαδή την κηδεία του... Πάω κι εγώ πάνω απ' το φέρετρο, και τον νεκροφιλώ πριν τον κατεβάσουν στον τάφο κι έκλαιγα γοερά. Μετά ξυπνάω από το τηλέφωνο, γιατί είχα αργήσει να πάω στη δουλειά και ο συνάδελφος με πήρε για να με ξυπνήσει.

Έχω δει κι άλλες φορές όνειρα που βγήκαν κι έμαθα να τα ξεχωρίζω από την ιδιαίτερη υφή που έχουν. Τούτο εδώ είχε κάτι από αυτήν την υφή κι έτσι μ' έκανε ν' ανησυχήσω ιδιαίτερα. Στη δουλειά είπα το όνειρο στο συνάδελφο, αφού με είδε κάπως παράξενο και με ρώτησε τι τρέχει...

Το μεσημέρι λοιπόν, την ώρα του διαλείμματος, αποφασίζω και τον παίρνω τηλέφωνο να δω τι κάνει. Εκείνος έδειξε κάπως έκπληκτος, γιατί δεν συνηθίζω να τον παίρνω συχνά, πλην εορτών και γενεθλίων. "Είσαι καλά;", του είπα, "γιατί σε είδα σε όνειρο, δεν θυμάμαι ακριβώς (τι να του έλεγα του ανθρώπου...:redface:) και λίγο ανησύχησα". "Ναι μια χαρά είμαι..." μου απάντησε εκείνος, "...μόνο που είμαι πολύ στεναχωρημένος, γιατί μόλις γύρισα από την κηδεία ενός φίλου", συμπλήρωσε μετά από μια μικρή παύση!:eek:
Εκείνη τη στιγμή ένιωσα σαν κάποιος που του πέρασε η σφαίρα ξυστά από τον κρόταφο, για να σκοτώσει τον αμέσως από πίσω του. "Δόξα τω Θεώ, ήταν αλλουνού η κηδεία", έκανα αυθόρμητα, για ν' αναγκαστώ αμέσως μετά να του διηγηθώ ακριβώς τι είχα δει.

Ο συνάδελφος που άκουγε το τηλεφώνημα, άρχισε δίπλα μου να σταυροκοπιέται και να φωνάζει: "Καλέ αυτός επικοινωνεί με το Υπερπέραν, μαζέψτε τον...":clapup:

Χρόνια είχε να μου συμβεί κάτι τέτοιο. Ευτυχώς τα όνειρα έχουν το δικό τους τρόπο κωδικοποίησης κι έτσι αποφύγαμε τα χειρότερα, να έβγαινε δηλαδή επακριβώς εκείνο που είδα. Όσο για την επικοινωνία με ...Υπερπέραν, διατηρώ κι εγώ τις εύλογες αμφιβολίες μου...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς τώρα ονλάιν που να ξέρει να ερμηνεύει όνειρα να του πω τι είδα χθες(σήμερα δλδ);
Εψαξα στο νετ αλλά δε βρίσκω καθαρή ερμηνεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ πάλι είδα ότι ήμουν ο Michael Knight.. Πρέπει να σταματήσω να βλέπω το KnIght Rider.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Εγώ χθες είδα τον Houdy μου, το σκυλάκι μου που πέθανε πριν 1,5 χρόνο. Ήμασταν λέει σε ένα πάρκο ή κάτι τέτοιο και εγώ τον φώναξα και ήρθε αμέσως (είχε την τάση να μην ακούει κανέναν :D, γι'αυτό παραξενεύτηκα ) και τον αγκάλιασα.

Αχ, το μωρό μου, μου 'λειψε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είδα μια καθηγήτρια θρησκευτικών. Αποκλείεται να ζει γιατί τότε που μας δίδασκε ήταν ήδη πολύ μεγάλη, πάνω από 80, απορούσαμε μάλιστα πως δεν βαριέται να δουλεύει σε τέτοια ηλικία. Μου είπε, από τότε σε θυμάμαι, είχες το θράσος να γράψεις το Υιός Ιός, δηλαδή έλεγες τον Χριστό αρρώστια. Μα της απάντησα, ίσα ίσα, συμπαθώ πολύ τον Χριστό και ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο και αν θέλετε να ξέρετε κάποτε άφηνα μούσι και πήγαινα στις ερήμους, εσάς ήθελα να εκνευρίσω, θα έρθετε καμμιά φορά να πιούμε κανένα κρασάκι ; Τότε πετάχτηκε θυμωμένη από την καρέκλα της και μου είπε "πίνεις κρασί απαίσιε νεαρέ ; το αίμα του Χριστού ; Δεν ζαλίσεσαι ;" Μα τί ποιά είστε επιτέλους ; Σας έβαλα τροχονόμο στην κάβα μου; Ο εξαγνισμός γίνεται και με κρασί, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι το νέρωναν μάλιστα και έκαναν πολύ ωραίες συζητήσεις στην Αθήνα. Και συ τί είσαι; μου είπε με αυτή την πολύ χαρακτηριστική προφορά που ήταν πάντα λες και φόραγε δέκα μασέλες. Αρχαίος ; 'Οχι της λέω, αλλά είστε εσείς αρχαία και τότε άρχισα να γελάω με ένα γέλιο που δεν ήταν δικό μου, σαν τον Σταυρίδη κάπως. Τότε άρχισε να γελάει κι αυτή. Θεολόγος πάντως ήθελα να γίνω παλιά της είπα και τώρα θα μπορούσα αλλά δεν προλαβαίνω, άσε και θέλω να παραδώσω αύριο δουλειά, και τότε ξύπνησα.

Καληνύχτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top