Τοποθέτηση Λατινοπούλου για τις γυναικείες "ατέλειες"

Ποια η γνώμη σας για το βίντεο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Το θεωρώ απαράδεκτο/επικίνδυνο

    Ψήφοι: 32 66.7%
  • Απλώς διαφωνώ

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Απλώς συμφωνώ

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Το βρίσκω ολόσωστο

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ

    Ψήφοι: 3 6.3%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Διπλασίασε τους followers της σε λίγες μέρες στο instagram λόγω του περιστατικού η Αφρούλα. Σίγουρα καθόλου έκπληξη, αν σκεφτείς πόσοι και από εδώ μέσα συμφώνησαν μαζί της
Και αν σκεφτείς πόσο push της έδωσαν τα κανάλια...
Αν κάνεις δεν ασχολούταν μαζί της θα ηταν μια άγνωστη όπως πριν, τωρα εγινε πρωτη φιρμα, μην σου πω οτι δεν θα μου κανει εντύπωση αν στις επόμενες εκλογες βγει και βουλευτης.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Volkswagen Fan η τηλεόραση προβάλει content ανάλογα με το επίπεδο νοημοσύνη της κοινωνίας ....εξωτερικό προβάλουν αρκετά ντοκιμαντέρ κλπ όταν στην Ελλάδα ασχολιομαστε με τις μασχάλες και νε χίλια δυο πράγματα που έχουν προβάλει τόσο καιρό ( εν τω μεταξύ κάθε μέρα ένα γεμάτο λεωφορείο με ανθρώπους πεθαίνει λόγω κοβιντ αλλά εις π***α μας ,έχουμε καλύτερα θέματα να ασχοληθούμε ) :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
@Volkswagen Fan η τηλεόραση προβάλει content ανάλογα με το επίπεδο νοημοσύνη της κοινωνίας ....εξωτερικό προβάλουν αρκετά ντοκιμαντέρ κλπ όταν στην Ελλάδα ασχολιομαστε με τις μασχάλες και νε χίλια δυο πράγματα που έχουν προβάλει τόσο καιρό ( εν τω μεταξύ κάθε μέρα ένα γεμάτο λεωφορείο με ανθρώπους πεθαίνει λόγω κοβιντ αλλά εις π***α μας ,έχουμε καλύτερα θέματα να ασχοληθούμε ) :P
Αυτό ακριβώς, έχει ασχοληθεί όλη η κοινωνία με το τι είπε μια άγνωστη σε ένα βίντεο αντι να ασχοληθουμε με σοβαρα θεματα (πχ οικονομια, εκληματικοτητα κτλ).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς, έχει ασχοληθεί όλη η κοινωνία με το τι είπε μια άγνωστη σε ένα βίντεο αντι να ασχοληθουμε με σοβαρα θεματα (πχ οικονομια, εκληματικοτητα κτλ).
Μα για αυτό εξαρχής χθες άρχισα έναν διάλογο με τον φίλο Samael. Πρέπει να επικεντρωθούμε στα λόγια αυτής και όχι στην ίδια αυτή καθαυτή. Το θέμα δεν είναι ότι βγήκε μία Λατινοπούλου που ψάχνει ψηφαλάκια αλλά το ότι τέτοιες απόψεις ακούγονται και σε γενικό βαθμό και τα πιστεύουν κάποιοι και κάποιες. Νομίζω επίσης ότι τα social issues της πατρίδας μας είναι εξίσου σημαντικά με την οικονομία και την εγκληματικότητα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τις προσβολές δεν προκύπτει και διάλογος βέβαια, αντίδραση προκύπτει όπως είδαμε.

Οπότε μπορεί και να φιμώσεις κάποιους θεωρητικά , αφού δεν προσφέρουν ούτε διάλογο ούτε κάτι. Η αν σκεφτούμε και πιο ακραία παραδείγματα προσβολών που ντρεπόμαστε και να τα σκεφτούμε .

Γιατί να υπερασπιζόμαστε την ελευθερία του κάθε ένα να πετάει προσβολές και αρλούμπες για να προκαλεί ; Για να παριστάνουμε τους δημοκράτες ; Θα μπορούσε να πει τη γνώμη της με ευπρέπεια , πάλι θα έτρωγε κράξιμο , αλλά δεν θα ήταν και για φίμωμα .

Άσε που αν εσείς κάποιοι συμφωνείτε με την τύπισσα, τη διαστρέβλωση της αισθητικής και όλα αυτά, θα έπρεπε να την φιμώσετε και εσείς κατά μια έννοια, ότι αυτή προκαλεί την αντίδραση ''είμαι περήφανη για τις ραγάδες και τις τρίχες μου'' .

Ντάξει για μένα δεν είναι ότι δείχνω τις ραγάδες μου για να αλλάξω την ''αντικειμενική αισθητική'', πιο πολύ είναι για την ελευθερία μου στην ουσία να έχω ραγάδες, να ντύνομαι όπως θέλω , να μη ξυρίζομαι, άρα αν το κάνω δεν είμαι και νοσηρή που είπε αυτή.

Όποιος το πάει επί προσωπικού ότι εγώ είμαι φασίστο και υπέρ του φιμώματος , το έχω δείξει τον πνεύμα μου εδώ, ούτε είπα σε κανέναν να μιλάει, άμεσα ή έμμεσα , ούτε χλεύασα μια διαφορετική άποψη , κάτι άλλο θέλω να πω προφανώς ή να ακούσω, άντε μη χέσω εδώ μέσα :)
'Οχι, Αύρα, η προβοκατόρικη συμπεριφορά δεν πρέπει να φιμώνεται για να προστατευτούν οι συναισθηματοκρατούμενοι. Αυτό θα αποτελούσε υπερξεκάθαρη καταπάτηση του δικαιώματος στην ελευθερία του λόγου. Ούτε και κάθε άποψη που εκφράζεται θα πρέπει να αποτελεί πρόσκληση για ήρεμο διάλογο, κάτι το οποίο εξάλλου δε μπορεί να γίνει ούτε τώρα και ειλικρινά ούτε και γενικά. Απ' όσο είδα λίγο, υπήρξαν "video response" με 100χ παραπάνω ειρωνία και χαμέρπεια, αλλά δεν είδα κάποιον να παραπονιέται γι' αυτά, όπως και για τα προοδευτικά προσβλητικά και αβάσιμα σχόλια που πετιούνται ανελλειπώς, αλλά εσύ θες απλά να φιμώνεις αυτούς με τους οποίους διαφωνείς.

Ελεύθερη είσαι να έχεις το σώμα σου όπως θες και η Λατινοπούλου είναι ελεύθερη για το δικό της σώμα και αμφότερες έχετε το δικαίωμα να θεωρείτε το κάθε σώμα όπως γουστάρετε. Αντίστοιχα, έχουμε και μεις το 80% το δικαίωμα να λέμε το γυμνασμένο και αντικειμενικά ωραίο σώμα στην παραλία beach body και να μην αφήσουμε φθονερές φεμινίστριες να μας αλλάξουν τη γλώσσα που μας αρέσει να χρησιμοποιούμε(αναφέρομαι στη διαφήμιση για πρωτείνη που είχε γίνει σάλος παλιά, για πάνω κάτω τους ίδιους λόγους).

Κανείς δεν έχει απριορικό δικαίωμα στην αποδοχή. Αν η κοινωνία δε γουστάρει τριχωτές γυναίκες, γιατί πρέπει να αλλάξει σώνει και καλά;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Κανείς δεν έχει απριορικό δικαίωμα στην αποδοχή. Αν η κοινωνία δε γουστάρει τριχωτές γυναίκες, γιατί πρέπει να αλλάξει σώνει και καλά;
Το τι γουστάρει και τι δεν γουστάρει μια κοινωνία σε κάποιες περιπτώσεις δεν πρέπει να το υπολογίζουμε στα σοβαρά, δεν χαρακτηρίζονται πάντα από λογική οι αντιλήψεις ενός μεγάλου ποσοστού του πληθυσμού. Όταν όλοι και όλες μαθαίνουμε ότι έτσι πρέπει να είναι μια γυναίκα (άτριχη, χωρίς ραγάδες κλπ) δεν σημαίνει ότι είναι σωστό ή λογικό. Οι γυναίκες και οι άντρες, έχουν τρίχες, παρόλα αυτά μόνο οι γυναίκες ''πρέπει'' να είναι άτριχες παντού που σημαίνει πως αυτή η αντίληψη είναι δημιούργημα της κοινωνίας και όχι κάτι που έχουμε όλοι μέσα στο κεφάλι μας σαν την πραγματική αλήθεια.
Σχετικά με την ελευθερία του λόγου, υπάρχει μια διαφορά στο να εκφράζεις απλώς την άποψη σου από το να χαρακτηρίζεις αφύσικους και αποκρουστικούς όσους και όσες αποκλίνουν από το πρότυπο που έχεις στο μυαλό σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@Volkswagen Fan η τηλεόραση προβάλει content ανάλογα με το επίπεδο νοημοσύνη της κοινωνίας ....εξωτερικό προβάλουν αρκετά ντοκιμαντέρ κλπ όταν στην Ελλάδα ασχολιομαστε με τις μασχάλες και νε χίλια δυο πράγματα που έχουν προβάλει τόσο καιρό ( εν τω μεταξύ κάθε μέρα ένα γεμάτο λεωφορείο με ανθρώπους πεθαίνει λόγω κοβιντ αλλά εις π***α μας ,έχουμε καλύτερα θέματα να ασχοληθούμε ) :P

Ναι λογικά στο εξωτερικό όλοι ντοκιμαντέρ βλέπουν, δεν προβάλλεται τιποτ' άλλο...

Screenshot_20210605_171507_com.android.chrome.jpg

Χάρτης με τις χώρες στις οποίες προβαλλόταν ή προβάλλεται ακόμη το The Voice ^


Screenshot_20210605_171604_com.android.chrome.jpg


Αντίστοιχος χάρτης για το Big Brother ^

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Bachelor_(franchise)
Link με τις χώρες που παίζει το Bachelor ^

https://en.wikipedia.org/wiki/Survivor_(franchise)
Αντίστοιχα για το Survivor ^


https://en.wikipedia.org/wiki/MasterChef
Αντίστοιχα για το Masterchef ^

https://en.wikipedia.org/wiki/Top_Model
Next Top Model ^

https://en.wikipedia.org/wiki/Got_Talent
Αντίστοιχα για το Got Talent ^


Και πέραν αυτού 1ον. δεν καταλαβαίνω γιατί το να μετράμε θύματα πανδημίας μας καθιστά ανθρώπους με ανώτερη καλλιέργεια, αι μιν κι η κουτσή Μαρία το κάνει αυτό κάθε απόγευμα που βλέπει ειδήσεις (και τι να σχολιάσουμε αλήθεια γι' αυτό; να πεις ότι προσπαθείς να μελετήσεις τις κοινωνικοπολιτικες και οικονομικές προεκτάσεις της πανδημίας να πω οκ, αλλά για τα θύματα τι να πεις?).

2ον. Αυτή τη νοοτροπία του "δεν έχεις σοβαρότερα θέματα να ασχοληθείς" δεν την καταλαβαίνω. Πού ξέρεις εσύ πώς είναι η καθημερινότητά μου, από τι θέλω να ξεφύγω και γιατί επιθυμώ να ασχολούμαι με τη συγκεκριμένη θεματολογία; (δε μιλάω για μένα, γενικό το α ενικό). Πού ξέρεις εσύ τι διαβάζω και με τι ασχολούμαι στον ελεύθερό μου χρόνο εκτός στεκιού, με ποιους μιλάω και τι ενημέρωση και γνώσεις έχω;

3ον. Από πού και ως πού δεν είναι η κοινωνική παθογένεια σοβαρή θεματολογία; Πού ξέρεις τι επιρροή έχουν για τον καθένα αυτά τα θέματα; Προφανώς και δε μας ενδιαφέρει η Λατινοπούλου αυτή καθαυτή (με εξαίρεση κάποια σχόλια που διάβασα για τις πλαστικές της, το σχολείο που άραγε πήγαινε και τις λοιπές κουτσομπολιστικες λεπτομέρειες στις οποίες ευτυχώς δε στάθηκαν οι περισσότεροι) αλλά οι απόψεις σαν και τις δικές της. Ίσα ίσα που για την κοινωνική παθογένεια μπορείς να βοηθήσεις ενεργά συζητώντας με άλλους ανθρώπους, για το λεωφορείο νεκρών ή την γλίτσα που έρχεται απ' την Τουρκία δυστυχώς όσο σάλιο κι αν χαλάσεις δεν κάνεις τίποτα εκτός απ' το να λες πόσο λυπάσαι και να βρίζεις τις αρχές για την κακοδιαχείριση των προβλημάτων.

Αλλά ακόμη κι αυτό το θέμα το κάνατε τσίρκο. Παραθέτω στοιχεία που μαρτυρούν ολοφάνερα υποκρισία απ' την πλευρά του γραφοντος και μετά από 2 ώρες μπαίνω και βρίσκω ένα παραλήρημα για κλίκες, έλλειψη αυτοκριτικής, επιλεκτική στοχοποιηση, χαμηλό πνευματικό επίπεδο, κόκκινες σημαίες και αστειάκια με λαγούς. Αντί να αναρωτιέστε μερικοί γιατί σας αντιμιλούν περί τα 25 διαφορετικά άτομα λέγοντάς σας τα ίδια πράγματα, νομίζετε ότι όλος ο κόσμος συνωμότησε να στραφεί εναντίον σας και να σας βγάλει κακούς. Λυπάμαι αλλά όταν ισχυρίζεσαι ότι ένας αριστερός έχει μειωμένο IQ και μια τύπισσα που σου λέει ότι θα πρέπει να ντρέπεσαι για ορισμένα σημεία της εμφάνισής σου "δε λέει τίποτα το παράλογο", ε, δε χρειάζεται και καμιά ραδιουργια για να σε βγάλουν κακό, μόνος σου εκτίθεσαι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχετικά με την ελευθερία του λόγου, υπάρχει μια διαφορά στο να εκφράζεις απλώς την άποψη σου από το να χαρακτηρίζεις αφύσικους και αποκρουστικούς όσους και όσες αποκλίνουν από το πρότυπο που έχεις στο μυαλό σου.
Καμία διαφορά.

Το τι γουστάρει και τι δεν γουστάρει μια κοινωνία σε κάποιες περιπτώσεις δεν πρέπει να το υπολογίζουμε στα σοβαρά, δεν χαρακτηρίζονται πάντα από λογική οι αντιλήψεις ενός μεγάλου ποσοστού του πληθυσμού. Όταν όλοι και όλες μαθαίνουμε ότι έτσι πρέπει να είναι μια γυναίκα (άτριχη, χωρίς ραγάδες κλπ) δεν σημαίνει ότι είναι σωστό ή λογικό. Οι γυναίκες και οι άντρες, έχουν τρίχες, παρόλα αυτά μόνο οι γυναίκες ''πρέπει'' να είναι άτριχες παντού που σημαίνει πως αυτή η αντίληψη είναι δημιούργημα της κοινωνίας και όχι κάτι που έχουμε όλοι μέσα στο κεφάλι μας σαν την πραγματική αλήθεια.
Οι άντρες δεν βρίσκουν ελκυστικές τις γυναίκες που τους έμαθε η κοινωνία. Τα άλλα τα απάντησα.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Κοίτα,το κακό είναι οτι η κοινωνία όντως πιστεύει εν μέρει κάποια απο τα λόγια της. Όχι επειδή τα είπε εκείνη, αλλά επειδή αυτό είναι το status quo. Λόγου χάρη για τις περισσότερες γυναίκες, οι κοντοί άντρες είναι νοσηρή πλειοψηφία, ενώ για τους άνδρες, οι άσχημες γυναίκες αποτελούν νοσηρή μειοψηφία. Φυσικά κανένας δεν θα διατυπώσει έτσι τις προτιμήσεις του. Αλλά η ουσία μένει, και το νοσηρός αφορά οτιδήποτε παρεκκλίνει απο αυτό που θεωρείται ωραίο στην εποχή μας.

Η "κοινωνία" που πιστεύει τα λόγια της Λατινοπούλου είσαι εσύ και δε χρειάζεται να κρύβεσαι πίσω από αυτή, για το αν αυτό είναι "κακό" δε με πείθεις με τόση προσπάθεια που καταβάλλεις να τη δικαιολογήσεις. Τι νοσηρό έχει ένας κοντός άνδρας και για ποιον άνθρωπο; Τι νοσηρό έχει μια άσχημη γυναίκα και για ποιον άνθρωπο; Τίποτα το νοσηρό κανείς από τους δυό δεν έχει αλλά εδώ φαίνεται ακριβώς ποιες είναι οι απόψεις σου (οι οποίες btw είναι οι πραγματικά νοσηρές).
Οι περισσότεροι άνδρες θεωρώ οτι εαν έβλεπαν γυναίκα με αξύριστο πόδι στο πρώτο ραντεβού, θα ξενέρωναν. Όχι επειδή είναι κάτι αποκρουστικό αυτό καθαυτό, αλλά επειδή μας έχουν περάσει οτι αυτή η εικόνα δεν υπάρχει στην φύση. Και θεωρούμε οτι δεν υπάρχει ,γιατί δεν βλέπεις αξύριστες γυναίκες πλέον. Επίσης έχει να κάνει πιο πολύ με την κίνηση του καλλωπισμού παρά τον καλλωπισμό αυτόν καθαυτό. Ας σκεφτούμε λόγου χάρη γιατί φοράμε γραβάτα ; Δεν υπάρχει κανένας λόγος, είναι ένα απλό αξεσουάρ που δεν προσφέρει κάποια λειτουργικότητα. Ξέρουμε όμως οτι η κίνηση του να φορέσουμε, δείχνει οτι προσέχουμε την εμφάνιση μας.Ότι μας ενδιαφέρει η γνώμη του άλλου, και το να είμαστε οργανωμένοι και συνεπείς στα κοινωνικά πρότυπα και τους κανόνες που υφίστανται. Άρα το σημαντικό δεν είναι η ίδια η γραβάτα, η οποία είναι απλά διακοσμητικό στοιχείο, αλλά το σε τι παραπέμπει η κίνηση του να την φορέσεις. Το ίδιο ισχύει και με τα ξυρισμένα πόδια λοιπόν.

Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω από κοινή λογική για να διαχωρίσει κανείς το "η δουλειά μου μού επιβάλλει να φορέσω γραβάτα/να ντύνομαι επίσημα --> άρα θα ντυθώ έτσι γιατί με ενδιαφέρει να φαίνομαι επαγγελματίας" και το "στην προσωπική μου ζωή θα κάνω ό,τι γουστάρω γιατί μπορώ να διαλέγω τα κοινωνικά πρότυπα που θα ακολουθήσω". Η κίνηση του καλλωπισμού είναι μια χρονοβόρα, πολλές φορές επίπονη και κοστοβόρα διαδικασία την οποία καλό είναι να επιλέγουμε ως μέρος της προσωπικής μας ζωής όσο δυνατόν πιο συνειδητά κι όχι επειδή έτσι θα μας θέλει ο Κωστάκης ή η Μαρία.
Είναι λάθος αντίδραση κάποια να ανεβάσει τα αξύριστα πόδια της στα social media για να δείξει οτι εναντιώνεται στο κατεστημένο. Γιατί είναι μια επιλογή. Εαν θες κάντο, εαν δεν θες μην το κάνεις. Σε κάθε περίπτωση μην το διατυμπανίζεις όμως. Και όχι μόνο μην διατυμπανίζεις αυτό, αλλά και πολλά άλλα. Ο κόσμος θα το παρατηρήσει το πόδι σου κάποια στιγμή ούτως η άλλως, και έτσι θα αρχίσει να αποκαθίσταται η φυσιολογικότητα του πράγματος καθώς θα γίνει συνηθισμένο θέαμα. Είναι σημαντικό να υπάρχει λίγη ιδιωτικότητα και λίγη διακριτικότητα. Όχι για να μην χαλάσουμε την αισθητική των άλλων, αλλά για να σεβαστούμε τον δικό μας εαυτό.
Τα ξυρισμένα πόδια δε σ' ενοχλεί να τ ανεβάζουν όμως, κι αυτό μια επιλογή δεν είναι; Ανεβάστε όλες αξύριστα πόδια μπας και εξοικειωθείτε με την εικόνα της φυσιολογικής τριχοφυΐας μια ώρα αρχύτερα και σταματήσουν να βγαίνουν από κάτι στόματα (δυστυχώς όχι μόνο της Λατινοπούλου) τέτοιοι οχετοί. Που θα μας πεις ότι αν ανεβάζουμε αξύριστα πόδια δε σεβόμαστε τον εαυτό μας. Σοβαρευτείτε γιατί εκτίθεστε.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Καλά ρε που το παίζετε μάγκες και κριτές,σχολιαστές της Λατινοπούλου, έχετε διανοηθεί ότι η ίδια είτε ασκεί είτε δεν ασκεί το επάγγελμα , θα μπορούσε κάλλιστα να σας χώσει 5 6 μηνύσεις στον καθένα; Θα αναρωτηθείτε γιατι.

Μα θα μπορούσε να μοιράζει καταγγελίες για προσβολή δημοσίας αιδούς, αντί να βγει να σχολιάσει. Θα μπορούσε να μιλήσει με πράξεις , αντί για τα σχολιάκια της. Δε φτάνει που όσες έχουμε ραγάδες, κυτταρίτιδα, λίπος και τρίχες, είμαστε όπως είμαστε, μας έκανε και τη χάρη και δεν μας έβαλε να πληρώσουμε και απλώς μας "έκραξε". Αχάριστες είμαστε όμως. :pfff:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Η "κοινωνία" που πιστεύει τα λόγια της Λατινοπούλου είσαι εσύ και δε χρειάζεται να κρύβεσαι πίσω από αυτή, για το αν αυτό είναι "κακό" δε με πείθεις με τόση προσπάθεια που καταβάλλεις να τη δικαιολογήσεις. Τι νοσηρό έχει ένας κοντός άνδρας και για ποιον άνθρωπο; Τι νοσηρό έχει μια άσχημη γυναίκα και για ποιον άνθρωπο; Τίποτα το νοσηρό κανείς από τους δυό δεν έχει αλλά εδώ φαίνεται ακριβώς ποιες είναι οι απόψεις σου (οι οποίες btw είναι οι πραγματικά νοσηρές).


Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω από κοινή λογική για να διαχωρίσει κανείς το "η δουλειά μου μού επιβάλλει να φορέσω γραβάτα/να ντύνομαι επίσημα --> άρα θα ντυθώ έτσι γιατί με ενδιαφέρει να φαίνομαι επαγγελματίας" και το "στην προσωπική μου ζωή θα κάνω ό,τι γουστάρω γιατί μπορώ να διαλέγω τα κοινωνικά πρότυπα που θα ακολουθήσω". Η κίνηση του καλλωπισμού είναι μια χρονοβόρα, πολλές φορές επίπονη και κοστοβόρα διαδικασία την οποία καλό είναι να επιλέγουμε ως μέρος της προσωπικής μας ζωής όσο δυνατόν πιο συνειδητά κι όχι επειδή έτσι θα μας θέλει ο Κωστάκης ή η Μαρία.

Τα ξυρισμένα πόδια δε σ' ενοχλεί να τ ανεβάζουν όμως, κι αυτό μια επιλογή δεν είναι; Ανεβάστε όλες αξύριστα πόδια μπας και εξοικειωθείτε με την εικόνα της φυσιολογικής τριχοφυΐας μια ώρα αρχύτερα και σταματήσουν να βγαίνουν από κάτι στόματα (δυστυχώς όχι μόνο της Λατινοπούλου) τέτοιοι οχετοί. Που θα μας πεις ότι αν ανεβάζουμε αξύριστα πόδια δε σεβόμαστε τον εαυτό μας. Σοβαρευτείτε γιατί εκτίθεστε.
Δεν με ενδιαφέρει η άποψη σου για το ποιόν μου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει η άποψη σου για το ποιόν μου.

Εγώ πιστευω οτι κάποιοι άνθρωποι βιάζονται να βάλουν ταμπέλες και να χαρακτηρίσουν άλλους από μερικά γραφόμενα σε ένα φόρουμ. Αυτό είναι εκτός από ηλίθιο και απατηλό. Τηλε δικαστές όλοι παμε παιδια... !!!!
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
<3 Αφροδιτάρα power μετράς και το ξέρεις, άσε τις αξύριστες να σκούζουν
(υ.γ φοβερό το ig σου βλέπω:P)
original_ce9494ca-d231-4f72-8085-5ee18e8fdd05_Screenshot_2021-06-05-17-45-42-981_com.instagram...jpg
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εγώ πιστευω οτι κάποιοι άνθρωποι βιάζονται να βάλουν ταμπέλες και να χαρακτηρίσουν άλλους από μερικά γραφόμενα σε ένα φόρουμ. Αυτό είναι εκτός από ηλίθιο και απατηλό. Τηλε δικαστές όλοι παμε παιδια... !!!!

Δεν παρεξηγώ κανέναν. Είναι ένα ευαίσθητο και λεπτό θέμα, επομένως είναι λογικό η συναισθηματική φόρτιση να εκτονώνεται σε μορφή άγριων διαθέσεων και αντιδράσεων σε κάθε άποψη που διαφέρει οσοδήποτε.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
<3 Αφροδιτάρα power μετράς και το ξέρεις, άσε τις αξύριστες να σκούζουν
(υ.γ φοβερό το ig σου βλέπω:P)
View attachment 82048
Πωωω και θα εχουν το θράσος τυποι σαν εσενα να πατανε το πόδι τους στα Πανεπιστήμια, να βλεπουν τις κοπέλες εκει με oversized ρούχα και σκισμένα τζιν που θα φαίνεται λιγο η τριχα απο κατω και θα τις δείχνουν με το χερι λέγοντας "Ει εσυ!! Καταστρέφεις την κοσμοθεωρία μου!! Καταστρέφεις την κοινωνια!!"

Το ίδιο θα συμβεί και οταν θα βλέπουν τα αγόρια με ξυρισμένα τα ποδια τους και με piercings.

Ρε άντε απο 'δω, που θα ντρεπόμαστε και για λογαριασμό σας 🤭
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν παρεξηγώ κανέναν. Είναι ένα ευαίσθητο και λεπτό θέμα, επομένως είναι λογικό η συναισθηματική φόρτιση να εκτονώνεται σε μορφή άγριων διαθέσεων και αντιδράσεων σε κάθε άποψη που διαφέρει οσοδήποτε.
Ευαίσθητο θέμα είναι, λεπτό δεν είναι καθόλου. Δε ξέρω τι έχετε στο μυαλό σας και δυσκολεύεστε να αποδεχτείτε τον άλλον όπως είναι ή όπως θέλει να είναι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Ευαίσθητο θέμα είναι, λεπτό δεν είναι καθόλου. Δε ξέρω τι έχετε στο μυαλό σας και δυσκολεύεστε να αποδεχτείτε τον άλλον όπως είναι ή όπως θέλει να είναι.

Κλεάνθη σε εκτιμώ και το ξέρεις και για αυτό θα μπω στον κόπο να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις στα προηγούμενα μου. Ξέρεις οτι δεν θεωρώ ούτε την τρίχα στο πόδι, ούτε την τρίχα στην μασχάλη ούτε πουθενά, για κανένα απο τα δύο φύλα αποκρουστική. Η αναφορά μου στον διατυμπανισμό δεν αφορά τα φυσικά χαρακτηριστικά του σώματος μόνο, αλλά γενικότερα της ζωής μας στα social media. Προσωπικά σαν άνθρωπος θεωρώ οτι είναι χαζό, ή ανούσιο καλύτερα, να βλέπω π.χ. 50 φωτογραφίες απο βάφλες στα highlights του άλλου, λες και είναι ζαχαροπλαστείο ή εστιατόριο. Όπως θεωρώ επίσης ανούσιο να βγάζει 50 φωτογραφίες την ημέρα τον εαυτό του.

Πρόσεξε όμως κάτι, αυτό είναι απλά η άποψη μου. Δεν θεωρώ τον άλλο χαζό επειδή το κάνει,ούτε θα αποφύγω επαφές μαζί του για αυτό τον λόγο. Θεωρώ την πράξη ανούσια για τα δικά μου δεδομένα,επειδή απλά δεν την καταλαβαίνω. Δέχομαι το οτι είμαστε απλά διαφορετικοί με αυτόν τον άνθρωπο. Φυσικά και δεν θα του πω "Ξέρεις τι, μην ανεβάζεις, με ενοχλείς επειδή δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνεις". Μπορώ να κάνω unfollow εαν θεωρήσω οτι αυτό με κουράζει, ή οτι το βρίσκω βαρετό. Ομοίως, έτσι βλέπω και το θέμα με τις τρίχες. Βρίσκω ανούσιο να ανεβάσει κάποιος το αξύριστο ή το ξυρισμένο του πόδι σαν κεντρικό θέμα μιας φωτογραφίας. ΕΚΤΟΣ εαν όντως θεωρεί οτι ψυχολογικά τον βοηθάει να εξοικειωθεί και να αποδεχτεί και αυτή την εικόνα του σώματος του. Εαν νιώθει καλά να του κάνουν οι άλλοι like απο κάτω ή τέλειο, εε εκεί πάσο. Γιατί στην τελική, και τι ξέρω εγώ; Εαν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, εντάξει. Τελειώνει το θέμα εκεί, θα το σεβαστώ ή τουλάχιστον θα το καταλάβω προσωπικά πιο εύκολα κάπως. Φυσικά το εαν θα το καταλάβω εγώ ή όχι,δεν αναιρεί το δικαίωμα του άλλου σε κάθε περίπτωση να ανεβάσει ούτως η άλλως ότι θέλει. Ελπίζω να κατάλαβες οτι το πρόβλημα μου δηλαδή , είναι η γενικότερη υπερβολική προβολή της ζωής μας, και όχι το τριχωτό ή άτριχο πόδι. Εαν και η άντληση αυτοπεποίθησης μέσω του αριθμού των likes είναι επίσης μεγάλη συζήτηση, γιατί ελλοχεύουν κίνδυνοι σε αυτή την τακτική, αλλά ας μην την κάνουμε εδώ .

Επίσης η αναφορά μου στους κοντούς και τις άσχημες ήταν ξεκάθαρα για να διεγείρω προβληματισμό. Πόσες γυναίκες ξέρετε που θα απορρίψουν κάποιον ΑΠΛΑ επειδή και μόνο είναι κοντοί ; Είναι λίγες; Για να σας προλάβω,δεν είμαι κοντός(ούτε 2 μέτρα βέβαια). Ανέκαθεν όμως τύχαινε να ξέρω κοντούς, και σας πληροφορώ οτι η ψυχολογική πίεση πού δέχονται απο αυτό αυτά τα παιδιά είναι τεράστια. Να σε απορρίπτουν απλά και μόνο επειδή δεν βγήκες στις διαστάσεις που ήθελαν. Ομοίως, πόσους άντρες ξέρετε που θα δώσουν σημασία σε μια γυναίκα αποκλειστικά και μόνο επειδή είναι όμορφη ; Είναι λίγοι ; Το point μου είναι λοιπόν οτι, η κοινωνία στο σύνολο της έχει ΠΟΛΛΑ προβλήματα. Οπότε διερωτώμαι απλά...είμαστε άγιοι σε σχέση με την Λατινοπούλου ; Έχουμε εκτιμήσει τον διπλανό μας πάντα με σωστά κριτήρια,ή έχουμε σφάλει κιόλας κάποτε;

Δεν πρόκειται για στήριξη στην Λατινοπούλου. Πρόκειται για δικό μου προβληματισμό με σκοπό την αυτοβελτίωση, ΟΛΩΝ μας, συλλογικά. Και ακόμα και εαν ήθελα να την στηρίξω, καθώς συχνά απολαμβάνω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, δεν θα μπορούσα και ο λόγος είναι απλός. Στην Σκορδά και τον Λιάγκα βγήκε και είπε οτι ήθελε να τονίσει οτι θα μπορούσαμε να αναδεικνύουμε άλλα πράγματα αντί για το αξύριστο πόδι, π.χ. τον αγώνα μια μητέρας να μεγαλώσει το παιδί της. Με βρίσκει σύμφωνο...αλλά κοιτάχτε που είναι το πρόβλημα. ΔΕΝ το ανέφερε ποτέ στο βίντεο της αυτό. Εαν ήθελα να την στηρίξω θα μπορούσα να πω και πάλι οτι δεν το ερμήνευσε σωστά αυτό που είχε στο μυαλό της οπότε. Εε δεν γίνεται όμως ρε παιδιά...θα είχε αναφέρει κάτι τέτοιο τουλάχιστον μια φορά σε όλο το βίντεο. Αντίθετα το ύφος της,τα λόγια της,η χολή που έβγαλε σε όλη την διάρκεια του βίντεο της...δείχνουν ξεκάθαρα οτι αυτό που είπε στην εκπομπή,το σκαρφίστηκε μεταγενέστερα για να κουκουλώσει τις αισχρές απόψεις που εξέφρασε νωρίτερα. Άλλωστε φαινόταν σαν χεσμένη, οπότε κατάλαβε τι ακριβώς προκάλεσε με τις δηλώσεις της και προσπαθούσε να καλύψει τα ακάλυπτα...

Οπότε μην παρεξηγούμαι, θεωρώ το θέμα,σαν ένα κοινωνικό θέμα, ευαίσθητο και λεπτό.
Τα λόγια της Λατινοπούλου απο την άλλη, είναι ξεκάθαρα και δεν χωρούν αμφιβολία για το τι εννοούσε, και οτι ήθελε να προσβάλλει όσους είναι διαφορετικοί απο εκείνη. Σε αυτό δεν διαφωνήσαμε ποτέ. Αυτά που είπε είναι κατακριτέα, αλλά ας πάμε παρακάτω τώρα. Δεν θα κερδίσουμε κάτι εαν σταυρώσουμε πολλαπλές φορές την Λατινοπούλου. Μια αρκεί πιστεύω, και έπειτα πάμε παρακάτω, ας δούμε τι μπορούμε να κερδίσουμε ατομικά και συλλογικά σαν κοινωνία απο όλο αυτό. Εαν κάνουμε το λάθος να την λιθοβολούμε νυχθημερόν, απλά θα βγάλουμε την χολή της και εμείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα που πέρασε λίγο η απήχηση του θέματος (πολύ γρήγορα ξεχνιούνται τα πράγματα πλέον, αλλά άσχετο), θα πω μια εγώ μια γνώμη που άκουσα και μου άρεσε αρκετά.

Η Λατινοπούλου (και η κάθε Λατινοπούλου) σαφέστατα έχει το δικαίωμα να της αρέσουν ή όχι τα σωματικά χαρακτηριστικά κάποιου και όλοι οι υπόλοιποι έχουμε επίσης σαφέστατα το δικαίωμα να την γράψουμε στα αρ...ια μας (ξυρισμένα ή όχι).

Το θέμα είναι όμως ότι αυτά τα άτομα, έχουν αναγάγει τα social media σε πραγματική ζωή και, αφού η Αφροδίτη βλέπει πολλές αξύριστες κοπέλες να ανεβάζουν φωτογραφίες τους στο Instagram, πιστεύει ότι η πλειοψηφία των γυναικών θα αρχίσει να αφήνει τρίχες, ταράσσεται η κοσμοθεωρία της και βγαίνει να ξεράσει τις αποψάρες της κάνοντας που και που "μουτσουνάκια" και χαζογκομενέ μορφασμούς.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Να όμως που υπάρχουν τύποι σαν τον Γκασπαρ που δεν τον νοιάζει τί βγάζει το στόμα της αφού τον ενδιαφέρουν άλλα μέρη του σώματός της. Γι'αυτό ποτέ δε θα σταματήσουν να υπάρχουν αυτά τα φρούτα. Έχουν μεγάλη ζήτηση και γίνεται συζήτηση γύρω από το όνομα τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top