Το απαγορευμένο

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
μου περασε και εμενα απο το μυαλο αυτη η σκεψη η αληθεια ειναι.. αλλα και παλι δεν ειναι κακο; :hmm:Ειδικα αν εχουν παιδι, η καλυτερη λυση ειναι ή να χωρισουν ή να ξανα αρχισουν την σχεση τους απο την αρχη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:






πιστεύεις ότι η γενιά μας είναι υπερ της αποκλειστικότητας; Προσωπικά βλέπω πολλούς να συμβιβάζονται με τις ελεύθερες σχέσεις τύπου ''friends with benefits'' κτλ κτλ, καθώς δεν θέλουν δεσμεύσεις και απλως να ζουν τη ζωή τους περνώντας καλα. Η αφοσίωση τρομάζει πολλούς εκεί εξω, ειδικά στις δικιές μας ηλικίες. Αυτό βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Κακό δεν είναι εφόσον λειτουργεί και για τους δύο, αλλά το θέμα είναι να μην το δέχεται κανείς συγκαταβατικά. Το παιδί είναι όντως μεγάλο ζήτημα βέβαια γιατί δεν είναι εύκολο να καταλάβει μια τέτοια κατάσταση και θα πρέπει να του το κρύβουν. Μπορεί, όμως, να ξεκινήσει με μια συζήτηση ότι αισθάνεται πως η ερωτική τους ζωή έχει μείνει στάσιμη και να δοκιμάσουν ίσως swinging γι' αρχή?! Γενικά θεωρώ καλύτερο να είναι γνωστό και στους δύο το πρόβλημα, η απιστία στα μάτια μου δε δικαιολογείται ποτέ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Κακό δεν είναι εφόσον λειτουργεί και για τους δύο, αλλά το θέμα είναι να μην το δέχεται κανείς συγκαταβατικά. Το παιδί είναι όντως μεγάλο ζήτημα βέβαια γιατί δεν είναι εύκολο να καταλάβει μια τέτοια κατάσταση και θα πρέπει να του το κρύβουν. Μπορεί, όμως, να ξεκινήσει με μια συζήτηση ότι αισθάνεται πως η ερωτική τους ζωή έχει μείνει στάσιμη και να δοκιμάσουν ίσως swinging γι' αρχή?!
Βέβαια νομίζω αυτό έχει επιπτώσεις στην ψυχολογία του παιδιού... Κάποια στιγμή θα το καταλάβει ότι οι γονείς του και δεν είναι καλά μαζί ( εκτός αν η πολυσυντροφικοτητα κάνει το "θαύμα" της ) και ότι έχουν και άλλους σεξουαλικούς συντρόφους. Δεν γίνεται να το κρατάνε για πάντα κρυφό. Αυτό δεν θα επηρεάσει και πολύ καλά το παιδί και ίσως μετά είναι και αυτό επιπόλαιο με τις σχέσεις του και θεωρεί την αποκλειστικότητα και την αφοσίωση ως κάτι ουτοπικό. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι ίσως έχει και επιπτώσεις.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί καν συζητάμε τέτοια σενάρια αφού έχει αποκλείσει ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Ευτυχώς, ο άντρας της δεν είναι του open mind με την επιλογή και άλλων συντρόφων. Δεν ξέρω αν θα του βγει σε καλό του ανθρώπου βέβαια...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βέβαια νομίζω αυτό έχει επιπτώσεις στην ψυχολογία του παιδιού... Κάποια στιγμή θα το καταλάβει ότι οι γονείς του και δεν είναι καλά μαζί ( εκτός αν η πολυσυντροφικοτητα κάνει το "θαύμα" της ) και ότι έχουν και άλλους σεξουαλικούς συντρόφους. Δεν γίνεται να το κρατάνε για πάντα κρυφό. Αυτό δεν θα επηρεάσει και πολύ καλά το παιδί και ίσως μετά είναι και αυτό επιπόλαιο με τις σχέσεις του και θεωρεί την αποκλειστικότητα και την αφοσίωση ως κάτι ουτοπικό. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι ίσως έχει και επιπτώσεις.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί καν συζητάμε τέτοια σενάρια αφού έχει αποκλείσει ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Ευτυχώς, ο άντρας της δεν είναι του open mind με την επιλογή και άλλων συντρόφων. Δεν ξέρω αν θα του βγει σε καλό του ανθρώπου βέβαια...

Όλες οι επιλογές θα έχουν επιπτώσεις στην ψυχολογία του παιδιού. Και ο χωρισμός, και η πολυσυντροφικότητα, αλλά περισσότερο απ' όλα η απιστία. Δεδομένου λοιπόν ότι τα παιδιά έχουν πολύ μεγαλύτερη αντίληψη απ' όσο φανταζόμαστε, τι θα γίνει αν ανακαλύψει ότι η μαμά του είναι άπιστη και ο μπαμπάς του δεν έχει την παραμικρή ιδέα και νομίζει ότι όλα πάνε καλά; Θα καταστραφεί τελείως η σχέση με τη μάνα του και δε θα της το συγχωρήσει ποτέ, ενώ αν ξέρει ότι ο πατέρας του δείχνει κατανόηση και σε όλα τα στάδια υπήρχε ειλικρίνεια μεταξύ του ζευγαριού, θα δυσκολευτεί να χωνέψει κάποια πράγματα αλλά δε θα αισθάνεται το ίδιο προδομένο. Σε κάθε περίπτωση, το πιο δύσκολο όταν το ζευγάρι δεν τα πηγαίνει καλά είναι να καταφέρει να πείσει το παιδί ότι δε φταίει εκείνο που μένουν παρά τη θέλησή τους σ αυτόν τον γάμο, ειδικά αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καλημέρα σας. Χθες λοιπόν κάναμε σεξ. Με δική μου προτροπή αλλά δεν έφερε καμία αντίσταση. Κάποιος μου είπε στα σχόλια ότι πρέπει να του κάνω μια συζήτηση γιατί έχουμε απομακρυνθεί κτλ. Να σημειώσω ότι ουσιαστικά από μένα εξαρτάται αν θα κάνουμε η όχι γιατί αυτός σχεδόν πάντα είναι θετικός οποτε μια τέτοια συζήτηση δεν στέκει. Επιπλέον δείχνει ευχαριστημένος και το λέει κιόλας. Σαν να μην τρέχει τίποτα γι'αυτόν. Δε ξέρω πως γίνεται να μη καταλαβαίνει ότι είμαι απούσα ψυχικά. Έκανα την προσπάθεια μου λοιπόν αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Δεν με ικανοποιεί και δεν με ελκύει πια. Μόνο όταν φέρνω κάποιον άλλον στο μυαλό μου μπορώ να το απολαύσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα το δω!


Χαχα... Καλό. Μέχρι που άρχισε να φαίνεται ότι είναι στο μυαλό της έλεγα τι stalker είναι αυτός με τίποτα δεν θα εμπλεκα. Αλλά είχε αίσιο τέλος. Θα το ηθελα πολύ αυτό το τέλος.
Μήπως η προσπάθεια θα έπρεπε να ήταν συναισθηματικής φύσεως.. Γιατί έτσι όπως το λες, ο σύντροφός σου, είναι στον κόσμο του , λογικό να ξενερώνεις. Απλά λέω μήπως δεν είναι και αυτονόητο ότι οι άλλοι θα μας καταλάβουν χωρίς να έχουμε εκφράσει κάτι.
 

Drama_queen

Νεοφερμένος

Η Drama_queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τι να σας πω. Για τον άλλον δε μπορώ να μιλήσω εγώ. Αν έχει καταλάβει και εθελοτυφλει για χψ λόγους δε μπορώ να το ξέρω. Το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα. Απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού. Σήμερα συνάντησα και τον "ενδιαφερόμενο" στο δρόμο και μόνο που δε τράκαρε για να με κοιτάει. Άντε μετά να κλείσω μάτι πάλι απόψε προσπαθωντας να με πείσω ότι δε δίνει δεκάρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Τι να σας πω. Για τον άλλον δε μπορώ να μιλήσω εγώ. Αν έχει καταλάβει και εθελοτυφλει για χψ λόγους δε μπορώ να το ξέρω. Το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα. Απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού. Σήμερα συνάντησα και τον "ενδιαφερόμενο" στο δρόμο και μόνο που δε τράκαρε για να με κοιτάει. Άντε μετά να κλείσω μάτι πάλι απόψε προσπαθωντας να με πείσω ότι δε δίνει δεκάρα.

Μήπως του δίνεις εσύ κάτι παραπάνω από δεκάρα και έτσι απλά ο άνθρωπος είναι σε φάση " τι με κοιτάει συνέχεια; ".
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τι να σας πω. Για τον άλλον δε μπορώ να μιλήσω εγώ. Αν έχει καταλάβει και εθελοτυφλει για χψ λόγους δε μπορώ να το ξέρω. Το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα. Απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού. Σήμερα συνάντησα και τον "ενδιαφερόμενο" στο δρόμο και μόνο που δε τράκαρε για να με κοιτάει. Άντε μετά να κλείσω μάτι πάλι απόψε προσπαθωντας να με πείσω ότι δε δίνει δεκάρα.

Απλώς, μπορεί να σου έχει φύγει το ερωτικό όμως δεν παύει να είναι ένας άνθρωπος που είστε μαζί 12 χρόνια, που είναι ο πατέρας του παιδιού σου, που φαντάζομαι σε ξέρει καλύτερα απ' τον καθένα. Μπορεί σαν άντρας να μη σε εμπνέει πλέον, αλλά σαν άνθρωπος που έχει παίξει τόσο σημαντικό ρόλο στη ζωή σου, δε νομίζεις ότι του αξίζει να γνωρίζει τι σου συμβαίνει; Δεν έχεις φταίξει για τίποτα απ' ό,τι σου έχει συμβεί μέχρι στιγμής, οπότε ίσως πρέπει να δείξεις εμπιστοσύνη στον άντρα σου, εμπιστοσύνη ότι θα σε καταλάβει και, όσο δύσκολο κι αν του είναι, θα θέλει να σε δει ανανεωμένη, ευτυχισμένη. Εσύ δε θες να έχει κι εκείνος μια καλύτερη ζωή; Τι έκανε και του αξίζει μια γυναίκα με νεύρα, όπως λες, που τον αφήνει να την αγγίξει μια στο τόσο κι ακόμη και τότε δε νιώθει τίποτα; Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο και δε θες να ρισκάρεις έναν χωρισμό όμως πολύ φοβάμαι ότι το ρίσκο που θα πάρεις αν τον απατήσεις δεν αξίζει σε σχέση με την ικανοποίηση που θα πάρεις. Ακόμη κι αν δεν το καταλάβει, ή ακόμη κι αν σου ξαναξυπνήσει τη φλόγα για τον άντρα σου όπως προαναφέρθηκε, θα πρέπει να κουβαλάς αυτό το βάρος στη συνείδησή σου για πάντα. Και ξαναλέω, το να σου φύγει ο έρωτας ή να χτυπάει η καρδιά σου για κάποιον άλλο ή να νιώθεις εγκλωβισμένη σε μια νεκρή σχέση δεν είναι κάτι που το ελέγχεις και δε φταις εσύ γι' αυτό, σου αξίζει κατανόηση και ποιοτική ερωτική ζωή. Αν όμως κινηθείς πίσω απ' την πλάτη ενός ανθρώπου στον οποίο υποσχέθηκες αιώνια πίστη, θα είναι ανέντιμο εκ μέρους σου. Και μην ξεχνάς πως, αν - λέω αν- ποτέ μαθευτεί, ο σύζυγός σου μπορεί να το ξεπεράσει κάποια στιγμή, όμως το παιδί σου δε θα στο συγχωρέσει ποτέ. Τα παιδιά είναι πολύ πιο σκληρά και δίκαια απ' όσο νομίζουμε. Ξέρω πως δεν ήταν αυτό που ήθελες ν' ακούσεις, το κατέστησες σαφές απ' την αρχή εξάλλου, όμως ελπίζω να καταφέρω έστω και λίγο να σε επηρεάσω και να πείσω να κάνεις τα πράγματα με τον σωστό τρόπο. Δεν είναι ανάγκη να πεις όλα όσα συμβαίνουν στο κεφάλι σου με κάθε λεπτομέρεια στον σύντροφό σου, όμως μπορείς να του δώσεις μια γενική ιδέα για το ότι νιώθεις ανικανοποίητη, ότι δε σκέφτεσαι τον χωρισμό αλλά ίσως να δοκιμάσετε κάτι καινούργιο μ' ένα τρίτο άτομο στο κρεβάτι σας ή με swingers κλπ. Έτσι, ακόμη κι αν δε λειτουργήσει η όλη κατάσταση, θα σ' έχει στο μυαλό του ως μια έντιμη γυναίκα που προσπάθησε μέχρι τέλους κι όχι ως μια άπιστη γυναίκα που δε σεβάστηκε τον άντρα και την οικογένειά της. Αυτά από μένα, ελπίζω να πάνε όλα όσο καλύτερα γίνεται και περιμένουμε εξελίξεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά η ερωτική έλξη δεν είναι διαπραγματεύσιμη. Η άλλη δεν αισθάνεται πλέον τίποτα για τον άντρα της οπότε έχει τελειώσει ήδη η σχέση. Η καλύτερη λύση είναι ο χωρισμός για να μην δει το παιδί του τον πατέρα του κερατά, είτε εν αγνοία ή πολύ χειρότερα εν γνώση του.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Drama queen, όνομα και πράγμα. Από κάτω δε, αναλύσεις επί αναλύσεων, θεωρίες επί θεωριών και πάει λέγοντας. Drama queen, στην περίπτωση που δεν τρολάρεις, απλά βρες κάποιον και δωσ'του να καταλάβει, αφού αυτό θες... Τι το βασανίζεις και βασανίζεσαι;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Παιδιά η ερωτική έλξη δεν είναι διαπραγματεύσιμη. Η άλλη δεν αισθάνεται πλέον τίποτα για τον άντρα της οπότε έχει τελειώσει ήδη η σχέση. Η καλύτερη λύση είναι ο χωρισμός για να μην δει το παιδί του τον πατέρα του κερατά, είτε εν αγνοία ή πολύ χειρότερα εν γνώση του.
Θα συμφωνήσω απείρως. Αλλά έχω εξηγήσει ότι αυτό δεν γίνεται. Προφανώς λόγω spouse visa. Παραμένουν μαζί λογικά για θέμα συμφέροντος και παιδιού. Αν δεν χωρίσει και αφού όπως είπε ο άντρας της δεν έχει αυτές τις μοντέρνες απόψεις περί swinging και ελευθερίας που λέει η Αγάπη, δεν έχει παρά δύο επιλογές. Κρυφή εξωσυζυγική σχέση ή μια ζωή βασανισμένη με κάποιον που δεν αγαπάει πια. Μου φαίνεται τραγικές επιλογές αλλά δεν βλέπω κάτι άλλο. Αφού το ενδεχόμενο της αναθέρμανσης χάθηκε...

Drama queen, όνομα και πράγμα. Από κάτω δε, αναλύσεις επί αναλύσεων, θεωρίες επί θεωριών και πάει λέγοντας. Drama queen, στην περίπτωση που δεν τρολάρεις, απλά βρες κάποιον και δωσ'του να καταλάβει, αφού αυτό θες... Τι το βασανίζεις και βασανίζεσαι;
Χασάπης, μπαμ και κάτω. Ωραίος εσύ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
πιστεύεις ότι η γενιά μας είναι υπερ της αποκλειστικότητας; Προσωπικά βλέπω πολλούς να συμβιβάζονται με τις ελεύθερες σχέσεις τύπου ''friends with benefits'' κτλ κτλ, καθώς δεν θέλουν δεσμεύσεις και απλως να ζουν τη ζωή τους περνώντας καλα. Η αφοσίωση τρομάζει πολλούς εκεί εξω, ειδικά στις δικιές μας ηλικίες. Αυτό βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Δεν είμαι ο Γιάννης, αλλά την κουβεντα μου θα την πω κι ας πέσει κάτω, κι ας καταλάβετε ότι καταλάβετε από αυτό που θα πω.


Πολλοί την θέλουν την αφοσίωση, λίγοι την αντέχουν.

Σαν την εξυπνάδα. Όλοι θέλουν έναν έξυπνο άνθρωπο δίπλα τους. Μέχρι να ανοίξει το στόμα του/της και να τους κάνει να νιώσουν λίγοι και να ρθουν όλες οι ανασφάλειες με τη μια στην επιφάνεια.

Έτσι και η αφοσίωση και η αποκλειστικότητα. Καλό είναι να τον έχεις τον άλλο δικό σου, κολακεύει το εγω μας. Μέχρι να σου πουν ότι πρέπει να θυσιάσεις κι εσυ εκείνο, να κάνεις κι εσυ το άλλο κλπ κλπ.

Συνηθιζα να λέω στον εαυτό μου παλιά, όχι τώρα, ότι και τι θα κάνω αν εχω αποκλειστική δέσμευση, δε θα παω ποτέ με άλλη και τι κακό που μας βρήκε που δε θα δουμε άλλα βυζιά για να το πω εντελώς λαικά και χύμα.

Και ξέρεις τι κατάλαβα κοπέλα μου;

Οι ξεπέτες και οι απάτες και όλες αυτές οι μπούρδες που κάνουμε όταν αισθανόμαστε άτρωτοι και υπερόπτες, είναι αυτο ακριβώς. ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Η ζωή περνάει πολύ γρήγορα.

Όταν πρωτοέγραψα στο στέκι ήμουν 21 ετών και δεν ήξερα από που να φυσήξω τη μύξα μου. Καλό παιδάκι και τότε, έντιμο. Αλλά μαλακισμένο (όχι ότι άλλαξα και πολύ για να ειμαι ειλικρινής σ αυτό το θέμα)

Και τώρα, είμαι ακριβώς στο ίδιο μέρος, τόσα χρόνια μετά, προσπαθώντας με έναν απίστευτο κόμπο στο στομάχι και ένα ουρλιαχτό που δεν έχω βγάλει από μέσα μου (και θα με σκοτώσει σε κάποια χρόνια να το θυμάστε αυτό γιατι θα με φάει από μέσα μου), να πείσω τον κόσμο για το καλό της αφοσίωσης και της αποκλειστικότητας.

Είναι τόσο σπάνιο. Αμα το βρείτε και το χάσετε.... δεν μπορω να συνεχίσω καν τη φράση μου με συγχωρείτε...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σύζυγος:
"εγώ μπήκα σε ένα single mood εδώ και καιρό , δηλαδή θέλω να φλερτάρω και έχω ερωτευτεί κιόλας άλλους άντρες που μου τάραξαν την καθημερινότητα"
"Βλέπω ερωτικά άντρες που σε κανονικές συνθήκες δε θα κοιτούσα καν."
"Μα δεν τον θέλω αυτόν τον άνθρωπο πια......δεν είναι μόνο το ότι δεν με ικανοποιεί ,δεν με ελκύει καν ώστε να προσπαθήσω...η ερωτική μας ζωή έκανε τον κύκλο της, έτσι νιώθω πλέον."
"Έχω ανάγκη από μια περιπέτεια στα κρυφά. Μια αλλαγή που να με συνεφέρει ,να μου ξεκολλήσει το μυαλό. Το ξέρω το ξέρω το ξέρω ότι κινδυνεύω να τα δυαλυσω όλα το ξέρω. Όλα μαθαίνονται συνήθως. Αλλά δεν μπορώ να ζω έτσι,μες στα νεύρα και στη στέρηση"
"Δεν με ικανοποιεί και δεν με ελκύει πια. Μόνο όταν φέρνω κάποιον άλλον στο μυαλό μου μπορώ να το απολαύσω."
Ο σύζυγος (όσα ξέρουμε τουλάχιστον):
"Είναι ένας πολύ καλός άνθρωπος και δεν υπάρχουν εντάσεις μεταξύ μας"
"αυτός σχεδόν πάντα είναι θετικός οποτε μια τέτοια συζήτηση δεν στέκει. Επιπλέον δείχνει ευχαριστημένος και το λέει κιόλας. Σαν να μην τρέχει τίποτα γι'αυτόν."
"Αν έχει καταλάβει και εθελοτυφλει για χψ λόγους δε μπορώ να το ξέρω. Το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα. Απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού."

Το καίριο σημείο είναι ότι ο ένας απ' τους δυο ζούσε μόνιμα στο εξωτερικό και κάπου εκεί χάθηκε η επαφή.
Πιστεύω ότι η θεματοθέτρια έχει απομακρυνθεί έτη φωτός από τον άντρα της ενώ αυτός στη χειρότερη περίπτωση έχει "αφεθεί" κάπως όπως πολλές φορές συμβαίνει σε ζευγάρια μετά από πολλά χρόνια γάμου.

Η θεματοθέτρια δεν μπήκε να πει τον πόνο της και να ζητήσει γνώμες για το πώς θα επαναφέρει τη φλόγα στον γάμο της. Δεν το θέλει καθόλου αυτό! Της έχει τελειώσει οριστικά! Μπήκε για να βρει συμπαραστάτες για τις εξωσυζυγικές σχέσεις στις οποίες ετοιμάζεται να επιδοθεί.

Ο σύζυγος τελεί εν αγνοία! Είμαι σίγουρη ότι δεν καταλάβει τίποτα από όσα συμβαίνουν στο μυαλό της γυναίκας του!
Μην της προτείνετε να κάνει κρυφές ερωτικές σχέσεις οι οποίες πιθανότατα να μαθευτούν και να κάνουν τον άνθρωπο κουρέλι.
Και ασφαλώς δεν πρέπει να του προτείνει swinging, τρίο ή χωριστές ερωτικές ζωές επειδή θα πάθει κανένα εγκεφαλικό ο άνθρωπος και θα το έχετε κρίμα στην συνείδησή σας!

Ξεκινάμε από το Α και όχι από το Ω!
Ας του κάνει κάποια συζήτηση να τον βάλει στο κλίμα και μετά σιγά-σιγά όταν θα το έχει "χωνέψει", ας ξεκινήσουν μαζί να βρουν τρόπους με τους οποίους το διαζύγιο θα είναι εφικτό.
Ποτέ ένα διαζύγιο δεν είναι εύκολο αλλά πάντα άλλοτε δυσκολότερα άλλοτε ευκολότερα βρίσκεται ο τρόπος να επιτευχθεί.
Να κάνει κι αυτή τις φαντασιώσεις της, πραγματικότητα, να συνεχίσει κι ο άνθρωπος τη ζωή του με όποιον τρόπο επιθυμεί!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Τι να σας πω. Για τον άλλον δε μπορώ να μιλήσω εγώ. Αν έχει καταλάβει και εθελοτυφλει για χψ λόγους δε μπορώ να το ξέρω. Το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα. Απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού. Σήμερα συνάντησα και τον "ενδιαφερόμενο" στο δρόμο και μόνο που δε τράκαρε για να με κοιτάει. Άντε μετά να κλείσω μάτι πάλι απόψε προσπαθωντας να με πείσω ότι δε δίνει δεκάρα.
Το πιθανοτερο ειναι να ειναι παιδάκι οπως ειναι αρκετοι που δεν τα πάνε καλά στα γκομενικά.

Ο άλλος τις προαλλες έλεγε δε θελω να μεινω μονος μου (33 χρονων) ο άλλος ο φιλος του τα ιδια, ένας αλλος γνωστος με παιρνει τηλεφωνο και χαζοχαιρεται οτι πάει σε στριπτιτζάδικο λες και πάει σε παρτουζα με τη Παμελα Αντερσον (αυτα τα κάναμε στα 20-25)

ο άλλος βγαινει μονος του με 3-4 επειδη φοβαται μην του τις φάει κάποιος. Άλλος πεφτει για ύπνο απο τις 9 ή βγαινει με μπακουροπαρέες λές και πάνε να παιξουν ξύλο. Άλλος μιλάει σε κάποια σε ενα μπάρ και δεν προτεινει κάν να ανταλλαξουν κινητά.

Γενικα τις γυναικες βριζανε.... αλλα βλέπω ο ενας ειναι χειροτερος απο τον άλλον. Και ετσι θα πάει. Αν δεν αλλάξουν κάτι. Μάλλον αν δεν ζορισουν τον εαυτο τους να φυγουν απο το κομφορτ ζοουν.

Μη περιμένεις ετσι ουτε εσυ να δεις χαρά απο αυτον , ουτε άλλοι να δουν χαρά στα σκέλια τους. Καλυτερα να τα πουμε χύμα οπως ειναι - γιατι οπως ειχε πει και ενας φιλος προσφατα ... αυτα χύμα λεγονται. Θές ή δεν θές δεν υπάρχει μέση περίπτωση.

Αυτο το μήνυμα ειναι συνολικη απαντηση και για ολα τα θρεντ που ξεπετάχτηκαν τελευταια σαν μανιτάρια που έχουν θεματα με γυναικες! Αν δεν κάνεις ενα βημα άλλο απο αυτο που έκανες δεν θα δεις κάτι διαφορετικο.

Οποτε πρεπει να σταματησουν άπαντες να ειναι βουτυρομπεμπέδες και να τολμησουν κάτι διαφορετικο αλλιώς.... μια ζωη... μεγάλε πως πάνε τα κέφια....

"Καλα ρε φιλε εδω τα ιδια δεν εχει αλλαξει τιποτα". Απο τα 30 στα 40... απο τα 40 στα 50 και μετά ολες οι γυναικες ειναι πτανες και δυσκολες. Φιλε δυσκολες ειναι σε σένα. Αλλοι μια χαρα τη κάνουν τη δουλειά τους. Εσυ κάτσε με τη μαμα και το μπαμπα και τον μπακουρο φιλο απο τα φοιτητικα σας χρονια να πινετε καφέ στο The mall να λέτε τα "νεα" σας που ειναι τα ιδια εδω και καιρο και μετά σπιτι νωρις για ύπνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η σύζυγος:
"εγώ μπήκα σε ένα single mood εδώ και καιρό , δηλαδή θέλω να φλερτάρω και έχω ερωτευτεί κιόλας άλλους άντρες που μου τάραξαν την καθημερινότητα"
"Βλέπω ερωτικά άντρες που σε κανονικές συνθήκες δε θα κοιτούσα καν."
"Μα δεν τον θέλω αυτόν τον άνθρωπο πια......δεν είναι μόνο το ότι δεν με ικανοποιεί ,δεν με ελκύει καν ώστε να προσπαθήσω...η ερωτική μας ζωή έκανε τον κύκλο της, έτσι νιώθω πλέον."
"Έχω ανάγκη από μια περιπέτεια στα κρυφά. Μια αλλαγή που να με συνεφέρει ,να μου ξεκολλήσει το μυαλό. Το ξέρω το ξέρω το ξέρω ότι κινδυνεύω να τα δυαλυσω όλα το ξέρω. Όλα μαθαίνονται συνήθως. Αλλά δεν μπορώ να ζω έτσι,μες στα νεύρα και στη στέρηση"
"Δεν με ικανοποιεί και δεν με ελκύει πια. Μόνο όταν φέρνω κάποιον άλλον στο μυαλό μου μπορώ να το απολαύσω."
Ο σύζυγος (όσα ξέρουμε τουλάχιστον):
"Είναι ένας πολύ καλός άνθρωπος και δεν υπάρχουν εντάσεις μεταξύ μας"
"αυτός σχεδόν πάντα είναι θετικός οποτε μια τέτοια συζήτηση δεν στέκει. Επιπλέον δείχνει ευχαριστημένος και το λέει κιόλας. Σαν να μην τρέχει τίποτα γι'αυτόν."
"Αν έχει καταλάβει και εθελοτυφλει για χψ λόγους δε μπορώ να το ξέρω. Το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα. Απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού."

Το καίριο σημείο είναι ότι ο ένας απ' τους δυο ζούσε μόνιμα στο εξωτερικό και κάπου εκεί χάθηκε η επαφή.
Πιστεύω ότι η θεματοθέτρια έχει απομακρυνθεί έτη φωτός από τον άντρα της ενώ αυτός στη χειρότερη περίπτωση έχει "αφεθεί" κάπως όπως πολλές φορές συμβαίνει σε ζευγάρια μετά από πολλά χρόνια γάμου.

Η θεματοθέτρια δεν μπήκε να πει τον πόνο της και να ζητήσει γνώμες για το πώς θα επαναφέρει τη φλόγα στον γάμο της. Δεν το θέλει καθόλου αυτό! Της έχει τελειώσει οριστικά! Μπήκε για να βρει συμπαραστάτες για τις εξωσυζυγικές σχέσεις στις οποίες ετοιμάζεται να επιδοθεί.

Ο σύζυγος τελεί εν αγνοία! Είμαι σίγουρη ότι δεν καταλάβει τίποτα από όσα συμβαίνουν στο μυαλό της γυναίκας του!
Μην της προτείνετε να κάνει κρυφές ερωτικές σχέσεις οι οποίες πιθανότατα να μαθευτούν και να κάνουν τον άνθρωπο κουρέλι.
Και ασφαλώς δεν πρέπει να του προτείνει swinging, τρίο ή χωριστές ερωτικές ζωές επειδή θα πάθει κανένα εγκεφαλικό ο άνθρωπος και θα το έχετε κρίμα στην συνείδησή σας!

Ξεκινάμε από το Α και όχι από το Ω!
Ας του κάνει κάποια συζήτηση να τον βάλει στο κλίμα και μετά σιγά-σιγά όταν θα το έχει "χωνέψει", ας ξεκινήσουν μαζί να βρουν τρόπους με τους οποίους το διαζύγιο θα είναι εφικτό.
Ποτέ ένα διαζύγιο δεν είναι εύκολο αλλά πάντα άλλοτε δυσκολότερα άλλοτε ευκολότερα βρίσκεται ο τρόπος να επιτευχθεί.
Να κάνει κι αυτή τις φαντασιώσεις της, πραγματικότητα, να συνεχίσει κι ο άνθρωπος τη ζωή του με όποιον τρόπο επιθυμεί!

Ο καθένας προτείνει αυτό που του φαίνεται καλύτερο. Εγώ προσπάθησα να ισοσταθμίσω την ανάγκη της να ανανεωθεί η ίδια σεξουαλικά με την αδυναμία της να χωρίσει, ώστε και ο άνθρωπος να έχει το δικαίωμα της επιλογής (τουλάχιστον να φύγει αξιοπρεπής από τον γάμο) και εκείνη να έχει τη συνείδησή της καθαρή (ξέρεις, προσπάθησα, δεν μπορώ να το ελέγξω, αλλά σε έβαλα κι εσένα μέσα στη φάση, δεν πήγα να λύσω το πρόβλημά μου αφήνοντάς σε στον κόσμο σου). Το τρίο και το swinging πιο πολύ πρόφαση είναι με μια μικρηηηη μικρή ελπίδα να λειτουργήσει· προφανώς και θα του ρθει απότομο του ανθρώπου, όπως και οτιδήποτε άλλο φυσικά, αφού δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα.
 

Forgetit

Νεοφερμένος

Η Forgetit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
:elf:
Η ζωή είναι πολύ μικρή και δεν σηκώνει αναβολές.

:superman::girl_angel:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας προτείνει αυτό που του φαίνεται καλύτερο. Εγώ προσπάθησα να ισοσταθμίσω την ανάγκη της να ανανεωθεί η ίδια σεξουαλικά με την αδυναμία της να χωρίσει, ώστε και ο άνθρωπος να έχει το δικαίωμα της επιλογής (τουλάχιστον να φύγει αξιοπρεπής από τον γάμο) και εκείνη να έχει τη συνείδησή της καθαρή (ξέρεις, προσπάθησα, δεν μπορώ να το ελέγξω, αλλά σε έβαλα κι εσένα μέσα στη φάση, δεν πήγα να λύσω το πρόβλημά μου αφήνοντάς σε στον κόσμο σου). Το τρίο και το swinging πιο πολύ πρόφαση είναι με μια μικρηηηη μικρή ελπίδα να λειτουργήσει· προφανώς και θα του ρθει απότομο του ανθρώπου, όπως και οτιδήποτε άλλο φυσικά, αφού δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα.

΄Εχω καταλάβει το σκεπτικό σου.
Το θέμα για μένα είναι ότι δεν βρίσκονται στο ίδιο σημείο δηλ. ο σύζυγος δεν έχει ιδέα για το τι συμβαίνει (όπως λέει και η ίδια "το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα, απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού") ενώ η σύζυγος ουσιαστικά έχει φύγει ήδη από τον γάμο.
Αυτό που είπα είναι ότι ο σύζυγος πρέπει να ενημερωθεί για το πώς αισθάνεται η σύζυγος και να του δοθεί χρόνος να το συνειδητοποιήσει.
Από κει και πέρα μπορούν να συζητήσουν τις επιλογές που έχουν, να βρουν κάποιον τρόπο να συνεννοηθούν και να υλοποιήσουν τις αποφάσεις τους.
΄Ασε που εφόσον η ίδια δηλώνει ότι ο άντρας της "δεν είναι ανοιχτόμυαλος", δεν νομίζω ότι θα δεχόταν κάποια από τις προαναφερόμενες πρακτικές. Να μην σου πω ότι τέτοιες προτάσεις, θα έκαναν τα πράγματα χειρότερα και θα τίναζαν στον αέρα τον διάλογο.
Τι θα πει ισοστάθμιση της ανάγκης της να ανανεωθεί και της αδυναμίας της να χωρίσει;
Δεν υπάρχει ισοστάθμιση, υπάρχει επιλογή!
Δύο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, δεν χωράνε!
΄Η θα κοιτάξει να δώσει μια ευκαιρία στον γάμο της (που δεν θέλει) ή θα χωρίσει!
Και η δήλωση αδυναμίας να χωρίσει αποδεικνύει ότι είναι πολύ εγωίστρια και τα θέλει όλα δικά της.
Και η δήλωση ότι δεν θέλει να πληγώσει το παιδί της είναι κι αυτό πρόφαση για να μην ξεβολευτεί!
Ξέρει ότι "όλα κάποια στιγμή μαθαίνονται" και το μυαλό της πηγαίνει μόνο στο ότι θα το μάθει ο άντρας της . Το να το μάθει αργότερα το παιδί της και να τη φτύσει, δεν το σκέφτεται;΄Η μήπως τότε δεν θα το πληγώσει και μάλιστα περισσότερο αφού θα αποκαθηλώσει την εικόνα της μάνας του;
Τόσοι άνθρωποι χωρίζουν και το παιδί είναι μια χαρά παίρνοντας αγάπη και από τους δύο γονείς!
Αλλά δεν το θέλει! Δεν θέλει να πάρει δύσκολες αποφάσεις και να ζοριστεί!
Και οικογένεια και ξεπορτίσματα!
Ε, όχι madame! Θα πρέπει να επιλέξεις!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ αυτές τις μέρες έλεγα τι μου θυμίζει το "απαγορευμένο"...

:laugh:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
΄Εχω καταλάβει το σκεπτικό σου.
Το θέμα για μένα είναι ότι δεν βρίσκονται στο ίδιο σημείο δηλ. ο σύζυγος δεν έχει ιδέα για το τι συμβαίνει (όπως λέει και η ίδια "το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα, απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού") ενώ η σύζυγος ουσιαστικά έχει φύγει ήδη από τον γάμο.
Αυτό που είπα είναι ότι ο σύζυγος πρέπει να ενημερωθεί για το πώς αισθάνεται η σύζυγος και να του δοθεί χρόνος να το συνειδητοποιήσει.
Από κει και πέρα μπορούν να συζητήσουν τις επιλογές που έχουν, να βρουν κάποιον τρόπο να συνεννοηθούν και να υλοποιήσουν τις αποφάσεις τους.
΄Ασε που εφόσον η ίδια δηλώνει ότι ο άντρας της "δεν είναι ανοιχτόμυαλος", δεν νομίζω ότι θα δεχόταν κάποια από τις προαναφερόμενες πρακτικές. Να μην σου πω ότι τέτοιες προτάσεις, θα έκαναν τα πράγματα χειρότερα και θα τίναζαν στον αέρα τον διάλογο.
Τι θα πει ισοστάθμιση της ανάγκης της να ανανεωθεί και της αδυναμίας της να χωρίσει;
Δεν υπάρχει ισοστάθμιση, υπάρχει επιλογή!
Δύο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, δεν χωράνε!
΄Η θα κοιτάξει να δώσει μια ευκαιρία στον γάμο της (που δεν θέλει) ή θα χωρίσει!
Και η δήλωση αδυναμίας να χωρίσει αποδεικνύει ότι είναι πολύ εγωίστρια και τα θέλει όλα δικά της.
Και η δήλωση ότι δεν θέλει να πληγώσει το παιδί της είναι κι αυτό πρόφαση για να μην ξεβολευτεί!
Ξέρει ότι "όλα κάποια στιγμή μαθαίνονται" και το μυαλό της πηγαίνει μόνο στο ότι θα το μάθει ο άντρας της . Το να το μάθει αργότερα το παιδί της και να τη φτύσει, δεν το σκέφτεται;΄Η μήπως τότε δεν θα το πληγώσει και μάλιστα περισσότερο αφού θα αποκαθηλώσει την εικόνα της μάνας του;
Τόσοι άνθρωποι χωρίζουν και το παιδί είναι μια χαρά παίρνοντας αγάπη και από τους δύο γονείς!
Αλλά δεν το θέλει! Δεν θέλει να πάρει δύσκολες αποφάσεις και να ζοριστεί!
Και οικογένεια και ξεπορτίσματα!
Ε, όχι madame! Θα πρέπει να επιλέξεις!

Να ξερες ποσα ζευγαρια πάνε σε κλαμπ ανταλλαγης συντροφων. Για ανανέωση. Μάλλον δεν το χεις ακουσει ποτέ για αυτο αντιδράς έτσι.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξερες ποσα ζευγαρια πάνε σε κλαμπ ανταλλαγης συντροφων. Για ανανέωση. Μάλλον δεν το χεις ακουσει ποτέ για αυτο αντιδράς έτσι.
Και το ξέρω και δεν το αμφισβητώ!
Εδώ γίνονται και κρουαζιέρες για swingers και δεν μένει καμπίνα που να μην καπαρωθεί!
Εφόσον συμφωνούν, καλά κάνουν!
Ενήλικοι είναι, με γεια τους με χαρά τους!
Η ιστορία της θεματοθέτριας όμως, δεν βρίσκεται σ΄αυτό το στάδιο!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Και το ξέρω και δεν το αμφισβητώ!
Εδώ γίνονται και κρουαζιέρες για swingers και δεν μένει καμπίνα που να μην καπαρωθεί!
Εφόσον συμφωνούν, καλά κάνουν!
Ενήλικοι είναι, με γεια τους με χαρά τους!
Η ιστορία της θεματοθέτριας όμως, δεν βρίσκεται σ΄αυτό το στάδιο!

Κατα τη γνωμη μου η θεματοθετρια αν θέλει να βρει λυση στο προβλημα της θα πρέπει να πάει σε εναν ειδικο ή μια ειδικο που ειναι γυρω απο αυτα τα θέματα. Εναλλακτικά μπορει να συζητησει με τον δικο της τροπους που θα της επαναφέρουν το σεξουαλικο ενδιαφέρον , μπορει πχ να μη χρειαστει να τον απατησει αλλα να πάνε σε μια πιο λάιτ εκδοχη του στυλ απλα ενα τριτο άτομο να τους παιρνει μάτι. Πολλά μπορει ξέρω γω.

Τωρα να μπαινει εδω και να της γράφει ο καθενας την εκδοχη του για ενα θέμα το οποιο δεν εχει ζησει κιολας νομιζω οτι ειναι λιγάκι άστοχο. Για παράδειγμα ενας που δεν ειχε ποτέ γυναικα τα τελευταια χρονια ξερω γω ή μια στην ιδια κατασταση μπορει να πει ΑΑΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ .... ακριβως επειδη εχει καιρο να βρει κάποια και ειναι σε άλλη φάση , αλλα αν ηταν μετα απο 5-10 χρονια συνεχους σχέσης να έλεγε άλλα.

Τωρα εγω καταλαβα οτι ο δικος της ειναι ολιγον παιδάκι και στο κοσμο του ο τύπος και κινδυνευει άμεσα με κέρατο αλλα ντάξ αμα δεν το παιρνει χαμπάρι αυτος , τι μας νοιάζει εμάς;

Αυτη τον επελεξε στην αρχη απορρίπτοντας κάποιον ισως πιο δυναμικο επειδη θα ειχαν κάποιες διαφωνιες.

Κάθε χαρακτηρας έχει πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εγω πχ μπορει να ειμαι πιο δυναμικος και να μην το χω σε τιποτα να διαφωνησω και να τσακωθω αλλα μπορει αμα χρειαστει να μη κοιμαμαι και ορθιος. Ο άλλος μπορει να μη διαφωνει να ειναι πιο ηπιος αλλα να μη λυνει κ προβληματα.

Ο καθενας οτι διαλέγει παιρνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top