Το απαγορευμένο

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατα τη γνωμη μου η θεματοθετρια αν θέλει να βρει λυση στο προβλημα της θα πρέπει να πάει σε εναν ειδικο ή μια ειδικο που ειναι γυρω απο αυτα τα θέματα. Εναλλακτικά μπορει να συζητησει με τον δικο της τροπους που θα της επαναφέρουν το σεξουαλικο ενδιαφέρον , μπορει πχ να μη χρειαστει να τον απατησει αλλα να πάνε σε μια πιο λάιτ εκδοχη του στυλ απλα ενα τριτο άτομο να τους παιρνει μάτι. Πολλά μπορει ξέρω γω.

Τωρα να μπαινει εδω και να της γράφει ο καθενας την εκδοχη του για ενα θέμα το οποιο δεν εχει ζησει κιολας νομιζω οτι ειναι λιγάκι άστοχο. Για παράδειγμα ενας που δεν ειχε ποτέ γυναικα τα τελευταια χρονια ξερω γω ή μια στην ιδια κατασταση μπορει να πει ΑΑΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ .... ακριβως επειδη εχει καιρο να βρει κάποια και ειναι σε άλλη φάση , αλλα αν ηταν μετα απο 5-10 χρονια συνεχους σχέσης να έλεγε άλλα.

Τωρα εγω καταλαβα οτι ο δικος της ειναι ολιγον παιδάκι και στο κοσμο του ο τύπος και κινδυνευει άμεσα με κέρατο αλλα ντάξ αμα δεν το παιρνει χαμπάρι αυτος , τι μας νοιάζει εμάς;

Αυτη τον επελεξε στην αρχη απορρίπτοντας κάποιον ισως πιο δυναμικο επειδη θα ειχαν κάποιες διαφωνιες.

Κάθε χαρακτηρας έχει πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εγω πχ μπορει να ειμαι πιο δυναμικος και να μην το χω σε τιποτα να διαφωνησω και να τσακωθω αλλα μπορει αμα χρειαστει να μη κοιμαμαι και ορθιος. Ο άλλος μπορει να μη διαφωνει να ειναι πιο ηπιος αλλα να μη λυνει κ προβληματα.

Ο καθενας οτι διαλέγει παιρνει.

Στο ότι ο καθένας κρίνει μια ιστορία μέσα από τα δικά του φίλτρα, συμφωνώ!
Και στο ότι ο καθένας ο,τι διαλέγει παίρνει, συμφωνώ!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Στο ότι ο καθένας κρίνει μια ιστορία μέσα από τα δικά του φίλτρα, συμφωνώ!
Και στο ότι ο καθένας ο,τι διαλέγει παίρνει, συμφωνώ!
Κριμα... ηθελα να διαφωνησεις και σε κάτι :P

Πάντως εχω γνωρισει και εγω ανθρώπους που αρχικά λες πωπω πολυ καλος ανθρωπος συζητησιμος κτλπ αλλα μετά βλέπεις οτι αυτος ο άνθρωπος ΔΕΝ ειναι για να λυσει ζητηματα.

Δε παιρνει θέση
Ειναι Ζαμαν Φου
Θέλει να τα χει καλα με ολους και παριστανει τον ηθοποιο

γενικα τέτοιο στυλ. Μπορει να ειναι ετσι κ ο δικος της νηματοθετριας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,124 μηνύματα.
Συνεχίζουμε να επικροτουμε συμπεριφορές όπως swinging, μάτι από τρίτο και τέτοια. Μάλιστα...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
΄Εχω καταλάβει το σκεπτικό σου.
Το θέμα για μένα είναι ότι δεν βρίσκονται στο ίδιο σημείο δηλ. ο σύζυγος δεν έχει ιδέα για το τι συμβαίνει (όπως λέει και η ίδια "το πιθανότερο όμως είναι να μην εχει ιδέα, απλώς αποδίδει τα νεύρα και τη συμπεριφορά μου αλλού") ενώ η σύζυγος ουσιαστικά έχει φύγει ήδη από τον γάμο.
Αυτό που είπα είναι ότι ο σύζυγος πρέπει να ενημερωθεί για το πώς αισθάνεται η σύζυγος και να του δοθεί χρόνος να το συνειδητοποιήσει.
Από κει και πέρα μπορούν να συζητήσουν τις επιλογές που έχουν, να βρουν κάποιον τρόπο να συνεννοηθούν και να υλοποιήσουν τις αποφάσεις τους.
΄Ασε που εφόσον η ίδια δηλώνει ότι ο άντρας της "δεν είναι ανοιχτόμυαλος", δεν νομίζω ότι θα δεχόταν κάποια από τις προαναφερόμενες πρακτικές. Να μην σου πω ότι τέτοιες προτάσεις, θα έκαναν τα πράγματα χειρότερα και θα τίναζαν στον αέρα τον διάλογο.
Τι θα πει ισοστάθμιση της ανάγκης της να ανανεωθεί και της αδυναμίας της να χωρίσει;
Δεν υπάρχει ισοστάθμιση, υπάρχει επιλογή!
Δύο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, δεν χωράνε!
΄Η θα κοιτάξει να δώσει μια ευκαιρία στον γάμο της (που δεν θέλει) ή θα χωρίσει!
Και η δήλωση αδυναμίας να χωρίσει αποδεικνύει ότι είναι πολύ εγωίστρια και τα θέλει όλα δικά της.
Και η δήλωση ότι δεν θέλει να πληγώσει το παιδί της είναι κι αυτό πρόφαση για να μην ξεβολευτεί!
Ξέρει ότι "όλα κάποια στιγμή μαθαίνονται" και το μυαλό της πηγαίνει μόνο στο ότι θα το μάθει ο άντρας της . Το να το μάθει αργότερα το παιδί της και να τη φτύσει, δεν το σκέφτεται;΄Η μήπως τότε δεν θα το πληγώσει και μάλιστα περισσότερο αφού θα αποκαθηλώσει την εικόνα της μάνας του;
Τόσοι άνθρωποι χωρίζουν και το παιδί είναι μια χαρά παίρνοντας αγάπη και από τους δύο γονείς!
Αλλά δεν το θέλει! Δεν θέλει να πάρει δύσκολες αποφάσεις και να ζοριστεί!
Και οικογένεια και ξεπορτίσματα!
Ε, όχι madame! Θα πρέπει να επιλέξεις!
Βρε εγώ μαζί σου είμαι, απλώς προσπαθώ γενικά όταν απαντώ σε κάποιον να προσαρμόζω τις συμβουλές μου στον χαρακτήρα του, αλλιώς προφανώς και το πιο σωστό είναι να του πει το πρόβλημα, να κάνει μια απελπιδα προσπάθεια ν' αναζωπυρώσει τη σχέση τους κόντρα στο ένστικτό της και μετά να χωρίσει γνωρίζοντας ότι έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε από την αρχή μέχρι το τέλος. Εγώ αυτό θα κανα στη θέση της και μάλιστα αν ήθελα να καλοπεράσω θα σκεφτόμουν σοβαρά να παραχωρησω και την κηδεμονία για να μην πληρώσει το παιδί τα δικά μου απωθημένα, αλλά προσπαθώ να μην κρίνω εξ ιδίων τ' αλλότρια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Συνεχίζουμε να επικροτουμε συμπεριφορές όπως swinging, μάτι από τρίτο και τέτοια. Μάλιστα...

Εφοσον δεν έχουμε προβλημα με τους ομοφυλοφιλους και δεν μας ενδιαφέρει τι κανουν στο κρεβάτι τους γιατι να έχουμε προβλημα με τους swingers;

δεν ειναι υποκριτικο κάποια ή κάποια να κοπτεται για τα δικαιωματα της ΛΟΑΤΚΙ (Και καλα να κάνει) αλλα την ιδια στιγμή να κατακρινει αυτη τη κατηγορια ανθρώπων οι οποιοι εκφράζουν σεξουαλική προτιμηση;

Εφοσον λοιπον λέμε οτι ο καθενας μπορει να κάνει οτι θέλει στο κρεβάτι του το ιδιο ισχυει για ΟΛΟΥΣ. Εκτος απο τους παιδοφιλους και τους κυνοβάτες.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πραγματικά, δεν ξέρω διαβάζοντας τέτοια θέματα αν πρέπει να εκνευριστώ ή να γελάσω (ή και τα δύο)...προς το παρόν λέω να μείνω απαθής και να δώσω συγχαρητήρια σε όλους όσους έγραψαν τις απαντήσεις τους έτσι όπως τις έγραψαν, για ευνόητους λόγους!:rolleyes:
Όμως είναι τόσο άδικο να υποφέρουμε και να καταπιεζομαστε στο γάμο μας και πιστέψτε με είμαστε πολλοί! Αυτό δε σημαίνει ότι κάναμε λαθος επιλογή συντρόφου.
Κανένας δεν καταπιέζει κανέναν να είναι σε μια σχέση/γάμο, απλώς το "βόλεμα" (οικονομικό κ.λπ.) είναι γλυκό και το "ξεβόλεμα" έχει πόνο!;)
Δεν έχω παιδιά για να μπορώ να κρίνω με βεβαιότητα, αλλά πιστεύω ότι εισπράττουν τη δυστυχία των γονιών τους. Σε κάθε περίπτωση το σημαντικότερο είναι να διατηρήσετε τη μεταξύ σας σχέση σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο, να υπάρχει σεβασμός και να μην υπάρχουν εντάσεις μπροστα στο παιδί. Όπως επίσης αν επιλέξεις να είσαι άπιστη τελικά, να το κάνεις με προσοχή, όχι μόνο για να μην εκτεθείς εσύ, αλλά γιατί δεν φαντάζεσαι τι μπορεί να ακούσει ένα παιδάκι αν βγει στη φόρα κάτι τέτοιο για τη μάνα του.
Εγώ το μόνο που έχω να προσθέσω σε όλα αυτά σαν μέλλοντας πατέρας (που θα μεγαλώσει ένα παιδί σε μια οικογένεια όπου ο μπαμπάς θα έχει τη μαμά βασίλισσα και το αντίστροφο, άρα και το παιδί θα έχει τα ανάλογα βιώματα και τις ανάλογες απαιτήσεις/δεδομένα από/προς τον/την μελλοντικό του σύντροφο) είναι ότι τρέμω στην ιδέα ότι τα περισσότερα παιδιά εκεί έξω μεγαλώνουν σε οικογένειες σαν της θεματοθέτριας και ότι πιθανότατα και το δικό μου το παιδί θα έχει να επιλέξει αύριο μεθαύριο σύντροφο απ' όλο αυτό το "pot"...
Στα λόγια, όλα αυτά που σού γράφω είναι εύκολα, στην πράξη είναι το δύσκολο σημείο. Οι άνθρωποι δύσκολα βγαίνουμε από μία κατάσταση όσο προβληματική κι αν είναι.
Εκεί είναι που κρινόμαστε και ως άνθρωποι, από τι είμαστε φτιαγμένοι κ.λπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,124 μηνύματα.
Εφοσον δεν έχουμε προβλημα με τους ομοφυλοφιλους και δεν μας ενδιαφέρει τι κανουν στο κρεβάτι τους γιατι να έχουμε προβλημα με τους swingers;

δεν ειναι υποκριτικο κάποια ή κάποια να κοπτεται για τα δικαιωματα της ΛΟΑΤΚΙ (Και καλα να κάνει) αλλα την ιδια στιγμή να κατακρινει αυτη τη κατηγορια ανθρώπων οι οποιοι εκφράζουν σεξουαλική προτιμηση;

Εφοσον λοιπον λέμε οτι ο καθενας μπορει να κάνει οτι θέλει στο κρεβάτι του το ιδιο ισχυει για ΟΛΟΥΣ.
Ο καθένας να κάνει ο,τι θέλει μεν αλλά να μην το προωθούμε δε. Αρκετά διαλύθηκε ο θεσμός της οικογένειας, ώρα είναι να περάσουν τέτοιες συμπεριφορές ως πρότυπο.

Εκτος απο τους παιδοφιλους και τους κυνοβάτες.
Μην το λες, σε 100 χρόνια από τώρα ( μπορεί και λιγότερα ) θα έχουμε το Pedo Pride. Στην Ολλανδία υπάρχει ένα μικρό κόμμα που τάσσεται υπέρ των δικαιωμάτων των παιδοφιλων και της νομιμοποίησης αυτού του εκτρώματος.

Είτε το επικροτούμε είτε το κατακρίνουμε, δεν παύει να ισχύει ότι λειτουργεί για κάποιους.
Ο καθένας όπως την βρίσκει.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
@Drama_queen εμένα πάλι μου θυμίζει η περιπτωσή σου, αυτό που είχα δει ως επεισόδιο στους Αληθινούς έρωτες. Και δεν κάνω πλάκα μιλάω σοβαρά. Θα στο στείλω το επεισόδιο σε link να το δεις.

Αληθινοί Έρωτες Σαιζόν 2 Επεισόδιο 7 | Alithinoi Erotes​


Εγώ δεν θεωρώ ότι από αυτά που λες ότι έχει κλείσει ο κύκλος του ερωτά με τον άντρα σου, απλά πρέπει για λίγο καιρό να ζήσεις κάτι στιγμιαίο με κάποιον που θα σου ξανανάψει τη φλόγα μέσα σου για να βοηθήσει το γάμο σου να επιβιώσει. Θα σε ξανακάνει να νιώσεις πολλά που έχουν σβήσει.Μια επανακκίνηση που λέμε. Και θα μπορείς το σύντροφό σου να τον ξαναδεις ερωτικά. Αυτός που θα το ξεκλειδώσει , θα σου δώσει το κλειδί και θα φύγει

Δυστυχώς πολλά ζευγάρια, ακόμα και μη παντρεμένα, πραγματοποιούν τέτοιους πειραματισμούς και ναι μπορώ να πω ότι μου έχει τύχει. Γνωρίζουν ότι θα είναι μαζί , απλά για να μη τους μείνουν απωθημένα τα ζουν από τώρα. Έχουν αλλάξει οι εποχές, καλώς ή κακώς.
Φίλε μου δεν ξέρω τι έκανε ο Παπακαλιάτης με την Παπαδημητρίου στο επεισόδιο που ανέβασες αλλά δεν έχει σημασία!:lol:
Στην τηλεόραση και στον κινηματογράφο που "τα ετερώνυμα έλκονται" κ.λπ. μπορεί και μετά από 30+ χρόνια αδιαφορίας να ξανασμίξανε, να ξαναερωτευτήκανε κ.λπ. στην πραγματική ζωή όμως όταν ο άντρας αντί να ξεσκίζει τη γυναίκα του αδιαφορεί για εκείνη και τον παίζει με τσόντες (και κατά πάσα πιθανότητα πηδάει και άλλες όποτε και όπως μπορεί), όταν η γυναίκα αδιαφορεί για τον άντρα της και λιγουρεύεται άλλους άντρες όλη την ώρα γιατί προφανώς δεν είναι ικανή ούτε αυτό να κάνει (δηλαδή να τον κερατώσει, να βρει γκόμενο κ.λπ.) κι όταν και οι δύο μένουν παντρεμένοι απλά και μόνο γιατί τους βολεύει για άλλους λόγους δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να γίνει αυτό που περιγράφεις, αντιθέτως αυξάνεται γεωμετρικά η πιθανότητα κάποια στιγμή (όταν και αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο) να κόψει π.χ. ο ένας το λαρύγγι του άλλου...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Να ξερες ποσα ζευγαρια πάνε σε κλαμπ ανταλλαγης συντροφων. Για ανανέωση. Μάλλον δεν το χεις ακουσει ποτέ για αυτο αντιδράς έτσι.
Τα ζευγάρια που λες, για να καταλήξουν εκεί , όσο και αν αυτές οι μοντερνιές ξινίζουν , σημαίνει ότι έχουν ή βρήκαν ένα κοινό κώδικα επικοινωνίας . Η Drama δεν φαίνεται να έχει τέτοια ψυχική επαφή με τον άντρα της . Απλά και όλα αυτά εγώ τα φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες και όχι στα 30 .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κριμα... ηθελα να διαφωνησεις και σε κάτι :P

Πάντως εχω γνωρισει και εγω ανθρώπους που αρχικά λες πωπω πολυ καλος ανθρωπος συζητησιμος κτλπ αλλα μετά βλέπεις οτι αυτος ο άνθρωπος ΔΕΝ ειναι για να λυσει ζητηματα.

Δε παιρνει θέση
Ειναι Ζαμαν Φου
Θέλει να τα χει καλα με ολους και παριστανει τον ηθοποιο

γενικα τέτοιο στυλ. Μπορει να ειναι ετσι κ ο δικος της νηματοθετριας.

Διαφωνώ αγαπητέ μου αλλά τελικά δεν έχει νόημα αφού όπως πολύ σωστά είπες ο καθένας γράφει την εκδοχή του σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε η ενδιαφερόμενη, χωρίς να έχει την πλήρη εικόνα.
Στοιχεία που ο καθένας μας μπορεί να περάσει μέσα από τα προσωπικά του φίλτρα και να βγάλει το δικό του συμπέρασμα.

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ζούσαν ο ένας εδώ και ο άλλος στο εξωτερικό και τώρα ζούνε μαζί.
΄Οτι μετά από 12 χρόνια γάμου ο έρωτας έχει ξεθωριάσει με διαφορετικό τρόπο όμως (αυτός έχει βαλτώσει και τη βγάζει με τσόντες, παντόφλες και καναπέ ενώ αυτή ψάχνει σαν λαγωνικό για άντρες), ότι είναι δεδομένο πως της έχει τελειώσει οριστικά για τον άντρα της αφού ούτε έρωτα δεν μπορεί να κάνει μαζί του χωρίς να φαντασιώνεται άλλους, ότι ο άντρας της κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και εξαρτάται από εκείνη αν θα γίνει μια συζήτηση για να του ανοίξει τα μάτια περί της απομάκρυνσής τους κτλ.

Για κάντο λίγο εικόνα. Κάθονται λοιπόν, βάζουν και ποτάκι και αρχίζει αυτή να του λέει μισόλογα για το πώς αισθάνεται (επειδή δεν την παίρνει να του τα πει όλα), κάτι αρχίζει να καταλαβαίνει αυτός, την παρηγορεί ότι είναι συνηθισμένο για τα ζευγάρια να φτάνουν σ΄αυτό το σημείο και πάνω που ψάχνουν τρόπους που θα τους βγάλουν από τη ρουτίνα, εκείνος της προτείνει ένα ταξίδι για δύο και αυτή ένα τρίο ή να κάνουν έρωτα και ο άλλος να παίρνει μάτι από την ντουλάπα ή ακόμα καλύτερα να κάνει έρωτα με τον επισκέπτη και ο άντρας της να παίρνει μάτι! Δεν είναι και ανοιχτόμυαλός, όπως μας δηλώνει, οπότε τον προλαβαίνουν-δεν τον προλαβαίνουν τον άνθρωπο!

Ακόμα και στην περίπτωση που λες ότι ο δικός της ειναι "παιδάκι" και "στον κόσμο του" και δεν παίρνει εύκολα χαμπάρι τι γίνεται, κρίμα δεν είναι βρε παιδάκι μου να μην τον ξυπνήσει αυτή;
Κάποτε ερωτεύτηκαν και έκαναν και ένα παιδί μαζί, έστω και μόνο για την τιμή αυτών των δύο δεν θα πρέπει να τον ενημερώσει;
Και αφού όπως λέει τα πράγματα δεν έχουν γυρισμό, να τα βάλουν κάτω και να δουν πώς θα διαπραγματευτούν το διαζύγιο.

Αλλά ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ!
Γιατί να ζοριστεί η κυρία όταν μπορεί να έχει και την πίτα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο;
Γιατί να μην δικαιολογήσει στο μυαλό της ότι το κάνει τάχα για να μην απομακρυνθεί το παιδί από τον έναν γονιό;
Γιατί να μειώσει το όποιο οικονομικό επίπεδο που έχει τώρα!
Γιατί να περάσει όλα αυτά που απαιτούνται για τον χωρισμό; Και να οι δικηγόροι και να τα συμφωνητικά και να οι ερωτήσεις του κοινωνικού τους περίγυρου!
Ε, βέβαια αυτά είναι άγρια πράγματα!

΄Ασε με βρε @Devil και εκνευρίζομαι μεσημεριάτικα!
Πείτε τα εσείς!

Ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε στους άλλους, μας χαρίζει αυτοεκτίμηση!
Για μένα αξία ανεκτίμητη!
 

Drama_queen

Νεοφερμένος

Η Drama_queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Drama queen, όνομα και πράγμα. Από κάτω δε, αναλύσεις επί αναλύσεων, θεωρίες επί θεωριών και πάει λέγοντας. Drama queen, στην περίπτωση που δεν τρολάρεις, απλά βρες κάποιον και δωσ'του να καταλάβει, αφού αυτό θες... Τι το βασανίζεις και βασανίζεσαι;
Μακάρι να τρολαρα φίλε μου
Εγώ το μόνο που έχω να προσθέσω σε όλα αυτά σαν μέλλοντας πατέρας (που θα μεγαλώσει ένα παιδί σε μια οικογένεια όπου ο μπαμπάς θα έχει τη μαμά βασίλισσα και το αντίστροφο, άρα και το παιδί θα έχει τα ανάλογα βιώματα και τις ανάλογες απαιτήσεις/δεδομένα από/προς τον/την μελλοντικό του σύντροφο) είναι ότι τρέμω στην ιδέα ότι τα περισσότερα παιδιά εκεί έξω μεγαλώνουν σε οικογένειες σαν της θεματοθέτριας και ότι πιθανότατα και το δικό μου το παιδί θα έχει να επιλέξει αύριο μεθαύριο σύντροφο απ' όλο αυτό το "pot"...
Σε ευχαριστώ που μπήκες στη διαδικασία να απαντήσεις στο θέμα μου μεν, επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε πολλά δε. Καταρχάς έχεις βγάλει συμπεράσματα ακόμα και για τις αρχές του παιδιού μου(??!!) μιλώντας με έναν τρόπο ειρωνικό και κυνικό ο οποίος δεν με εκφράζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δεν είναι ικανή ούτε αυτό να κάνει (δηλαδή να τον κερατώσει, να βρει γκόμενο κ.λπ.) κι όταν και οι δύο μένουν παντρεμένοι απλά και μόνο γιατί τους βολεύει για άλλους λόγους δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να γίνει αυτό που περιγράφεις, αντιθέτως αυξάνεται γεωμετρικά η πιθανότητα κάποια στιγμή (όταν και αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο) να κόψει π.χ. ο ένας το λαρύγγι του άλλου...

Εεεεε...ότι να ναι ??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα ζευγάρια που λες, για να καταλήξουν εκεί , όσο και αν αυτές οι μοντερνιές ξινίζουν , σημαίνει ότι έχουν ή βρήκαν ένα κοινό κώδικα επικοινωνίας . Η Drama δεν φαίνεται να έχει τέτοια ψυχική επαφή με τον άντρα της . Απλά και όλα αυτά εγώ τα φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες και όχι στα 30 .

Διαβαζω με προσοχή τις απαντήσεις σου.Γενικά είσαι πολύ μέσα στο θέμα , νομίζω ότι έχεις πιάσει το νόημα εντελώς,δεν έχω κάτι να προσθεσω στα λόγια σου έως τώρα.
Στο ότι ο καθένας κρίνει μια ιστορία μέσα από τα δικά του φίλτρα, συμφωνώ!
Και στο ότι ο καθένας ο,τι διαλέγει παίρνει, συμφωνώ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατα τη γνωμη μου η θεματοθετρια αν θέλει να βρει λυση στο προβλημα της θα πρέπει να πάει σε εναν ειδικο ή μια ειδικο που ειναι γυρω απο αυτα τα θέματα. Εναλλακτικά μπορει να συζητησει με τον δικο της τροπους που θα της επαναφέρουν το σεξουαλικο ενδιαφέρον , μπορει πχ να μη χρειαστει να τον απατησει αλλα να πάνε σε μια πιο λάιτ εκδοχη του στυλ απλα ενα τριτο άτομο να τους παιρνει μάτι. Πολλά μπορει ξέρω γω.

Τωρα να μπαινει εδω και να της γράφει ο καθενας την εκδοχη του για ενα θέμα το οποιο δεν εχει ζησει κιολας νομιζω οτι ειναι λιγάκι άστοχο. Για παράδειγμα ενας που δεν ειχε ποτέ γυναικα τα τελευταια χρονια ξερω γω ή μια στην ιδια κατασταση μπορει να πει ΑΑΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ .... ακριβως επειδη εχει καιρο να βρει κάποια και ειναι σε άλλη φάση , αλλα αν ηταν μετα απο 5-10 χρονια συνεχους σχέσης να έλεγε άλλα.

Τωρα εγω καταλαβα οτι ο δικος της ειναι ολιγον παιδάκι και στο κοσμο του ο τύπος και κινδυνευει άμεσα με κέρατο αλλα ντάξ αμα δεν το παιρνει χαμπάρι αυτος , τι μας νοιάζει εμάς;

Αυτη τον επελεξε στην αρχη απορρίπτοντας κάποιον ισως πιο δυναμικο επειδη θα ειχαν κάποιες διαφωνιες.

Κάθε χαρακτηρας έχει πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εγω πχ μπορει να ειμαι πιο δυναμικος και να μην το χω σε τιποτα να διαφωνησω και να τσακωθω αλλα μπορει αμα χρειαστει να μη κοιμαμαι και ορθιος. Ο άλλος μπορει να μη διαφωνει να ειναι πιο ηπιος αλλα να μη λυνει κ προβληματα.

Ο καθενας οτι διαλέγει παιρνει.
Πες τα Χρυσόστομε. Εδώ που είσαι ήμουνα και εκεί που είμαι θα έρθεις. Μη σου τύχει. Έχω φάει πολλά μπούμερανγκ στη ζωή μου κρίνοντας άλλους .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως του δίνεις εσύ κάτι παραπάνω από δεκάρα και έτσι απλά ο άνθρωπος είναι σε φάση " τι με κοιτάει συνέχεια; ".
Δεν είμαι χαζή, απελπισμένη είμαι. Είπαμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διαφωνώ αγαπητέ μου αλλά τελικά δεν έχει νόημα αφού όπως πολύ σωστά είπες ο καθένας γράφει την εκδοχή του σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε η ενδιαφερόμενη, χωρίς να έχει την πλήρη εικόνα.
Στοιχεία που ο καθένας μας μπορεί να περάσει μέσα από τα προσωπικά του φίλτρα και να βγάλει το δικό του συμπέρασμα.

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ζούσαν ο ένας εδώ και ο άλλος στο εξωτερικό και τώρα ζούνε μαζί.
΄Οτι μετά από 12 χρόνια γάμου ο έρωτας έχει ξεθωριάσει με διαφορετικό τρόπο όμως (αυτός έχει βαλτώσει και τη βγάζει με τσόντες, παντόφλες και καναπέ ενώ αυτή ψάχνει σαν λαγωνικό για άντρες), ότι είναι δεδομένο πως της έχει τελειώσει οριστικά για τον άντρα της αφού ούτε έρωτα δεν μπορεί να κάνει μαζί του χωρίς να φαντασιώνεται άλλους, ότι ο άντρας της κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και εξαρτάται από εκείνη αν θα γίνει μια συζήτηση για να του ανοίξει τα μάτια περί της απομάκρυνσής τους κτλ.

Για κάντο λίγο εικόνα. Κάθονται λοιπόν, βάζουν και ποτάκι και αρχίζει αυτή να του λέει μισόλογα για το πώς αισθάνεται (επειδή δεν την παίρνει να του τα πει όλα), κάτι αρχίζει να καταλαβαίνει αυτός, την παρηγορεί ότι είναι συνηθισμένο για τα ζευγάρια να φτάνουν σ΄αυτό το σημείο και πάνω που ψάχνουν τρόπους που θα τους βγάλουν από τη ρουτίνα, εκείνος της προτείνει ένα ταξίδι για δύο και αυτή ένα τρίο ή να κάνουν έρωτα και ο άλλος να παίρνει μάτι από την ντουλάπα ή ακόμα καλύτερα να κάνει έρωτα με τον επισκέπτη και ο άντρας της να παίρνει μάτι! Δεν είναι και ανοιχτόμυαλός, όπως μας δηλώνει, οπότε τον προλαβαίνουν-δεν τον προλαβαίνουν τον άνθρωπο!

Ακόμα και στην περίπτωση που λες ότι ο δικός της ειναι "παιδάκι" και "στον κόσμο του" και δεν παίρνει εύκολα χαμπάρι τι γίνεται, κρίμα δεν είναι βρε παιδάκι μου να μην τον ξυπνήσει αυτή;
Κάποτε ερωτεύτηκαν και έκαναν και ένα παιδί μαζί, έστω και μόνο για την τιμή αυτών των δύο δεν θα πρέπει να τον ενημερώσει;
Και αφού όπως λέει τα πράγματα δεν έχουν γυρισμό, να τα βάλουν κάτω και να δουν πώς θα διαπραγματευτούν το διαζύγιο.

Αλλά ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ!
Γιατί να ζοριστεί η κυρία όταν μπορεί να έχει και την πίτα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο;
Γιατί να μην δικαιολογήσει στο μυαλό της ότι το κάνει τάχα για να μην απομακρυνθεί το παιδί από τον έναν γονιό;
Γιατί να μειώσει το όποιο οικονομικό επίπεδο που έχει τώρα!
Γιατί να περάσει όλα αυτά που απαιτούνται για τον χωρισμό; Και να οι δικηγόροι και να τα συμφωνητικά και να οι ερωτήσεις του κοινωνικού τους περίγυρου!
Ε, βέβαια αυτά είναι άγρια πράγματα!

΄Ασε με βρε @Devil και εκνευρίζομαι μεσημεριάτικα!
Πείτε τα εσείς!
Απαπα..... τσίτα τα νεύρα σου. Ούτε εγώ δεν είμαι έτσι . Δε ξέρω αν πρέπει να το πω αυτό,αλλά μου θυμίζεις τόσο πολύ τον εαυτό μου και τα λόγια μου πριν βρεθώ σε τέτοια θέση. Μιλάς σαν εμένα λίγα χρονακια πριν. Ελπίζω να έχεις διαφορετική πορεία και να μη τα λουστεις. Στο απευχομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Απαπα..... τσίτα τα νεύρα σου. Ούτε εγώ δεν είμαι έτσι . Δε ξέρω αν πρέπει να το πω αυτό,αλλά μου θυμίζεις τόσο πολύ τον εαυτό μου και τα λόγια μου πριν βρεθώ σε τέτοια θέση. Μιλάς σαν εμένα λίγα χρονακια πριν. Ελπίζω να έχεις διαφορετική πορεία και να μη τα λουστεις. Στο απευχομαι.

Xaxaxa η γιαγιά Λενω μου θυμίζει Χιμελα 😀
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Συνεχίζουμε να επικροτουμε συμπεριφορές όπως swinging, μάτι από τρίτο και τέτοια. Μάλιστα...
Πωπω... Στη ζωή υπάρχουν τα πάντα. Το οτι αναγνωρίζουμε την ύπαρξή τους δε σημαίνει οτι τα επικροτούμε ή τα προωθούμε ως σωστά. Σε άλλο θρεντ μπορεί να μιλάμε για την ενδο-οικογενειακή βία. Σημαίνει οτι την επικροτούμε;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαπα..... τσίτα τα νεύρα σου. Ούτε εγώ δεν είμαι έτσι . Δε ξέρω αν πρέπει να το πω αυτό,αλλά μου θυμίζεις τόσο πολύ τον εαυτό μου και τα λόγια μου πριν βρεθώ σε τέτοια θέση. Μιλάς σαν εμένα λίγα χρονακια πριν. Ελπίζω να έχεις διαφορετική πορεία και να μη τα λουστεις. Στο απευχομαι.

Ε, τι να κάνω; ΄Οταν ακούω πράγματα που είναι εντελώς αντίθετα με τη φιλοσοφία μου, είναι αντανακλαστική αντίδραση να εκνευρίζομαι!
΄Οταν ακούω κάτι που παρεκκλίνει απ΄ αυτά που πιστεύω, θα προσπαθήσω να μπω στα παπούτσια του άλλου και να του πω τη γνώμη μου.
΄Οταν όμως ο τρόπος αντιμετώπισης ενός προβλήματος απέχει από τον δικό μου όσο το Ζενιθ από το Ναδίρ, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παρά μόνο να παραθέσω τη δική μου άποψη.

Και συ όμως όταν αποφάσισες να εκθέσεις δημόσια το πρόβλημά σου, φαντάζομαι ότι δεν θα περίμενες ν΄ακούσεις μόνο απόψεις που θα σου χάιδευαν τ΄αυτιά! Αλλιώς ας το κράταγες για τον εαυτό σου!
Εξάλλου είμαι σίγουρη ότι θα κρατήσεις αυτά που θέλεις και θα πετάξεις τα υπόλοιπα οπότε no harm done!
΄Ασε με εμένα να λέω!

Κοίτα, δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει η ζωή! Μπορεί να μου επιφυλάσσει χειρότερα από τα δικά σου!
Ξέρω όμως πολύ καλά πώς θα αντιδράσω! Και το ξέρω επειδή δεν μπορώ να κάνω αλλιώς!

Xaxaxa η γιαγιά Λενω
Αγαπητέ συμφορουμίτη, εγώ δεν σου έχω αποδώσει ποτέ χαρακτηρισμούς!
Η "γιαγιά" Λένω είναι 28 ετών και ζει μια φυσιολογική, σύγχρονη ζωή στην Αθήνα όπως όλοι οι συνομήλικοί της.
Το ότι έχω ασπαστεί στη ζωή μου κάποιες απόψεις που μοιάζουν "παλιές", το κάνω επειδή με αντιπροσωπεύουν και δεν έχω να δώσω λόγο σε κανέναν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Πωπω... Στη ζωή υπάρχουν τα πάντα. Το οτι αναγνωρίζουμε την ύπαρξή τους δε σημαίνει οτι τα επικροτούμε ή τα προωθούμε ως σωστά. Σε άλλο θρεντ μπορεί να μιλάμε για την ενδο-οικογενειακή βία. Σημαίνει οτι την επικροτούμε;
Ναι τον Γιάννη τον πειραξε που αναφέραμε το τρίο και το swinging ! Τινάχτηκε σαν την Ελένη Λουκά ! Ρε Γιάννη 19 χρονων εισαι ακομη ρε αγορι μου , μην εισαι τοσο σοβαροφανής. Πιτσιρικάς εισαι πάς απο τωρα για γάμο εσυ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αγαπητέ συμφορουμίτη, εγώ δεν σου έχω αποδώσει ποτέ χαρακτηρισμούς!
Η "γιαγιά" Λένω είναι 28 ετών και ζει μια φυσιολογική, σύγχρονη ζωή στην Αθήνα όπως όλοι οι συνομήλικοί της.
Το ότι έχω ασπαστεί στη ζωή μου κάποιες απόψεις που μοιάζουν "παλιές", το κάνω επειδή με αντιπροσωπεύουν και δεν έχω να δώσω λόγο σε κανέναν.

Πλάκα κάνουμε ρε Λένω μην αρπάζεσαι ! Απλα το Λένω μου θυμιζει λιγο Γιαγιάδες :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ε, τι να κάνω; ΄Οταν ακούω πράγματα που είναι εντελώς αντίθετα με τη φιλοσοφία μου, είναι αντανακλαστική αντίδραση να εκνευρίζομαι!
΄Οταν ακούω κάτι που παρεκκλίνει απ΄ αυτά που πιστεύω, θα προσπαθήσω να μπω στα παπούτσια του άλλου και να του πω τη γνώμη μου.
΄Οταν όμως ο τρόπος αντιμετώπισης ενός προβλήματος απέχει από τον δικό μου όσο το Ζενιθ από το Ναδίρ, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παρά μόνο να παραθέσω τη δική μου άποψη.

Και συ όμως όταν αποφάσισες να εκθέσεις δημόσια το πρόβλημά σου, φαντάζομαι ότι δεν θα περίμενες ν΄ακούσεις μόνο απόψεις που θα σου χάιδευαν τ΄αυτιά! Αλλιώς ας το κράταγες για τον εαυτό σου!
Εξάλλου είμαι σίγουρη ότι θα κρατήσεις αυτά που θέλεις και θα πετάξεις τα υπόλοιπα οπότε no harm done!
΄Ασε με εμένα να λέω!

Κοίτα, δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει η ζωή! Μπορεί να μου επιφυλάσσει χειρότερα από τα δικά σου!
Ξέρω όμως πολύ καλά πώς θα αντιδράσω! Και το ξέρω επειδή δεν μπορώ να κάνω αλλιώς!


Αγαπητέ συμφορουμίτη, εγώ δεν σου έχω αποδώσει ποτέ χαρακτηρισμούς!
Η "γιαγιά" Λένω είναι 28 ετών και ζει μια φυσιολογική, σύγχρονη ζωή στην Αθήνα όπως όλοι οι συνομήλικοί της.
Το ότι έχω ασπαστεί στη ζωή μου κάποιες απόψεις που μοιάζουν "παλιές", το κάνω επειδή με αντιπροσωπεύουν και δεν έχω να δώσω λόγο σε κανέναν.
Λένω ότι λέτε αν δεν είστε φιλικοί απλά πάει στο βρόντο γιατί ο άλλος αμύνεται όπως είδες . Δεν εκθέτουμε τα ιδεώδη μας στους προβληματισμούς των άλλων . Και δεν είδα και ένα άνθρωπο χωρίς συνείδηση προσωπικά να ζει κρυφές ζωές χωρίς να του καίγεται καρφί, σιγά τα αβγά . Λες και δεν ξέρουμε γιατί οι άνθρωποι συντηρούν τελειωμένους γάμους, δεν ξέρουμε τι είναι η βόλεψη, δεν ξέρουμε τι είναι οι απιστίες και δεν τα ξέρουν και οι ίδιοι που τα κάνουν , εμάς περίμεναν να τους βάλουμε στον ίσιο δρόμο !
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Πω ρε παιδια χαλαρωστε λιγο ολοι την ειδατε σκληροι κριτές. Η πλάκα ειναι οτι κάποιοι δεν εχετε μπει καν στο τρυπάκι του γάμου και στη βαρεμάρα που επιφέρουν οι καθημερινες υποχρεώσεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πλάκα κάνουμε ρε Λένω μην αρπάζεσαι ! Απλα το Λένω μου θυμιζει λιγο Γιαγιάδες :P

Πράγματι παραπέμπει σε χωριάτισσα γιαγιά όμως πριν πολλά χρόνια όταν έκανα εγγραφή έβαζα το Ελένη και μου έβγαζε το σύστημα ότι το είχε άλλος χρήστης, έβαζα το Ελεάνα το ίδιο. ΄Εκανα κάποιες δοκιμές (μπορεί και κάτι να έκανα λάθος) και δεν γινόταν τίποτα.
΄Εβαλα το Λένω και μπόρεσα να προχωρήσω. Από τότε μου έμεινε!
Θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα!
Κοίτα εδώ υποκοριστικά του Ελένη:
Ελεγκού, Ελέγκω, Έλεν, Έλενα, Ελενάκι, Ελενίτζα, Ελενίτσα, Ελενιώ, Έλια, Ελίνα, Ιλιένη, Λέγκω, Λεγκώ, Λέλα, Λέλλα, Λέλλη, Λέλια, Λένα, Λένγκω, Λένη, Λένια, Λένικα, Λενίτσα, Λενιώ, Λένκα, Λένκου, Λέντσιου, Λένω, Λενώ, Λιγκούδα, Λιγκούσα, Λίνα, Λινούδα, Λόλα, Λούλα, Νίνη, Νένα, Νίτσα, Νιτσού.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top