Το νέο όνομα της ΠΓΔΜ και η συμφωνία των Πρεσπών

Ποιο θεωρείτε σωστό να είναι το νέο όνομα των Σκοπίων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 82)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 8 9.8%
  • Άλλο όνομα

    Ψήφοι: 41 50.0%
  • Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό

    Ψήφοι: 31 37.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 2.4%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχουμε δικαίωμα να απαιτούμε ότι θέλουμε. Έτσι δουλεύει η διπλωματία. Αλλά έχουμε διαπραγματευτή το Συριζα, που έστω και ερχόταν να διαπραγματευτεί κανένας Συριζαίος για να αγοράσει το μεταχειρισμένο μου κινητό που θέλω να πουλήσω, είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα μου χάριζε και το δικό του και θα κρατούσα και το δικό μου. Διαπραγματευτές, όχι αστεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουμε δικαίωμα να απαιτούμε ότι θέλουμε. Έτσι δουλεύει η διπλωματία.

Ναι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Με συγχωρείς. Έτσι δουλεύει η διπλωματία όταν ο άλλος εξαρτάται από εσένα*. Στην προκειμένη περίπτωση δεν βιαζόμαστε εμείς να δώσουμε λύση στο μακεδονικό, αλλά τα σκοπια για να μπουν στο νατο. Άρα αυτοί πρέπει να υποχωρήσουν και όχι εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω ότι με διαβάζεις. Σ αυτό απάντησα πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν λέγετε ΠΓΔΜ η χώρα αλλά Μακεδονία. Ας παραδεχτούμε ότι χάσαμε διπλωματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αφού τους λένε ήδη Μακεδονία δεν έχουμε να χάσουμε κάτι από το να μην δώσουμε τη ψήφο μας στο ΝΑΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
πραγματικα συριζοτρολς αν ηταν η νεα δημοκρατια η το πασοκ που εδιναν το ονομα θα τους κραζατε. Ουτε 12% δεν θα πρεπει να παρει ο συριζα.

Και να σας πουμε και κατι η μακεδονια ανηκει στην ελλαδα και στους ελληνες δεν ανηκει στον τσιπρα για να δινει ονοματα.και επειδη οι ελληνες δεν θελουν(63% δεν θελει) ας εκανε δημοψηφισμα ο κυριος τσιπρας,αλλα που να κανει αφου θα χασει σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ωραία και καλα αυτά που λες klean αλλα εμείς δεν κερδίζουμε κάτι. Τι είμαστε το παιδί για τα θελήματα των σκοπιων; Από όλους όσους τα αναγνωρίζουν ως Μακεδονία είναι κάποιος ιστορικός; Θέλω να μου βρεις έναν ιστορικό που να αποδέχεται την ονομασία των Σκοπίων ως Μακεδονία. Και εγω για γεωπολιτικά θέματα με σύνορα κλπ όσον αφορά άλλες χώρες έχω μαύρα μεσανυχτα όπως και οι Ευρωπαίοι για το δικο μας. Όταν κάτσουν να το ψάξουν τότε θα μπορούν να εκφράσουν άποψη που θα μπορεί να ακουστεί. Με ποια λογική λοιπόν να συνεχιστεί αυτό το παραμύθι με το Μακεδονία ενώ η εν λόγω χώρα έχεις σλαβική γλώσσα; Τα Σκόπια έχουν να χάσουν αν δεν δεχτούν κάποια πράγματα εμείς δεν χάνουμε κάτι. Σύμμαχοι δεν θα γίνουμε ποτέ όποτε εμείς γιατί να βιαστούμε να τους δώσουμε αυτό που θέλουν; Να μας πάρουν πισωκολλητα μετά όλοι οι πικραμένοι. Η Θράκη να γίνει ευρωπαϊκή Τουρκία, η "Μακεδονία" να επεκταθεί και στην δική μας Μακεδονία μιας και γιατί να μας ανήκει;Η ήπειρος να γίνει μεγάλη Αλβανία, τα νησιά του Αιγαίου να περάσουν στην Τουρκία και αυτά του Ιονίου στην Ιταλία. Τώρα αν κάποιος μείνει παραπονεμένος του δίνουμε απ'αυτά που περίσσεψαν. Προφανώς και δεν το εννοώ κυριολεκτικά και είμαι σίγουρος δεν θα καταλάβεις τι θέλω να πω αλλα δεν πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Johnny εσύ τι πιστεύεις δηλαδή οτι ο Μητσοτάκης θα έκανε διαφορετικό στο θέμα του Μακεδονικού;...
H διαφορά είναι ότι ο Μητσοτάκης δεν λέει ψέματα στο λαό στα μεγάλα ζητήματα. Ο Άδωνις τα εξηγεί πολύ καλά στο Χατζηνικολάου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία και καλα αυτά που λες klean αλλα εμείς δεν κερδίζουμε κάτι. Τι είμαστε το παιδί για τα θελήματα των σκοπιων; Από όλους όσους τα αναγνωρίζουν ως Μακεδονία είναι κάποιος ιστορικός; Θέλω να μου βρεις έναν ιστορικό που να αποδέχεται την ονομασία των Σκοπίων ως Μακεδονία. Και εγω για γεωπολιτικά θέματα με σύνορα κλπ όσον αφορά άλλες χώρες έχω μαύρα μεσανυχτα όπως και οι Ευρωπαίοι για το δικο μας. Όταν κάτσουν να το ψάξουν τότε θα μπορούν να εκφράσουν άποψη που θα μπορεί να ακουστεί. Με ποια λογική λοιπόν να συνεχιστεί αυτό το παραμύθι με το Μακεδονία ενώ η εν λόγω χώρα έχεις σλαβική γλώσσα; Τα Σκόπια έχουν να χάσουν αν δεν δεχτούν κάποια πράγματα εμείς δεν χάνουμε κάτι. Σύμμαχοι δεν θα γίνουμε ποτέ όποτε εμείς γιατί να βιαστούμε να τους δώσουμε αυτό που θέλουν; Να μας πάρουν πισωκολλητα μετά όλοι οι πικραμένοι. Η Θράκη να γίνει ευρωπαϊκή Τουρκία, η "Μακεδονία" να επεκταθεί και στην δική μας Μακεδονία μιας και γιατί να μας ανήκει;Η ήπειρος να γίνει μεγάλη Αλβανία, τα νησιά του Αιγαίου να περάσουν στην Τουρκία και αυτά του Ιονίου στην Ιταλία. Τώρα αν κάποιος μείνει παραπονεμένος του δίνουμε απ'αυτά που περίσσεψαν. Προφανώς και δεν το εννοώ κυριολεκτικά και είμαι σίγουρος δεν θα καταλάβεις τι θέλω να πω αλλα δεν πειράζει.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου "να κερδίσουμε κάτι". Τι ακριβώς χάσαμε και πρέπει να το κερδίσουμε; Κέρδος ουσιαστικό θα έχουν και οι 2 λαοί από τη λύση της υπόθεσης.

Σύμμαχοι θα γίνουμε, αναπόφευκτα. Είναι μικρό κράτος, με μεγάλη την επιρροή των Ελλήνων και η συμφωνία θα έχει πολλές ρυθμίσεις ανάπτυξης διμερών σχέσεων. Θα είναι και στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ. Και δεδομένων των επεκτατικών βλέψεων της Τουρκίας, η συμμαχία με αυτό το κράτος θα θεωρηθεί μονόδρομος. Η όποια έχθρα έχει αναπτυχθεί οφείλεται καθαρά στο πρόβλημα του ονόματος και στην προπαγάνδα που στήθηκε και εκεί και εδώ, προς άγρα ψήφων βεβαίως βεβαίως.

Και όπως είπα και πριν, τα Σκόπια δεν έχουν να χάσουν, καθώς δείχνοντας σημάδια συνεννόησης πετάνε το μπαλάκι σε μας και αργά ή γρήγορα τα ελληνικά βέτο θα αποδυναμωθούν. Η λύση της υπόθεσης δε θα θεωρηθεί ήττα, είναι η μόνη πολιτική που θα εδραιώσει την ελληνική κυριαρχία στην περιοχή. Το να δείχνεις ότι λύνεις ζητήματα, αναπτύσσεις σχέσεις, παίρνεις πρωτοβουλίες, είναι δείγμα κυριαρχίας. Όλα αυτά που λες κινδυνολογώντας είναι αυτά που θα συμβούν στην περίπτωση της μη λύσης. Η εικόνα δηλαδή μιας χώρας φοβικής, άτολμης και συμπλεγματικής.

Η πολιτική που εφαρμόζει ο Κοτζιάς στην περιοχή είναι από τις ελάχιστες κυβερνητικές πολιτικές που κρίνω θετικά, δεδομένων των συνθηκών πάντα.

Φώτη, θα μας κάνεις να παρακαλάμε να βγει ο Μητσοτάκης μπας και σου φύγει το χούι κι ασχοληθείς και με τίποτα ουσιαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου "να κερδίσουμε κάτι". Τι ακριβώς χάσαμε και πρέπει να το κερδίσουμε; Κέρδος ουσιαστικό θα έχουν και οι 2 λαοί από τη λύση της υπόθεσης.

Είναι θέμα ακεραιότητας της ιστορίας.
Οι Σκοπιανοί διεκδικούν ενεργά ένα μεγάλο μέρος της ελληνικής ιστορίας και αυτό πρέπει να σταματήσει. Δεν το λέω ως Έλληνας, αλλά ως άνθρωπος. Εάν δεν σε ενδιαφέρει η ιστορική αλήθεια, δεν υπάρχει κάτι άλλο για να σε πείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καμιά ακεραιότητα της ιστορίας δε διακυβέυεται, αυτά είναι τα μπαρμπούτσαλα που ταΐζουν ακόμα τους Βορειοελλαδίτες μπας και πιάσουν καμιά ψήφο. Οι αλλαγές που έχουν γίνει στο Σύνταγμα της χώρας τόσα χρόνια και οι ενέργειες της νέας προοδευτικής κυβέρνησης (εν συγκρίσει πάντα με τα φασισταριά που είχαν πιο πριν) έχουν αλλάξει τη ρότα. Και λολ :P δεν είπα να μη τα διαπραγματευτούμε όλα αυτά. Ότι θέλετε διαβάζετε μερικοί. Είπα ότι πρέπει να λυθεί το ζήτημα του ονόματος. Τα υπόλοιπα είναι διμερή θέματα που μπορούν να συζητηθούν, όπως συζητούνται αυτή την περίοδο και με την Αλβανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καμιά ακεραιότητα της ιστορίας δε διακυβέυεται, αυτά είναι τα μπαρμπούτσαλα που ταΐζουν ακόμα τους Βορειοελλαδίτες μπας και πιάσουν καμιά ψήφο.

Ναι καμιά Κλεάνθη. Για αυτό λένε ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων, ότι η γλώσσα τους είναι η συνέχιση της Μακεδονικής, ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Σκοπιανός (αλήθεια ήταν Σλάβος;) και τον είχαν άγαλμα στην πλατεία τους και πολλά άλλα. Είναι προφανές ότι λες κουταμάρες. Ούτε με έναν Σκοπιανό δεν έχεις μιλήσει, εγώ επειδή έκανα μια βόλτα στα Βαλκάνια κάποια στιγμή έτυχε και μίλησα.. Αυτοί έχουν τελείως διαστρεβλωμένη εικόνα της ιστορίας. Άρα να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε ε; :)

Η αλήθεια είναι μια, ότι είναι μια περιοχή η οποία τυγχάνει στην αρχαιότητα να ήταν κομμάτι της Μακεδονίας μιας και η Μακεδονία ήταν μεγάλο βασίλειο, στο οποίο κατοικούν Αλβανοί και Σλάβοι, και στο οποίο χρησιμοποιήθηκε ο όρος Μακεδονία κυρίως λόγω προπαγάνδας του κομμουνιστικού καθεστώτος της Γιουγκοσλαβίας. Είναι μια περιοχή χωρίς ιστορία, με πολίτες χωρίς κοινό παρελθόν μιας και έχουν ξεμείνει στην ουσία Σέρβοι, Βούλγαροι και Αλβανοί. Δεν έχουν τίποτα κοινό ούτε οι ίδιοι οι πολίτες τους, απλά με την διάσπαση της Γιουγκοσλαβίας έμεινε αυτό το κρατίδιο. Δεν είχαν καν επίσημη γλώσσα πριν μερικές δεκαετίες, πόσο μάλλον ιστορία και δικαίωμα στο όνομα Μακεδονία. Δεν έχουν κείμενα ιστορίας, το παρελθόν των σημερινών κατοίκων στην ουσία είναι το παρελθόν της Γιουγκοσλαβίας και της Βουλγαρίας. Οι άνθρωποι δεν έχουν ιστορικά γραπτά κείμενα, η πρώτη γραμματική της "μακεδονικής" γλώσσας δημιουργήθηκε το 1945. Εντωμεταξύ πριν ξεκινήσει η προπαγάνδα περί Μακεδονίας, το νότιο τμήμα της Γιουγκοσλαβίας, δηλαδή των σκοπίων, ονομαζόταν Vardarska Banovina. Αυτό είναι ότι πιο κοντινό έχουν όνομα στην αληθινή τους ιστορία.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι άνθρωποι δεν αποδέχονται τέτοιες ιστορικές αναταράξεις. Δεν έχει να κάνει με εθνικισμό. Το παρελθόν μας, η ιστορική ακρίβεια και σωστή διατύπωση των εθνικοτήτων πρέπει να διατηρούνται. Δεν έχει να κάνει με την Ελλάδα ή τα Σκόπια. Έχει να κάνει με την ιστορική ακεραιότητα. Το ότι συγχέεις την ιστορική αλήθεια με τον εθνικισμό είναι επικίνδυνο. Δεν είσαι προοδευτικός αν αλλάζεις την ιστορία μαν :) Είσαι απλά επικίνδυνος.

Όπως και να έχει ελπίζω να τελειώνει όλη αυτή η ιστορία με τον Συριζα ώστε να αφανιστεί από τον πολιτικό χάρτη μιας και θα χάσει το 80% των ψήφων του μόλις αποδεχτεί όνομα, ειδικά αν είναι το απεχθέστατο Μακεδονία του Ίλιντεν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω ότι ισχύουν αυτά που λες, δεν έχουν καμία κάψα με τον Μεγαλέξανδρο και την ελληνική Μακεδονία, ή μάλλον έχουν, εσχάτως λόγω της αντίστοιχης προπαγάνδας από την άλλη πλευρά. Αυτά τα εθνικιστικά ένστικτα σιγά σιγά υποχωρούν. Αυτό που τους νοιάζει είναι να στήσουν όρθια τη χώρα τους. Οι όποιοι γραφικοί βγαίνουν και μιλάνε για Μεγαλέξανδρους κλπ είναι οι αντίστοιχοι των δικών μας γραφικών, χρυσαυγιτών κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ισχύουν αυτά που λες, δεν έχουν καμία κάψα με τον Μεγαλέξανδρο και την ελληνική Μακεδονία, ή μάλλον έχουν, εσχάτως λόγω της αντίστοιχης προπαγάνδας από την άλλη πλευρά. Αυτά τα εθνικιστικά ένστικτα σιγά σιγά υποχωρούν. Αυτό που τους νοιάζει είναι να στήσουν όρθια τη χώρα τους. Οι όποιοι γραφικοί βγαίνουν και μιλάνε για Μεγαλέξανδρους κλπ είναι οι αντίστοιχοι των δικών μας γραφικών, χρυσαυγιτών κλπ.

Αν δεν είχαν τέτοια θέματα, θα επέλεγαν ένα όνομα όπως το Vardaska σκέτο. Αν αποδέχονται οτι δεν έχουν κανένα ιστορικό tie με την Μακεδονία, τότε γιατί δεν αποδέχονται όνομα δίχως αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεσαι εσύ την ακεραιότητα της ιστορίας, αλλά εγώ θεωρώ πως όταν η ιστορία δεν αντικατροπτίζει την πραγματικότητα, τότε δεν είναι ακέραια.
Γράφω δύο λόγους που δείχνουν πως η ονομασία των Σκοπίων ως «Μακεδονία» δεν έχει βάσεις στην πραγματικότητα.

1. Οι Σκοπιανοί δεν συνδέονται φυλεκτικά με τους Μακεδόνες. Δεν εννοώ πως οι Σκοπιανοί έχουν μια ενιαία φυλή η οποία δεν είναι Μακεδονική. Δεν θα ασχοληθώ καθόλου με αυτό το θέμα. Αντ'αυτού θα τονίσω το γεγονός πως οι Σκοπιανοί δεν έχουν φυλετική συνέχεια. Οι Σκοπιανοί αποτελούν μόλις το 64% του πληθυσμού, με βάση πολύ ελαστικές μετρήσεις. Εκτός αυτών υπάρχουν περίπου 25% Αλβανοί, 5% Τούρκοι, Ρομά, Σέρβοι κ.α.

Τονίζω πως αυτά τα νούμερα είναι πολύ αισιόδοξα. Η βόρεια περιοχή των Βαλκανίων δεν έχει σχεδόν καμία φυλετική συνοχή, για τον απλό λόγο πως ο κομμουνιστικός διεθνισμός και η Οθωμανική κατοχή κατέστρεψαν κάθε εθνική βάση.
Αυτό είναι κακό; Όχι βέβαια. Δεν έχω καμία συμπάθεια προς κράτη με εθνική συνοχή. Αλλά δεν μπορούμε να λέμε πως οι Σκοπιανοί είναι Μακεδόνες. Ποιοί Σκοπιανοί; Οι 250 χιλιάδες Αλβανοί, ή μήπως οι 50 χιλιάδες Τούρκοι;

2. Οι Σκοπιανοί δεν συνδέονται καθ'όλου πολιτισμικά με τους Μακεδόνες. Υπάρχουν κυριολεκτικά χιλιάδες παραδείγματα που μπορώ να παρουσιάσω εδώ. Από που να ξεκινήσει κανείς; Από την γλώσσα; Από το γεγονός πως δεν υπήρχαν σλάβοι τον καιρό του Φιλίππου;
Όλες οι λέξεις και οι φράσεις που ειπώθηκαν από γνωστούς Μακεδόνες (κυρίως από τον Μ. Αλέξανδρο) δεν έχουν καμία απολύτως σημασία στην σλαβική γλώσσα των Σκοπιανών.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το πραγματικό πρόβλημα της ονομασίας των Σκοπίων ως «Μακεδονία» έχει ήδη ξεκινήσει, και τα αρνητικά αποτελέσματα είναι εμφανή. Για παράδειγμα, θέλει κάποιος να μάθει για τους Μακεδόνες, ένα από τα πολλά ελληνικά βασίλεια της αρχαιότητας. Ανοίγει το Βικιπαίδεια και διαβάζει:

«Οι Μακεδόνες, ή αλλιώς Σλάβοι Μακεδόνες, έίναι μια σλαβική φυλή που κατοικεί στην περιοχή γνωστή ως Μακεδονία. Μιλούν την Μακεδονική γλώσσα, μια σλαβική γλώσσα.»

πηγή: https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_(ethnic_group)#Origins_and_settlement

Το άρθρο υποτίθεται πως γράφει για την αρχαία ιστορία των Μακεδόνων, αλλά η αφήγηση ξεκινά από την Ρωμαϊκή εποχή, και όχι την ελληνιστική. Με άλλα λόγια, διαγράφεται ίσως το πιο σηματνικό κομμάτι της μακεδονικής ιστορίας. Για ποιο λόγο; Επειδή κατά τους ελληνιστικούς χρόνους δεν υπήρχαν σλάβοι στην βαλκανική περιοχή. Οπότε αν οι Μακεδόνες υπάρχουν από εκείνα τα χρόνια, τότε πως γίνεται να είναι σλάβοι...;

Ο Μ. Αλέξανδρος και ο πατέρας του Φίλιππος αναφέρονται μόνο στην τελευταία παράγραφο (!), και αναγράφονται ως έλληνες βασιλείς. Πως γίνεται να είναι έλληνες βασιλείς όταν έχουν προηγηθεί 10 παράγραφοι που αποκαλούν τους Μακεδόνες ένα σλαβικό φύλο; :hmm:

Έτσι νοθεύεται η ιστορική συνέχεια. Με αυτόν τον τρόπο, αλλά και πολλούς άλλους, ακροτηριάζεται η ιστορική αλήθεια για χάρη της πολιτικής.

Συνοψίζοντας, οι σλάβοι των σκοπίων δεν έχουν καμία σύνδεση με τους αρχαίους Μακεδόνες, είτε φυλετικά είτε πολιτισμικά, ενώ αν τους συνδέσουμε με το ζόρι τότε νοθεύεται η ιστορία.
Δεν πρόκειται για μπαρμπούτσαλα. Είναι ένα πραγματικό πρόβλημα. Δυστυχώς οι περισσότεροι έλληνες υποστηρίζουν πως οι Μακεδόνες δεν είναι σλάβοι για εθνικιστικούς λόγους. Γι'αυτό πολλοί αριστεροί, ενώ βλέπουν ότι είναι προσβολή στην Ιστορία να ονομαστούν Μακεδόνες οι σκοπιανοί, κάνουν τα στραβά μάτια για χάρη του αντι-εθνικισμού. Εμένα δεν με ενδιαφέροι καθ'όλου αν οι αρχαίοι Μακεδόνες είχαν σχέση με τους έλληνες. Αρκεί ότι δεν έχουν σχέση με σλάβους.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Συμφωνώ απολύτως με τον Γιάννη. Δεν μου αρέσει να σχολιάζω πρόσωπα, αλλά οι περισσότεροι αριστεροί που «δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα με την ονομασία» είναι στον κόσμο τους. Όσοι από εμάς έχουμε μεγαλώσει σε Κατερίνη, Θεσαλλονίκη και Κομοτηνή, και όσοι έχουμε πάει σε Σκόπια και Βουλγαρία, ξέρουμε από πρώτο χέρι τι συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διότι Τζόνι 1. Η προπαγάνδα δεν είναι κουμπί να το κάνεις off 2. Γεωγραφικά ανήκουν στη Μακεδονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το έχω πει και στο παρελθόν όσο Μακεδόνες είμαστε εμείς, τόσο Μακεδόνες είναι και οι... Μακεδόνες. Ο λόγος που μιλάμε Ελληνικά είναι επειδή είμαστε απόγονοι του Βυζαντινής αυτοκρατορίας και όχι της αρχαίας Ελλάδας. Αν δεν ήταν το βυζάντιο τα ελληνικά θα είχαν εξαφανιστεί ή θα είχαν εξελιχθεί σε κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Διότι Τζόνι 1. Η προπαγάνδα δεν είναι κουμπί να το κάνεις off 2. Γεωγραφικά ανήκουν στη Μακεδονία.

Η περιοχή είχε όνομα και ονομαζόταν Vardaska. Ο Τίτο άλλαξε το όνομα της σε Μακεδονία. Γεωγραφικά σταμάτησε να είναι Μακεδονία εδώ και καιρό. Αυτά έπρεπε να τα σκεφτούμε νωρίτερα βέβαια, από τότε, πλέον είναι αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το έχω πει και στο παρελθόν όσο Μακεδόνες είμαστε εμείς, τόσο Μακεδόνες είναι και οι... Μακεδόνες. Ο λόγος που μιλάμε Ελληνικά είναι επειδή είμαστε απόγονοι του Βυζαντινής αυτοκρατορίας και όχι της αρχαίας Ελλάδας. Αν δεν ήταν το βυζάντιο τα ελληνικά θα είχαν εξαφανιστεί ή θα είχαν εξελιχθεί σε κάτι άλλο.

Αυτό πως ακριβώς αποτελεί επιχείρημα υπέρ της ονομασίας των Σκοπίων ως «Μακεδονία»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top