Το πολυβραβευμένο φιλμ «Αγόρια στο ντους» έδειξε η δασκάλα στους μαθητές Δημοτικού

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ταινία έχει 5.7 στο IMDb, και εγώ θα θυμωνα αν έβαζε κανεις μια ταινία με τόσο χαμηλή βαθμολογία στα παιδιά μου.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,715 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Τι εννοείται ιδιαίτερο ? Προσωπικά λόγω σπουδών (ultra flex) έχει ασχοληθεί με το ζήτημα, υπάρχει ένα βιβλίο: η βιολογία της ομοφυλοφιλίας το οποίο εξηγεί επιστημονικά ότι η ομοφυλοφιλία (και οχι μονο, το ίδιο ισχύει για τρανς άτομα κλπ) έχει βιολογική εξήγηση και είναι κάτι νορμαλ. Ναι, δεν είναι η πλειοψηφία αλλά δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο.

Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε γιατί η προβολή των στρ8 ατόμων είναι παντού. Ειδικά στην ελλάδα έχουμε ακόμα πολύ δρόμο. Σε άλλες χώρες (Σουηδία, Ολανδία κ άλλες) γίνονται σημαντικά βήματα και είναι πολύ πιο μπροστά σε σχέση με εμάς.

Δηλαδή το βιβλίο που διάβασες της βιολογίας λέει ότι μπορεί ένας άντρας να κυοφορησει ;

" Τι εννοείται ιδιαίτερο ".
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,715 μηνύματα.
Δηλαδή το βιβλίο που διάβασες της βιολογίας λέει ότι μπορεί ένας άντρας να κυοφορησει ;

" Τι εννοείται ιδιαίτερο ".

Προφανώς και δεν λέει κάτι τέτοιο. Απλώς εξηγεί αυτό που ισχύει στην επιστημονική κοινότητα εδώ και δεκαετίες, ότι τα lgbtq άτομα δεν είναι άρρωστα και πως είναι φυσιολογικά με βάση τη βιολογία.

Παλιότερα οι επιστήμονες θεωρούσαν ότι είναι ψυχικές ασθένειες αλλά αυτό πλέον έχει αλλάξει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Προφανώς και δεν λέει κάτι τέτοιο. Απλώς εξηγεί αυτό που ισχύει στην επιστημονική κοινότητα εδώ και δεκαετίες, ότι τα lgbtq άτομα δεν είναι άρρωστα και πως είναι φυσιολογικά με βάση τη βιολογία.

Παλιότερα οι επιστήμονες θεωρούσαν ότι είναι ψυχικές ασθένειες αλλά αυτό πλέον έχει αλλάξει.

Ναι εγώ δεν είπα για ψυχικές ασθένειες. Απλά αιτιολογησα το ιδιαίτερο που έγραψα πριν.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,715 μηνύματα.
Ναι εγώ δεν είπα για ψυχικές ασθένειες. Απλά αιτιολογησα το ιδιαίτερο που έγραψα πριν.
Πως εννοείται ότι είναι ιδιαίτερη σεξουαλική προτίμηση ? αυτό δεν έχω καταλάβει, τι ακριβώς ιδιαίτερο έχουν τα lgbtq άτομα ?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Για ποιον λόγο η ταινία λαμβάνει τόσες αρνητικές ψήφους ; Ανεξάρτητα με το τι έχει γίνει και το πόσο σωστό ή λάθος το κρίνει ο καθένας , η δουλειά των ανθρώπων τι φταίει ; Τέλος πάντων για μια ακόμα φορά σαν χώρα γινόμαστε ρεζίλι και αποδεικνύουμε οτι εδώ κυριαρχεί ο μεσαίωνας σε όλα τα επίπεδα .
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Για ποιον λόγο η ταινία λαμβάνει τόσες αρνητικές ψήφους ; Ανεξάρτητα με το τι έχει γίνει και το πόσο σωστό ή λάθος το κρίνει ο καθένας , η δουλειά των ανθρώπων τι φταίει ; Τέλος πάντων για μια ακόμα φορά σαν χώρα γινόμαστε ρεζίλι και αποδεικνύουμε οτι εδώ κυριαρχεί ο μεσαίωνας σε όλα τα επίπεδα .
Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.

 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,715 μηνύματα.
Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.

Δεν είναι όμως οι Έλληνες ήταν από πάντα συντηρητικοί. Και μόνο που έχουμε προσευχή το πρωί στα σχολεία λέει πολλά.

Στο εξωτερικό υπάρχει ένας πόλεμος από την alt right σκηνή απέναντι σε ο,τι είναι woke. Οκ, κάποια είναι όντως γελοία όπως το she hulk το οποίο δε βλεπόταν όχι επειδή είναι γυναίκα η πρωταγωνίστρια αλλά επειδή η σειρά δεν είχε καλό γράψιμο και γενικά ήταν ότι να ναι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.

Δεν νομίζω οτι παίζει να την είδε κανένας τους...Δεν παίζει βασικά καν να ξέρουν την θεματολογία . Κάπως έχει συνδεθεί με την ομοφυλοφιλία ενώ απο οτι έχω καταλάβει εγώ ως τώρα , δεν είναι αυτό το θέμα της .
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ilias90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.
Έλα βρε Ηλία, μην καταχραζόμαστε θεωρίες. Προφανώς και λαμβάνεις διάφορα υπόψη σου. Τα στάδια όμως δεν λένε ποιες θεματικές μπορούμε να συζητήσουμε, αναλύουν το πως αναπτυσόμαστε μέσα στον κόσμο. Μπορεί να τα συμβουλευτούμε για το πως θα διαχειριστούμε ή πόσο χρειάζονται μια συζήτηση στην παρούσα φάση, δεν μπορούν να είναι δικαιολογία για να διακόπτονται συζητήσεις που μπορεί να προκύψουν. Τουλάχιστον αυτο ξέρω εγώ.
Γιατί καταχρόμαστε θεωρίες; Μα αυτές τις θεωρίες λαμβάνουμε υπόψη για να δούμε το πως θα πούμε κάτι σε ένα παιδί. Ειδικά αυτή του Piaget:
https://www.psychologynow.gr/istori...dia-gnostikis-anaptyksis-tou-jean-piaget.html που είναι απ' τις θεωρίες με τη μεγαλύτερη επίδραση όσον αφορά στην κατανόηση της γνωστικής ανάπτυξης του ανθρώπου και δη του παιδιού. (για παράδειγμα, σου λέει ότι η αφηρημένη σκέψη κατακτάται γύρω στα 12 έτη). Ε, όλες αυτές οι θεωρίες και οι μετεξελίξεις τους, κι αυτές έχουν συμβάλλει στα προγράμματα σπουδών που βλέπεις σήμερα.
Για πες ποια θεματική, ειδικά από την καθημερινή ζωή που δεν σηκώνει ποτέ καμιά συζήτηση, έστω και σε πολύ απλοικό στάδιο. Στο πρόγραμμα σπουδών τους έχουν έννοιες όπως ο πόλεμος, η επανάσταση, η θρησκεία/πίστη, η δημοκρατία, η πατρίδα και άλλα πόσα αφηρημένα.
Οκ, σε αυτό δεν διαφωνώ. Θα σου πω χαρακτηριστικά ότι σε ερώτηση που είχα κάνει σε καθηγητή μου ψυχαναλυτή, για το πότε πρέπει να αποκαλύψουν οι θετοί γονείς σε ένα παιδί το γεγονός ότι είναι υιοθετημένο μου είχε πει χαρακτηριστικά «απ' την πρώτη στιγμή που θα είναι σε θέση να το κατανοήσει.»

Όπως και να' χει, εμένα το θέμα μου ήταν με την ερωτική σκηνή. Αυτό. Που μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί στέκομαι σε περιγραφές που διάβασα, μιας και δεν έχω δει την ταινία. Τέλος πάντων, νομίζω το υπεραναλύσαμε το θέμα και του δώσαμε πολύ παραπάνω έκταση από όση του έπρεπε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,146 μηνύματα.
Παντως επειδη δεν μπορω να δω την ταινια...θα ψηφισω τιτλο και ο τιτλος ειναι για την π@τσα.Κια μονο αυτο μου λεει αρκετα για την καλ/κη δουλεια της 9λεπτης ταινιουλας..καν ταινια δεν ειναι.Ο τιτλος ομως δεν παιζεται ,ποσο μαλλον οταν ειναι για σχολεια.
ΑΚΥΡΟ τελειως και μονο απο αυτο.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Γιατί καταχρόμαστε θεωρίες; Μα αυτές τις θεωρίες λαμβάνουμε υπόψη για να δούμε το πως θα πούμε κάτι σε ένα παιδί. Ειδικά αυτή του Piaget:
https://www.psychologynow.gr/istori...dia-gnostikis-anaptyksis-tou-jean-piaget.html που είναι απ' τις θεωρίες με τη μεγαλύτερη επίδραση όσον αφορά στην κατανόηση της γνωστικής ανάπτυξης του ανθρώπου και δη του παιδιού. (για παράδειγμα, σου λέει ότι η αφηρημένη σκέψη κατακτάται γύρω στα 12 έτη). Ε, όλες αυτές οι θεωρίες και οι μετεξελίξεις τους, κι αυτές έχουν συμβάλλει στα προγράμματα σπουδών που βλέπεις σήμερα.
Γιατί έχω την αίσθηση ότι μπερδεύεις τις έννοιες με τις διαστάσεις. Το παιδί, ειδικά του δημοτικού, ακριβώς επειδή ζει και αλληλοεπιδρά με τον κόσμο που δεν είναι φτιαγμένος για τις δικές του ανάγκες, έρχεται σε επαφή με τις περισσότερες έννοιες. Έχει ξαναδεί φιλιά πολλές φορές, σε μίντια ή τριγύρω του, τον Μίκυ και τη Μίνι να του βάλεις, φιλί θα δει . Έρχεται σε επαφή με όλα τα αφηρημένα που είπα παραπάνω γιατί ζει στην ελληνική πραγματικότητα. Πηγαίνει ίσως εκκλησία, βλέπει ότι υπάρχει πόλεμος, εκλογές, εθνικές γιορτές. Δεν περιμένει τα 12 για να πιάσει την αφηρημένη σκέψη, εκεί περιμένουμε για να μπούμε πιο βαθιά σε τέτοια θέματα. Για αυτό και το κάθε πρόγραμμα σπουδών επαναλμβάνεται σε διαφορετικά επίπεδα. Στα 4 θα μάθει για την ταλάντωση γιατί είναι φυσικό φαινόμενο, αλλά στα 14 θα αρχίσει να τη βλέπει με μαθηματικούς ορισμούς. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, υπάρχει κλιμάκωση και εργαλεία για να μιλήσεις διαφορετικά σε κάθε ηλικία για ό,τι υπάρχει τριγύρω τους (και όχι μόνο). Η γνώση χτίζεται πάνω σε προηγούμενες συσχετίσεις, δεν πετάγεται ξαφνικά όταν είσαι έτοιμος. Είναι καταχρηστικό το να πετάμε μια θεωρία ως δικαιολογία για να διακόψουμε συζητήσεις που μπορεί να είναι χρήσιμες. Κάτι που έχω κρατήσει από μια καθηγήτρια μου είναι να μην υποτιμάμε τα μυαλά των παιδιών, κάνουν απίστευτες συνδέσεις που εμείς δεν μπορούμε καν να φανταστούμε.
Θα σου πω χαρακτηριστικά ότι σε ερώτηση που είχα κάνει σε καθηγητή μου ψυχαναλυτή, για το πότε πρέπει να αποκαλύψουν οι θετοί γονείς σε ένα παιδί το γεγονός ότι είναι υιοθετημένο μου είχε πει χαρακτηριστικά «απ' την πρώτη στιγμή που θα είναι σε θέση να το κατανοήσει.»
Ναι και ακόμα και εκεί είναι επειδή μιλάμε για ισορροπίες στη δική του ζωή λογικά, έχει γνώση ότι όλα τα παιδιά δεν μεγαλώνουν με τους βιολογικούς τους γονείς. Τα παραμύθια έχουν μητρίες μέσα ας πούμε, δεν του είναι τελείως άγνωστο το κόνσεπτ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,319 μηνύματα.
Η αντίδραση του κόσμου στην woke πολιτικά ορθή κουλτούρα τελευταία με δείχνει πως υπάρχει ελπίδα. Μια η αντίσταση των γονέων προς τις ανοησίες της δασκάλας, μια το πάτωμα του Netflix μετά την ανιστόρητη μαύρη Κλεοπάτρα και του Ring of Power σε διεθνές επίπεδο.. από εκεί που επικρατεί το χάος μια ελπίδα αχνοφαίνεται..

Μπορώ να πω μπράβο στην ελληνική κοινωνία για τη στάση της απέναντι στο θέμα. Οι φωνές που θέλουν ηρωοποίηση της δασκάλας είναι τρομερά ελάχιστες μπροστά σε αυτές που κατακρίνουν την πράξη και δεν το περίμενα ομολογώ. Άσε που η αντίπαλη μεριά προσπαθεί να συνδέσει το όλο θέμα με την ομοφυλοφιλία κάτι που είναι ανόητο (προσπαθούν να μπουν στην βολική θέση του α είστε συντηρητικοί ομοφοβικοί όσοι δεν θέλετε 10χρονα να βλέπουν τέτοιες ταινίες) . Σίγουρα υπάρχουν και άτομα που νομίζουν πως τα παιδιά τους θα "αρπάξουν" καμμία ομοφυλοφιλία με τις ταινίες όμως οι περισσότεροι μας θεωρώ δεν μας ένοιαξε αυτό. Εμένα δεν με νοιάζει αν ήταν ετεροφυλόφιλοι ή ομοφυλόφιλοι. Η ηλικία των παιδιών είναι για παιχνίδι... Όχι για να βλέπουν παιδάκια να φιλιούνται κατά της αρρενωπότητας....
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Εγώ στο νηπιαγωγείο που πετούσα φύλλα σε μια που με άρεζε (ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑΤΊ) και είχα τα αντίθετα αποτελέσματα από τα επιδιωκόμενα :redface:


Αλλά ναι το όλο νόημα είναι πως θεωρώ από μικρά έχουμε μια έλξη κάπου..αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί το να βλέπουν τα 10χρονα στα σχολεία φιλιά και τέτοια είτε ετεροφυλόφιλα είτε ομοφυλόφιλα. Οι εποχές που ζούμε διαλύουν την παιδική αθωότητα και ακούμε όλο και πιο συχνά για τρομακτικά περιστατικά από παιδάκια. Δέσανε λέει μαθήτρια στις τουαλέτες σε δημοτικό. Που στο δημοτικό εμείς οι μόνοι μας έγνοια ήταν να σχολάσουμε και να τρέξουμε ξυπόλητοι στους γκρεμούς του χωριού που τους λέγαμε "κουτρουβάλες".
Εγώ δημοτικό θυμάμαι να βλέπουμε τσόντες πάντως, τότε που πάιζαν στην τηλεόραση . Πιο πολυ ήταν για σκανταλιά , παρά ότι χάσαμε και καμιά αθωότητα. Τραύμα έχω κάτι θρίλερ προσωπικά :|

Και στα 12 τα παιδιά μπορεί να φιλιούνται , 15-17 να κάνουν σεξ, άρα μπορεί η τρίχα να έγινε τριχιά .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,319 μηνύματα.
Εγώ δημοτικό θυμάμαι να βλέπουμε τσόντες πάντως, τότε που πάιζαν στην τηλεόραση . Πιο πολυ ήταν για σκανταλιά , παρά ότι χάσαμε και καμιά αθωότητα. Τραύμα έχω κάτι θρίλερ προσωπικά :|

Και στα 12 τα παιδιά μπορεί να φιλιούνται , 15-17 να κάνουν σεξ, άρα μπορεί η τρίχα να έγινε τριχιά .
Μιλάμε για παιδιά Τετάρτης δημοτικού. 10χρονα εν ολίγοις. Τα παιδιά στις μέρες μας πράγματι ωριμάζουν πολύ πιο γρήγορα ακόμα και από εμάς. Ήδη θεωρώ προσωπικά πως υπάρχει τεράστιο ηλικιακό χάσμα με τα ξαδέρφια μου. Τα οποία είναι απλά δέκα χρόνια μικρότερα και τους παραδίδουμε σιγά σιγά την σκιτάλη της νιότης εμείς οι 20+ :laugh:

Είναι τραγικά απίστευτη η διαφορά στο πώς είναι σήμερα τα 10-12χρονα με το πώς ήμασταν εμείς δέκα χρόνια πριν. Τα περισσότερα φέρονται όπως εμείς στα 16-18 μας. Όμως δεν είναι αυτό το πράγμα κάτι που πρέπει να το αποδεχτούμε και να το επικροτούμε. Η τρίχα δεν έγινε τριχιά. Ίσα ίσα θεωρώ πως αυτό ήταν η αφορμή για να κάνει η κοινωνία μας μια εσωτερική ανασκόπηση και αυτοκριτική στο προς τα που οδεύει, όπως έγινε και με την καταγγελία για βιασμό της Μπεκατώρου τρία χρόνια πριν που έκανε το πρώτο μεγάλο βήμα για να σπάσουν πολλά ταμπού στην κοινωνία μας γύρω από το θέμα. Να δούμε αν θα συμβεί το ίδιο και προς αυτό το θέμα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
1685222686725.png
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,715 μηνύματα.
Προσέξτε οι στρ8 μη δείτε καμιά γκει ταινία, είναι σίγουρο ότι μετά θα κατεβάσετε το grindr :crazy:

Πέρα από την πλάκα, που να μάθουν ότι σε άλλες χώρες έρχονται lgbtq άτομα, μιλάνε με τα παιδιά όλων των ηλικιών, γίνονται ενημερώσεις και πολλές άλλες ενέργειες για ένταξη. Θα φρίξουν
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,442 μηνύματα.
Προσέξτε οι στρ8 μη δείτε καμιά γκει ταινία, είναι σίγουρο ότι μετά θα κατεβάσετε το grindr :crazy:

Πέρα από την πλάκα, που να μάθουν ότι σε άλλες χώρες έρχονται lgbtq άτομα, μιλάνε με τα παιδιά όλων των ηλικιών, γίνονται ενημερώσεις και πολλές άλλες ενέργειες για ένταξη. Θα φρίξουν
Ε εντάξει. Το ότι είμαστε αρκετά πίσω σαν χώρα δεν είναι νέο.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,715 μηνύματα.
Ε εντάξει. Το ότι είμαστε αρκετά πίσω σαν χώρα δεν είναι νέο.
Ναι δεν είναι νεο. Όμως καλό είναι κάποιοι να το βλέπουν γιατί από τη μια θέλουν να λέγονται ευρωπαίοι και ότι είναι κομμάτι της ευρωπαικής κουλτούρας αλλά μόνο σε ό,τι τους συμφέρει, πχ να έχουμε όλοι το ευρω, έσπα κλπ αλλά στα υπόλοιπα θέματα να είμαστε το Ιραν της Μεσογείου :swoon2:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top