Το πολυβραβευμένο φιλμ «Αγόρια στο ντους» έδειξε η δασκάλα στους μαθητές Δημοτικού

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,615 μηνύματα.
1) Μπορείς να την δεις εδώ: Мaльчиkи в душe 2021 - поиск Яндекса по видео (yandex.ru)
αλλά μιλάει ρώσικα.
2) Η "ποινή" για τη δασκάλα θα είναι απλή σύσταση.
3) Σίγουρα η όλη φασαρία είναι εντελώς υποκριτική και ξεκίνησε από νεοναζί δικηγόρο.
4) Η ταινία είναι ακατάλληλη για παιδιά, όμως κάποιες ταινίες που περιέχουν άφθονη βία, μαστιγώματα, αγκάθινα στεφάνια και σταύρωση θεωρούνται κατάλληλες για όλες τις ηλικίες.


Εγώ θα έλεγα αντί ποινής ν α οργανωθούν σεμινάρια βιωματικά και μη απευθυνομενα σε εκπαιδευτικούς που θέλουν να προσεγγίζουν ευαίσθητα θέματα αποδοχής, ταυτότητας φύλου διαφορετικότητας.. Κακά τα ψέμματα..καλές οι προθέσεις πολλών από εμάς.. Αλλά δεν αρκούν οι ευσεβείς πόθοι ( τώρα θυμήθηκα την περίπτωση μαθήτριας που μου ανακοινώνει σε μήνυμα πως νιώθει ' αφυλο') πως να στηρίξω ένα τέτοιο παιδί που βρίσκεται σε σύγχυση;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,470 μηνύματα.
Σεμιναρια σε γονιους και οχι μονο να τελειωνουμε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Γιατι το θελει ο Βαλ και ο ντεβιλ και ολα τα ''άντρακια'' του ειδους τους που θελουν να ανεβαινει το εγω τους και να το παιζουν αντρακλες για να μην νιωθουν κομπλεξικα απο τις γυναικες που δεν ειναι υποχειρια των αντρων λεμε..τι δεν καταλαβαινεις αγαπουλα;
Τα αγορακια πρεπει απο μικρα να γινονται μαλακισμενα αντρακια...αρχηγακια,γαμικουλες και εξουσιαστες ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ αγαπουλα,ετσι ειναι ο σωστος ο αντρας λεμε...για να εχουν πεδιο υπαρξης ο βαλ,ο ντεβιλ και ολα τα σχετικα αντρακια λεμε.
Και εσυ πχια...τιποτα δεν καταλαβαινεις;

Διοτι λεμε δεν μπορει ο αντρας να μην ειναι αντρακλας με τα ουλα του καια υτο πρεπει να το μαθουμε στα μικρα ανιδεα αγορακια..
ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ ΛΕΜΕ..ΑΜ ΠΩΣ..

View attachment 116355
Αυτό είναι τοξικό:





Αυτό είναι μια χαρά:




Οκ. Κανένα πρόβλημα.


Εγω αν τυχει κανένας πόλεμος πάντως ή με απειλήσει κανένας, τον πρώτο θα ήθελα να με υπερασπιστεί. Δε σημαίνει ότι μισώ ή οτι φοβάμαι την δευτερη κυρία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,470 μηνύματα.
Αυτό είναι τοξικό:





Αυτό είναι μια χαρά:




Οκ. Κανένα πρόβλημα.
Δεν καταννοω καν τι δειχνεις.... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
Αν εχεις δει καποιο ποστ μου που να λεει οτι οι γυναικες πρεπει να μισουν τους αντρες δειξτο μου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι τί είναι τοξικό ή μη για εμάς...μα τί είναι τοξικό για τα παιδιά έως 10 ετών...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,470 μηνύματα.
Γιατί; Έγραψα κατι τετοιο πουθενά τώρα;
Γιατι μου βαζεις αυτην την φωτο;
Ως αντιπερασπισμο; Δηλαδη ποσο πιο βρεφος;
Τι σχεση εχουν αυτα που λεω εγω με την φωτο που εβαλες;
ΚΑΜΙΑ.
Μιλα μονο σου.
Παω στο αγορι μου.
Φιλια.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.
Έχουμε πλείστα ιστορικά και μη δεδομένα στα οποία έχει γίνει επιτυχώς αυτή η σύνδεση ξανά και ξανά.

Εαν θέλετε να πάτε κόντρα σε τουλάχιστον 5000 χρόνια καταγεγραμμένης ιστορίας, fine by me.

Ακόμα και η άποψή σας να περάσει, σε αντίθεση με την Ιστορία, γιατί είναι κακό να τα μαθει ένα αγόρι αυτά τα χαρακτηριστικά;
Οι καιροί αλλάζουν φίλε μου.
Οι νέοι (αγόρια και κορίτσια) θα αποκτήσουν χαρακτηριστικά, που δε θα τα διδάξει κάποιος. Όμως, υπάρχει περίπτωση, το κλισέ μοντέλο του παλιού άντρα, που δε συμβιβάζεται, που δείχνει παντού την <<μαγκιά>>, που δε μοιράζεται σκέψεις, δεν υποχωρεί, δε δείχνει αδυναμίες, παίρνει αυτό που θέλει με κάθε τροπο, αυτό μπορεί και να οδηγεί κάποιες φορές σε άσχημες συμπεριφορές απέναντι σε άλλους λιγότερο <<μάγκες>> άντρες και κυρίως απέναντι στο αδύνατο φύλο, τις γυναίκες.
Και εφόσον ζούμε σε εποχή που τα εγκλήματα σε βαρος γυναικών γίνονται γνωστά, ίσως φταίει και λίγο αυτή η μάτσο συμπεριφορά. Όχι πως μ ένα φιλμ 9 λεπτών θ αλλάξουν όλα, αλλά αυτός είναι ο προβληματισμός
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Η δύναμη ενός ανθρώπου δε μετριέται μόνο με τσαμπουκά και δυναμισμό που έχουν συνηθίσει οι ελληναρες "ξέρεις ποιος είμαι γω ρε;" Όχι ρε μάγκα δεν ξέρω, ποιος είσαι;

Πιο δυνατός είναι ο άνθρωπος που ο λόγος του μετράει, που προσπαθεί να είναι δίκαιος με όλους, που προσπαθεί να κάνει το καλό όχι μόνο για τον δυνατό αλλά κυρίως για τον αδύναμο. Και ένας τέτοιος άνθρωπος μπορεί να μη δείχνει αυτή τη δύναμη που έχει αλλά όταν τον χρειαστείς να σε βοηθήσει περισσότερο από έναν ματσό που μαμάει και δέρνει αλλά στα δύσκολα την κάνει.

Και προφανώς και υπάρχουν αδύναμοι άνθρωποι (για μένα όλοι οι άνθρωποι αδύναμοι είμαστε γιατί κανείς δεν έχει καταφέρει να φτάσει την μέγιστη αυτογνωσία και γνώση) αλλά ζούμε στην εποχή που αυτοί οι άνθρωποι δεν παραγκωνίζονται, δεν μπαίνουν στο περιθώριο, δεν καταδιώκονται ούτε χλευάζοντας παρά μαθαίνουν (ή αυτό είναι το ιδανικό) ότι είναι οκ να είναι διαφορετικοί, να μην ταιριάζουν με τους πολλούς, να τους αρέσουν άλλα πράγματα, να μην είναι δυναμικοί, να φοβούνται. Και όταν αυτό γίνει η νόρμα, περισσότεροι άνθρωποι σιγά σιγά θα παίρνουν δύναμη και αυτοπεποίθηση και θα ζουν ευτυχισμένοι στη διαφορετικότητά τους.

Και τότε οι γονείς θα μεγαλώνουν τα παιδιά τους διδάσκοντάς τους όχι πώς να επιτίθενται στο διαφορετικό αλλά πώς θα το αγαπούν, θα το ενσωματώνουν, θα το αγκαλιάζουν. Και τότε ο άντρας δε θα χρειάζεται να πρέπει να προσφέρει δύναμη και υλικά αγαθά σε μια γυναίκα για να την κρατήσει γιατί η γυναίκα θα έχει μάθει ότι αυτό που αποζητά είναι η αγάπη κι η συμπόνια κι όχι να έχει έναν σωματοφύλακα να "καθαρίζει" για αυτήν. Και τότε οι άνθρωποι δε θα είναι εχθροί αλλά φίλοι, δε θα μισούν παρά θα αγαπούν.

Δεν πιστεύω σε κανένα θεό αλλά η κατάσταση που περιγράφω παραπάνω και κανείς μας δε θα ζήσει να τη δει να παίρνει σάρκα και οστά γιατί ακόμα υπάρχουν άνθρωποι σαν τους γονείς αυτού του παιδιού, είναι για μένα η μέγιστη θεϊκή κατάσταση. Και δε θα χρειαστεί ένας θεός για να γίνει αλλά η αγάπη και η ενσυναίσθηση του ανθρώπου.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο δικηγόρος Κατσιβαρδάς (μέλος της συμμορίας Κασιδιάρη) υποβάλλει μηνύσεις σε όλους για την ταινία. Όχι σαν εκπρόσωπος της οικογένειας του παιδιού που (δήθεν) αρρώστησε, αλλά σαν πολίτης. Έτσι προσπαθεί να συντηρήσει το θέμα στα κανάλια. Τι κάνει κάποιος για λίγη δημοσιότητα και διαφήμιση!!

Δικηγόρος οικογ. 10χρονου: Κατέθεσε μήνυση κατά παντός υπευθύνου για την προβολή της ταινίας «Αγόρια στο ντουζ» | Watch (msn.com)

1685374472374.png
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Ναι, φαίνεται και από το φόρουμ, θα συμφωνήσω. Πώς κάποιοι "εκμεταλλεύονται" μια ταινία για να περάσουν τα δικά τους μηνύματα. Μαζί με το βασιλικό ας ποτιστεί κι η γλάστρα, ένα πράμα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Τι μηνύματα ?

Αυτό είναι τοξικό:

Σίγουρα τοξικό για το συκώτι αν πάρεις ό,τι πήρε ο σταλόνε για να γινει ετσι :bleh:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ο δικηγόρος Κατσιβαρδάς (μέλος της συμμορίας Κασιδιάρη) υποβάλλει μηνύσεις σε όλους για την ταινία. Όχι σαν εκπρόσωπος της οικογένειας του παιδιού που (δήθεν) αρρώστησε, αλλά σαν πολίτης. Έτσι προσπαθεί να συντηρήσει το θέμα στα κανάλια. Τι κάνει κάποιος για λίγη δημοσιότητα και διαφήμιση!!

Δικηγόρος οικογ. 10χρονου: Κατέθεσε μήνυση κατά παντός υπευθύνου για την προβολή της ταινίας «Αγόρια στο ντουζ» | Watch (msn.com)


Πω ρε φίλε. Η υπόθεση πάει ολοταχώς να γίνει παρωδία, όπως με το βιβλίο της Έρσης Σωτηροπούλου "Ζιγκ ζαγκ στις νεραντζιές" και τον μπαμπά Πλεύρη, για όσους θυμούνται.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΝΤΙΚΡΥΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μιλάμε για παιδιά Τετάρτης δημοτικού. 10χρονα εν ολίγοις. Τα παιδιά στις μέρες μας πράγματι ωριμάζουν πολύ πιο γρήγορα ακόμα και από εμάς. Ήδη θεωρώ προσωπικά πως υπάρχει τεράστιο ηλικιακό χάσμα με τα ξαδέρφια μου. Τα οποία είναι απλά δέκα χρόνια μικρότερα και τους παραδίδουμε σιγά σιγά την σκιτάλη της νιότης εμείς οι 20+ :laugh:

Είναι τραγικά απίστευτη η διαφορά στο πώς είναι σήμερα τα 10-12χρονα με το πώς ήμασταν εμείς δέκα χρόνια πριν. Τα περισσότερα φέρονται όπως εμείς στα 16-18 μας. Όμως δεν είναι αυτό το πράγμα κάτι που πρέπει να το αποδεχτούμε και να το επικροτούμε. Η τρίχα δεν έγινε τριχιά. Ίσα ίσα θεωρώ πως αυτό ήταν η αφορμή για να κάνει η κοινωνία μας μια εσωτερική ανασκόπηση και αυτοκριτική στο προς τα που οδεύει, όπως έγινε και με την καταγγελία για βιασμό της Μπεκατώρου τρία χρόνια πριν που έκανε το πρώτο μεγάλο βήμα για να σπάσουν πολλά ταμπού στην κοινωνία μας γύρω από το θέμα. Να δούμε αν θα συμβεί το ίδιο και προς αυτό το θέμα.
Το πρόβλημα είναι που φιλιούνται παιδιά ή που φιλιούνται γενικώς ;

Γιατί και στον τιτανικό πηδηχτήκανε πχ αλλά το είδαμε . Και πόσα άλλα. Σιγά τα αβγά.

Η σεξουαλικότητα μπορεί να ξεκινήσει με ένα σκαστό φιλί και να πάρει χρόνια μέχρι να κάνει το παιδί σεξ , δεν παίζουνε με τις κούκλες και ξαφνικά κάνουν σεξ . Οπότε εγώ , δεν θα πάθαινα υστερία , αν στα 10, το παιδί μου έβλεπε και μια ταινία.

Δεν χρειάζεται ανασκόπηση, κάποιοι απλά βρήκαν την εύκολη λύση να παρατάνε τα παιδιά τους στο ίντερνετ , αντί να τους λένε παραμύθια ή να τα τρέχουν στα πάρκα, δεν το κάνουν από την πολλή απελευθέρωση ..Αν και σαν γονιός συμβαδίζεις και λίγο με την εποχή αναγκαστικά , δεν θες το παιδί σου να μη μπορεί να προσαρμοστεί στην κοινωνία επειδή εσύ ζεις 300 χρόνια πίσω, αλλά υπάρχουν και αυτοί .
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΝΤΙΚΡΥΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
Δεν παρακολουθεις το thread ετσι; :P
Το χω ανεβάσει σε παλαιότερο ποστ
Είναι στα ρώσικα
Αλλά έχω φτιάξει υποτιτλους μεταφρασμενους (δεν είναι τελειοι βεβαια)
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν παρακολουθεις το thread ετσι; :P
Το χω ανεβάσει σε παλαιότερο ποστ
Είναι στα ρώσικα
Αλλά έχω φτιάξει υποτιτλους μεταφρασμενους (δεν είναι τελειοι βεβαια)
Να σου πω την αληθεια οχι,γιατι ο καθενας απο κατω εχει την δικη του αποψη και απλα γινεται ενας χαμος απο εκθεση ιδεων,οποτε γενικα δεν παρακολουθω τετοια θρεντ! Ναι εχεις δικιο το ειδα αφου ρωτησα,να σε καλα!
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια οχι,γιατι ο καθενας απο κατω εχει την δικη του αποψη και απλα γινεται ενας χαμος απο εκθεση ιδεων,οποτε γενικα δεν παρακολουθω τετοια θρεντ! Ναι εχεις δικιο το ειδα αφου ρωτησα,να σε καλα!
Δες το και πες μας την άποψη σου, εμπειρογνωμονα, θέλουμε και από ψυχολογική, αλλά και από ηθική πλευρά
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΝΤΙΚΡΥΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
Γιατί πανικοβλήθηκε τόσο πολύ αυτη η κοπέλα; Ενα φιλμ ειναι βρε παιδιά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top