Το σωστό μέγεθος

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και για να μην μιλάμε στον αέρα... :hehe:

ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΟΣ

Μέσος όρος μήκους ενός πέους σε χαλαρή στάση: 8,8 εκατοστά

Μέσος όρος μήκους ενός πέους σε στύση: 13 εκ.-16 εκ.

Το μεγαλύτερο πέος που έχει μετρηθεί μέχρι σήμερα: 33 εκατοστά

Το μικρότερο: 2 εκατοστά

Το μεγαλύτερο πέος του ζωϊκού βασιλείου: 3,35 μέτρα (της μπλε φάλαινας)

Μέση ποσότητα σπέρματος σε μια εκσπερμάτιση: 1-2 κουταλάκια του γλυκού

Μέσος όρος εκσπερματίσεων στη ζωή ενός άνδρα: 7.200 φορές

Μέσος όρος εκσπερματίσεων από αυνανισμό: 2.000

Μέσος όρος ποσότητας σπέρματος που ένας άνδρας παράγει στη ζωή του: 52,9 λίτρα

Μέση ταχύτητα εκσπερμάτισης: 56 χ.λ.μ./ ώρα

Μέσος όρος θερμίδων σε μια κουταλιά σπέρματος: 7

Πιο ερεθιστική ώρα της ημέρας/ εποχή του χρόνου, για έναν άνδρα: Νωρίς το πρωί/ Φθινόπωρο

Πιο αποτελεσματικοί τρόποι για να βελτιώσεις την σεξουαλική σου απόδοση: Κόψιμο του καπνίσματος, γυμναστική, και χάσιμο βάρους

Ποσοστό ανδρών που ομολογούν ότι αυνανίζονται: 60% Ποσοστό ανδρών που ομολογούν ότι αυνανίζονται τουλάχιστον μία φορά την ημέρα: 54%

Ποσοστό που ομολογεί ότι αισθάνεται ενοχές που αυνανίζεται τόσο συχνά: 41%

Χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ δυο στύσεων: Από 2 λεπτά μέχρι 2 εβδομάδες

Μέσος όρος στύσεων την ημέρα ενός άνδρα: 11

Μέσος όρος στύσεων κατά τη διάρκεια της νύχτας: 9

Διάρκεια ζωής του σπέρματος: 2 ½ μήνες (από την παραγωγή στην κατανάλωση!)

Πάχος του μέσου προφυλακτικού: .07χιλ

Πάχος των extra λεπτών προφυλακτικών: .05χιλ

Ταχύτητα με την οποία η ερωτική διέγερση ταξιδεύει από το δέρμα στον εγκέφαλο: 210 χλμ./ώρα

Όλα τα πέη έχουν μια ελαφρά κλίση προς τα αριστερά ή προς τα δεξιά. Δεν υπάρχει απόλυτα ίσιο πέος.

Οσμές που αυξάνουν την ροή του αίματος προς το πέος: Λεβάντα, Σοκολάτα, Γλυκόριζα.

Πηγή: Men's Health
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο πέος που έχει μετρηθεί μέχρι σήμερα: 33 εκατοστά
ε τον κακομοίρη :(

Το μικρότερο: 2 εκατοστά
κατς καλά, μιλάμε για ενήλικες ή για βρέφη; :confused:

Το μεγαλύτερο πέος του ζωϊκού βασιλείου: 3,35 μέτρα (της μπλε φάλαινας)
αυτό δεν είναι πέος, άγκυρα είναι.

Μέση ποσότητα σπέρματος σε μια εκσπερμάτιση: 1-2 κουταλάκια του γλυκού
κοφτά ή φουσκωτά; :hmm:

Μέση ταχύτητα εκσπερμάτισης: 56 χ.λ.μ./ ώρα
:O. χτυπάει χρυσό στο κατοστάρι δλδ... άτσα ο κοντός :clapup:

Μέσος όρος θερμίδων σε μια κουταλιά σπέρματος: 7
αυτό πώς το μετρήσανε; :D

Πιο ερεθιστική ώρα της ημέρας/ εποχή του χρόνου, για έναν άνδρα: Νωρίς το πρωί/ Φθινόπωρο
εμείς κοιμόμαστε και η τύχη μας δουλεύει... (ή μήπως μάς δουλεύει; :hmm: :D)

Μέσος όρος στύσεων κατά τη διάρκεια της νύχτας: 9
εγώ μία έχω, δεν ξέρω τι λέτε :P.

Όλα τα πέη έχουν μια ελαφρά κλίση προς τα αριστερά ή προς τα δεξιά. Δεν υπάρχει απόλυτα ίσιο πέος.
τι ελαφρά πιδίμ, εδώ κοντεύω να στρίψω κι εγώ αριστερά :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Nα προσθεσω και εγω κατι παραπανω για το πολυτιμο οργανο μας; :D

1.Η ταχυτητα που κινουνται τα σπερματα φτανει τα 15εκ/ωρα!! (βρε το σκατο το κυτταρακι ποσο γκαζωνει για να μπουκαρει στο γκαραζ!!)

2.Οσο αυτο για την ωρα,για τους ανδρες το καλυτερο ειναι στις 6-8 καθε πρωι (σκεφτειτε ποσες φορες ξυπνησατε εχοντας κανει σουρωτηρι το στρωμα).:P
Για τις γυναικες 4-6 (και οντως με ξυπνανε παντα οι περισσοτερες..καθως ξυπνουν ξαναμμενες!Το καλυτερο απο ολα!)

Oσο για την εποχη,δεν ειδα κατι διαφορετικο.Αντιθετα θα ελεγα χειμωνα ισως να ειναι πιο καλα απο οτι φθινοπωρο,καθως η ψυχολογια αλλαζει,τουλαχιστον οπως το αντιλαμβανομαι για μενα

3. 5 ml υγειους σπερματος περιεχουν 250-300 εκατ σπερματα.

4.Χρονος ζωης σπερματος μεσα στην μητρα 2-7 (!) μερες,αναλογα με τις συνθηκες στην καθε μητρα και ανθεκτικοτητα του σπερματος.To ωαριο 3 μερες εφοσον απελευθερωθει.

5.Η σωστη κυρτοτητα που πρεπει να εχει το πεος ειναι σε σχημα μπανανας (δεν μιλαω να στραβωνει σαν τεθλασμενη γραμμη για το δεξια ή αριστερα)
καθως αυτο ειναι το ιδανικοτερο και προσφερει την μεγαλυτερη απολαυση και στους 2 απο οτι ενα "ισιο" σαν ξυλο πεος.Ο λογος προφανης

6.Ο καθε ανδρας παραγει 1000 σπερματα / λεπτο μεχρι και τα 70+

7.Οσο για τις θερμιδες που εχει το σπερμα,βεβαιως και εχει καθως ειναι καθαρη πρωτεινη.Αν καταποθει διαλυεται αμεσως στο στομαχι λογω της τοξικοτητας των γαστρικων υγρων.

8.Το σπερμα διαφερει σε γευση απο αντρα σε αντρα,καθως εξαρταται σε μεγαλο βαθμο η γευση που εχει,απο το τι εχει φαει ο αντρας!!

9.Αριθμος παραγωμενων σπερματων στην ζωη ενος αντρα : 12 τρισεκατομυρια (ολο το συμπαν μπορουμε να γονιμοποιησουμε!!! :lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το μεγαλύτερο πέος που έχει μετρηθεί μέχρι σήμερα: 33 εκατοστά
Δεν θα ήθελα να τον γνωρίσω!!!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το μικρότερο: 2 εκατοστά
Αυτόν και αν δεν θα ήθελα΄!!!!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το μεγαλύτερο πέος του ζωϊκού βασιλείου: 3,35 μέτρα (της μπλε φάλαινας)
Δεν θα ξαναπώ ποτέ μου ότι έχω παχύνει σαν γαλάζια φάλαινα! δεν ξέρεις τι μπορεί να με περιμένει στη γωνία!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μέση ποσότητα σπέρματος σε μια εκσπερμάτιση: 1-2 κουταλάκια του γλυκού
πάλι καλά....

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μέσος όρος εκσπερματίσεων στη ζωή ενός άνδρα: 7.200 φορές

Μέσος όρος εκσπερματίσεων από αυνανισμό: 2.000
Ελπίζω να τις... μετράτε για να μην ξεμείνετε...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μέσος όρος ποσότητας σπέρματος που ένας άνδρας παράγει στη ζωή του: 52,9 λίτρα
Σε πόσες αμίτες αντιστοιχεί αυτό?

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μέση ταχύτητα εκσπερμάτισης: 56 χ.λ.μ./ ώρα
καλά κάνω λοιπόν που κάνω στο πλάι να μην το φάω στο μάτι....

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μέσος όρος θερμίδων σε μια κουταλιά σπέρματος: 7
Καλά που μου το είπες.... να το υπολογίσω στις θερμίδες της δίαιτας!


Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ δυο στύσεων: Από 2 λεπτά μέχρι 2 εβδομάδες
Πως πετυχαίνω πάντα τους τύπους των δίλεπτων απορίας άξιον είναι!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μέσος όρος στύσεων την ημέρα ενός άνδρα: 11
αχα.... δλδ δεν χαίρεται που με βλέπει... ειμαι απλά κάπου στο 8 του μέσου όρου του ε?

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μέσος όρος στύσεων κατά τη διάρκεια της νύχτας: 9
αυτό υπάρχει τρόπος να μειωθεί? με ενοχλεί στην μέση όταν κοιμάμαι...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Διάρκεια ζωής του σπέρματος: 2 ½ μήνες (από την παραγωγή στην κατανάλωση!)
περιλαμβανομένης πιθανής κλωτσιάς στα αχαμνά?

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ταχύτητα με την οποία η ερωτική διέγερση ταξιδεύει από το δέρμα στον εγκέφαλο: 210 χλμ./ώρα
δεν τον ξαναλέω ποτέ ξανα χοντρόπετσο!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όλα τα πέη έχουν μια ελαφρά κλίση προς τα αριστερά ή προς τα δεξιά. Δεν υπάρχει απόλυτα ίσιο πέος.
σαν να λέμε... από δω σε έχω από κει σε έχω που θα μου πας θα βρω το στόχο...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Οσμές που αυξάνουν την ροή του αίματος προς το πέος: Λεβάντα, Σοκολάτα, Γλυκόριζα.
και αυτό χρήσιμη πληροφορία.... από δω και πέρα για τα σεντόνια μαλακτικό λεβάντα!


:P :P :P :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ταχύτητα με την οποία η ερωτική διέγερση ταξιδεύει από το δέρμα στον εγκέφαλο: 210 χλμ./ώρα
Ειναι εντελως λαθος.
Το καθε νευρικο ερεθισμα του σωματος ταξιδευει με την ιδια ταχυτητα οπως ολα τα αλλα,ασχετως το σημειου του σωματος που δημιουργηθηκε.

Ταχυτητα ηλεκτρισμου = ~300.000 χμ/δευτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Πανεπιστήμιο του Saskatchewan του Καναδά.
94% των αντρών υπερεκτίμησαν το φυσιολογικό μέγεθος ενός πλαδαρού πέους.
13 εκ. νόμιζαν ότι είναι το μέγεθος του μέσου πλαδαρού πέους.
7,6-10,1 εκ. είναι το φυσιολογικό μήκος του πλαδαρού πέους.
11,9-13 εκ. είναι το φυσιολογικό μήκος ενός τεντωμένου πέους (είναι περίπου το ίδιο με το πέος σε στύση, αλλά θεωρείται η πιο ακριβής μέθοδος μέτρησης).
45% είχαν πέος 13 εκ. ή μεγαλύτερο σε στύση.
0% είχαν αφύσικο μέγεθος (λιγότερο από 7,5 εκ.).
59% ανακάλυψαν το κόμπλεξ τους για το μικρό τους πέος στα παιδικά τους χρόνια όταν άρχισαν να συγκρίνουν το δικό τους με αυτό των φίλων τους.
41% είπαν ότι το πρόβλημα ξεκίνησε στην εφηβεία όταν ξεκίνησαν να διαβάζουν τσόντες.
86% είπαν ότι η ανησυχία τους για το μέγεθός του εξαφανίστηκε όταν ενημερώθηκαν για το μέσο μέγεθος ενός πέους και πληροφορήθηκαν για το δικό τους.
Πηγη Menshealth.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Το πάχος μετράει περισσότερο όχι το μήκος τουλάχιστον για εμένα:) ,
αν και είμαι απο τις τυχερές:clapup:
και αυτό που λένε οι ψηλοί την έχουν μικρή δεν ισχύει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε; ποιός το λέει αυτό καλέ; :confused: το φυσιολογικό είναι το ακριβώς αντίθετο νομίζω, άμα έχεις δλδ μεγάλο κορμό, να έχεις μεγάλα χέρια, μεγάλα πόδια και... μεγάλο μεσαίο πόδι :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και για να μην μιλάμε στον αέρα... :hehe:

ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΟΣ

Μέσος όρος μήκους ενός πέους σε χαλαρή στάση: 8,8 εκατοστά

Μέσος όρος μήκους ενός πέους σε στύση: 13 εκ.-16 εκ.

Το μεγαλύτερο πέος που έχει μετρηθεί μέχρι σήμερα: 33 εκατοστά

Το μικρότερο: 2 εκατοστά

Πηγή: Men's Health

κάθηστε να το μετρήσω:redface: ,..............μισο λεπτάκι........... αμαν.......όχι ρε ****το 5 εκ. :teasing: ρε παιδια, οσο και να το έχεις δε έχει σημασία απότι ξερω ας μασ πουν και οι κυριες στο forum :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
5 εκατοστά σε στύση 'η σε χαλαρή φάση; Για να κρίνουμε δηλαδή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ειναι εντελως λαθος.
Το καθε νευρικο ερεθισμα του σωματος ταξιδευει με την ιδια ταχυτητα οπως ολα τα αλλα,ασχετως το σημειου του σωματος που δημιουργηθηκε.

Ταχυτητα ηλεκτρισμου = ~300.000 χμ/δευτ.
Όταν μεσολαβούν πολλά νεύρα, το σήμα επανεκπέμπεται πολλές φορές. Αυτό παίρνει χρόνο. Άσε δε που και μέσα στο ίδιο το νεύρο δεν υπάρχει κενό (300000km/sec είναι στο κενό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
λοιπόν για να μην μπερδευόμαστε, η ταχύτητα της ηλεκτρομαγνητκής ακτινοβολίας στο κενό (και όχι του ηλεκτρισμού) είναι 300.000km/sec και δεν εχει καμία σχέση με τη διάδοση του νευρικού ερεθίσματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
5 εκατοστά σε στύση 'η σε χαλαρή φάση; Για να κρίνουμε δηλαδή :P

πλάκα έκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γμτ...και ήθελα να κρίνω...Τώρα θα μείνω με την απόρια όλη την ζωή μου :P

P/S: Κι εγώ πλάκα κάνω 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ειναι εντελως λαθος.
Το καθε νευρικο ερεθισμα του σωματος ταξιδευει με την ιδια ταχυτητα οπως ολα τα αλλα,ασχετως το σημειου του σωματος που δημιουργηθηκε.

Ταχυτητα ηλεκτρισμου = ~300.000 χμ/δευτ.

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Όταν μεσολαβούν πολλά νεύρα, το σήμα επανεκπέμπεται πολλές φορές. Αυτό παίρνει χρόνο. Άσε δε που και μέσα στο ίδιο το νεύρο δεν υπάρχει κενό (300000km/sec είναι στο κενό).

Λοιπόοον να πω και εγω την σοφια μου ... :)
Απο τα λιγα που θυμαμαι απο το σχολειο (περασε καιρος απο τοτε..): Αλλο ταχυτητα φωτός (φωτονιου), άλλο ταχ ηλεκτρονιου (αλλο ζωο το φωτονιο, άλλο το ηλεκτρονιο) και άλλο ταχ ηλεκτρισμου. Στον ηλεκτρισμό, το ενα ηλεκτρονιο 'σπρωχνει' το αλλο (κατι σαν ντομινο δηλ) και το αποτελεσμα ειναι ηλεκτρισμος με ταχ c (περιπου?) Το καθε ηλεκτρονιο φυσικα ταξιδευει πολυ πιο αργα... Επισης ενα ηλεκτρόνιο απο μονο του, ειναι απλως ενα σωματιδιο που ταξιδευει με οποια την ταχυτητα εχει (και μπορουμε να το 'σπρωξουμε' και να το επιταχυνουμε, παντα μενει κατω κατω απο C βεβαια) και δεν ειναι ηλεκτρισμός.

Oσο για τα νευρικα σηματα, μεταδιδονται ηλεκρικά & χημικα εναλλαξ. Αρα η ταχυτητα μεταδοσης του σήματος ειναι πολυ μικρότερη απο c (ακομα και αν υποθεσουμε οτι τα 'ηλεκτρικά' κομματια του ταξιδιου γινονται με c). Ηλεκτρικά απο την μια ακρη του κυττάρου στην άλλη (νευρώνας? νευρονιο? δεν θυμαμαι.. neuron, τελος παντων) και χημικά (με νευρομεταβιβαστές) μεχρι το επομενο κυτταρο. Μετά ηλεκτρικα μεχρι την άλλη ακρη του 2ου κυτταρου, και ξανα-μανα με νευρομεταβιβαστες μεχρι το επομενο κυτταρο, κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Oσο για τα νευρικα σηματα, μεταδιδονται ηλεκρικά & χημικα εναλλαξ. Αρα η ταχυτητα μεταδοσης του σήματος ειναι πολυ μικρότερη απο c (ακομα και αν υποθεσουμε οτι τα 'ηλεκτρικά' κομματια του ταξιδιου γινονται με c). Ηλεκτρικά απο την μια ακρη του κυττάρου στην άλλη (νευρώνας? νευρονιο? δεν θυμαμαι.. neuron, τελος παντων) και χημικά (με νευρομεταβιβαστές) μεχρι το επομενο κυτταρο. Μετά ηλεκτρικα μεχρι την άλλη ακρη του 2ου κυτταρου, και ξανα-μανα με νευρομεταβιβαστες μεχρι το επομενο κυτταρο, κ.ο.κ
:worship:

Τι μαθαίνεις από forum!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό μου αρέσει στο e-steki. Σε άλλο φόρουμ ένα thread με τίτλο "Το σωστό μέγεθος" θα είχε γίνει μπ***λο. :D

(ελπίζω να μου συγχωρήσετε την άσχετη και ολίγον ψωνίστικη παρέμβαση :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εμ άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αυτό μου αρέσει στο e-steki. Σε άλλο φόρουμ ένα thread με τίτλο "Το σωστό μέγεθος" θα είχε γίνει μπ***λο.
Ενώ εδώ καταλήγουμε να εξηγούμε τη διαφορά field propagation speed και charge carrier velocity στο ηλεκτρικό ρέυμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Oσο για τα νευρικα σηματα, μεταδιδονται ηλεκρικά & χημικα εναλλαξ. Αρα η ταχυτητα μεταδοσης του σήματος ειναι πολυ μικρότερη απο c (ακομα και αν υποθεσουμε οτι τα 'ηλεκτρικά' κομματια του ταξιδιου γινονται με c). Ηλεκτρικά απο την μια ακρη του κυττάρου στην άλλη (νευρώνας? νευρονιο? δεν θυμαμαι.. neuron, τελος παντων) και χημικά (με νευρομεταβιβαστές) μεχρι το επομενο κυτταρο. Μετά ηλεκτρικα μεχρι την άλλη ακρη του 2ου κυτταρου, και ξανα-μανα με νευρομεταβιβαστες μεχρι το επομενο κυτταρο, κ.ο.κ


Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
:worship:

Τι μαθαίνεις από forum!

εεε... :worry: Μας τα μαθαινανε στη Βιολογια στη β'λυκειου (στην εποχη μου τουλαχιστον:redface: ), και μονο αυτα τα γενικα θυμαμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top