Υιοθεσία ορφανών παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια

Υιοθεσία ορφανών παιδιών απο ομόφυλα ζευγάρια. Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 162)
  • Ναι

    Ψήφοι: 98 60.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 54 33.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 10 6.2%

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Από τη μία δηλαδή "η κοινωνία δεν είναι έτοιμη" αλλά από την άλλη η κοινωνία "είναι πια απαθής" και "δεν ασχολείται", ειδικά αφού τα όποια κέντρα προβάλλουν w o k e αντζέντες.
Ε, οπότε ας μη φοβάται κάποιος ότι τα παιδιά ομόφυλων δεν θα γίνουν δεκτά από την κοινωνία και θα φάνε μπούλινγκ, αφού η κοινωνία δεν θα μπει στον κόπο. :hmm:

Είναι δεδομένο ότι και για το συγκεκριμένο νομοσχέδιο θα γίνουν διαδηλώσεις, ενδεχομένως και μεγάλες, όταν είμαστε πιο κοντά στην ψήφιση. Και σε μεγάλο βαθμό πιθανότατα θα κουβαλήσει και η εκκλησία. Μπορεί ο Ιερώνυμος να φαίνεται ότι θα κρατήσει μία πιο σοφτ στάση αλλά κατά τόπους μητροπολίτες νομίζω έχουν ήδη εκφράσει διαφωνίες.


το οποίο όπως βλέπω τώρα που μπήκα μετά από μήνες το έχουν εγκαταλείψει και οι τελευταίες συγκρατημένες φωνές.
Κι εσένα έχει πέσει η συχνότητα σου κι αν με ρωτάς λείπεις (ενδεχομένως και για τους ίδιους λόγους, εσύ ξέρεις).
Αλλά τι να πει κανείς, χίλια δίκια έχεις.
 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Όλοι βγήκαν στα κανάλια και είπαν το κοντό τους και το μακρύ τους ενώ μόνο η γνώμη τον ατόμων που ήταν σε ίδρυμα θα πρέπει να μετράει και κανενός άλλου. Δυστυχώς είναι αρκετά συχνό να βάζουν άσχετους να μιλάν για τα δικαιώματα μειονοτήτων στα ΜΜΕ, το είδαμε και σε προηγούμενα νομοσχέδια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,558 μηνύματα.
Πορείες γίνονται.
Εσύ Γιάννη έχεις κατέβει σε καμία πορεία για αυτά;

Κατεβαίνει...αφού ξέρει πόσοι ήταν στην Καμάρα...
Κια βεβαια κατεβαινει.Οταν προκειται υπερ της ΧΑΥΓΗΣ και τον Εγκληματια Κασιδιαρη. :yes:
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι βγήκαν στα κανάλια και είπαν το κοντό τους και το μακρύ τους ενώ μόνο η γνώμη τον ατόμων που ήταν σε ίδρυμα θα πρέπει να μετράει και κανενός άλλου. Δυστυχώς είναι αρκετά συχνό να βάζουν άσχετους να μιλάν για τα δικαιώματα μειονοτήτων στα ΜΜΕ, το είδαμε και σε προηγούμενα νομοσχέδια.
Θα μου επιτρεψεις να πω οτι βγαίνουν και κάποιοι άλλοι και λένε ακριβώς αυτά που ο απλός λαός φωναζει αλλά δεν προβάλλονται...

Αξίες το λέω και το ξαναλαεω !
Δυστηχως η αξία είναι μόνο υλική, χρηματική..

Οι άνθρωποι που κάποιοι υιοθετούν τις απόψεις τους είναι πουλημένοι στην μια και μοναδική τους αξία..
Άνθρωπος ο οποίος έχει κοστολόγηση τον εαυτό του με μια συγκεκριμένη τιμή αυτή την περιοδο ειδικα δεν έχει λόγο να μιλά για αξίες

Μόνο το jukebox με το ανάλογο τίμημα μπορεί να "μιλαει" κανένας άλλος εκτός και αν η αξία του ειναι ίδια με ενός αντικειμένου φτιαγμένο μόνο να μιλά κατά παραγγελία..

 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα μου επιτρεψεις να πω οτι βγαίνουν και κάποιοι άλλοι και λένε ακριβώς αυτά που ο απλός λαός φωναζει αλλά δεν προβάλλονται...

Αξίες το λέω και το ξαναλαεω !
Δυστηχως η αξία είναι μόνο υλική, χρηματική..

Οι άνθρωποι που κάποιοι υιοθετούν τις απόψεις τους είναι πουλημένοι στην μια και μοναδική τους αξία..
Άνθρωπος ο οποίος έχει κοστολόγηση τον εαυτό του με μια συγκεκριμένη τιμή αυτή την περιοδο ειδικα δεν έχει λόγο να μιλά για αξίες

Μόνο το jukebox με το ανάλογο τίμημα μπορεί να "μιλαει" κανένας άλλος εκτός και αν η αξία του ειναι ίδια με ενός αντικειμένου φτιαγμένο μόνο να μιλά κατά παραγγελία..
Είμαι αδιάφορη για το τι λέει ο απλός λαός. Τα μόνα άτομα που έχουν λόγο είναι τα παιδιά που μεγάλωσαν σε ίδρυμα χωρίς οικογένεια (διότι αυτοί οι άνθρωποι ξέρουν αν είναι καλύτερο να έχεις ομοφυλόφιλους γονείς ή να μην έχεις καν οικογένεια), όπως και τα παιδιά που έχουν ομοφυλόφιλους γονείς όπου μόνο ο ένας φαίνεται στα χαρτιά και μετά αν πεθάνει αυτός το παιδί θα πάει σε ίδρυμα. Δεν είναι ηθικό να παραμελούνται αυτά τα παιδιά. Δεν με νοιάζουν οι αξίες αν είναι να υποφέρουν αθώοι άνθρωποι.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,377 μηνύματα.
Εγώ επίσης βρίσκω προβληματικό και το «απο το να είναι στο ίδρυμα» ή και σε ερώτηση «προτιμάς να ναι στο ίδρυμα απο το να τα πάρουν ομόφυλα ζευγάρια»; Λες και θα τα δώσουμε σε σκατά.
Σε δυό ανθρώπους που αγαπιούνται και θα τα μεγαλώσουν με υπευθυνότητα και αγάπη θα τα δώσουμε.
Δεν καταλαβαίνω αυτόν τον διαχωρισμό με τους ετερόφυλους θετούς γονείς. Βγήκε κανείς να πεί «αχ ο Νικολάκης θα πάει να μείνει με τον κυρ Παντελή και την κυρά Λένω που κουβαλάνε σκατά στο κεφάλι αλλά καλύτερα απο το να ήταν στο ίδρυμα»; Που ενδεχομένως θα έπρεπε κιόλας.

κατάντια
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι αδιάφορη για το τι λέει ο απλός λαός. Τα μόνα άτομα που έχουν λόγο είναι τα παιδιά που μεγάλωσαν σε ίδρυμα χωρίς οικογένεια (διότι αυτοί οι άνθρωποι ξέρουν αν είναι καλύτερο να έχεις ομοφυλόφιλους γονείς ή να μην έχεις καν οικογένεια), όπως και τα παιδιά που έχουν ομοφυλόφιλους γονείς όπου μόνο ο ένας φαίνεται στα χαρτιά και μετά αν πεθάνει αυτός το παιδί θα πάει σε ίδρυμα. Δεν είναι ηθικό να παραμελούνται αυτά τα παιδιά. Δεν με νοιάζουν οι αξίες αν είναι να υποφέρουν αθώοι άνθρωποι.
Ας λογοδοτήσουν τότε σε όλα αυτά τα Βρεφακια που είναι στον Άγιο Στυλιανό και περιμένουν εκεί να δοθούν σε ετεροφυλα ζευγάρια αλλά δεν δίνονται τόσο απλά..


Απο χρόνια πριν πρέπει να είμαστε υπολογοι όχι τώρα ξαφνικά που μας έπιασε ο πόνος από μια κοινότητα που χρηματοδοτειται από τους συγκεκριμένους για άλλο σκοπό

Τώρα ξαφνικά θυμηκαν κάποια αυτά τα παιδιά..μεγαλύτερη υποκρισία δεν υπάρχει και αυτό πάλι έχει να κάνει με το σύστημα αξιών που όπως σωστά λέτε δεν είναι πολλοί που τους νοιάζει :(

Αφήστε τα παιδιά στην ησυχια τους και μακρυά από Σορους και ιδρύματα που έχουν το θράσος να βάζουν και εκεί τα χέρια τους ...
Σε όποιον αρέσει απλά, αλλιώς υπάρχει και το εξωτερικό που θαυμαζουν ας ζήσουν εκεί αφού θέλουν τόσο πολύ ποια ένα παιδί και δεν είναι απλά ένα ακόμα μέσο στα βρώμικα παιχνίδια τους :bye2:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο πρωθυπουργός είπε κάτι σωστό: "Με το νομοσχέδιο θα διορθωθούν κάποιες αδικίες, αλλά κανένας άλλος δεν πρόκειται να βλαφθεί". Κι όμως, αρκετοί αντιδρούν χωρίς λόγο σαν να τους γίνεται το μεγαλύτερο κακό. Απλά, βλέπω από μέρος τους μια αναίτια κακία. Ας το προσέξουν.

Fathers Day Love GIF by Hello All
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,753 μηνύματα.
Μπράβο στο ΚΚΕ, για άλλη μια φορά αποδεικνύει ότι εκτός από χιλιαστική οργάνωση είναι και αντιδραστικό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,156 μηνύματα.
Ας αφήσουμε τους οπισθοδρομικούς τουλάχιστον να ξεσπάνε και να κάνουν το circlejerk τους στο φόρουμ, το οποίο όπως βλέπω τώρα που μπήκα μετά από μήνες το έχουν εγκαταλείψει και οι τελευταίες συγκρατημένες φωνές.
Απλά καμιά φορά αγαπημένε μου βαριέσαι να τσακώνεσαι για τα ίδια και τα ίδια. Όπως λες κι εσύ, οι αλλαγές στην κοινωνία θα έρθουν θέλουν δε θέλουν μερικοί. Μιλάμε για ένα κράτος όπου πριν μερικές δεκαετίες υπήρχε ποινικοποίηση της μοιχείας. Κάποιοι θα ήθελαν ακόμα να υπάρχει πιθανώς. Η αδιαφορία είναι η καλύτερη τακτική καμιά φορά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,937 μηνύματα.
Οργανώνονται εν τέλει πορείες. Στη Θεσσαλονίκη θα κάνουν την Κυριακή οι Ενωμένοι Μακεδόνες. Το πρόβλημα είναι πως δεν στέκονται στα ουσιώδη ζητήματα αλλά ασχολούνται με το ομοφοβικό κόλλημα που έχουν. Για εμένα τα ζητήματα που προκύπτουν από όλο αυτό το κοινωνικό debate γύρω από το ζήτημα του γάμου και της υιοθεσίας δεν είναι αν θα αποκτήσουν εν τέλει αυτά τα δικαιώματα αλλά 1) Να μην τολμήσουν ποτέ να περάσουν το έκτρωμα Γονέας 1 και 2 για ετεροφυλόφιλους γονείς (καμμία σκέψη για δαιμονοποίηση πατρότητας και μητρότητας) 2) η παρένθετη μητρότητα ως θεσμός όχι μόνο να μην νομιμοποιηθεί για τους ομοφυλόφιλους αλλά και να απαγορευτεί και για τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια πάραυτα. Τα γυναικεία σώματα και τα παιδιά δεν είναι εμπορεύματα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,111 μηνύματα.
Απλά καμιά φορά αγαπημένε μου βαριέσαι να τσακώνεσαι για τα ίδια και τα ίδια. Όπως λες κι εσύ, οι αλλαγές στην κοινωνία θα έρθουν θέλουν δε θέλουν μερικοί. Μιλάμε για ένα κράτος όπου πριν μερικές δεκαετίες υπήρχε ποινικοποίηση της μοιχείας. Κάποιοι θα ήθελαν ακόμα να υπάρχει πιθανώς. Η αδιαφορία είναι η καλύτερη τακτική καμιά φορά.


Οφείλω να εκφράσω τη σαφή μου δυσαρέσκεια με αυτή την άποψη, δεδομένης και παρατεθείσης της άποψης στην οποία απαντάει, με τον τρόπο που εκείνη είναι αχρείαστα και άδικα εκπεφρασμένη.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να δυσφορεις μπροστά σε τέτοιες προσωπικότητες που θέλουν να αναλάβουν ένα παιδί;

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας μάλλον είστε ομοφοβικοι ...


https://www.facebook.com/reel/2500367150137256?s=yWDuG2&fs=e
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,912 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αυτός τελικά είναι από τους πιο σεμνούς και να πω την αλήθεια μου από αυτούς που αναγνωρίζω ότι είναι γεννημένος "τρίτο φύλο" δεν έγινε στην πορεία.
Γιαυτους πάντα ήθελα το καλύτερο και θεωρώ ότι είναι μια ξεχωριστή κατηγορία ατόμων που πρέπει να αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερο σεβασμό από το κοινωνικό σύνολο.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτός τελικά είναι από τους πιο σεμνούς και να πω την αλήθεια μου από αυτούς που αναγνωρίζω ότι είναι γεννημένος "τρίτο φύλο" δεν έγινε στην πορεία.
Γιαυτους πάντα ήθελα το καλύτερο και θεωρώ ότι είναι μια ξεχωριστή κατηγορία ατόμων που πρέπει να αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερο σεβασμό από το κοινωνικό σύνολο.
Δυσυχως ειναι τα θυματα των υπολοιπων, γιατι οταν θελουμε να μιλαμε για πραγματικα θυματα ειναι αυτοι που εξαιτιας ολων αυτων που αναφεραμε δεν θα απολαμβανουν την ζωη οπως δικαιουνται !

Τουλαχιστον αυτος εχει μια αλφα οικονομικη κατσταση και το παιδακι του θα προστατευτεί πηγαίνοντας το σε ενα ιδιωτικο σχολειο ..Μεγαλωνει και με την λεξη μητερα καθως ο ιδιος εχει φροντισει να ενημερωσει το παιδι του υπο ποιες προυποθεσεις εχει ερθει στο κοσμο ...
Τετοια περιστατικα αποδικνυουν περιτρανα πως μπορεις να γινεις σωστος γονεας χωρις να βαζεις μπροστα το εγωιστικο κομματι ακομα και με το σημερινο νομικο πλαισιω ...

Με τα υπολοιπα τι θα γινει ομως ?
Με τις υπολοιπες προσωπικοτητες πως θα προστατευτουν αυτα τα παιδια ?

Ελπιζουμε το νομοσχεδιο να πλαισιωθει οπως πρεπει !
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,523 μηνύματα.
Εμένα πλέον η απορία μου είναι , αν αξίζει η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους..προβληματίζομαι με την κατρακύλα μας :(

Τα πάντα ξεθωριάζουν μέρα με την μέρα.
έχουμε χάσει το μέτρο σαν κοινωνία απέναντι σε βασικούς πυλώνες ηθικής, φοβούμενοι να μην θεωρηθεί .....παλιό?... Δεν ξέρω ποια θα ήταν κατάλληλη λέξη να χρησιμοποιήσω, πάντως βάζει ο καθένας μας περισσότερο εγωιστικά τα θέλω του από τη λογική και ίσως αυτό να είναι μια αποτυχία του ανθρώπου στα πρότυπα που προσπαθεί να δημιουργήσει....Ο Θεός έπλασε άντρα και γυναίκα...αυτό. Τα υπόλοιπα είναι μοντέλο σύγχρονο απλά για να ταράζουν τις ισορροπίες.

Κούρασε το θέμα ας κανουν οτι θέλουν με τον γάμο αλλά όχι με τα παιδιά.
Δεν συμφωνώ με την τεκνοθεσία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,937 μηνύματα.
Αυτός τελικά είναι από τους πιο σεμνούς και να πω την αλήθεια μου από αυτούς που αναγνωρίζω ότι είναι γεννημένος "τρίτο φύλο" δεν έγινε στην πορεία.
Γιαυτους πάντα ήθελα το καλύτερο και θεωρώ ότι είναι μια ξεχωριστή κατηγορία ατόμων που πρέπει να αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερο σεβασμό από το κοινωνικό σύνολο.
Δεν υπάρχει τρίτο φύλο. Άντρες νιώθουν και οι ομοφυλόφιλοι. Δεν είναι διαφορετικό φύλο, απλά δεν έλκονται από το γυναικείο φύλο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top