Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και μάλιστα τις περισσότερες φορές οι άντρες κολλητοί είναι πολύ καλύτεροι από τις γυναίκες..
το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές και γι αυτό τώρα πια κάνω παρέα σχεδόν μόνο με αγόρια.

Αρκεί βεβαίως να μπορείς* να ξεχωρίζεις τους κολλητούς από τους κόλακες.


* ο β' ενικός είναι συμβατικός, δεν πηγαίνει αποκλειστικά σε σένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
μόνο ο χρόνος δείχνει αν μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ δύο ανθρώπων, δεν είναι θέμα φύλου είναι θέμα χαρακτήρα.......

υπάρχουν γυναίκες που έχουν κολλητούς άντρες που έλκονται απο το ίδιο τους το φύλο,
υπάρχουν γυναίκες που έχουν κολλητό κάποιο παιδικό φίλο, που μεγαλώσαν μαζί στην ίδια γειτονιά
υπάρχουν γυναίκες που επιλέγουν να έχουν φιλίες με μεγαλύτερους άντρες και να τους συμβουλεύονται για θέματα ζωής
κλπ κλπ κλπ..................

υποσυνείδητα σε μια φιλία ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα μπορεί να υπάρχει ερωτική έλξη μεταξύ τους, αν και εφόσον κάτι σου βγάζει ο άλλος πέρα από φιλία, συντροφικότητα ή παρέα, αν σε ελκύουν ερωτικά στοιχεία της εξωτερικής και εσωτερικής ομορφιάς του...... από την άλλη πλευρά όμως δεν ειναι απαραίτητο να σε ελκύουν όλοι οι αντρες ή αντίστοιχα όλες οι γυναίκες.......γιατί τότε όλοι εν δυνάμει θα μπορούσαμε να είμαστε ερωτευμένοι ή να θέλουμε να κάνουμε έρωτα με τους πάντες........

όλα υπό συνθήκες είναι και κυρίως το ποιος είναι απέναντι σου.......

πιστεύω ότι τα κριτήρια που επιλέγεις κάποιον ως φίλο είναι πολύ διαφορετικά από αυτά που τον επιλέγεις ως σύντροφο..... απλά δεν χρειάζεται να τα βάζουμε τόσο πολύ σε κουτάκια γιατί έτσι χάνουμε και το νόημα της ζωής.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
οπως μπορει να ειναι φιλες δυο γυναικες ενοειται πως μπορει να ειναι και μια γυναικα με εναν αντρα οι προυποθεσεις ειναι οι ιδιες κατα τη γνωμη αρκει να μη μπερδευουμε τη φιλια με την ελξη για το αντιθετο φυλο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τώρα πια κάνω παρέα σχεδόν μόνο με αγόρια.
ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο απο γυναικες..;)

απο ανδρα δεν εχω ακουσει συχνα .κανω παρεα μονο με γυναικες..:P

τι γινετε γυναικες?λετε εμας σεξιστες και φαλλοκρατες και τις μεγαλυτερες κατηγοριες για το φυλο σας τις κανετε εσεις?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο απο γυναικες..;)

απο ανδρα δεν εχω ακουσει συχνα .κανω παρεα μονο με γυναικες..:P

τι γινετε γυναικες?λετε εμας σεξιστες και φαλλοκρατες και τις μεγαλυτερες κατηγοριες για το φυλο σας τις κανετε εσεις?:confused:
Και εδώ κυρίες και κύριοι :)


.... βλέπουμε για 8296464524899 φορά , τον αγαπητό μας Άγγελο
από μισής γραμμής απάντηση , συν δυο συμμαθήτριές του στο νηπιαγωγείο που κάναν παρέα μόνο
με το Κωστίκα και τον Γιωρίκα , κι όχι με την Αννούλα και το Μαρικάκι , να καταλήγει στο ίδιο
συγκλονιστικό , αναμασημένο γενικευμένο επιμύθιο .



Μόνο που κάτι του λείπει βρε Άγγελούνο μου
:hmm:
....αααα , ναι !! οι αναρχικοί , μπαχαλάκηδες κλπ ..
για κάνε μια επεξεργασία βρε ομορφόπαιδο …. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο απο αναρχομπαχαλάκηδες..;)

απο οπαδό του λάος δεν εχω ακουσει συχνα .κανω παρεα μονο με αριστερούς..:P

τι γινετε τζίπρες και κουκουέδες?λετε εμας φασίστες και τραμπούκους και τις μεγαλυτερες κατηγοριες για το φυλο σας τις κανετε εσεις μην μπορώντας να φτιάξετε ένα ενιαίο κόμμα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και εδώ κυρίες και κύριοι :)


.... βλέπουμε για 8296464524899 φορά , τον αγαπητό μας Άγγελο
από μισής γραμμής απάντηση , συν δυο συμμαθήτριές του στο νηπιαγωγείο που κάναν παρέα μόνο
με το Κωστίκα και τον Γιωρίκα , κι όχι με την Αννούλα και το Μαρικάκι , να καταλήγει στο ίδιο
συγκλονιστικό , αναμασημένο γενικευμένο επιμύθιο .



Μόνο που κάτι του λείπει βρε Άγγελούνο μου
:hmm:
....αααα , ναι !! οι αναρχικοί , μπαχαλάκηδες κλπ ..
για κάνε μια επεξεργασία βρε ομορφόπαιδο ….
απλα μια παρατηρηση των γεγονοτων κανω....
επωδυνη βεβαια.. αλλα τι να κανουμε..

βρειτε μου εσεις μια ερμηνεια. αν η δικια μου ειναι λαθος..

και για να μιλησω σοβαρα ,δεν το βρισκω υγιες αυτο το θεμα..το να κανει μια γυναικα παρεα μονο με ανδρες και να λεει τετοια παρομοια..δειχνει απλα κομπλεξ απεναντι στο φυλο της.. και ψυχολογικα κενα

πως να εκτιμησεις ενα ανθρωπο και το φυλο του οταν το κατηγορει ο ιδιος?
οι γυναικες κανουν δυσκολοτερα φιλιες απο οτι οι ανδρες..αλλα απο οτι εχω δει ακομα και σε ερευνες αν τις καταφερουν αυτες μπορει να ειναι πιο ισχυρες ακομα και απο των ανδρων ;)
μη ξεχναμε οτι οι γυναικες φιλες λενε μεταξυ τους πραγματα που οι ανδρες δεν λενε..;)

εγω θελω γυναικες που χαιρονται που ειναι γυναικες και εχουν και εστω λιγες φιλες.. και δεν θελουν να το παιξουν ανδρες ή να κανουν "περα" μονο με αυτους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
φυσικα!!με τον κολλητο μου εχω πολυ καλες σχεσεις.Αφου θειουλη τον φωναζω και αυτος εμενα ανιψακι... τετοιοοο πραγμα!:D
Ολο χαζομαρες κανουμε-λεμε μαζι και βεβαια βγαινω και με την παρεα του και κανενα προβλημα:)
Αν και πολλα ατομα με ρωτησαν αν παιζει κατι..και μια συγκεκριμενα μια κοπελα μου ειχε πει πως δεν πιστευει σε φιλια αναμεσα σε ατομα αντιθετου φιλου..χμμμ πιστευω πως απλα εχει αδικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Εγω παλιοτερα ειχα 2 αντρες κολλητους!:D ο ενας αποδειχθηκε γκει:P :redface:αλλα δεν εχει σημασια! ηταν κολλητοι μου! τους ελεγα τα παντα και μου λεγανε τα παντα!:clapup::clapup: μεγαλωνοντας βεβαια συνηδειτοποιησα οτι γινεται ολο και πιο δυσκολο η κολλητη παρεα με αντρες!!! γιατι αυξανεται το ερωτικο στοιχειο (οχι απαραιτητα βεβαια ), αλλαζει ο τροπος σκεψεις και των 2..
Ετσι εχω καταληξει να κανω κολλητη παρεα με κοπελες αλλα παντα να εχω και πολυ καλη φιλικη σχεση με αντρες!!:D:D Θεωρω οτι εαν θελουν γινονται πολυ καλοι φιλοι και πολυ καλη παρεα!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε Άγγελε, αδυνατείς πάλι να δεις το προφανές.
Αν ένας άντρας βγει και πει "κάνω παρέα μόνο με γυναίκες" οι ομόφυλοι του (τουλάχιστον) θα τον στολίσουν με διάφορα όχι ιδιαίτερα κολακευτικά για την κοινωνία μας προσωνύμια. Αν το πει μια γυναίκα, όλα καλά, ορισμένοι το θεωρούν ακόμα και προτέρημα (κακώς προφανώς). Γιατί συμβαίνει αυτό; Για τους γνωστούς λόγους: υποβόσκουσα αντίληψη ότι άντρες > γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βρε Άγγελε, αδυνατείς πάλι να δεις το προφανές.
Αν ένας άντρας βγει και πει "κάνω παρέα μόνο με γυναίκες" οι ομόφυλοι του (τουλάχιστον) θα τον στολίσουν με διάφορα όχι ιδιαίτερα κολακευτικά για την κοινωνία μας προσωνύμια. Αν το πει μια γυναίκα, όλα καλά, ορισμένοι το θεωρούν ακόμα και προτέρημα (κακώς προφανώς). Γιατί συμβαίνει αυτό; Για τους γνωστούς λόγους: υποβόσκουσα αντίληψη ότι άντρες > γυναίκες.
αρνεισαι να δεις την πραγματικοτητα...

για τη δυσκολεια της γυναικειας φιλιας ο κοσμος το εχει τουμπανο και σεις κρυφο καμαρι...
και περισσοτερο τα λενε οι γυναικες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos_107

Νεοφερμένος

Ο panos_107 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγώ προσωπικά πιστεύω ότι "υπαρχρει" πραγματική φιλια μεταξύ γυναικα και άνδρα στα πρώτα στάδια της 3-4 μήνες μπορεί περισσότερο η και λιγότερο μετά όμως αρχίζει ο ένας να ερωτεύεται τη άλλον ενδόμυχα στο υποσυνείδητο χωρίς να το καταλάβει και όλα έρχονται μέχρι να δώσουν το πρώτο φιλί μετά από κει και πέρα άσε τα πράγματα να κυλήσουν ομαλά.αλλα είναι εντελώς μαλακια να χωρίσουν για κάποιο ασήμαντο λόγο.και αν γίνει αυτό να παραμείνουν φίλοι αν και πιστεύω ότι δεν μπορεί να συμβεί αυτό επειδή ο ένας θα έιχει τη απογοήτευση του αλλου

αυτή είναι η γνώμη μου

είναι στην φυση του άνδρα ας το πούμε να "ερωτευτε" γυναίκες οποτε δεν μπορείς να κανεις πολύ παρέα χωρίς κάποια στιγμή να τη ερωτευτείς γιατί είναι γυναικα και είσαι άνδρας κακά τα ψέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
είναι στην φυση του άνδρα ας το πούμε να "ερωτευτε" γυναίκες οποτε δεν μπορείς να κανεις πολύ παρέα χωρίς κάποια στιγμή να τη ερωτευτείς γιατί είναι γυναικα και είσαι άνδρας κακά τα ψέματα

και αμα δεν εισαι του στυλ του τι γινεται?:P
Δεν ειναι ολες οι γυναικες--> γυναικες..υπαρχουν και τα αγοροκοριτσα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Πιστευω οτι υπαρχει φιλια μεταξυ ανδρα-γυναικας κυριως αν τα 2 ατομα ειναι φιλοι απο την παιδικη ηλικια..Παντως ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθουν τα πραγματα σε μια τετοια φιλικη σχεση..:confused:

μετά όμως αρχίζει ο ένας να ερωτεύεται τον άλλον ενδόμυχα στο υποσυνείδητο χωρίς να το καταλάβει

:hmm: νομιζω πως σ'αυτο συμφωνω κατα καποιο τροπο...ισως και να νομιζει οτι αρχιζει να ερωτευεται τον αλλον χωρις να ισχυει στην πραγματικοτητα... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οι παραπάνω καταχωρήσεις μου φαίνεται πως καταδεικνύουν μια μοναξιά. Σαν, μόλις μοιραστείς μεγαλύτερα κομμάτια του εαυτού σου με έναν άνθρωπο να σκέφτεσαι ότι "να τος, τον βρήκα", λες και συναλλάζουμε κομμάτια του εαυτού μας τόσο δύσκολα που η φιλία και ο έρωτας να γίνονται ένα... απλώς ανρώπινη επαφή χωρίς τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarisfo

Νεοφερμένος

Ο xarisfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εμένα πάντως η πραγματική (και το εννοώ) φιλία με τη γυναίκα μου, μετατράπηκε σε έρωτα και γάμο! Και είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
επιφυλάσσομαι να σου δώσω συγχαρητήρια , μόλις αλλάξεις την ηλικία σου :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
απο τη στιγμη που δεν υπαρχει το ερωτικο συναισθημα απο καμια απ'τις δυο πλευρες γιατι οχι??εγω προσωπικα θεωρω πως ειναι πολυ πιο δυσκολο να υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ δυο γυναικων η ανδρων λογω του ανταγωνισμου(κυριως στην εφηβια)και η ιδια πολλες φορες προτιμω να εμπιστευτω εναν ανδρα φιλο μου και να του ζητησω να με βοηθησει να βρω λυση σε ενα προβλημα μου παρα την κολλητη μου,γιατι ξερω πως μπορουμε να συνεννοηθουμε καλυτερα...(βεβαια αυτο ισχυει αναλογα με την περισταση...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fnou

Νεοφερμένος

Η fnou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
πιστευω πως ναι μπορει να υπαρξει:)
αν και ειναι δυσκολο ο ενας να καταλαβει τον αλλων πολλες φορες,αλλα αυτο ξεπερνιεται...
η συμβουλη και η παρεα ειναι παντα συμβουλη και παρεα ανεξαρτητα το φυλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top