Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Έχω και ελεύθερους φίλους βρε Ντέβιλ, αλλά ποιος σου είπε ότι δεν νταραβερίζομαι με κάποια και έχω ταυτόχρονα και φίλες; Δεν μπορείς να το κάνεις συνδυαστικά αυτό;
Ε νταξει αμα τα προλαβαινεις όλα οκ. Να βγαίνεις με τη δικιά σου να βλέπεις κ φίλους με φίλες ξεχωριστά , να δουλεύεις , να μπαινεις και εδω οκ... Τι να πω. Εγω δεν θα προλάβαινα.

Λοιπόν, θεωρώ πως το να κάνεις παρέα με άτομα του αντίθετου φύλου χωρίς να σε απασχολεί η ερωτική έκβαση της σχέσης έχει πολλαπλά οφέλη.

1. Μαθαίνεις να αγαπάς πλατωνικά τις γυναίκες (ή τους άντρες, αντίστοιχα) και να μην περιορίζονται τα όποια συναισθήματά σου γι' αυτές στα ερωτικά.

Tι εννόεις οτι θα αγαπάω πλατωνικά τις γυναικες....
2. Η φιλική συναναστροφή είναι απαλλαγμένη από την ανάγκη να εντυπωσιάσεις, οπότε μπορεί να μην είναι τόσο "spicy", αλλά συχνά είναι πιο αληθινή.

Σε μια υποψηφια ερωτική επαφή δεν πάω να εντυπωσιάσω.... απλα εξωτερικευω την διάθεση μου που ειναι μεγάλη και ίσως έντονη μπροστά σε κάποια κοπέλα που θα τυχει να μου κάνει ερωτικό κλίκ.... Απλα μέσω αυτης της διάθεσης η κοπελα ενδεχεται να εντυπωσιαστει οπως κ απο άλλα πραγματα πάνω μου... δεν πάω επιτηδευμενος να εντυπωσιάσω... κάθε άλλο. Ειμαι παντα αυθορμητος και ο εαυτός μου.
3. Σε βοηθά να απαλλαγείς από τους στερεοτυπικούς ρόλους του φύλου σου τους οποίους έχεις ασυνείδητα εσωτερικεύσει. Μια φίλη θα σε φέρει πολύ πιο εύκολα σε επαφή με τη θηλυκή σου πλευρά απ' ό,τι ένας φίλος ή μια ερωτική σύντροφος. Αυτό με τη σειρά του, σε κάνει να βλέπεις πιο βαθιά μέσα σου και να φτάνεις σε ένα νέο επίπεδο συνειδητότητας.

Με την ποιά ; :P

4. Σε φέρνει σε επαφή με μια πληθώρα γυναικών που δεν είναι "ο τύπος σου". Αυτό από μόνο του έχει να σου μάθει πολλά και για τον εαυτό σου, και για τους ανθρώπους γενικότερα.

To ιδιο μπορει να συμβει και όταν βγαινω με κάποια που γνωρισα τυχαια και μέχρι τοτε δεν την ξέρω....
5. Μπορείς να διανύεις μεγαλύτερα διαστήματα χωρίς να ψάχνεσαι.
Σορρυ δεν ειμαι σε τέτοια φάση.... δηλαδη να μην ψάχνομαι. Ξέρω πως οι περισσοτεροι εκει έξω κάνουν τους δυσκολους για να εντυπωσιάσουν αλλα εγω δεν ειμαι έτσι. Θεωρω οτι δεν υπάρχει κανεις λογος να το παιξεις δυσκολος ειδικα στην αρχη εφοσον γουστάρεις να κανεις γνωριμιες κ τελικά να βρεις την μια κ μοναδική γυναικα ωστε να την επιλέξεις να κανετε σχέση.

Εκτος αυτων... δειχνω πολύ άμεσα τις προθεσεις μου.... αν απλα το αποφασισω χωρις να σκέφτομαι μήπως το ένα κ μήπως το άλλο... πολυ πολυ θα φά ενα άκυρο... αλλα κάποιοι νομιζουν οτι μπορουν να παιξουν.... μεσοβέζικα δεν παιζεις... παιζεις επενδύοντας και ρισκάροντας... δινοντας στη γυναικα να καταλαβει οτι δεν εισαι ούτε ντεμί ουτε φιλικά.... οποιος παιζει έτσι θα το χάσει το παιχνιδι... και οποια το παιζει δύσκολη... ισως θέλει ακομη πιο αποφασιστικες κινησεις κ ατάκες... αρκει να το αποφασισει ο άντρας να παιξει.... ακομη κ αν χάσει. Το παιχνιδι να κατακτησεις μια γυναικα ειναι πιο σημαντικο απο το να φάς μια χυλόπιτα. Προσωπική άποψη. Πλέον δεν σκέφτομαι κάν τον εγωισμο μου εκτος κ αν εχω δει οτι η κοπελα δεν θέλει οποτε δεν θελω να γινω πιεστικός.

Αν κάθε φορά που είσαι single, συναναστρέφεσαι μόνο με άντρες, αργά ή γρήγορα θα θες και μια γυναικεία παρουσία στη ζωή σου για αλλαγή. Αυτό μπορεί να σε βάλει στο τρυπακι να κυνηγάς πολύ περισσότερο τις γυναίκες, με αποτέλεσμα να γίνεσαι λιγότερο επιλεκτικός και να πέφτει το επίπεδο των ερωτικών σου συναναστροφών.

Δεν συναναστρεφομαι μονο με άντρες... παντα μιλάω κ με γυναικες... χωρις να έχουμε κάτι ουσιαστικό. Απλα δεν θα έβγαινα συνέχεια μαζί τους φιλικά γιατι θα το θεωρουσα ανώφελο.

Ενώ όταν περιβάλλεσαι από γυναίκες με τις οποίες έχεις μια ουσιαστική επαφή σε τακτική βάση, υποσυνείδητα αρχίζεις να γίνεσαι λίγο πιο επιλεκτικός στα ερωτικά σου γιατί δύσκολα θα μπεις σε σχέση με κάποια που υστερεί σε χαρακτήρα και μυαλό από τις φίλες σου. Έχεις ένα ασυνείδητο μέτρο σύγκρισης, εκτός κι αν μιλάμε για σκέτο σεξ που εκεί όπως καταλαβαίνεις είναι εντελώς διαφορετικά τα κριτήρια επιλογής.

χαχα το ηξερα οτι θα το πεις αυτο με τις φιλες !!!! Τους φιλους δεν τους ξέρεις τοσο καλα οσο νομιζεις πάντοτε... κ μην τους μπλέκεις στα ερωτικά σου... εκτος κ αν έχουν να σου γνωρισουν μια καλη περίπτωση που πιστευουν οτι ταιριαζετε και ειναι καλοπροαιρετοι σε αυτο. Εσυ θα κάνεις σχέση δεν θα κάνει η ΄φιλη σου... αρα η αποφαση θα ειναι δική σου.

Για να γινεις επιλεκτικος στα ερωτικα σου πρέπει να δοκιμάσεις πράγματα και να δεις τι σου ταιριάζει.... μη περιμενεις να γινεις επιλεκτικη .. απο θεωρητικες συζητησεις με φιλες σου... τον αλλον τον ζεις σε μια σχέση απο τον χρόνο κ μετά !!! Τοτε αρχιζουν να βγαινουν....

Μιλαω πάντα απο τη δική μου εμπειρια. Μέσα απο τις σχέσεις γνωριζεις και τον δικο σου εαυτό....

Στο σκέτο σέξ τι εννοεις ακριβως.... κανένα σέξ για μενα δεν ειναι σκέτο.... το σέξ ειναι οτι πιο όμορφο υπάρχει ακομη κ με επαγγελματία να το κάνει κάποιος... πρέπει να το γουστάρει... και να το ζεί... δεν ειναι αγγαρεία. Αυτά τα ολίγα... Άνθρωπος που ευχαριστιέται το σέξ... ειναι ευτυχισμένος κ πάει στη δουλειά του χαρούμενος επισης ειναι υγιής σωματικά και ψυχικά.... Αμα βλέπεις το σέξ ως σκέτο και ως αγγαρεία.... άστο... (οχι εσύ , γενικά...) απλα το σέξ μεσα στη σχέση που εχεις κ άλλα αισθηματα ειναι το απόλυτο !

πολλα στερεότυπα έχει ο κόσμος... και δεν τον αφήνουν να απολαύσει τη ζωούλα του στο επακρο..... :D :D

Αυτο καταλαβαινω εγώ.... πάντως οταν γυριζω πισω κ σκεφτομαι ακόμη και τις αποτυχημένες προσεγγισεις... σκέφτομαι οτι τουλάχιστον έκανα αυτο που ήθελα... και έδειξα σε κάποιες οτι υπάρχουν κ άντρες ακομη που θα προσεγγισουν αποφασιστικά και με τόλμη. Και αυτο το γουστάρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Tι εννόεις οτι θα αγαπάω πλατωνικά τις γυναικες....


Σε μια υποψηφια ερωτική επαφή δεν πάω να εντυπωσιάσω.... απλα εξωτερικευω την διάθεση μου που ειναι μεγάλη και ίσως έντονη μπροστά σε κάποια κοπέλα που θα τυχει να μου κάνει ερωτικό κλίκ.... Απλα μέσω αυτης της διάθεσης η κοπελα ενδεχεται να εντυπωσιαστει οπως κ απο άλλα πραγματα πάνω μου... δεν πάω επιτηδευμενος να εντυπωσιάσω... κάθε άλλο. Ειμαι παντα αυθορμητος και ο εαυτός μου.


Με την ποιά ; :P



To ιδιο μπορει να συμβει και όταν βγαινω με κάποια που γνωρισα τυχαια και μέχρι τοτε δεν την ξέρω....

Σορρυ δεν ειμαι σε τέτοια φάση.... δηλαδη να μην ψάχνομαι. Ξέρω πως οι περισσοτεροι εκει έξω κάνουν τους δυσκολους για να εντυπωσιάσουν αλλα εγω δεν ειμαι έτσι. Θεωρω οτι δεν υπάρχει κανεις λογος να το παιξεις δυσκολος ειδικα στην αρχη εφοσον γουστάρεις να κανεις γνωριμιες κ τελικά να βρεις την μια κ μοναδική γυναικα ωστε να την επιλέξεις να κανετε σχέση.

Εκτος αυτων... δειχνω πολύ άμεσα τις προθεσεις μου.... αν απλα το αποφασισω χωρις να σκέφτομαι μήπως το ένα κ μήπως το άλλο... πολυ πολυ θα φά ενα άκυρο... αλλα κάποιοι νομιζουν οτι μπορουν να παιξουν.... μεσοβέζικα δεν παιζεις... παιζεις επενδύοντας και ρισκάροντας... δινοντας στη γυναικα να καταλαβει οτι δεν εισαι ούτε ντεμί ουτε φιλικά.... οποιος παιζει έτσι θα το χάσει το παιχνιδι... και οποια το παιζει δύσκολη... ισως θέλει ακομη πιο αποφασιστικες κινησεις κ ατάκες... αρκει να το αποφασισει ο άντρας να παιξει.... ακομη κ αν χάσει. Το παιχνιδι να κατακτησεις μια γυναικα ειναι πιο σημαντικο απο το να φάς μια χυλόπιτα. Προσωπική άποψη. Πλέον δεν σκέφτομαι κάν τον εγωισμο μου εκτος κ αν εχω δει οτι η κοπελα δεν θέλει οποτε δεν θελω να γινω πιεστικός.



Δεν συναναστρεφομαι μονο με άντρες... παντα μιλάω κ με γυναικες... χωρις να έχουμε κάτι ουσιαστικό. Απλα δεν θα έβγαινα συνέχεια μαζί τους φιλικά γιατι θα το θεωρουσα ανώφελο.



χαχα το ηξερα οτι θα το πεις αυτο με τις φιλες !!!! Τους φιλους δεν τους ξέρεις τοσο καλα οσο νομιζεις πάντοτε... κ μην τους μπλέκεις στα ερωτικά σου... εκτος κ αν έχουν να σου γνωρισουν μια καλη περίπτωση που πιστευουν οτι ταιριαζετε και ειναι καλοπροαιρετοι σε αυτο. Εσυ θα κάνεις σχέση δεν θα κάνει η ΄φιλη σου... αρα η αποφαση θα ειναι δική σου.

Για να γινεις επιλεκτικος στα ερωτικα σου πρέπει να δοκιμάσεις πράγματα και να δεις τι σου ταιριάζει.... μη περιμενεις να γινεις επιλεκτικη .. απο θεωρητικες συζητησεις με φιλες σου... τον αλλον τον ζεις σε μια σχέση απο τον χρόνο κ μετά !!! Τοτε αρχιζουν να βγαινουν....

Μιλαω πάντα απο τη δική μου εμπειρια. Μέσα απο τις σχέσεις γνωριζεις και τον δικο σου εαυτό....

Στο σκέτο σέξ τι εννοεις ακριβως.... κανένα σέξ για μενα δεν ειναι σκέτο.... το σέξ ειναι οτι πιο όμορφο υπάρχει ακομη κ με επαγγελματία να το κάνει κάποιος... πρέπει να το γουστάρει... και να το ζεί... δεν ειναι αγγαρεία. Αυτά τα ολίγα... Άνθρωπος που ευχαριστιέται το σέξ... ειναι ευτυχισμένος κ πάει στη δουλειά του χαρούμενος επισης ειναι υγιής σωματικά και ψυχικά.... Αμα βλέπεις το σέξ ως σκέτο και ως αγγαρεία.... άστο... (οχι εσύ , γενικά...) απλα το σέξ μεσα στη σχέση που εχεις κ άλλα αισθηματα ειναι το απόλυτο !

πολλα στερεότυπα έχει ο κόσμος... και δεν τον αφήνουν να απολαύσει τη ζωούλα του στο επακρο..... :D :D

Αυτο καταλαβαινω εγώ.... πάντως οταν γυριζω πισω κ σκεφτομαι ακόμη και τις αποτυχημένες προσεγγισεις... σκέφτομαι οτι τουλάχιστον έκανα αυτο που ήθελα... και έδειξα σε κάποιες οτι υπάρχουν κ άντρες ακομη που θα προσεγγισουν αποφασιστικά και με τόλμη. Και αυτο το γουστάρω.

Ε είδες; Στο είπα ότι δε θα σε πείσω :P ... Έγραψα εκεί το όμορφό μου κειμενάκι, ξινό μου το βγαλες, όπου λέω άσπρο ήρθες με το μαύρο σου :xtipao:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μια φίλη θα σε φέρει πολύ πιο εύκολα σε επαφή με τη θηλυκή σου πλευρά
Όχι Νταξ είπαμε .....ντεβιλ άμα είναι να βγει η θηλυκή σου πλευρά μην κάνεις ποτέ φιλες:lol:

Και πως ακριβώς μετά θα δημιουργηθεί έλξη αν ο ντεβιλ αρχίζει και βγάζει θηλυκότητα?
οι γυναίκες ξενερώνουν όταν δεν νιώθουν feminine ,όταν δεν μπορούν να παίξουν τον ρόλο τους

αμα υπάρχει σύγκρουση και ανταλλαγή ρόλων ,όταν ο άντρας βγάζει θηλυκότητα ,τότε κάποιος πρέπει να βγάλει την αρσενικοτητα ......τότε χάνεται η έλξη
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
Όχι Νταξ είπαμε .....ντεβιλ άμα είναι να βγει η θηλυκή σου πλευρά μην κάνεις ποτέ φιλες:lol:

Και πως ακριβώς μετά θα δημιουργηθεί έλξη αν ο ντεβιλ αρχίζει και βγάζει θηλυκότητα?
οι γυναίκες ξενερώνουν όταν δεν νιώθουν feminine ,όταν δεν μπορούν να παίξουν τον ρόλο τους

αμα υπάρχει σύγκρουση και ανταλλαγή ρόλων ,όταν ο άντρας βγάζει θηλυκότητα ,τότε κάποιος πρέπει να βγάλει την αρσενικοτητα ......τότε χάνεται η έλξη
Η θηλυκότητα δεν έχει να κάνει με το γυναικείο φύλο, ουτε με την έλξη προς τους άντρες, ουτε σημαίνει οτι οποίος εχει εναγκαλιασει τη θηλυκότητα του θα φορέσει τακούνια και φορέματα (οχι πως αυτό είναι κακό, απλα στο διευκρινίζω ).

Το να έρθεις πιο κοντά με τη θηλυκή σου πλευρά θα σε βοηθήσει να έρθεις πιο κοντά με τον εαυτό σου, τον ισως καταπιεσμένο ευατό σου,να νιώσεις πιο άνετα, να εκφραστείς ελεύθερα.

Πόσοι άντρες κρύβουν τα συναισθήματα τους γιατι αυτα ειναι "γυναικεία πράγματα";
Πόσοι ντρεπονται να κλάψουν;

Μέχρι τα 14 μου κοίταγα και γω έκπληκτη αν ενα αγόρι, άντρας εκλαιγε, μέχρι που αυτό το αγόρι ηταν ενας καλός μου φιλος και συνειδητοποίησα οτι δεν είναι κακό, ολοι άνθρωποι με συναισθήματα είμαστε. Απλα ναι η αλήθεια είναι η κοινωνία είναι αρκετά προκατειλλημενη απέναντι στους άντρες και την ελευθερία έκφρασης των συναισθημάτων τους.

Θα αναφερθώ και πολύ σύντομα στις αυτοκτονίες, οπου στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι άντρες και σε μεγάλο βαθμό παίζει ρόλο το ότι δεν τους επιτρέπεται εντος εισαγωγικών να μιλήσουν, να ζητήσουν βοήθεια, μονο και μονο επειδή είναι αντρες.

Ετσι το βλέπω το θεμα εγω, δε ξερω αν είμαι λάθος ή σωστη, αλλα αυτη είναι η γνώμη μου, η θηλυκότητα δεν ειναι, μονο, φρου φρου και αρώματα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τι αλλεργία πάθατε μόλις είπα για θηλυκή πλευρά στον άντρα;

Παιδιά, κάθε άνθρωπος έχει και τα δύο στοιχεία μέσα του, ακόμη κι αν το ένα υπερισχύει του άλλου. Σκεφτείτε όμως λίγο πώς μεγαλώνουμε τα περισσότερα αγόρια και πώς τα περισσότερα κορίτσια.

Το αγοράκι από μικρό, σύμφωνα με τις στερεοτυπικές αντιλήψεις γύρω απ' το φύλο του, δεν πρέπει να κλαίει και δεν του καλλιεργειται η τρυφερότητα, η υπομονή, η φροντίδα, η έκφραση συναισθημάτων. Πρέπει να είναι όσο πιο δυνατό και σκληραγωγημενο γίνεται. Αυτό το παιδί όταν μεγαλώσει μπορεί να εμφανίσει υπέρμετρο εγωισμό, καταπίεση αρνητικών συναισθημάτων, να μην παραδέχεται και να μη δείχνει τις αδυναμίες του, να μη ζητάει βοήθεια και, ως εκ τούτου, να μην μπορεί να συνάψει βαθιές, ουσιαστικές σχέσεις και να νιώθει αποκομμένος απ' το περιβάλλον του κάθε φορά που αντιμετωπίζει πρόβλημα.

Στον αντίποδα, πολλά κοριτσάκια ακούνε "τι όμορφη/τι γλυκιά/τι χαριτωμένη που είσαι!", οι γονείς τους τρέχουν να τα ντανεψουν όταν κλαίνε ή κάνουν ναζακια κι έτσι ενδόμυχα καταγράφεται μέσα τους οτι το να τραβούν την προσοχή με τα δάκρυα και τα δράματα πιάνει. Μαθαίνουν να το παίζουν ανήμπορες, γατούλες, ή πολλές φορές γίνονται και στ' αλήθεια εξαρτημένες απ' τους άντρες και ζητάνε βοήθεια ακόμη και στα πιο απλά πράγματα, απαιτούν κέρασμα και όλα τα άλλα όμορφα που έχουμε αναλύσει πολλάκις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τα συναισθήματα δεν είναι θηλυκά ή αρσενικά .Είναι και στα δύο φύλα

Υπάρχουν αλλά χαρακτηριστικά που κάνουν ένα άντρα να έχει την αρσενικοτητα του και οι γυναίκες την θηλυκότητα τους
Βγείτε πρώτο ραντεβού με κάποιον ας πούμε και να είναι σε φάση(πρώτο ραντεβού !!!!!! Όχι να γνωρίζεται ο ένας τον άλλον )
" α δεν ξέρω που να πάμε ,εσύ που θέλεις :redface:"
"εεε εσύ τι προτιμάς να κάνουμε:redface: ?"
"Δεν ξέρω τι θα πιούμε ,εσύ τι λες να πάρουμε ;:redface:"

Ε συγνώμη αν μετά από αυτό δεν ξενερωσετε στο ραντεβού....δεν ξέρω τι να πω
Επίσης δεν αφορά τι πιστεύετε εσείς και εγώ .....αυτά είναι αποδεδειγμένα από βιολογικής επιστήμης ούτος η άλλος

Ενδιαφέρον θα είχε να μπείτε στο θρεντ του ντεβιλ και να μας γράψετε ιστορίες απ' τις πρώην σχέσεις σας πως είναι .Αν στις 10 σχέσεις ή 2-3 είναι με άτομο που παρουσιάζει θηλυκά χαρακτηριστικά ....ε νομίζω φαίνεται απο τι ελκυεστε(Τουλάχιστον όταν έχω κάνει αυτήν την συζήτηση με τις φίλες μου ...οι πρώην τόυς δεν ήταν έτσι όπως περιγράφουν τα πράγματα οι ίδιες"


Και ξαναλέω ,η αρσενικοτητα δεν είναι να μην κλαίς , να είσαι βαρβατος ,να βρίζεις και να προστάζεις μια γυναίκα .Αυτός έχει άλλο τιτλο που δεν θα ήθελα να επεκταθω και να το ονομάσω τι είναι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θα φορέσει τακούνια και φορέματα (οχι πως αυτό είναι κακό, απλα στο διευκρινίζω ).
Έχεις υπάρξει πακ σε τέτοια σχέση ? Σε ελκύει ένα αγόρι που θα δεις στην πλατεία με φόρεμα και τακούνια ?

Με ένα ναι ή όχι απάντησε μου και θα καταλάβουμε
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι αλλεργία πάθατε μόλις είπα για θηλυκή πλευρά στον άντρα;

Παιδιά, κάθε άνθρωπος έχει και τα δύο στοιχεία μέσα του, ακόμη κι αν το ένα υπερισχύει του άλλου. Σκεφτείτε όμως λίγο πώς μεγαλώνουμε τα περισσότερα αγόρια και πώς τα περισσότερα κορίτσια.

Το αγοράκι από μικρό, σύμφωνα με τις στερεοτυπικές αντιλήψεις γύρω απ' το φύλο του, δεν πρέπει να κλαίει και δεν του καλλιεργειται η τρυφερότητα, η υπομονή, η φροντίδα, η έκφραση συναισθημάτων. Πρέπει να είναι όσο πιο δυνατό και σκληραγωγημενο γίνεται. Αυτό το παιδί όταν μεγαλώσει μπορεί να εμφανίσει υπέρμετρο εγωισμό, καταπίεση αρνητικών συναισθημάτων, να μην παραδέχεται και να μη δείχνει τις αδυναμίες του, να μη ζητάει βοήθεια και, ως εκ τούτου, να μην μπορεί να συνάψει βαθιές, ουσιαστικές σχέσεις και να νιώθει αποκομμένος απ' το περιβάλλον του κάθε φορά που αντιμετωπίζει πρόβλημα.
Προσυπογράφω τα παραπάνω. Επίσης, το να έρθεις σε επαφή με τη θηλυκή σου πλευρά δεν σημαίνει ομοφυλοφιλικές τάσεις, όπως έγραψε και η @Pak:

«Η θηλυκότητα δεν έχει να κάνει με το γυναικείο φύλο, ουτε με την έλξη προς τους άντρες, ουτε σημαίνει οτι οποίος εχει εναγκαλιασει τη θηλυκότητα του θα φορέσει τακούνια και φορέματα (οχι πως αυτό είναι κακό, απλα στο διευκρινίζω ).

Το να έρθεις πιο κοντά με τη θηλυκή σου πλευρά θα σε βοηθήσει να έρθεις πιο κοντά με τον εαυτό σου, τον ισως καταπιεσμένο ευατό σου,να νιώσεις πιο άνετα, να εκφραστείς ελεύθερα.»


...Νομίζω ότι τα παραπάνω είναι αυτονόητα πράγματα και πρέπει να είσαι λίγο «ουγκ» ή πολύ «άντρας παλαιάς κοπής» για να μην μπορείς να τα κατανοήσεις.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
Έχεις υπάρξει πακ σε τέτοια σχέση ? Σε ελκύει ένα αγόρι που θα δεις στην πλατεία με φόρεμα και τακούνια ?

Με ένα ναι ή όχι απάντησε μου και θα καταλάβουμε
Για να μη μείνεις με την απορία η απάντηση μου είναι οχι και στις δύο ερωτήσεις.
Το θέμα ομως δεν βρίσκεται εκεί, δεν κατάλαβες το περιεχόμενο, νόημα του μηνύματος μου.
Πραγματικά τα λόγια είναι περιττά, ουτε σε τοίχο να μίλαγα!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η θηλυκότητα δεν έχει να κάνει με το γυναικείο φύλο, ουτε με την έλξη προς τους άντρες, ουτε σημαίνει οτι οποίος εχει εναγκαλιασει τη θηλυκότητα του θα φορέσει τακούνια και φορέματα (οχι πως αυτό είναι κακό, απλα στο διευκρινίζω ).

Το να έρθεις πιο κοντά με τη θηλυκή σου πλευρά θα σε βοηθήσει να έρθεις πιο κοντά με τον εαυτό σου, τον ισως καταπιεσμένο ευατό σου,να νιώσεις πιο άνετα, να εκφραστείς ελεύθερα.

Πόσοι άντρες κρύβουν τα συναισθήματα τους γιατι αυτα ειναι "γυναικεία πράγματα";
Πόσοι ντρεπονται να κλάψουν;

Μέχρι τα 14 μου κοίταγα και γω έκπληκτη αν ενα αγόρι, άντρας εκλαιγε, μέχρι που αυτό το αγόρι ηταν ενας καλός μου φιλος και συνειδητοποίησα οτι δεν είναι κακό, ολοι άνθρωποι με συναισθήματα είμαστε. Απλα ναι η αλήθεια είναι η κοινωνία είναι αρκετά προκατειλλημενη απέναντι στους άντρες και την ελευθερία έκφρασης των συναισθημάτων τους.

Θα αναφερθώ και πολύ σύντομα στις αυτοκτονίες, οπου στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι άντρες και σε μεγάλο βαθμό παίζει ρόλο το ότι δεν τους επιτρέπεται εντος εισαγωγικών να μιλήσουν, να ζητήσουν βοήθεια, μονο και μονο επειδή είναι αντρες.

Ετσι το βλέπω το θεμα εγω, δε ξερω αν είμαι λάθος ή σωστη, αλλα αυτη είναι η γνώμη μου, η θηλυκότητα δεν ειναι, μονο, φρου φρου και αρώματα.
Νομιζω εχεις μπερδεψει την νοοτροπία μιας κοινωνιας με το εμφυτα χαρακτηριστικα που μπορει να εχεις ενας ανθρωπος .

Αλλωστε πλεον υποστηριζεται οτι δεν υπαρχουν μονο δυο φυλα.Επειτα υπάρχει σαφέστατος διαχωρισμός ανάμεσα στο βιολογικο και στο κοινωνικο φυλο και αναλογα τις προτιμήσεις του καθενος κατατάσσει τον ευατο του αναλογα .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
Νομιζω εχεις μπερδεψει την νοοτροπία μιας κοινωνιας με το εμφυτα χαρακτηριστικα που μπορει να εχεις ενας ανθρωπος .

Αλλωστε πλεον υποστηριζεται οτι δεν υπαρχουν μονο δυο φυλα.Επειτα υπάρχει σαφέστατος διαχωρισμός πλεον ανάμεσα στο βιολογικο και στο κοινωνικο φυλο και αναλογα τις προτειμησεις του καθενος κατατσει τον ευατο του αναλογα .
Μίλησα ξεκάθαρα, το τι εχω μπερδέψει και τι οχι το ξέρω νομίζω καλύτερα από τον καθέναν.

Αν επειδή το κείμενο μου είναι συμπυκνωμένο, μιας και δεν ήθελα να απλώσω σεντόνι, και σε δυσκολεύει στην κατανόηση δεν μπορώ να κάνω κάτι, γιατι δεν εξαρτάται απο μενα η δυνατότητα κατανόησης που διαθέτει ο καθένας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η θηλυκότητα δεν έχει να κάνει με το γυναικείο φύλο, ουτε με την έλξη προς τους άντρες
Έχεις υπάρξει πακ σε τέτοια σχέση ? Σε ελκύει ένα αγόρι που θα δεις στην πλατεία με φόρεμα και τακούνια ?
Για να μη μείνεις με την απορία η απάντηση μου είναι οχι και στις δύο ερωτήσεις.

Αρα λοιπον ερχεσαι στα λογια μου οτι αυτο που πιστευουμε δεν ειναι παντα αυτο που η βιολογικη μας ταυτοτητα μας προσδιοριζει

Διαβασε την @Margarita 00 ....απλα λιτα ομορφα και σωστα αυτα που εγραψε.Ειναι πολυ κακο να μην υποστηριζουμε την βιολογικη μας ταυτοτητα (ειτε στρειτ,ειτε μπαι κλπ)...αυτο ειναι κομπλεξικο και δεν θα εχεις το σεβασμο κανενος .Προσωπικα σεβομαι τα ατομα που υποστηριζουν αυτο που ειναι, περισσοτερο απο καθε αλλον
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Να σου πω Νίκο είσαι σε άλλη συζήτηση εσύ ;
Στην ιδια ειμαι ....συζηταμε για το αν ο ανδρας πρεπει να εκφραζει την θηλυκοτητα του οταν κανει παρεα με φιλες (προσωπικα αν η ταυτοτητα του ειναι αρσενικη ...οχι δεν πρεπει ....χωρις αυτο να σημαινει να μην κλαιει κλπ )

Καλη συνεχεια :give_rose:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αλλά λόγια ν' αγαπιόμαστε. Έγραψα εγώ στο πρώτο - πρώτο ποστ μου ότι ΑΝ έχεις εσωτερικευσει στερεοτυπικές αντιλήψεις για το φύλο σου όπως αυτές που ανέφερα έπειτα, τότε η φιλία με άτομο του αντίθετου φύλου από μικρή ηλικία μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο να τις ξεπεράσεις και να συμφιλιωθεις με τα στοιχεία εκείνα που στερεοτυπικά θεωρούνται "θηλυκή πλευρά". Η Πακ ήρθε και πρόσθεσε ότι η θηλυκότητα στον άντρα ΔΕΝ ταυτίζεται με ομοφυλοφιλία, φορέματα και τακούνια.

Κι έρχεστε εσείς μετά και μπλέκετε αβουλους, βαρετους ανθρώπους που λένε σε όλα "ό,τι θες εσύ, δεν έχω θέμα" (λες και σε γυναίκα δε θα ήταν άσχημο ας πούμε αυτό, μόνο στον άντρα θα μας ξενερωνε), ρωτάτε την Πακ αν θα έκανε σχέση με άντρα με τακούνια (WTF), κοτσαρατε και το κοινωνικό και βιολογικό φύλο και έτοιμη η ταραμοσαλάτα, πεντανόστιμη. Αποχωρώ πριν ξεχάσω κι αυτά που ήξερα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
Αλλά λόγια ν' αγαπιόμαστε. Έγραψα εγώ στο πρώτο - πρώτο ποστ μου ότι ΑΝ έχεις εσωτερικευσει στερεοτυπικές αντιλήψεις για το φύλο σου όπως αυτές που ανέφερα έπειτα, τότε η φιλία με άτομο του αντίθετου φύλου από μικρή ηλικία μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο να τις ξεπεράσεις και να συμφιλιωθεις με τα στοιχεία εκείνα που στερεοτυπικά θεωρούνται "θηλυκή πλευρά". Η Πακ ήρθε και πρόσθεσε ότι η θηλυκότητα στον άντρα ΔΕΝ ταυτίζεται με ομοφυλοφιλία, φορέματα και τακούνια.

Κι έρχεστε εσείς μετά και μπλέκετε αβουλους, βαρετους ανθρώπους που λένε σε όλα "ό,τι θες εσύ, δεν έχω θέμα" (λες και σε γυναίκα δε θα ήταν άσχημο ας πούμε αυτό, μόνο στον άντρα θα μας ξενερωνε), ρωτάτε την Πακ αν θα έκανε σχέση με άντρα με τακούνια (WTF), κοτσαρατε και το κοινωνικό και βιολογικό φύλο και έτοιμη η ταραμοσαλάτα, πεντανόστιμη. Αποχωρώ πριν ξεχάσω κι αυτά που ήξερα.
Δεν ήξερα ποια αντίδραση να πρώτο πατήσω μου αρέσει, ευχαριστώ ή το χαχα για το κλείσιμο με την ταραμοσαλάτα.

:clapclap::clapclap::clapclap:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...Νομίζω ότι τα παραπάνω είναι αυτονόητα πράγματα και πρέπει να είσαι λίγο «ουγκ» ή πολύ «άντρας παλαιάς κοπής» για να μην μπορείς να τα κατανοήσεις.
τι ειναι παλι αυτο ?????

Αυτονοητο ειναι και η υπαρξη πλεον ενος τριτου φυλου .Ουτε αρσενικου ,ουτε θηλυκού...
Κατα ποσο ομως καποιος το δεχεται οταν μιλα απολυτα σαν να υπαρχουν μονο δυο φυλα και μαλιστα αναλυει το κοινωνικο φυλο μη λαμβανοντας καθολου το βιολογικο ?

Μπορει να καταπατε το βιολογικο του φυλο με βαση τα στερεοτυπα ?
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει ναι. Αν και είναι λίγο πιο σπάνιο και εξαρτάται από πολλά πράγματα.
 

mataioths

Δραστήριο μέλος

Η mataioths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
τι ειναι παλι αυτο ?????

Αυτονοητο ειναι και η υπαρξη πλεον ενος τριτου φυλου .Ουτε αρσενικου ,ουτε θηλυκού...
Κατα ποσο ομως καποιος το δεχεται οταν μιλα απολυτα σαν να υπαρχουν μονο δυο φυλα και μαλιστα αναλυει το κοινωνικο φυλο μη λαμβανοντας καθολου το βιολογικο ?

Μπορει να καταπατε το βιολογικο του φυλο με βαση τα στερεοτυπα ?
τι ειναι παλι αυτο ?????

Αυτονοητο ειναι και η υπαρξη πλεον ενος τριτου φυλου .Ουτε αρσενικου ,ουτε θηλυκού...
Κατα ποσο ομως καποιος το δεχεται οταν μιλα απολυτα σαν να υπαρχουν μονο δυο φυλα και μαλιστα αναλυει το κοινωνικο φυλο μη λαμβανοντας καθολου το βιολογικο ?

δεν ξέρω πόσες έννοιες έχει πια το φύλο πάντως ιντερσεξ άνθρωποι ανέκαθεν υπήρχαν.

Μη βγαίνετε εκτός θέματος. 😅
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
τι ειναι παλι αυτο ?????

Αυτονοητο ειναι και η υπαρξη πλεον ενος τριτου φυλου .Ουτε αρσενικου ,ουτε θηλυκού...
Κατα ποσο ομως καποιος το δεχεται οταν μιλα απολυτα σαν να υπαρχουν μονο δυο φυλα και μαλιστα αναλυει το κοινωνικο φυλο μη λαμβανοντας καθολου το βιολογικο ?

Μπορει να καταπατε το βιολογικο του φυλο με βαση τα στερεοτυπα ?
Αν και δε ρώτησες εμενα, αλλα τον Ηλια, θα σου απαντήσω γιατι αναφέρεσαι στα λεγόμενα μου.
Γνωρίζω οτι δεν υπάρχουν μόνο δυο φύλα, αλλα μίλησα για τα δυο φιλα γιατί το κείμενο μου προοριζοταν για ενα μελος του φόρουμ που πιστεύει οτι με το να εναγκαλισει καποιος άνδρας τη θηλυκότητα του γινεται γυναίκα, εχει ομοφυλοφιλικες τάσεις κτλ.

Συγνώμη που απαντάω συγκεκριμένα και οχι γενικά και αόριστα απλα και μονο για να προκαλώ!

Υ. Γ Και επειδή σήμερα παρατήρησα ότι κάποιοι δυσκολεύονται να καταλάβουν τι γραφω(φυσικά το θέμα δεν είναι τα λεγόμενα μου), το τελευταίο ήταν υπονοούμενο, sorry not sorry που λένε και στο χωριό μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top