Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

ilianaaa

Νεοφερμένος

Η Ηλιανα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σιγουρα υπαρχει...αλλα συχνα μπορει να υπαρξει και το ερωτικο στοιχειο που αλλοτε βγαινει σε καλο ενω αλλες φορες μπορει να καταστρεψει εντελως τη σχεση...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
φυσικά και είναι

εκτός αν με τη λέξη "έρωτας" εννοείς "σεξ" = αποκλειστικά σωματική επαφή για να
εκτονωθούν γενετήσιες ανθρώπινες ορμές και καμία απολύτως συναισθηματική επαφή
ανάμεσα στο ζευγάρι

Προκειται για δυο διαφορετικα πραγματα απο πλευράς περιεχομενου [οπως εγω τουλ. το αντιλαμβανομαι] - αρα ουσιαστικα ειναι ξενα μεταξύ τους συνολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
χμμ!!

δηλαδή, όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι δύο άνθρωποι ερωτευμένοι μεταξύ τους δεν
είναι και φίλοι ??

μα τότε πως θα επιβιώσει η μεταξύ τους σχέση ?? πως θα επικοινωνήσουν εκτός κρεβατιού??
με φωνές, καυγάδες ,ξεσπάσματα και ανταγωνισμούς ???




(γι αυτό διαλύονται νομίζω οι γάμοι που βασίζονται αποκλειστικά και μόνο στον "ερωτα")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εχω αρκετους αντρες φιλους και δεν νομιζω πως θα ηθελε καποιος μας να το χαλασει αυτο..Τωρα γενικοτερα θεωρω οτι ολα γινονται και τιποτα δεν ειναι αδυνατο..Στη συγκεκριμενη περιπτωση εξαρταται απο τα διαφορα ατομα..Για παραδειγμα υπαρχουν ατομα του αντθετου φυλου με τα οποια μπορεις να κανεις εξαιρετικη παρεα και αλλα με τα οποια οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
χμμ!!

δηλαδή, όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι δύο άνθρωποι ερωτευμένοι μεταξύ τους δεν
είναι και φίλοι ??

μα τότε πως θα επιβιώσει η μεταξύ τους σχέση ?? πως θα επικοινωνήσουν εκτός κρεβατιού??
με φωνές, καυγάδες ,ξεσπάσματα και ανταγωνισμούς ???
(γι αυτό διαλύονται νομίζω οι γάμοι που βασίζονται αποκλειστικά και μόνο στον "ερωτα")
Και βέβαια η φιλία είναι το κύριο συστατικό, και το σεξ είναι απλά το κερασάκι στη τούρτα. Αν και πιστεύω οτι οι φιλίες αντίθετου φύλου είναι με ημερομηνία λήξης. Anyway.
Estartu, δεν έχω βρει post σου που να μην εχω συμφωνήσει 100%. Respect :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εγω παντως εχω πολυ καλους φιλους αντρες... :) το καθε φυλο σου προσφερει διαφορετικα πραγματα και ο καθε ανθρωπος αντιστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pietr

Νεοφερμένος

Ο Epic fail guy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η καλύτερη μου φίλη είναι κορίτσι, oπότε ναι, πιστέυω πως υπάρχει πραγμάτικη φιλία μεταξύ των δύο φύλων.:)

Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι αγόρια, αλλά όταν είμαι μαζί της περνάω πιο ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ νομίζω, δεν έχει να κάνει φιλία μεταξύ ανδρών ή γυναικών.... η φιλία είναι σαν ένα απροσδιόριστο συναίσθημα.... εφόσον δεν ξέρεις ποτέ, πόσο θα κρατήσει και έχει εναλλασόμενη χροιά, μέσα στο πέρασμα του χρόνου.... μπορείς να της δώσεις κάποιον ορισμό και εύκολα να τον αλλάξεις, ή να τον τροποποιήσεις μετά από κάποιο διάστημα.... νομίζω είναι θέμα χημείας μεταξύ δύο ανθρώπων και τίποτα παραπάνω.... αφού ή σύσταση αλλάζει με τον χρόνο, κάτι παρόμοιο γίνεται και με αυτή.... ίσως η φιλία μεταξύ άνδρα γυναίκας, έχει μεγαλύτερες προοπτικές, λόγω διαφοράς φύσης και επειδή τα αντίθετα φορτία έλκονται μεταξύ τους, ενώ τα ομώνυμα απωθούνται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;
Aν το σεκς μπορεί να θεωρηθεί φιλικό, τότε ναι, ίσως υπάρχει.:P

πς: πλάκα με κάνεις, ούτε καν.:eek:
πς_02: δεν υπάρχει φίλη μου που να μην την έχω σκεφτεί στο μπεντρούμ μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel22

Νεοφερμένος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ναι υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρα και γυναίκας και το λέω απο προσωπική εμπειρία διοτι πολλοί απο τους φίλους μου είναι αγορια γτ συνεννοούμαι καλύτερα... Τώρα προσωπικά δν μ χει τύχει από μια τέτοια φιλία να προκύψει κάποια σχέση αν και καμια φορά καποιες σκεψεις ξεφυτρώνουν απο το πουθενά :whistle::whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πς_02: δεν υπάρχει φίλη μου που να μην την έχω σκεφτεί στο μπεντρούμ μου.:P
Ε, ναι, άλλωστε τα καλύτερα γκολ μπαίνουν στα φιλικά.


Προσωπικά εγώ έχω και φίλους και φίλες. Φίλες είναι αυτές που 'ναι ένα επίπεδο πάνω από τις "γνωστές" αλλά όχι γκόμενες/κοπέλες - δεν λέω "νυν" ή "πρώην" γιατί δεν θεωρώ ότι αλληλοκαταργούνται οι κατηγορίες αυτές. Simple as that. Φιλία υπάρχει λοιπόν, κρίνοντας από προσωπική εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα είναι το εξής: γιατί ντε και καλά παύουμε να μιλάμε για φιλία όταν δει κάποιος τον άλλο ερωτικά για κάποιο διάστημα????? κατά τη γνώμη μου φιλία παύει να υπάρχει όταν μεταξύ δύο φίλων γίνει κάτι (φιληθούν, κάνουν σεξ) και μάλιστα αφού παραδεχτούν ότι προτιμούν να κάνουν σχέση παρά φιλία...

δλδ αν κάποιος έχει μία φίλη και την σκεφτεί έστω και για ένα λεπτό ερωτικά ή το αντίστροφο, απευθείας παύει να υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ τους???

και από πότε πραγματική και ειλικρινής φιλία μεταξύ δύο ανθρώπων (ανεξαρτήτως φύλου) σημαίνει φιλία απαλλαγμένη από κάθε ερωτικό αίσθημα?????????????????????????????????????????????????????????? αν είναι έτσι τότε και εγώ έχω μια πραγματική φιλία με την γάτα μου....

νόμιζα ότι τα κριτήρια για να θεωρηθεί μια φιλία πραγματική, ανεξαρτήτως φύλου, ήταν κατά πολύ ανώτερα από την ύπαρξη/μη ύπαρξη ερωτικού στοιχείου....(βλέπε αλληλοκατανόηση, αλληλοβοήθεια, αλληλοσυμπαράσταση, αλληλοεμπιστοσύνη και χίλια δυο άλλα κριτήρια που αρχίζουν από "αλληλο")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

papakilove

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
δεν μπορει να απαντησει καποιοσ απολυτα αν υπαρχει φιλια μεταξυ ανδρα και γυναικας. συνηθωσ λανθανει το ερωτικο στοιχειο
αλλα δεν ειναι λιγες οι φορες που παρατηρουμε πωσ ενασ ανδρασ και μια γυναικα μποπρουν να ειναι μονο φιλοι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιες λίγες περιπτώσεις , όπου μπορεί να υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας , τις περισσότερες φορές όμως αυτό δε γίνεται. Όταν αναπτυχθούν πολύ έντονα και βαθιά φιλικά συναισθήματα, σε μια τέτοια σχέση, το συναίσθημα αρχίζει και πλησιάζει πολύ προς τον έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsakiris

Νεοφερμένος

Ο tsakiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
"Μόνο αν η κοπέλα δεν βλέπεται" - Πέτρος Τζιμογιάννης, Μαθηματικός, Θεσσαλονίκη 2003
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο συντροφος πρεπει να ειναι και φιλος..ο φιλος οχι απαραιτητα και συντροφος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Μου έχει τύχει να έχω φίλο με τον οποίο δεν υπήρξε ποτέ κάτι ερωτικό (εκτός από αθώο φλερτ του τύπου, σου πάει αυτή η σκιά - πωπω ωραία σου πάει το πουκάμισο αυτό). Αν τον ρωτούσες, δε θα ήθελε να κάνει ερωτική σχέση μαζί μου, ούτε κι εγώ με αυτόν. Τον θαυμάζω, τον αγαπάω, τον εκτιμώ, θεωρώ οτι είναι από τα καλύτερα παιδιά για σχέση, αλλά δε με τραβάει ερωτικά, προφανώς τα ίδια σκέφτεται κι αυτός για μένα. Οπότε ναι, νομίζω μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας.

Τώρα φίλε Τσακίρη αν δε βλέπομαι τι να πω; Δεν το ξέρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μωρέ καλέ τα λέει ο Χαριτόπουλος πως μυαλό δεν πουλάνε στα πανεπιστήμια ούτε στη λαική
ή το ΄χεις ή δεν το ʽχεις …..

"Μόνο αν η κοπέλα δεν βλέπεται" - Πέτρος Τζιμογιάννης, Μαθηματικός, Θεσσαλονίκη 2003


Μάλιστααα !
Επέτρεψέ μου φίλτατε
να συμπληρώσω και τους υπόλοιπους τίτλους του μέγα διδάσκαλου του μαθηματικού μας γένους

Πέτρος Τζιμογιάννης Μαθηματικός , Μισογύνης , Μέγας Εραστής της Παλαμ-η(δο)ς


Και τώρα ας πω κι εγώ για τον δικό μου καθηγητή ...


Τόλης Τσιμογιάννης Σκυλολαιτικός 19κάτι τις και κάτι ψιλά
Σε όλα τα πανηγύρια εν Ελλάδι :P


το-ύστερο-(τουκόσμου)-γραφο : Αν ένας άντρας ορίζει την έννοια της φιλίας στο πλαίσιο
Πίνω μπύρες κλ@νω-ρεύομαι-κι όταν περάσει κανένα θηλυκό αρχίζω τα:
" ωρε μια ........ άρα " και συμβουλεύω τους πρόσφατα
χωρισμένους φίλους μου με την βαθιά φιλοσοφημένη ατάκα : " έλα μωρέ όλες κ@ριόλες είναι " και δεν
εννοεί τις πολυθρόνες φυσικά ..
.... λογικό είναι να θεωρεί πως αυτού του μεγέθους η υψηλή σχέση δεν μπορεί να συντελεστεί με μια γυναίκα .




Από την άλλη αν έχει καταφέρει να συλλάβει τι σημαίνει μοιράζομαι , επικοινωνώ , νιώθω ,
συναισθάνομαι συμπάσχω , ονειρεύομαι , σκέφτομαι , δρω , αγαπώ ....και ο κατάλογος δεν
τελειώνει τότε θα έχει και την ευκολία
να κατανοήσει πως τέτοια συναισθήματα που ορίζουν την έννοια της φιλίας δεν μπορούν να
έχουν φύλο , πατρίδα , χρώμα ....

Αλλά τι λέμε τώρα .... αηδίες ... το πτηνό μας υπερ πάντων

Πάμε για μπύρες τώρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsakiris

Νεοφερμένος

Ο tsakiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ κάπου.

Επίσης, ξέχασες το "να ξύνει τ' αχαμνά του". Το είπα ευγενικά, δεν μπορείς να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?

Προσωπικά πιστεύω πως ναι, και μάλιστα προτιμώ να κάνω παρέα με άνδρες παρά με γυναίκες καθώς συνήθως συννενούμαστε καλύτερα. Ωστόσο κάμποσες φορές έχει προκύψει ερωτικό στοιχείο απο τη μία και/ή απο την άλλη μεριά και οι περισσότερες μέχρι τώρα σχέσεις μου προέκυψαν απο φιλίες.

Εσείς θα μπορούσατε να είστε μόνο φίλοι με κάποιο άτομο του αντίθετου φύλου ή πιστεύετε οτι η μόνη σχέση που θα μπορούσε να υπάρξει μεταξύ ετεροφυλων είναι η ερωτική? Έχετε φίλους του αντίθετου φύλου?


Πιστεύω πως πραγματική φιλία δεν μπορεί να υπάρξει.

Άλλο παρέα,παρέα μπορεί άνετα να γίνει,αλλά έχει διαφορά με την φιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top