Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Πηγούλα ;
επίσης γιατί φωνάζεις ; 🥺🙏
Ναι για αυτο ειπα δες παραπανω τι ειπωθηκε,τι γραφτηκε,παλι τανιδια θα λεμε; και τεσπα αν θες πηγουλα ψαξε σε ολους τους ιστορικους.Κατα τα αλλα δεν φωναζω.Γραφω με τον τροπο που γουσταρω ΕΓΩ.
Ειδες που εχω δικιο και δεν γραφεις ξεκαθαρα την αποψη σου αλλα το πας στο κουτοπονηρο υπουλο τιποτα;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Γραφω με τον τροπο που γουσταρω ΕΓΩ.
EyC1qmZWQAEhsGQ.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ειδες που εχω δικιο και δεν γραφεις ξεκαθαρα την αποψη σου αλλα το πας στο κουτοπονηρο υπουλο τιποτα;
Την είπα την άποψη μου , δεν χρειάζεται τίποτα λιγότερο , τίποτα περισσότερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ
από τους κανονισμούς του φόρουμ απαγορεύονται τα κεφαλαία. σορι
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Την είπα την άποψη μου , δεν χρειάζεται τίποτα λιγότερο , τίποτα περισσότερο
Και εγω την δικια μου.Τι ωραια!Εγω παντως ειμαι ξεκαθαρη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την είπα την άποψη μου , δεν χρειάζεται τίποτα λιγότερο , τίποτα περισσότερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


από τους κανονισμούς του φόρουμ απαγορεύονται τα κεφαλαία. σορι
Στο μεγαλυτερο μερος του ποστ.Σορυ.

Παράλληλα απαγορεύεται και η γραφή του μεγαλύτερου τμήματος των μηνυμάτων/τίτλων με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γιατί "υποδηλώνουν" υψηλό τόνο φωνής και είναι δυσανάγνωστα και αισθητικά δυσάρεστα.
Τους ορους χρησης τους ξερω πολυ καλυτερα απο σενα.Πιστεψε με.Καποιοι δε...βγηκαν ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αν υπήρχε ο Χριστός πιστεύετε ότι θυσιάστηκε για να μαστε εμείς εδώ Δευτέρα του Πάσχα να μετράμε την… γνώση μας για τους όρους του φόρουμ; Χριστιανοί ξυπνήστε
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Αν υπήρχε ο Χριστός πιστεύετε ότι θυσιάστηκε για να μαστε εμείς εδώ Δευτέρα του Πάσχα να μετράμε την… γνώση μας για τους όρους του φόρουμ; Χριστιανοί ξυπνήστε
Μπερδευεις τα πραγματα.
Θα το ξαναπω.
Αλλο οτι υπηρξε σαν ανθρωπος και αλλο αν ειναι ο Θεος.Το ενα ΔΕΝ συνεπαγεται το αλλο.
Το ενα ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο απο την πλειοψηφια των ιστορικων/μελέτητων..το αλλο ειναι καθαρα θεμα πιστης και νοημοσυνης.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μπερδευεις τα πραγματα.
Θα το ξαναπω.
Αλλο οτι υπηρξε σαν ανθρωπος και αλλο αν ειναι ο Θεος.Το ενα ΔΕΝ συνεπαγεται το αλλο.
Το ενα ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο απο την πλειοψηφια των ιστορικων/μελέτητων..το αλλο ειναι καθαρα θεμα πιστης και νοημοσυνης.
Εσυ μάλλον κάνεις λογικά άλματα.. πότε υπονόησα ή απέρριψα ότι ο Ιησούς ήταν θεϊκή μορφή; Απλά ανέφερα ότι (σαν άνθρωπος ή και όχι) σίγουρα δε θυσιάστηκε για αυτό εδώ….
Γκεγκε;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Εσυ μάλλον κάνεις λογικά άλματα.. πότε υπονόησα ή απέρριψα ότι ο Ιησούς ήταν θεϊκή μορφή; Απλά ανέφερα ότι (σαν άνθρωπος ή και όχι) σίγουρα δε θυσιάστηκε για αυτό εδώ….
Γκεγκε;
Το ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ξυπνηστε..υποδηλωνει ΠΙΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.Γκεγκε;
Δεν γεννηθηκαμε χτες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν υπήρχε ο Χριστός πιστεύετε ότι θυσιάστηκε για να μαστε εμείς εδώ Δευτέρα του Πάσχα να μετράμε την… γνώση μας για τους όρους του φόρουμ; Χριστιανοί ξυπνήστε
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,979 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ως προς την θρησκεία και όπως αυτή έγινε όργανο επιβολής λίγη σημασία έχει αν υπήρξε ο Ιησούς.

Σε περίπτωση που υπήρξε, και είναι ενσάρκωση του θεού και όλα αυτά, ας ξανα-υπάρξει σήμερα που έχουμε τα μέσα, να τον δούμε και σε ζωντανή μετάδοση. (αν και πολλοί θα διαμαρτυρηθούν ότι πρόκειται για fake news, ΑΙ κλπ).

κατά τα άλλα, θέλω να ξαναπώ ότι αν υπάρχει θεός, ο τρόπος που έφτιαξε τον κόσμο ήταν μια πολλή κακή ιδέα, και έχει ταλαιπωρήσει πολλούς και πολλές, να ζούν μια ζωή δύσκολη, να ψάχνουν να βρουν ένα νόημα.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ξυπνηστε..υποδηλωνει ΠΙΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.Γκεγκε;
Δεν γεννηθηκαμε χτες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Σίγουρα δε γεννήθηκες χτες γιατί ήταν έμπνευση απο το "Ξύπνα Έλληνα", αλλά νταξει
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Σίγουρα δε γεννήθηκες χτες γιατί ήταν έμπνευση απο το "Ξύπνα Έλληνα", αλλά νταξει
Ξυπνα ελληνα; Που κολλαει αυτο; τι εννοεις ;Εχω πει εγω ξυπνα ελληνα;Που και ποτε;
Και τι σχεση εχει με αυτα που λεμε εδω;
Κατα τα αλλα...ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΠΙΣΤΟΥΣ και δειχνει κατι.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ως προς την θρησκεία και όπως αυτή έγινε όργανο επιβολής λίγη σημασία έχει αν υπήρξε ο Ιησούς.
Αυτό είναι εν μέρη σωστό, εξού και το περίφημο του Πάπα Λέων Χ:
It has served us well, this myth of Christ.
Οι εξουσίες χεστήκανε για την αλήθεια.

Σε περίπτωση που υπήρξε, και είναι ενσάρκωση του θεού και όλα αυτά, ας ξανα-υπάρξει σήμερα που έχουμε τα μέσα, να τον δούμε και σε ζωντανή μετάδοση. (αν και πολλοί θα διαμαρτυρηθούν ότι πρόκειται για fake news, ΑΙ κλπ).
Δεν θα ξαναυπάρξει, μία ευκαιρία δίνεται για την αιώνια ζωή, μία οδός, μία αλήθεια. Μετά ο καθένας τραβάει το δρόμο του...

κατά τα άλλα, θέλω να ξαναπώ ότι αν υπάρχει θεός, ο τρόπος που έφτιαξε τον κόσμο ήταν μια πολλή κακή ιδέα, και έχει ταλαιπωρήσει πολλούς και πολλές, να ζούν μια ζωή δύσκολη, να ψάχνουν να βρουν ένα νόημα.

Αυτό τον κόσμο δεν τον έφτιαξε ο Τριαδικός Θεός, αλλά μάλλον κάτι πολύ κατώτερο.

Κατα Ιωάννην 14,30 : (Πριν συλλάβουν τον Ιησού) “Έρχεται ο άρχοντας του κόσμου αυτού και πάνω μου δεν έχει καμία εξουσία.”
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,979 μηνύματα.
Αυτό είναι εν μέρη σωστό, εξού και το περίφημο του Πάπα Λέων Χ:

Οι εξουσίες χεστήκανε για την αλήθεια.


Δεν θα ξαναυπάρξει, μία ευκαιρία δίνεται για την αιώνια ζωή, μία οδός, μία αλήθεια. Μετά ο καθένας τραβάει το δρόμο του...



Αυτό τον κόσμο δεν τον έφτιαξε ο Τριαδικός Θεός, αλλά μάλλον κάτι πολύ κατώτερο.

Κατα Ιωάννην 14,30 : (Πριν συλλάβουν τον Ιησού) “Έρχεται ο άρχοντας του κόσμου αυτού και πάνω μου δεν έχει καμία εξουσία.”

δεν ξέρω τι λένε όλοι αυτοί που πέρασαν και όλα αυτά τα αρχαία κείμενα.
έχω εναποθέσει τις τελευταίες μου ελπίδες στην επιστήμη.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,498 μηνύματα.
Πάντως, αν υπήρξε δεν θα ήταν ξανθός γαλανομάτης (όπως μας τον παρουσιάζει το Hollywood), αλλά (λόγω περιοχής και κλίματος) θα έμοιαζε με τον άνθρωπο της εικόνας δεξιά
Η εικόνα του με μακρία μαλλιά κτλ προυπήρχε αρκετούς αιώνες πριν. Αυτή όμως η πιο σύχρονη είναι η εικόνα που έφτιαξε ουσιαστικά ο Ντα Βιντσι στον διάσημο πίνακα με το μυστικό δείπνο της Καπέλα Σιξτίνα και από ό,τι φαίνεται είναι εμπνευσμένη από τον Cesare Borgia με τον οποίο ο ίδιος μάλλον ήταν ερωτευμένος. Ουσιαστικά η εικόνα που έχει επικρατήσει είναι βασισμένη στο γούστο ενός άντρα για έναν άλλον. Το λες και ειρωνικό για τους χριστιανούς.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η εικόνα του με μακρία μαλλιά κτλ προυπήρχε αρκετούς αιώνες πριν. Αυτή όμως η πιο σύχρονη είναι η εικόνα που έφτιαξε ουσιαστικά ο Ντα Βιντσι στον διάσημο πίνακα με το μυστικό δείπνο της Καπέλα Σιξτίνα και από ό,τι φαίνεται είναι εμπνευσμένη από τον Cesare Borgia με τον οποίο ο ίδιος μάλλον ήταν ερωτευμένος. Ουσιαστικά η εικόνα που έχει επικρατήσει είναι βασισμένη στο γούστο ενός άντρα για έναν άλλον. Το λες και ειρωνικό για τους χριστιανούς.
Πιασάρικη θεωρία στα πλαίσια της λογοτεχνίας φαντασίας και μυστηρίου σχολής Νταν Μπράουν..
Μόνο που εικόνες του Χριστού υπήρχαν τουλάχιστον 1000 χρόνια πριν τον ντα Βίντσι και δεν βλέπουμε κάτι ριζικά διαφορετικό από την εικόνα που επικρατεί σήμερα στην τέχνη


350μχ-400μχ

410μχ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top