Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Σε μη μόνιμους ειδικά σημερινούς 18χρονους δεν υπάρχει περίπτωση να τους βάλουν στην πρώτη γραμμή να πάνε να πολεμήσουν γι΄αυτό καλύτερα να ενισχυθούν οι μόνιμοι.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το ότι γεννιέσαι σε μία χώρα είναι προϊόν τύχης και το ότι μεγαλώνεις σε αυτήν δεν είναι επιλογή σου μέχρι μία ηλικία. Αυτά και μόνο αρκούν για να μη σε υποχρεώνουν να υπερασπιστείς καμία «πατρίδα». Όσα άτομα θέλουν να πάνε, ας πάνε, όσα δε θέλουν να πάνε, ας αφεθούν ελεύθερα να μην πάνε ή ας τους δοθεί ισότιμη και όχι τιμωρητική εναλλακτική.

Ντάξει , το σπίτι σου θα υπερασπιστείς, δεν είναι μόνο η ''πατρίδα''.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Εν μέρει έχουμε ήδη επαγγελματικό στρατό. Έχουμε αυτούς που μπαίνουν από πανελλήνιες. Θα μπορούσε να αυξηθεί ο αριθμός τους και από την άλλη να γίνει πιο ελαστική η υποχρεωτική στράτευση που είναι λίγο ανούσια κατά τη γνώμη μου γιατί στους 12 μήνες μόνο αγγαρείες κάνεις και δε μαθαίνεις τίποτα ουσιαστικό. Το επιχειρησιακό λέβελ στους στρατούς σήμερα έχει πάει πολύ ψηλά και υπάρχει τρομερή τεχνογνωσία. Με τους 12 μήνες απλώς σπαταλάς το χρόνο σου και δεν είσαι ΚΑΘΟΛΟΥ ανταγωνιστικός στα σημερινά δεδομένα.

Άλλο στρατιωτικοί άλλο στρατιώτες. Αυτοί που μπαίνουν από πανελλήνιες είναι στρατιωτικοί και ξεκινάνε από βαθμό Λοχία ( Υπαξιωματικοί ) από την ΣΜΥ και στο βαθμό του Ανθυπολοχαγού ( Αξιωματικού ) από την Ευελπίδων. Οι ΕΠΟΠ ξεκινάνε από τον βαθμό του Δεκανέα, δεν είναι στρατιώτες. Όλοι αυτοί έχουν ξεχωριστούς ρόλους στον πόλεμο. Δεν θα βάλεις σε καιρό σύρραξης τους Αξιωματικούς να πολεμήσουν. Αυτοί έχουν θέσεις όπως αναφορές στα κεντρικά, επιτήρηση στρατεύματος, οργάνωση του κλπ. Ο θεσμός του στρατιώτη είναι απαραίτητος. Η Ελλάδα δεν έχει την οικονομία για να στηρίξει επαγγελματίες στρατιώτες. Ο θεσμός των κληρωτών είναι σημαντικός. Η Τουρκία καταρχήν έχει επίσης σύστημα υποχρεωτικής στράτευσης.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ, δηλαδή μιλάμε για αύξηση στους 12 μήνες για να κουβαλάμε πατάτες?? Γιατί ανεξαρτήτως iq δε νομίζω σε μη μόνιμους να δώσουν το χειρισμό υπερσύγχρονων όπλων που λες. Αλλά και πάλι δεν το ξέρω πολύ καλά το θέμα οπότε πες μ για να μάθω.

Ναι αν έχεις IQ 90 το καλύτερο πράγμα που μπορείς να κάνεις στον στρατό είναι να μάθεις να σιτιζεις του υπόλοιπους, να συντηρείς το στρατιωτικό υλικό, να μάθεις προτοκολλα περιπολου και φύλαξης, να μάθεις βασικές επιχειρισιακες τακτικές πεζικου, να μάθεις πως να εκτελείς με ακρίβεια και συνέπεια τις εντολές των ανωτέρων καθώς, το πως να χειρίζεσαι ένα τυφέκιο αποτελεσματικά και αποδοτικά, το πως να επιβιώνεις σε κατάσταση μάχης, πως να αντιδράς, πως να διατηρείς την ψυχραιμία σου, πως να παρέχεις πρώτες βοήθειες σε τραυματίες και πάρα πολλά άλλα. Οι εξυπνότεροι έχουν να μάθουν πολύ περισσότερα.

Αν δεν κατανοείς πόσο δύσκολο και οικονομικά ασύμφορο είναι να καταλάβεις μια χώρα με πολύ ισχυρο φρόνημα αντίστασης όπου ο κάθε πολίτης ειναι στρατιωτικά εκπαιδευμένος σε επιχειρισιακες τακτικές και όχι μόνο θα πολεμήσει κατά τη διάρκεια του πολέμου αλλά θα σου δημιουργήσει τα δεκαπλάσια προβλήματα όταν νικήσεις και αυτόοργανωθεί σε ανταρτικες αντιστασιακες ομάδες μπορείς να δεις την ιστορία του Βιετνάμ όπου ένας στρατιωτικός γίγαντας ηττήθηκε σε ανορθόδοξο πόλεμο από μια τριτοκοσμικά παμφτωχη χώρα.

Οταν είσαι ικανός να υπερασπιστείς τον εαυτό σου σε βαθμό τέτοιο που κάνεις να μην αξίζει οικονομικά να σε πειράξει, τότε έχεις και επιλογές σε διπλωματικό επίπεδο.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ας μιλήσουν τα τραγούδια :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Ας μιλήσουν τα τραγούδια :P

1914-1923 γενοκτονία τριών λαών. 1955 διωγμός Ελλήνων της Πόλης. 1974 ορμηξανε και κόψανε την Κύπρο στα δύο ( και εμείς έχουμε ευθύνη σε αυτό με τον Ιωαννίδη αλλά η εισβολή δεν ήταν λύση ). 1996 Ίμια. 1987 Σισμικ. Αδελφωμενοι λαοί δεν λέω. Ένα ιστορικό αγάπης.

Όποιος δεν έχει έχει πατρίδα μπορεί κάλλιστα να διαγράψει την υπηκοότητα/ εθνικότητα του και να είναι πολίτης της Γης. Όχι οπότε μας συμφέρει διεθνιστές αλλά παράλληλα να παίρνουμε και τα προνόμια της υπηκοότητας/ ιθαγένειας.
 

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Αν δεν κατανοείς πόσο δύσκολο και οικονομικά ασύμφορο είναι να καταλάβεις μια χώρα με πολύ ισχυρο φρόνημα αντίστασης όπου ο κάθε πολίτης ειναι στρατιωτικά εκπαιδευμένος σε επιχειρισιακες τακτικές και όχι μόνο θα πολεμήσει κατά τη διάρκεια του πολέμου αλλά θα σου δημιουργήσει τα δεκαπλάσια προβλήματα όταν νικήσεις και αυτόοργανωθεί σε ανταρτικες αντιστασιακες ομάδες μπορείς να δεις την ιστορία του Βιετνάμ όπου ένας στρατιωτικός γίγαντας ηττήθηκε σε ανορθόδοξο πόλεμο από μια τριτοκοσμικά παμφτωχη χώρα.

Βρε εγώ πολύ καλά το κατανοώ αυτό που μου λες. Αυτό που δεν κατανοώ είναι πως κάθε πολίτης με 12 μήνες (ψευτο)εκπαίδευσης θα είναι επιχειρησιακά τόσο έτοιμος όσο περιγράφεις. Η επιχειρησιακή ετοιμότητα που περιγράφεις προέρχεται μόνο από τον επαγγελματικό στρατό. Στη 12μηνη θητεία απλώς θα καθαρίζεις γόπες και θα πλένεις τουαλέτες. Δε θα γίνεις Ράμπο. Και ούτε πρόκειται να δείξεις την επιχειρησιακή ετοιμότητα που με τόσο στόμφο μου περιγράφεις επειδή πριν 10 χρόνια έτυχε να υπηρετήσεις στο στρατό και να ρίξεις δυο τρεις φορές με το όπλο, μάλλον άκλαφτος θα πας. Απαιτείται ΔΙΑΡΚΗΣ εκπαίδευση για να είσαι ανταγωνιστικός.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Βρε εγώ πολύ καλά το κατανοώ αυτό που μου λες. Αυτό που δεν κατανοώ είναι πως κάθε πολίτης με 12 μήνες (ψευτο)εκπαίδευσης θα είναι επιχειρησιακά τόσο έτοιμος όσο περιγράφεις. Η επιχειρησιακή ετοιμότητα που περιγράφεις προέρχεται μόνο από τον επαγγελματικό στρατό. Στη 12μηνη θητεία απλώς θα καθαρίζεις γόπες και θα πλένεις τουαλέτες. Δε θα γίνεις Ράμπο. Και ούτε πρόκειται να δείξεις την επιχειρησιακή ετοιμότητα που με τόσο στόμφο μου περιγράφεις επειδή πριν 10 χρόνια έτυχε να υπηρετήσεις στο στρατό και να ρίξεις δυο τρεις φορές με το όπλο, μάλλον άκλαφτος θα πας. Απαιτείται ΔΙΑΡΚΗΣ εκπαίδευση για να είσαι ανταγωνιστικός.

Στις άλλες χώρες βγαίνουν Ράμπο δηλαδή; Όπως σε Τουρκία και Κύπρο;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Άλλο στρατιωτικοί άλλο στρατιώτες. Αυτοί που μπαίνουν από πανελλήνιες είναι στρατιωτικοί και ξεκινάνε από βαθμό Λοχία ( Υπαξιωματικοί ) από την ΣΜΥ και στο βαθμό του Ανθυπολοχαγού ( Αξιωματικού ) από την Ευελπίδων. Οι ΕΠΟΠ ξεκινάνε από τον βαθμό του Δεκανέα, δεν είναι στρατιώτες. Όλοι αυτοί έχουν ξεχωριστούς ρόλους στον πόλεμο. Δεν θα βάλεις σε καιρό σύρραξης τους Αξιωματικούς να πολεμήσουν. Αυτοί έχουν θέσεις όπως αναφορές στα κεντρικά, επιτήρηση στρατεύματος, οργάνωση του κλπ. Ο θεσμός του στρατιώτη είναι απαραίτητος. Η Ελλάδα δεν έχει την οικονομία για να στηρίξει επαγγελματίες στρατιώτες. Ο θεσμός των κληρωτών είναι σημαντικός. Η Τουρκία καταρχήν έχει επίσης σύστημα υποχρεωτικής στράτευσης.

Το ερώτημα είναι αν ο τυχαίος 18χρονος μπορεί να μπει μπροστά στην μάχη χωρίς να εκπαιδευτεί ή να είναι ικανός από την φύση του, γι΄αυτό καλύτερα επαγγελματίες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι αν ο τυχαίος 18χρονος μπορεί να μπει μπροστά στην μάχη χωρίς να εκπαιδευτεί ή να είναι ικανός από την φύση του, γι΄αυτό καλύτερα επαγγελματίες.

Δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για επαγγελματίες. Θα πληρώνει και στρατιώτες τώρα το κράτος;

Πιστεύω ότι ο στρατός είναι σημαντικός για την ζωή του καθενός αλλά θέλει σοβαρές μεταρρυθμίσεις. Να γίνεται σοβαρή εκπαίδευση και όχι καθάρισμα τουαλετών.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για επαγγελματίες. Θα πληρώνει και στρατιώτες τώρα το κράτος;

Πιστεύω ότι ο στρατός είναι σημαντικός για την ζωή του καθενός αλλά θέλει σοβαρές μεταρρυθμίσεις. Να γίνεται σοβαρή εκπαίδευση και όχι καθάρισμα τουαλετών.

Θέλει και η σοβαρή εκπαίδευση χρήματα επειδή υπάρχουν και πολλοί που δεν το έχουνε, είναι καλομαθημένοι από το σπίτι τους.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ελπίζω όλοι οι υπέρμαχοι της θητείας στα 18 να εφάρμοσαν τα πιστεύω τους στον εαυτό τους κ να μην επέλεξαν να τύχουν αναβολής λόγω σπουδών.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Θέλει και η σοβαρή εκπαίδευση χρήματα επειδή υπάρχουν και πολλοί που δεν το έχουνε, είναι καλομαθημένοι από το σπίτι τους.

Ρε φίλε είμαστε ένας λαός τέρμα απείθαρχος. Ο μοναδικός θεσμός που προσδίδει λίγη πειθαρχία σε αυτό το ξεφραγο αμπέλι είναι ο στρατός. Αν το καταργήσουμε και αυτό τελειώσαμε.


Ελπίζω όλοι οι υπέρμαχοι της θητείας στα 18 να εφάρμοσαν τα πιστεύω τους στον εαυτό τους κ να μην επέλεξαν να τύχουν αναβολής λόγω σπουδών.

Ή θα καθιερωθεί για όλους ή για κανέναν, απλά τα πράγματα. Στην τελική το κράτος δεν έχει να φοβάται από εμάς μην φύγουμε. Άλλοι είναι που σπουδάζουν εδώ ( είπαμε τα δικαιώματα είναι πάντα καλά ) και μετά άρον άρον την κοπανανε στο εξωτερικό. Εγώ φυγοπονος δεν θα γινομουν ποτέ.

images (1).jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Ρε φίλε είμαστε ένας λαός τέρμα απείθαρχος. Ο μοναδικός θεσμός που προσδίδει λίγο πειθαρχία σε αυτό το ξεφραγο αμπέλι είναι ο στρατός. Αν το καταργήσουμε και αυτό τελειώσαμε.

Το γνωρίζω, γι΄αυτό προσπαθεί να βάλει ο Κυριάκος μια τάξη με τα μέτρα για τον κορονοιό.
:laugh:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ρε φίλε είμαστε ένας λαός τέρμα απείθαρχος. Ο μοναδικός θεσμός που προσδίδει λίγο πειθαρχία σε αυτό το ξεφραγο αμπέλι είναι ο στρατός. Αν το καταργήσουμε και αυτό τελειώσαμε.




Ή θα καθιερωθεί για όλους ή για κανέναν, απλά τα πράγματα. Στην τελική το κράτος δεν έχει να φοβάται από εμάς μην φύγουμε. Άλλοι είναι που σπουδάζουν εδώ ( είπαμε τα δικαιώματα είναι πάντα καλά ) και μετά άρον άρον την κοπανανε στο εξωτερικό. Εγώ φυγοπονος δεν θα γινομουν ποτέ.

View attachment 71132
Στα λόγια κ στις αξιολογικές κρίσεις πρώτος είσαι! Στις πράξεις υστερείς!
Ο ορισμός της υποκρισίας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Στα λόγια κ στις αξιολογικές κρίσεις πρώτος είσαι! Στις πράξεις υστερείς!
Ο ορισμός της υποκρισίας.

Η παρηγοριά ενός φυγοπονου είναι αυτη; Ποιος σου είπε ότι είμαι ιδανικό πρότυπο Έλληνα Νεολαίου Εθνικιστή; Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου. Δεν έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου, αν είχες εσύ για εμένα και σου την χαλασα τώρα συγγνώμη.

Με την ίδια λογική κανένας δεν θα έπρεπε να υποστηρίζει την καθιέρωση της υποχρεωτικής χρήσης μάσκας σε κλειστούς χώρους γιατί από πριν σχεδόν κανένας Έλληνας δεν φόραγε μάσκα, ε;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ερώτημα είναι αν ο τυχαίος 18χρονος μπορεί να μπει μπροστά στην μάχη χωρίς να εκπαιδευτεί ή να είναι ικανός από την φύση του, γι΄αυτό καλύτερα επαγγελματίες.

Στην απόβαση της Νορμανδίας ο μέσος φαντάρος ήταν ένας τυχαίος 20χρονος.

Βρε εγώ πολύ καλά το κατανοώ αυτό που μου λες. Αυτό που δεν κατανοώ είναι πως κάθε πολίτης με 12 μήνες (ψευτο)εκπαίδευσης θα είναι επιχειρησιακά τόσο έτοιμος όσο περιγράφεις. Η επιχειρησιακή ετοιμότητα που περιγράφεις προέρχεται μόνο από τον επαγγελματικό στρατό. Στη 12μηνη θητεία απλώς θα καθαρίζεις γόπες και θα πλένεις τουαλέτες. Δε θα γίνεις Ράμπο. Και ούτε πρόκειται να δείξεις την επιχειρησιακή ετοιμότητα που με τόσο στόμφο μου περιγράφεις επειδή πριν 10 χρόνια έτυχε να υπηρετήσεις στο στρατό και να ρίξεις δυο τρεις φορές με το όπλο, μάλλον άκλαφτος θα πας. Απαιτείται ΔΙΑΡΚΗΣ εκπαίδευση για να είσαι ανταγωνιστικός.

Οχι, με την σημερινή θητεία δεν είσαι καθόλου στο επίπεδο που αναφέρομαι. Χρειάζεται αρχικά μια σοβαρή θητεία η διάρκεια της οποίας είναι καθαρά τεχνικό θέμα και μετά σοβαρή επανεκπαιδευση ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Όλα αυτά είναι τα τεχνικά θέματα. Πάνω απ όλα πρέπει να υπάρχει στο μυαλό του κάθε άντρα αυτό σαν αξία, που θα τον ωθεί από μόνο του να βρίσκεται σε κάποια ετοιμότητα σε όλη τη διάρκεια της ζωής του, πράγμα που δεν υπάρχει σήμερα, καθώς βρισκόμαστε στην δυση του δυτικού πολιτισμου.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Συγνώμη τώρα για να καταλάβω δηλαδή αν η Ελλάδα αντί να έχει 700.000 δημοσίους υπαλλήλους και 250.000 φαντάρους είχε 400.000 υπαλλήλους και 100.000 επαγγελματίες στρατιωτικούς θα επιβαρυνόταν τρελά ο προυπολογισμός της χώρας; Τι 20% του ΑΕΠ λέτε οτι θα επιβαρυνόταν το ΑΕΠ περικοψτε τις οργανικές θέσεις του δημοσίου που λυμνάζονται στα υπουργεία και τα ΝΠΔΔ και τις κρατικές τράπεζες και κάθονται ξύνουν τα @@ και ρίξτε τον μισθό τους στις προσλήψεις μόνιμου προσωπικού στα σώματα ασφαλείας και τις Ένοπλες Δυνάμεις.Δηλαδή ενας ΕΠ.ΟΠ επιβαρύνει περισσότερο με το μισθό του το προυπολογισμό απο οτι ενας υπάλληλος της βουλής ή του υπουργείου ή ενος ΔΕΚΟ που παίρνει τα διπλάσια σε μισθό;Οι ευρωπαϊκές χώρες που είναι δυτικές το κάναν αυτό στην πλειοψηφία τους εμείς που είμαστε αφρομπαγκλαμπανανιστάν προτιμάμε να έχουμε 700.000 άχρηστους λυμνάζοντες δημόσιους υπαλλήλους και 250.000 άχρηστους ανεκπαίδευτους φαντάρους οι οποίοι ανάθεμα αν ρίξαν 3 φορές με όπλο στους 9 μήνες.Δεν χρειάζεται να έχεις σε επίπεδο επαγγελματικού στρατού όσους έχεις σε επίπεδο υποχρεωτικής στράτευσης.Ενας επαγγελματίας κομάντο ανταγωνίζεται καμιά 5ρια γιωτόμπαλους 9μηνίτες φαντάρους. Αυτομάτως απο εκεί που έχεις 250.000 στρατεύσιμους έχεις 100.000 μόνιμους και μην μου πείτε πως θα βρεθούν τα λεφτά γιατί μια χαρά μηχανογραφείτε το δημόσιο και περικόπτονται οι θέσεις εργασίας των δημοσίων υπαλλήλων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top