Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως στις μέρες μας ο πόλεμος στο μεγάλο μέρος του, δεν βασίζεται σε σωματική δύναμη αλλά σε χειρισμό όπλων και μηχανημάτων. Βέβαια οι γυναίκες μπορούν να μένουν πίσω να φυλάνε τα σπίτια, την πόλη, τα παιδιά και να τεκνοποιούν. Είμαι υπέρ του επαγγελματικού στρατού, συνεπώς και υπέρ του να μην επεκταθεί η υποχρεωτική του φάση προς καμία κατεύθυνση.

Αφήνω αυτό:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως στις μέρες μας ο πόλεμος στο μεγάλο μέρος του, δεν βασίζεται σε σωματική δύναμη αλλά σε χειρισμό όπλων και μηχανημάτων. Βέβαια οι γυναίκες μπορούν να μένουν πίσω να φυλάνε τα σπίτια, την πόλη, τα παιδιά και να τεκνοποιούν. Είμαι υπέρ του επαγγελματικού στρατού, συνεπώς και υπέρ του να μην επεκταθεί η υποχρεωτική του φάση προς καμία κατεύθυνση.

Αφήνω αυτό:

Αν ο άλλος δεν ειναι δυνατος και γυμνασμενος δεν μπορει να πάει καν για σοβαρη μονάδα στο στρατο. Ο λογος ειναι οτι θα βγει οφφ τα πρώτα 24ωρα. Οποτε αυτοι που λένε για μπουγάδες και για σκουπισματα μπορουν να δοκιμάσουν εθελοντικα τη τυχη τους σε κάτι πιο εξτριμ.

Ολες οι στρατιωτικές σχολές σε υποχρεωνουν σε αθλητικές δοκιμασιες πριν εισαχθεις. Προφανως το κάνουν επειδη παιζει ρολο ΚΑΙ η φυσικη κατασταση εκτος απο το πάτημα ενος κουμπιού.

Οσο για την αποψη μου περι υποχρεωσης του στρατού.... παλιά θα έλεγα τα δικά μου αλλα πλεον νομιζω οτι πρέπει να ρωτησουμε αυτους που ειναι υπευθυνοι , χρηζονται ξαφνικά υπευθυνοι και χρεωνονται και άτομα τα οποια μπορει να έχουν ενα καρο ιδιοτροπιες - ειναι απειθαρχα - παιζουν με το τηλεφωνο και το βυσμα και πρεπει τωρα ο επαγγελματιας στρατιωτικος να ασχοληθει με ολους αυτους.

Οταν σου έρχεται ενας που δεν γουστάρει αυτο που κάνει , ενω εσυ το γουστάρεις εκτος οτι εμμεσα σε προσβάλλει σου δημιουργει και θεματα στη καθημερινοτητα. Θυμαμαι εναν να ψάχνει εναν ναυτη που το έσκασε απο το κέντρο. Εχει καμια δουλεια αυτος ο άνθρωπος να ασχολειται με τον καθε πιτσιρικα που δεν ξέρει τι γινεται και δεν θέλει και να ασχοληθει;

Καλως ή κακως δεν έχουμε ολοι την ιδια καθημερινοτητα άλλος γουστάρει να λιώνει στα γυμναστηρια τις διατροφες και τις ασκησεις και άλλος σε άλλου ειδους ασχολιες. Μπορουν αυτοι οι 2 κοσμοι να συνυπάρξουν; :P

Πιθανον, αν ο ενας δεν εμπλακει στην καθημερινοτητα του άλλου κ βρισκονται εξω που και που για κανα τσιπουράκι. Οποτε μάλλον επαγγελματικος πρέπει να γινει. Και να πηγαινουν οσοι θέλουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ενδιαφέρον που ρωτάς, ναι και για αυτές μπορεί να ισχύει
Για να μην κανουμε κυκλους, θα το θεσω απλα και αμεσα
Για τον χψζ λογο η εννοια της πατριδας και του εθνους δεν εχουν καμια αξια για σενα. Fine, δε γαμιεται. Το προβλημα μου ειναι πως τωρα ξαφνικα, οι αξιες, οι ηθικες προτεραιοτητες, οι νομοι του κρατους εχουν υποκειμενικα στοιχεια και εαν δεν τα ασπαζεσαι δεν εισαι υποχρεωμενος να τα ακολουθεις. Να αγωνιζεται ο καθενας για τα ιδανικα του και να μην πρηζει τους υπολοιπους. Οκ. Αυτο ομως δεν ειναι κατι το οποιο το πολυβλεπω σε αλλες περιπτωσεις οπου παρουσιαζονται ιδανικα και αξιες απο αλλα σετ ηθικης, εκει ειναι αδιαπραγματευτα και προφανως θα πρεπει να ειναι νομοι του κρατος που ακολουθουνται απ'ολους.
Δεν παει προς εσενα αποκλειστικα αυτο, μια γενικη παρατηρηση.

Το πλαίσιο είναι ακριβώς ο κόσμος στον οποίο ζούμε αυτή τη στιγμή, χωρισμένος εδώ και δυόμιση αιώνες σε έθνη-κράτη, που ως τώρα ούτε τους πολέμους έχει αποτρέψει αποτελεσματικά, ούτε κάποια ειρήνη έχει εξασφαλίσει - τον προηγούμενο αιώνα έγιναν δύο καταστροφικοί πόλεμοι, ενώ παράλληλα είναι μη βιώσιμο δεδομένων των ολοένα αυξανόμενων αναγκών σε εξοπλιστικά. Κινήσεις όπως οι η δημιουργία της Ε.Ε. και άλλων διακρατικών συνασπισμών με τόσο συστηματικό και οργανωμένο τρόπο σταδιακά μεταβάλλουν το τοπίο και μας απομακρύνουν από τα έθνη κράτη. Δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι για να απομακρυνθούμε από αυτά, έρχεται «μόνη» της η αλλαγή, ως φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Αργά αλλά σταθερά βλέπουμε ότι πλέον δεν μας ωφελούν τα έθνη-κράτη (τουλάχιστον στη Δύση). Αλλά νιώθω ένα ντεζαβού, ότι κάπου έχουμε ξανακάνει ακριβώς τον ίδιο διάλογο. :Ρ
Μου αρεσει που πραγματικα νομιζεις πως εαν εξαλειψεις την εννοια του εθνους δεν θα υπαρχει κανενας λογος να τρωγωνται οι ανθρωποι μεταξυ τους. Οπως αυτο φαινεται για παραδειγμα με τον ομονοια εντος των κρατων-εθνων. Oh wait.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όντως, πού είναι όλοι αυτοί - και κυρίως όλες αυτές - που κήρυτταν υπέρ της ισότητας των δύο φύλων;

Ισότητα, όποτε και όπως μας συμφέρει. :thumbup:

Υποχρεωτική στράτευση για όλους, μάλιστα. Έτσι όπως είναι η στράτευση στην Ελλάδα, θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου για οποιοδήποτε άτομο. Ας πούμε πολλοί φαντάροι πηγαίνουν στα ΚΑΑΥ και η δουλειά τους είναι να φτιάχνουν καφέδες και να καθαρίζουν πατάτες για τους στρατιωτικούς και τις οικογένειές τους που κάνουν διακοπές. Εμένα προσωπικά αυτό δε με χαλάει, γιατί και την κρέπα μου τρωω και τόν καφέ μου παίρνω και είναι όλα παμφθηνα και κάνω τις διακοπές μου (σε περίπτωση που δεν τό ανέφερα, ο μπαμπάς μου είναι στρατιωτικός). Το θεωρώ όμως αυτό φανταριλικι? Σε καμία περίπτωση. Και κάποιοι θα μου πουν: μα μπορεί να το κάνουν αυτό μόνο δύο μήνες και τους υπόλοιπους να είναι Έβρο. Δεν έχει σχέση, για εμένα ο φαντάρος δεν έχει καμία δουλειά στο να σερβίρει φαγητό και καφέδεςστα άτομα που κάνουν διακοπές (μέσα στο στρατόπεδο εννοείται ότι χρειάζονται κάποια άτομα για το μαγείρεμα του λόχου αν το λέω καλά). Ας προσλάβουν μπαριστα ξέρω γω.
Έ
τσι όπως γίνεται το φανταριλικι στην Ελλάδα προσωπικά δε θα πρότεινα να είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Αν όμως τα πράγματα ήταν καλύτερα θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι προαιρετική για όλους και εννοείται ο καθένας να κάνει πράγματα που αναλογούν στη σωματική διάπλαση του: πχ αν ο ντεβιλ σηκώνει δέκα κιλά εμείς θά έπρεπε να σηκώνουμε 5.
Και θά κλείσω με το εξής: για να έχεις εσύ το δικαίωμα να ψηφίζεις και να λες τόσες απερίσκεπτες κοτσανες κάποιες έχασαν τη ζωή τους. Κανονικά θα έπρεπε να σε αντιμετωπίζω σαν θύμα γιατί πολλές που υποστηρίζουμε την ισότητα έχουμε ακόμα κατάλοιπα εσωτερικού μισογυνισμου και ξέρουμε πως είναι . Επίσης μπορεί να μην φταίμε απόλυτα εμείς, αλλά η κοινωνία, το οικογενειακό περιβάλλον και ο σύντροφός μας.Όμως σαν άτομο έχω κι εγώ τα όρια μου στην ανθρώπινη βλακεία.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Όντως, πού είναι όλοι αυτοί - και κυρίως όλες αυτές - που κήρυτταν υπέρ της ισότητας των δύο φύλων;

Ισότητα, όποτε και όπως μας συμφέρει. :thumbup:

Η στράτευση δεν είναι κάποιο κεκτημένο δικαίωμα των ανδρών που στερούνται οι γυναίκες...

Ολες οι στρατιωτικές σχολές σε υποχρεωνουν σε αθλητικές δοκιμασιες πριν εισαχθεις. Προφανως το κάνουν επειδη παιζει ρολο ΚΑΙ η φυσικη κατασταση εκτος απο το πάτημα ενος κουμπιού.

Μεταφέρω σχετικά πρόσφατη εμπειρία φίλου από τις «αθλητικές» δοκιμασίες για το σχολείο ειδικών δυνάμεων (Ρεντίνα). Μεταξύ άλλων, είχαν και έναν δρόμο ταχύτητας - 100 μέτρα, τους είπαν. Ξεκινάνε, τρέχουν και ο φίλος τερματίζει δεύτερος με χρόνο περίπου 8,50, απ' όσα τους είπαν (!). Ασχολίαστο το ότι οι ειδικοδυναμίτες μας κάνουν χρόνο 1+ δευτερόλεπτο κάτω από το παγκόσμιο στο 100άρι κι εμείς ακόμα δεν τους κατεβάζουμε στους Ολυμπιακούς.

Έχει και συνέχεια. Όταν μας τα λέει αυτά, τον ρωτάμε πού τους έβαλαν να τρέξουν και μας απαντάει «Ε, στη διαγώνιο του γηπέδου». Κι όταν ρωτάμε τι γηπέδου, μας απαντάει «Ε, ήταν ένα γήπεδο βόλλεϋ εκεί πέρα»...

Προς υπενθύμιση: Διαστάσεις γηπέδων βόλλεϋ: 18x9.

Για να μην κανουμε κυκλους, θα το θεσω απλα και αμεσα
Για τον χψζ λογο η εννοια της πατριδας και του εθνους δεν εχουν καμια αξια για σενα. Fine, δε γαμιεται. Το προβλημα μου ειναι πως τωρα ξαφνικα, οι αξιες, οι ηθικες προτεραιοτητες, οι νομοι του κρατους εχουν υποκειμενικα στοιχεια και εαν δεν τα ασπαζεσαι δεν εισαι υποχρεωμενος να τα ακολουθεις. Να αγωνιζεται ο καθενας για τα ιδανικα του και να μην πρηζει τους υπολοιπους. Οκ. Αυτο ομως δεν ειναι κατι το οποιο το πολυβλεπω σε αλλες περιπτωσεις οπου παρουσιαζονται ιδανικα και αξιες απο αλλα σετ ηθικης, εκει ειναι αδιαπραγματευτα και προφανως θα πρεπει να ειναι νομοι του κρατος που ακολουθουνται απ'ολους.
Δεν παει προς εσενα αποκλειστικα αυτο, μια γενικη παρατηρηση.


Μου αρεσει που πραγματικα νομιζεις πως εαν εξαλειψεις την εννοια του εθνους δεν θα υπαρχει κανενας λογος να τρωγωνται οι ανθρωποι μεταξυ τους. Οπως αυτο φαινεται για παραδειγμα με τον ομονοια εντος των κρατων-εθνων. Oh wait.

Θέλω να μου εξηγήσεις πώς κατάλαβες αυτό από το κείμενο που παρέθεσες. Βασικά, άσ'το, δε θέλω, θα βγούμε off-topic εδώ, στείλ'το σε μήνυμα. Συνοπτικά, η ύπαρξη εθνών-κρατών είναι ένας από τους λόγους που πλέον μας εμποδίζει να δούμε ότι πρωτίστως είμαστε όλοι άνθρωποι και ότι έχουμε περισσότερα να μοιράσουμε παρά να χωρίσουμε. Δεν είναι το μόνο που μας χωρίζει, αλλά, συγγνώμη, άλλο να τρώγεσαι με τη διπλανή περιφέρεια για θέματα διοίκησης - μιας και αναφέρθηκες στην εντός κρατών ομόνοια - και άλλο να σκοτώνεις τον γείτονα.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,319 μηνύματα.
και άλλο να σκοτώνεις τον γείτονα.

Αυτά μην τα γράφεις σε εμάς. Άλλος λαός έχει μεγάλη εμπειρία στο να σφαζει και να γενοκτονει οτιδήποτε βρει μπροστά του. Και την παράδοση αυτή φαίνεται να έχει την πρόθεση να την συνεχίσει.

Αλλά ναι εμείς σε ένδειξη ανωτερότητας θα καταργήσουμε την υποχρεωτική στράτευση. Πέμπτη Φάλαγγα.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υποχρεωτική στράτευση για όλους, μάλιστα. Έτσι όπως είναι η στράτευση στην Ελλάδα, θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου για οποιοδήποτε άτομο. Ας πούμε πολλοί φαντάροι πηγαίνουν στα ΚΑΑΥ και η δουλειά τους είναι να φτιάχνουν καφέδες και να καθαρίζουν πατάτες για τους στρατιωτικούς και τις οικογένειές τους που κάνουν διακοπές. Εμένα προσωπικά αυτό δε με χαλάει, γιατί και την κρέπα μου τρωω και τόν καφέ μου παίρνω και είναι όλα παμφθηνα και κάνω τις διακοπές μου (σε περίπτωση που δεν τό ανέφερα, ο μπαμπάς μου είναι στρατιωτικός). Το θεωρώ όμως αυτό φανταριλικι? Σε καμία περίπτωση. Και κάποιοι θα μου πουν: μα μπορεί να το κάνουν αυτό μόνο δύο μήνες και τους υπόλοιπους να είναι Έβρο. Δεν έχει σχέση, για εμένα ο φαντάρος δεν έχει καμία δουλειά στο να σερβίρει φαγητό και καφέδεςστα άτομα που κάνουν διακοπές (μέσα στο στρατόπεδο εννοείται ότι χρειάζονται κάποια άτομα για το μαγείρεμα του λόχου αν το λέω καλά). Ας προσλάβουν μπαριστα ξέρω γω.
Έ
τσι όπως γίνεται το φανταριλικι στην Ελλάδα προσωπικά δε θα πρότεινα να είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Αν όμως τα πράγματα ήταν καλύτερα θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι προαιρετική για όλους και εννοείται ο καθένας να κάνει πράγματα που αναλογούν στη σωματική διάπλαση του: πχ αν ο ντεβιλ σηκώνει δέκα κιλά εμείς θά έπρεπε να σηκώνουμε 5.

Σημείωση: Μη θεωρείς a priori ότι ξέρεις τις απόψεις των άλλων. Δεν έχω αναπτύξει καν τις σκέψεις που περί του θέματος και κατέληξες σε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα.

_____________________________

Το ότι κάποιοι έχασαν τη ζωή τους, θα έπρεπε να ήταν το πρώτο πράγμα που θα χτυπούσε καμπανάκι στο μυαλό κάποιων. Από τη στιγμή που οι άντρες υποχρεούνται να ρισκάρουν τη ζωή τους για την χώρα στην οποία ζουν, γιατί να μην το κάνουν και οι γυναίκες; Εκείνες δεν έχουν οικογένεια, σπίτι, οτιδήποτε να υπερασπιστούν; Ή μήπως δεν είναι άξιες να το κάνουν;

Δεν είπα πουθενά ότι ο στρατός είναι τέλειος έτσι όπως είναι τώρα. Πέρα από την σωματική διάπλαση και δύναμη που κάποιοι υστερούνται, δε συμφωνώ με ορισμένες πρακτικές που λαμβάνουν χώρα μέσα στα στρατόπεδα (π.χ. καψόνια). Ωστόσο, καλώς ή κακώς, δεν είμαστε ιδιαίτερα μεγάλη χώρα. Όταν η γείτονα χώρα έχει πληθυσμό περίπου 8 φορές μεγαλύτερο σε σχέση με εμάς, δε θεωρώ ότι είναι καλό να επαναπαύεται κανείς. Ναι, θα ήταν καλύτερα αν ο στρατός ήταν προαιρετικός ή ακόμη και επαγγελματικός (για να υπάρχουν και καλύτερα αποτελέσματα), αλλά ο αριθμός της χώρας μας, δε νομίζω ότι μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό. Σκέψου ότι από τα 10 εκατομμύρια που είμαστε τώρα, πόσο να ήταν ο αριθμός των στρατιωτικών ώστε να έχουμε ένα αξιόλογο αριθμό μάχιμων;

Προσωπικά, θεωρώ ότι θα ήταν καλό να λαμβάνουν όλοι και όλες στρατιωτική εκπαίδευση ή έστω να υπήρχε και η δυνατότητα για προαιρετική στράτευση των γυναικών. Από τη στιγμή που όλοι είμαστε πολίτες, γιατί να στρατολογούνται μόνο οι άντρες; Γιατί να είναι σε θέση να πεθάνουν μόνο οι άντρες εφόσον έχουμε ισότητα;


Και θά κλείσω με το εξής: για να έχεις εσύ το δικαίωμα να ψηφίζεις και να λες τόσες απερίσκεπτες κοτσανες κάποιες έχασαν τη ζωή τους. Κανονικά θα έπρεπε να σε αντιμετωπίζω σαν θύμα γιατί πολλές που υποστηρίζουμε την ισότητα έχουμε ακόμα κατάλοιπα εσωτερικού μισογυνισμου και ξέρουμε πως είναι . Επίσης μπορεί να μην φταίμε απόλυτα εμείς, αλλά η κοινωνία, το οικογενειακό περιβάλλον και ο σύντροφός μας.Όμως σαν άτομο έχω κι εγώ τα όρια μου στην ανθρώπινη βλακεία.

Δεν υπάρχει λόγος για προσωπικές επιθέσεις. Δεν αναφέρθηκα πουθενά σε εσένα προσωπικά, οπότε προσπάθησε να κρατήσεις ένα επίπεδο.

Όσον αφορά αυτό που λες ότι θα έπρεπε να με αντιμετωπίζεις ως θύμα, καλύτερα να το σκεφτείς αυτό για τον εαυτό σου και για τους ομοϊδεάτες σου που, ως όχλος, νομίζετε ότι οι άντρες είναι εχθροί σας και θέλουν το κακό σας. Καιρός να καταλάβετε ότι αυτό που πρεσβεύετε ορισμένες δήθεν φεμινίστριες, δεν είναι τίποτα άλλο από ένας κεκαλυμμένος μισανδρισμός. Η πραγματική ισότητα εξισορροπεί όχι μόνο τις σχέσεις και τα δικαιώματα των δύο φύλων αλλά και τις υποχρεώσεις τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η στράτευση δεν είναι κάποιο κεκτημένο δικαίωμα των ανδρών που στερούνται οι γυναίκες...

Γιατί όλα τα άλλα που δήθεν "αναλογούν" στους άντρες είναι κεκτημένο δικαίωμά τους; Όχι, γιατί πολύ απλά η κοινωνία έβαλε το αντρικό φύλο σε ένα βάθρο και του παραχώρησε το δικαίωμα στην εργασία, τη ψήφο κτλ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σημείωση: Μη θεωρείς a priori ότι ξέρεις τις απόψεις των άλλων. Δεν έχω αναπτύξει καν τις σκέψεις που περί του θέματος και κατέληξες σε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα.

_____________________________

Το ότι κάποιοι έχασαν τη ζωή τους, θα έπρεπε να ήταν το πρώτο πράγμα που θα χτυπούσε καμπανάκι στο μυαλό κάποιων. Από τη στιγμή που οι άντρες υποχρεούνται να ρισκάρουν τη ζωή τους για την χώρα στην οποία ζουν, γιατί να μην το κάνουν και οι γυναίκες; Εκείνες δεν έχουν οικογένεια, σπίτι, οτιδήποτε να υπερασπιστούν; Ή μήπως δεν είναι άξιες να το κάνουν;

Δεν είπα πουθενά ότι ο στρατός είναι τέλειος έτσι όπως είναι τώρα. Πέρα από την σωματική διάπλαση και δύναμη που κάποιοι υστερούνται, δε συμφωνώ με ορισμένες πρακτικές που λαμβάνουν χώρα μέσα στα στρατόπεδα (π.χ. καψόνια). Ωστόσο, καλώς ή κακώς, δεν είμαστε ιδιαίτερα μεγάλη χώρα. Όταν η γείτονα χώρα έχει πληθυσμό περίπου 8 φορές μεγαλύτερο σε σχέση με εμάς, δε θεωρώ ότι είναι καλό να επαναπαύεται κανείς. Ναι, θα ήταν καλύτερα αν ο στρατός ήταν προαιρετικός ή ακόμη και επαγγελματικός (για να υπάρχουν και καλύτερα αποτελέσματα), αλλά ο αριθμός της χώρας μας, δε νομίζω ότι μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό. Σκέψου ότι από τα 10 εκατομμύρια που είμαστε τώρα, πόσο να ήταν ο αριθμός των στρατιωτικών ώστε να έχουμε ένα αξιόλογο αριθμό μάχιμων;

Προσωπικά, θεωρώ ότι θα ήταν καλό να λαμβάνουν όλοι και όλες στρατιωτική εκπαίδευση ή έστω να υπήρχε και η δυνατότητα για προαιρετική στράτευση των γυναικών. Από τη στιγμή που όλοι είμαστε πολίτες, γιατί να στρατολογούνται μόνο οι άντρες; Γιατί να είναι σε θέση να πεθάνουν μόνο οι άντρες εφόσον έχουμε ισότητα;




Δεν υπάρχει λόγος για προσωπικές επιθέσεις. Δεν αναφέρθηκα πουθενά σε εσένα προσωπικά, οπότε προσπάθησε να κρατήσεις ένα επίπεδο.

Όσον αφορά αυτό που λες ότι θα έπρεπε να με αντιμετωπίζεις ως θύμα, καλύτερα να το σκεφτείς αυτό για τον εαυτό σου και για τους ομοϊδεάτες σου που ως όχλος νομίζετε ότι οι άντρες είναι εχθροί σας και θέλουν το κακό σας. Καιρός να καταλάβετε ότι αυτό που πρεσβεύετε ορισμένες δήθεν φεμινίστριες, δεν είναι τίποτα άλλο από ένας κεκαλυμμένος μισανδρισμός. Η πραγματική ισότητα εξισορροπεί όχι μόνο τις σχέσεις και τα δικαιώματα των δύο φύλων αλλά και τις υποχρεώσεις τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Γιατί όλα τα άλλα που δήθεν "αναλογούν" στους άντρες είναι κεκτημένο δικαίωμά τους; Όχι, γιατί πολύ απλά η κοινωνία έβαλε το αντρικό φύλο σε ένα βάθρο και του παρεχώρησε το δικαίωμα στην εργασία, τη ψήφο κτλ.
Αρχικά,
Σημείωση: Μη θεωρείς a priori ότι ξέρεις τις απόψεις των άλλων. Δεν έχω αναπτύξει καν τις σκέψεις που περί του θέματος και κατέληξες σε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα.

_____________________________

Το ότι κάποιοι έχασαν τη ζωή τους, θα έπρεπε να ήταν το πρώτο πράγμα που θα χτυπούσε καμπανάκι στο μυαλό κάποιων. Από τη στιγμή που οι άντρες υποχρεούνται να ρισκάρουν τη ζωή τους για την χώρα στην οποία ζουν, γιατί να μην το κάνουν και οι γυναίκες; Εκείνες δεν έχουν οικογένεια, σπίτι, οτιδήποτε να υπερασπιστούν; Ή μήπως δεν είναι άξιες να το κάνουν;

Δεν είπα πουθενά ότι ο στρατός είναι τέλειος έτσι όπως είναι τώρα. Πέρα από την σωματική διάπλαση και δύναμη που κάποιοι υστερούνται, δε συμφωνώ με ορισμένες πρακτικές που λαμβάνουν χώρα μέσα στα στρατόπεδα (π.χ. καψόνια). Ωστόσο, καλώς ή κακώς, δεν είμαστε ιδιαίτερα μεγάλη χώρα. Όταν η γείτονα χώρα έχει πληθυσμό περίπου 8 φορές μεγαλύτερο σε σχέση με εμάς, δε θεωρώ ότι είναι καλό να επαναπαύεται κανείς. Ναι, θα ήταν καλύτερα αν ο στρατός ήταν προαιρετικός ή ακόμη και επαγγελματικός (για να υπάρχουν και καλύτερα αποτελέσματα), αλλά ο αριθμός της χώρας μας, δε νομίζω ότι μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό. Σκέψου ότι από τα 10 εκατομμύρια που είμαστε τώρα, πόσο να ήταν ο αριθμός των στρατιωτικών ώστε να έχουμε ένα αξιόλογο αριθμό μάχιμων;

Προσωπικά, θεωρώ ότι θα ήταν καλό να λαμβάνουν όλοι και όλες στρατιωτική εκπαίδευση ή έστω να υπήρχε και η δυνατότητα για προαιρετική στράτευση των γυναικών. Από τη στιγμή που όλοι είμαστε πολίτες, γιατί να στρατολογούνται μόνο οι άντρες; Γιατί να είναι σε θέση να πεθάνουν μόνο οι άντρες εφόσον έχουμε ισότητα;




Δεν υπάρχει λόγος για προσωπικές επιθέσεις. Δεν αναφέρθηκα πουθενά σε εσένα προσωπικά, οπότε προσπάθησε να κρατήσεις ένα επίπεδο.

Όσον αφορά αυτό που λες ότι θα έπρεπε να με αντιμετωπίζεις ως θύμα, καλύτερα να το σκεφτείς αυτό για τον εαυτό σου και για τους ομοϊδεάτες σου που ως όχλος νομίζετε ότι οι άντρες είναι εχθροί σας και θέλουν το κακό σας. Καιρός να καταλάβετε ότι αυτό που πρεσβεύετε ορισμένες δήθεν φεμινίστριες, δεν είναι τίποτα άλλο από ένας κεκαλυμμένος μισανδρισμός. Η πραγματική ισότητα εξισορροπεί όχι μόνο τις σχέσεις και τα δικαιώματα των δύο φύλων αλλά και τις υποχρεώσεις τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Γιατί όλα τα άλλα που δήθεν "αναλογούν" στους άντρες είναι κεκτημένο δικαίωμά τους; Όχι, γιατί πολύ απλά η κοινωνία έβαλε το αντρικό φύλο σε ένα βάθρο και του παρεχώρησε το δικαίωμα στην εργασία, τη ψήφο κτλ.
Αρχικά, ανέφερα την άποψη μου περί του θέματος, στο πρώτο κομμάτι δεν αναφέρθηκα καθόλου σε εσένα και ούτε γνωρίζω ούτε μπορώ να μαντέψω τις απόψεις σου.
Όσο για το κομμάτι που αναφέρθηκα σε εσένα, το σχόλιο σου ήταν πέρα για πέρα ειρωνικό και μπορεί να μην ήταν προσωπικό αλλά στόχευε σε συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα. Δεν είναι λοιπόν λίγο άτοπο που σ'ενόχλησε η προσωπική επίθεση?
Επίσης έχω την εντύπωση ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα πάντα περί ισότητας, φεμινισμού κλπ. Το ότι υποστηρίζω κάποια στοιχειώδη πράγματα δε σημαίνει ότι μισώ τους άνδρες, κάθε άλλο μάλιστα. Είναι κρίμα να ακούω τέτοιες απόψεις σάν τις δικές σου απο γυναίκες. Και ελπίζω να μην χρειαστεί να σού συμβεί κάτι πολύ άσχημο για να αλλάξεις γνώμη.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά, ανέφερα την άποψη μου περί του θέματος, στο πρώτο κομμάτι δεν αναφέρθηκα καθόλου σε εσένα και ούτε γνωρίζω ούτε μπορώ να μαντέψω τις απόψεις σου.

Παρέθεσες το μήνυμα μου και έγραψες "Υποχρεωτική στράτευση, για όλους. Μάλιστα" ή όχι; Χωρις φυσικά να έχω αναπτύξει τη θέση μου.

Όσο για το κομμάτι που αναφέρθηκα σε εσένα, το σχόλιο σου ήταν πέρα για πέρα ειρωνικό και μπορεί να μην ήταν προσωπικό αλλά στόχευε σε συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα. Δεν είναι λοιπόν λίγο άτοπο που σ'ενόχλησε η προσωπική επίθεση?

Η στάση ορισμένων είναι ειρωνική. Αντιθέτως, το σχόλιό μου ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Το έχω ξαναπεί εξάλλου: είναι όντως ειρωνικό να θυμούνται κάποιοι τα περί ισότητας, όποτε τους συμφέρει. Στην προκειμένη περίπτωση, με την υποχρεωτική (καλώς ή κακώς) στράτευση που έχουμε, τίθεται (και) το ζήτημα της ζωής εν καιρώ σύρραξης. Όσοι υπερασπίζονται την Ισότητα, θα έπρεπε να θεωρούν άδικο το γεγονός ότι μόνο το αντρικό φύλο "οφείλει" να πεθάνει για να ζήσουν όλοι οι άλλοι.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα πάντα περί ισότητας, φεμινισμού κλπ. Το ότι υποστηρίζω κάποια στοιχειώδη πράγματα δε σημαίνει ότι μισώ τους άνδρες, κάθε άλλο μάλιστα.

Ο όχλος δεν καταλαβαίνει από κεκαλυμμένα πράγματα. Είναι στη φύση του.

Είναι κρίμα να ακούω τέτοιες απόψεις σάν τις δικές σου απο γυναίκες. Και ελπίζω να μην χρειαστεί να σού συμβεί κάτι πολύ άσχημο για να αλλάξεις γνώμη.

Ασχολίαστο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Η στράτευση δεν είναι κάποιο κεκτημένο δικαίωμα των ανδρών που στερούνται οι γυναίκες...

Τοτε γιατι δεν στρατευονται υποχρεωτικα και αυτες; μήπως γιατι οργανωσεις πηγαν και κλάφτηκαν σε Υπουργους να μη γινει αυτο; Μια χαρά τα έγραψε η Felid και τη τιμάει γιατι ειναι η ιδια γυναικα και το δέχεται ακομη και αν επηρέαζει και την ιδια σε αντιθεση με άλλες εδω μεσα που παιζουν μονιμως την κασέτα και κάθε κουβεντα μαζι τους ειναι πλέον χάσιμο χρονου κ ενεργειας.

Μεταφέρω σχετικά πρόσφατη εμπειρία φίλου από τις «αθλητικές» δοκιμασίες για το σχολείο ειδικών δυνάμεων (Ρεντίνα). Μεταξύ άλλων, είχαν και έναν δρόμο ταχύτητας - 100 μέτρα, τους είπαν. Ξεκινάνε, τρέχουν και ο φίλος τερματίζει δεύτερος με χρόνο περίπου 8,50, απ' όσα τους είπαν (!). Ασχολίαστο το ότι οι ειδικοδυναμίτες μας κάνουν χρόνο 1+ δευτερόλεπτο κάτω από το παγκόσμιο στο 100άρι κι εμείς ακόμα δεν τους κατεβάζουμε στους Ολυμπιακούς.

Έχει και συνέχεια. Όταν μας τα λέει αυτά, τον ρωτάμε πού τους έβαλαν να τρέξουν και μας απαντάει «Ε, στη διαγώνιο του γηπέδου». Κι όταν ρωτάμε τι γηπέδου, μας απαντάει «Ε, ήταν ένα γήπεδο βόλλεϋ εκεί πέρα»...

Προς υπενθύμιση: Διαστάσεις γηπέδων βόλλεϋ: 18x9.

Και γιατι να πιστεψω αυτο το πραγμα ως αληθινη ιστορια και οχι απλα ενα δικο σου φανταστικο δημιουργημα;
εγω οταν ειχα πάει να δωσω για στρατιωτικες στα 18 και μετά στη στρατευση έτρεξα κανονικα σε γηπεδο με κυκλο 350-400μ.

Έπιασα 1000αρι στα 3 λεπτά και 50δευτε. εσυ κάνεις τέτοιο χρονο πριν κράξεις το σχολειο των ειδικων δυνάμεων;

εσυ σε άλλα απαιτεις πηγές και τεκμηριώσεις. Αυτο που λες τωρα εσυ εδω πως τεκμηριώνεται; ειναι σοβαρή μαρτυρια το "ενας φιλος που άκουσε απο εναν φιλο και μπλα μπλα' ; σε επιπεδο κουτσομπολιου και μονο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γενικά καλό είναι να μην υπάρχει διεμφυλική διάκριση για το ζήτημα της στράτευσης γιατί αυτό μόνο σε σεξιστικά στερεότυπα μπορεί να βασιστεί (άνδρες ικανοί και δυνατοί - γυναίκες ανίκανες και αδύναμες). Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι όσοι υποστηρίζουμε την ισότιμη μεταχείριση ανδρών και γυναικών ως προς τη στράτευση θέλουμε αυτή να είναι και υποχρεωτική. Η υποχρεωτική στράτευση για μένα είναι είναι ένας παρανοϊκός θεσμός που απλά μας έγινε συνήθεια, όπως και πολλοί άλλοι. Δεν λαμβάνει υπόψιν ότι οι άνθρωποι, ως πολίτες, έχουμε ιδεολογία και μπορούμε να έχουμε άπειρους λόγους για να μην θέλουμε να εκπαιδευτούμε στρατιωτικά. Στην πραγματικότητα θέλουν να ενηλικιωθείς για να γίνεις πολίτης, αλλά σε αντιμετωπίζουν ως μη-πολίτη. Το πιο εξωφρενικό που επίσης έχει καταντήσει να φαίνεται φυσιολογικό; Ότι αν θελήσεις να υπηρετήσεις ως αντιρρησίας συνείδησης, περνάς από ... επιτροπή που θα αποφανθεί αυτή για τη δική σου συνείδηση.:fool: Δεν ισχύουν τα ίδια βέβαια και για την πλειοψηφία των προοδευτικών χωρών που άλλες το έλυσαν εδώ και χρόνια, ενώ μερικές εδώ και αιώνες.

μήπως γιατι οργανωσεις πηγαν και κλάφτηκαν σε Υπουργους να μη γινει αυτο;

Μιας και φαίνεται να ξέρεις πράγματα που οι υπόλοιποι δεν ξέρουμε, θα μας πεις ποιες είναι αυτές οι κλαίουσες οργανώσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν τω μεταξύ είναι τώρα πόσα άτομα εδώ που πετάνε την καραμελα επαγγελματικός στρατός και ανάθεμα αν ξέρουν τι σημαίνει. Πρώτα απ όλα καμία χώρα στον κόσμο δεν έχει αμιγώς επαγγελματικό στρατό. Η Αμερική που είναι η χώρα με την πιο επαγγελματική δύναμη, σε περιόδους πολέμου, όπως στο Ιράκ στέλνει χαρτάκι επιστράτευσης και καλεί τις διαφορές κλασεις πολιτών να καταχτουν και να υπηρετήσουν. Το επαγγελματικό κομμάτι του στρατού κάθε χωρας είναι οι βαθμόφοροι οι οποίοι δεν είναι ένα αυτοτελές στράτευμα από μόνοι τους. Η Αμερική τώρα έχει 300 εκατομμύρια πληθυσμό, που σημαίνει πως ακόμη και αν η καταταξη είναι εντελώς εθελοντική και κατατάσσεται το 1% του πληθυσμού η Αμερική εν καιρό πολέμου θα έχει 3 εκατομμύρια έφεδρους εθελοντές υψηλού ηθικού και ικανότητας Και αυτο για την προστασία μιας απομονομενης γεωγραφικά υπερυναμης με φίλους σε όλα τα σύνορα.

Πάμε τώρα στην Ελλάδα. 10εκ πληθυσμός και οι μισοί κατάλληλης ηλικίας είναι αντιρρησιες και ιδεολογικά κολυωμενοι. 1% εθελοντική στράτευση μας κάνει 100.000 έφεδρους εν καιρό πολέμου, την στιγμή που η Τουρκία έχει υποχρεωτική στράτευση και 80εκ πληθυσμό και μπορεί άνετα να έχει ένα στράτευμα 2 και 3 εκατομμυρίων όταν αυτό χρειαστεί. Στράτευμα που έχει ήδη πολυετή πολεμική εμπειρία.

Επισης δεν ξέρω πως ακριβως έχετε σκεφτεί τον πόλεμο, αλλά στον πόλεμο οι άνθρωποι πεθαίνουν. Ο επαγγελματίας οπλίτης που ονειρεύεστε τρώει μια σφαίρα και έτσι πάει χαμενο 30χρονια επενδυμενου κεφαλαίου και εκπαίδευσης. Κάθε στράτευμα πρέπει να έχει σοβαρές εφεδριες για να μπορεί να πολεμήσει εις βάθος χρόνου και όχι μόνο τους 2 πρώτους μήνες.

Ο μόνος τρόπος για να μπορέσει η Ελλάδα να παράγει κακήν κακώς τα νούμερα που χρειάζεται για να λειτουργήσει αποτελεσματικά το στράτευμα εν καιρώ πολέμου είναι η υποχρεωτική στράτευση. Ο ένας φαντάρος που πάει στο μέτωπο θέλει άλλους 20 από πίσω για να φροντίζουν την υποστήριξη του, αλλά ξέχασα αυτο θα το αναλάβουν μπαριστες...
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γενικά εσύ θεωρείς εδώ δεδομένο ότι η υποχρεωτική θητεία αυξάνει την ετοιμότητα για πόλεμο στο στρατό κάτι που φυσικά δεν ισχύει, γι' αυτό κι έχει καταργηθεί στην συντριπτική πλειοψηφία του πολιτισμένου κόσμου. Γενικά δε νομίζω να ισχυρίζεται κανένας άνθρωπος ότι ο λόγος που η Τουρκία θεωρείται ισχυρή απειλή για εμάς είναι γιατί έχει πολλούς φαντάρους.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά εσύ θεωρείς εδώ δεδομένο ότι η υποχρεωτική θητεία αυξάνει την ετοιμότητα για πόλεμο στο στρατό κάτι που φυσικά δεν ισχύει, γι' αυτό κι έχει καταργηθεί στην συντριπτική πλειοψηφία του πολιτισμένου κόσμου. Γενικά δε νομίζω να ισχυρίζεται κανένας άνθρωπος ότι ο λόγος που η Τουρκία θεωρείται ισχυρή απειλή για εμάς είναι γιατί έχει πολλούς φαντάρους.

Ναι την αυξάνει και γι αυτό οι χώρες που βρίσκονται σε κίνδυνο και είναι και μικρές πληθυσμιακά έχουν υποχρεωτική στράτευση.

Ο αριθμός των φαντάρων είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικός διότι εξασφαλίζει το ποσοτικό και ποιοτικό αξίομαχο του εις βάθος ΧΡΟΝΟΥ. Χώρες που ΔΕΝ μπορούν να πολεμήσουν πάνω από 2 μήνες είναι αναγκασμένες να κάνουν πολύ πιο ριψοκύνδινες ενέργειες και είναι πολύ πιο περιορισμένες πολεμικά και διπλωματικά.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ναι την αυξάνει και γι αυτό οι χώρες που βρίσκονται σε κίνδυνο και είναι και μικρές πληθυσμιακά έχουν υποχρεωτική στράτευση.

Ο αριθμός των φαντάρων είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικός διότι εξασφαλίζει το ποσοτικό και ποιοτικό αξίομαχο του εις βάθος ΧΡΟΝΟΥ. Χώρες που ΔΕΝ μπορούν να πολεμήσουν πάνω από 2 μήνες είναι αναγκασμένες να κάνουν πολύ πιο ριψοκύνδινες ενέργειες και είναι πολύ πιο περιορισμένες πολεμικά και διπλωματικά.

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα. Και ο λόγος είναι, όπως είπα και πριν, ότι η τυπική υποχρεωτική στρατιωτική εκπαίδευση σε όλους ανεξαιρέτως δεν μπορεί να είναι αξιόπιστος δείκτης ότι αυξήθηκε η ετοιμότητα ενός στρατού για πόλεμο. Αυτός είναι και ο λόγος που οι πάντες έχουν καταργήσει την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία, γιατί πρώτα απ' όλα δεν είναι αποτελεσματική.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα. Και ο λόγος είναι, όπως είπα και πριν, ότι η τυπική υποχρεωτική στρατιωτική εκπαίδευση σε όλους ανεξαιρέτως δεν μπορεί να είναι αξιόπιστος δείκτης ότι αυξήθηκε η ετοιμότητα ενός στρατού για πόλεμο. Αυτός είναι και ο λόγος που οι πάντες έχουν καταργήσει την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία, γιατί πρώτα απ' όλα δεν είναι αποτελεσματική.

Και για πιο λόγο το Ισραήλ έχει 3 χρόνια θητεία?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,319 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν ξέρω για ποιο λόγο, αλλά αυτό δεν είναι αντιεπιχείρημα σε αυτό που είπα πιο πάνω. Απ' ότι βλέπω υπάρχουν και μερικές ακόμα χώρες με εξίσου μεγάλη θητεία. Τι σημαίνει αυτό; Δεν γίνεται διάλογος με περιπτωσιολογία και ερμηνείες κατά το δοκούν.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Τοτε γιατι δεν στρατευονται υποχρεωτικα και αυτες; μήπως γιατι οργανωσεις πηγαν και κλάφτηκαν σε Υπουργους να μη γινει αυτο; Μια χαρά τα έγραψε η Felid και τη τιμάει γιατι ειναι η ιδια γυναικα και το δέχεται ακομη και αν επηρέαζει και την ιδια σε αντιθεση με άλλες εδω μεσα που παιζουν μονιμως την κασέτα και κάθε κουβεντα μαζι τους ειναι πλέον χάσιμο χρονου κ ενεργειας.



Και γιατι να πιστεψω αυτο το πραγμα ως αληθινη ιστορια και οχι απλα ενα δικο σου φανταστικο δημιουργημα;
εγω οταν ειχα πάει να δωσω για στρατιωτικες στα 18 και μετά στη στρατευση έτρεξα κανονικα σε γηπεδο με κυκλο 350-400μ.

Έπιασα 1000αρι στα 3 λεπτά και 50δευτε. εσυ κάνεις τέτοιο χρονο πριν κράξεις το σχολειο των ειδικων δυνάμεων;

εσυ σε άλλα απαιτεις πηγές και τεκμηριώσεις. Αυτο που λες τωρα εσυ εδω πως τεκμηριώνεται; ειναι σοβαρή μαρτυρια το "ενας φιλος που άκουσε απο εναν φιλο και μπλα μπλα' ; σε επιπεδο κουτσομπολιου και μονο.

Μπορείς κάλλιστα να μην το πιστέψεις, προσωπική μαρτυρία είναι, δε σε ανάγκασε κανένας. Επίσης, ναι, κι εγώ όσα παιδιά είχα που έδιναν αθλήματα για πανελλαδικές σε κανονικούς στίβους δίνανε, όχι σε γήπεδα βόλλεϋ, αλλά αυτό τι σχέση έχει;

Τώρα, για το θέμα του χρόνου, μπράβο σου, τι να σου πω, άντε και στα 3:40! :Ρ

Ότι αν θελήσεις να υπηρετήσεις ως αντιρρησίας συνείδησης, περνάς από ... επιτροπή που θα αποφανθεί αυτή για τη δική σου συνείδηση.:fool:

Εδώ είναι ακόμα πιο αστείο το πράγμα, γιατί επιτροπή περνάνε μόνο οι ιδεολογικοί αντιρρησίες και όχι οι θρησκευτικοί - κατά κύριο λόγο Μάρτυρες του Ιεχωβά. Επίσης, ακόμα χειρότερα, η επιτροπή κόβει 3-4/10 - για διάφορους λόγους που φαντάζομαι δε θα μπορεί να εξηγήσει... Μην αναφέρουμε δε ότι στη σύσταση της επιτροπής έχουν παρατηρηθεί κατά καιρούς παρατυπίες με περισσότερους από έναν στρατιωτικούς και άλλα πολλά. Έχουμε δεχθεί επανηλειμμένως παρατηρήσεις για παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ανισότιμη μεταχείριση πολιτών, αλλά μάλλον δεν το έχουμε πιάσει το μήνυμα. :Ρ

@hack3r Καταλαβαίνεις ότι το να φέρεις ως παράδειγμα απλά μία χώρα δεν οδηγεί πουθενά, γιατί κάλλιστα μπορείς να πάρεις την απάντηση: Οι ΗΠΑ γιατί δεν έχουν υποχρεωτική στράτευση. Δε θα βγάλει κάπου αυτού του είδους η «επιχειρηματολογία» από καμία πλευρά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top