Υπόθεση Τοπαλούδη

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σωτήρη και εάν κάποιος φίλος σου, το παιδί σου στα 20, που έβλεπες ότι κινδύνευε, δεν θα προσπαθούσες να τον βοηθήσεις να τον προλάβεις από το ενδεχόμενο κακό ; Θα περίμενες να πάθει, να σκοτωθεί, να μπλέξει ή δεν ξέρω τι, επειδή ήταν άνω των 18; Εκείνο δηλαδή δεν έπρεπε να προστατευθεί ή επειδή είναι ενήλικας ας κάνει ότι θέλει, και ας σκοτωθεί, άνθρωπος δεν είναι και αυτός ; Ή θα σκεφτόσουν είναι ενήλικας κανείς δεν πρέπει να το βοηθήσει, μπορεί αν θέλει να βοηθήσει μόνο του τον εαυτό του, από εκεί πέρα δεν με νοιάζει εάν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό σου μπορεί να το κάνει αλλιώς δεν θέλει;
Σε ορισμένες περιπτώσεις και ενήλικας να είσαι, δεν έχεις την δύναμη να προστατεφθείς και χρειάζεσαι βοήθεια. Στα υπόλοιπα σημεία, συμφωνώ.


Κοίτα, αν το παιδί μου ζητούσε βοήθεια ευχαρίστως να του την έδινα όπως μπορούσα. Επίσης αν ήξερα ότι ο χ-ψ που κάνει παρέα το παιδί μου είναι αλήτης θα του το έλεγα με την πρώτη ευκαιρία. Αν του το λένε 3-4-5 και το παιδί δε το λέει πουθενά και συνεχίζει δε φταίει αυτός ή αυτοί που του το λένε αλλά το παιδί εφόσον είναι ενήλικας. Αν είναι ανήλικο το παιδί (και εδώ είναι αλλού παπαευαγγέλιο γιατί εξαρτάται πιος αναγκάζει το ανήλικο) φταίει κατά κύριο λόγο ο γονιός γιατί είναι προστατευόμενο μέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ετσι πάει. Οταν θέλεις ασφάλεια παιρνεις μέτρα. Και κάνεις τις επιλογές σου , απολυτη ελευθερια δεν υπάρχει σε κανεναν και καμια. Ουτε εγω σαν άντρας 32 χρονων περπάταω μετα τις 12 πχ σε περιοχες οπως το μεταξουργειο ή παρκάρω το νεο μου αμαξι στα Εξάρχεια. Υπάρχει κινδυνος να μου το κάψουν τα παλιοπαιδα που δεν θέλει η πολιτικη ηγεσια να βάλει στη φυλακη γιατι .... μάλλον δεν ειναι εφαρμοσιμο ... και άλλες τέτοιες δικαιολογιες για να μη σπάσει κανεις απο αυτους αυγά και να βάλει μια τάξη.

Κάποια πράγματα ειναι απαγορευμενα και δεν πρέπει να τα κάνεις ποτέ. Και ειναι καλυτερο να το αντιληφθει και το παιδι απο μονο του αλλα μονο αφου του το έχεις μάθει και δεν το έχεις αφησει στη τυχη του.

Επιτρεπεται να μη ξέρεις με ποιους κάνει παρέα η κορη ή ο γιος σου ... αυτο ειναι το πιο απλο να το μάθεις. Παρακολουθα στην ανάγκη. Πιάσε επαφη με τον καλυτερο φιλο του και ρωτησε. Ολα στην Ελλαδα δουλευουν στον αυτοματο ακομα και αυτο απο οτι φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό για την δουλειά, στο ρωτάω επειδή αρκετές δουλειές ακόμα και εθελοντικοί οργανισμοί ζητάνε ποινικό μητρώο και το οποίο και το θέλουν και λευκό, και δεν δίνουν μία ευκαιρία ώστε να τον γνωρίσουν καλύτερα.


Ναι αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα για την επανένταξη και συνήθως το πιο καταλυτικό στο να επιτρέψει κάποιος στο έγκλημα, καθώς όταν δεν σε δέχεται κανείς λόγο ποινικού μητρώου θα αναγκαστείς να ξαναπάς σε εγκληματικές δραστηριότητες για ζήσεις. Δεν υπάρχει εύκολη λύση και πάλι. Δεν μπορείς φυσικά να απαγορεύσεις τον άλλο να ζητάει ποινικό μητρώο αλλά ούτε και να αρνηθείς να δώσεις αν σου ζητηθεί καθώς αυτομάτως αυτό θα είναι μεγάλο red flag. Όπως το βλέπω οι επιλογές του φυλακισμένου είναι είτε να πει ψέμματα για το ποινικό του μητρώο, είτε να δουλέψει μόνος του.

Όσον αφορά την θέση σου για την διαπαιδαγώγηση των παιδιών, ναι συμφωνώ μαζί σου και είναι πολύ καλό τόσο για τις σχέσεις μεταξύ γονέα και παιδιού, αλλά και για το ίδιο το παιδί να υπάρχει κλίμα εμπιστοσύνης. Πες όμως ότι πάντα κρίνει σωστά, το έχεις εκπαιδεύσει τέλεια αλλά τυχαίνει να παρεκκλίνει από τον σωστό δρόμο στα 20 του και "μπλέξει" κάπου, παρά την θέλησή του, αλλά το ίδιο φοβάται να μιλήσει για έναν x y λόγο, ή δεν έχει καταλάβει ότι κάποιος το εκμεταλλεύεται σαν γονέας δεν είσαι υποχρεωμένος να τον προστατέψεις και απλά να πεις την γνώμη σου, όχι να του την επιβάλλεις εννοείται. Το ότι εάν θα γίνει αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα είσαι και κακός πατέρας σε καμία περίπτωση, ή επειδή είναι ενήλικο θα θεωρείς ότι έχει την ελευθερία των επιλογών του άσχημες ή κακές και βλέποντας ότι κάτι δεν πάει καλά θα το άφηνες έρμαιο;

Σίγουρα δεν θα αφήσεις έρμαιο των καταστάσεων το παιδί σου και θα προσπαθήσεις να το βοηθήσεις όσο περισσότερο μπορείς απλά το να βοηθήσεις κάποιον είναι μια πάρα πολύ λεπτή διαδικασία, θέλει προσχεδιασμός και πολλή σκέψη, καθώς πολλές φορές πάνω στην προσπάθειά σου να βοηθήσεις κάποιον μπορείς να κάνεις τα πράγματα ακόμη χειρότερα. Πάλι δεν μπορώ να σου απαντήσω ευθέως γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο. Προσωπικά αποφεύγω να λέω την γνώμη μου για τις αποφάσεις των άλλων εάν αυτή δε ζητηθεί, καθώς όταν ο άλλος έρχεται οικειοθελώς και ζητά την άποψη και συμβουλή σου δείξει ήδη πως σε σέβεται και η άποψή σου έχει αξία γι αυτόν και μόνο τότε μπορείς να τον επηρεάσεις. Φυσικά η δύναμη φέρνει και την ανάλογη ευθύνη οπότε θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με το τι συμβουλεύεις άλλους και πόσο μάλλον το παιδί σου, καθώς αρκετές φορές οι συμβουλές σου θα ακολουθηθούν.

Δεν είναι εύκολο να είσαι σωστός γονέας. Όσοι δεν το καταλαβαίνουν αυτό και πράττουν ελαφριά τη καρδία είναι είτε γιατί δεν βρέθηκαν ποτέ πριν σε ηγετικές θέσεις στη ζωή τους, είτε γιατί βρέθηκαν και απέτυχαν παταγωδώς χωρίς φυσικά να καταλαβαίνουν το γιατί. Το να είσαι σωστός ηγέτης (γιατί αυτή είναι η σχέση του πατέρα προς το παιδί του στην αρχή της ζωής του) προϋποθέτει να έχεις ρίξει πολύ τον εγωισμό σου και να έχεις μεγάλη κατανόηση τόσο των δυνάμεων όσο και των αδυναμιών σου. Αυτό στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί. Το εύκολο είναι να δώσεις ένα τελεσίγραφο και να πεις νίπτω τας χείρας μου. Αλλά αυτό για μένα είναι καθαρά παραδοχή της ανικανότητάς σου να φέρεις εις πέρας το ρόλο που ανέλαβες οικειοθελώς και αν ποτέ βρισκόμουν σε αυτή τη θέση θα είχα σοβαρές τύψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παρακολουθα στην ανάγκη. Πιάσε επαφη με τον καλυτερο φιλο του και ρωτησε. Ολα στην Ελλαδα δουλευουν στον αυτοματο ακομα και αυτο απο οτι φαινεται.


Παρακολούθα το παιδί σου
Ρώτα τον κολλητό του
Βάλε και detectiv άμα λάχει ή κάμερα στο δωμάτιο του σπιτιού που θα σπουδάζει
Λες και είναι 5 ετών
Μάλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
ο επιπολασμός ανθρωποκτονίας στην Αμερική είναι 0.91%, δηλαδή ελαφρώς πιο πιθανό από το να ξανά σκοτώσει ένας αποφυλακισμένος δολοφόνος. Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι για κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος με τη στατιστική αυτό ακούγεται κινέζικο, σημαίνει ότι ένας αποφυλακισμένος δολοφόνος είναι λιγότερο επικίνδυνος από κάποιον τυχαίο φαινομενικά "νομοταγή" άνθρωπο. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι ο δολοφόνος δεν ήταν δολοφόνος πριν γίνει.



Για κάποιο λόγο δεν μου απαντάς ποια χαρακτηριστικά έχει κάποιος που τον προδίδουν σαν παλιάνθρωπο. Οκ έχεις την άποψη σου, σεβαστό το ότι δεν πρόκειται να την αλλάξεις παρότι προσωπικά θεωρώ ότι οι απόψεις που παραθέτεις εδώ είναι τελείως θυμικές - κάτι που είναι εν μέρη δικαιολογημένο από το τραγικό του θέματος - αλλά σε ρωτάω κάτι που υποστήριξες ότι είναι αληθές.

Αν μη τι άλλο το να μην ακολουθείς προτάσεις που εσύ έκανες είναι ασεβές προς το συνομιλητή σου.



Αυτό που περιγράφεις στην ψυχολογία ονομάζεται "απολυταρχικός γονέας" και τα αποτελέσματα του είναι καταστροφικά για το παιδί Τα προβλήματα που προκαλεί είναι τυπικά:

Χαμηλός αυτοσεβασμός
Κακές κοινωνικές δεξιότητες
Αναποφασιστικότητα
Έλλειψη αυτο πειθαρχίας
Ανασφάλειες
Κατάθλιψη και παχυσαρκία
Αδυναμία αποδοχής της αποτυχίας

Αν θέλεις μπορώ να τα δικαιολογήσω βιβλιογραφικά όλα αυτά Πάντως έχε υπόψη σου ότι ένα παιδί μεγαλωμένο σε τέτοιο περιβάλλον θα έχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να βρει σύντροφο βίαιο, απολυταρχικό, επιθετικό η δυο μαλάκες που θα τη πετάξουν από τα βράχια

Γιατι προτιμω να κάνω κουβεντες με ανθρωπους που γράφουν την δική τους τακτικη και δεν μπηκαν απλα να ψάξουν βιβλιογραφια να κρινουν την θέση των άλλων. Δεν διάβασα καμια άποψη απο κανεναν που να διορθωνει το προβλημα.
Και επισης δεν ζητησα κριτική. Δικαιωμα μου δεν ειναι; αν θέλω σου απαντάω δεν ειμαι υποχρεωμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κοίτα, αν το παιδί μου ζητούσε βοήθεια ευχαρίστως να του την έδινα όπως μπορούσα. Επίσης αν ήξερα ότι ο χ-ψ που κάνει παρέα το παιδί μου είναι αλήτης θα του το έλεγα με την πρώτη ευκαιρία. Αν του το λένε 3-4-5 και το παιδί δε το λέει πουθενά και συνεχίζει δε φταίει αυτός ή αυτοί που του το λένε αλλά το παιδί εφόσον είναι ενήλικας. Αν είναι ανήλικο το παιδί (και εδώ είναι αλλού παπαευαγγέλιο γιατί εξαρτάται πιος αναγκάζει το ανήλικο) φταίει κατά κύριο λόγο ο γονιός γιατί είναι προστατευόμενο μέλος.

Κοίτα όταν κάποιος ενήλικας του συμβαίνει κάτι και δεν μιλάει, συνήθως είναι από φόβο ή αισθήματα ενοχών ή δεν ξέρω εγώ τι, όπως συμβαίνει με τις κακοποιημένες γυναίκες που πολλές φορές φοβούνται να μιλήσουν, νιώθουν ότι φταίνε κλπ και έτσι να χάνουν την δύναμη να αντιδράσουν. Πολλές φορές δυστυχώς, η οποιαδήποτε κακοποίηση γίνεται τόσο περίτεχνα ώστε να μην το καταλάβει κανείς με αποτέλεσμα απλά να συνεχίσει να υπάρχει ακόμα και το bullying μην μιλήσεις γιατί αλλιώς ….. με αποτέλεσμα δυστυχώς το παιδί να μην μιλάει.

Όσο για τα προστατευμένα/εξαρτημένα μέλη, δες εδώ

Ως εξαρτώμενα μέλη θεωρούνται:
α) ο /η σύζυγος εφόσον δεν έχει φορολογητέο εισόδημα
β) τα άγαμα τέκνα εφόσον:
είναι ανήλικα έως 18 ετών
είναι ενήλικα έως 25 ετών και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία, Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης της ημεδαπής ή της αλλοδαπής
είναι ανήλικα έως 25 ετών και είναι εγγεγραμμένα στα Μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ ή είναι στρατιώτες
επομένως όταν κάποιος ξεπερνά τα 18 ΔΕΝ σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι προστατευόμενο μέλος και δεν δικαιούται προστασίας και ασφάλειας! Και φυσικά ούτε ένα 19χρόνο παιδί είναι πιο ώριμο από έναν 18χρόνο, επειδή θεωρείται ενήλικας, επειδή είναι 19 και όχι 18. !!


Κατά τα άλλα συμφωνούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathstar

Νεοφερμένος

Ο deathstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ουτε εγω σαν άντρας 32 χρονων περπάταω μετα τις 12 πχ σε περιοχες οπως το μεταξουργειο ή παρκάρω το νεο μου αμαξι στα Εξάρχεια. Υπάρχει κινδυνος να μου το κάψουν
Νομίζω φοβάσαι χωρίς λόγο...πάρκαρα συνεχώς και μεταξουργείο και εξαρχεια μέχρι πριν κάποια χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Επίσης επιμένεις να μην απαντάς στο ερώτημα μου ποια είναι τα χαρακτηριστικά του παλιάνθρωπου.

Μοιάζει σαν να φοβάσαι να απαντήσεις αλλά αυτό δεν συνάδει με τον υπόλοιπο χαρακτήρα σου που φαίνεται ενός θαρραλέου και δυναμικού ανθρώπου.


αν θέλω σου απαντάω δεν ειμαι υποχρεωμενος.
αναμφισβήτητα


Γιατι προτιμω να κάνω κουβεντες με ανθρωπους που γράφουν την δική τους τακτικη και δεν μπηκαν απλα να ψάξουν βιβλιογραφια να κρινουν την θέση των άλλων.


Θα προτιμούσες να μην τεκμηριώνω την άποψη μου χρησιμοποιώντας το κεκτημένο αγαθό της ανθρωπινής γνώσης...;

Αν δεν παρέθετα βιβλιογραφία θα ήταν καλύτερα?


Δεν διάβασα καμια άποψη απο κανεναν που να διορθωνει το προβλημα.


Ποιο είναι το πρόβλημα? Της ανθρωποκτονίας? Καλώς η κακώς είναι κάτι τόσο έκτος της νόρμας που δεν μπορείς να το προβλέψεις η να το εντάξεις με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποφευχθεί πλήρως. Δυστυχώς. Ο κίνδυνος του θανάτου είναι υπαρκτός, μπορείς να κολλήσεις κάποια αρρώστια, να σε πατήσει αυτοκίνητο, να έχεις ένα ανεύρυσμα και 100 άλλα πράγματα. Δεν γίνεται να ζεις σε μια αποστειρωμένη φούσκα Άπλα αποδέχεσαι το γεγονός ότι καμιά φορά τέτοια τραγικά πράγματα συμβαίνουν.

Ανασκοπικα 100 πράγματα θα μπορούσαν να είχαν γίνει, προσωπικά δεν πιστεύω ότι η κοπέλα ήταν μεγαλωμένη λάθος η οτιδήποτε σχετικό. Όχι περισσότερο η λιγότερο από οποιονδήποτε άλλο Απλά ήταν άτυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Παρακολούθα το παιδί σου
Ρώτα τον κολλητό του
Βάλε και detectiv άμα λάχει ή κάμερα στο δωμάτιο του σπιτιού που θα σπουδάζει
Λες και είναι 5 ετών
Μάλιστα


Εννοειται. Αν λέει ψέμματα και δεν έχει την αναγκαια κριση να κρινει ποιος ανθρωπος ειναι σωστος και ποιος οχι βεβαια και θα κανω αυτα που λές. Απο το να κάθομαι να περιμένω την τυχη να με βρει το προτιμώ. Αυτη ειναι η προταση μου αν δεν σ αρεσει να μην την ακολουθησεις. Ετσι κατσε να φιλοσοφεις για να εισαι πολιτικαλ κορέκτ και αγαπητος στην παρέα εμενα δεν με ενδιαφέρει.

Νομίζω φοβάσαι χωρίς λόγο...πάρκαρα συνεχώς και μεταξουργείο και εξαρχεια μέχρι πριν κάποια χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Επίσης επιμένεις να μην απαντάς στο ερώτημα μου ποια είναι τα χαρακτηριστικά του παλιάνθρωπου.

Μοιάζει σαν να φοβάσαι να απαντήσεις αλλά αυτό δεν συνάδει με τον υπόλοιπο χαρακτήρα σου που φαίνεται ενός θαρραλέου και δυναμικού ανθρώπου.


Πηγαινε να παρκάρεις και σημερα και τα ξαναλέμε. Την επομενη φορά να παρκάρεις στις 6 / 12 να δουμε αν θα έχεις προβλημα ή οχι. Σε οτι νομιζω οτι ειναι σκοπιμο θα απαντησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κοίτα όταν κάποιος ενήλικας του συμβαίνει κάτι και δεν μιλάει, συνήθως είναι από φόβο ή αισθήματα ενοχών ή δεν ξέρω εγώ τι, όπως συμβαίνει με τις κακοποιημένες γυναίκες που πολλές φορές φοβούνται να μιλήσουν, νιώθουν ότι φταίνε κλπ και έτσι να χάνουν την δύναμη να αντιδράσουν. Πολλές φορές δυστυχώς, η οποιαδήποτε κακοποίηση γίνεται τόσο περίτεχνα ώστε να μην το καταλάβει κανείς με αποτέλεσμα απλά να συνεχίσει να υπάρχει ακόμα και το bullying μην μιλήσεις γιατί αλλιώς ….. με αποτέλεσμα δυστυχώς το παιδί να μην μιλάει.

Όσο για τα προστατευμένα/εξαρτημένα μέλη, δες εδώ

επομένως όταν κάποιος ξεπερνά τα 18 ΔΕΝ σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι προστατευόμενο μέλος και δεν δικαιούται προστασίας και ασφάλειας! Και φυσικά ούτε ένα 19χρόνο παιδί είναι πιο ώριμο από έναν 18χρόνο, επειδή θεωρείται ενήλικας, επειδή είναι 19 και όχι 18. !!


Κατά τα άλλα συμφωνούμε :)


Αυτό που βάζεις για προσταευόμενα μέλη είναι για την ανατροφή στην Ελλάδα.
Σε άλλες χώρες π.χ. άμα είσαι 18 κομμένα τα λεφτά από γονείς άρα σπουδάζεις και δουλεύεις.
Μετά από τα 18 είναι δικό σου θέμα το τι θα κάνεις κατά κύριο λόγο για τους άνω των 18 δε τα θεωρώ 100% προστατευόμενα μέλη παίρνει την ευθύνη για πολλά πράγματα μόνος του

Εννοειται. Αν λέει ψέμματα και δεν έχει την αναγκαια κριση να κρινει ποιος ανθρωπος ειναι σωστος και ποιος οχι βεβαια και θα κανω αυτα που λές. Απο το να κάθομαι να περιμένω την τυχη να με βρει το προτιμώ. Αυτη ειναι η προταση μου αν δεν σ αρεσει να μην την ακολουθησεις. Ετσι κατσε να φιλοσοφεις για να εισαι πολιτικαλ κορέκτ και αγαπητος στην παρέα εμενα δεν με ενδιαφέρει.


Και πως θα καταλάβεις αν ένα παιδί από το τηλέφωνο σου λέει ψέματα;
Για πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
@hack3r Ναι σε αυτό που λες για την επιστροφή στον τόπο του εγκλήματος, όταν σε διώχνουν λόγω ποινικού μητρώου ισχύει ότι μπορεί να συμβεί δυστυχώς γιατί ουσιαστικά δεν θα μπορέσει και να ζήσει, και δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποια πρόνοια για αυτό ώστε να αποτραπεί. Σίγουρα, δεν μπορείς ασφαλώς και σε μερικές δουλειές νομίζω πως και επιβάλλεται κιόλας ειδικά εάν έχουν σχέση με κοινωνικές και εκπαιδευτικές υπηρεσίες ή όσες έχουν να κάνουν με ασφάλεια και προστασία. Για το υπόλοιπο κομμάτι με κάλυψες και με βρίσκεις σύμφωνη :)


@Ανώνυμος Αλκοολικός Ναι το ξέρω ότι αφορά την Ελλάδα, και επειδή είμαστε στην Ελλάδα το ανέφερα, δεν ήξερα τι γίνεται στις υπόλοιπες χώρες, καθώς δεν το έχω ψάξει. Κοίτα το 18 είναι απλά ένας αριθμός που τυπικά ενηλικιώνεσαι, δεν είναι και σίγουρο, ότι ένας 19χρόνος ή και 20χρόνος είναι τόσο ώριμος ώστε να πάρει τις ευθύνες μόνο του για την ζωή του, χωρίς να δικαιούται προστασίας σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά σε γενικές γραμμές αφού δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον νόμο τι να κάνουμε μετά από τα 18 αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου πρέπει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να χαίρεις και δικαιώματα ασφάλειας και προστασίας με την λογική εσύ έφτασες σε ένα σημείο οπότε τώρα "πλήρωσε" ή δεν κάνεις κάτι για να το αποτρέψεις το κακό. Γιατί εάν είχαν γίνει τα απαραίτητα με την 21χρόνη ίσως να μην ήταν νεκρή τώρα, εάν δηλαδή ήξεραν και δεν μιλούσαν επειδή ως ενήλικη πήρε τις αποφάσεις μόνη της. Γιατί είναι πολύ εύκολο να το πεις αυτό, και να μην βοηθήσεις με αυτήν την δικαιολογία, ενώ κάποιος κάποια οκ έκανε λάθη, κάνει λάθη αλλά επειδή είναι ενήλικας δεν με νοιάζει είναι υπεύθυνος των επιλογών του. Δεν πάει έτσι, όταν τον βρεις νεκρό (όχι εσύ) ή σε άσχημη κατάσταση ίσως να καταλάβεις ότι εάν βοηθούσες αφού γνώριζες θα είχες αποτρέψει ένα κακό(και πάλι όχι εσύ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deathstar

Νεοφερμένος

Ο deathstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πηγαινε να παρκάρεις και σημερα και τα ξαναλέμε. Την επομενη φορά να παρκάρεις στις 6 / 12 να δουμε αν θα έχεις προβλημα ή οχι. Σε οτι νομιζω οτι ειναι σκοπιμο θα απαντησω.
Ζουσα στα εξαρχεια απο το 10 εως το 14...
περισσότερο φοβόμουν την αστυνομία παρά τους ντόπιους.

Ίσως θα ήταν κάλο να ανοιχθεί ένα ξεχωριστό θέμα για τον τρόπο ανατροφής παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αυτό που βάζεις για προσταευόμενα μέλη είναι για την ανατροφή στην Ελλάδα.
Σε άλλες χώρες π.χ. άμα είσαι 18 κομμένα τα λεφτά από γονείς άρα σπουδάζεις και δουλεύεις.
Μετά από τα 18 είναι δικό σου θέμα το τι θα κάνεις κατά κύριο λόγο για τους άνω των 18 δε τα θεωρώ 100% προστατευόμενα μέλη παίρνει την ευθύνη για πολλά πράγματα μόνος του




Και πως θα καταλάβεις αν ένα παιδί από το τηλέφωνο σου λέει ψέματα;
Για πες μου

Αυτα δεν μπορουν να αναλυθουν σε ενα φορουμ. Θεωρω οτι αν ένας πατέρας θέλει να μαθει τι γινεται με το παιδι του και καθισει και ασχοληθει θα μάθει αργά ή γρηγορα και οταν συντρέχει σοβαρος λογος ΝΑΙ θα το παρακολουθησει κιολας διακριτικά χωρις να γινει αντιληπτος. ΝΑΙ θα κανει τα πάντα για να αποτρέψει ενδεχομενο κινδυνο αυτο ειναι το σημαντικοτερο για εναν γονεα διοτι ο κινδυνος του βιασμου ή της κακοποιησης μιας κοπελας ειναι πολυ σοβαροτερη απο το να αντιληφθει οτι ο πατερας της την παρακολουθει επειδη δεν εμπιστευεται την εποχη και οχι την ιδια.

Αν ρωτουσες μια κοπελα να σου πει τι θα προτιμουσες να σου απαγορευσει την εξοδο εκεινο το βράδυ ο πατερας σου και να μη βγεις με τον τάδε αλητη ή να βγεις και τελικά να συμβει το αποτροπαιο;

τέλος δεν προκειται να το συζητησω αλλο ο καθενας να κανει οτι κρινει. Η δικια μου θέση ειναι αυτή. Μετα απο αυτα που έγιναν στη Ροδο το επιπεδο ασφάλειας πρέπει να ανεβει και ΟΛΟΙ οι γονεις ΠΡΕΠΕΙ να ξέρουν με ποιον ΝΤΑΛΑΒΕΡΙΖΕΤΑΙ η κορη ή ο γιος τους. Ειναι μια αποψη την οποια δεν διαπραγματευομαι να με συγχωρειτε. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ζουσα στα εξαρχεια απο το 10 εως το 14...
περισσότερο φοβόμουν την αστυνομία παρά τους ντόπιους.

Ίσως θα ήταν κάλο να ανοιχθεί ένα ξεχωριστό θέμα για τον τρόπο ανατροφής παιδιών.


Για να τελειώνει για μένα το παραμύθι των εξαρχείων.
Καταρχάς όταν κάποιος μένει στα εξάρχεια δεν τον κάνει αναρχικό ή δε ξέρω και εγώ τι όπως ακούγεται.
Εκεί πάνε κάποιοι 30 - 50 άτομα από άλλες περιοχές της Αθήνας όπως είναι


  • Χαλάνδρι

  • Κηφισία

  • Εκάλη

  • Γλυφάδα



Και τα κάνουν όλα αυτά
Στα Εξάρχεια έχω πάει και εγώ για καφέ και για μπύρα, υπάρχουν μαγαζιά κάτοικοι και λοιπά δεν είναι όλοι έτσι όπως λέει η τηλεόραση. Όσο για αυτό εδώ που λένε συχνά


Που λέει δεν υπάρχει αστυνομία στα Εξάρχεια θα πω ότι έχει. Δηλαδή στη Χαριλαού Τρικούπη δεν έχει αστυνομία κάτω στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ;
Ότι η αστυνομία είναι ελλιπής το συζητάμε

"Αν ρωτουσες μια κοπελα να σου πει τι θα προτιμουσες να σου απαγορευσει την εξοδο εκεινο το βράδυ ο πατερας σου και να μη βγεις με τον τάδε αλητη ή να βγεις και τελικά να συμβει το αποτροπαιο;"

Περιττό να πω το ερώτημα είναι παραπλανητικό, γιατί εσύ μπορείς να θεωρείς αλήτη το αγόρι της τον φίλο της και τα λοιπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Περιττό να πω το ερώτημα είναι παραπλανητικό, γιατί εσύ μπορείς να θεωρείς αλήτη το αγόρι της τον φίλο της και τα λοιπά.


αλητη θεωρουμε κάποιον που θα της κάνει κακο... πχ βιασμο , μπλεξιμο με ναρκωτικα με κλοπη με αλητειες με ληστειες θα σηκωσει χέρι να την κτυπησει θα κανει μαλακιες οπως να την αφησει γυμνη στη παραλια και να της πάρει τα ρουχα να πάει να την βάλει να κανουν παρτουζες κτλπ

δεν θεωρειται αλητης για μενα κάποος που θα έχουν μια σχέση και μπορει να ληξει επειδη ενας απο τους 2 βαρέθηκε ή δεν θέλησε να συνεχισει.

Οταν λεμε αλητης εννοουμε αλητης και οι αλητες θα αντιμετωπιστουν ο κοσμος να χαλάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
αλητη θεωρουμε κάποιον που θα της κάνει κακο... πχ βιασμο , μπλεξιμο με ναρκωτικα με κλοπη με αλητειες με ληστειες θα σηκωσει χέρι να την κτυπησει θα κανει μαλακιες οπως να την αφησει γυμνη στη παραλια και να της πάρει τα ρουχα να πάει να την βάλει να κανουν παρτουζες κτλπ

δεν θεωρειται αλητης για μενα κάποος που θα έχουν μια σχέση και μπορει να ληξει επειδη ενας απο τους 2 βαρέθηκε ή δεν θέλησε να συνεχισει.

Οταν λεμε αλητης εννοουμε αλητης και οι αλητες θα αντιμετωπιστουν ο κοσμος να χαλάσει.


και ξέρεις εσύ από πριν τι είναι ο καθένας; Ξέρεις από πριν τι έχει στο μυαλό του ο καθένας και τα λοιπά;
Εσύ ορισμούς πετάς και πιθανόν να μη το σκέφτεσαι καθόλου εκείνη την ώρα όταν θα κάνεις κινήσεις και αν θα κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathstar

Νεοφερμένος

Ο deathstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
αλητη θεωρουμε κάποιον που θα της κάνει κακο...

Πως μπορεις να προβλεψεις ποιος ειναι "αλητης";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
Αυτα δεν μπορουν να αναλυθουν σε ενα φορουμ. Θεωρω οτι αν ένας πατέρας θέλει να μαθει τι γινεται με το παιδι του και καθισει και ασχοληθει θα μάθει αργά ή γρηγορα και οταν συντρέχει σοβαρος λογος ΝΑΙ θα το παρακολουθησει κιολας διακριτικά χωρις να γινει αντιληπτος. ΝΑΙ θα κανει τα πάντα για να αποτρέψει ενδεχομενο κινδυνο αυτο ειναι το σημαντικοτερο για εναν γονεα διοτι ο κινδυνος του βιασμου ή της κακοποιησης μιας κοπελας ειναι πολυ σοβαροτερη απο το να αντιληφθει οτι ο πατερας της την παρακολουθει επειδη δεν εμπιστευεται την εποχη και οχι την ιδια.
Μέχρι πότε θα συμβαίνει αυτό; Σε ποια ηλικία σταματάει;:hmm:

Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτή τη λογική. Ο γονιός έχει 18 χρόνια περιθώριο να μεγαλώσει ένα παιδί προσφέροντάς του όλα τα μέσα, τις γνώσεις, τη μάθηση, τη λογική, το μυαλό κλπ για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στη ζωή. Στα 18 ΠΡΕΠΕΙ να το αφήσει ελεύθερο να ζήσει τη ζωή του και αυτός απλά να παρατηρεί με διακριτικότητα και να είναι εκεί όταν το παιδί τού το ζητήσει. Αυτός ο αέναος έλεγχος προσβάλλει τόσο τον ίδιο τον γονιό (δείχνει οτι ήταν ανεπαρκής στο μεγάλωμα του παιδιού του) όσο και το παιδί, αλλά και πάει κόντρα στη φυσική ροή των πραγμάτων που είναι το παιδί να μεγαλώνει έχοντας τα κατάλληλα εφόδια και να "πετάει" από την αγκαλιά των γονιών.

Αν βέβαια ο γονιός αντιληφθεί οτι το παιδί είναι κάπου μπλεγμένο και χρειάζεται βοήθεια, σίγουρα θα επέμβει. Αλλά όχι χωρίς λόγο και όχι με τέτοιο τρόπο που λέει ο Ντέβιλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Καλά αναλύουμε τώρα περιπτώσεις που ήδη έχει ξεφύγει το πράγμα.Το θέμα είναι να μην επιτρέψεις να ξεφύγει η κατάσταση ώστε να φτάσεις σε τέτοιο σημείο. Όταν πια γίνει το κακό, το πρώτο πράγμα είναι αυτοκριτική σου σαν γονιός και κατόπιν περνάς στο παιδί σου και σε σκληρά μέτρα βελτίωσης.

Το καλύτερο είναι η πρόληψη που ανέφερε ο χάκερ νωρίτερα. Δεν μπορείς να απαιτήσεις να σε σέβεται και να σε φοβάται, πρέπει να του εμφυσήσεις κάποια πράγματα (όπως σεβασμό, τιμή προς τον γονιό,ιδανικά, αξίες κλπ) από την μέρα που θα γεννηθεί. Ακόμα πρέπει να νιώθει την αγάπη σου, την έγνοια σου κλπ και να μην αποζητήσει την επιβεβαίωση και αποδοχή σε εσφαλμένα πρότυπα.

Ακόμα ένας λόγος που οι γονείς πρέπει να είναι κοντά στα παιδιά τους και να επενδύουν στην ανατροφή-παιδεία τους κι όχι μόνο στην παροχή υλικών αγαθών με κάθε κόστος. Και εννοείται πως θα είσαι και σκληρός και απόλυτος τις φορές που βλέπεις ότι πάει να ξεφύγει η κατάσταση. Τα προβλήματα πρέπει να τα ξεριζώνεις όσο έχουν μικρές ρίζες ακόμα, γιατί μετά είναι δύσκολο.

Αντί να εστιάσουμε στην πρόληψη και στην σωστή αγωγή, έχουμε φτάσει να αποδεχόμαστε το πρόβλημα και να αναλύουμε τους τρόπους αντιμετώπισης. Συνήθως, καταλήγουμε και σε κάτι ψευτοφιλικά που έρχεται η κόρη σου και σου λέει κάθε πότε αλλάζει γκόμενο ή ο γιός σου πόσο μάγκας είναι που έκανε το τάδε και το δείνα και για να μην τα χάσεις από <<φίλους>> ή τα στεναχωρήσεις δεν λες τίποτα. Δηλαδή η γονεϊκή επιτυχία σήμερα είναι να έρθει το παιδί και σου πει το χάλι του, που φυσικά είναι καλύτερο απ'το να μην ξέρεις τίποτα.

Και η απόλυτη ελευθερία σε ένα παιδί, σφάλμα είναι. Αυτό όμως είναι κάτι που θα του το μάθεις από μικρό. Είναι ανέφικτο από μια ηλικία και μετά, πόσω μάλλον μετά την ενηλικίωση, να του ασκήσεις έλεγχο. Για όσους βιαστούν να πουν ότι απ'το ρόδο βγαίνει αγκάθι και τούμπαλιν, ισχύει κι αυτό. Αλλά είναι λίγες οι περιπτώσεις που το παιδί αποκλίνει της ανατροφής των γονιών και εδώ μιλάμε για τον κανόνα.

Και δυστυχώς, είναι και η κοινωνία που δεν βοηθάει σήμερα καθόλου το έργο της ανατροφής, ίσα-ίσα το δυσχεραίνει και κατά πολύ μάλιστα. Όταν πια ξεφύγει η κατάσταση λόγω σώρευσης χρόνιων λαθών, οδηγούμαστε σε τέτοιες συζητήσεις και σε τέτοια ημίμετρα, που παρόλ'αυτά έχουν σκοπό να αποσώσουν οτιδήποτε σώζεται όπως είπα παραπάνω αλλά...δεν παύουν να είναι ημίμετρα. Αυτό πρέπει να καταλάβουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,311 μηνύματα.
Τους προφυλάκισαν σήμερα.Καλη διασκέδαση τους εύχομαι.Οποιος κατάλαβε κατάλαβε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top