Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμενε δεν θεωρω εναν ανδρα αποτυχημενο αν κατι δεν πηγαινει καλα με την δουλεια του κ δε φερνει οσα χρειαζεται στο σπιτι. Υπαρχουν εξαιρετικοι ανδρες επαγγελματιες που αδικως εχασαν την δουλεια τους ή τους μειωσαν τους μισθους. Αποτυχημενος κ αχρηστος ειναι αυτος που δεν προσπαθει.

Ο άντρας που είναι μακροχρόνια άνεργος είναι αποτυχημένος και καλό είναι να αρχίσεις να τους βλέπεις έτσι διότι ειδάλλως τους δίνεις δικαιολογίες. Ακόμη και ολόκληρος ο εργασιακός κλάδος του άντρα σου καταρρεύσει 1-2 χρόνια είναι αρκετά ώστε να μετεκπαιδευτεί και να ξεκινήσει από την αρχή ακόμη και σε έναν κλάδο που δεν έχει ιδέα. Επίσης είναι η δουλειά του άντρα να προετοιμάζεται για τέτοιες καταστάσεις και να έχει αρκετό λίπος στην άκρη για να μην πεινάσει η οικογένειά του σε αυτά τα 2 χρόνια.

Αλλα αποτυχημενος ανδρας, κακη μανα.. Πολλα πολλα κοσμητικα χωρις μετρα κ σταθμα. Σε βρισκω απολυτο, πραγμα που αν εισαι ετσι στη σχεση σου θα δυσκολευτεις ή εν πασει περιπτωσει θα νιωσεις ευκολα ο ιδιος σε καποια φαση αποτυχημενος(μπορει να σου συμβει) ή ευκολα θα κατηγορησεις μια καλη γυναικα επειδη ενδεχομενως να μη δεχεται αυτες τις αποψεις σου. δεν ειναι ολα ή του υψους ή του βαθους. Μια χαρα γονεις ειναι κι αυτοι που δουλευουν και μια χαρα μεγαλωνουν τα παιδακια τους. Δεν ειναι τοσο τραγικο η γυναικα να δουλευει :D
Οι δυσκολιες μεσα στο προγραμμα ειναι της ζωης. Αν υπαρχει αγαπη κ επικοινωνια ολα λυνονται ακομα ναι κι αν χρειαστει η γυναικα να δουλεψει και περισσοτερο.

Δεν είμαι απόλυτος, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά για έμενα υπάρχει ένας κοινός κανόνας, οι σύζυγοι αναλαμβάνουν ο καθένας και μια δουλειά και στην συνέχεια τον αν είναι αποτυχημένοι ή όχι, κρίνετε όχι από τις απόψεις τους, αλλά από τα αποτελέσματα της δουλειάς τους. Αν εγώ αναλάβω να συντηρώ την οικογένειά μου και καταλήξω άνεργος, μέσα στα χρέη και να πρέπει να κάνω τη γυναίκα μου πλύστρα για να συντηρεί τα παιδιά, τότε έχω αποτύχει πλήρως σαν άντρας. Δεν έχει καμία σημασία πως και γιατί κατέληξα εκεί και τι εξωτερικοί παράγοντες παίξανε ρόλο καθώς ανέλαβα μια υποχρέωση και δεν την τήρησα. Όταν αναλάβω να συντηρήσω μια οικογένεια δεν θα έχω απλά μια δουλειά. Θα έχω 10 διαφορετικά backup plans ώστε ότι και να πάει στραβά να είμαι εντάξει απέναντι στην οικογένεια μου, ασχέτως του πόσο θα κουραστώ. Επειδή όμως έχω αυτές τις απαιτήσεις από τον εαυτό μου, θα έχω και αντίστοιχες απαιτήσεις από την γυναίκα μου. Αν το σπίτι ζέχνει, δεν έχω ρούχα να βάλω, την βγάζω με τοστ, τα παιδιά είναι παραμελημένα ενώ αυτή κάθεται όλη μέρα τότε έχει αποτύχει και αυτή σαν μάνα και σύζυγος και δεν της αξίζει να είναι μαζί μου, όπως δεν θα της άξιζα εγώ στην αντίθετη περίπτωση.

Εχεις παιδια Ξεχασμενε; Εισαι παντρεμενος; Εργαζεσαι;
Δεν εχω δει καν την ηλικια σου και δεν ξερω σε τι φαση εισαι. Παιζουν κι αυτα ρολο αλλα δεν εισαι και υποχρεωμενοσ να απαντησεις..

Όχι δεν έχω ούτε γυναίκα, ούτε παιδιά. Ακόμη προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου οικονομικά και αν δεν τα καταφέρω δεν πρόκειται να κάνω οικογένεια, διότι δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου. Είμαι από του ανθρώπους που κρατάνε τις υποσχέσεις τους πάση θυσία και γι' αυτό δεν τις δίνω εύκολα. Δεν θα μπορούσα ποτέ ας πούμε να κοροϊδεύω μια γυναίκα και να την σέρνω για καμιά δεκαετία με την υπόσχεση του γάμου όπως κάνουν πάρα πολλοί για να έχω κάποια να μου κάθετε. Το θεωρώ εγκληματικό προς την γυναίκα αυτό. Επειδή όμως ξέρω ποιος είμαι και τι θέλω, δεν πρόκειται να ρίξω τα στάνταρ μου. Αν δεν βρω γυναίκα που να πληρεί τις προϋποθέσεις και να έχει την ίδια νοοτροπία με μένα απλά δεν θα κάνω οικογένεια.
Και οι γερο-playboy μια χαρά περνάνε.

Σχετικα με τα αλλα που γραφεις περι καλης μανας αυτης που καθεται σπιτι κ κακης-οτι δεν μπορει να ειναι καλη κ στα δυο και περι σπουδων της γυναικας οτι δεν πρεπει να σπουδαζει με βρισκεις αντιθετη αλλα ειναι η αποψη σου κ σεβαστη. Πιστευω πως μια γυναικα ολα αν θελει τα μπορει κ καλα θα τα κανει. Κι εν πασει περιπτωσει ασ τισ κρινουν τα παιδια τουσ, οι αντρες τους, ο επαγγελματικος τουσ κυκλος..

Όχι μια γυναίκα δεν μπορεί να είναι καλή σε όλα, όπως δεν μπορεί και ένας άντρας. Είσαι καλό εκεί που αφιερώνεις χρόνο και η μέρα έχε συγκεκριμένες ώρες. Αν μπορούσαμε να είμαστε και καλοί στη δουλειά μας και καλοί στην ανατροφή δεν θα κάναμε οικογένειες, θα είχε κάθε ενήλικος και ένα παιδί. Νομίζεις πως μπορείς να είσαι και επαγγελματίας και μητέρα γιατί έχεις στο μυαλό σου δουλειές δημοσίου. Στον ιδιωτικό τομέα δεν επιβιώνεις έτσι.

Τις σπουδές τις θεωρώ επένδυση και ως εκ τούτου επένδυση που δεν αποφέρει χρήματα είναι χαμένη επένδυση. Δεν είναι θέμα γυναικών. Τα ίδια πιστεύω και για τους άντρες, αν σπουδάζεις απλά για να σπουδάζεις χάνεις τον καιρό και τα λεφτά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όταν αναλάβω να συντηρήσω μια οικογένεια δεν θα έχω απλά μια δουλειά. Θα έχω 10 διαφορετικά backup plans ώστε ότι και να πάει στραβά να είμαι εντάξει απέναντι στην οικογένεια μου, ασχέτως του πόσο θα κουραστώ. Επειδή όμως έχω αυτές τις απαιτήσεις από τον εαυτό μου, θα έχω και αντίστοιχες απαιτήσεις από την γυναίκα μου. Αν το σπίτι ζέχνει, δεν έχω ρούχα να βάλω, την βγάζω με τοστ, τα παιδιά είναι παραμελημένα ενώ αυτή κάθεται όλη μέρα τότε έχει αποτύχει και αυτή σαν μάνα και σύζυγος και δεν της αξίζει να είναι μαζί μου, όπως δεν θα της άξιζα εγώ στην αντίθετη περίπτωση.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει εσύ ως άντρας να είσαι αυτός που θα συντηρεί την οικογένεια με τα λεφτά και η γυναίκα με τις δουλειές του σπιτιού και την ανατροφή των παιδιών να συντηρεί το σπίτι. Πού είναι το πρόβλημα να γίνεται το ανάποδο; Πληγώνεται ο εγωισμός του αντρικού πληθυσμού αν η γυναίκα είναι αυτή που έχει μια σταθερή δουλειά και ένα εισόδημα, και ο άντρας κάνει ευκαιριακές δουλειές και προσθέτει στον προϋπολογισμό του σπιτικού;

Δηλαδή τόσες γυναίκες γιατρίνες (ας πιάσουμε ένα παράδειγμα που το βλέπω συνέχεια), με άντρες που δεν έχουν σταθερή δουλειά (ή μπορεί και να έχουν αλλά να παίρνουν μικρότερο μισθό), που σκίζονται στις εφημερίες, τα επείγοντα, τις υπερωρίες, και ευνόητο είναι ότι δεν κάνουν ΚΑΙ όλες τις δουλειές του σπιτιού από πάνω, είναι κακές μάνες και ντροπή του γυναικείου φύλου; Αντίστοιχα οι άντρες τους που πιθανόν περνάνε περισσότερες ώρες με τα παιδιά και αναλαμβάνουν και δουλειές όπως μαγείρεμα, συγύρισμα, πλύσιμο, θα έπρεπε να ντρέπονται για τις επιλογές τους;

Όλα αυτά είναι στερεότυπα τα οποία καλλιεργήθηκαν στον άνθρωπο των σπηλαίων, επειδή τότε οι συνθήκες ήταν ή κράτα την φωτιά αναμμένη ή βγες έξω να κυνηγήσεις το βραδινό. Το λογικό τότε ήταν ο άντρας (που στατιστικά έχει μεγαλύτερη μυϊκή δύναμη από την μέση γυναίκα), να ήταν αυτός που θα έθετε τον εαυτό του σε κίνδυνο. Επειδή όμως από τότε έχουν περάσει κάτι χιλιάδες χρόνια και οι επιλογές δεν περιορίζονται στο "άναψε την φωτιά"-"κυνήγα το θήραμα", αυτό που θεωρώ εγώ ντροπή είναι να υπάρχουν άντρες που διαχωρίζουν τις δουλειές σε "αντρικές" και "γυναικείες" (συνήθως θεωρώντας τις δεύτερες κατώτερες και ανάξιες ασχολίας...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει εσύ ως άντρας να είσαι αυτός που θα συντηρεί την οικογένεια με τα λεφτά και η γυναίκα με τις δουλειές του σπιτιού και την ανατροφή των παιδιών να συντηρεί το σπίτι. Πού είναι το πρόβλημα να γίνεται το ανάποδο; Πληγώνεται ο εγωισμός του αντρικού πληθυσμού αν η γυναίκα είναι αυτή που έχει μια σταθερή δουλειά και ένα εισόδημα, και ο άντρας κάνει ευκαιριακές δουλειές και προσθέτει στον προϋπολογισμό του σπιτικού;

Δηλαδή τόσες γυναίκες γιατρίνες (ας πιάσουμε ένα παράδειγμα που το βλέπω συνέχεια), με άντρες που δεν έχουν σταθερή δουλειά (ή μπορεί και να έχουν αλλά να παίρνουν μικρότερο μισθό), που σκίζονται στις εφημερίες, τα επείγοντα, τις υπερωρίες, και ευνόητο είναι ότι δεν κάνουν ΚΑΙ όλες τις δουλειές του σπιτιού από πάνω, είναι κακές μάνες και ντροπή του γυναικείου φύλου; Αντίστοιχα οι άντρες τους που πιθανόν περνάνε περισσότερες ώρες με τα παιδιά και αναλαμβάνουν και δουλειές όπως μαγείρεμα, συγύρισμα, πλύσιμο, θα έπρεπε να ντρέπονται για τις επιλογές τους;

Όλα αυτά είναι στερεότυπα τα οποία καλλιεργήθηκαν στον άνθρωπο των σπηλαίων, επειδή τότε οι συνθήκες ήταν ή κράτα την φωτιά αναμμένη ή βγες έξω να κυνηγήσεις το βραδινό. Το λογικό τότε ήταν ο άντρας (που στατιστικά έχει μεγαλύτερη μυϊκή δύναμη από την μέση γυναίκα), να ήταν αυτός που θα έθετε τον εαυτό του σε κίνδυνο. Επειδή όμως από τότε έχουν περάσει κάτι χιλιάδες χρόνια και οι επιλογές δεν περιορίζονται στο "άναψε την φωτιά"-"κυνήγα το θήραμα", αυτό που θεωρώ εγώ ντροπή είναι να υπάρχουν άντρες που διαχωρίζουν τις δουλειές σε "αντρικές" και "γυναικείες" (συνήθως θεωρώντας τις δεύτερες κατώτερες και ανάξιες ασχολίας...).

Το θέμα είναι να δουλεύει ο ένας γονιός και ο άλλος να ασχολείται με τα παιδιά, ώστε τα παιδιά να μεγαλώνουν με τους γονείς τους και να μην τα παρκάρουν σε ένα daycare από δυο χρονών. Το μοντέλο του caregiver-provider μπορεί να δουλέψει και με την γυναίκα ως provider. Απλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ο άντρας είναι αυτός που δουλεύει διότι έχει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα σε σχέση με τη γυναίκα στον εργασιακό τομέα, ενώ η γυναίκα έχει τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα με τα παιδιά. Αυτά όλα είναι γενετικά χαρακτηριστικά που έχουν συγκεντρωθεί στα φύλα λόγω φυσική επιλογής. Ο μέσος άντρας είναι πιο ανταγωνιστικός και λογικός από την μέση γυναίκα πράγμα που του δίνει πλεονέκτημα στην αγορά εργασίας.

Τώρα αυτά ισχύουν για τους μέσους όρους. Μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν γυναίκες που έχουν τα αντίστοιχα αυτά χαρακτηριστικά στον ίδιο ή μεγαλύτερο βαθμό με τον μέσο άντρα, όπως και άντρες που έχουν τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά που έχει η γυναίκα όσον αφορά τα παιδιά. Σε αυτή την περίπτωση ναι, κάλλιστα οι δύο αυτοί ρόλοι μπορούν να αντιστραφούν.
Απλά αυτός δεν θα είναι ο κανόνας, και αν γίνει ο κανόνας σημαίνει πως κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει στην κοινωνία και αυτό δεν έχει σχέση με σεξισμούς κτλ.

Δεν θεωρώ πως υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλείες, ούτε θεωρώ τις δουλειές του σπιτιού ανάξιες ασχολίας. Είναι δουλείες που πρέπει να γίνουν και προφανώς θα γίνουν από αυτών που είναι στο σπίτι με τα παιδιά. Προσωπικά είμαι πολύ καλύτερος στην δουλειά μου από τη μέση γυναίκα και αυτό μου δίνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα. Αν μπορώ δηλαδή να βγάζω 60 χιλιάρικα το χρόνο, δεν έχει νόημα να κάτσω στο σπίτι και να πλένω πιάτα για να δουλεύει η γυναίκα μου και να βγάζει 20. Θα είχε νόημα αν έβρισκα μια γυναίκα που έβγαζε 100. Είναι καθαρά θέμα οικονομικής αποδοτικότητας το ποιος θα δουλεύει και προσωπικά θα ψάξω για μια γυναίκα που δεν θα δουλεύει γιατί είναι αποδοτικότερο να το κάνω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι οποιαδήποτε γυναίκα σέβεται τον εαυτό της, έχει κάποια ενδιαφέροντα, πιθανό να έχει σπουδάσει, να είναι μορφωμένη, και πιθανό να θέλει να εργάζεται.

Αν βρεις γυναίκα που να θέλει να κάθεται σπίτι σημαίνει είτε ότι είναι αμόρφωτη είτε ότι ψάχνει άντρα με λεφτά επειδή είναι τεμπέλα. Και πίστεψέ με σίγουρα δεν θα κάνει καλά την δουλειά της στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το θέμα είναι να δουλεύει ο ένας γονιός και ο άλλος να ασχολείται με τα παιδιά, ώστε τα παιδιά να μεγαλώνουν με τους γονείς τους και να μην τα παρκάρουν σε ένα daycare από δυο χρονών. Το μοντέλο του caregiver-provider μπορεί να δουλέψει και με την γυναίκα ως provider. Απλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ο άντρας είναι αυτός που δουλεύει διότι έχει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα σε σχέση με τη γυναίκα στον εργασιακό τομέα, ενώ η γυναίκα έχει τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα με τα παιδιά. Αυτά όλα είναι γενετικά χαρακτηριστικά που έχουν συγκεντρωθεί στα φύλα λόγω φυσική επιλογής. Ο μέσος άντρας είναι πιο ανταγωνιστικός και λογικός από την μέση γυναίκα πράγμα που του δίνει πλεονέκτημα στην αγορά εργασίας.

Τώρα αυτά ισχύουν για τους μέσους όρους. Μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν γυναίκες που έχουν τα αντίστοιχα αυτά χαρακτηριστικά στον ίδιο ή μεγαλύτερο βαθμό με τον μέσο άντρα, όπως και άντρες που έχουν τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά που έχει η γυναίκα όσον αφορά τα παιδιά. Σε αυτή την περίπτωση ναι, κάλλιστα οι δύο αυτοί ρόλοι μπορούν να αντιστραφούν.
Απλά αυτός δεν θα είναι ο κανόνας, και αν γίνει ο κανόνας σημαίνει πως κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει στην κοινωνία και αυτό δεν έχει σχέση με σεξισμούς κτλ.

Δεν θεωρώ πως υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλείες, ούτε θεωρώ τις δουλειές του σπιτιού ανάξιες ασχολίας. Είναι δουλείες που πρέπει να γίνουν και προφανώς θα γίνουν από αυτών που είναι στο σπίτι με τα παιδιά. Προσωπικά είμαι πολύ καλύτερος στην δουλειά μου από τη μέση γυναίκα και αυτό μου δίνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα. Αν μπορώ δηλαδή να βγάζω 60 χιλιάρικα το χρόνο, δεν έχει νόημα να κάτσω στο σπίτι και να πλένω πιάτα για να δουλεύει η γυναίκα μου και να βγάζει 20. Θα είχε νόημα αν έβρισκα μια γυναίκα που έβγαζε 100. Είναι καθαρά θέμα οικονομικής αποδοτικότητας το ποιος θα δουλεύει και προσωπικά θα ψάξω για μια γυναίκα που δεν θα δουλεύει γιατί είναι αποδοτικότερο να το κάνω εγώ.

προφανώς βέβαια αν συνεχίζουμε να το βλέπουμε έτσι τότε ούτε αυτή η ανισότητα πρόκειται να αλλάξει και ως αποτέλεσμα θα έχουμε και ένα πάτημα ως άντρες να λέμε παλουκώσου εσύ σπίτι γιατί εγώ το χω περισσότερο με το χρήμα.

είναι λίγο ειρωνία γιατί κατά τα άλλα "δεν υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλειές" και οι όποιες ανισότητες κρύβουν καθαρά κοινωνικά αίτια αλλά απ' την άλλη δε βλέπω κανέναν να υιοθετεί κάποια λογική που να το βελτιώνει αυτό ίσως γιατί τελικά κάποιους τους βολεύει... κι απ' τις 2 πλευρές δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι ότι οποιαδήποτε γυναίκα σέβεται τον εαυτό της, έχει κάποια ενδιαφέροντα, πιθανό να έχει σπουδάσει, να είναι μορφωμένη, και πιθανό να θέλει να εργάζεται.

Αν βρεις γυναίκα που να θέλει να κάθεται σπίτι σημαίνει είτε ότι είναι αμόρφωτη είτε ότι ψάχνει άντρα με λεφτά επειδή είναι τεμπέλα. Και πίστεψέ με σίγουρα δεν θα κάνει καλά την δουλειά της στο σπίτι.

Μεγαλύτερη προσβολή για το ρόλο της μητέρας-νοικοκυράς δεν έχω ακούσει. Οι γυναίκες δηλαδή που θέλουν να αφοσιωθούν στα παιδιά τους είναι αμόρφωτες και τεμπέλες. Λογικό είναι οι γυναίκες να περιφρονούν με την σειρά τους τον ρόλο αυτό όταν υπάρχουν άντρες με τέτοιες σάπιες απόψεις.


προφανώς βέβαια αν συνεχίζουμε να το βλέπουμε έτσι τότε ούτε αυτή η ανισότητα πρόκειται να αλλάξει και ως αποτέλεσμα θα έχουμε και ένα πάτημα ως άντρες να λέμε παλουκώσου εσύ σπίτι γιατί εγώ το χω περισσότερο με το χρήμα.

Οι γενετικές ανισότητες δεν αλλάζουν σε μερικές δεκαετίες, όχι αν είναι τόσο βαθειά ριζωμένες. Και ούτε επίσης υπάρχει λόγος να αλλάξουν. Ο άντρας έχει γενετικές διαφορές και πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα απέναντι στη γυναίκα γιατί αυτό είναι το πιο αποδοτικό για την ανθρωπότητα σαν σύνολο. Καμία γυναίκα πλέον δεν είναι αναγκασμένη να παντρευτεί αν δεν θέλει ή της απαγορεύεται να δουλέψει, αλλά όχι και να προμοτάρουμε μια τεχνητή εξίσωση δια της βίας στο βωμό μιας σοσιαλιστικής θωλοκουλτούρας. Εγώ λέω να το πάμε ένα βήμα παρακάτω, ας φτιάξουμε ερμαφρόδιτους ανθρώπους που να αναπαράγονται μονογονικά για να είναι όλοι ίσοι.

είναι λίγο ειρωνία γιατί κατά τα άλλα "δεν υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλειές" και οι όποιες ανισότητες κρύβουν καθαρά κοινωνικά αίτια αλλά απ' την άλλη δε βλέπω κανέναν να υιοθετεί κάποια λογική που να το βελτιώνει αυτό ίσως γιατί τελικά κάποιους τους βολεύει... κι απ' τις 2 πλευρές δυστυχώς.

Γυναικείες και αντρικές δουλείες δεν υπάρχουν, υπάρχουν όμως δουλείες που οι άντρες έχουν πλεονεκτήματα απέναντι στις γυναίκες και το αντίθετο και όχι δεν αναφέρομαι στα πιάτα. Εγώ δεν είπα πουθενά ότι οι ανισότητες κρύβουν καθαρά κοινωνικά αίτια. Όσο για το ποιοι το βολεύονται με την κατάσταση της τεχνητής εξίσωσης και τον υποβιβασμό της γυναίκας νοικοκυράς είναι ολοφάνερο, από την μία οι απανταχού κυβερνήσεις που διευρύνουν στο διπλάσιο την φορολογική βάση τους και αποκτούν πρόσβαση στα νεαρά μυαλά των νηπίων και από την άλλη τα διάφορα ανδρείκελα που ακούν την λέξη υπευθυνότητα και τιμή και βγάζουν σπυριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και ποιές είναι ακριβώς αυτές οι γενετικές διαφορές που διαχωρίζουν τον άνδρα απ' τη γυναίκα, εργασιακά πάντα; πέρα απ' τη μυική δύναμη. Τι είναι αυτό που κάνει γενετικά τον άνδρα πιο επιτυχημένο μηχανικό ας πούμε; είναι κι αυτά δήθεν έρευνες που "αποδεικνύονται" από στατιστικές; γιατί με την ίδια λογική κάποιος θα μπορούσε να πει, και το χω ακούσει κιόλας δηλαδή, και στο Αφγανιστάν για κάποιο λόγο έχουν τη θέση που έχουν στη κοινωνία, είναι γενετικά κατώτερες. Όπως θα μπορούσε κι εδώ κάποιος να πει πως εφόσον στη Σουηδία το gender pay gap είνα μικρότερο από πολλές άλλες ευρωπαίκές χώρες εκεί τα γονίδια είναι καλύτερα έτσι; έχουν καλύτερο DNA συγκριτικά με τις γυναίκες της Κύπρου ας πούμε.

"τεχνητή εξίσωση", μάλιστα. Θα σου πω τι θεωρούνταν πριν 100-200 χρόνια τεχνητή εξίσωση, χωρίς εισαγωγικά.
λευκοί-μαύροι
straight-gay
χριστιανοί-αλλόθρησκοι ( σε κάποιες χώρες )
κομμουνιστές-αστοί

έχεις δίκιο οι ανισότητες δεν αλλάζουν σε μερικές δεκαετίες, μπορεί για κάποιον να είναι κάτι καθαρά γενετικό, μπορεί και όχι αλλά το αποτέλεσμα είναι πως με τον καιρό, αυτό που άλλοτε από πολλούς θεωρούνταν αφύσικο, σήμερα είναι απολύτως φυσιολογικό και ενταγμένο στην κοινωνία.

Όσο για την υπευθυνότητα δε καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς και πώς συνδέεται η αρετή του να είσαι κύριος του εαυτού σου με το να σέβεσαι τη γύναίκα σου και να θέλεις να έχει ίσες ευκαιρείες με εσένα. Σε κάνει ανεύθυνο αυτό, ή πώς το λες... ανδρείκελο, μήπως σε κάνει και λούλη; ο σωστός άντρας ποιος είναι ακριβώς; αυτός που θεωρεί τον εαυτό του το κεφάλι του σπιτιού; αυτός που ό,τι πει είναι νόμος; αυτός που έχει την απαίτηση από τη γυναίκα του να του πλένει, να του μαγειρεύει και να τον νταντεύει σαν δεύτερη μάνα του επειδή εκείνος τυχαίνει να είναι αυτός που φέρνει το χρήμα σπίτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μεγαλύτερη προσβολή για το ρόλο της μητέρας-νοικοκυράς δεν έχω ακούσει. Οι γυναίκες δηλαδή που θέλουν να αφοσιωθούν στα παιδιά τους είναι αμόρφωτες και τεμπέλες. Λογικό είναι οι γυναίκες να περιφρονούν με την σειρά τους τον ρόλο αυτό όταν υπάρχουν άντρες με τέτοιες σάπιες απόψεις.

Όχι. Αυτό που είπα είναι ότι καμιά γυναίκα δεν μεγαλώνει με το σκεπτικό "θα βρω έναν άντρα να δουλεύει για μένα και εγώ θα κάθομαι σπίτι". Αυτές είναι οι gold diggers. Αυτό έχω καταλάβει ότι ψάχνεις. Δηλαδή μια γυναίκα δεν θέλει να σπουδάσει; Μια γυναίκα δεν θέλει να εργάζεται; Όταν δεν κάνεις κάτι άλλο πέρα από το να κάθεσαι σπίτι, δεν έχεις άλλα ενδιαφέροντα δηλαδή, αυτό σε πιέζει ψυχολογικά, κουράζεσαι. Μου φαίνεται ότι απλώς ψάχνεις κάποιο είδος αυτοεπιβεβαίωσης όταν θα είσαι ο μόνος που θα φέρνει λεφτά στο σπίτι. Εξάλλου μέχρι να μείνει κάποια έγκυος τι γίνεται; Στα 22-23 τελειώνει την σχολή και εσύ θες μπαμ να παντρευτεί και να κάνει παιδιά; Αυτό έχεις στο μυαλό σου ως ώριμο και επιτυχημένο γάμο; Πολύ πιθανόν να αποτύχει τελείως και να πρόκειται για μια ακόμη ιστορία διαζυγίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γυναικείες και αντρικές δουλείες δεν υπάρχουν, υπάρχουν όμως δουλείες που οι άντρες έχουν πλεονεκτήματα απέναντι στις γυναίκες και το αντίθετο και όχι δεν αναφέρομαι στα πιάτα.

Οι γυναίκες που έχουν πλεονέκτημα; Γιατί πέρα απ όπου χρειάζεται φυσική δύναμη, εκεί δηλαδή που έχουν οι άντρες, στα άλλα είναι ίσοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Το να έχεις παιδιά είναι μια τεράστια ευθύνη. Αν κάνεις παιδιά και σκοπεύεις να τα μεγαλώσεις σωστά, τότε αυτομάτως όλοι οι στόχοι σου και η ίδια σου η ζωή περνάνε σε δεύτερη μοίρα. Καλώς ή κακώς έτσι είναι, τα παιδιά θέλουν άπειρο χρόνο και προσοχή. Επομένως, γιατί είναι κακό μια γυναίκα να αφοσιωθεί στα παιδιά της και στο νοικοκυριό της? Πρέπει ντε και καλά όλες να κυνηγάνε πτυχία, καριέρες, λεφτά και δόξα? Επειδή οι γυναίκες καταπιέζονταν στο παρελθόν, σας βγήκαν όλα τα κόμπλεξ και αποδοκιμάζετε ό,τι δεν εξισώνει τους τότε άντρες με τις τωρινές γυναίκες?

Λογικό μου φαίνεται να έχετε τόσα κόμπλεξ, μέχρι πριν λίγο καιρό ήσασταν σε χειρότερη θέση και για αυτό υπάρχουν απωθημένα. Αλλά προσοχή μην αρχίζετε να λειτουργείτε βάσει συναισθημάτων και όχι λογικής. Γιατί αν κάποιος είναι λογικός, δε θα κρίνει αρνητικά μια γυναίκα που θέλει να αφοσιωθεί στην οικογένειά της, το οποίο είναι και χρονοβόρο και δύσκολο(αν γίνεται σωστά φυσικά).


Τώρα όσον αφορά την προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα δουλειά και οικογένεια, εμένα δε με ενδιαφέρει αν θα δουλεύουν και οι 2 ή όχι. Εμένα με νοιάζει να υπάρχει πάντα κάποιος στο σπίτι και να ασχολείται με το παιδί.

Πωω παιδιά... μεγάλο βάσανο, μακριά μακριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οι εργασιακές ανισότητες δεν τερματίζονται έτσι εύκολα ίσως μελλοντικά να γίνει κάτι.Έρευνες έχουν δείξει οτι σε 100 κράτη διεθνώς οι γυναίκες βγάζουν κατά μέσω ορο 16% λιγότερο μισθό μηνιαίως απο ότι οι άντρες.Θέλω να δω τι μέτρα προτείνετε κάποιοι εδώ μέσα για την καταπολέμηση της ανισότητας δεδομένου οτι τον εργοδότη τον συμφέρει να δίνει λιγότερα σε γυναίκες υπαλλήλους αφού κάνει καλό στην τσέπη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ποιές είναι ακριβώς αυτές οι γενετικές διαφορές που διαχωρίζουν τον άνδρα απ' τη γυναίκα, εργασιακά πάντα; πέρα απ' τη μυική δύναμη. Τι είναι αυτό που κάνει γενετικά τον άνδρα πιο επιτυχημένο μηχανικό ας πούμε; είναι κι αυτά δήθεν έρευνες που "αποδεικνύονται" από στατιστικές; γιατί με την ίδια λογική κάποιος θα μπορούσε να πει, και το χω ακούσει κιόλας δηλαδή, και στο Αφγανιστάν για κάποιο λόγο έχουν τη θέση που έχουν στη κοινωνία, είναι γενετικά κατώτερες. Όπως θα μπορούσε κι εδώ κάποιος να πει πως εφόσον στη Σουηδία το gender pay gap είνα μικρότερο από πολλές άλλες ευρωπαίκές χώρες εκεί τα γονίδια είναι καλύτερα έτσι; έχουν καλύτερο DNA συγκριτικά με τις γυναίκες της Κύπρου ας πούμε.

"τεχνητή εξίσωση", μάλιστα. Θα σου πω τι θεωρούνταν πριν 100-200 χρόνια τεχνητή εξίσωση, χωρίς εισαγωγικά.
λευκοί-μαύροι
straight-gay
χριστιανοί-αλλόθρησκοι ( σε κάποιες χώρες )
κομμουνιστές-αστοί

έχεις δίκιο οι ανισότητες δεν αλλάζουν σε μερικές δεκαετίες, μπορεί για κάποιον να είναι κάτι καθαρά γενετικό, μπορεί και όχι αλλά το αποτέλεσμα είναι πως με τον καιρό, αυτό που άλλοτε από πολλούς θεωρούνταν αφύσικο, σήμερα είναι απολύτως φυσιολογικό και ενταγμένο στην κοινωνία.

Αυτό που κάνει τον άντρα καλύτερο μηχανικό είναι οι καλύτερες χωροταξικές ικανότητες και η μεγαλύτερη έφεση σε θετικά αντικείμενα όπως τα μαθηματικά και η γεωμετρία. Όπως αυτό που κάνει την γυναίκα καλύτερη δασκάλα είναι η καλύτερη κατανόηση και χρήση του λόγου και η ανεπτυγμένη σε σχέση με τον άντρα συναισθηματική νοημοσύνη. Και όχι αυτά δεν πηγάζουν από "στατιστικές" έρευνες στην Σαουδική Αραβία, αλλά από την εγκεφαλική παρατήρηση και έρευνες που κάνουν οι νευροβιολόγοι στον ανθρώπινο εγκέφαλο. Θες μήπως να πιάσουμε το IQ όπου ενώ άντρες και γυναίκες έχουν το ίδιο μέσο IQ 100 οι άντρες έχουν μεγαλύτερη συσπείρωση στα άκρα (έξυπνοι και ηλίθιοι) ενώ οι γυναίκες στο κέντρο? Ή τις ορμόνες όπως η τεστοστερόνη που αυξάνει τη ανταγωνιστικότητα και την επιθετικότητα του ατόμου, πράγματα που σε μια ελεύθερη αγορά προσφέρουν στον μέσο άντρα πλεονεκτήματα όταν διεκδικεί την ίδια δουλειά με τη μέση γυναίκα? Αν νομίζεις ότι μετά από εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια φυσικής επιλογής ο αντρικός εγκέφαλος είναι ίδιος με τον γυναικείο όταν οι άντρες είχαν τελείως διαφορετικούς ρόλους από τις γυναίκες στις ανθρώπινες κοινωνίες τότε μάλλον θα πιστεύεις και πως ο Θεός έφτιαξε τον Αδάμ και την Εύα και ότι η εξέλιξη είναι new age συνωμοσία.

Όταν μια γυναίκα πρέπει να πληρώνεται το ίδιο η περισσότερο από έναν άντρα ενώ έχει χαμηλότερη παραγωγικότητα, αυτό είναι τεχνητή εξίσωση. Και είναι προς ζημία όλου του κοινωνικού συνόλου, όπως ακριβώς συμβαίνει όταν δύο άντρες ή γυναίκες πρέπει να πληρώνονται το ίδιο ενώ η παραγωγικότητά τους διαφέρει. Και μιλάω πάντα για τους μέσους όρους, γιατί είμαι σίγουρος πως θα βγει κάποια και θα πει "Εγώ είμαι γυναίκα μηχανικός και βάζω κάτω όλους του άντρες".

Επίσης δεν μου απάντησες, για ποιο λόγο η κοινωνική εξειδίκευση ανάμεσα στα φύλα είναι κάτι κακό? Η εξειδίκευση αυξάνει την παραγωγικότητα και την εύρυθμη λειτουργία κάθε μονάδας όπως θα διαβάσεις σε κάθε βιβλίο βασικών αρχών management.

Όσο για την υπευθυνότητα δε καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς και πώς συνδέεται η αρετή του να είσαι κύριος του εαυτού σου με το να σέβεσαι τη γύναίκα σου και να θέλεις να έχει ίσες ευκαιρείες με εσένα. Σε κάνει ανεύθυνο αυτό, ή πώς το λες... ανδρείκελο, μήπως σε κάνει και λούλη; ο σωστός άντρας ποιος είναι ακριβώς; αυτός που θεωρεί τον εαυτό του το κεφάλι του σπιτιού; αυτός που ό,τι πει είναι νόμος; αυτός που έχει την απαίτηση από τη γυναίκα του να του πλένει, να του μαγειρεύει και να τον νταντεύει σαν δεύτερη μάνα του επειδή εκείνος τυχαίνει να είναι αυτός που φέρνει το χρήμα σπίτι;

Άντε πάλι η καραμέλα της ισότητας ευκαιριών. Να σου πω, τι θα γίνει με εμένα που είμαι κοντός και μ'αρέσει το μπάσκετ? Πότε επιτέλους θα εξισωθεί το δικαίωμά μου να παίζω στο NBA με αυτό του δίμετρου? Επίσης μου αρέσει η μπάλα αλλά είμαι άμπαλος, γιατί δεν έχω την ίδια ευκαιρία να παίξω στη Μπαρτσελόνα με το Μέσσι? Τι κοινωνικός ρατσισμός είναι αυτός προς τους κοντούς και άμπαλους?

Δεν θες ισότητα ευκαιριών. Θες ισότητα αποτελέσματος. Αυτό που θες είναι όλοι να λαμβάνουμε τις ίδιες εξόδους όταν εισάγουμε διαφορικές εισόδους. Στην ελεύθερη αγορά όλοι έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Δεν απαγορεύεται σε κανέναν να δουλέψει ή να έχει ιδιωτική περιουσία. Αλλά οι αποδοχές του καθενός εξαρτώνται από το τι εισάγει στο σύστημα, γι' αυτό όταν η μέση γυναίκα έχει χαμηλότερες αποδοχές από τον μέσο άντρα σε μια ελεύθερη αγορά στο ίδιο επάγγελμα σημαίνει πως η γυναίκα εισάγει λιγότερα πράγματα.

Ο σωστός άντρας, είναι ο τίμιος άντρας, ο εργατικός, αυτός που ο λόγος του είναι συμβόλαιο, αυτός που είναι σκληρός προς τον κόσμο και τρυφερός προς την γυναίκα και τα παιδιά του, αυτός που θα φάει τις αλλεπάλληλες σφαλιάρες της ζωής αλλά ποτέ δεν θα πει φταίνε οι άλλοι για την αποτυχία μου, αυτός που σέβεται την οικογένειά του και δεν υπολογίζει το προσωπικό κόστος όταν παίζεται το well being της. Και πολλά από τα παραπάνω traits ταιρίαζουν και στην σωστή γυναίκα.

Ο σωστός άντρας ποιος είναι? Ο metrosexual με την ξυρισμένη γάμπα και το stylish φρύδι? Ο κλαψιάρης που πορεύεται στην ζωή του με την δικαιολογία πως δεν τράβηξε καλό χαρτί και πρέπει ο κόσμος να του απολογηθεί? To σκυλάκι που υπακούει πειθήνια και τρέχει να εκπληρώσει κάθε επιθυμία της συζύγου γιατί το βράδυ δεν θα του κάτσει, ή ο παίχτης που ότι κινείται το εκτελεί και μόλις αφήσει την γυναίκα έγκυο μην τον είδατε?

Στις σχέσεις των δύο φύλων έχουμε ακόμη ελεύθερη αγορά και όταν βλέπεις κινήματα όπως το MGTOW να έχουν όλο και μεγαλύτερη ανταπόκριση από τον αντρικό πληθυσμό σημαίνει πως ο άντρας δεν θέλει την μοντέρνα, φεμινίστρια γυναίκα.

Όχι. Αυτό που είπα είναι ότι καμιά γυναίκα δεν μεγαλώνει με το σκεπτικό "θα βρω έναν άντρα να δουλεύει για μένα και εγώ θα κάθομαι σπίτι". Αυτές είναι οι gold diggers. Αυτό έχω καταλάβει ότι ψάχνεις. Δηλαδή μια γυναίκα δεν θέλει να σπουδάσει; Μια γυναίκα δεν θέλει να εργάζεται; Όταν δεν κάνεις κάτι άλλο πέρα από το να κάθεσαι σπίτι, δεν έχεις άλλα ενδιαφέροντα δηλαδή, αυτό σε πιέζει ψυχολογικά, κουράζεσαι. Μου φαίνεται ότι απλώς ψάχνεις κάποιο είδος αυτοεπιβεβαίωσης όταν θα είσαι ο μόνος που θα φέρνει λεφτά στο σπίτι. Εξάλλου μέχρι να μείνει κάποια έγκυος τι γίνεται; Στα 22-23 τελειώνει την σχολή και εσύ θες μπαμ να παντρευτεί και να κάνει παιδιά; Αυτό έχεις στο μυαλό σου ως ώριμο και επιτυχημένο γάμο; Πολύ πιθανόν να αποτύχει τελείως και να πρόκειται για μια ακόμη ιστορία διαζυγίων.

Όχι, αυτό που είπες ήταν πως όποια γυναίκα δεν θέλει να σπουδάσει και να εργαστεί και αυτό που θέλει είναι να κάνει είναι οικογένεια και το έχει συνειδητοποιήσει αυτό από μικρή ηλικία, δεν σέβεται τον εαυτό της, είναι αμόρφωτη, τεμπέλα και gold digger. Επίσης για εξήγησε μου πως το να φροντίζω το σπίτι ισούται με το δεν έχω κανένα ενδιαφέρον στην ζωή και όλη μέρα θέλω να κάθομαι? Ή μήπως πλέον το να βάλεις τα πιάτα και τα ρούχα στο πλυντήριο είναι ολοήμερη απασχόληση? Μάθε επίσης πως το να έχεις ένα πτυχίο δεν σε καθιστά μορφωμένο. Αν θες να μορφωθείς δεν διαβάζεις Dijkstra και Knuth, διαβάζεις Αριστοτέλη και Kant. Αν μαζέψουμε όλα τα αμόρφωτα τούβλα που βγαίνουν κάθε χρόνο από τα ελληνικά και τα διεθνή πανεπιστήμια φτιάχνουμε το σινικό τείχος. Δεν χρειάζεται να σκάσεις 50 χιλιάρικα σε ένα πανεπιστήμιο για να μορφωθείς. Επίσης που είπα εγώ ότι η γυναίκα δεν πρέπει να σπουδάζει αν το θέλει, ή πως δεν πρέπει να δουλεύει όταν δεν έχει παιδιά ή όταν είναι ανύπαντρη? Δεν έκανα κανένα τέτοιο διαχωρισμό.

Η γυναίκα που έχει συνειδητοποιήσει πως δουλεύει ο κόσμος έχει καταλάβει πως οι άντρες κοιτάνε δύο πράγματα, την εμφάνιση και τη γονιμότητα, ο άντρας δεν δίνει δεκάρα για το πόσα πτυχία έχει η γυναίκα, πόσα λεφτά βγάζει και πόσο ψηλά είναι στο corporate ladder ή στην κοινωνική ιεραρχία. Γιαυτό και ξέρει πως όσο περνάνε τα χρόνια η ελκυστικότητα της μειώνεται στα μάτια των αντρών άρα είναι προς όφελος της να επιλέξει τον σύζυγό της νωρίς στην ζωή, όταν είναι υπερελκυστική και μπορεί να ξεχωρίσει την φύρα από τον καλό άντρα γιατί έχει επιλογές. Αν ψάχνεις άντρα στα 38 για να κάνεις οικογένεια δεν έχεις την πολυτέλεια της επιλογής, παίρνεις ότι σου τύχει ή παίρνεις γάτες.

Η άντρες κοιτάνε την εμφάνιση και τη θηλυκότητά ενώ οι γυναίκες τα χρήματα και την κοινωνική ιεραρχία του άντρα. Έτσι δουλεύει ο κόσμος, όσο πιο νωρίς το συνειδητοποιήσει κανείς τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Btw, όταν μετά λέμε τους αναρχοκαπιταλιστές, φασισταριά, παρεξηγούνται κιόλας. Έχουν σχεδόν τις ίδιες απόψεις με τους ναζί στο ρόλο της γυναίκας. Αφήστε τις στατιστικές και τις μελέτες, ρε παίδες, κάντε αμέσως παραπομπή στο Mein Kampf.

Ξεχασμένε, σε είχε ρίξει και 'σένα ο μπαμπάς σου σε , ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Btw, όταν μετά λέμε τους αναρχοκαπιταλιστές, φασισταριά, παρεξηγούνται κιόλας. Έχουν σχεδόν τις ίδιες απόψεις με τους ναζί στο ρόλο της γυναίκας. Αφήστε τις στατιστικές και τις μελέτες, ρε παίδες, κάντε αμέσως παραπομπή στο Mein Kampf.

Ξεχασμένε, σε είχε ρίξει και 'σένα ο μπαμπάς σου σε , ? :P

Καλά δεν με εκπλήσσει αυτό, ούτως ή άλλως για εσάς όποιος δεν ταιριάζει στο καλούπι του πατερούλη είναι φασισταριό. Όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Σε , μόνο μια φορά στην ζωή μου κόντεψα να πέσω όταν παρακολούθησα μια ομιλία της ΚΝΕ και ένιωθα το IQ μου να κάνει free falling, και επειδή δεν το έχω και μπόλικο όντας φασισταριό καταλαβαίνεις πως ένιωθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Καλά δεν με εκπλήσσει αυτό, ούτως ή άλλως για εσάς όποιος δεν ταιριάζει στο καλούπι του πατερούλη είναι φασισταριό. Όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Σε , μόνο μια φορά στην ζωή μου κόντεψα να πέσω όταν παρακολούθησα μια ομιλία της ΚΝΕ και ένιωθα το IQ μου να κάνει free falling, και επειδή δεν το έχω και μπόλικο όντας φασισταριό καταλαβαίνεις πως ένιωθα.
Ναι, σας λέμε εμείς φασισταριά, όπως και όλοι οι αναρχικοί πλην εσάς των ιδίων...

Από iq=1 σε iq=0 δεν το λες free falling, το λες παραπάτημα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, σας λέμε εμείς φασισταριά, όπως και όλοι οι αναρχικοί πλην εσάς των ιδίων...

Από iq=1 σε iq=0 δεν το λες free falling, το λες παραπάτημα. :P

Δε φταίω ρε μαν, προγραμματιστής είμαι, με 0 και 1 σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δε φταίω ρε μαν, προγραμματιστής είμαι, με 0 και 1 σκέφτομαι.
Α, οκ τότε.
Και δε μου λες, το
gcc ancapism_is_NOT_fascist.c -o ancapism_is_NOT_fascist && ./ancapism_is_NOT_fascist
τρέχει κανονικά; Δε σου πετάει segfaults? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α, οκ τότε.
Και δε μου λες, το
gcc ancapism_is_NOT_fascist.c -o ancapism_is_NOT_fascist && ./ancapism_is_NOT_fascist
τρέχει κανονικά; Δε σου πετάει segfaults? :P

Πετάει μερικά bugs όταν τρέχει σε hostile enviroments όπως communix και socialix OS επειδή αυτά τα λειτουργικά δεν κάνουν καλή διαχείριση πόρων και καταλήγουν σε αδιέξοδα και λιμοκτονίες. Αλλά γενικά δεν μασάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό που κάνει τον άντρα καλύτερο μηχανικό είναι οι καλύτερες χωροταξικές ικανότητες και η μεγαλύτερη έφεση σε θετικά αντικείμενα όπως τα μαθηματικά και η γεωμετρία. Όπως αυτό που κάνει την γυναίκα καλύτερη δασκάλα είναι η καλύτερη κατανόηση και χρήση του λόγου και η ανεπτυγμένη σε σχέση με τον άντρα συναισθηματική νοημοσύνη.
Οι καλύτεροι καθηγητές που είχα ήταν άντρες (no offense στις γυναίκες έτσι έτυχε). Επίσης αν το πας ιστορικά, γιατί το κάνεις συχνά, όλοι οι δάσκαλοι (τουλάχιστον όσους ξέρουμε τώρα) τις αρχαιότητας ήταν άντρες και όχι γυναίκες. Οπότε χιλιάδες χρόνια evolution θα έλεγε κανείς ότι οι άντρες είναι εξίσου καλοί δάσκαλοι.

Όταν μια γυναίκα πρέπει να πληρώνεται το ίδιο η περισσότερο από έναν άντρα ενώ έχει χαμηλότερη παραγωγικότητα, αυτό είναι τεχνητή εξίσωση.
Φυσικά, αλλά το θέμα είναι ότι στην ίση παραγωγικότητα πρέπει να πληρώνονται ίσα ποσά.

Δεν θες ισότητα ευκαιριών. Θες ισότητα αποτελέσματος. Αυτό που θες είναι όλοι να λαμβάνουμε τις ίδιες εξόδους όταν εισάγουμε διαφορικές εισόδους. Στην ελεύθερη αγορά όλοι έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Δεν απαγορεύεται σε κανέναν να δουλέψει ή να έχει ιδιωτική περιουσία. Αλλά οι αποδοχές του καθενός εξαρτώνται από το τι εισάγει στο σύστημα, γι' αυτό όταν η μέση γυναίκα έχει χαμηλότερες αποδοχές από τον μέσο άντρα σε μια ελεύθερη αγορά στο ίδιο επάγγελμα σημαίνει πως η γυναίκα εισάγει λιγότερα πράγματα.
Seriously, οι γυναίκες παίρνουν τα ίδια χρήματα με τους άντρες. Έχω παραθέσει άρθρο πριν που λέει ότι οι γυναίκες που δεν κάνουν παιδιά (και συνεπώς δεν χανουν μισθό από τις μέρες άδειας) παίρνουν 95 cent για κάθε δολάριο που παίρνει ένας άντρας το οποίο είναι σχεδόν 1 προς 1. Μην πω ότι παίρνουν περισσότερα αν σκεφτείς πολλές θέσεις εργασίας που κατέχουν μόνο άντρες οπότε ο γενικός μέσος όρος επηρεάζεται από αυτό. Συνεπώς σε αυτό το σύστημα συνεπάγεται ότι οι γυναίκες εισάγουν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Εκεί που χάνου οι γυναίκες είναι όταν κάθονται σπίτι λόγω εγκυμοσύνης/γέννησης οπότε ο μέσος όρος τους πέφτει και δημιουργείται το myth ότι βγάζουν λιγότερα. Είναι λογικό να βγάζεις λιγότερο όταν δουλεύεις λιγότερο.

Όχι, αυτό που είπες ήταν πως όποια γυναίκα δεν θέλει να σπουδάσει και να εργαστεί και αυτό που θέλει είναι να κάνει είναι οικογένεια και το έχει συνειδητοποιήσει αυτό από μικρή ηλικία, δεν σέβεται τον εαυτό της, είναι αμόρφωτη, τεμπέλα και gold digger.
Ένα κορίτσι στα 16-18 της αυτό που σκέφτεται είναι τι θέλει να σπουδάσει και όχι να κάνει οικογένεια. Αν κάποια σκέφτεται να κάνει οικογένεια αντί να σπουδάσει (ακόμα και να μάθει κάποια τέχνη σε ΙΕΚ) μάλλον δεν τα πήγε καλά στο σχολείο και δεν έγινε νόημα να δώσει πανελλήνιες.

Επίσης για εξήγησε μου πως το να φροντίζω το σπίτι ισούται με το δεν έχω κανένα ενδιαφέρον στην ζωή και όλη μέρα θέλω να κάθομαι? Ή μήπως πλέον το να βάλεις τα πιάτα και τα ρούχα στο πλυντήριο είναι ολοήμερη απασχόληση?
Και τι να κάνει τις υπόλοιπες ώρες;

Η γυναίκα που έχει συνειδητοποιήσει πως δουλεύει ο κόσμος έχει καταλάβει πως οι άντρες κοιτάνε δύο πράγματα, την εμφάνιση και τη γονιμότητα, ο άντρας δεν δίνει δεκάρα για το πόσα πτυχία έχει η γυναίκα, πόσα λεφτά βγάζει και πόσο ψηλά είναι στο corporate ladder ή στην κοινωνική ιεραρχία. Γιαυτό και ξέρει πως όσο περνάνε τα χρόνια η ελκυστικότητα της μειώνεται στα μάτια των αντρών άρα είναι προς όφελος της να επιλέξει τον σύζυγό της νωρίς στην ζωή, όταν είναι υπερελκυστική και μπορεί να ξεχωρίσει την φύρα από τον καλό άντρα γιατί έχει επιλογές. Αν ψάχνεις άντρα στα 38 για να κάνεις οικογένεια δεν έχεις την πολυτέλεια της επιλογής, παίρνεις ότι σου τύχει ή παίρνεις γάτες.
Εδώ δεν διαφωνώ, απλώς ξαναλέω ότι και στα 20 να βρει άντρα δεν σημαίνει ότι θα δουλέψει καλύτερα από το να βρει στα 30. Μόνος είπες ότι από τα 20 σου μέχρι τα 25-26 (δεν θυμάμαι τι νούμερο είπες) έχεις αλλάξει 10 φορές μυαλά. Άσε που αν ένας άντρας επιλέξει την σύντροφό του μόνο με κριτήριο την εξωτερική ομορφιά μάλλον είναι βλάκας και θα βασανίζεται για την υπόλοιπη ζωή του. Ο έξυπνος άντρας θα επιλέξει την σύντροφό του κοιτάζοντας το μέλλον και υπολογίζοντας όταν αυτή η γυναίκα σταματήσει να είναι όμορφη, θα συνεχίζει να περνάει καλά μαζί της και να είναι ευτυχισμένος ναι ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Btw, όταν μετά λέμε τους αναρχοκαπιταλιστές, φασισταριά, παρεξηγούνται κιόλας. Έχουν σχεδόν τις ίδιες απόψεις με τους ναζί στο ρόλο της γυναίκας. Αφήστε τις στατιστικές και τις μελέτες, ρε παίδες, κάντε αμέσως παραπομπή στο Mein Kampf.

Ξεχασμένε, σε είχε ρίξει και 'σένα ο μπαμπάς σου σε , ? :P

Μην ανακατεύεις τις προσωπικές απόψεις με τις ηθικές.

Στο συγκεκριμένο θέμα, μπορεί να διαφωνώ με τον Ξεχασμένο. Μου φαίνεται αδιανόητο να έχω σχέση με κάποια που δεν έχει φιλοδοξίες, όνειρα και ασχολίες εκτός του γάμου και τις οικογένειας. Επίσης είμαι φαν της μικτής ενασχόλησης, όπου και οι δύο γονείς εργάζονται και φροντίζουν και τα παιδιά τους παράλληλα. Ίσως να είναι λιγότερο 'αποτελεσματικό' από την εναλλακτική, αλλά σαν άνθρωπος με μεγάλες επαγγελματικές φιλοδοξίες, και μόνο η σκέψη του να απαιτήσω από κάποια να αφήσει τις δικές τις φιλοδοξίες για χάρη της οικογένειας μου φαίνεται απαίσια.

Αλλά και οι δύο μας συμφωνούμε ότι πρέπει να είναι δικαίωμα των γυναικών να κάνουν ότι θέλουν. Μπορεί να διαφωνούμε για το τι θα θέλαμε να κάνουν, ή τι θα ήταν καλύτερο να κάνουν, αλλά και οι δύο υποστηρίζουμε αυστηρά το δικαίωμα της γυναίκας να αποφασίζει η ίδια για τις πράξεις της.

Και μην ξεχνάς ότι για μεγάλο διάστημα οι LGBT κατέληγαν στα gulag της Σοβιετικής Ένωσης με την οποία οι κομμουνιστές έχετε φετίχ. Μην μιλάτε για φασισμό λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top