Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οι γυναικες που οντως ενδιαφερονται για την καριερα τους πρεπει να θυσιασουν πολλα πραγματα και, αρα, ενα μεγαλο κομματι της οικογενειακης ζωης. Συνηθως, μια γυναικα π.χ. μια πετυχημενη γιατρος για να με καταλαβεις καλυτερα κανει το πολυ 2 παιδια(και συνηθως 1), ενω προσλαμβανει και οικιακο βοηθο τουλαχιστον για τα προσχολικα χρονια(τουλάχιστον γινο΄ταν πριν λίγα χρόνια όταν ακόμα δεν είχαμε καταλάβει τι εστί νδ/πασοκ/αριστερα.

Ή αν δεν έχει άντρα επίσης καριερίστα (αλήθεια, συγχωρείται από το αντρικό φύλο τέτοια συμπεριφορά;:confused:), παίρνει μικρές άδειες μητρότητας και ζητάει βοήθεια κυρίως από τον άντρα της.
Το πόσα παιδιά θα κάνει εξαρτάται από το στάδιο της καριέρας της. Αν μόλις την χτίζει (π.χ. κάνει ειδικότητα ή μόλις έχει τελειώσει και ξεκινάει τα πρώτα αυτόνομα βήματα), προφανώς δεν θα θέλει να επιβαρύνει τον όλο κόπο με 2-3 εγκυμοσύνες παραπάνω. Αλλά μιλάμε για γυναίκες στα mid-30s.

Νομίζω μερικοί πιστεύετε ότι γυναίκες γιατροί με καριέρα και οικογένεια υπάρχουν μόνο σε σίριαλ τύπου Grey's anatomy :P Αλλά αλήθεια και έξω να κυκλοφορήσετε, αν έχετε τα μάτια ανοιχτά, θα εκπλαγείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, λόγω της παρούσας οικονομικής κατάστασης, είναι(πολύ πιο) δύσκολο το να επιλεγεί και να σταδιοδρομήσει κανείς σε μια δουλειά με αυτές τις προδιαγραφές. Έστω, ότι δουλεύεις σε μια δουλειά με χαμηλότερες αποδοχές , σε σχέση με εκείνες που περιμένεις από μία εργασία, όπως εκείνη που περιγράφεις στο μήνυμά σου. Πάλι πιστεύεις ότι η οικογένεια με την κατανομή των ρόλων που εσύ ορίζεις είναι-έστω και πολύ δύσκολα-εφικτή; Δηλαδή μια οικογένεια, στη σημερινή Ελλάδα;

Αν δουλεύεις σε δουλειά με 600 ευρώ το μήνα, το κύριο μέλημα σου είναι να βρεις δουλειά με τουλάχιστο τα τριπλάσια, όχι να παντρευτείς.

Δεν νομίζω ότι το έγραψε με την αφελή προοπτική να πει ότι τα παιδιά δεν έχουν ευθύνες, αλλά σε κάθε περίπτωση, εφόσον μιλάμε για αντρόγυνο, την ευθύνη της ανατροφής την έχουν και οι 2. Η μάνα μπορεί να πάρει άδεια μητρότητας και άντε να κάτσει 1;2; χρόνια στο σπίτι, αλλά αν από κει και πέρα θελήσει να επιστρέψει στην δουλειά και απαιτήσει από τον σύζυγο να μοιράσουν τα καθήκοντα ανατροφής και αυτός αρνηθεί, είναι το λιγότερο μισογύνης. Και μαλάκας.

Απαιτήσει? :D Την συζήτηση για το πως θα μεγαλώσουν τα παιδιά την κάνεις προτού παντρευτείς, στα πρώτα ραντεβού αν είναι δυνατόν, για να μην χάνεις χρόνο με άτομα που δεν ταιριάζετε έτσι κι αλλιώς. Όταν αποφασίζεις να παντρευτείς όλα τα μεγάλα θέματα όπως αυτό πρέπει να έχουν ήδη λυθεί. Εσύ δηλαδή θα παντρευτείς κάποιον με τον οποίο αυτά δεν τα έχεις συζητήσει και ξεκαθαρίσει, αλλά yolo βλέπουμε στην πορεία όταν κάνουμε παιδιά και ο χωρισμός έχει επιπτώσεις σε τρίτους?

Επίσης και μόνο από την φράση "να βάζει σφραγίδες 8 ώρες την ημέρα", καταλαβαίνω ότι για σένα γυναίκα καριερίστα που θέλει να κάνει και οικογένεια δεν υπάρχει. Για σένα η μέση γυναίκα στα 30 της που αποφασίζει να κάνει παιδιά, κάνει και μια δουλειά που ούτως ή άλλως πέραν του οικονομικού δεν θα έπρεπε να της λείψει, γιατί δεν υπάρχει κάποια προοπτική ανέλιξης anyway.
Αλίμονο σε μας με επαγγέλματα που φτύσαμε και φτύνουμε αίμα για να φτάσουμε κάπου και να είμαστε περήφανες για τον εαυτό μας, και κάπου εκεί ξυπνήσει το βιολογικό μας ρολόι δηλαδή...

Δεν έχω κανένα θέμα με τις γυναίκες καριερίστες*, αλλά πρέπει να καταλάβουν ένα πράγμα το οποίο οι άντρες έχουν καταλάβει εδώ και κάτι αιώνες. Καριέρα και οικογένεια δεν γίνεται. Θα διαλέξεις ένα από τα δύο. Αν θες να κάνεις καριέρα τότε πρέπει να βρεις έναν άντρα που δεν θα δουλεύει και θα κάθεται σπίτι με τα παιδιά. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Η ηλικία μέχρι τα 7 είναι που το παιδί δένεται με τους γονείς του και ολοκληρώνει την προσωπικότητά του. Αν το έχεις όλη μέρα με νταντάδες και σε βρεφονηπιακούς σταθμούς έχεις κόψει τους συναισθηματικούς δεσμούς με το παιδί σου, έχεις χάσει την αμέριστη εμπιστοσύνη του και έχεις στήσει το ταμπλό για μεγάλα εφηβικά προβλήματα ενώ παράλληλα θα προσπαθείς σε όλη την υπόλοιπη ζωή σου να ξανακερδίσεις τα παιδιά σου. Και ναι όλα αυτά δεν συμβαίνουν στο 100% αλλά είναι ο κανόνας και εγώ προσωπικά δεν θέλω να ρισκάρω κάτι τέτοιο.

Δεν διαφοροποιώ την γυναίκα καριερίστα από τον άντρα. Τα ίδια υποστηρίζω και για τους άντρες. Αν θες να κάνεις καριέρα πρέπει να βρεις γυναίκα που να κάθεται σπίτι όσο τα παιδιά είναι μικρά. Αλλά γυναίκα καριερίστας με άντρα καριερίστα δεν ταιριάζουν πως το λέμε. Δεν μπορούν να φτιάξουν λειτουργική οικογένεια. Δεν θέλω να παίζω με τις πιθανότητες όταν πρόκειται για το ευ ζειν των παιδιών μου οπότε και επιλέγω αντίστοιχα.

Τώρα εσύ σαν γιατρίνα είναι ελεύθερη να επιλέξεις ότι θες. Αν θες υιοθετείς και παιδί μόνη σου και στο μεγαλώνει μια Φιλιππινέζα. Αλλά τουλάχιστο έχεις ηθικό χρέος προς τα μέλλοντα παιδιά σου να ψάξεις αυτά που λέω παραπάνω και να διαβάσεις τις σχετικές έρευνες προτού πράξεις.

* Ελπίζω να μην θεωρείς καριερίστα την δημόσιο υπάλληλο.

Αυτό δεν ισχύει καθώς οι περισσότεροι άνθρωποι δε μπορούν να εξειδικευτούν, να μάθουν haskell και να δουλέψουν στο Facebook(όσο κι αν το φμπ λέει ότι μπορούνε). Δεν είναι ντροπή ή κακό για το σύνολο αν κάνεις μια συνηθισμένη δουλειά. Τώρα, άλλο το work ethic των δημοσίων υπαλλήλων, αυτό προφανώς είναι απαράδεκτο. Οι γυναίκες μπορούν να εργάζονται part time ή παραπάνω και να φροντίζουν τα παιδιά κατ' εμέ(όταν είναι σε κέντρα φύλαξης κλπ).

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Ο θείος μου έχει συνεργείο οικοδομής 5-6 ατόμων. Δεν ξέρει haskell αλλά είναι άριστος τεχνίτης. Προ κρίσης έβγαζε άνετα 50κ το χρόνο, τώρα η κύρια δουλειά του έπεσε αλλά έφτιαξε άλλα πράγματα, κοτέτσια, μελίσσια κτλ για να συμπληρώνει το εισόδημά του. Δεν χρειάζεται να δουλεύεις στην google για να βγάζεις καλά λεφτά, χρειάζεται όμως να έχεις εργασιακό ήθος, μεράκι και να μην έχεις βολεμένο μυαλό.

Το θέμα είναι ότι όταν μεγαλώσει το παιδάκι και πάει νηπιαγωγείο ή έστω και δημοτικό δηλαδή γίνει 6 χρονών, μετά η γυναίκα έχει άπειρο χρόνο, όχι ότι δεν έχει μέχρι τα 6. Εφόσον λύνεται το πρόβλημα πως θα πάει και πως θα έρθει το παιδί από το σχολείο, μια γυναίκα μπορεί άνετα να εργάζεται. Επίσης, μέχρι αυτήν την ηλικία, συνήθως οι γονείς παίρνουν βοήθεια από τους δικούς τους γονείς στο μεγάλωμα των παιδιών. Εντάξει, μπορεί να μην θες ή να μην μπορείς, οπότε μέχρι κάποια ηλικία θες να έχεις συνέχεια είτε την γυναίκα με το παιδί είτε να είσαι εσύ, αλλά γενικά υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστεί αυτό το πράγμα.

Μετά τα 10 η γυναίκα δεν χρειάζεται να αφοσιώσει τόσο χρόνο στα παιδιά, ειδικά αν έχει κάνει σωστή δουλειά πιο πριν οπότε ναι μπορεί να εργαστεί αν έχουν λυθεί τα λειτουργικά προβλήματα. Παππούδες μπορεί να μην έχεις πάντα και ούτε είναι σωστό να αντικαθιστούν αυτοί τους γονείς. Σε δημόσιο σχολείο δεν θα έστελνα τα παιδιά μου, δεν τα μισώ. Είτε ιδιωτικό της επιλογής μου είτε homeschooling ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να ξέρω ότι προοδεύουν αντί να παρακμάζουν πνευματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή αν δεν έχει άντρα επίσης καριερίστα (αλήθεια, συγχωρείται από το αντρικό φύλο τέτοια συμπεριφορά;:confused:), παίρνει μικρές άδειες μητρότητας και ζητάει βοήθεια κυρίως από τον άντρα της.
Το πόσα παιδιά θα κάνει εξαρτάται από το στάδιο της καριέρας της. Αν μόλις την χτίζει (π.χ. κάνει ειδικότητα ή μόλις έχει τελειώσει και ξεκινάει τα πρώτα αυτόνομα βήματα), προφανώς δεν θα θέλει να επιβαρύνει τον όλο κόπο με 2-3 εγκυμοσύνες παραπάνω. Αλλά μιλάμε για γυναίκες στα mid-30s.

Νομίζω μερικοί πιστεύετε ότι γυναίκες γιατροί με καριέρα και οικογένεια υπάρχουν μόνο σε σίριαλ τύπου Grey's anatomy :P Αλλά αλήθεια και έξω να κυκλοφορήσετε, αν έχετε τα μάτια ανοιχτά, θα εκπλαγείτε.

Δεν κατάλαβες αυτό που είπα νομίζω. Υποθέτω πως όταν λέμε μια γυναίκα που επιθυμεί να κάνει καριέρα, εννοούμε γυναίκα που είναι career-oriented(σε αντίθεση με family-oriented). Δεν ξέρω αν πιστεύεις(ψωνισμένα) πως οι γιατροί επειδή έχουν τεράστιες απολαβές και κύρος, αυτό κάνει αυτόματα κάθε γιατρό career-oriented. Αυτό δεν ισχύει προφανώς, λίγοι γιατροί είναι έτσι. Η γυναίκα που θα κάνει παιδιά(με έμφαση στον πληθυντικό) μετά τα πρώτα βήματα όπως λες, όταν δηλαδή θα έχει σταθερό εισόδημα δεν είναι career-oriented, εκτός αν αναθέτει τις ευθύνες όπως λες στον άντρα της το οποίο το βρίσκω χαζό, αλλά τέλος πάντων. Career oriented γιατρός σημαίνει η μέρα να είναι Κυριακή και να την περνάς μελετώντας εκτός αν είσαι στο νοσοκομείο έτσι και αλλιώς. Επιλέγεις ένα απ' τα 2, η αφοσίωση στην καριέρα σημαίνει προσωπικές θυσίες, να υποστηρίζεις το αντίθετο είναι ψευαίσθηση. Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τις τηλεοπτικές σειρές που λες και αυτά που λέω τα βασίζω στην ελληνικη πραγματικότητα που βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε δημόσιο σχολείο δεν θα έστελνα τα παιδιά μου, δεν τα μισώ. Είτε ιδιωτικό της επιλογής μου είτε homeschooling ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να ξέρω ότι προοδεύουν αντί να παρακμάζουν πνευματικά.

Το παιδί πρέπει να κοινωνικοποιηθεί κιόλας, τι homeschooling?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Το παιδί πρέπει να κοινωνικοποιηθεί κιόλας, τι homeschooling?

Μπορεί να ξεκινήσει δραστηριότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παιδί πρέπει να κοινωνικοποιηθεί κιόλας, τι homeschooling?

Διάβασε περί του θέματος πριν το απορρίψεις. Λες οι οπαδοί του homeschooling να μην το έχουν σκεφτεί αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
* Ελπίζω να μην θεωρείς καριερίστα την δημόσιο υπάλληλο.
Ο καθένας μπορεί να γίνει καριερίστας, αν, αλλά όχι απαραίτητα, η θέση του έχει προοπτικές εξέλιξης.
Αν εγώ κάνω διδακτορικό με μόνο σκοπό να γίνω δεκτός ως μέλος ΔΕΠ σε ένα ΑΕΙ και να συνεχίσω μετά την πορεία μου ως καθηγητής και ερευνητής, είμαι δημόσιος υπάλληλος και καριερίστας ταυτόχρονα ή όχι;

Το ίδιο (αναλογικά) ισχύει και για ιατρούς σε νοσοκομεία οι οποίοι έχουν διάφορες βαθμίδες, το ίδιο και για υπαλλήλους στην εφορία, το ίδιο και συνολικά στη δημόσια διοίκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβασε περί του θέματος πριν το απορρίψεις. Λες οι οπαδοί του homeschooling να μην το έχουν σκεφτεί αυτό?
Πόση πλάκα έχει να απορρίπτεις κάτι που οι εξυπνότεροι άνθρωποι στον κόσμο υποστηρίζουν, με επιχειρήματα που σκέφτηκες στο πρώτο λεπτό και έρευνα από το χωριό.:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας μπορεί να γίνει καριερίστας, αν, αλλά όχι απαραίτητα, η θέση του έχει προοπτικές εξέλιξης.
Αν εγώ κάνω διδακτορικό με μόνο σκοπό να γίνω δεκτός ως μέλος ΔΕΠ σε ένα ΑΕΙ και να συνεχίσω μετά την πορεία μου ως καθηγητής και ερευνητής, είμαι δημόσιος υπάλληλος και καριερίστας ταυτόχρονα ή όχι;

Το ίδιο (αναλογικά) ισχύει και για ιατρούς σε νοσοκομεία οι οποίοι έχουν διάφορες βαθμίδες, το ίδιο και για υπαλλήλους στην εφορία, το ίδιο και συνολικά στη δημόσια διοίκηση.

Την διαφορά του καριερίστα την εξήγησε ο Michel Foucault πιο πάνω. Οι ακαδημαϊκοί είναι μια εξαίρεση αν και δεν είναι όλοι καριερίστες το ίδιο ισχύει και για τους γιατρούς. Δεν βλέπω καν τον λόγο που ένας άνθρωπος που θέλει να κάνει καριέρα μπαίνει στην εφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε, όλα αυτά που λες είναι σαν να περιγράφεις μια ταινία, τον "Κυνόδοντα". :P

Η γυναίκα στο σπίτι με τα παιδιά, ο άντρας φροντίζει για όλους, homeschooling για τα παιδιά... :hmm: That didn't end up so well.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Την διαφορά του καριερίστα την εξήγησε ο Michel Foucault πιο πάνω. Οι ακαδημαϊκοί είναι μια εξαίρεση αν και δεν είναι όλοι καριερίστες το ίδιο ισχύει και για τους γιατρούς. Δεν βλέπω καν τον λόγο που ένας άνθρωπος που θέλει να κάνει καριέρα μπαίνει στην εφορία.
Καριέρα δεν είναι ό,τι θέλει ο μισέλ να είναι. Αυτό που περιέγραψε είναι ένα είδος ανθρώπου που το ΜΟΝΟ που το ενδιαφέρει είναι η επαγγελματική εξέλιξη και, ευτυχώς, δεν υπάρχουν πολλά τέτοια άτομα. Κατά τα άλλα, ο ιατρός που εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο θα μπορούσε κάλλιστα να βάλει στόχο να γίνει διευθυντής κλινικής, να αποκτήσει το όνομα του καλού χειρουργού απλά και μόνο για να γίνει γνωστός κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε, όλα αυτά που λες είναι σαν να περιγράφεις μια ταινία, τον "Κυνόδοντα". :P

Η γυναίκα στο σπίτι με τα παιδιά, ο άντρας φροντίζει για όλους, homeschooling για τα παιδιά... :hmm: That didn't end up so well.

lol :D

Ναι ισχύει, όταν ηλίθιοι άνθρωποι προσπαθούν να κάνουν πράγματα πέραν τον δυνατοτήτων τους συνήθως τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καριέρα δεν είναι ό,τι θέλει ο μισέλ να είναι. Αυτό που περιέγραψε είναι ένα είδος ανθρώπου που το ΜΟΝΟ που το ενδιαφέρει είναι η επαγγελματική εξέλιξη και, ευτυχώς, δεν υπάρχουν πολλά τέτοια άτομα. Κατά τα άλλα, ο ιατρός που εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο θα μπορούσε κάλλιστα να βάλει στόχο να γίνει διευθυντής κλινικής, να αποκτήσει το όνομα του καλού χειρουργού απλά και μόνο για να γίνει γνωστός κλπ.

Για να γίνεις από τους καλύτερους στην δουλειά σου πρέπει να θυσιάσεις άλλα πράγματα, γιατί η ώρα έχει μόνο 24 μέρες, ιδιαίτερα αν η δουλειά σου είναι πολύ περίπλοκη όπως αυτή του χειρούργου, εκτός και αν έχεις το μυαλό του Νταβίντσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
lol :D

Ναι ισχύει, όταν ηλίθιοι άνθρωποι προσπαθούν να κάνουν πράγματα πέραν τον δυνατοτήτων τους συνήθως τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά.
Νόμιζα ότι οι άνθρωποι είναι χαμηλού iq και ηλίθιοι...
Για να γίνεις από τους καλύτερους στην δουλειά σου πρέπει να θυσιάσεις άλλα πράγματα, γιατί η ώρα έχει μόνο 24 μέρες, ιδιαίτερα αν η δουλειά σου είναι πολύ περίπλοκη όπως αυτή του χειρούργου, εκτός και αν έχεις το μυαλό του Νταβίντσι.
Να θυσιάσεις ό,τι θέλεις. Μιλάμε για το ότι θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο ως δημόσιος υπάλληλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νόμιζα ότι οι άνθρωποι είναι χαμηλού iq και ηλίθιοι...

Δεν σε έπιασα.


Να θυσιάσεις ό,τι θέλεις. Μιλάμε για το ότι θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο ως δημόσιος υπάλληλος.

Ίσως να έχεις δίκιο. Ανακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν σε έπιασα.
Όταν λες μονίμως ότι οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι και κάνεις συγκρίσεις με τα iq, τότε δε μπορώ να καταλάβω το πώς μπορείς μετά να ζητάς κάτι που κατά τα άλλα λες ότι πρέπει να είσαι έξυπνος για να το κάνεις. Ποια είναι η απόδειξη ότι είσαι αρκετά έξυπνος για να κάνεις κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν λες μονίμως ότι οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι και κάνεις συγκρίσεις με τα iq, τότε δε μπορώ να καταλάβω το πώς μπορείς μετά να ζητάς κάτι που κατά τα άλλα λες ότι πρέπει να είσαι έξυπνος για να το κάνεις. Ποια είναι η απόδειξη ότι είσαι αρκετά έξυπνος για να κάνεις κάτι τέτοιο;

Δεν ζήτησα από τον μέσο άνθρωπο να κάνει homeschooling αν και δεν πιστεύω ότι είναι πέραν των δυνατοτήτων του, καθώς ο μέσος άνθρωπος δεν είναι ηλίθιος είναι μέσος. Το σχόλιό μου αφορούσε το σχόλιο της Guest 278211 με τον κυνόδοντα, η οποία αν δεν την έχεις δει είναι μια ταινία όπου δύο καθυστερημένοι γονείς έχουν φυλακίσει τα παιδιά τους και τα βάζουν να πηδιούνται μεταξύ τους. Αν ένας ηλίθιος προσπαθήσει να βγάλει το δόντι ενός ασθενή το πιθανότερο είναι να τον σκοτώσει στην πορεία, αυτό σημαίνει ότι η μέθοδος της εξαγωγής είναι λανθασμένη?

Το καλό με μεθόδους που έχουν κάποιο minimum ευφυίας για την εφαρμογή τους επειδή έχουν έναν Α βαθμό περιπλοκότητας είναι πως φιλτράρουν οι ίδιες τους ηλίθιους. Ο ηλίθιος σταματάει μόλις ακούσει τι σημαίνει η λέξη homeschooling δεν πάει παραπέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν ζήτησα από τον μέσο άνθρωπο να κάνει homeschooling αν και δεν πιστεύω ότι είναι πέραν των δυνατοτήτων του, καθώς ο μέσος άνθρωπος δεν είναι ηλίθιος είναι μέσος. Το σχόλιό μου αφορούσε το σχόλιο της Guest 278211 με τον κυνόδοντα, η οποία αν δεν την έχεις δει είναι μια ταινία όπου δύο καθυστερημένοι γονείς έχουν φυλακίσει τα παιδιά τους και τα βάζουν να πηδιούνται μεταξύ τους. Αν ένας ηλίθιος προσπαθήσει να βγάλει το δόντι ενός ασθενή το πιθανότερο είναι να τον σκοτώσει στην πορεία, αυτό σημαίνει ότι η μέθοδος της εξαγωγής είναι λανθασμένη?

Το καλό με μεθόδους που έχουν κάποιο minimum ευφυίας για την εφαρμογή τους επειδή έχουν έναν Α βαθμό περιπλοκότητας είναι πως φιλτράρουν οι ίδιες τους ηλίθιους. Ο ηλίθιος σταματάει μόλις ακούσει τι σημαίνει η λέξη homeschooling δεν πάει παραπέρα.
Να σου το θέσω διαφορετικά. Η εκπαίδευση και το σχολείο δεν γίνονται μόνο για το καλό του παιδιού, αλλά και για το καλό της κοινωνίας. Για ποιο λόγο, επομένως, ακριβώς, η κοινωνία να δεχθεί ότι είσαι εσύ καταλληλότερος να διδάξεις τα παιδιά σου στο σπίτι, από ό,τι είναι ένας ειδικό παιδαγωγός-δάσκαλος-καθηγητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να γίνεις από τους καλύτερους στην δουλειά σου πρέπει να θυσιάσεις άλλα πράγματα, γιατί η ώρα έχει μόνο 24 μέρες, ιδιαίτερα αν η δουλειά σου είναι πολύ περίπλοκη όπως αυτή του χειρούργου, εκτός και αν έχεις το μυαλό του Νταβίντσι.

Ναι, αυτό που δεν καταλαβαίνουν μερικοί όπως αυτοί που απάντησαν είναι πως το ότι κάνω θυσίες για την καριέρα μου δε σημαίνει πως θυσιάζω τα πάντα. Βάζω το δικό σου μήνυμα γιατί το παράδειγμα του Λεονάρντο είναι άψογο καθώς του ήταν αδύνατο να πειθαρχήσει τον εαυτό του(ζωγράφιζε για 20 ώρες σερί και μετά σταματούσε για εβδομάδες και άλλα), αλλά κατάφερε πολλά πράγματα λόγω της ιδιοφυιας του.

Να σου το θέσω διαφορετικά. Η εκπαίδευση και το σχολείο δεν γίνονται μόνο για το καλό του παιδιού, αλλά και για το καλό της κοινωνίας. Για ποιο λόγο, επομένως, ακριβώς, η κοινωνία να δεχθεί ότι είσαι εσύ καταλληλότερος να διδάξεις τα παιδιά σου στο σπίτι, από ό,τι είναι ένας ειδικό παιδαγωγός-δάσκαλος-καθηγητής;
Γιατί βάσει της διαφορετικής οπτικής δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και ο μαρξ λέει παλαβομάρες. Δεν υπάρχει καλό της κοινωνίας. Δεν υπάρχει κοινωνία όπως την ορίζεις. Αυτό πιστεύω εγώ και όσοι γενικά δεν πολυσυμπαθούμε τον Μαρξ επομένως το επιχείρημα σου δε μας φαίνεται λογικό. Όχι πως αντικειμενικά δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ο Da Vinci στην αναρχο/καπιταλιστική κοινωνία, φαντάζομαι, θα θεωρούνταν/θεωρείται τεμπέλης και θα του έλεγαν αν δεν έχει λεφτά και δε μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του με το "χόμπυ" του, ας ανοίξει επιχείρηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top