Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έχεις προσόντα σε οποιονδήποτε τομέα δε χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα.
Θαρρώ πως ζεις σε άλλη χώρα ή σε άλλο πλανήτη :P
Το να κάθεσαι να τσακώνεσαι επειδή ο κυρ Μήτσος σε είπε γυναικούλα, η κυρά Μάρω σού είπε να πας να πλύνεις κάνα πιάτο κι ο κυρ Τρύφωνας σού είπε οτι θα σε προσλάβει γιατί είσαι ωραία δεν οδηγεί πουθενά.
Δηλαδή έχεις έναν μαλάκα που φέρεται στη γυναίκα (πχ σε εσένα) με τέτοια απαξίωση (να πλύνεις κάνα πιάτο) και συ θα κάτσεις να κατηγορήσεις τη γυναίκα επειδή θα αντιδράσει; Τι εθελοδουλία θε μου. Προσπαθήστε να αντιληφθείτε ότι το πρόβλημα και τον τσακωμό δε τον δημιουργεί η αντίδραση της γυναίκας αλλά η σεξιστική και μισογυνική συμπεριφορά. Δεν είναι πολύ δύσκολο.

Και αυτό μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με τις πράξεις. Ξερνάω με τις δυαδικές λογικές.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ηταν μια στο instagram και γράφει οι αιτίες βιασμού είναι μόνο οι βιαστές. Καλά μέχρι εδώ.

Και απαντάει ένας.

Αν είσαι μάγκας και άντρας , θα πρέπει να έχεις σχέση και να κάνεις σέξ με την θελησή της διαφορετικά εάν δεν έχεις σχέση δεν είσαι άντρας.

Διαβάστε προσεχτικά, τι είπε ; Αν δεν έχεις σχέση δεν είσαι άντρας ; Δηλαδή το αν κάποιος είναι άντρας προσδιορίζεται από το αν έχει σχέση, και το να έχεις σχέση θεωρείται μαγκιά ;

Αυτό του είπα,και αυτή που είχε ανεβάσει το πόστ με μπλόκαρε !

Στο κάτω κάτω όποιος θέλει σέξ, πάει σε οίκους ανοχής,γιατί σόνι και καλά,το αν είναι άντρας να εξαρτάται από το αν έχει σχέση.

Τέτοιες αντιλήψεις είναι που μας πάνε κατά διαόλου και μερικές γυναίκες τις στηρίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έχεις προσόντα σε οποιονδήποτε τομέα δε χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα. Μπαίνεις μέσα και λες ήρθα, ορίστε τα προσόντα, τα ταλέντα, τα πτυχία, γενικά οι αποδείξεις οτι αξίζεις και σε χρειάζονται κι αυτό είναι αρκετό. Διεκδίκηση ας υπάρχει στις πράξεις, αυτό λέω. Το να κάθεσαι να τσακώνεσαι επειδή ο κυρ Μήτσος σε είπε γυναικούλα, η κυρά Μάρω σού είπε να πας να πλύνεις κάνα πιάτο κι ο κυρ Τρύφωνας σού είπε οτι θα σε προσλάβει γιατί είσαι ωραία δεν οδηγεί πουθενά. Η απόδειξη οτι αξίζεις στην πράξη θα ανοίξει τις πόρτες κι όχι το μπλα μπλα. Και έτσι, όσο περισσότερες αξίζουν στην πράξη, τόσο θα λιγοστεύουν οι φωνές αυτών που πιστεύουν οτι οι γυναίκες δεν αξίζουν.
Έχεις όμως το δικαίωμα αλλά και την υποχρέωση να αντιδράσεις στον κάθε κυρ Μήτσο και την κυρά Μάρω και να μην τους αφήσεις να συμπεριφέρονται έτσι.

Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι πέρα από την αντίδραση, πρέπει να έχεις αυτοπεποίθηση, να βελτιώνεις συνεχώς τα προτερήματά σου και να διεκδικείς με τσαμπουκά. Γιατί είναι χαρακτηριστικό της σύγχρονης εποχής η "μαθημένη ανημπόρια" των ανθρώπων, το να επαναπαύονται στη θέση του θύματος και να μένουν σε μια παθητική στάση ζωής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ηταν μια στο instagram και γράφει οι αιτίες βιασμού είναι μόνο οι βιαστές. Καλά μέχρι εδώ.

Και απαντάει ένας.

Αν είσαι μάγκας και άντρας , θα πρέπει να έχεις σχέση και να κάνεις σέξ με την θελησή της διαφορετικά εάν δεν έχεις σχέση δεν είσαι άντρας.
Να κάνει σεξ έψαχνε ο τύπος και, σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια, τον κόβω για πολύ φλώρο 😅
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Θαρρώ πως ζεις σε άλλη χώρα ή σε άλλο πλανήτη :P

Δηλαδή έχεις έναν μαλάκα που φέρεται στη γυναίκα (πχ σε εσένα) με τέτοια απαξίωση (να πλύνεις κάνα πιάτο) και συ θα κάτσεις να κατηγορήσεις τη γυναίκα επειδή θα αντιδράσει; Τι εθελοδουλία θε μου. Προσπαθήστε να αντιληφθείτε ότι το πρόβλημα και τον τσακωμό δε τον δημιουργεί η αντίδραση της γυναίκας αλλά η σεξιστική και μισογυνική συμπεριφορά. Δεν είναι πολύ δύσκολο.

Και αυτό μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με τις πράξεις. Ξερνάω με τις δυαδικές λογικές.
Προσπάθησε λίγο να καταλαβαίνεις αυτά που γράφω κι όχι αυτά που νομίζεις οτι γράφω. Πότε κατηγόρησα εγώ τη γυναίκα που αντέδρασε; Απλά είπα οτι ένας μαλάκας σαν αυτόν δεν αξίζει ούτε το σάλιο να τον φτύσεις. Αν εσύ έχεις ένα φίλο που σού φέρεται άδικα και εγώ σου πω, μην ασχολείσαι μωρέ με τον ηλίθιο, θα πει οτι σού λέω πως φταις που αντιδράς; Απλά σου λέω οτι δεν αξίζει.

Από την άλλη εγώ ξέρω οτι η αλήθεια είναι αυτή που πονάει. Αν κάποιος με πει ένα επίθετο που δεν θεωρώ οτι είμαι θα πω, τί λέει αυτός ρε; σκασίλα μου. Αν όμως με πει κάτι που ενδόμυχα θεωρώ κι εγώ πως είμαι θα με πονέσει, θα με τσούξει, θα με τσιμπάει μέσα μου και θα θέλω να τον πείσω οτι δεν είμαι.

Τους σεξιστές και τους μισογύνηδες δεν τους βάζεις στη συζήτηση γιατί στο μυαλό τους αυτό τους κάνει πιο δυνατό το "επιχείρημα". Τους απομονώνεις. Δεν τους δίνεις καν λόγο.

Αν είσαι μάγκας και άντρας , θα πρέπει να έχεις σχέση και να κάνεις σέξ με την θελησή της διαφορετικά εάν δεν έχεις σχέση δεν είσαι άντρας.
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι το εξής: Να κάνεις σεξ μόνο όταν είσαι σε σχέση ΚΑΙ με τη θέλησή της, αλλιώς αν δεν έχεις σχέση (και το κάνεις χωρίς τη θέλησή της) δεν είσαι άντρας.

Μπορεί να κάνω και λάθος.

Έχεις όμως το δικαίωμα αλλά και την υποχρέωση να αντιδράσεις στον κάθε κυρ Μήτσο και την κυρά Μάρω και να μην τους αφήσεις να συμπεριφέρονται έτσι.
Θα τους αλλάξεις γνώμη; Απλά θα χάσεις την ώρα σου. Γι' αυτό λέω, μόνο με πράξεις και με τον καιρό που θα δείχνει τα πράγματα θα αλλάξει η νοοτροπία του κόσμου.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι το εξής: Να κάνεις σεξ μόνο όταν είσαι σε σχέση ΚΑΙ με τη θέλησή της, αλλιώς αν δεν έχεις σχέση (και το κάνεις χωρίς τη θέλησή της) δεν είσαι άντρας.

Μπορεί να κάνω και λάθος.
Α, τότε απλά είναι συντηρητικός μαλ@κας ο τύπος😂. Επιτρέπει
μόνο το σεξ κατά τη διάρκεια της σχέσης ...
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσπάθησε λίγο να καταλαβαίνεις αυτά που γράφω κι όχι αυτά που νομίζεις οτι γράφω. Πότε κατηγόρησα εγώ τη γυναίκα που αντέδρασε; Απλά είπα οτι ένας μαλάκας σαν αυτόν δεν αξίζει ούτε το σάλιο να τον φτύσεις.
Όχι, είπες ότι θες να σταματήσει η γυναίκα να διεκδικεί (έτσι το εξέλαβα) και να πάει "να δουλέψει αν έχει τα προσόντα". Δεν είπες πουθενά αυτό που λες τώρα. Και δε το κάνεις μόνο για σένα. Δεν είσαι το επίκεντρο του σύμπαντος. Το κάνεις για να καταπολεμηθεί αυτός ο κοινωνικός καρκίνος.

Από την άλλη εγώ ξέρω οτι η αλήθεια είναι αυτή που πονάει. Αν κάποιος με πει ένα επίθετο που δεν θεωρώ οτι είμαι θα πω, τί λέει αυτός ρε; σκασίλα μου.
Δεν είναι σκασίλα σου όταν αυτή η συμπεριφορά γίνεται βραχνάς και βάσανο για μερικές γυναίκες. Δε μπορείς να στέκεσαι αμέτοχη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,826 μηνύματα.

Αν και προσωπικά πιστεύω [και πολλά στοιχεία συνηγορούν] πως στη Δύση οι γυναίκες είναι ήδη "αφεντικά" εδώ και πάνω από 30 χρόνια (βασικός λόγος που έχει οδηγήσει στη δραματική μείωση του σεκς και την πλήρη ανυπαρξία "καλού σεκς" , οπως επισης βλεπουμε και απ τo % γεννησεων διαχρονικα (βεβαια για αυτο δεν ευθυνεται μονο η ανισοτητα των φυλων ,ειναι πολυπαραγοντικο φαινομενο).το άρθρο σε κάθε περίπτωση αναδεικνύει την πραγματική "προέλευση" των εξελίξεων που είναι αυτό που ονομάζουμε΄΄rebound phenomenon΄΄
1641650443345.png




Βεβαια αυτο ειναι σαν ενα εκκρεμες ελλατηριο , ποτε φτανει την μια ακρη (μισογυνισμος) και μετα στην αλλη (μισανδρισμος).Και νομιζω δυσκολα μπορει να υπαρχει μια ισορροποια στην μεση διοτι οπου υπαρχει δραση υπαχρει και αντιδραση ,δεν μπορει να μεινει κατι στασιμο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top