Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ορίστε ένας 19χρονος με μυαλό, μας έβαλε όλους κάτω. Μπράβο καλό μου. Μας υπενθύμισες οτι δεν πρέπει να κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια. :)



βσκ, ο φίλος μας δεν λογίζει καν το ενδεχόμενο να εργάζεται η γυναίκα :confused:

...η θέση της δηλαδή είναι στο σπίτι και μόνο !? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,056 μηνύματα.
βσκ, ο φίλος μας δεν λογίζει καν το ενδεχόμενο να εργάζεται η γυναίκα :confused:

...η θέση της δηλαδή είναι στο σπίτι και μόνο !? :P

Αφού είπε "Πρωτα απο ολα εξαρταται απο την γυναικα, αν θελει να αφοσιωθει στην οικογενεια της ή θελει να δουλευει ταυτοχρονα.", όλα εξαρτώνται από το ζευγάρι τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
βσκ, ο φίλος μας δεν λογίζει καν το ενδεχόμενο να εργάζεται η γυναίκα :confused:

...η θέση της δηλαδή είναι στο σπίτι και μόνο !? :P

Προφανως εχεις μια δυσκολια στην κατανοηση κειμενου. Ειπα οτι ενα ζευγαρι αποφασιζει πως θα χωρισει τις υποχρεωσεις. Υπαρχουν ζευγαρια που δουλευουν και οι δυο και εχουν φτιαξει τι ζωη τους με βαση αυτο. Υπαρχουν και ζευγαρια που δουλευει ο ενας και ο αλλος ασχολειται με τα παιδια κλπ. Αυτο που ειπα ειναι δεν υπαρχει κανονας ουτε πρεπει. Το καθε ζευγαρι ειναι ξεχωριστο και οργανωνει διαφορετικα τη ζωη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Μην πλακωνεστε, δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο. Πρωτα απο ολα εξαρταται απο την γυναικα, αν θελει να αφοσιωθει στην οικογενεια της ή θελει να δουλευει ταυτοχρονα.

Τωρα τι ψευτοδιλημμα ειναι αυτο; Τι διαχωρισμος ειναι αυτος; Αυτες που δε δουλευουν αφοσιωνονται, ενω οι αλλες οχι; Ποση αφοσιωση πια; Ποσος εποικοδομητικος χρονος; Τα πιτσιρικια δεν αντιλαμβανονται καν τον χρονο οπως εμεις. 10 λεπτα ειναι μια ωρα στον κοσμο τους. Ποσες ωρες χρειαζονται για να γινουν οι δουλειες του σπιτιου και για να φροντισεις τα παιδια σου; Και τι εννοειτε ακριβως με το "εποικοδομητικος χρονος"; Επισης, στη δικια μου γενια τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστο γυναικων δουλευει. Τι ακριβως εχουμε στερηθει εμεις δηλαδη; Αυτος που θελει να ασχοληθει, θα το κανει ειτε δουλευει, ειτε οχι.

Παντως μονο οι γυναικες ερχονται αντιμετωπες με αυτη τη κατασταση. Κανενας αντρας δεν αφηνει τη δουλεια του για να κατσει σπιτι και να ασχοληθει με τα παιδια (και αναφερομαι κυριως στις αδειες μητροτητας που δινονται και οχι γενικα). Ο πατερας μπορει και πρεπει να στεκεται εξισου το ιδιο διπλα στα παιδια, μπορει να παρει το ρολο της μητερας, ο ρολος του δεν ειναι λιγοτερο σημαντικος. Αν διαφωνειτε πηγαινετε να το πειτε σε καποιον ομοφυλοφιλο που θελει να υιοθετησει και μετα αναθεωρηστε και τις αποψεις που εχετε περι ρολων και προτυπων των δυο φυλων.

Και ουτε υπαρχει κοινωνικη κατακραυγη ουτε τιποτα. Οταν δυο ανθρωποι παντρευονται κι ενωνουν τη ζωη τους, δεν υπαρχει δικα μου και δικα σου. Φρασεις οπως ''σιγα μην ταιζω την γυναικα μου'' ή ''τι ειμαι εγω? καμια νοικοκυρουλα να περιμενω να με ταισει'' μου προκαλουν αηδια και ταση για εμετο.

Οχι, δεν υπαρχουν δικα μου και δικα σου αλλα δε θα επρεπε να υπαρχει και το "τα δικα μου δικα σου και τα δικα σου, δικα σου". Προσωπικα, περισσοτερο μικροαστικο μου φαινεται να φορτωνεις τη γυναικα με τα απλυτα σου, το πλυσιμο των πιατων σου, το μαγειρεμα κλπ παρα να χρησιμοποιεις εκφρασεις του τυπου "τι ειμαι γω; καμια νοικοκυρουλα μπλα μπλα". Σοβαρα τωρα αν το καλοσκεφτεις εχεις μετατρεψει τη γυναικα σου στη μανα σου. Οταν παντρευεσαι δεν υπογραφεις για δουλο, για συζυγο υπογραφεις, αλλα τεσπα οπως βολευεται ο καθενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τωρα τι ψευτοδιλημμα ειναι αυτο; Τι διαχωρισμος ειναι αυτος; Αυτες που δε δουλευουν αφοσιωνονται, ενω οι αλλες οχι; Ποση αφοσιωση πια; Ποσος εποικοδομητικος χρονος; Τα πιτσιρικια δεν αντιλαμβανονται καν τον χρονο οπως εμεις. 10 λεπτα ειναι μια ωρα στον κοσμο τους. Ποσες ωρες χρειαζονται για να γινουν οι δουλειες του σπιτιου και για να φροντισεις τα παιδια σου; Και τι εννοειτε ακριβως με το "εποικοδομητικος χρονος"; Επισης, στη δικια μου γενια τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστο γυναικων δουλευει. Τι ακριβως εχουμε στερηθει εμεις δηλαδη; Αυτος που θελει να ασχοληθει, θα το κανει ειτε δουλευει, ειτε οχι.

Παντως μονο οι γυναικες ερχονται αντιμετωπες με αυτη τη κατασταση. Κανενας αντρας δεν αφηνει τη δουλεια του για να κατσει σπιτι και να ασχοληθει με τα παιδια (και αναφερομαι κυριως στις αδειες μητροτητας που δινονται και οχι γενικα). Ο πατερας μπορει και πρεπει να στεκεται εξισου το ιδιο διπλα στα παιδια, μπορει να παρει το ρολο της μητερας, ο ρολος του δεν ειναι λιγοτερο σημαντικος. Αν διαφωνειτε πηγαινετε να το πειτε σε καποιον ομοφυλοφιλο που θελει να υιοθετησει και μετα αναθεωρηστε και τις αποψεις που εχετε περι ρολων και προτυπων των δυο φυλων.



Οχι, δεν υπαρχουν δικα μου και δικα σου αλλα δε θα επρεπε να υπαρχει και το "τα δικα μου δικα σου και τα δικα σου, δικα σου". Προσωπικα, περισσοτερο μικροαστικο μου φαινεται να φορτωνεις τη γυναικα με τα απλυτα σου, το πλυσιμο των πιατων σου, το μαγειρεμα κλπ παρα να χρησιμοποιεις εκφρασεις του τυπου "τι ειμαι γω; καμια νοικοκυρουλα μπλα μπλα". Σοβαρα τωρα αν το καλοσκεφτεις εχεις μετατρεψει τη γυναικα σου στη μανα σου. Οταν παντρευεσαι δεν υπογραφεις για δουλο, για συζυγο υπογραφεις, αλλα τεσπα οπως βολευεται ο καθενας.

Ρε κοπελα μου, δεν σε εβαλε κανενας με το ζορι να αναλαβεις το νοικοκυριο. Καποιες γυναικες το γουσταρουν, δεν τις ενδιαφερουν ολες η μεγαλη καριερα. Ή καποιες διαλεγουν επαγγελμα που δεν τις απασχολει πολλες ωρες ωστε να μπορουν να κανουν οικογενεια, οπως πχ δασκαλες. Δεν ειναι κατακριτεο, ειναι δικαιωμα τους. Ισοτητα των φυλων δεν σημαινει μονο να πλενει ο αντρας πιατα, δουλεια ειναι και να πηγαινοφερνεις τα πιτσιρικια σε δραστηριοτητες ολο το απογευμα ή να πηγαινεις σουπερμαρκετ ή να καθεσαι και να τα βοηθας με τα μαθηματα τους. Ενα ζευγαρι οταν συζει μοιραζει τα βαρη, ειτε τα βαρη λεγονται εργασια, ειτε λεγονται δουλειες του σπιτιου, ειτε λεγονται δουλειες εκτος σπιτιου. Το πως θα τα μοιρασει ειναι δικαιωμα του. Ολες δηλαδη οι γυναικες που διαλεγουν να μην εργαζονται ειναι θυματα και καταπιεσμενες? Γιατι τις περισσοτερες εγω μια χαρα τις βλεπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ρε κοπελα μου,


κατα τα αλλα, φεμινισμός και ισότητα των φύλων :P καρρυ ον πλζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,056 μηνύματα.
Αυτός ο φανατισμός να αποδείξουμε οι γυναίκες οτι μπορούμε να είμαστε τόσο καλές σε όσα είναι κι οι άντρες μού δείχνει απλά ένα κόμπλεξ να το πω κατωτερότητας; Φαντάζομαι τώρα να κάνουν κι οι άντρες ένα κίνημα για να αποδείξουν οτι είναι τόσο καλοί σε όσα είναι καλές κι οι γυναίκες... Τι γέλιο που θα είχε...

Εν τέλει ο αγαπητός Darth είχε δίκιο: ζήστε κι αφήστε και τους άλλους να ζήσουν όπως γουστάρουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
DarthFederer:

Ἂν θεωρῆτε οἱ γυναῖκες ὅτι δὲν μπορεῖτε νὰ δουλεύετε ταυτοχρόνως καὶ νὰ φροντίζετε τὸ σπίτι, σταματῆστε νὰ δουλεύετε ἔξω. Εἶναι ἁπλό.

Τωρα τι ψευτοδιλημμα ειναι αυτο;

μονο οι γυναικες ερχονται αντιμετωπες με αυτη τη κατασταση.

Αυτο συζηταμε. Δεν κρινουμε, ουτε κυνηγαμε κανεναν με τον βουρδουλα. Ειπαμε, οπως βολευεται ο καθενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δε ξερω αν εισαι ενημερος αλλα τα παιδια δε φυτρωνουν απο τη μανα τους μονο αλλα και απο το πατερα τους και οπως εχει αναγκη τη μανα ετσι εχει και το πατερα ειναι πολυ βολικο να πασαρω τις δουλειες του σπτιου και τα παιδια στη μανα βρισκοντας δικαιολογιες του τυπου το παιδι εχει αναγκη τη μανα...ε τοτε να μιν παντρευομαστε αν δεν εχουν αναγκη απο πατερα να κανω παιδι και να εξαφανιζομαι...δεν υπαρχει κ λογος ...τα παιδια εχουν αναγκη και τους δυο γονεις τον καθε ενα για διαφορετικο λογο ..δε ξερετε πως να δικαιολογεισεις τ βολεμα του πασα στο σπιτι τωρα ...

To γεγονος οτι ο ΔΙΚΟΣ σου μπαμπας και/η κατα συνεπεια γκομενος ειναι πασας δεν σημαινει οτι ειναι ολοι ουτε οτι αυτο εννοουσα με το ποστ μου στο οποιο δεν αναφερθηκε πουθενα τιποτα για τη φασινα του σπιτιου. Αυτο που λεω ειναι οτι τα παιδια χρειαζονται τη μαμα τους. Χρειαζονται και το μπαμπα τους και μπορουν να μεγαλωσουν πρακτικα με οποιοδηποτε πρωτευοντα φροντιστη αλλα η ιδια η βιολογια προσδιοριζει οτι το παιδι χρειαζεται την βιολογικη μητερα του.

Πως θα το κανουμε τωρα θα αλαξουμε το τροπο που δουλευει η φυση? Οι αρσενικοι παντα εκαναν το μεγαλυτερο μερος των εξωτερικων δουλειων και αυτο ΜΟΝΟ σε οσες κοινωνιες ΕΔΙΝΕ καποια αξια στους αρσενικους, γιατι στη συντρηπτικη πλειοψηφια των κοινωνιων συλεκτων/κυνηγων οι αντρες θεωρουνται (και ειναι) αχρειαστο βαρος.

Be that as it may αν μου βρεις ενα τροπο ο μπαμπας να ταιζει φρεσκο μητρικο γαλα το παιδι του by all means...Τα μωρα ξερουν τις φερομονες της μαμας και τουμπαλιν, ανακουφιζονται απο το τροπο που χτυπαει η καρδια της και παιρνουν τα αντισωματα της μεσω του γαλατος, οι δε μαμαδες οταν θηλαζουν παραγουν οξυτοκινη και προλακτινη που τις κανει να δενονται περισοτερο με το βρεφος. Κτλ κτλ.

Αυτός ο φανατισμός να αποδείξουμε οι γυναίκες οτι μπορούμε να είμαστε τόσο καλές σε όσα είναι κι οι άντρες μού δείχνει απλά ένα κόμπλεξ να το πω κατωτερότητας; Φαντάζομαι τώρα να κάνουν κι οι άντρες ένα κίνημα για να αποδείξουν οτι είναι τόσο καλοί σε όσα είναι καλές κι οι γυναίκες... Τι γέλιο που θα είχε...

Αμην παναγια μου. Μεσα στον φεμινιστικο πανικο πρεπει οι γυναικες να συμπεριφερονται σαν αντρες γιατι αυτο ειναι ισοτητα. Ισοτητα my ass, συνταγη για καταθλιψη ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
κατα τα αλλα, φεμινισμός και ισότητα των φύλων :P καρρυ ον πλζ

Μηπως θες να σε αποκαλεσω Παναη ή Μπαμπη για να αισθανεσαι ιση?

Και οσο για το αν χρειαζονται τους γονεις του τα παιδια κατα την ανατροφη τους, τους χρειαζονται και τους δυο. Σιγουρα ενα παιδι ανατρεφεται καλυτερα απο εναν γονιο απο το να ανατραφει απο μια γιαγια ή μια ξενη γυναικα που απλα πληρωνεται, αλλα χρειαζεται η παρουσια και των δυο γονιων. Ειναι ασχημο να βλεπεις γονεις να γυρνανε στις 9 το βραδυ και να μην βλεπουν καθολου το παιδι τους. Καλα τα λεφτα και η καριερα αλλα για ενα παιδι δεν μετρανε, ουτε γεμιζουν τα κενα του. Το 3χρονο θα προτιμησει να παιξει μια ωρα με τους γονεις του παρα αυτοι να του αγορασουν το μισο Jumbo και να το αφησουν μονο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αλλά κι έτσι...απάντησέ μου τότε, αφού και οι δύο μπορούν να είναι το ίδιο καλοί στις δουλειές του σπιτιού γιατί ασχολείται μόνο η γυναίκα με αυτά;
Και αυτό με τις απαιτήσεις που έχει ο άντρας στη δουλειά και δεν προλαβαίνει, άστο.
Μπορώ να σου φέρω εκατομμύρια παραδείγματα για γυναικεία επαγγέλματα που είναι πολύ απαιτητικά και παρ' όλα αυτά οι γυναίκες ανταπεξέρχονται σε όλα.

Μην μας περνάς για τόσο ηλίθιες. Αν θέλουμε να καταπιαστούμε με κάτι (βασικά δεν προλαβαίνουμε να ασχοληθούμε και με αυτά) να είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρουμε μια χαρά και μάλιστα καλύτερα από εσάς. Απλά αφήνουμε τα εύκολα σε εσάς, για να αισθάνεστε χρήσιμοι σε κάτι.:P

Αν και με μια μικρή καθυστέρηση, θα σου απαντήσω. Για ακόμα μια φορά θα σου πω, ότι δεν ισχυρίζομαι πως πρέπει η γυναίκα να κάνει ΟΛΕΣ τις δουλειές του σπιτιού ΜΟΝΗ της και ο άντρας να μην κάνει τίποτα (μπούλης - μαμάκιας - Βρασίδας). Σου λέω ότι η γυναίκα πρέπει να έχει τον πρώτο λόγο στο πότε και στο τι θα γίνει, και ο άντρας να βοηθάει. Και εξηγώ πως αυτό είναι το σωστό κατά τη γνώμη μου διότι πρώτον η γυναίκα ΣΥΝΗΘΩΣ έχει περισσότερο χρόνο και δεύτερον στις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ γυναίκες αρέσει περισσότερο να ασχολούνται με τα του σπιτιού (και δεν εννοώ τις δουλειές αναγκαστικά - πχ με τη διακόσμηση). Για να καταλάβεις τι εννοώ, και να μην παρεξηγηθώ πάλι, θα σου πω πως ούτε εμένα με ξετρελαίνει να καθαρίζω ή να επισκευάζω το αυτοκίνητο, αλλά το κάνω γιατί θέλω να έχω καθαρό αυτοκίνητο που δουλεύει σωστά.
Στην περίπτωση που η γυναίκα και ο άντρας έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις εκτός σπιτιού, φυσικά πρέπει να έχουν τις ίδιες και εντός σπιτιού. Απλώς εγώ δεν συμφωνώ με αυτή τη λογική. Αν δουλεύουν και οι δυο 10 - 14 ώρες τη μέρα δεν κάνουν οικογένεια αλλά επιχείρηση.
Τέλος θα σου πω, πως πρέπει να καταλάβεις ότι το θέμα δεν είναι "ποιος την έχει μεγαλύτερη". Θα συμφωνήσω με τη Himela παρακάτω πως στη συζήτηση οι γυναίκες προσπαθείτε να αποδείξετε ότι είστε καλύτερες, αλλά έτσι χάνετε την ουσία.

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο;

Ελπίζω να σε κάλυψα με τα παραπάνω.

Όταν λες καριέρα? Π.χ. αυτή είναι καριερίστρια? Γιατί εγώ την βρίσκω αξιολάτρευτη. :P

Δεν είναι κακή! :D

Μπα δε νομίζω να το αποφάσισαν οι γυναίκες. Οι άντρες με την προπαγάνδα τους τις έπεισαν οτι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να αρχίσουν να το ζητάνε. Ήταν κι αυτό (κατά τη γνώμη μου) μέρος του πανέξυπνου σχεδίου να ρίξουν στην εργασία και τις γυναίκες, κρατώντας εκείνοι τα δικαιώματά τους και σφυρίζοντας αδιάφορα στις νέες υποχρεώσεις που τους προέκυπταν. Το παράδοξο είναι οτι οι ίδιες οι γυναίκες "υποδαυλίζουν" αυτή την ανοησία, αφού οι ίδιες οι μανάδες μας θέλουν μεν να μας δουν ανεξάρτητες και να βγάζουμε δικά μας χρήματα, αλλά να βρούμε κι ένα καλό παιδί κι αλίμονο αν το σπίτι δεν είναι καθαρό (από μας, γιατί ο Βρασίδας άντρας είναι, δεν ξέρει), αλίμονο αν δε μαγειρεύουμε κάθε μέρα καινούριο φαγητό (μα τι, τα φασολάκια από προχτές θα φάει ο άνθρωπος; ), αλίμονο αν τον στέλνουμε αυτόν στο πάρκο με το παιδί (θα τον ξεμυαλίσει καμιά καπάτσα εκεί που τον στέλνεις, είναι τώρα ο άντρας να κουβαλάει τα καρότσια; ) κλπ κλπ.

Προσωπικά ΔΕΝ τα βάζω με τους άντρες, αλλά με τις γυναίκες που ενώ βλέπουν την παγίδα στην οποία έχουν πέσει, διαμαρτύρονται μεν αλλά εξακολουθούν τα ίδια. Και δε νομίζω οτι με το να πείσουν το Βρασίδα να βάλει πλυντήριο ή να απλώσει κάνα ρούχο θα αλλάξουν - φτιάξουν τα πράγματα. Σταματήστε τελικά να δέχεστε κάτι που σας χαλάει...

Αν και γενικά συμφωνώ με τις απόψεις που έχεις και την κοσμοθεωρία σου, το παραπάνω ακούγεται λίγο σενάριο συνωμοσίας - επιστημονικής φαντασίας.

Αυτός ο φανατισμός να αποδείξουμε οι γυναίκες οτι μπορούμε να είμαστε τόσο καλές σε όσα είναι κι οι άντρες μού δείχνει απλά ένα κόμπλεξ να το πω κατωτερότητας; Φαντάζομαι τώρα να κάνουν κι οι άντρες ένα κίνημα για να αποδείξουν οτι είναι τόσο καλοί σε όσα είναι καλές κι οι γυναίκες... Τι γέλιο που θα είχε...

Συμφώνησα ήδη παραπάνω. Επιπλέον θα πω ότι πρέπει να καταλάβετε πως όλες αυτές οι γυναίκες που επιλέγουν να μη δουλεύουν και να κάθονται σπίτι οικιακά δεν είναι ούτε χαμηλής νοημοσύνης ούτε γυνακούλες (με έναν μπούλη - μαμάκια - Βρασίδα). Αυτό θα το καταλάβετε όταν κάνετε ένα παιδί. Η εσωτερική ανάγκη της γυναίκας να είναι κοντά στο παιδί της ξεπερνάει κάθε άλλο συναίσθημα. Ένστικτο είναι. Η γυναίκα το έχει από την αρχή. Ο άντρας το καλλιεργεί στην πορεία. Επίσης είναι απλά μαθηματικά. Να δουλεύει η γυναίκα και να λείπει 8 - 10 ώρες από το σπίτι για 500 - 600 ευρώ γιατί? Για να τα δίνει στη νταντά? Ξέρω πάρα πολλά ζευγάρια που είχαν αυτό το δίλημμα και φυσικά τελικά κατέληξαν στο ότι δεν αξίζει να δουλεύει η γυναίκα μόνο και μόνο για να λέει ότι δουλεύει (για τα πρώτα χρόνια τουλάχιστον). Η δουλειά στο σπίτι κοστολογείται πολύ περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
παρ οτι ειμαι γυναικα, εχω συνειδητοποιησει οτι ισοτητα μπορει να υπαρχει φαινομενικα..αλλα στην πραγματικοτητα δεν ισχυει...και δεν πιστευω οτι και κανενας (καταβαθος) μας θεωρει ισοτιμες με τους αντρες(αλλα ουτε και θελει να μας θεωρει).υπαρχουν και καλα καποιοι νομοι..αλλα η καθημερινοτητα ειναι διαφορετικα σχεδιασμενη.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
To γεγονος οτι ο ΔΙΚΟΣ σου μπαμπας και/η κατα συνεπεια γκομενος ειναι πασας δεν σημαινει οτι ειναι ολοι ουτε οτι αυτο εννοουσα με το ποστ μου στο οποιο δεν αναφερθηκε πουθενα τιποτα για τη φασινα του σπιτιου. Αυτο που λεω ειναι οτι τα παιδια χρειαζονται τη μαμα τους. Χρειαζονται και το μπαμπα τους και μπορουν να μεγαλωσουν πρακτικα με οποιοδηποτε πρωτευοντα φροντιστη αλλα η ιδια η βιολογια προσδιοριζει οτι το παιδι χρειαζεται την βιολογικη μητερα του.

Πως θα το κανουμε τωρα θα αλαξουμε το τροπο που δουλευει η φυση? Οι αρσενικοι παντα εκαναν το μεγαλυτερο μερος των εξωτερικων δουλειων και αυτο ΜΟΝΟ σε οσες κοινωνιες ΕΔΙΝΕ καποια αξια στους αρσενικους, γιατι στη συντρηπτικη πλειοψηφια των κοινωνιων συλεκτων/κυνηγων οι αντρες θεωρουνται (και ειναι) αχρειαστο βαρος.

Be that as it may αν μου βρεις ενα τροπο ο μπαμπας να ταιζει φρεσκο μητρικο γαλα το παιδι του by all means...Τα μωρα ξερουν τις φερομονες της μαμας και τουμπαλιν, ανακουφιζονται απο το τροπο που χτυπαει η καρδια της και παιρνουν τα αντισωματα της μεσω του γαλατος, οι δε μαμαδες οταν θηλαζουν παραγουν οξυτοκινη και προλακτινη που τις κανει να δενονται περισοτερο με το βρεφος. Κτλ κτλ.

Πω ρε κολλημα με το μητρικο γαλα...δεν εχεις απογαλακτιστει ακομα; Ξες, ο θηλασμος δεν διαρκει για ολοκληρη τη ζωη του παιδιου οποτε τζαμπα μου αναλυεις θεωριες για αγριους...καποια στιγμη το παιδι ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ το θηλασμο (Σε περιπτωση που δε το ξες) οποτε η αναλυση σου πεφτει στο βροντο...οσο γα το κυνηγους-συλλεκτες ...επισης εχει περασει η εποχη των σπηλαιων εκτος αν εσυ εχεις μεινει εκει....οσο για το ΔΙΚΟ μου μπαμπα δε θα μιλας χωρις να ξερεις...εκτος και αν ξερεις την οικογενεια μου ...γιατι αν την ξερεις θα ηξερες οτι ο πατερας μου μονο πασακος δεν ειναι ουτε αυτος ουτε τα ΑΡΣΕΝΙΚΑ (οπως αποκαλεις ) αδερφια του. Οσο για τις εποχες που τοσο αναπολεις που οι αντρες κανανε τι εξωτερικες δουλειες ηταν γιατι και οι γυναικες δε ειχαν την αναλογη μορφωση οχι γιατι οι αντρες ηταν πιο εξυπνοι η πιο μαγκες η γιατι απο τα σπιτια τους ειχαν διδαχτει αυτη τη συμπεριφορα. Δε σημαινει θα μεινουμε εκει... ουε οτι ηταν το σωστο. Αν εσυ περιμενεις να κανεις τις εξωτερικες δουλειες για να νιωσεις ΧΡΗΣΙΜΟΣ στη δικη σου κοινωνια ...εγω τι να πω...μαλλον υπαρχει θεμα. Η περιγραφη και οι χαρακτηρισμοι σου δε συμβαδιζουν με ανθρωπινη κοινωνια που εξελισσεται, εχεις μεινει στην εποχη του Νεαντερταλ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
οσο για το ΔΙΚΟ μου μπαμπα δε θα μιλας χωρις να ξερεις

Θα μιλαω οσο θελω και δεν μπορεις να κανεις τιποτα για αυτο συνεπως ξεκολα, αν εσυ τσουβαλιαζεις λεγοντας πασακους τοτε εσυ η ιδια λες και το μπαμπακα σου πασα.

Ξες, ο θηλασμος δεν διαρκει για ολοκληρη τη ζωη του παιδιου οποτε τζαμπα μου αναλυεις θεωριες για αγριους...καποια στιγμη το παιδι ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ το θηλασμο

Δεν μου λες βρε ματια μου, οταν το παιδι 4 ετων ξυπναει το πρωι και η μαμα του λειπει απο το σπιτι τι σκατα θα κανει? Πιστευεις οτι ειναι οκ για ενα παιδι 3-4-5...10-11-12 ετων να περναει ολη τη μερα μονο του και οι γονεις μονο να το ταιζουν και να το ποτιζουν? Ναι *τεχνικα* τελειως μπορεινα το μεγαλωσει οποιοσδηποτε, μαμα, μπαμπας, νταντα, γιαγια, παππους οτιδηποτε, αλλα οπως καταλαβαινεις ΚΑΠΟΙΟΣ θα πρεπει να κανει τη...ΜΑΜΑ. Γιατι η μαμα θα δουλευει. Συνεπως γιατι το εκανε το παιδι, για να το μεγαλωσει καποια/ος αλλη?

Οκ θα ειναι δουλεια και των δυο γονιων, ΠΩΣ? Ο ενας θα δουλευει το πρωι ο αλλος το βραδυ? Μισες μισες μερες? Δεν θα βλεπονται ποτε, ο ενας απο τους δυο θα βρει γκομενα/γκομενο και παει η οικογενεια μετα. Πες μου ΠΩΣ ακριβως θα γινει αυτο.

Δεν λεει κανενας να μην ειναι καριεριστες οι γυναικες, να ειναι, ειναι καλυτερες απο τους 'σερνικους. Εισαστε σε ΟΛΑ καλυτερες, μα τη παναγια το πιστευω αυτο, αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να κανετε και παιδια και καριερα μαζι, απλα δεν γινεται χωρις να παραμεληθει κατι απο τα δυο.

Οσο για τις εποχες που τοσο αναπολεις που οι αντρες κανανε τι εξωτερικες δουλειες ηταν γιατι και οι γυναικες δε ειχαν την αναλογη μορφωση οχι γιατι οι αντρες ηταν πιο εξυπνοι η πιο μαγκες η γιατι απο τα σπιτια τους ειχαν διδαχτει αυτη τη συμπεριφορα. Δε σημαινει θα μεινουμε εκει... ουε οτι ηταν το σωστο.

Οχι ο λογος ηταν οι αντρες ειναι μειονεκτημα μεσα στο σπιτι. Ειναι βρομιαριδες, τρωνε πολυ, δεν δινουν σημασια. Η βιολογια μας προσδιοριζει οτι εσεις ειστε συλεκτριες, γιαυτο ξερετε περισοτερα χρωματα, μυριζετε καλυτερα και εχετε καλυτερες ικανοτητες οργανοσης.

Η περιγραφη και οι χαρακτηρισμοι σου δε συμβαδιζουν με ανθρωπινη κοινωνια που εξελισσεται, εχεις μεινει στην εποχη του Νεαντερταλ ;

Δεν ξερω, εσυ πες μου, γιατι σου αρεσουν οι αντρες με συμετρικο προσωπο, ευρωστα χαρακτηριστικα, φαρδιες πλατες, ψηλοι, με υγιη τριχωφυια και εντονη φωνη?

Βασικα γιατι σου αρεσουν οι αντρες? Επειδη το IVF ειναι ακριβο? Αποκλειεται να ειναι η βιοχημεια σου γιατι δεν ειμαστε στην περιοδο των σπηλαιων πια, το ξεπερασαμε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύς θόρυβος για το τίποτα, λες και αυξάνεται ο ανδρισμός μας αν έχουμε τη γυναίκα με το σφουγγαρόπανο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Θα μιλαω οσο θελω και δεν μπορεις να κανεις τιποτα για αυτο συνεπως ξεκολα, αν εσυ τσουβαλιαζεις λεγοντας πασακους τοτε εσυ η ιδια λες και το μπαμπακα σου πασα.



Δεν μου λες βρε ματια μου, οταν το παιδι 4 ετων ξυπναει το πρωι και η μαμα του λειπει απο το σπιτι τι σκατα θα κανει? Πιστευεις οτι ειναι οκ για ενα παιδι 3-4-5...10-11-12 ετων να περναει ολη τη μερα μονο του και οι γονεις μονο να το ταιζουν και να το ποτιζουν? Ναι *τεχνικα* τελειως μπορεινα το μεγαλωσει οποιοσδηποτε, μαμα, μπαμπας, νταντα, γιαγια, παππους οτιδηποτε, αλλα οπως καταλαβαινεις ΚΑΠΟΙΟΣ θα πρεπει να κανει τη...ΜΑΜΑ. Γιατι η μαμα θα δουλευει. Συνεπως γιατι το εκανε το παιδι, για να το μεγαλωσει καποια/ος αλλη?

Οκ θα ειναι δουλεια και των δυο γονιων, ΠΩΣ? Ο ενας θα δουλευει το πρωι ο αλλος το βραδυ? Μισες μισες μερες? Δεν θα βλεπονται ποτε, ο ενας απο τους δυο θα βρει γκομενα/γκομενο και παει η οικογενεια μετα. Πες μου ΠΩΣ ακριβως θα γινει αυτο.

Δεν λεει κανενας να μην ειναι καριεριστες οι γυναικες, να ειναι, ειναι καλυτερες απο τους 'σερνικους. Εισαστε σε ΟΛΑ καλυτερες, μα τη παναγια το πιστευω αυτο, αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να κανετε και παιδια και καριερα μαζι, απλα δεν γινεται χωρις να παραμεληθει κατι απο τα δυο.



Οχι ο λογος ηταν οι αντρες ειναι μειονεκτημα μεσα στο σπιτι. Ειναι βρομιαριδες, τρωνε πολυ, δεν δινουν σημασια. Η βιολογια μας προσδιοριζει οτι εσεις ειστε συλεκτριες, γιαυτο ξερετε περισοτερα χρωματα, μυριζετε καλυτερα και εχετε καλυτερες ικανοτητες οργανοσης.



Δεν ξερω, εσυ πες μου, γιατι σου αρεσουν οι αντρες με συμετρικο προσωπο, ευρωστα χαρακτηριστικα, φαρδιες πλατες, ψηλοι, με υγιη τριχωφυια και εντονη φωνη?

Βασικα γιατι σου αρεσουν οι αντρες? Επειδη το IVF ειναι ακριβο? Αποκλειεται να ειναι η βιοχημεια σου γιατι δεν ειμαστε στην περιοδο των σπηλαιων πια, το ξεπερασαμε αυτο.

ΠΕριττο να σου πω οτι εισαι αστερι στη παρερμηνευση ... Καταρχας ο πασακος ειναι ο ορος του καθομαι και ξινομαι ενω η αλλη σκιζεται να τα προλαβει ολα ...το ενω μολις καθαρισα εσυ τρως και βρωμιζεις το πατωμα ενω βλεπεις μπαλα χωρις να σε νοιαζει γιατι δε θα καθαρισεις ποτε...το να περιμενεις ενω γυρισα πιο αργα απο τη δουλεια να μαγειρεψω εγω ενω εχει τρεις ωρες που σχολασες...Ξες το παιδι δεν ειναι ολη μερα σπιτι εκτος αν θεωρεις εσυ σωστο οτι πρεπει να ναι κλεισμενο σπιτι με τη μανα του ..επισης αυτο δε εχει καμια σχεση με το θηλασμο που ανελυσες και οταν το πρωι ξυπνησει ενα παιδι δε νομιζω ψαχνει καποιον ετοιμαζεται απλα για σχολειο; εχει ενα προγραμμα και το παιδι. θεωρεις νορμαλ να σαι ολη μερα πανω απο το παιδι σου...; και αυτο εχει αναγκη να κανει και αλλα πραγματα και δραστηριοτητες....οσο για το αν δουλευουν και δε βλεπονται και τελικα αποκτουν γκομενα ...για πες μου πως για γκομενα εχουν χρονο ενω για το παιδι δεν εχουν; .ασε ρε τις βολικες θεωριες...ετσι ξερω και γω να καθομαι ολη μερα σε εναν καναπε να βλεπω μπαλα και το μονο που προσφερω ειναι να λεω στο παιδι μου ¨ρε τι ομαδα εισαι; ολυμπιακαρα ρε!¨ και ενω η αλλη καθαριζει εσυ να μη σηκωνεις το πισινο σου να βοηθησεις το παιδι σου στα μαθηματα. Μπορουν να κανουν και τα δυο και καριερα και παιδια οταν βοηθαει ο ενας τον αλλον...απλα πολλοι εχουν βολευτει στο και καλα το παιδι εχει αναγκη τη μανα και δε μπορεις να κανεις καριερα και το πρβλημα δνε ειναι το παιδι ειναι οτι μπουλης που ειχε τη μανουλα του τοσα χρονια να τον κανακευει δε μπορει ξαφνικα να βαλει πλυντηριο, ουτε να μαζεψει τουλαχιστον ουτε καν αυτα που λερωνει γιατι απλα ετσι ΕΜΑΘΕ....γιατι οταν το παιδι ειναι στο σχολειο και μετα εχει δραστηριοτητες γιατι ακριβως η γυναικα δε προλαβαινει να παει στη δουλεια της; ...α ναι γιατι πρεπει να σιδερωνει τα σωβρακα του προκομενου...γιατι ο μπουλης θελει να δει μπαλα....και δε μπορει ενω η γυναικα παντα μπορει...αλλα ετσι ΕΜΑΘΕ ....

(τα υπολοιπα που αναφερεις δε τα σχολιαζω γιατι ειδικα το τελευταιο δε μου βγαζουν και νοημα και παει σε αλλη συζητηση το θεμα ειναι ο φεμινισμος οχι γιατι σου αρεσουν οι ανδρες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Δεν μου λες βρε ματια μου, οταν το παιδι 4 ετων ξυπναει το πρωι και η μαμα του λειπει απο το σπιτι τι σκατα θα κανει? Πιστευεις οτι ειναι οκ για ενα παιδι 3-4-5...10-11-12 ετων να περναει ολη τη μερα μονο του και οι γονεις μονο να το ταιζουν και να το ποτιζουν? Ναι *τεχνικα* τελειως μπορεινα το μεγαλωσει οποιοσδηποτε, μαμα, μπαμπας, νταντα, γιαγια, παππους οτιδηποτε, αλλα οπως καταλαβαινεις ΚΑΠΟΙΟΣ θα πρεπει να κανει τη...ΜΑΜΑ. Γιατι η μαμα θα δουλευει. Συνεπως γιατι το εκανε το παιδι, για να το μεγαλωσει καποια/ος αλλη?

Οκ θα ειναι δουλεια και των δυο γονιων, ΠΩΣ? Ο ενας θα δουλευει το πρωι ο αλλος το βραδυ? Μισες μισες μερες? Δεν θα βλεπονται ποτε, ο ενας απο τους δυο θα βρει γκομενα/γκομενο και παει η οικογενεια μετα. Πες μου ΠΩΣ ακριβως θα γινει αυτο.

Δεν λεει κανενας να μην ειναι καριεριστες οι γυναικες, να ειναι, ειναι καλυτερες απο τους 'σερνικους. Εισαστε σε ΟΛΑ καλυτερες, μα τη παναγια το πιστευω αυτο, αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να κανετε και παιδια και καριερα μαζι, απλα δεν γινεται χωρις να παραμεληθει κατι απο τα δυο.

αυτό το δίλλημα ή μαμά ή τίποτα πως προέκυψε;δεν υπάρρχει ο μπαμπάς,η αδερφή,η γιαγιά,,ο παππούς η θεία ,να βοηθήσουν;θεωρείς ότι μαμά είναι ένα πλάσμα 25 ωρες πάνω απτο παιδί;είναι ακατόρθωτω να λείψει ενα 8ωρο στη δουλειά;

εγώ όπως και πολλά άλλα παιδιά,με γονείς που έπρεπε να δουλεύουν και οι δύο έτσι μεγαλώσαμε.ο μπαμπάς δουλευε πρωί και καθόμουν με τη μαμά και χουζουρεύαμε,το βράδυ η μαμά δούλευε και πέφταμε για ύπνο...........μπαι δε γουει αν κάνεις τέτοιο ωράριο,βαριέσαι και να κατουρήσεις πόσο μάλλον να βρεις γκόμενο,άσε που και να είχες όρεξη δεν υπαρχει χρόνος

παραμελούνται τα παιδιά αν μείνουν 5 ώρες με τον μπαμπά και 3 ωρες με την αδερφή/τη γιαγια/τη θεια/την νταντά;αι ντοντ θινκ σοου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,056 μηνύματα.
Όταν αποκαλείς τον άντρα που αγαπάς και που επέλεξες να παντρευτείς μπούλη, καλύτερα για μένα να μην κάνεις παιδί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πρώτον δε θα έρθει ποτέ το παιδί σου να σου πει "μαμά μου λείπεις". Δεύτερον, έστω οτι το καταλαβαίνεις, τι θα κάνεις; Θα πεις στο αφεντικό σου "κύριε διευθυντά φεύγω νωρίς σήμερα για να πάω το παιδί στο λούνα παρκ"; Και θα σου πει αυτός ορίστε; Στο τσακ σε έχει αντικαταστήσει...

Το παιδί έχει 781273126317264 τρόπους να σου δείξει ότι του λείπεις. Και ναι, το έχω δει live σε πολλές οικογένειες και προσάρμοσαν τους χρόνους τους όταν χρειάστηκε...

Δηλαδὴ περιμένετε τώρα ὅτι ἐγὼ θὰ καθαρίζω τζάμια καὶ θὰ ἁπλώνω ῥοῦχα;:eek::P:whistle:
εχμμμ... ναι if needed???

Αντιμετωπίζεις το θέμα με πολύ απλοϊκό τρόπο και είναι σαν να ζεις εκτός πραγματικότητας. Πιστεύεις εσύ οτι μια γυναίκα στη σημερινή κοινωνία μπορεί να πει "ξέρεις κάτι καλέ μου εγώ δε θα δουλεύω, θέλω να μείνω σπίτι και να μεγαλώνω τα παιδιά μας"; Άντε και ο άντρας το δέχεται. Η κοινωνία πώς αντιμετωπίζει αυτή τη γυναίκα; Το κράτος πώς ακριβώς υποστηρίζει την απόφασή της; Και μη μου ξαναπείς την ίδια καραμέλα "και τι σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι;" γιατί εγώ μπορεί να την έχω την κοινωνία γραμμένη σε όλα μου τα υποδήματα (παλιά και καινούρια), αλλά πρώτον κάποιοι άλλοι νοιάζονται για το τι λέει ο κόσμος γι' αυτούς και δεύτερον, δεν μπορώ βρε αδελφέ την υποκρισία. Δηλαδή ισοτιμία κι ελευθερία μέχρι εκεί που κάτι δεν ενοχλεί την προσωπική μας γνώμη;:mad:

Σε ποιόν πλανήτη ζεις? Στον δικό μου πάντως δεν ισχύει αυτό που λες.

Και ομως ειναι ολοσωστη. Το παιδι χρειαζεται τη μαμα του, και σωματικα και ψυχωλογικα, αν δεν μπορει να του το παρεχει αυτο ας μην κανει παιδι η ας μην δουλευει.

Αν ειναι να κανει ενα παιδι για να το αφησει σε καποια νταντα να το μεγαλωνει τοτε ποιο το νοημα? Να εχεις μια σαρκινη κουκλα η οποια ουδεμια σχεση εχει με τις δικες σου ικανοτητες (αλλα της νταντας) που σε αναγνωριζει σαν μαμα μονο σε γνωσιακο/λογικο και οχι συναισθηματικο επιπεδο?

Τα παιδια ειναι full time job, αν μια γυναικα θελει καριερα και ζωη τετοιου ειδους ειναι απολυτα σεβαστο (κατα τη γνωμη μου ΠΙΟ σεβαστο απο το να γενοβολησεις 200 παιδια, ετσι και αλλιως αυτο δεν θελει ιδιαιτερη προσπαθεια η ικανοτητες περα απο το να μην ψωφησεις) αλλα ΔΕΝ ειναι συμβατο με το παιδι.
Αν και τα 'παν άλλοι στο ενδιάμεσο, είναι εντυπωσιακό πώς το παιδί πατέρα δεν χρειάζεται μόνο μάνα...
Αυτός ο φανατισμός να αποδείξουμε οι γυναίκες οτι μπορούμε να είμαστε τόσο καλές σε όσα είναι κι οι άντρες μού δείχνει απλά ένα κόμπλεξ να το πω κατωτερότητας; Φαντάζομαι τώρα να κάνουν κι οι άντρες ένα κίνημα για να αποδείξουν οτι είναι τόσο καλοί σε όσα είναι καλές κι οι γυναίκες... Τι γέλιο που θα είχε...

Εν τέλει ο αγαπητός Darth είχε δίκιο: ζήστε κι αφήστε και τους άλλους να ζήσουν όπως γουστάρουν. :)

Καμία τέτοια προσπάθεια.
Στο' παν κάποιοι και πιο πάνω ας κάνω μια επανάληψη...
Δεν δουλεύω για να αποδείξω τπτ σε κάνεναν. Δουλεύω γιατί το γουστάρω, γιατί εμένα με κάνει να νιώθω πλήρης, γιατί με γεμίζει, γιατί με κουράζει μεν με ευχαριστεί δε, γιατί ο χαρακτήρας μου και τα βιώματά μου είναι τέτοια που αν καθόμουν σπίτι θα ήμουν μια απαίσια σύζυγος-κυρία Κοκοβίκου με τεντωμένα νεύρα και έτοιμη για καυγά και όχι γιατί φοβάμαι τι θα πει ο κόσμος ή γιατί θέλω να δείξω ότι είμαι εξίσου άξια με τον άντρα μου.
Ναι υπάρχουμε κι εμείς ξεκόλα λίγο από τα στερεότυπα, δεν μας αναγκάζει κανείς ΘΕΛΟΥΜΕ και το κάνουμε.

Και όχι δεν θεωρώ ότι ευνουχίζω τον άντρα μου που μου έχει έτοιμο φαί στις 8 που γυρνάω στο σπίτι (ξεκινάω πιο αργά τη δουλειά μου από εκείνον και γυρνάει αυτός νωρίτερα στο σπίτι), ούτε όταν πλένουμε μαζί τα χαλιά για να τα ανεβάσουμε στο πατάρι...
Και να σας πω την αμαρτία μου νιώθω και εξαιρετικά τυχερή που ο άντρας μου συμμερίζεται την άποψη μου και ούτε κυρία Κοκοβίκου με θέλει, ούτε πιστεύει (κι αυτός) ότι έτσι είναι το πρέπον...
Και όταν κάνουμε παιδί είμαι σίγουρη ότι ακριβώς επειδή υπάρχει αυτή η αλληλοκατανόηση και η επιθυμία να συμμετέχουμε εξίσου στην ανατροφή του ούτε τότε θα έχουμε κάποιο θέμα, ούτε θα του δημιουργήσουμε ...ψυχολογικά προβλήματα όπως ακριβώς δεν μας δημιούργησαν και οι (εργαζόμενοι) γονείς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top