Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι θέμα ανοχής καφρίλας, είναι θέμα του να καταλαβαίνεις πότε κάποιος λέει μαλακίες και να το προσπερνάς χωρίς να σε επηρεάζει, γιατί αλλιώς όλη τη ζωή σου την περνάς στο μπαμπά σου κλαίγοντας.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Όχι δεν θα μου άρεσε. Αλλά έλεγε κάτι τέτοιο ένας καθηγητής ή ένας εργοδότης στην αδερφή μου θα της εξηγούσα γιατί αυτό είναι μαλακία, γιατί αυτός είναι μαλάκας και γιατί θα πρέπει να μάθει να αγνοεί τους μαλάκες που θα συναντήσει στη ζωή της. Εσύ δεν κάνεις αυτό. Εσύ εν αντιθέσει ξεκινάς ένα κυνήγι μαγισσών. Και το κάνεις αυτό γιατί δεν θέλεις οι γυναίκες να γίνουν πιο άξιες στην πραγματικότητα και να μπορούν να αντιμετωπίζουν καταστάσεις και δυσκολίες, θες απλά να το βουλώσουν όλοι και να δημιουργήσεις ένα ασφαλές περιβάλλον στο οποίο καμία γυναίκα δεν θα έρθει ποτέ αντιμέτωπη με κανένα μαλάκα, και αυτό εμμέσως πλην σαφώς μας δείχνει περίτρανα ότι πιστεύεις πως οι γυναίκες μωρά που πρέπει να τις νταντεύουμε μέχρι τα γεράματα καθώς δεν είναι ικανές για τίποτα άλλο. Spotted the misogyny on your part? Η φήμωση των άλλων είναι φυσικά καλή και για ένα δεύτερο λόγο, καθώς πέραν από τους μαλάκες έτσι μπορούμε να φιμώσουμε και όσους λένε αλήθειες που δεν γουστάρουμε και να δημιουργήσουμε έτσι ένα υπέροχο safe space για όλους όπου βασιλεύει η μετριότητα και οι εξαιρετικοί πνίγονται. Ικανοποιούμε έτσι πολύ καλά και τα ενδόμυχα συναισθήματα ζήλειας και φθόνου προς τους ανωτέρους μας.

Όταν λέω "εσύ" μην παρεξηγηθείς, δεν εννοώ εσένα, δεν σε ξέρω. Εννώ τον μέσο φεμισνιστή/φεμινίστρια που φαίνεται ότι εκπροσωπείς.
Δεν με κατάλαβες, όπως φαίνεται. Κάτι ως το safe space για όλους στην πραγματική ζωή δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται .
Ούτε νταντευμα δεν χρειάζομαι ούτε τίποτα. Άρχισες να θετεις τις δικές σου απόψεις περί φεμινιστριων χωρίς να δίνεις βάση στο θέμα που αναφερθηκα (τον "καθηγητή").
Το να απαιτείς έναν αυτονόητο σεβασμό δεν είναι ούτε φεμινιστικό,ούτε τίποτα άλλο, αλλά μόνο ανθρώπινο, ειδικά όταν πρόκειται για καθηγητή τον οποίο ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ με τους φόρους μου.
Αν αυτό γινόταν σε μια καφετέρια, σε μια παρέα, προφανώς και το αγνοείς και συνεχιζεις.
Όταν όμως τέτοια πράγματα γίνονται σε ένα χώρο όπως το πανεπιστήμιο εκεί ΔΕΝ σηκώνει. Κάνεις σκουπίδι και το όνομα και του πανεπιστημίου, και το δικό σου, αλλά και τους φοιτητές/μαθητές σου.
Γι'αυτό αγαπητέ συμφορουμιτη, αν δεν κατανοείς πόσο άσχημο ακούγεται από κάποιον διδάσκοντα να ρίχνει έτσι τους φοιτητές του, τα λόγια μου είναι περιττά.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το αν κάτι σε επηρεαζει ή όχι εξαρτάται από το πόσο confident είσαι μέσα στο κεφάλι σου όχι από το πώς αντιδράς

κι όταν βάζεις κάποιον τη θέση του δεν το κάνεις για σένα αλλά για τους άλλους 35 που πρόκειται να ακούσουν τις ίδιες μαλακίες
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ανοχής καφρίλας, είναι θέμα του να καταλαβαίνεις πότε κάποιος λέει μαλακίες και να το προσπερνάς χωρίς να σε επηρεάζει, γιατί αλλιώς όλη τη ζωή σου την περνάς στο μπαμπά σου κλαίγοντας.
Στην καθημερινότητα θα τον έγραφα κυριολεκτικά. Αλλά από καθηγητή ιατρικής σε διάλεξη; Nope
Με την σιωπή δεν λύνεται τίποτα. Απλά γεννάς περισσότερους μαλακές, και κάνουμε τους νορμάλ να νομίζουν ότι όλο αυτό είναι νορμάλ ενώ δεν είναι, οπως είπε ο vassilis
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να απαιτείς έναν αυτονόητο σεβασμό δεν είναι ούτε φεμινιστικό,ούτε τίποτα άλλο, αλλά μόνο ανθρώπινο, ειδικά όταν πρόκειται για καθηγητή τον οποίο ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ με τους φόρους μου.
Εσύ πληρώνεις και τους "ρομά" που σου καίνε τα δάση και σου κλέβουν τη ΔΕΗ οπότε, σε παρακαλώ, παράτα το το επιχείρημα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν με κατάλαβες, όπως φαίνεται. Κάτι ως το safe space για όλους στην πραγματική ζωή δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται .
Ούτε νταντευμα δεν χρειάζομαι ούτε τίποτα. Το να απαιτείς έναν αυτονόητο σεβασμό δεν είναι ούτε φεμινιστικό,ούτε τίποτα άλλο, αλλά μόνο ανθρώπινο, ειδικά όταν πρόκειται για καθηγητή τον οποίο ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ με τους φόρους μου.
Αν αυτό γινόταν σε μια καφετέρια, σε μια παρέα, προφανώς και το αγνοείς και συνεχιζεις.
Όταν όμως τέτοια πράγματα γίνονται σε ένα χώρο όπως το πανεπιστήμιο εκεί ΔΕΝ σηκώνει. Κάνεις σκουπίδι και το όνομα και του πανεπιστημίου, και το δικό σου, αλλά και τους φοιτητές/μαθητές σου

Ναι οκ, δε διαφωνώ, το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν στεκόμαστε στο ότι ένας καθηγητής που πληρώνουμε με τους φόρους μας λέει μαλακίες αντί απλά να κάνει αυτό που τον πληρώνουμε να κάνει, αλλά ο ντόρος γίνεται γιατί είπε κάτι σεξιστικό κατά των γυναικών. Αν ο καθηγητής έλεγε του ίδιου επιπέδου μαλακίες που εκθείαζαν τις γυναίκες αντί να τις προσβάλλουν, όπως γίνεται σε αρκετά τμήματα, θα ήταν όλα καλά και δεν θα απαιτούσε κανείς να το βουλώσει ή να του ασκηθεί δίωξη.

Εγώ στο τμήμα μου είχα τύπους που κάνανε ευθέως αριστερές πολιτικές τοποθετήσεις μέσα στην τάξη, που μιλούσαν για κοινωνικά ζητήματα και χλευάζανε δεξιές τοποθετήσεις σε αυτά, άλλους που δίνανε free pass σε όλες τις γκόμενες που καθόταν πρώτο θρανίο με το βυζί τούρλα κ.ο.κ. και δεν είδα ποτέ να έρθουν τα ΕΑΑΚ ή η ΚΝΕ και να κάνει φασαρία. Ας μην γελιόμαστε, όλες αυτές οι οργανώσεις έχουν ατζέντες και φωνάζουν μόνο όταν είναι να προωθήσουν τα συμφέροντα τους.

Ένας καθηγητής θα πρέπει να είναι τυπικός προς όλους και να ασχολείται μόνο με το μάθημα. Ούτε πολιτικές τοποθετήσεις, ούτε κοινωνικοί σχολιασμοί, ούτε συμβουλές ζωής.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Εσύ πληρώνεις και τους "ρομά" που σου καίνε τα δάση και σου κλέβουν τη ΔΕΗ οπότε, σε παρακαλώ, παράτα το το επιχείρημα.
Σωστή η παρατήρηση σου. Δεν αναιρεί όμως την ισχύ των υπολοίπων που έγραψα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι οκ, δε διαφωνώ, το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν στεκόμαστε στο ότι ένας καθηγητής που πληρώνουμε με τους φόρους μας λέει μαλακίες αντί απλά να κάνει αυτό που τον πληρώνουμε να κάνει, αλλά ο ντόρος γίνεται γιατί είπε κάτι σεξιστικό κατά των γυναικών. Αν ο καθηγητής έλεγε του ίδιου επιπέδου μαλακίες που εκθείαζαν τις γυναίκες αντί να τις προσβάλλουν, όπως γίνεται σε αρκετά τμήματα, θα ήταν όλα καλά και δεν θα απαιτούσε κανείς να το βουλώσει ή να του ασκηθεί δίωξη.

Εγώ στο τμήμα μου είχα τύπους που κάνανε ευθέως αριστερές πολιτικές τοποθετήσεις μέσα στην τάξη, που μιλούσαν για κοινωνικά ζητήματα και χλευάζανε δεξιές τοποθετήσεις σε αυτά, άλλους που δίνανε free pass σε όλες τις γκόμενες που καθόταν πρώτο θρανίο με το βυζί τούρλα κ.ο.κ. και δεν είδα ποτέ να έρθουν τα ΕΑΑΚ ή η ΚΝΕ και να κάνει φασαρία. Ας μην γελιόμαστε, όλες αυτές οι οργανώσεις έχουν ατζέντες και φωνάζουν μόνο όταν είναι να προωθήσουν τα συμφέροντα τους.

Ένας καθηγητής θα πρέπει να είναι τυπικός προς όλους και να ασχολείται μόνο με το μάθημα. Ούτε πολιτικές τοποθετήσεις, ούτε κοινωνικοί σχολιασμοί, ούτε συμβουλές ζωής.
Θα συμφωνήσω απολύτως με την τελευταία σου παράγραφο. Ευτυχώς στο τμήμα μου δεν μας ενοχλούν πολύ οι κομματικοί, και όταν τους ακούω από άλλα τμήματα να φωνάζουν μόνο για τα συμφέροντά τους είναι όντως ΠΟΛΥ ενοχλητικό.
Χαίρομαι που καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα, που πολύ σωστά γράφεις στο τελος
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Θύμα είναι η γυναίκα που πάει το πρωί στην δουλειά της και πετάγεται ο τζιχαντιστής στον δρόμο και την αποκεφαλίζει. Δεν είναι η γυναίκα που τρώει ξύλο στο σπίτι. Η γυναίκα αυτή αν ο γάμος δε έγινε με το ζόρι (π.χ. Σαρία) τον επέλεξε εθελοντικά αυτό τον τύπο, οπότε απλά γεύεται τις συνέπειες των επιλογών της. Με το να την λες θύμα της αφαιρείς κάθε ευθύνη και συνεπώς της αφαιρείς την δύναμη να αλλάξει. Μόνο κακό προκαλείς έτσι. Μονόπλευρα δεν τα βλέπω τα πράγματα και αυτή τη χαζομάρα την έχω ακούσει ΚΑΘΕ φορά που συζητάω το συγκεκριμένο θέμα. Δηλαδή πρέπει να κάτσω να γράψω ότι ο άλλος που την δέρνει είναι ρεμάλι της κοινωνίας και προβληματικός? Δεν εννοείται αυτό το πράγμα?

Σκάρτος στην πορεία δεν βγαίνει κανένας. Εγώ επιμένω σε αυτό το πράγμα. Οι σκάρτοι άνθρωποι φαίνονται εξ αρχής αν έχει μάθει κάποιος να κοιτάζει. Όταν πέφτουμε από τα σύννεφα είναι γιατί σκαρφαλώσαμε στα σύννεφα, όχι γιατί ήμασταν άτυχοι. Ο άντρας που θα δείρει όταν νευριάσει φαίνεται. Σηκώνει χέρι στους φίλους του, στους άγνωστους, στα αδέρφια του. Αλλά όταν τον παίρνεις λες "ε μωρέ είναι λίγο οξύθυμος ο Τάκης αλλά είναι καλό παιδί". Ο άντρας που θα σε απατάει φαίνεται από την αρχή ότι παίζει το μάτι του και δεν μπορεί να τον κρατήσει στο παντελόνι, αλλά τότε σ'αρέσει γιατί είναι μάγκας και αλάνι. Ο άντρας που θα φαλιρίσει στην ζωή του φαίνεται γιατί έχει αντί να φτιάχνει κάτι για το μέλλον με τα λεφτά του έχει σαν δεύτερο επάγγελμα το πάμε στοίχημα και το αμάξι του. Η γυναίκα που είναι πουτανάκι φαίνεται, την αναγνωρίζεις. Στο λέει το στομάχι σου, στο λένε οι φίλοι σου, στο λέει και ο περιπτεράς. Απλά είσαι μπούλης και θες να πιστέψεις σε ένα παραμύθι για να μην ξεβολευτείς και ελπίζεις ότι θα αλλάξει μαγικά. Η γυναίκα που είναι εγωίστρια φαίνεται. Είσαι πάντα η τρίτη και η τέταρτη προτεραιότητα της και σου δίνει μόνο για να σε κρατάει αγκυρωμένο. Αλλά την παίρνεις γιατί είσαι ανασφαλής και φοβάσαι μη μείνεις μπακούρι. Η γυναίκα παράσιτο φαίνεται. Είναι αυτή που είναι πολύ καλή για να είναι αληθινή και παίζει τέλεια το ρόλο της μέχρι να αποκατασταθεί. Αλλά την παίρνεις γιατί θες καταβάθος να φας το παραμύθι, γιατί σ'αρέσει να βρίσκεις θησαυρούς χωρίς να κοπιάσεις.



Κοίτα, εγώ θεωρώ πως από την μία έχουμε τους εμφανώς προβληματικούς που φωνάζει το πράγμα, έχουμε μετά τον μέσο όρο που είναι όλοι προβληματικοί αλλά είναι μέσα στην άρνηση και παιρνάν την προβληματικότητα τους στο ντούκου και έχεις και μια μειοψηφία ανθρώπων που κατάλαβαν νωρίς ότι έχουν θέματα και κάτσανε και τα διορθώσανε. Ο μέσος άνθρωπος είναι προβληματικός από πολλές απόψεις και θα τα βγάλει όλα στα 40ς και τα 50ς του. Δεν έχουμε τα τεράστια ποσοστά διαζυγίων πλέον επειδή ο μέσος άνθρωπος είναι υγιής.



Βρίσκεις έναν άνθρωπο που είστε στα ίδια επίπεδα καταναλωτισμού. Το να παντρευτείς σπάταλη γυναίκα που ξοδεύει αλλόγιστα είναι πρόβλημα είτε δουλεύει αυτή είτε μόνο εσύ, γιατί αν δουλεύει απλά θα ξοδεύει όλο το δικό της μισθό και εσύ θα πληρώνεις όλες τις υποχρεώσεις. Εδώ βέβαια αξίζει να σημειώσουμε πως τα διαφορετικά στάνταρ στη ζωή δεν είναι απαραίτητα καταναλωτισμός. Κάποια ας πούμε μπορεί να έχει μεγαλώσει σε ένα σπίτι όπου ήταν οικονομικά ευκατάστατοι, δεν ανησυχούσανε ποτέ για το αν έχουν να πληρώσουν το ρεύμα (χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι πλούσιοι), να πηγαίνουν κάθε χρόνο διακοπές ή όταν τους γυαλίσει κάτι να μπορούν να το αγοράσουν χωρίς να χρειαστεί να κάνουν οικονομικό πλάνο και έτσι είναι συνηθισμένη σε ένα Χ επίπεδο διαβίωσης, αν εσύ είσαι στο Χ/4 αυτή η γυναίκα δεν είναι για σένα και δεν μπορείς να την πεις σπάταλη. Ο καταναλωτισμός από ένα σημείο και μετά κρύβει αρρώστιες. Πολλές γυναίκες πάνε και αγοράζουν και αγοράζουν και αγοράζουν απλά για να καλύψουν ψυχολογικά κενά.



Όποιος ή όποια δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του ανήκει καταρχάς στην κατηγορία του παιδιού όχι του ενηλίκου και αυτό που θα έπρεπε να σκέφτεται είναι πως να ενηλικιωθεί, όχι τον γάμο. Κοίτα Auta νομίζω το εξήγησα. Μια γυναίκα που δεν δουλεύει έχει παρά πολλά πλεονεκτήματα και μπορεί να προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα στην οικογένεια της από κάποια που δουλεύει 8+ ώρες την μέρα. Και προφανώς αν κάποια αποφασίσει να επιλέξει αυτόν τον τρόπο ζωής πρέπει να βρει και άντρα που να μπορεί να αναλάβει τα υπόλοιπα. Σαν τρόπος λειτουργίας είναι ο πιο αποτελεσματικός που υπάρχει, διότι βασίζεται στον καταμεριμό των εργασιών και την εξειδίκευση. Το μειονέκτημα είναι πως απαιτεί και ο άντρας και η γυναίνα να είνα ψυχικά υγιείς και ώριμοι για να λειτουργήσει και γι αυτό δεν βρίσκει πλέον ευρεία εφαρμογή. Παλαιότερα που αποτελούσε την νόρμα και άρα το έκανε ο μέσος όρος είχες πολλές περιπτώσεις όπου ή ο άντρας ήταν ο αφέντης και η γυναίκα αιχμάλωτος ή η γυναίκα έλεγχε τα πάντα και παρασιτούσε και άντρας το αμίλητο παθητικό μουλάρι που κουβαλάει. Αυτό όμως δεν είναι ενδειξη πως το πρότυπο αυτό δεν λειτουργεί αλλά πως έχει άλλες απαιτήσεις για να λειτουργήσει καθώς αυτό που έγινε όταν περάσαμε στο 50-50 και ο καθένας τα δικά του, δεν ήταν χαρούμενες οικογένειες αλλά 7/10 διαλυμένοι γάμοι.
Και εγώ κάθε φορά ακούω να λένε οι προβληματικές και οι προβληματικές και για κάποιο λόγο για τους άντρες είναι αυτονόητο ότι είναι ρεμάλια και δεν το λέμε ποτέ. Και η γυναίκα που ζει συνέχεια δράματα και επιλέγει μονίμως ρεμάλια αυτονόητο είναι ότι έχει θέματα και φταίει η ίδια που δεν ψάχτηκε με τον εαυτό της , δεν χρειάζεται να το λέμε . Εγώ λέω άμα σου τύχει κάτι και είσαι το θύμα της υπόθεσης . Εσύ υπογράφεις ότι σε 10 χρόνια η εξαιρετική σου γυναίκα , δεν θα είναι ένας κέρβερος ; Μεγάλη μπουκιά φάε...

Και ναι άλλοι είναι αγαθοί , άλλα είναι ανασφαλείς ... Αυτό που έχουν να κάνουν είναι η γυναίκα να μην είναι επί ξύλου κρεμάμενη και ο άντρας να ξέρει να πλένει κανένα σώβρακο γιατί η ψυχική ισορροπία και η ωριμότητα δεν είναι το ίδιο εύκολο να έρθουν και δεν έχουμε όλοι και τα ίδια υπόβαθρα για αυτά .

Και για αυτό έβαλα και την λέξη ''χόμπι'' για να μη καταλήξουμε να λέμε για τον καταναλωτισμό. Εννοώ διαφορετικοί, άλλος σε ένα νορμάλ πλαίσιο τα δίνει στα βιβλία, άλλος στα ρούχα, άλλος στα ταξίδια. Αν δεν έχεις δικό σου πορτοφόλι εξαρτάσαι από την καλή διάθεση του άντρα σου αν θα σου δίνει και δεν θα τα τρώει μόνο για τον εαυτό του του γιατί δικά του θα είναι , δεν θα σου κόβει μισθό επειδή του μαγειρεύεις.

Δεν είπα ότι δεν λειτουργεί είπα να μην επαναπαύονται και ο γάμος γίνεται υποχρεωτικός συμβιβασμός για κάλυψη αναγκών . Άμα γίνει κάτι να μπορείς να πάρεις την τσαντούλα σου . Για αυτό και οι διαλυμένοι γάμοι γιατί δεν τους δεσμεύουν οι ανάγκες οικονομικές ή κοινωνικές που παλιά ήταν περισσότερες.

Άσε που αν δεν φτάνουν και τα ποσά, που δεν νομίζω ότι φτάνουν σήμερα να δουλεύει ο ένας , καλύτερα να δουλεύουν και οι δυο να έχουν και κοινό χρόνο μαζί σαν οικογένεια παρά να έχεις τον άντρα σου χαμάλη .

Είναι σαν να μας λες ότι τι ωραίο μοντέλο οικογένειας είναι αυτό σε μια κοινωνία ώριμων ανθρώπων και θεών Αλλά οι ιδεολόγοι δεν σου αρέσουν :hehe:

Παράδειγμα;
Σκέψου το εσύ.
Η υπόκινηση βίας διώκεται έτσι κι αλλιώς ποινικά στην Ελλάδα τουλάχιστον και μάλιστα αν δεν κανω λάθος αυτεπάγγελτα.
Μπορεί να μη συμφωνεί κάποιος με τους νόμους .
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Συμφωνώ πως σε μια οικογένεια θα πρέπει να εργάζεται και ο άντρας και η γυναίκα.


Επίσης καλό είναι ο άντρας να ξέρει να μαγειρεύει, να πλένει τα ρούχα του και να αυτοσυντηρείται.

Εγώ απορώ πως υπάρχουν γυναίκες που κάνουν όλες τις οικιακές δουλειές χωρίς ο άντρας να κάνει τίποτα.

Φαντάζομαι αυτό που προανέφερα συμβαίνει στην περίπτωση που η γυναίκα δεν εργάζεται και ασχολείται με οικιακά για να διευκολύνει τον άντρα της.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

Καλησπέρα σας παιδιά. Έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Αν θέλετε να σχολιάσετε φυσικά. Πως το εκλαμβανετε; Συμφωνείτε;
Γίνεται μια προσπάθεια απαλοιφής/ελάφρυνσης της καταπίεσης από τα πρότυπα και τα στερεότυπα που επιτάσσει η κοινωνία, συγκεκριμένα εδώ για τη γυναίκα. (χωρίς να ακυρώνεται ή να υποβαθμίζεται για μένα και η αντίστοιχη καταπίεση και επίταξη του άντρα σε συγκεκριμένα πρότυπα).
Τονίζεται το ψυχολογικό κομμάτι και η συναισθηματική ολοκλήρωση του καθενος ως στοιχείο που υπερέχει των κοινωνικών "πρεπει". Κάθε επιλογή γίνεται σεβαστή και μπορεί να δικαιολογηθεί από τον καθένα ξεχωριστά.
(Το άρθρο δεν είναι απόλυτα σοβαρό και επιστημονικό, ούτε έχει βαρύτητα τέτοια. Είναι ομως μια ευκαιρία για ανταλλαγή απόψεων σχετικά με ένα θέμα που δυστυχώς είναι σύγχρονο.)
ΥΓ. Ξέρω πως έχει κουράσει το θέμα του φεμινισμού, γι αυτό και ελπίζω ο συγκεκριμένος προβληματισμός να παρεκκλίνει λιγάκι από τα συνηθισμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Καλησπέρα σας παιδιά. Έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Αν θέλετε να σχολιάσετε φυσικά. Πως το εκλαμβανετε; Συμφωνείτε;
Γίνεται μια προσπάθεια απαλοιφής/ελάφρυνσης της καταπίεσης από τα πρότυπα και τα στερεότυπα που επιτάσσει η κοινωνία, συγκεκριμένα εδώ για τη γυναίκα. (χωρίς να ακυρώνεται ή να υποβαθμίζεται για μένα και η αντίστοιχη καταπίεση και επίταξη του άντρα σε συγκεκριμένα πρότυπα).
Τονίζεται το ψυχολογικό κομμάτι και η συναισθηματική ολοκλήρωση του καθενος ως στοιχείο που υπερέχει των κοινωνικών "πρεπει". Κάθε επιλογή γίνεται σεβαστή και μπορεί να δικαιολογηθεί από τον καθένα ξεχωριστά.
(Το άρθρο δεν είναι απόλυτα σοβαρό και επιστημονικό, ούτε έχει βαρύτητα τέτοια. Είναι ομως μια ευκαιρία για ανταλλαγή απόψεων σχετικά με ένα θέμα που δυστυχώς είναι σύγχρονο.)
ΥΓ. Ξέρω πως έχει κουράσει το θέμα του φεμινισμού, γι αυτό και ελπίζω ο συγκεκριμένος προβληματισμός να παρεκκλίνει λιγάκι από τα συνηθισμένα.
Τι σε προβληματίζει ακριβώς; Γιατι εμένα ως zoomer με αφήνει καπως αδιάφορο. Οι παρατηρήσεις που σημειώνονται στο άρθρο είναι σωστές κατ'εμε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,703 μηνύματα.
Επίσης καλό είναι ο άντρας να ξέρει να μαγειρεύει, να πλένει τα ρούχα του και να αυτοσυντηρείται.
Θα ένιωθα απίστευτα άσχημα και άβολα αν δεν μπορούσα να ζήσω μόνος μου χωρίς να μου γεμίζει με μπολάκια το ψυγείο η άλλη μελλοντικά :laugh:. Γνωρίζω μερικούς που ούτε απογευματινό δεν κάνουν μόνοι τους. Με τα πλυντήρια ρούχων πλέον και το πλύσιμο των ενδυμάτων έγινε παιχνίδι. Όλοι ξέρουμε και να το χρησιμοποιούμε πια.

Θλίβομαι που τέτοια πολιτισμικά ζητήματα ισότητας τα διδάσκουν στον κόσμοι οι Σκανδιναβοί και όχι οι Έλληνες.


( Απαντάω δύο βδομάδες αργότερα αλλά έλα μωρέ :P )
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Θα ένιωθα απίστευτα άσχημα και άβολα αν δεν μπορούσα να ζήσω μόνος μου χωρίς να μου γεμίζει με μπολάκια το ψυγείο η άλλη μελλοντικά :laugh:.

Δεν είναι μόνο αυτό αλλά και το ποιά θα δεχτεί να σε παντρευτεί χωρίς να ξέρεις να μαγειρεύεις ; Αν όμως έχεις σταθερή δουλειά και καλό εισόδημα,όλα γίνονται.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή η περιττά αντιδραστική αντιφεμινίστρια νομίζω πως θα διέψευδε τις προσδοκίες σας.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,703 μηνύματα.
Αυτή η περιττά αντιδραστική αντιφεμινίστρια νομίζω πως θα διέψευδε τις προσδοκίες σας.


Αν και έχει βάλει πολλούς στην θέση τους είναι αλήθεια ότι στα περί φεμινισμού τα κάνει λίγο μαντάρα. Βάζει όλες τις φεμινίστριες στο ίδιο τσουβάλι με τις φεμιναζί και επιχειρηματολογεί με αυτό τον τρόπο. Βέβαια είχα δει και ένα φεμινιστοναζιστοsite που και καλά απαντούσε και αναλώθηκε στο να κάνει καβγά λέγοντας πως πρέπει να σεβόμαστε την τριχοφυΐα στις μασχάλες των γυναικών...ίου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,238 μηνύματα.
Ο λόγος που υπάρχει φεμινισμός εν έτη 2020 ποιος είναι;; Μια χαρά τα λέει.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,703 μηνύματα.
Ο λόγος που υπάρχει φεμινισμός εν έτη 2020 ποιος είναι;; Μια χαρά τα λέει.

Για να είμαστε και ειλικρινείς υπάρχουν αρκετά φαλλοκρατικά κατάλοιπα στην κοινωνία αλλά νομίζω η πλειοψηφία των φεμινιστικών οργανώσεων εν Ελλάδι αποτελείται από γραφικά άτομα που υιοθετούν ολοένα και περισσότερο εξτρεμιστικές κοινωνικές απόψεις.

Σε άλλα νέα

Τώρα έχουμε τον νόμο σαν πρόταση στην Βουλή για την συνεπιμέλεια των παιδιών στα διαζευγμένα ζευγάρια. Είναι επιτέλους θετικό που μπαίνει σε προτεραιότητα το παιδί και όχι κάποιο από τα δύο φύλα. Το Balanced Approach είναι αναγκαίο σε τέτοια φλέγοντα ζητήματα.

Ο σεξισμός σε πολλά ζητήματα είναι καταστροφικός και για τα δύο φύλα και μάλιστα είναι και εχθρικός για την Ελληνική οικογένεια!!!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,238 μηνύματα.
Αυτό έχει απαντηθεί αρκετές φορές. Θα είχε ενδιαφέρον να συζητήσουμε το αντίστροφο: γιατι να μην υπάρχει φεμινισμός;
Αρχικά είσαι άντρας τι σε ενδιαφέρει αν υπάρχει φεμινισμός η όχι κοιτά να είσαι εσυ εντάξει απέναντι στις γυναίκες και άσε τα αριστερά κινήματα.

όσο για το ερώτημα σου νομίζω είναι σαφές ότι στον δυτικό κόσμο υπάρχει ισότητα μεταξύ των 2 φύλων!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Η βία δεν δικαιολογείται όπου και αν στοχεύει. Η βία πάντα γεννάει βία και πότε δεν λύνει ένα πρόβλημα, πόσο μάλλον να είναι ικανή από μόνη της να καθιερώσει έναν πολιτισμό.
Δεν μπορείς να πλέκεις το εγκώμιο ενός "τοξικά αρρενωπου" (λάθος ορισμός) στο πλαίσιο μιας αποφυγής βιασμού (!!!;..)
ΥΓ.
*Η αρρενωποτητα δεν μπορεί να είναι τοξική. Τοξικός είναι ο άνθρωπος. (Όπως αναφέρει κιόλας από ότι κατάλαβα.)
*Αρρενωποτητα είναι φυλετικο χαρακτηριστικό. Η τοξικότητα είναι ψυχολογικό χαρακτηριστικό.
*Η ισότητα δεν ακυρώνει την διαφορετικότητα και το αντίστροφο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top