Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί ακόμα υπάρχει έντονη κοινωνική επιρροή να γίνεις μάνα (βλέπε μόνο το πρόσφατο σποτάκι με τη σαραντάρα που δεν έγινε μάνα). Δεν είναι βέβαια όπως παλιά, αλλά υπάρχει.
Το σποτακι ήταν φάουλ γι'αυτό και έφαγε γιούχα.... Η γυναίκα στο σποτ ήθελε να κάνει παιδιά αλλά η καριέρα που έχτιζε τόσα χρόνια δεν την άφησαν... Τι να κάνουμε? Οι γυναίκες μέχρι τα 45-50 μπορούν να γεννάνε...
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Extended troll attack μυρίζομαι...
Ωσάν καλή τη θυμόμουν την όσφρηση μου αλλά για να δούμε.

υγ: πάντως με τέτοιες μισογυνικες αθλιότητες που γράφονται, καλό είναι που απαντάτε κάποιοι όπως και να έχει. Χαρά στο κουράγιο σας
 

Sense

Νεοφερμένος

Η Sense αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Στη πρώτη πρόταση σου επιβεβαιώνεις αυτό που λέω. Βασικά κοίτα, το θέμα των εκτρώσεων επειδή τυχαία τώρα το άνοιξα λίγο το βίντεο ξανά και πέτυχα σε αυτό το κομμάτι μιας που έχει καιρό που το είδα ( από τότε που βγήκε ) δεν λέει ακριβώς ότι δεν πρέπει να έχει η γυναίκα δικαίωμα στο σώμα της αλλά το γενικεύει και για τη περίπτωση του άντρα. Εκείνη δηλώνει μεν κατά των εκτρώσεων αλλά δεν αναφέρει κάπου κάποια υποστήριξη για να ποινικοποιηθεί η έκτρωσις νομίζω δε. Εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν αυτό " η γυναίκα έχει δικαίωμα στο σώμα της αλλά ο άντρας κρέμεται από την απόφαση της ". Δεν μπορώ να ξέρω πως το εννοεί αλλά το ιδανικό πάνω σε αυτό η δικιά μου άποψη για να εξασφαλιστεί η ισότητα είναι ναι μεν η γυναίκα να έχει το δικαίωμα να ελέγχει το σώμα της και η ίδια να αποφασίζει για έκτρωση αλλά και ο άντρας με τη σειρά του να έχει το δικαίωμα να επιλέξει να αναγνωρίσει ή όχι το παιδί όπως γίνεται στην Γαλλία. Αν το εννοεί έτσι τότε καλώς αν όχι τότε δικιά της άποψη, δεν συμφωνώ.
Στην πρώτη πρόταση μου δεν επιβεβαιώνω τίποτα! Το βίντεο έχω μήνες να το δω και δεν θυμάμαι τι λέει... Απλά επειδή κατά καιρούς έχω διαβάσει και δει αρκετά αντίστοιχα πράγματα μπορώ να φανταστώ ότι παίρνει ειδικές περιπτώσεις και τις καθιστά κανόνες. Ούτε για αυτό με την έκτρωση μπορώ να πάρω θέση γιατι δεν ξέρω τι λέει στο βίντεο
Πλέον δεν υπάρχει τέτοια νοοτροπία και στη πραγματικότητα ποτέ δεν υπήρξε γιατί η Ελληνική λευκή Οικογένεια είχε πάντα στενούς δεσμούς στα μέλη της και δεν έβλεπε ποτέ τις γυναίκες σαν παιδομηχανές. Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν μερικοί γραφικοί αλλά είναι εξαίρεση και όχι κανόνας. Πλέον οι πατριώτες θέλουμε εννοείται να γίνονται πολλές γεννήσεις για τη συνέχεια του Έθνους αλλά κανένας δεν θέλει "παιδομηχανές" οι σύγχρονες οικογένειές είναι δομημένες στο να μεγαλώνουν τα παιδιά από κοινού και από τους δύο γονείς τους.

Πλέον δεν υπάρχει τέτοια νοοτροπία και στη πραγματικότητα ποτέ δεν υπήρξε γιατί η Ελληνική λευκή Οικογένεια είχε πάντα στενούς δεσμούς στα μέλη της και δεν έβλεπε ποτέ τις γυναίκες σαν παιδομηχανές. Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν μερικοί γραφικοί αλλά είναι εξαίρεση και όχι κανόνας. Πλέον οι πατριώτες θέλουμε εννοείται να γίνονται πολλές γεννήσεις για τη συνέχεια του Έθνους αλλά κανένας δεν θέλει "παιδομηχανές" οι σύγχρονες οικογένειές είναι δομημένες στο να μεγαλώνουν τα παιδιά από κοινού και από τους δύο γονείς τους.

Πλέον δεν υπάρχει τέτοια νοοτροπία και στη πραγματικότητα ποτέ δεν υπήρξε γιατί η Ελληνική λευκή Οικογένεια είχε πάντα στενούς δεσμούς στα μέλη της και δεν έβλεπε ποτέ τις γυναίκες σαν παιδομηχανές. Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν μερικοί γραφικοί αλλά είναι εξαίρεση και όχι κανόνας. Πλέον οι πατριώτες θέλουμε εννοείται να γίνονται πολλές γεννήσεις για τη συνέχεια του Έθνους αλλά κανένας δεν θέλει "παιδομηχανές" οι σύγχρονες οικογένειές είναι δομημένες στο να μεγαλώνουν τα παιδιά από κοινού και από τους δύο γονείς τους.
Ποια ελληνική λευκή οικογένεια λες τώρα εσύ; Αυτή που κατάφερε νωρίτερα παγκοσμίως να επικυρώσει την δημοκρατική ψηφο για όλους τους άντρες. Αντιθέτως για τις γυναίκες καθυστέρησε εντυπωσιακά πολύ σε σχέση με άλλες χώρες. Αυτο δείχνει την υποβαθμισμένη θέση της γυναίκας στην ελληνική κοινωνία πριν χρόνια. Μια κοινωνία που θεωρεί κατώτερη την γυναίκα πιστευεις εσύ της αφήνει περιθώρια για πολλούς ρόλους εκτός από αυτόν της μάνας;
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια κοινωνία που θεωρεί κατώτερη την γυναίκα πιστευεις εσύ της αφήνει περιθώρια για πολλούς ρόλους εκτός από αυτόν της μάνας;
Πλέον δηλαδή εν Ελλάδι οι γυναίκες θες να μου πεις δεν έχουν τα ίσα δικαιώματα και τις ίσες ευκαιρίες με τους άντρες?
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σποτακι ήταν φάουλ γι'αυτό και έφαγε γιούχα.... Η γυναίκα στο σποτ ήθελε να κάνει παιδιά αλλά η καριέρα που έχτιζε τόσα χρόνια δεν την άφησαν... Τι να κάνουμε? Οι γυναίκες μέχρι τα 45-50 μπορούν να γεννάνε...
Είσαι λάθος σε αυτό ..
Καμία γυναίκα δεν επιλέγει συνειδητά να γίνεται μάνα μετά τα σαράντα γιατί πολύ απλά γνωρίζει πολύ καλά πλέον τους κυνδινους που κρύβει όλο αυτό και για εκείνη και για το μωράκι της .

Επειτα κατά πόσο ένα παιδί θέλει να εχει μια 50αρα μάνα και φαντάζομαι ένα μεγαλύτερο πατέρα ?

Αυτό είναι πολύ λεπτό θέμα και καλύτερα μην το πιάνεις ..

Όσο για το σποτακι εντάξει τι να πούμε,απλά τραγικό ...

Άλλωστε καμία γυναίκα που θέλει να γίνει μάνα δεν μπορεί να την εμποδίσει μια καριέρα ..
Άνετα έχουν χτιστεί καριέρες και οικογένειες παράλληλα !
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,295 μηνύματα.
Ποια ελληνική λευκή οικογένεια λες τώρα εσύ; Αυτή που κατάφερε νωρίτερα παγκοσμίως να επικυρώσει την δημοκρατική ψηφο για όλους τους άντρες. Αντιθέτως για τις γυναίκες καθυστέρησε εντυπωσιακά πολύ σε σχέση με άλλες χώρες. Αυτο δείχνει την υποβαθμισμένη θέση της γυναίκας στην ελληνική κοινωνία πριν χρόνια. Μια κοινωνία που θεωρεί κατώτερη την γυναίκα πιστευεις εσύ της αφήνει περιθώρια για πολλούς ρόλους εκτός από αυτόν της μάνας;
Αυτό ήτο παγκόσμιο φαινόμενο. Οι γυναίκες άργησαν παγκοσμίως να λάβουν δικαίωμα ψήφου δυστυχώς. Πιστεύω ότι τώρα την αφήνει πια, εκτός από οικογενειακές πιέσεις δεν υπάρχει κρατικά κάτι που να υποχρεώνει τις γυναίκες στο να μην επιλέξουν η ζωή τους να είναι χωρίς τον ιερό θεσμό της Οικογένειας. Η πλειοψηφία όσων είμαστε υπέρ του Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια δεν υποχρεώνει το τρίπτυχο αυτό σε κανέναν πέρα από κάτι φανατισμένους επίσης. Η σύγχρονη κοινωνία δεν θεωρεί κατώτερη την γυναίκα.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι λάθος σε αυτό ..
Καμία γυναίκα δεν επιλέγει συνειδητά να γίνεται μάνα μετά τα σαράντα γιατί πολύ απλά γνωρίζει πολύ καλά πλέον τους κυνδινους που κρύβει όλο αυτό και για εκείνη και για το μωράκι της .

Επειτα κατά πόσο ένα παιδί θέλει να εχει μια 50αρα μάνα και φαντάζομαι ένα μεγαλύτερο πατέρα ?

Αυτό είναι πολύ λεπτό θέμα και καλύτερα μην το πιάνεις ..

Όσο για το σποτακι εντάξει τι να πούμε,απλά τραγικό ...

Άλλωστε καμία γυναίκα που θέλει να γίνει μάνα μπορεί να την εμποδίσει μια καριέρα ..
Άνετα έχουν χτιστεί καριέρες και οικογένειες παράλληλα !
Δεν σου είπα τι υποστηρίζω εγώ, σου είπα τι δείχνει το σποτ!

 

Sense

Νεοφερμένος

Η Sense αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πλέον δηλαδή εν Ελλάδι οι γυναίκες θες να μου πεις δεν έχουν τα ίσα δικαιώματα και τις ίσες ευκαιρίες με τους άντρες?
Δικαιώματα νομοθετικά κατοχυρωμένα δεν ξέρω πιθανόν δεν έχω ψάξει αρκετά για να γνωρίζω. Ευκαιρίες όχι😂 Εγώ σε μια εταιρεία ξέρω ότι μπορει να είμαι ικανοτερη από τον άντρα που διεκδικεί την αντίστοιχη θέση αλλά να πάρει αυτός την θέση επειδή με κάποιον μαγικό τρόπο το ότι είναι άντρας εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη... Αυτό είναι ένα τυχαίο παράδειγμα το οποίο έχει εφαρμογές σε διάφορες παρόμοιες καταστάσεις.
 

Sense

Νεοφερμένος

Η Sense αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αυτό ήτο παγκόσμιο φαινόμενο. Οι γυναίκες άργησαν παγκοσμίως να λάβουν δικαίωμα ψήφου δυστυχώς. Πιστεύω ότι τώρα την αφήνει πια, εκτός από οικογενειακές πιέσεις δεν υπάρχει κρατικά κάτι που να υποχρεώνει τις γυναίκες στο να μην επιλέξουν η ζωή τους να είναι χωρίς τον ιερό θεσμό της Οικογένειας. Η πλειοψηφία όσων είμαστε υπέρ του Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια δεν υποχρεώνει το τρίπτυχο αυτό σε κανέναν πέρα από κάτι φανατισμένους επίσης. Η σύγχρονη κοινωνία δεν θεωρεί κατώτερη την γυναίκα.
Δεν μιλάω για το γεγονός ότι άργησαν παγκοσμίως αλλά για το γεγονός ότι σε σύγκριση με άλλες χώρες εμείς αργήσαμε περισσότερο από ότι συνηθιζοταν. Αν η σύγχρονη κοινωνία δεν θεωρεί κατώτερη την γυναίκα τότε να ανοίξει λίγο τα αυτιά της και να ακούσει τι υποστηρίζει ο φεμινισμός αντί απλά να τον μετατρέπει σε όρο με αρνητική χροιά...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,295 μηνύματα.
Δεν μιλάω για το γεγονός ότι άργησαν παγκοσμίως αλλά για το γεγονός ότι σε σύγκριση με άλλες χώρες εμείς αργήσαμε περισσότερο από ότι συνηθιζοταν.
Ε σε όλα μια ζωή πίσω είμαστε. Αυτό μας πείραξε; Το περίεργο θα ήτο να καινοτομούσαμε και ποτέ στην σύγχρονη ιστορία.

Αν η σύγχρονη κοινωνία δεν θεωρεί κατώτερη την γυναίκα τότε να ανοίξει λίγο τα αυτιά της και να ακούσει τι υποστηρίζει ο φεμινισμός αντί απλά να τον μετατρέπει σε όρο με αρνητική χροιά...
Βασικά ας απλά ξεκαθαρίσει τι είναι φεμινισμός. Η Αγαθή στο βίντεο της παρουσιάζει ως φεμινισμό μία ακραία έκφανση του που αποτελείται από ελάχιστους θιασώτες. Η γυναίκα δεν θεωρείται κατώτερη στη σύγχρονη κοινωνία αλλά υπάρχουν ακόμα κάποιες ανισότητες που ευτυχώς με τα χρόνια εξαλείφονται υπέρ και των δύο φύλων. Δεν νομίζω κανένας εδώ στη συζήτηση μας να εχθρεύεται τον φεμινισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σου είπα τι υποστηρίζω εγώ, σου είπα τι δείχνει το σποτ!

Να σε πληροφορήσω ότι σε λίγους μήνες θα είμαι και εγώ αισιος στα 41 !!!

Όσο και να θέλει ένα σποτακι να μου περάσει ότι είμαι μια γυναίκα που πλησιάζει στην ημερομηνία λήξης της τόσο πιο πεισματικά το βλέπω όλο αυτό και πλέον είμαι σε θέση να πω πως αν δεν είχα ήδη παιδιά άνετα θα εκανα ακόμα και αύριο .

Δεν θα με εμπόδιζε όλο αυτό και φυσικά δεν μπορεί να μου αποδείξει εμένα ένα σποτ ότι μια γυναίκα στα 35 της ή στα 40 της είναι ποιο συνειδητοποιημένη και αυτόματα νιώθει πιο όμορφα από τότε που ήταν στα 25 .
Μόνο οι κίνδυνοι κρατάνε μια γυναίκα πλέον πίσω σε αυτό το κομμάτι ...

Το σποτ άλλωστε δεν είχε μόνο αυτό για να μας δείξει πόσο άκυρο ήταν και ποσο ανίδεοι άνθρωποι το οργανωσαν αφού φρόντισαν να έχουν για ομιλητή τον Ντανο από το Survivor ..🤯
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σε πληροφορήσω ότι σε λίγους μήνες θα είμαι και εγώ αισιος στα 41 !!!

Όσο και να θέλει ένα σποτακι να μου περάσει ότι είμαι μια γυναίκα που πλησιάζει στην ημερομηνία λήξης της τόσο πιο πεισματικά το βλέπω όλο αυτό και πλέον είμαι σε θέση να πω πως αν δεν είχα ήδη παιδιά άνετα θα εκανα ακόμα και αύριο .

Δεν θα με εμπόδιζε όλο αυτό και φυσικά δεν μπορεί να μου αποδείξει εμένα ένα σποτ ότι μια γυναίκα στα 35 της ή στα 40 της είναι ποιο συνειδητοποιημένη και αυτόματα νιώθει πιο όμορφα από τότε που ήταν στα 25 .
Μόνο οι κίνδυνοι κρατάνε μια γυναίκα πλέον πίσω σε αυτό το κομμάτι ...

Το σποτ άλλωστε δεν είχε μόνο αυτό για να μας δείξει πόσο άκυρο ήταν και ποια ανίδεοι άνθρωποι το όργανωσαν αφού φρόντισαν να έχουν για ομιλητή τον Ντανο από το Survivor ..🤯
Ούτε εμένα μου άρεσε αυτό το ποστ! Το είπα και πιο πάνω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σε πληροφορήσω ότι σε λίγους μήνες θα είμαι και εγώ αισιος στα 41 !!!

Όσο και να θέλει ένα σποτακι να μου περάσει ότι είμαι μια γυναίκα που πλησιάζει στην ημερομηνία λήξης της τόσο πιο πεισματικά το βλέπω όλο αυτό και πλέον είμαι σε θέση να πω πως αν δεν είχα ήδη παιδιά άνετα θα εκανα ακόμα και αύριο .

Δεν θα με εμπόδιζε όλο αυτό και φυσικά δεν μπορεί να μου αποδείξει εμένα ένα σποτ ότι μια γυναίκα στα 35 της ή στα 40 της είναι ποιο συνειδητοποιημένη και αυτόματα νιώθει πιο όμορφα από τότε που ήταν στα 25 .
Μόνο οι κίνδυνοι κρατάνε μια γυναίκα πλέον πίσω σε αυτό το κομμάτι ...

Το σποτ άλλωστε δεν είχε μόνο αυτό για να μας δείξει πόσο άκυρο ήταν και ποσο ανίδεοι άνθρωποι το οργανωσαν αφού φρόντισαν να έχουν για ομιλητή τον Ντανο από το Survivor ..🤯
Btw δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο Ντάνο🙄
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Sense

Νεοφερμένος

Η Sense αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ε σε όλα μια ζωή πίσω είμαστε. Αυτό μας πείραξε; Το περίεργο θα ήτο να καινοτομούσαμε και ποτέ στην σύγχρονη ιστορία.


Βασικά ας απλά ξεκαθαρίσει τι είναι φεμινισμός. Η Αγαθή στο βίντεο της παρουσιάζει ως φεμινισμό μία ακραία έμφαση του που αποτελείται από ελάχιστους θιασώτες. Η γυναίκα δεν θεωρείται κατώτερη στη σύγχρονη κοινωνία αλλά υπάρχουν ακόμα κάποιες ανισότητες που ευτυχώς με τα χρόνια εξαλείφονται υπέρ και των δύο φύλων. Δεν νομίζω κανένας εδώ στη συζήτηση μας να εχθρεύεται τον φεμινισμό.
Ε καλά δεν πρέπει να μας περνάει και αδιάφορο όταν μια χώρα καθυστερεί σε κάτι που αφορά τον μισό πληθυσμό της. Κοίτα εγώ σε αυτό το τελευταίο δεν ξέρω πως να απαντήσω γιατί είμαι σίγουρη ότι μεγάλο μέρος της συζήτησης βασίστηκε σε αποψεις ατόμων που τον εχθρεύονται...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,295 μηνύματα.
Για πες μας τι είναι ακραίο γιάννη
Βάσει του βίντεο το οποίο αναγκαστικά βλέπω για να απαντήσω στην ερώτηση που μου θέτεις έχουμε και λέμε.

1) ακραία αντίληψη είναι όντως αυτό που λέει ότι τα δύο φύλα εκτός από ίσα είναι και όμοια. Μικρή μερίδα το πιστεύει αυτό και είναι λάθος. Τα δύο φύλα δεν είναι ίδια ούτε όμοια.

2) πολλές πράγματι θεωρούν την επιλογή της γυναίκας να αφιερωθεί στην οικογένεια ως καταπίεση. Είναι ακραία θέση να θέτεις πρότυπα και μερικοί φεμινισταί κάνουν το λάθος να γίνουν όμοιοι αυτών που κράζουν.

3) παρατηρώ στο βίντεο ότι αναφέρεται σε ανθυγιεινά πρότυπα ομορφιάς κάτι που δεν είναι τόσο ψέμα. Βλέπουμε συχνά πως οι φεμινιστικές οργανώσεις αποκτούν πολλά παρακλάδια και υποστηρίζουν κάτι χαζομάρες στυλ fat acceptance movement όπως γράφει στο βίντεο. Το να προβάλλεις με την ασπίδα του φεμινισμού ανθυγιεινά πρότυπα ζωής δεν είναι λογικό σε καμία περίπτωση. Όπως θα προσθέσω εγώ ούτε τον καθένα που δηλώνει ότι επιλογή του είναι να μην αναγνωρίζει κανένα φύλο ή να πιστεύει σε 500 φύλα ή να νιώθει ελικόπτερο, τάνκερ κλπ.

4) στη συνέχεια αναφέρεται εις τον μισανδρισμόν. Το λάθος της Αγαθής είναι ότι τον θεωρεί χαρακτηριστικό του φεμινισμού. Εγώ θα σου τον αναλύσω σαν μία ακραία έκφανση που μία μερίδα προωθεί. Υπάρχουν όντως περιπτώσεις του στυλ all men must die. Λευκός άντρας και στρέιτ είναι ο privileged που πρέπει να εξουδετερωθεί και διάφορες τέτοιες ακραίες δηλώσεις από ακραία άτομα. Εδώ μία όπως βλέπω απέκλεισε τα αγόρια από το μάθημα της σε ένα πανεπιστήμιο Ιησουιτών. Τι λέμε τώρα...

5) το κυριότερο είναι η τάση των ακραίων του φεμινιστικού και ευρύτερα του αριστερού χώρου να θεωρούν τις απόψεις τους ως τις μόνες λογικές και να επιτίθενται λεκτικά και μερικές φορές και σωματικά σε άλλους. Είναι όλη αυτή η παράνοια της πολιτικής ορθότητας που έχει κυριαρχήσει στη Δύση και συμπεριφέρεται φασιστικά ( με τον όρο που οι ίδιοι χρησιμοποιούν ) σε άτομα που διαφωνούν μαζί τους. Όπως η Αγαθή που δέχθηκε τέτοια επίθεση, ούτε εγώ συμφωνώ σε πολλά μαζί της αλλά σίγουρα δεν θέλω να επιβάλλω φίμωση σε κανέναν. Η επίθεση σε βάρος της ήτο επίσης μία ακραία πράξη μερικών που αυτοαποκαλούνται φεμινιστ(ρι)ες.

6) Λέγει ορθώς η Αγαθή για το ότι ο φεμινισμός στηρίζει το Ισλάμ. Στην Γερμανία σε μία παρέλαση οι φεμινίστριες φώναζαν allahu akbar, στην Ελλάδα σε μία διαδήλωση έβλεπες ανάμεσα τους και γυναίκες με μαντήλες και νικάμπ. Τέτοια πράγματα συγγνώμη αλλά εκτός από ακραία είναι και τέρμα υποκριτικά για τη φύση της γυναίκας.

Υπάρχουν και άλλα αλλά αυτά θεωρώ ως ακραία στοιχεία που εντάσσονται στη συμπεριφορά ορισμένων ακραίων του φεμινισμού.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βάσει του βίντεο το οποίο αναγκαστικά βλέπω για να απαντήσω στην ερώτηση που μου θέτεις έχουμε και λέμε.

1) ακραία αντίληψη είναι όντως αυτό που λέει ότι τα δύο φύλα εκτός από ίσα είναι και όμοια. Μικρή μερίδα το πιστεύει αυτό και είναι λάθος. Τα δύο φύλα δεν είναι ίδια ούτε όμοια.

2) πολλές πράγματι θεωρούν την επιλογή της γυναίκας να αφιερωθεί στην οικογένεια ως καταπίεση. Είναι ακραία θέση να θέτεις πρότυπα και μερικοί φεμινισταί κάνουν το λάθος να γίνουν όμοιοι αυτών που κράζουν.

3) παρατηρώ στο βίντεο ότι αναφέρεται σε ανθυγιεινά πρότυπα ομορφιάς κάτι που δεν είναι τόσο ψέμα. Βλέπουμε συχνά πως οι φεμινιστικές οργανώσεις αποκτούν πολλά παρακλάδια και υποστηρίζουν κάτι χαζομάρες στυλ fat acceptance movement όπως γράφει στο βίντεο. Το να προβάλλεις με την ασπίδα του φεμινισμού ανθυγιεινά πρότυπα ζωής δεν είναι λογικό σε καμία περίπτωση. Όπως θα προσθέσω εγώ ούτε τον καθένα που δηλώνει ότι επιλογή του είναι να μην αναγνωρίζει κανένα φύλο ή να πιστεύει σε 500 φύλα ή να νιώθει ελικόπτερο, τάνκερ κλπ.

4) στη συνέχεια αναφέρεται εις τον μισανδρισμόν. Το λάθος της Αγαθής είναι ότι τον θεωρεί χαρακτηριστικό του φεμινισμού. Εγώ θα σου τον αναλύσω σαν μία ακραία έκφανση που μία μερίδα προωθεί. Υπάρχουν όντως περιπτώσεις του στυλ all men must die. Λευκός άντρας και στρέιτ είναι ο privileged που πρέπει να εξουδετερωθεί και διάφορες τέτοιες ακραίες δηλώσεις από ακραία άτομα. Εδώ μία όπως βλέπω απέκλεισε τα αγόρια από το μάθημα της σε ένα πανεπιστήμιο Ιησουιτών. Τι λέμε τώρα...

5) το κυριότερο είναι η τάση των ακραίων του φεμινιστικού και ευρύτερα του αριστερού χώρου να θεωρούν τις απόψεις τους ως τις μόνες λογικές και να επιτίθενται λεκτικά και μερικές φορές και σωματικά σε άλλους. Είναι όλη αυτή η παράνοια της πολιτικής ορθότητας που έχει κυριαρχήσει στη Δύση και συμπεριφέρεται φασιστικά ( με τον όρο που οι ίδιοι χρησιμοποιούν ) σε άτομα που διαφωνούν μαζί τους. Όπως η Αγαθή που δέχθηκε τέτοια επίθεση, ούτε εγώ συμφωνώ σε πολλά μαζί της αλλά σίγουρα δεν θέλω να επιβάλλω φίμωση σε κανέναν. Η επίθεση σε βάρος της ήτο επίσης μία ακραία πράξη μερικών που αυτοαποκαλούνται φεμινιστ(ρι)ες.

6) Λέγει ορθώς η Αγαθή για το ότι ο φεμινισμός στηρίζει το Ισλάμ. Στην Γερμανία σε μία παρέλαση οι φεμινίστριες φώναζαν allahu akbar, στην Ελλάδα σε μία διαδήλωση έβλεπες ανάμεσα τους και γυναίκες με μαντήλες και νικάμπ. Τέτοια πράγματα συγγνώμη αλλά εκτός από ακραία είναι και τέρμα υποκριτικά για τη φύση της γυναίκας.

Υπάρχουν και άλλα αλλά αυτά θεωρώ ως ακραία στοιχεία που εντάσσονται στη συμπεριφορά ορισμένων ακραίων του φεμινισμού.
1) Κανείς δεν είναι όμοιος με κανέναν, αν μιλάμε αυστηρά βιολογικά τότε προφανώς υπάρχουν διαφοροποιήσεις βάσει φύλου, όλα τα υπόλοιπα (ευαισθησία/λογική/κατινιά/οργή) είναι κοινωνικές κατασκευές, δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να το αναλύσω παραπάνω αυτό, αν δεν το αντιλαμβάνεσαι κάτσε ψάξ'το.

2) Επιλογή και καταπίεση δεν πάνε μαζί, καταπίεση είναι να παρουσιάζεται το "νοικοκυριό" και η ενασχόληση με τα παιδιά ως το ιδανικό σενάριο κάθε γυναίκας. Που συμβαίνει πολύ συχνά και αμφιβάλλω ότι δεν το έχεις ζήσει στον περίγυρό σου. Το ανέφερα και πάνω, η θέση του φεμινισμού είναι ότι μπορεί να κάνει η κάθε μία ό,τι γουστάρει, επιλέγοντάς το όμως συνειδητά, όχι γιατί "πρέπει".

3) Το fat acceptance είναι ακριβώς αυτό που δηλώνει ο όρος, acceptance. Δεν σου λέει κανείς πήγαινε γίνε χοντρός, σου λέει ΑΝ είσαι χοντρός (που ακόμα και σε προσπάθεια να χάσεις κιλά θα συνεχίσεις να είσαι χοντρός για κάποιο διάστημα) δεν είναι ανάγκη να μισείς τον εαυτό σου και να χαραμίζεις την ζωή σου. Έχει τεράστια διαφορά. Λοιπές μαλακίες που λες χώνοντας ύπουλα πάλι τα φύλα σε ίδια εξίσωση με το να "νιώθει κανείς ελικόπτερο" δεν θα τις σχολιάσω καν.

4) Μισανδρισμός δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι ως αντίποδας στον μισογυνισμό. Ο μισογυνισμός δεν είναι απλά άκακα στερεότυπα, είναι ένα θέμα θεσμικό και μία καταπίεση που δεν θα βιώσεις ποτέ.

5) Ο αριστερός και ο φεμινιστικός χώρος δεν είναι κοινοί απλά είσαι κολλημένος και θέλεις όλα να τα αναγάγεις εκεί. Το ποιος επιτίθεται και συμπεριφέρεται "φασιστικά" σε ποιον είναι ολοφάνερο για όσους έχουν μάτια και βλέπουν και για να το θέσω και άκομψα Γιάννη μου δεν νομίζω να σκότωσαν την Τοπαλούδη και τον Γιακουμάκη και όλες τις γυναίκες που ακούμε αυτή τη χρονιά οι "ακραίοι φεμινιστές" που τόσο σας καταπιέζουν.

6) Όλες οι (μεγάλες) θρησκείες είναι μισογυνικές. Ή το αναγνωρίζεις σε όλες ή σε καμία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top