Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,206 μηνύματα.
Δεν είναι καμιά φοβερή επιστήμη και καμιά γυναίκα δε θα τη χαλαγε να γίνει για να τα Κοντομαρί όλα μαύρα και χωρίς αποδειξουλες.
Ναι μεχρι να σηκωσει 7 οροφους τον ηλιακο στη πλατη

Το σχολιο αυτο δεν εχει σχεση με την ευρυτερη θεματολογια του θρεντ αλλα εκφραζει τη γενικοτερη αγανακτηση μου για την κυριαρχια του στερεοτυπου του υδραυλικου που αλλαζει ακοπα μονο ενα καζανακι παιρνει 50 ευρω μαυρα και εχει πιασει τη καλη. Ας μεταφερθει σε ενα νημα σχετικα με τη χειρωνακτικη εργασια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραία. Τι επάγγελμα κάνεις εσυ μιας και τα λέμε; Υδραυλικός; Τεχνιτης ΔΕΗ;

Ή είσαι καμια γραμματέας ή έχεις κανα μαγαζάκι σε κανα νησάκι να πουλάς τουριστικά είδη;

Έχει διαφορά από ποια θέση φωνάζεις.

Και γιατί ο φεμινισμός, δεν σας έστειλε να γίνετε υδραυλικοί, αλλά γαμήθηκε να επιμενει να σας στείλουν σε θέσεις ευθύνης; Κάθε μέρα το in.gr με τις φεμινιστριες ουρλιάζει οτι οι γυναικες δεν προοδεύουν και δεν προωθούνται σε θέσεις κλειδιά.

Αρχίσατε από τα εύκολα, από τις γραφειάρες, τις αξιωματάρες, τις λεφτάρες.

Φεμινισμός. Ισότητα. Πήγαινε 12 μηνες στρατό. Κράτα όπλο. Πήγαινε στο μέτωπο να γινεις κομμάτια. Μπες στο βόθρο να καθαρίσεις σκατα. Ανέβα στην κολώνα να κινδυνευεις με ηλεκτροπληξία.

Τι μου ήθελες; Τη Νομική; Το Πολυτεχνείο; Την Ιατρική; Καλά κάνεις και τα θέλεις και μπράβο σου. Τα άλλα όμως γιατι δεν τα θέλεις;

Δες τι θα δηλώσουν τα κοριτσάκια στις πανελλαδικές. Εστω στις τεχνικές σχολες και στα ΙΕΚ σου λεω εγω.

Μια να πιάσει σκατα δε θα δηλώσει.

Αντιθετα, γαμηθήκανε στα ΜΜΕ: Γυναικες στα ΣΤΕΜ, γυναικες στα ΣΤΕΜ, γυναίκες στα ΣΤΕΜ. Γιατι εκεί παει η άλλη στην Google στo HR ή στη Βονταφον, πίνει δεκα λαττε ως τις 3 το απογευμα και παει σπιτι της να κανει νύχι με την ησυχία της.

Για πήγαινε κουβαλα θερμοσίφωνες να τους ανεβάσεις στο πατάρι 120 λιτρα τέρατα και καντο πέντε φορες τη μέρα να παρεις τη μήτρα παραμάσχαλα, να σου πω εγω, θα τελειώσεις στις 3; Θα βγάλεις τα ίδια; Θα έχεις όρεξη να δεις τα παιδια σου το βράδυ;

Ή θα φας τις χριστοπαναγιες σου απο κανεναν μαλάκα αρχι-υδραυλικο εργοδότη και θα φυγεις στην πρωτη μερα κλαίγοντας σε φεμινιστικες οργανώσεις, απο τιποτα πολιτικινες της Παντείου που δεν έχουν λερώσει χέρια ποτέ;
Αυτο ειναι λογικο. Κανεις δε θα διεκδικησει το δικαιωμα του σε καποια δυσμενη κατασταση. Σιγα μη διεκδικησει η αλλη το δικαιωμα στην ιση εργασια στα ανθρακορυχεια ή στη στρατευση, να τρωει κρεας απο το 1940 ενω κοιμαται με αλλους 20 μαντραχαλεους σε καποιο ορεινο χωριο του Εβρου. Εκει η απαντηση ειναι να καταργηθει και για τους 2 ο στρατος, ειμαι πασιφιστρια, η πατριαρχια καταπιεζει και τους αντρες κλπ, αντε να αναφερθει και το "ειμαστε ισοι αλλα οχι ιδιοι, αυτες οι δουλειες ταιριαζουν πιο πολυ στους αντρες λογω σωματικης διαπλασης", αν και αυτο το τελευταιο αφηγημα αποφευγεται αρκετες φορες. Τωρα το αν οντως τα λενε απο πεποιθηση ή επειδη ειναι βολικα και ευλογικαφανη επιχειρήματα πισω απο τα οποία μπορούν να κρυφτούν εξαρτάται απο τον εκαστοτε ομιλητη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,291 μηνύματα.
Αυτο ειναι λογικο. Κανεις δε θα διεκδικησει το δικαιωμα του σε καποια δυσμενη κατασταση. Σιγα μη διεκδικησει η αλλη το δικαιωμα στην ιση εργασια στα ανθρακορυχεια ή στη στρατευση, να τρωει κρεας απο το 1940 ενω κοιμαται με αλλους 20 μαντραχαλεους σε καποιο ορεινο χωριο του Εβρου. Εκει η απαντηση ειναι να καταργηθει και για τους 2 ο στρατος, ειμαι πασιφιστρια, η πατριαρχια καταπιεζει και τους αντρες κλπ, αντε να αναφερθει και το "ειμαστε ισοι αλλα οχι ιδιοι, αυτες οι δουλειες ταιριαζουν πιο πολυ στους αντρες λογω σωματικης διαπλασης", αν και αυτο το τελευταιο αφηγημα αποφευγεται αρκετες φορες. Τωρα το αν οντως τα λενε απο πεποιθηση ή επειδη ειναι βολικα επιχειρήματα πισω απο τα οποία μπορούν να κρυφτούν εξαρτάται απο τον εκαστοτε ομιλητη.
women_draft.jpg
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Άρα λοιπόν είδες πως εκφράζομαι, με ζύγισες και με έκρινες αδαή.

Κρίμα, εγω πίστευα πως διαφορετικοι άνθρωποι με διαφορετικά υπόβαθρα και ερεθίσματα, είχαν την δυνατότητα να ερμηνεύουν διαφορετικά ενα φαινόμενο και τις επιπτώσεις του.
Ο φεμινισμός ένα πράγμα είναι, δε χωράνε ερμηνείες. Για να τον αναλύσουμε πρέπει να μιλάμε και σε κοινή βάση.
Που ξέρεις τι βιώνω ο ίδιος; Με ξέρεις; Ή 1-2 ποστ ειναι αρκετά;
Βιώνεις διακρίσεις ως γυναίκα; :P
Έλα να κατσεις να σου κανω μιαμιση ωρα διάλεξη να με μάθεις και μετα βαλε σε μια λίστα τα προνόμιά μου και μαστίγωσέ με κι όλας άμα έτσι επιθυμήσεις.
Σου είπα το να έχεις προνόμιο δεν είναι κάτι κακό, όλοι έχουμε έναντι άλλων. Αναμένω τα απομνημονεύματα :P
Και γιατί ο φεμινισμός, δεν σας έστειλε να γίνετε υδραυλικοί, αλλά γαμήθηκε να επιμενει να σας στείλουν σε θέσεις ευθύνης; Κάθε μέρα το in.gr με τις φεμινιστριες ουρλιάζει οτι οι γυναικες δεν προοδεύουν και δεν προωθούνται σε θέσεις κλειδιά.
Δεν προωθούνται. Τις λένε συναισθηματικές, ότι "επηρεάζονται από τη περίοδο". Ο ίδιος γράφεις παρακάτω πώς μόλις τις σκυλοβρίσει ο εργοδότης θα τρέξουν να βάλουν τα κλάματα. Και σαν εναλλακτική όλων αυτών των ανικανων εν τω μεταξύ έχουμε πχ τον Trump.
Αρχίσατε από τα εύκολα, από τις γραφειάρες, τις αξιωματάρες, τις λεφτάρες.

Φεμινισμός. Ισότητα. Πήγαινε 12 μηνες στρατό. Κράτα όπλο. Πήγαινε στο μέτωπο να γινεις κομμάτια. Μπες στο βόθρο να καθαρίσεις σκατα. Ανέβα στην κολώνα να κινδυνευεις με ηλεκτροπληξία.

Τι μου ήθελες; Τη Νομική; Το Πολυτεχνείο; Την Ιατρική; Καλά κάνεις και τα θέλεις και μπράβο σου. Τα άλλα όμως γιατι δεν τα θέλεις;

Δες τι θα δηλώσουν τα κοριτσάκια στις πανελλαδικές. Εστω στις τεχνικές σχολες και στα ΙΕΚ σου λεω εγω.

Μια να πιάσει σκατα δε θα δηλώσει.

Αντιθετα, γαμηθήκανε στα ΜΜΕ: Γυναικες στα ΣΤΕΜ, γυναικες στα ΣΤΕΜ, γυναίκες στα ΣΤΕΜ. Γιατι εκεί παει η άλλη στην Google στo HR ή στη Βονταφον, πίνει δεκα λαττε ως τις 3 το απογευμα και παει σπιτι της να κανει νύχι με την ησυχία της.

Για πήγαινε κουβαλα θερμοσίφωνες να τους ανεβάσεις στο πατάρι 120 λιτρα τέρατα και καντο πέντε φορες τη μέρα να παρεις τη μήτρα παραμάσχαλα, να σου πω εγω, θα τελειώσεις στις 3; Θα βγάλεις τα ίδια; Θα έχεις όρεξη να δεις τα παιδια σου το βράδυ;

Ή θα φας τις χριστοπαναγιες σου απο κανεναν μαλάκα αρχι-υδραυλικο εργοδότη και θα φυγεις στην πρωτη μερα κλαίγοντας σε φεμινιστικες οργανώσεις, απο τιποτα πολιτικινες της Παντείου που δεν έχουν λερώσει χέρια ποτέ;
Για το θέμα του στρατού δε θα με βρεις αντίθετη και γω υποστηρίζω τη στράτευση και των 2. Οι υπόλοιπες θέσεις που αναφέρεις δε προτιμούνται εθελούσια ούτε από άντρες. Όπως δε προτιμάνε να ξεσκατίζουν και γέρους. Στο να καθαρίζεις βόθρους σε σπρώχνει η ζωή και όχι οι επιλογές του μηχανογραφικού. Γι'αυτό και βλέπεις μετανάστες να μαζεύουν φράουλες και όχι Έλληνες και Ελληνίδες. Περί ΣΤΕΜ θα πω ότι αν δέχονταν την ίδια προώθηση και για πιο τεχνικά επαγγέλματα θα έβλεπες αύξηση ζήτησης και εκεί. Μέχρι ώρας πιστεύω πως ούτε που τους περνάει από το μυαλό ως εναλλακτική. Στα 18 βρίσκονται ακόμα σε πολύ περιορισμένο περιβάλλον με πολύ συγκεκριμένα ερεθίσματα για το τι είναι άντρας και τι γυναίκα και ποιος ο ρόλος του καθένα, έχουν εσωτερικεύσει πολύ συγκεκριμένα πρότυπα.
Οχι. Θα εχω κανει μαλακισμενες επιλογες διαλέγοντας μαλακισμένα ταιρια. Και πρώτα σταματας να κανεις μαλακισμενες επιλογές, κι υστερα στηλιτευεις το άλλο φύλο και βγαινεις και λες στρονκ ουντ παουαφουλ χουάμεν. Εκεί ναι, θα είσαι στρονκ.
Δε το γράφουν στο κούτελο ότι είναι μλκες. Δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη εμφάνιση που να ουρλιάζει τι είναι, κάποιοι φέρνουν με χασικληδες με τατουάζ στο πρόσωπο και άλλοι είναι πιλότοι ή διάσημοι σα τον OJ και αγαπητοί από τη κοινωνία. Το ίδιο και οι γυναίκες, έτσι;

Η βία έχει πάντα κλιμάκωση. Πρώτα ξεκινάει με γλύκες, ναζάκια, ζηλίτσες, παραπονάκια και ουσιαστικά παραβιάσεις με τη μορφή αστείου και όσο τα δέχεσαι αυτά κλιμακώνονται σε φωνές, σε σπρωξίματα, σε ξύλο μέχρι να φτάσει στη δολοφονία. Ποιο είναι το πρόβλημα τώρα. Έχεις ακούσει αυτό που λένε στα κοριτσάκια "Σε έσπρωξε ή σου τράβηξε τα κοτσιδάκια γιατί του αρέσεις;" ή γονεις να λένε στις κόρες τους "Άντρας είναι, αυτά συμβαίνουν στους γάμους, μη διαλύσετε το σπίτι σας τώρα" ;

Αυτές που αποκαλείς ηλίθιες έχουν ένστικτο που τους ουρλιάζει να φύγουν αλλά η κοινωνία τους το ακυρώνει, το αποπροσανατολίζει και τους λέει κάτσε. Ακούνε τη σεξιστική μλκια που πέταξε ο μλκας, το πρώτο σημάδι/στάδιο βίας, βαράει η πρώτη καμπάνα, πάνε στη παρέα τους και το λένε, "Μου είπε το και το δε σας φαίνεται περίεργο;" και αυτοί γελάνε και τη βγάζουν υπερβολική. Μαθαίνουμε τις γυναίκες να αγνοούν το ένστικτο τους, έτσι δολοφονούνται. Προσπερνανε τα πρώτα σημάδια γιατί νιώθουν υπερβολικές και ξυπνάνε μόνο όταν νιώσουν πλέον πως κινδυνεύουν πραγματικά/σωματικά.

Όπως και να'χει πάντως, όσο ηλίθια και να είσαι , ο,τι κι αν έχεις κάνει, ο άλλος πάντα έχει την επιλογή να φύγει και να μη σε πειράξει. Άρα μη κάνουμε victim blaming, δεν αξίζεις χειρότερη ζωή απλά επειδή είσαι ηλίθιος και δεν ήξερες καλύτερα.
Αλλά θέλω να σου πω, το εξής. Το να θες να αποκτήσεις την ιδια "στολή" με μένα, παραπέμπει σε απολυταρχία. Τα ρούχα έχουν την σημασία τους να ειναι διαφορετικα γιατι αναδεικνύουν άλλη ομορφια στο καθε φύλο. Ειναι θεμα αισθητικής. Και ναι το ίδιο θα έλεγα αν οι αντρες φόραγαν φουστα οπως οι σκωτσέζοι (δε μου ηταν περίεργο by the way να βλέπω με φουστα τον James Fraser στο Outlander του 1743)
Δεν είναι στολή, δεν υπάρχει κανένα καταστατικό που να ορίζει τι φοράνε οι άντρες και τι οι γυναίκες. Όλα αυτά αλλάζουν συνεχώς μέσα στο χρόνο και είναι μάταια. Κάποτε φορούσατε εσείς φουστανέλα, κάποτε φορούσατε και τακούνια. Η αισθητική είναι in the eye of the beholder και το μάτι εκπαιδεύεται και προσαρμόζεται σε κάθε τι καινουριο για να λέμε σήμερα τα παντελόνια είναι για τους άντρες και οι φούστες για τις γυναίκες. Ας είναι ο καθένας ελεύθερος να επιλέξει ο,τι του αρέσει, be it πανοπλία for all I care.
Και οι ίδιες οι φεμινιστριες μου τα λένε. Κάνε αυτό το επάγγελμα, τίτλος, πρεστιζ, θα σε χαίρεται η πεθερά σου, θα τραβας τις γυναίκες με το κιλό.
Άσε ρε πονηρέ που στα λένε φεμινίστριες αυτά. :P
Κάνατε τα πάντα για να πιάσετε τα νευραλγικά πόστα, κάνατε τα πάντα για να φορέσετε παντελόνια, αλλά δεν κανατε τίποτα για να μας αφήσετε ελεύθερους από την υποχρέωση να είμαστε σε ενα συγκεκριμενο εκτόπισμα για να μας δώσετε the time of the day για να κριθούμε ικανοί γάμο και οικογένεια.

Στο λεω εγω σαν άντρας, πριν μου πεις όχι. Αυτο ειναι το δικό σου προνόμιο, και δε θα δεις ποτε τι τραβαει ενας αντρας σαν εμενα. Ετσι για να σου αντιστρέψω το επιχειρημα.

Η αληθεια, η κοινωνική πραγματικότητα ειναι οτι θέλετε και να ανέλθετε ως γυναίκες, αλλά θέλετε και εναν αντρα φτασμένο.

Αυτή η παπαριά που ακουμε συχνά "να τον θαυμάζω, να ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο μενα, φιλόδοξος".

Φράγκα κοινώς να χει πιο πολλά. Πατριαρχία 2.0.
Δε θα σου πω όχι Βαλ, εκεί είμαστε οντως. Για να μη μακρυγορησω άλλο όμως θα σου πω ότι όλα αυτά είναι συγκοινωνούντα δοχεια και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Δε θα τα καταρρίψουμε μόνες μας, γιατί υπάρχουν και αντρες που ήταν σε τέτοιες σχέσεις και έφυγαν μόνοι τους, λόγω ανασφάλειας, γιατί δεν ένιωθαν αρκετά άξιοι και providers.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,291 μηνύματα.
Ο φεμινισμός ένα πράγμα είναι, δε χωράνε ερμηνείες. Για να τον αναλύσουμε πρέπει να μιλάμε και σε κοινή βάση.
Το όνομα του Φεμινισμού χωράει μια και μονο ερμηνεία. Οι παρενέργειές του, χωράνε πολλές ερμηνείες.

Όπως και η Αποικιοκρατία ήταν κάποτε ένας όρος που ήταν ένα πράγμα με μια μόνο ερμηνεία.

Την παρενέργειά του αμφιβάλλω αν την βιωσαν το ίδιο οι δυτικοευρωπαιοι και το ίδιο οι μαύροι της Αφρικής.

Άλλοι γαμούσαν κι άλλοι βογγούσαν Ιζόλδη.

Ετσι και το φεμινισμό. Εσυ τον βλέπεις ως το μεγαλύτερο θαυμα της κοινωνικής επαναστασης μετα την φέτα του τοστ, κι εγω το βλέπω με αρνητική ματιά.

Βιώνεις διακρίσεις ως γυναίκα; :P

Μόνο οι γυναίκες βιώνουν διακρίσεις στη συγχρονη κοινωνία; Δε θα θελα να πιστευω ότι βλέπεις τόσο κοντόφθαλμα, ή ότι μπορει να αγνοείς ότι ως παρενέργεια του φεμινισμού έχουν καταπιεστεί άλλοι άνθρωποι.

Τον περισσότερο θόρυβο κάνουν και ειναι και παντου, στο δημόσιο, στα HR των ιδιωτικών εταιριών και δε συμμαζευεται.


Σου είπα το να έχεις προνόμιο δεν είναι κάτι κακό, όλοι έχουμε έναντι άλλων. Αναμένω τα απομνημονεύματα :P
Αν απλά κατσεις και αναμένεις, θα αναμένεις για πολύ. Δούλεψε κι εσυ λίγο, οχι όλα εγω.


Δεν προωθούνται. Τις λένε συναισθηματικές, ότι "επηρεάζονται από τη περίοδο". Ο ίδιος γράφεις παρακάτω πώς μόλις τις σκυλοβρίσει ο εργοδότης θα τρέξουν να βάλουν τα κλάματα.
Ναι, σε δουλειές που δεν πάνε, και γι αυτό δεν πάνε, γιατι θα φυγουν κλαίγοντας. Σ αυτες που πάνε και ευδοκιμούν, συνηθως μετα απο ενα σημείο προφανως δεν ειναι καλύτερες απο το male counterpart τους σε απόδοση και γι αυτό δεν προωθούνται. Και καλώς δεν προωθούνται. Άμα ο άντρας τα καταφέρνει καλύτερα, ο άντρας να προωθηθεί.

Και σαν εναλλακτική όλων αυτών των ανικανων εν τω μεταξύ έχουμε πχ τον Trump.
Ρε φίλε, που κολλάει τωρα ο Τραμπ;

Για το θέμα του στρατού δε θα με βρεις αντίθετη και γω υποστηρίζω τη στράτευση και των 2. Οι υπόλοιπες θέσεις που αναφέρεις δε προτιμούνται εθελούσια ούτε από άντρες. Όπως δε προτιμάνε να ξεσκατίζουν και γέρους. Στο να καθαρίζεις βόθρους σε σπρώχνει η ζωή και όχι οι επιλογές του μηχανογραφικού. Γι'αυτό και βλέπεις μετανάστες να μαζεύουν

Ναι η ζωή τους έστειλε εκεί, όχι οτι έχουμε γινει ενα μπουρδέλο σαν κοινωνία και ο άλλος θέλει εργάτη με 3 ευρω τη μερα αντι να πληρωσει 50 ευρω τη μερα και βγαινει ο καθε μαλάκας που έχει καφετερια η ξενοδοχείο και λεει "δε βρισκουμε εδω και 6 μηνες εργαζόμενους οι δοκιμαστικοι φευγουν"

Αμα ειχανε πάψει να πιπιλάνε τα μυαλά των παιδιών ότι όλοι πρέπει να γίνουν Ντιτζιταλ Μιντια Μάνατζερ για να χει να διαλέγει απο ενα φτηνό pool ο ιδιωτης κορποραιος και μετα να αποκαρδιωνονται τα μισά και να γινονται ψυκτικοι και νυχούδες, θα σου λεγα εγω πως θα πήγαιναν να γίνουν κατευθειαν αυτα τα τελευταια.

Περί ΣΤΕΜ θα πω ότι αν δέχονταν την ίδια προώθηση και για πιο τεχνικά επαγγέλματα θα έβλεπες αύξηση ζήτησης και εκεί. Μέχρι ώρας πιστεύω πως ούτε που τους περνάει από το μυαλό ως εναλλακτική. Στα 18 βρίσκονται ακόμα σε πολύ περιορισμένο περιβάλλον με πολύ συγκεκριμένα ερεθίσματα για το τι είναι άντρας και τι γυναίκα και ποιος ο ρόλος του καθένα, έχουν εσωτερικεύσει πολύ συγκεκριμένα πρότυπα.
Ωραία ναι, και για δεν ξεκινάγατε απο κει, αλλά μου ξεκινησατε απο τους κορποραίους και τις πολιτικες θεσεις τις ΕΕ και των φορέων;

Δεν εχει χρήμα εκει για να στησει ο ροκφελλερ και η Μπλακροκ τα τζιμάνια της, ε; Οι femmies και οι wokies πρέπει να μπουν σε θέσεις κλειδιά βλέπεις.

Αυτές που αποκαλείς ηλίθιες έχουν ένστικτο που τους ουρλιάζει να φύγουν αλλά η κοινωνία τους το ακυρώνει, το αποπροσανατολίζει και τους λέει κάτσε. Ακούνε τη σεξιστική μλκια που πέταξε ο μλκας, το πρώτο σημάδι/στάδιο βίας, βαράει η πρώτη καμπάνα, πάνε στη παρέα τους και το λένε, "Μου είπε το και το δε σας φαίνεται περίεργο;" και αυτοί γελάνε και τη βγάζουν υπερβολική. Μαθαίνουμε τις γυναίκες να αγνοούν το ένστικτο τους, έτσι δολοφονούνται. Προσπερνανε τα πρώτα σημάδια γιατί νιώθουν υπερβολικές και ξυπνάνε μόνο όταν νιώσουν πλέον πως κινδυνεύουν πραγματικά/σωματικά.
Α... δεν ειναι ηλιθιες κάποιες δηλαδή, η κοινωνια τους καταπιέζει το ένστικτο.

Δηλαδή η άλλη τον βλέπει, την καταπιέζει, του κανει 2 παιδιά, χωρίζουν.

Άντε να το δεχτω οτι ηταν ο πρωτος γαμος, δεν ηξερε, είχε κανει λιγες σχέσεις κλπ.

Συχνό φαινόμενο όμως το εξης:

Γνωριζει άλλον, την βαράει, κανει και σε κεινον 3 φρέσκα παιδιά νεα παρτίδα και μετα χωρίζουν.

Στον τρίτο παίζουμε πετρα ψαλίδι χαρτί οτι δε θα το κλεισει το ρημαδι το μουνί με τάπα, αλλά θα παει να βρει άλλον εναν που να ανταποκρίνεται στο ίδιο τραύμα της, για να του κανει κι αυτουνου αλλα 5 παιδάκια και να φτιάξουν έτσι ενα ωραιο 5 επι 5 να παίζουν;

Όπως και να'χει πάντως, όσο ηλίθια και να είσαι , ο,τι κι αν έχεις κάνει, ο άλλος πάντα έχει την επιλογή να φύγει και να μη σε πειράξει. Άρα μη κάνουμε victim blaming, δεν αξίζεις χειρότερη ζωή απλά επειδή είσαι ηλίθιος και δεν ήξερες καλύτερα.
mind-blown.gif


Α και που σαι μιας και χρησιμοποιείς τη wokie ορολογία. Victim blaming θα ήταν αν σου έλεγα "αυτη έφταιγε που την έβριζε ο άλλος".

Οχι. Ο άλλος φταίει.

Αλλά αυτή θα πρέπει να διδαχτει απο την πρωτη εμπειρία (αν προλάβει να τον ξεφορτωθει) και στη δευτερη να ειναι πιο σοφή. Δε μιλαμε για ευθύνη. Μιλάμε για υπευθυνότητα. Το δις εξαμαρτείν πόσο μάλλον τρις κλπ ξέρεις...

Άσε ρε πονηρέ που στα λένε φεμινίστριες αυτά. :P
Άκου να σου πω. Είμαι πολλά. Απότομος; Ναι. Ιδιότροπος; Ναι.

Ψεύτης δεν είμαι. Αμα θες να μιλάμε, θα παιρνεις το λόγο μου τιμια και at face value.

Αμα σου λεω κατι, θέλω να με πιστεύεις. Ειδάλλως δε γινεται ανταλλαγη απόψεων αν αμφιβάλλεις για τον χαρακτήρα μου.
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Μόνο οι γυναίκες βιώνουν διακρίσεις στη συγχρονη κοινωνία; Δε θα θελα να πιστευω ότι βλέπεις τόσο κοντόφθαλμα, ή ότι μπορει να αγνοείς ότι ως παρενέργεια του φεμινισμού έχουν καταπιεστεί άλλοι άνθρωποι.

Τον περισσότερο θόρυβο κάνουν και ειναι και παντου, στο δημόσιο, στα HR των ιδιωτικών εταιριών και δε συμμαζευεται.
Ρε Βαλ, θέλεις να κάνεις ότι καταλαβαίνεις τι λέω και να μην απαντάς μόνο για να απαντήσεις και για το θεαθήναι; Σου γράφω πως αν δεν είσαι γυναίκα δεν μπορείς να κατανοήσεις σε βάθος τις διακρίσεις εναντίον τους γιατί δε τις βιώνεις ο ίδιος. Δεν είναι βρισιά, έτσι; Μου λες, δε ξέρω τι βιώνεις. Σε ρωτάω λοιπόν, βιώνεις διακρίσεις ως γυναίκα; Γι'αυτές μιλάμε. Τι αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση λέγοντας μου ότι δεν αναγνωρίζω άλλες διακρίσεις;

Οι άλλες διακρίσεις που μου αναφέρεις δεν είναι δημιούργημα του φεμινισμού. Το αφήγημα που σου μεταδίδουν οι δήθεν φεμινίστριες, κουκουμάφκες μικροαστές γνωστές σου είναι εδώ και χρόνια γνωστό ως πατριαρχία. Εκεί παρουσιάζεται ο άντρας ως ικανός οικογενειάρχης μόνο όταν βγάζει πολλά λεφτά. Σε λάθος πλευρά ξεδίνεις.

Όσο για τον θόρυβο, και δεδομένου ότι δεν είσαι υπέρ του καπιταλισμού, να σου υπενθυμίσω ότι ο,τι δικαίωμα έχεις σήμερα είναι από κάτι μλκς σα κι εμάς που κάποτε έκαναν θόρυβο.
Ρε φίλε, που κολλάει τωρα ο Τραμπ;
Θέσεις ευθύνης > Πολιτική > Γυναίκες στη πολιτική > Γυναίκες που δεν ψηφίζονται γιατί είναι γυναίκες > Εναλλακτικές γυναικών, άντρες πολιτικοί που θεωρούνται ικανότεροι και δεν επηρεάζονται από το "συναίσθημα" > Τραμπ
Ναι η ζωή τους έστειλε εκεί, όχι οτι έχουμε γινει ενα μπουρδέλο σαν κοινωνία και ο άλλος θέλει εργάτη με 3 ευρω τη μερα αντι να πληρωσει 50 ευρω τη μερα και βγαινει ο καθε μαλάκας που έχει καφετερια η ξενοδοχείο και λεει "δε βρισκουμε εδω και 6 μηνες εργαζόμενους οι δοκιμαστικοι φευγουν"

Αμα ειχανε πάψει να πιπιλάνε τα μυαλά των παιδιών ότι όλοι πρέπει να γίνουν Ντιτζιταλ Μιντια Μάνατζερ για να χει να διαλέγει απο ενα φτηνό pool ο ιδιωτης κορποραιος και μετα να αποκαρδιωνονται τα μισά και να γινονται ψυκτικοι και νυχούδες, θα σου λεγα εγω πως θα πήγαιναν να γίνουν κατευθειαν αυτα τα τελευταια.
Ναι, το ίδιο λέμε
Α... δεν ειναι ηλιθιες κάποιες δηλαδή, η κοινωνια τους καταπιέζει το ένστικτο.
Εντάξει. Έστω ότι είμαστε στο '13, pro me too εποχή, που δεν υπάρχουν και τόσα ερεθίσματα τριγύρω για το τι είναι γυναικοκτονία κλπ. Πήγαινε στο κοριτσάκι του άλλου thread με τις μακριές και κοντές φούστες του Τσώρτσιλ και πες της αστειάκι είναι μαρή πως κάνεις έτσι. Σε 10 χρόνια που με αστειακι θα τη πει ο γκόμενος π*τανα γιατί η φούστα είναι 2εκ πάνω από το γόνατο, πάλι αστειάκι πες της ήταν, ζήλεψε μωρε. Άμα τη σκοτώσει, ε , βγάλτην ηλίθια. Μα καλά δε τον έβλεπε;

Τη Κυριακή με νυφικό τη θαψανε. Μ'αυτο που τη σκότωσε, μ'αυτο εφυγε. Μη και φύγει αστεφανωτη και δεν επιτελέσει το σκοπό, τόσο βαθιά ριζωμένα τα έχουμε
Συχνό φαινόμενο όμως το εξης:

Γνωριζει άλλον, την βαράει, κανει και σε κεινον 3 φρέσκα παιδιά νεα παρτίδα και μετα χωρίζουν.

Στον τρίτο παίζουμε πετρα ψαλίδι χαρτί οτι δε θα το κλεισει το ρημαδι το μουνί με τάπα, αλλά θα παει να βρει άλλον εναν που να ανταποκρίνεται στο ίδιο τραύμα της, για να του κανει κι αυτουνου αλλα 5 παιδάκια και να φτιάξουν έτσι ενα ωραιο 5 επι 5 να παίζουν;
Όλα αυτά τώρα δλδ είναι ο μέσος όρος γυναίκας θύματος γυναικοκτονίας ή κακοποίησης και τα περιφέρεις σαν τρανό και συχνό παράδειγμα; 3 παιδιά κιόλας ο καθένας, θα λύναμε και το δημογραφικό.

Έκανε η Κυριακή, η Τοπαλουδη, η Γαρυφαλλιά, η Caroline, κοκ όλα αυτά; Κι εγώ που νόμιζα ότι απλά "χάλασε η φάση"...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,262 μηνύματα.
Πότε θα σταματήσουμε να κρίνουμε τους ανθρώπους και τις συμπεριφορές τους ανάλογα με το φύλο, τη φυλή, την ηλικία, το ύψος, την εκπαίδευση, το βάρος, την εργασία, τα πλούτη κλπ κλπ και θα αρχίσουμε να τους κρίνουμε για τη συμπεριφορά τους;

Και ο Βαλ και η Ισόλντε έχουν δίκια και άδικα γιατί ο καθένας φέρνει παραδείγματα από στερεότυπα που υπάρχουν και από ιστορίες που είναι εξαιρέσεις. Μόνο που στην ψυχολογία και στην ανθρώπινη ύπαρξη δεν χρειάζονται κανόνες. Απλά είμαστε άνθρωποι κι ώς τέτοιοι πρέπει να πορευόμαστε στη ζωή. Ως ίσοι κυρίως. Ανθρωπισμός 1.0.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Εαν βιώνουμε καταπίεση για τον οποιονδήποτε λόγο, είναι επειδή τα κάναμε σκατά με τα χεράκια μας οι άντρες. Ιδίως για τις γυναίκες αλλά και για εμάς τους ίδιους.

Όλες αυτές που λες @Valder που θέλουν τον τάδε, τον ράνε κτλπ. είναι επειδή το δικό μας φύλο της γαλούχησε με λάθος κριτήρια, τα οποία ενστερνιστήκαμε εμείς πρώτα και μετά εκείνες. Ακόμα και αυτές οι ψευτροφεμινίστριες που λες, είναι λογικό να υπάρχουν. Γιατί όσο και να είναι συνειδητοποιημένες παραπάνω απο άλλες, εξακολουθούν να έχουν επιρροές απο άντρες. Είναι σαν να έχεις μεγαλώσει σε ένα προβληματικό περιβάλλον φαντάσου. Ναι η θεραπεία θα βοηθήσει, αλλά κάποια στοιχεία πλέον είναι ενσωματωμένα μέσα σου.

Σίγουρα υπάρχουν και εκείνες που δράττουν την ευκαιρία απο όλο αυτό για να επωφεληθούν προσωπικά. Οι χειριστικές γυναίκες δηλαδή. Αλλά η κακόβουλη δράση τους δεν αναιρεί τα υφιστάμενα κοινωνικά προβλήματα και τον αγώνα άλλων γυναικών για πραγματική ισότητα.

Ομοίως η κοινωνική δράση των γυναικών δεν αναιρεί ούτε εμποδίζει τους άντρες να μιλήσουν για το τι τους καταπιέζει. Το οτι αυτό δεν συμβαίνει δεν νομίζω να έχει να κάνει με το τι κάνουν οι γυναίκες, αλλά με το τι δεν κάνουμε εμείς.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
Πότε θα σταματήσουμε να κρίνουμε τους ανθρώπους και τις συμπεριφορές τους ανάλογα με το φύλο, τη φυλή, την ηλικία, το ύψος, την εκπαίδευση, το βάρος, την εργασία, τα πλούτη κλπ κλπ και θα αρχίσουμε να τους κρίνουμε για τη συμπεριφορά τους
Ποτέ. Ειναι στην φυση του ανθρωπου αυτο
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,695 μηνύματα.
Όλοι εσείς που δαιμονοποιειτε το φεμινισμό ως έννοια μιλάτε από την προνομιακή θέση που σας επιτρέπει το βιολογικό σας φύλο.

Η νομοθετική κατοχύρωση της ισότητας δεν επαρκεί από ό,τι φαίνεται για να εξασφαλιστεί η ισότιμη αντιμετώπιση των γυναικών σε διάφορες πτυχές του κοινωνικού τους βίου ( για κοινωνίες εκτός Δυτικού κόσμου δεν κάνουμε κανένα λόγο. Εκεί τα δικαιώματα των γυναικών είναι σχεδόν ανύπαρκτα)

Όσο υπάρχουν γυναίκες που παραγκωνίζονται εξαιτίας του φύλου τους, υφίστανται διακρίσεις, βιώνουν την κανονικοποίηση της εκμετάλλευσης του σώματος τους , θεωρούνται αντικείμενα προς χρήση χωρίς λόγο στην αυτόνομη διάθεση εαυτών, ο φεμινισμός θα έχει θέση στο δημόσιο διάλογο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,088 μηνύματα.
Θέσεις ευθύνης > Πολιτική > Γυναίκες στη πολιτική > Γυναίκες που δεν ψηφίζονται γιατί είναι γυναίκες > Εναλλακτικές γυναικών, άντρες πολιτικοί που θεωρούνται ικανότεροι και δεν επηρεάζονται από το "συναίσθημα" > Τραμπ
Αυτό το πράγμα με τις ποσοστώσεις των γυναικών, των LGBT και λοιπά στην πολιτική ποτέ δεν το κατάλαβα. Μακάρι από εδώ και εμπρός να βγαίνουν μόνο γυναίκες και lgbt στην Βουλή και όταν θα δείτε πως τα ίδια θα συμβαίνουν να δω που θα τα ρίχνετε.

Πως μπορεί ένα σύστημα να ξεγελάει τόσο πολύ τον κόσμο; Είναι απίστευτο. Να θεωρεί πως το πρόβλημα είναι η ανεπαρκής εκπροσώπηση γυναικών στη Βουλή, στα δημοτικά συμβούλια κ.λπ. Όταν το πρόβλημα είναι τα ατελείωτα συμφέροντα που πρέπει να εκπροσωπηθούν σε αυτά τα μέρη σε βάρος του πολίτη/δημότη. Και τα συμφέροντα αυτά δεν κοιτούν άνδρες/γυναίκες, ετεροφυλόφιλους/ομοφυλόφιλους, cis/trans κ.λπ αρκεί να εξ υπηρετηθούν. Κοιτάνε πως θα πέσει η μίζα από τα λεφτά του φορολογούμενου, πως θα φαγωθούν τα κονδύλια από έξω που δεν πάνε ποτέ στα έργα και τα γνωστά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,291 μηνύματα.
Ρε Βαλ, θέλεις να κάνεις ότι καταλαβαίνεις τι λέω και να μην απαντάς μόνο για να απαντήσεις και για το θεαθήναι; Σου γράφω πως αν δεν είσαι γυναίκα δεν μπορείς να κατανοήσεις σε βάθος τις διακρίσεις εναντίον τους γιατί δε τις βιώνεις ο ίδιος. Δεν είναι βρισιά, έτσι; Μου λες, δε ξέρω τι βιώνεις. Σε ρωτάω λοιπόν, βιώνεις διακρίσεις ως γυναίκα; Γι'αυτές μιλάμε. Τι αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση λέγοντας μου ότι δεν αναγνωρίζω άλλες διακρίσεις;
Έχεις αρχίσει να χάνεις την ψυχραιμία σου ή είναι ιδέα μου;

Ξεκίνησες να μου λες οτι υπεραπλουστευω ενα πρόβλημα γιατί δεν το βιώνω ο ίδιος.


Σου μιλάω για διαφορετική ερμηνεία των αποτελεσμάτων του φεμινισμού και παρενέργειές του σε άλλες διακρίσεις και μου κάνεις πλακίτσα ερώτηση με smiley γλωσσίτσας ειρωνική εξυπνάδα εαν βιώνω διακρίσεις ως γυναίκα.

Σου λεω κοινώς και χύμα οτι αδιαφορείς για άλλες διακρίσεις-παρενέργειες του φεμινισμού και κοιτάς μόνο τις γυναίκες.

Και συ μου λες "μα για τις διακρίσεις εναντίον των γυναικών μιλάμε".

Όχι αγάπη μου γλυκιά, δεν μιλάμε για τις γυναίκες. Εσυ θες να μιλάς για τις γυναίκες. Εγω σταθερά εδω και πόσα πόστ σου μιλάω για τον φεμινισμό. Μείνε στο θέμα και μην προσπαθεις να με παρασύρεις.

Οι άλλες διακρίσεις που μου αναφέρεις δεν είναι δημιούργημα του φεμινισμού.
Ναι αλλα διογκώνονται μέσω του φεμινισμού.

Για να μπεις εσυ, στην πολυεθνική, με quota 50% με το ζόρι για να ικανοποιηθει η μαμά Μπλάκροκ και να μην αποσυρει τις μετοχές της από την ΤΑΔΕ πολυεθνική, σε εναν κλάδο που φέτος πχ αποφοίτησαν 7 αντρες και 3 γυναικες, σημαίνει ότι πολλοί άντρες που ήσαν ικανοί, θα πρέπει να μείνουν στην απέξω και έτσι θα προσληφθουν οι 3 άντρες (οι μισοι) αλλά και οι 3 γυναικες (όλες).

Για να μπεις εσυ στην πολυεθνική, έχουμε μείνει απέξω άλλες κοινωνικες ομάδες, που δεν έχουμε τόσο δυνατό λόμπι από πίσω, καθώς εσείς κάνετε όλο το θόρυβο, και μόλις πας σε 10-100-1000 συνεντευξεις, η κότα που νιώθει entitled, γιατι περι κότας πρόκειται και όχι γυναίκας, σε ειρωνευεται, έχοντας εξασφαλίσει ότι θα βιοπορίζεται απλά και μόνο επειδή έχει μήτρα.


Το αφήγημα που σου μεταδίδουν οι δήθεν φεμινίστριες, κουκουμάφκες μικροαστές γνωστές σου είναι εδώ και χρόνια γνωστό ως πατριαρχία. Εκεί παρουσιάζεται ο άντρας ως ικανός οικογενειάρχης μόνο όταν βγάζει πολλά λεφτά. Σε λάθος πλευρά ξεδίνεις.
Και γιατί δεν το διορθώσατε πρώτο πρώτο ξαναρωτάω;


Όσο για τον θόρυβο, και δεδομένου ότι δεν είσαι υπέρ του καπιταλισμού, να σου υπενθυμίσω ότι ο,τι δικαίωμα έχεις σήμερα είναι από κάτι μλκς σα κι εμάς που κάποτε έκαναν θόρυβο.
Ότι δικαιωμα είχα ποτε στη ζωή μου, νομοθετηθηκε από το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου και ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ από τη ΝΔ του Κυριάκου Μητσοτάκη.

Πήγαινε τώρα ψήφισε την άλλη να σε εκπροσωπήσει, γιατι ξέρει πολύ καλά τα δικαιώματά σου σα γυναίκα. Το να σκηνοθετείς τσόντες και να κανεις μπάφους ειναι μεγάλο δικαίωμα για τη γυναίκα. 30 χιλιαρικα το χρόνο ο μισθος του Ευρωβουλευτη.

Κατα τ αλλα οι αντρες σε καταπιέζουν. Οτι εισαι αναγκασμενη να ακους μαλακίες από γυναίκες που δηθεν αγωνίζονται για σένα αυτό δε σε πειράζει. Γυναικα θα άρχει. Μητρι-αρχία. Δε σε χαλάει η Μητριαρχία, σε χαλάει η Πατριαρχία.

Θέσεις ευθύνης > Πολιτική > Γυναίκες στη πολιτική > Γυναίκες που δεν ψηφίζονται γιατί είναι γυναίκες > Εναλλακτικές γυναικών, άντρες πολιτικοί που θεωρούνται ικανότεροι και δεν επηρεάζονται από το "συναίσθημα" > Τραμπ
Σου είπα, δεν πειράζει, θα στείλουμε θηλυκες βουλετριες στην Ευρωβουλή, αγωνίστριες cis θηλυκότητες που έχουν γυρισει την τσόντα με το κιλό και θα τον αντιμετωπίσουν τον Τραμπ.

Θα τους λεει ο Τραμπ "θέλω να σταματησω τον πόλεμο στην Ουκρανία να μη σκοτωνονται χιλιαδες παιδια και άμαχοι εκατέρωθεν"

κι εσείς θα φωνάζετε "ναι αλλα η Ρωσία απαγόρευσε τους ΛΓΒΤΚΙΟΥΚΙΟΥΠΛΑΣ HDTV1080p ΚΑΙ 4Κ ΝΤΙΤΣΙΤΑΛ, ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΩΣΙΑ ΠΧΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΜΑΛΩΣΕ"

Ε αμα ειναι να κανουμε και τη Ρωσία σα την Καλιφόρνια μπάχαλο, ας κρατήσει και 200 χρονια ο πόλεμος.

Ναι, το ίδιο λέμε

Εντάξει. Έστω ότι είμαστε στο '13, pro me too εποχή, που δεν υπάρχουν και τόσα ερεθίσματα τριγύρω για το τι είναι γυναικοκτονία κλπ. Πήγαινε στο κοριτσάκι του άλλου thread με τις μακριές και κοντές φούστες του Τσώρτσιλ και πες της αστειάκι είναι μαρή πως κάνεις έτσι. Σε 10 χρόνια που με αστειακι θα τη πει ο γκόμενος π*τανα γιατί η φούστα είναι 2εκ πάνω από το γόνατο, πάλι αστειάκι πες της ήταν, ζήλεψε μωρε. Άμα τη σκοτώσει, ε , βγάλτην ηλίθια. Μα καλά δε τον έβλεπε;

Δεν ξερω για ποιο θρεντ μιλάς. Δεν ασχολουμαι με τα παντα εδω μέσα.

Εντωμεταξυ εσυ απ οτι καταλαβα έχεις πάρει μια ατάκα απο το 2024 και έχεις ήδη σκοτωσει στη σκεψη σου την άλλη μετα απο 10 χρόνια.

Να φτιάξετε και Minority Report όπως η ταινια και η σειρά, που τους πιανουν τους δολοφονους πριν καν γεννηθούν.
Τη Κυριακή με νυφικό τη θαψανε. Μ'αυτο που τη σκότωσε, μ'αυτο εφυγε. Μη και φύγει αστεφανωτη και δεν επιτελέσει το σκοπό, τόσο βαθιά ριζωμένα τα έχουμε

Πήγαινε πες τους και πως θα τη θάψουν. Ναι. Επειδή εσενα δε σου αρεσουν τα νυφικά.

Κι αν η κοπέλα ήθελε να παντρευτεί, δε σε αφορά, αρκει να πεταξεις την ιδεολογική μπηχτή.

Όλα αυτά τώρα δλδ είναι ο μέσος όρος γυναίκας θύματος γυναικοκτονίας ή κακοποίησης και τα περιφέρεις σαν τρανό και συχνό παράδειγμα; 3 παιδιά κιόλας ο καθένας, θα λύναμε και το δημογραφικό.

Έκανε η Κυριακή, η Τοπαλουδη, η Γαρυφαλλιά, η Caroline, κοκ όλα αυτά; Κι εγώ που νόμιζα ότι απλά "χάλασε η φάση"...
Τη Μάγδα Γκαίμπελς ξέχασες που την πυροβόλησε ο σύζυγός της στο εμπόλεμο Βερολίνο το 1945.

Δε θα κλάψουμε για τη Μάγδα; Δεν ειναι γυναικοκτονία αυτό;

Εγω θα κλάψω για τη Μάγδα. Είμαι φεμινιστής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εαν βιώνουμε καταπίεση για τον οποιονδήποτε λόγο, είναι επειδή τα κάναμε σκατά με τα χεράκια μας οι άντρες. Ιδίως για τις γυναίκες αλλά και για εμάς τους ίδιους.

Όλες αυτές που λες @Valder που θέλουν τον τάδε, τον ράνε κτλπ. είναι επειδή το δικό μας φύλο της γαλούχησε με λάθος κριτήρια, τα οποία ενστερνιστήκαμε εμείς πρώτα και μετά εκείνες. Ακόμα και αυτές οι ψευτροφεμινίστριες που λες, είναι λογικό να υπάρχουν. Γιατί όσο και να είναι συνειδητοποιημένες παραπάνω απο άλλες, εξακολουθούν να έχουν επιρροές απο άντρες. Είναι σαν να έχεις μεγαλώσει σε ένα προβληματικό περιβάλλον φαντάσου. Ναι η θεραπεία θα βοηθήσει, αλλά κάποια στοιχεία πλέον είναι ενσωματωμένα μέσα σου.

Σίγουρα υπάρχουν και εκείνες που δράττουν την ευκαιρία απο όλο αυτό για να επωφεληθούν προσωπικά. Οι χειριστικές γυναίκες δηλαδή. Αλλά η κακόβουλη δράση τους δεν αναιρεί τα υφιστάμενα κοινωνικά προβλήματα και τον αγώνα άλλων γυναικών για πραγματική ισότητα.

Ομοίως η κοινωνική δράση των γυναικών δεν αναιρεί ούτε εμποδίζει τους άντρες να μιλήσουν για το τι τους καταπιέζει. Το οτι αυτό δεν συμβαίνει δεν νομίζω να έχει να κάνει με το τι κάνουν οι γυναίκες, αλλά με το τι δεν κάνουμε εμείς.
Μέχρι να βρεθει μια φεμινίστρια να σου πει ότι όλη αυτη η υπερπροσπάθεια που κάνεις, είναι ουσιαστικά το οτι στρέφεις ουσιαστικά όλη την ευθυνη πάνω στους άντρες, άρα ότι οι άντρες έχουν τόση δυναμική να τις διαστρεψουν προς το χειρότερο τις γυναίκες, άρα οτι απο μονες τους ειναι αδύναμες.

Θέλω πραγματικά μια φεμινιστρια να στο στειλει μπουμερανγκ όλο αυτό πίσω για να δεις πόσο σαθρό είναι το επιχείρημά σου.

Καμια μιλφάρα μπορεί να ειναι into all this submissive stuff. Όταν μιλας με μενα, δε θα μου λες μαλακίες ότι για όλα φταινε οι άντρες.

Εγω ξέρω οτι οι αντρες φταινε για τα λάθη τους και οι γυναικες φταινε για τα δικά τους λάθη. Ίσοι στα δικαιώματα, ίσοι και στα λάθη.

Τελεία και παύλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,206 μηνύματα.
Πότε θα σταματήσουμε να κρίνουμε τους ανθρώπους και τις συμπεριφορές τους ανάλογα με το φύλο, τη φυλή, την ηλικία, το ύψος, την εκπαίδευση, το βάρος, την εργασία, τα πλούτη κλπ κλπ και θα αρχίσουμε να τους κρίνουμε για τη συμπεριφορά τους;

Και ο Βαλ και η Ισόλντε έχουν δίκια και άδικα γιατί ο καθένας φέρνει παραδείγματα από στερεότυπα που υπάρχουν και από ιστορίες που είναι εξαιρέσεις. Μόνο που στην ψυχολογία και στην ανθρώπινη ύπαρξη δεν χρειάζονται κανόνες. Απλά είμαστε άνθρωποι κι ώς τέτοιοι πρέπει να πορευόμαστε στη ζωή. Ως ίσοι κυρίως. Ανθρωπισμός 1.0.
Αυτα δε γινονται. Ο κοσμος λειτουργει με βαση τη συγκρουση συμφεροντων. Αυτα ειναι τοσο ουτοπικα οσο και η αταξικη κοινωνια των κομμουνιστων
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Μέχρι να βρεθει μια φεμινίστρια να σου πει ότι όλη αυτη η υπερπροσπάθεια που κάνεις, είναι ουσιαστικά το οτι στρέφεις ουσιαστικά όλη την ευθυνη πάνω στους άντρες, άρα ότι οι άντρες έχουν τόση δυναμική να τις διαστρεψουν προς το χειρότερο τις γυναίκες, άρα οτι απο μονες τους ειναι αδύναμες.

Θέλω πραγματικά μια φεμινιστρια να στο στειλει μπουμερανγκ όλο αυτό πίσω για να δεις πόσο σαθρό είναι το επιχείρημά σου.

Καμια μιλφάρα μπορεί να ειναι into all this submissive stuff. Όταν μιλας με μενα, δε θα μου λες μαλακίες ότι για όλα φταινε οι άντρες.

Εγω ξέρω οτι οι αντρες φταινε για τα λάθη τους και οι γυναικες φταινε για τα δικά τους λάθη. Ίσοι στα δικαιώματα, ίσοι και στα λάθη.

Τελεία και παύλα.
Δεν διαφωνώ με την ισότητα στα λάθη και στα δικαιώματα αλλά υπάρχει μια σημαντική ασυμμετρία εδώ.
Δεδομένου οτι για αιώνες οι άντρες ψήφιζαν, σπούδαζαν, διοικούσαν, πολεμούσαν, έλεγχαν γη και περιουσία, είναι νομίζω λίγο αστείο να λέμε οτι σαν φύλο δεν φέρουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την παρούσα κατάσταση.

Οι γυναίκες στην ουσία πλην του μισού αυτού του αιώνα δεν "υπήρχαν" καν για την υπόλοιπη ιστορία. Εκτός πολύ μεμονωμένων και ιδιαίτερων περιπτώσεων. Άρα πως γίνεται να έχουν ίση ευθύνη και λάθη για το πως λειτουργεί το σύστημα σήμερα όταν το 99.9% του χρόνου το σύστημα διαμορφωνόταν απο άντρες ;

Και άσε τις γυναίκες εκτός εαν θες. Δεν είναι οι μόνες που έχουν υποφέρει απο τις πολιτικές αυτές. Είναι πολλές άλλες κοινωνικές ομάδες που περιλαμβάνουν και άνδρες, όπως άνθρωποι με αναπηρίες, άνθρωποι με σωματικές ασθένειες, έγχρωμοι, ομοφυλόφιλοι, άνθρωποι με ψυχικά προβλήματα κτλπ. Πρόσθεσε σε αυτά και εγκληματικότητα, δολοφονίες και πολέμους που κατά κύριο λόγο πραγματοποιούνται απο άντρες.

Δεν διαφωνώ μαζί σου ξαναλέω οτι υπάρχουν πάρα πολλές που δεν θέλουν ισότητα αλλά βρίσκουν αφορμή απο το τζέρτζελο να αντικαταστήσουν το παρών χαλασμένο σύστημα με ένα άλλο που θα ευνοεί τις ίδιες ως γυναίκες, απλώς επειδή θα είναι γυναίκες. Αλλά δεν καταλαβαίνω πως η ύπαρξη αυτών των γυναικών πρέπει να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν πολλές άλλες που βιώνουν διακρίσεις και απλώς ζητάνε ισότητα, χωρίς να ζητάνε τίποτα λιγότερο αλλά και τίποτα παραπάνω.

Ο εξωστρακισμός οποιουδήποτε φύλου μακροπρόθεσμα μόνο δεινά μπορεί να φέρει.
Αυτό πρέπει να το βάλουν στο μυαλό τους όλοι σιγά σιγά, ανεξαρτήτως φύλου. Η ρίξη δεν είναι επιλογή γιατί άντρας χωρίς γυναίκα δεν υφίσταται. Όπως και γυναίκα χωρίς άντρα δεν υφίσταται. Το λέει η φύση, το λέει η καθημερινότητα. Οπότε η μόνη πραγματική επιλογή είναι μια ανοικοδόμηση των σχέσεων σε πιο σωστές βάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.
Θα τους λεει ο Τραμπ "θέλω να σταματησω τον πόλεμο στην Ουκρανία να μη σκοτωνονται χιλιαδες παιδια και άμαχοι εκατέρωθεν"

κι εσείς θα φωνάζετε "ναι αλλα η Ρωσία απαγόρευσε τους ΛΓΒΤΚΙΟΥΚΙΟΥΠΛΑΣ HDTV1080p ΚΑΙ 4Κ ΝΤΙΤΣΙΤΑΛ, ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΩΣΙΑ ΠΧΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΜΑΛΩΣΕ"
Ο,τι επιχείρημα και αν προβάλλεις οταν γράφεις αυτό χάνεις κάθε credibility.
Είναι ο,τι πιο biased και απο τις πιο διαστρεβλωμένες οπτικές έχω διαβάσει εδώ μέσα.
Πραγματικά πάρα πολύ άστοχο από όλες τις πλευρές καθώς παρουσιάζει τον έναν ως ανθρωπιστή ενώ έχει πει κατα συρροή απίστευτα σεξιστικά και μισάνθρωπα σχόλια και τους άλλους ως ντελούλου που δεν έχουν ιδέα για την πραγματικότητα και προωθούν μια συγκεκριμένη ατζέντα με παρωπίδες.

Άστοχο, επιτηδευμένα biased και κάκιστο.
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Έχεις αρχίσει να χάνεις την ψυχραιμία σου ή είναι ιδέα μου;

Ξεκίνησες να μου λες οτι υπεραπλουστευω ενα πρόβλημα γιατί δεν το βιώνω ο ίδιος.


Σου μιλάω για διαφορετική ερμηνεία των αποτελεσμάτων του φεμινισμού και παρενέργειές του σε άλλες διακρίσεις και μου κάνεις πλακίτσα ερώτηση με smiley γλωσσίτσας ειρωνική εξυπνάδα εαν βιώνω διακρίσεις ως γυναίκα.

Σου λεω κοινώς και χύμα οτι αδιαφορείς για άλλες διακρίσεις-παρενέργειες του φεμινισμού και κοιτάς μόνο τις γυναίκες.

Και συ μου λες "μα για τις διακρίσεις εναντίον των γυναικών μιλάμε".

Όχι αγάπη μου γλυκιά, δεν μιλάμε για τις γυναίκες. Εσυ θες να μιλάς για τις γυναίκες. Εγω σταθερά εδω και πόσα πόστ σου μιλάω για τον φεμινισμό. Μείνε στο θέμα και μην προσπαθεις να με παρασύρεις.


Ναι αλλα διογκώνονται μέσω του φεμινισμού.

Για να μπεις εσυ, στην πολυεθνική, με quota 50% με το ζόρι για να ικανοποιηθει η μαμά Μπλάκροκ και να μην αποσυρει τις μετοχές της από την ΤΑΔΕ πολυεθνική, σε εναν κλάδο που φέτος πχ αποφοίτησαν 7 αντρες και 3 γυναικες, σημαίνει ότι πολλοί άντρες που ήσαν ικανοί, θα πρέπει να μείνουν στην απέξω και έτσι θα προσληφθουν οι 3 άντρες (οι μισοι) αλλά και οι 3 γυναικες (όλες).

Για να μπεις εσυ στην πολυεθνική, έχουμε μείνει απέξω άλλες κοινωνικες ομάδες, που δεν έχουμε τόσο δυνατό λόμπι από πίσω, καθώς εσείς κάνετε όλο το θόρυβο, και μόλις πας σε 10-100-1000 συνεντευξεις, η κότα που νιώθει entitled, γιατι περι κότας πρόκειται και όχι γυναίκας, σε ειρωνευεται, έχοντας εξασφαλίσει ότι θα βιοπορίζεται απλά και μόνο επειδή έχει μήτρα.



Και γιατί δεν το διορθώσατε πρώτο πρώτο ξαναρωτάω;



Ότι δικαιωμα είχα ποτε στη ζωή μου, νομοθετηθηκε από το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου και ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ από τη ΝΔ του Κυριάκου Μητσοτάκη.

Πήγαινε τώρα ψήφισε την άλλη να σε εκπροσωπήσει, γιατι ξέρει πολύ καλά τα δικαιώματά σου σα γυναίκα. Το να σκηνοθετείς τσόντες και να κανεις μπάφους ειναι μεγάλο δικαίωμα για τη γυναίκα. 30 χιλιαρικα το χρόνο ο μισθος του Ευρωβουλευτη.

Κατα τ αλλα οι αντρες σε καταπιέζουν. Οτι εισαι αναγκασμενη να ακους μαλακίες από γυναίκες που δηθεν αγωνίζονται για σένα αυτό δε σε πειράζει. Γυναικα θα άρχει. Μητρι-αρχία. Δε σε χαλάει η Μητριαρχία, σε χαλάει η Πατριαρχία.


Σου είπα, δεν πειράζει, θα στείλουμε θηλυκες βουλετριες στην Ευρωβουλή, αγωνίστριες cis θηλυκότητες που έχουν γυρισει την τσόντα με το κιλό και θα τον αντιμετωπίσουν τον Τραμπ.

Θα τους λεει ο Τραμπ "θέλω να σταματησω τον πόλεμο στην Ουκρανία να μη σκοτωνονται χιλιαδες παιδια και άμαχοι εκατέρωθεν"

κι εσείς θα φωνάζετε "ναι αλλα η Ρωσία απαγόρευσε τους ΛΓΒΤΚΙΟΥΚΙΟΥΠΛΑΣ HDTV1080p ΚΑΙ 4Κ ΝΤΙΤΣΙΤΑΛ, ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΩΣΙΑ ΠΧΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΜΑΛΩΣΕ"

Ε αμα ειναι να κανουμε και τη Ρωσία σα την Καλιφόρνια μπάχαλο, ας κρατήσει και 200 χρονια ο πόλεμος.



Δεν ξερω για ποιο θρεντ μιλάς. Δεν ασχολουμαι με τα παντα εδω μέσα.

Εντωμεταξυ εσυ απ οτι καταλαβα έχεις πάρει μια ατάκα απο το 2024 και έχεις ήδη σκοτωσει στη σκεψη σου την άλλη μετα απο 10 χρόνια.

Να φτιάξετε και Minority Report όπως η ταινια και η σειρά, που τους πιανουν τους δολοφονους πριν καν γεννηθούν.


Πήγαινε πες τους και πως θα τη θάψουν. Ναι. Επειδή εσενα δε σου αρεσουν τα νυφικά.

Κι αν η κοπέλα ήθελε να παντρευτεί, δε σε αφορά, αρκει να πεταξεις την ιδεολογική μπηχτή.


Τη Μάγδα Γκαίμπελς ξέχασες που την πυροβόλησε ο σύζυγός της στο εμπόλεμο Βερολίνο το 1945.

Δε θα κλάψουμε για τη Μάγδα; Δεν ειναι γυναικοκτονία αυτό;

Εγω θα κλάψω για τη Μάγδα. Είμαι φεμινιστής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μέχρι να βρεθει μια φεμινίστρια να σου πει ότι όλη αυτη η υπερπροσπάθεια που κάνεις, είναι ουσιαστικά το οτι στρέφεις ουσιαστικά όλη την ευθυνη πάνω στους άντρες, άρα ότι οι άντρες έχουν τόση δυναμική να τις διαστρεψουν προς το χειρότερο τις γυναίκες, άρα οτι απο μονες τους ειναι αδύναμες.

Θέλω πραγματικά μια φεμινιστρια να στο στειλει μπουμερανγκ όλο αυτό πίσω για να δεις πόσο σαθρό είναι το επιχείρημά σου.

Καμια μιλφάρα μπορεί να ειναι into all this submissive stuff. Όταν μιλας με μενα, δε θα μου λες μαλακίες ότι για όλα φταινε οι άντρες.

Εγω ξέρω οτι οι αντρες φταινε για τα λάθη τους και οι γυναικες φταινε για τα δικά τους λάθη. Ίσοι στα δικαιώματα, ίσοι και στα λάθη.

Τελεία και παύλα.
Τρικυμία εν κρανιω.. Βαλ, δε μου μιλάς για διαφορετική ερμηνεία των αποτελεσμάτων του φεμινισμου, για την πατριαρχία μου μιλας. Για δικές σου προβολές και ερμηνείες, άσχετες με το θέμα. Στο ξαναεγραψα, ο φεμινισμός μια χαρά αναγνωρίζει και πώς επηρεάζονται και πως αδικουνται οι άντρες. Δε ρίχνει ευθύνες στους μεν και απαλλάσσει τους δε, και τα 2 φύλα έχουν εσωτερικεύσει αντιλήψεις και τα 2 φύλα πρέπει να κάνουν δουλειά να τις ξεριζώσουν.
Αυτό το πράγμα με τις ποσοστώσεις των γυναικών, των LGBT και λοιπά στην πολιτική ποτέ δεν το κατάλαβα. Μακάρι από εδώ και εμπρός να βγαίνουν μόνο γυναίκες και lgbt στην Βουλή και όταν θα δείτε πως τα ίδια θα συμβαίνουν να δω που θα τα ρίχνετε.
Ακριβώς το ίδιο λέμε Γιάννη. Είτε με γυναίκες, είτε με lgbtq, είτε με αναπηρίες, αύριο πάλι Δευτέρα θα είναι, δε θα έρθει η Αποκάλυψη. Το θέμα είναι ότι υπάρχει barrier που δε τις αφήνει να εισχωρήσουν και αυτό ουσιαστικά σπάνε οι ποσοστώσεις. Προσπερνάει τα bias που λειτουργούν εναντίον τους. Λογική fake it till you make it.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο λέμε Γιάννη. Είτε με γυναίκες, είτε με lgbtq, είτε με αναπηρίες, αύριο πάλι Δευτέρα θα είναι, δε θα έρθει η Αποκάλυψη. Το θέμα είναι ότι υπάρχει barrier που δε τις αφήνει να εισχωρήσουν και αυτό ουσιαστικά σπάνε οι ποσοστώσεις. Προσπερνάει τα bias που λειτουργούν εναντίον τους. Λογική fake it till you make it.
Κανενα barrier δεν υπαρχει στο δυτικο κοσμο. 2024 εχουμε οχι 1970.Ακυρο επιχειρημα μιας αλλης εποχης.
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,906 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top