Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,206 μηνύματα.
Υπάρχουν τρωτά σημεία σε αυτό βέβαια μιας που ο άνδρας χάνονταν στον πόλεμο μεν αλλά αν το μέτωπο κατέρρεε τα γυναικόπαιδα ένοιωθαν στο πετσί τους το μένος των κατακτητών καθώς στην αντίληψη του ξένου ανδρός-κατακτητή το να βιάσει τις γυναίκες είναι ένδειξη ανωτερότητας και ταπείνωσης του ημεδαπού ανδρός ενώ η γονιμοποίησις της δε (είτε μέσω βιασμού είτε αναγκαστικής παντρειάς) ήταν βιολογική εξαφάνιση/ταπείνωση. Κανόνες που ισχύουν έως σήμερα.
Το point ειναι οτι ο αντρας χρησιμοποιουταν για τη προστασια της κοινοτοτητας και των γυναικων φυσικα ως μερος αυτης. Τις δυσμενεις συνεπειες της ηττας των αντρων της επωμιζονταν και οι γυναικες
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,932 μηνύματα.
Ε πως δεν ευνοησε να τα λεμε ολα. Ο ανδρας σκοτωνοταν σε πολεμο και η γυναικα στο σπιτι. Ο ανδρας στη δουλεια η γυναικα στο σπιτι. Απο την αλλη καταπιεσε κιολας γιατι ο αντρας αν ηθελε αυθαιρετουσε, δεν υπηρχαν προοπτικες εκπαιδευσης κλπ κλπ.Προονοουσε καπως ο αρχαιος νομοθετης βεβαια αλλα καμια σχεση με σημερα. Καθε συστημα εχει θετικα και αρνητικα. Η πατριαρχι ηταν επιβεβλημενη σε εναν κοσμο χωρις τεχνολογια, με διαρκεις πολεμικες συγκρουσεις και κατα βαση χειρωνακτικες εργασιες. Με το περασμα του χρονου, την μετατοπιση στον τομεα των υπηρεσιων, την κυριαρχια της επιστημης σε βαρος της θρησκειας κλπ κλπ ειναι λογικο να καταρρευσει γτ πλεον δεν επιτελει καποιον ιδιατερο σκοπο. Η καταρρευση ειναι σταδικαη γτ κατι τοσο εδραιωμενο στο ρου της ιστοριας δε πεφτει απο τη μια μερα στην αλλη.
Ε κάτσε ρε Ζούκοφ, είπαμε. Γυναίκα είμαι, άμα πω την πατριαρχία καλή θα με πάρουν με τις πέτρες.

Εκτός αυτού, πολλές αλήθειες λες, παρακαλώ πολύ να φύγεις από το θρεντ γιατί μας εκθέτεις
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,206 μηνύματα.
Ε κάτσε ρε Ζούκοφ, είπαμε. Γυναίκα είμαι, άμα πω την πατριαρχία καλή θα με πάρουν με τις πέτρες.
Μα εγω δεν την ειπα καλη, αυτο ηταν ρητορικο τεχνασμα της Αμαρελια λες και ειμαστε στη Βουλη για το ποιος θα κερδισει τις εντυπωσεις. Εγων την χαρακτηρισα ως ενα εκ των πιο προσηκοντων συστηματων απο τεχνικης αποψεως για τον προβιομηχανικο κοσμο χωρις να προδωσω αλλες αξιολογικες κρισεις
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,932 μηνύματα.
Μα εγω δεν την ειπα καλη, αυτο ηταν ρητορικο τεχνασμα της Αμαρελια λες και ειμαστε στη Βουλη για το ποιος θα κερδισει τις εντυπωσεις. Εγων την χαρακτηρισα ως ενα εκ των πιο προσηκοντων συστηματων απο τεχνικης αποψεως για τον προβιομηχανικο κοσμο χωρις να προδωσω αλλες αξιολογικες κρισεις
Βρε εσύ σωστά τα λες και με αυτή τη διευκρίνηση όντως αλλάζεις πολύ το νόημα της πατριαρχίας απ' ό,τι την είχα στο νου μου, αλλά τι να κάνω που δε με παίρνει να συμφωνήσω ξεκάθαρα.

Είναι αυτό που είπες πιο πάνω. Κάθε σύστημα έχει τα καλά του, έχει και τα κακά του.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,502 μηνύματα.
γιατί μας εκθέτεις
δεν ξέρω γιατί νιώθεις πως σε εκθέτει αλλά καλό θα ήταν να μην αναφέρεσαι σε αυτό α πληθυντικό καθώς δεν είμαστε όλοι το ίδιο.
Προσωπικά δεν έχω ευνοηθεί πουθενά απο τίποτα, δουλεύω σαν το σκυλί απο μικρή και έχουν γαμηθεί τα μυαλά μου να είμαι on track στην δουλειά μου όπου είναι ένας κατ’εξοχήν ανδροκρατούμενος χώρος.
Το ίδιο και στην σχολή.
Δεν με ευνόησε κανένα κίνημα, καμιά εσωτερική προτροπή από εταιρείες, τίποτα.
Και δεν είμαι η μόνη.
Επομένως έχω ένα ιστορικό απο πολλές δυσκολίες και σκληρή δουλειά πολλές φορές 7/7 για να στηρίξω τις θέσεις μου χωρίς να χω καμιά ανάγκη να επικαλεστώ ρητορικά τεχνάσματα.
Επομένως αν σε εκφράζει κάτι, καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς και την κατάλληλη γραμματική για αυτό.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,206 μηνύματα.
δεν ξέρω γιατί νιώθεις πως σε εκθέτει αλλά καλό θα ήταν να μην αναφέρεσαι σε αυτό α πληθυντικό καθώς δεν είμαστε όλοι το ίδιο.
Προσωπικά δεν έχω ευνοηθεί πουθενά απο τίποτα, δουλεύω σαν το σκυλί απο μικρή και έχουν γαμηθεί τα μυαλά μου να είμαι on track στην δουλειά μου όπου είναι ένας κατ’εξοχήν ανδροκρατούμενος χώρος.
Το ίδιο και στην σχολή.
Δεν με ευνόησε κανένα κίνημα, καμιά εσωτερική προτροπή από εταιρείες, τίποτα.
Και δεν είμαι η μόνη.
Επομένως έχω ένα ιστορικό απο πολλές δυσκολίες και σκληρή δουλειά πολλές φορές 7/7 για να στηρίξω τις θέσεις μου χωρίς να χω καμιά ανάγκη να επικαλεστώ ρητορικά τεχνάσματα.
Επομένως αν σε εκφράζει κάτι, καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς και την κατάλληλη γραμματική για αυτό.
Σε μακροσκοπικο επιπεδο μιλαμε, το τι εκανε ο καθενας ειναι αδιαφορο. Η δε διαστρεβλωση οτι ειπωθηκε καπου οτι οι αντρες ειναι οι μονιμα ριγμενοι και οι γυναικες κακως αγωνιζονται επειδη ειναι οι προνομιουχες, ειναι αυτο ακριβως, φθηνο γλωσσικο τεχνασμα και δεν εχει καμια σχεση με το αν δουλευε καποιος 24/7
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,502 μηνύματα.
Σε μακροσκοπικο επιπεδο μιλαμε, το τι εκανε ο καθενας ειναι αδιαφορο. Η δε διαστρεβλωση οτι ειπωθηκε καπου οτι οι αντρες ειναι οι μονιμα ριγμενοι και οι γυναικες κακως αγωνιζονται επειδη ειναι οι προνομιουχες, ειναι αυτο ακριβως, φθηνο γλωσσικο τεχνασμα και δεν εχει καμια σχεση με το αν δουλευε καποιος 24/7
Κοίταξε, είμαι η τελευταία που με νοιάζουν τα στρατόπεδα, δεν δίνω δεκάρα για αυτά σε κανένα επίπεδο. Κι αν παρακολουθήσεις τι έγραφα πιο πάνω όταν έκανα συζήτηση με τον Βάλντερ θα καταλάβεις πως με νοιάζει να αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους για αυτό που είναι. Αυτό που έγραψες έδινε μονόπλευρα μια εικόνα που αγνοούσε πολλές πτυχές του προβλήματος μια εκ των οποίων παρέθεσε ο Γιάννης.
Πατώντας πάνω σε αυτό το τράβηξα γράφοντας κάτι που αφενός δεν πιστεύω αφετέρου μπορεί όντως να υπάρχουν ορισμένοι εδώ που το πιστεύουν και τους εκφράζει.
Κάποιος θα έλεγε πως ανήκει σε αυτό το φάσμα η σκέψη σου καθώς έσπευσες να σχολιάσεις «έτσι ακριβώς είναι».
Κάποιος ίσως με φθηνή επιχειρηματολογία.
Εγώ παρά ταύτα θα επιλέξω να πιστέψω πως τρόλαρες αν και πλέον είναι λεπτές οι γραμμές μεταξύ του πότε μιλάς σοβαρά και πότε οχι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,662 μηνύματα.
Δείξε μου βρε Zukov τους ψηφοφόρους που τις στηρίζουν.

Μελλοντικά με τέτοιο δημογραφικό ίσως δεις και ευνοϊκότερες συνθήκες. Έτσι προστατεύεται η μητρότητα και ας μη μας αρέσει. Για πόνους εμμήνου ρύσεως βλέπεις κάτι;

Να σε ρωτήσω κάτι μιας και μιλάμε για απόλυτη ισότητα στα πάντα. Όταν λες απόλυτη ισότητα εννοείς να πηγαίνουν οι γυναίκες στρατό, να δουλεύουν στην οικοδομή, να πηγαίνουν και εκείνες στον πόλεμο αν χρειαστεί, να είναι οδηγοί σε φορτηγά κτλ. Εκεί θέλεις την ισότητα η δεν σε βολεύει;;

Disclaimer για να μην αρχίσουν οι επιθέσεις ότι τάχα είμαι ρατσιστής, μισογύνης και όλα αυτά που λαμβάνουν χώρα σε κάθε thread ξεκαθαρίζω ότι είμαι υπέρ της ισότητας των δυο φύλων καθώς αυτό είναι και το φυσιολογικό για μια Δημοκρατική κοινωνία. Απλά έχω βαρεθεί τις υστερίες του τύπου ότι οι άντρες είμαστε παντού ευνοημένοι και ότι οι γυναίκες καταπιέζονται από την πατριαρχία. Στις περισσότερες δυτικές χώρες η ισότητα των φύλων έχει σχεδόν επιτευχθεί στο 100%, τώρα αν μιλάμε για Ανατολικές χώρες εκεί δυστυχώς τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,768 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι μιας και μιλάμε για απόλυτη ισότητα στα πάντα. Όταν λες απόλυτη ισότητα εννοείς να πηγαίνουν οι γυναίκες στρατό, να δουλεύουν στην οικοδομή, να πηγαίνουν και εκείνες στον πόλεμο αν χρειαστεί, να είναι οδηγοί σε φορτηγά κτλ. Εκεί θέλεις την ισότητα η δεν σε βολεύει;;
Σε στρατό και πόλεμο δε χρειάζεται να πηγαίνουν οι γυναίκες. Τις μαλακίες που κάνουν οι άντρες δε χρειάζεται να τις κάνουν και οι γυναίκες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,662 μηνύματα.
Σε στρατό και πόλεμο δε χρειάζεται να πηγαίνουν οι γυναίκες. Τις μαλακίες που κάνουν οι άντρες δε χρειάζεται να τις κάνουν και οι γυναίκες.

Ναι στον ουτοπικό κόσμο της αναρχίας / κομμουνισμού όπου ταχα δεν θα γίνονται πόλεμοι δεν θα χρειάζεται κανείς μας να πηγαίνει στρατό. Επειδή όμως ζούμε στον πραγματικό κόσμο και όχι σε ουτοπίες ρωτάω την κοπέλα αν η ισότητα που αναφέρει περιλαμβάνει την συμμετοχή των γυναικών στις στρατιωτικές υποχρεώσεις η αν εκεί η ισότητα πάει περίπατο.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,206 μηνύματα.
Κοίταξε, είμαι η τελευταία που με νοιάζουν τα στρατόπεδα, δεν δίνω δεκάρα για αυτά σε κανένα επίπεδο. Κι αν παρακολουθήσεις τι έγραφα πιο πάνω όταν έκανα συζήτηση με τον Βάλντερ θα καταλάβεις πως με νοιάζει να αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους για αυτό που είναι. Αυτό που έγραψες έδινε μονόπλευρα μια εικόνα που αγνοούσε πολλές πτυχές του προβλήματος μια εκ των οποίων παρέθεσε ο Γιάννης.
Πατώντας πάνω σε αυτό το τράβηξα γράφοντας κάτι που αφενός δεν πιστεύω αφετέρου μπορεί όντως να υπάρχουν ορισμένοι εδώ που το πιστεύουν και τους εκφράζει.
Κάποιος θα έλεγε πως ανήκει σε αυτό το φάσμα η σκέψη σου καθώς έσπευσες να σχολιάσεις «έτσι ακριβώς είναι».
Κάποιος ίσως με φθηνή επιχειρηματολογία.
Εγώ παρά ταύτα θα επιλέξω να πιστέψω πως τρόλαρες αν και πλέον είναι λεπτές οι γραμμές μεταξύ του πότε μιλάς σοβαρά και πότε οχι.
Ναι τεσπα απλα ηθελα να πω οτι η μακροημερευση της πατριαρχιας ως συστημα δειχνει οτι εξυπηρετουσε ορισμενες αναγκες καταπιεζοντας τις γυναικες αλλα και σε ενα βαθμο τους αντρες και δινοντας εκατερωθεν καποια οφελη. Σημερα εξακολουθουν να υπαρχουν δομικες ανισοτητες εις βαρος των γυναικων, υπαρχουν στοιχεια περιορισμου τους, καποια οφελη, οι αντρες με τη σειρα τους απολαμβανουν οφελη αλλοτε επωμιζονται καποιες εξτρα υποχρεωσεις.Μιλαω παντα συλλογικα. Εν ολιγοις καλα κανουν και παλευουν οι γυναικες, καλα κανουν και λενε οτι λενε οι αντρες, ετσι ηταν παντα ο κοσμος μεσα στην αντιπαραθεση

Το επιχειρημα οτι η πατριαρχια καταπιεζει και τους αντρες εχει λογικη, αλλα δε πολυ πειθει κοσμο γιατι ας πουμε θα αντιταξει πχ στο ζητημα της στρατευσης η πατριαρχια επιβαλλει την υποχρεωση ή η πολεμοχαρη φυση του κοσμου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,088 μηνύματα.
Μα ποια συστημικα εμποδια. Μεχρι και αδεια μητροτητας στη πλατη του εργοδοτη δινουν. Και τοσους μηνες ενας εργαζομενος μειον και δε μπορεις να τον απολυσεις. Ολα αυτα με τις ευλογιες του κρατους και βαρια προστιμα ως συνεπεια. Που ειναι τα συστημικα εμποδια; Εγω βλεπω ευρυ πλεγμα προστασιας και κινητρων.

Ας μη μιλησουμε για ποσοστωσεις, επιδοτησεις, επιδοματα τεκνου κλπ. Οτι δομικο εμποδιο δυσχεραινει τη γυναικα να δουλεψει, επμεβαινει το κρατος ρυθμιστικα και το αιρει. Δε γινεται να μιλαμε για συστημικες διακρισεις πλεον

η μητρότητα είναι ένα θέμα που αφορά όλη την κοινωνία και όχι μόνο τις γυναίκες. καλώς δίνονται κάποια προνόμια στις γυναίκες που περιμένουν ή έχουν παιδιά. (κάποια από τα οποία δίνονται και σε άντρες, π.χ. άδεια πατρότητας.)
 

KleinosBrekias

Νεοφερμένος

Ο Μητσαρας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ο 21ος αιωνας το κυριαρχο χαρακτηριστικο που θα αφησει ειναι η ανοησια . Στοιχηματιζω τη ζωη μου . Προτου μπω σε αυτο τον φαυλο κυκλο πρεπει να ρωτησω τον ανθρωπο που με εδωσε αυτο το δωρο . Ειναι ανθρωπινως αδυνατο να τη ρωτησω . Οποτε δε στοιχηματιζω . Θα ειναι ανοητο εκ μερους μου .
Κατα τη διαρκεια της ζωης μας νοσουμε απο ιδεολογικες διαταραχες . Και οι πριν απο εμας και οι πριν απο αυτους . Και οι μετα απο εμας και οι μετα απο αυτους . Τουτη η παθογενεια δεν ειναι κληρονομικη . Γιατι οτι συνεβη κατα το παρελθον για καλο ή για κακο πρεπει να λειτουργει ως δεξαμενη διδαχης . Και προβληματιζομαι καθημερινα για την επιλογη μου να ανατρεχω πισω στα γεγονοτα ωστε να καθαγιασω το σπορο της αμφιβολιας που εγω αγορασα .
Οι επαναστασεις φερνουν αιμα . Γεγονος . Οι πολεμοι φερνουν αιμα . Γεγονος . Μετραμε τις απωλειες αλλα ποτε το αιμα . Τις γιορταζουμε κιολας . Για εθνικη αναταση και τριχες κατσαρες . Και τους υμνουμε οτι ηταν και γαμω τις προσωπικοτητες . Αντι να αναρωτηθουμε αν η αδικια λυνετε δια του αιματος .
Ολοι στις ζωες μας παρασυρομαστε απο ανθρωπους που γεννουν καταστασεις . Και υστερα η θυματοποιηση περνει λυτρωτικο χαρακτηρα για να τοποθετηθουμε . Ουσιαστικα το συνδρομο της Στοκχολμης επαναλαμβανεται ατερμονα . Ερωτευομαστε τον απαγωγεα ιδεων . Και ως θυματα περνουμε θεση , μυξοκλαιγοντας για τα δεινα για τα απονερα και τα καταλοιπα . Ξεχνωντας τον οποιο μηχανισμο επιβιωσης αναδυθηκε .
Στο μαγειρεμα αν ενα φαγητο ειναι ετοιμο ή αν χρειαζεται λιγη βραση ακομη ή αν χρειαζεται επιπλεον ποσοτητα συστατικων , βαζουμε στο χερι μας κουταλι ή πηρουνι και τοποθετουμε στο στομα τοσο οσο ωστε να μην καουμε και να αφησουμε τη γλωσσα να κανει τα δικα της .
Ετσι λειτουργει και η ιστορια , με την ειδοποιο διαφορα οτι το φαγητο εχει σερβιριστει . Εχει μεινει η μυρωδια του ζωμου . Και ειναι μοναδικη καθε φορα . Αλλα χωρις ζουμι δεν υπαρχει μυρωδια .
Υπαρχουν δυο πολεμοι που διεξαγονται τουτη τη στιγμη γεωγραφικα διπλα μας . Ο ενας ξεκινησε τελη Φλεβαρη του 22 και ο αλλος αρχες Οκτωμβρη 23 .
Πιστευω ακραδαντα οτι ο πρωθυπουργος της χωρας μας , σεβεται και αγαπα τη γυναικα του .
Αλλα μονο αυτην κατα οπως φαινεται . Αυτο τον καθιστα ηγετη της οικογενειας του , οχι ομως της χωρας μας . Προτου εκδηλωσει οποιασδηποτε φυσεως θεση , επρεπε να διεξαγει δημοψηφισματα απευθυνομενος σε ολες τις γυναικες και ανδρες της χωρας μας ρωτωντας πρωτα τις γυναικες
<< ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ειμαι ετοιμος να στειλω πολεμικο εξοπλισμο υπερ μιας χωρας . 100 % καποια μανα ή γυναικα που δεν ξερεις και δεν θα γνωρισεις ποτε , δεν θα ξαναδει το γιο της η τον αδερφο της ποτε ξανα . Δεν εχω το δικαιωμα να σε παραμερισω . Να το πραξω εις το ονομα σου ΝΑΙ ή ΟΧΙ ? >> .
<< ΕΛΛΗΝ ΑΝΤΡΑ , ειμαι ετοιμος να στειλω πολεμικο εξοπλισμο υπερ μιας χωρας . 100% θα σκοτωθει καποιος συνομιληκος σου , καποιος στη ηλικια του γιου σου ή του εγγονου σου . Με ή χωρις τη συμμετοχη μας θα υπαρξει αιματοχυσια . Θελεις αιμα στα χερια σου ΝΑΙ η ΟΧΙ ? >> .

Ο ηγετης συμβουλευεται , δε πραττει .
Δεν υπαρχει χωρος πλεον για ηγετες στον πλανητη ανοητων .
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.
Τότε εξήγησέ μας, γιατί από την είσοδο των γυναικών στην ελληνική Βουλή, η μεγαλύτερη ποσόστωση που έχει καταγράφει είναι το 23% σε μια χώρα με στατιστικά περισσότερες γυναίκες; Τι είναι αυτό που (παγκόσμια κιόλας) κάνει την πολιτική τόσο μαζικά ανδροκρατούμενη;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top