Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
  • Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του

    Ψήφοι: 34 30.4%
  • Μόνο αν μιλάμε [b]και[/b] προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)

    Ψήφοι: 35 31.3%
  • Μόνο αν έχουμε γνωριστεί [b]και[/b] από κοντά, έστω μια φορά

    Ψήφοι: 16 14.3%
  • Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 19 17.0%
  • Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 3.6%

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν νομίζω να μιλήσε κανένας για αντικατάσταση. Προσωπικά πιστεύω ότι έρχεται να συμπληρώσει την ζωή με κάτι καινούριο :)
Εδω μεσα δεν μιλησε κανεις...απο αλλου ερχοταν αυτο.:P
Το λεω γιατι πολλοι μπορουν να θεωρησουν οτι καποιος αν κανει 10 φιλιες μεσω net αυτοματα δεν εχει και προσωπικη ζωη και οτι η ζωη του εχει γινει το διαδικτυο.;)
Και για να σου λεω το παραπανω παει να πει οτι την εχω ακουσει ΚΑΙ ατυη την αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Το λεω γιατι πολλοι μπορουν να θεωρησουν οτι καποιος αν κανει 10 φιλιες μεσω net αυτοματα δεν εχει και προσωπικη ζωη και οτι η ζωη του εχει γινει το διαδικτυο.;)
Μα αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί όταν κάποιος κάνει γνωριμίες μέσω internet μερικοι νομιζουν οτι δεν εχει προσωπικοι ζωη; Δλδ ενας χρηστης ή μαλλον αναγνωστης του internet δεν μπορεί να έχει μια ζωντανή κοινωνικη ζωη; :worry: Διαφωνω ... μα το internet είναι μέρος της κοινωνικής ζωής, απλώς συγχρόνως έχει την δυνατοτητα να απομονώνει σε βαθμό ίσο με το βιβλο :) Αυτό βεβαία εξαρταται απο την χρήση που του κανει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει. Μα εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του ... για τον ψυχικό του κόσμο ... Αυτά μπορεί να στα δώσει κάποιος μέσα από το internet

συμφωνώ απόλυτα! :) αρκεί βέβαια να πέσεις σε νορμάλ άτομο κι όχι σε κανέναν ψυχάκια του ίντερνετ,γιατί δεν είναι και να'χεις και μεγάλη εμπιστοσύνη στις μέρες μας..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρξει σίγουρα. Απλώς είναι πιο εύκολο να διαλυθούν νομίζω. Δηλαδή αν δεν υπάρξει σύντομα μια συνάντηση, δεν είναι και πολύ εύκολο να συνεχιστεί. Αν δεν δεις τον άλλον δίπλα σου είναι λίγο δύσκολο να τον θεωρήσεις φίλο σου imo. Από το internet μπορείς να δεις αυτά που γράφει ή καμιά φώτο, από κοντά τον βλέπεις ολοκληρωμένα ως άνθρωπο και τον γνωρίζεις γρηγορότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από burbuja:
συμφωνώ απόλυτα! :) αρκεί βέβαια να πέσεις σε νορμάλ άτομο κι όχι σε κανέναν ψυχάκια του ίντερνετ,γιατί δεν είναι και να'χεις και μεγάλη εμπιστοσύνη στις μέρες μας..:hmm:
Υπάρχει το ίδιο περιπου ποσοστό με την πραγματική ζωή. Παράλογο και ύποπτο θα ληταν να μην υπήρχαν ψυχάκηδες. Τι είναι το ιντερνετ? Παράδεισος να υπάρχουν μόνο υπέροχοι άνθρωποι ή κόλαση να είναι όλοι τέρατα; Η ίδια μας η κοινωνία διαμορφώνει το ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Υπάρχει το ίδιο περιπου ποσοστό με την πραγματική ζωή. Παράλογο και ύποπτο θα ληταν να μην υπήρχαν ψυχάκηδες. Τι είναι το ιντερνετ? Παράδεισος να υπάρχουν μόνο υπέροχοι άνθρωποι ή κόλαση να είναι όλοι τέρατα; Η ίδια μας η κοινωνία διαμορφώνει το ιντερνετ.
Μα εννοείται Μισέλ μου ότι και στην κοινωνία μας υπάρχουν -καλώς ή κακώς- άπειρες τέτοιες περιπτώσεις..εξάλλου και το ίντερνετ από μόνο του,είναι μια μικρή κοινωνία..απλά μπορεί πολύ πιο εύκολα να κρυφτεί κάποιος πίσω από την "μάσκα" του ίντερνετ,καθώς,κακά τα ψέματα,τελείως διαφορετικό είναι να βλέπεις έναν άνθρωπο από κοντά,να τον συναναστρέφεσαι,να ζείς κοντά του και άλλο να μιλάτε μέσω μυνημάτων..όταν τον ζείς τον άλλον από κοντά,όλο και κάποια δείγματα θα υπάρχουν σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά,οπότε εκεί,το καταλαβαίνεις γρηγορότερα και την κάνεις μια ώρα αρχύτερα..! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη-κατάθεση...

Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω νετ.. είναι πιο εύκολο να βρεις άνθρωπο με κοινά ενδιαφεροντα.. Ωστόσο, όλες τις όψεις του χαρακτήρα κάποιου... θα τις γνωρίσεις ύστερα από μια πιο άμεση επαφή.. αφού περάσεις ώρες μαζί του.. συζητώντας face to face.. και περνώντας διάφορες καταστάσεις...

Επιπλέον, στην περίπτωση των εφήβων (απ'την οποία έχω περάσει πλέον πιστεύω), το Internet αποτελεί μια πλάνη... νοίωθεις πως είναι ο ιδανικός τρόπος επικοινωνίας.. και πως συναντάς τα ιδανικά άτομα! Και μιλάω εκ πείρας.. το πρώτο διάστημα χρήσης του διαδικτύου(σε ηλικία 12-13 ετών)... είχα απομονωθεί τελείως.. εγω και το pc μου!:P Ούτε καν ενδιαφερόμουν για το τι παίζει στο σπίτι.. Λάθος χρήση.. I know that πλέον.. Γενικά, σε εκείνη την ηλικία.. δεν έχεις την ορθή κριτική ικανότητα.. Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από guabi:
είχα απομονωθεί τελείως.. εγω και το pc μου!:P Ούτε καν ενδιαφερόμουν για το τι παίζει στο σπίτι..
θα μπορουσες να ειχες απομονωθει και με το βιβλιο στο ιδιο βαθμο; σημαινει οτι φταιει το βιβλιο; Φυσικα και οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από guabi:
το πρώτο διάστημα χρήσης του διαδικτύου(σε ηλικία 12-13 ετών)... είχα απομονωθεί τελείως.. εγω και το pc μου!:P Ούτε καν ενδιαφερόμουν για το τι παίζει στο σπίτι.. Λάθος χρήση.. I know that πλέον.. Γενικά, σε εκείνη την ηλικία.. δεν έχεις την ορθή κριτική ικανότητα.. Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον..
Eκ πειρας σου λεω οτι και εγω περασα τετια φαση με το pc μου, χωρις το διαδυκτιο ομως. Και αυτο που ευτεγε δεν ητανε το pc βεβαιος-βεβαιος. Στην δικη μου περιπτωση εφτεγε η κατασταση που επικρατουσε τριγιρω μου. Μου ελειπε ο πατερας μου, δεν ειχα φιλους, δεν μπορουσα να κανω τπτ αφου για να παω στο πιο κοντινο κεντρο επρεπε να περιμενο καμποσα λεπτα για το λεωφοριο και μεσα σε τετιο κρυο (-10 εως -20 βαθμους κελσιου) κατι τετιο για εμενα που εχω μεγαλωσει στην Ροδο δεν ειναι ευκολο, μου ελειπε το νησι μου, μου ελειπαν οι Ελληνες συγκενεις μου, ειχα δει μια κατασταση που ελπιζω να μην την δει κανενας απο τους συγκενης του και γενικα η κατασταση με ειχε φερει σε συμιο που ειχα καπια ψυχολογικα προβληματα. Ετσι λοιπον ξεσπουσα στο pc, ετρεχα με αμαξια με ιλιγκιωδης ταχυτιτες, σκωτονα ενα σωρο ανθρωπους και τερατα κλπ και αυτο με βοηθουσε να εκτονωθω. Επιπλεων με το να παιζω με της ωρες ξεχναγα τα προβληματα μου, ετσι ειχανε καταντιση μια λυτρωση για εμενα. Ειχα φτασει σε σημειο να συκωνομαι το πρωΐ, να τρωω πρωΐνο σκεπτομενος πως θα περασω την ταδε πιστα στο δινα παιχνιδι που ειχα κολισει, επλενα τα δοντια μου, ντυνομουν, πηγενα στο σχολειο. Εκει την ωρα του μαθηματος σκευτομουνα διαφορα σχετικα με τα παιχνιδια παντα και στα διαληματα συζιταγα παντα για παιχνιδια με τους συμμαθητες μου (δεν τους αποκαλω φιλους γιατι δεν μου σταθηκαν ποτε σαν φιλοι) και οταν γυριζα σπιτι μου πηγαινα με τζοκινγκ και ειχα βγαλει και ακριβη πορεια ωστε να γυριζω οσο το δυνατων γρηγοροτερα για να βαλω το στερεωφονικο να παιζει και να αρχισω παλι να παιζω. Κατα τις 6 ετρωγα, στις 9 εβλεπα μια σειρα τρωγοντας και τπτ και στις 9μιση με 10 επευτα για υπνο. Και ξανα το ιδιο την επομενη μερα.
Για αυτο δεν μπορεις να πεις οτι φταιει ο υπολογιστεις η τα παιχνιδια. Αν δεν ειχα τον υπολογιστη θα ειχα κολισει καπου αλλου, και ισως θα πρεπει να λεω ευτιχος γιατι αν δεν ητανε αυτος μπορει να ειχα κολισει καπου που θα μου εκανε πολυ πιο κακο.

Οποτε συμφωνω πανω-λκατω με το πρωτο που ειπες αλλα το απο κατω εχει να κανει με καθε ανθρωπο ξεχωριστα. και χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν, καπιος ο οπιος κολαει αγρια με κατι, οτι και αν ειναι αυτο κατα την γνωμη μου το κανει γιατι δεν εχει κατι αλλο κανει η/και γιατι εχει καπια προβληματα τα οπια δεν θελει να σκευτετε. Μπορει ο ιδιος να μην το εχει συνηδιτωποιησει, και εγω δεν το ειχα συνιδιτωποιησει αρχικα. Σε καπια φαση καταλαβα οτι ηθελα να γυρισω στην Ροδο και μετα απο βοηθεια καταλαβα και τα υπολιπα. Ειμουν σε φαση που δεν με ενιαζε τπτ με αποτελεσα να μην καταλαβενω τι γινειτε γυρο μου

Α και ολα αυτα γινανε απο τον Σεπτεμβριο του 2003 μεχρι τον Απριλιο του 2004. Με μια μικρη ανασα απο τελη Δεκεμβριου μεχρι Αρχες Φευρουαριου Στα 12 μου δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

guabi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Εννοείται πως παίζουν πολλοί παράγοντες.. Στη δική μου όμως περίπτωση.. ήταν καθαρά και μόνο το μικρό της ηλικίας.. που δε μου επέτρεπε το να δω οτι αυτό με "βλάπτει".. γιατί είχα κόψει κάθε επαφή.. με φίλους.. οικογένεια κλπ! Επίσης, ρόλο έπαιξε και η περιέργεια που επικρατεί σ'αυτή την ηλικία (και γενικά πιστεύω στη φύση του ανθρώπου) όταν συναντάς καινούρια πράγματα.. Τώρα πλέον μπορώ να πω πως κάνω υγιη χρήση του υπολογιστή και του ιντερνετ!

Και εννοειται πως δεν εναντιώνομαι ούτε κατά του υπολογιστή.. ούτε κατά του ιντερνετ... είναι και τα δύο από τις αγαπημένες μου ασχολίες.. όταν έχω ελεύθερο χρόνο.. και όταν πρώτα έχω ολοκληρωθεί στις προσωπικές μου σχέσεις.. Εναντιώνομαι στην κακή χρήση αυτών των δύο.. την οποία εφάρμοσα και ε΄γω τον πρώτο καιρό..! That's all..

Αλλά ας μην αναπτύξουμε άλλο αυτό το θέμα... οδηγούμαστε σε "off topic" !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα μέσα απο το νετ τα οποία εκτιμώ,θέλω να μαθαίνω νέα τους και θέλω να είναι καλά.Απο κει και πέρα το να τα γνωρίσω in real life και να γίνουν απο απλά νικ άτομα με σάρκα και οστά, δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω αν θα το κάνω.Μου αρέσει να τους θεωρώ τους ηλεκτρονικούς μου φίλους, δεν θέλω να τους εντάξω στην καθημερινότητα μου θα χάσουν κάτι απο την "μαγεία" τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα μέσα απο το νετ τα οποία εκτιμώ,θέλω να μαθαίνω νέα τους και θέλω να είναι καλά.Απο κει και πέρα το να τα γνωρίσω in real life και να γίνουν απο απλά νικ άτομα με σάρκα και οστά, δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω αν θα το κάνω.Μου αρέσει να τους θεωρώ τους ηλεκτρονικούς μου φίλους, δεν θέλω να τους εντάξω στην καθημερινότητα μου θα χάσουν κάτι απο την "μαγεία" τους.:)
Μα δεν έχεις ποτέ περιέργεια πως είναι αυτά τα άτομα απο κοντά ώστε να τα συνατήσεις; Μήπως δεν φοβάσαι οτι θα "χάσουν κάτι απο τη μαγεία τους" αλλά απλά είσαι επιφυλακτική και φοβάσαι οτι θα βγει κάποιος πχ ψυχασθενής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μα δεν έχεις ποτέ περιέργεια πως είναι αυτά τα άτομα απο κοντά ώστε να τα συνατήσεις; Μήπως δεν φοβάσαι οτι θα "χάσουν κάτι απο τη μαγεία τους" αλλά απλά είσαι επιφυλακτική και φοβάσαι οτι θα βγει κάποιος πχ ψυχασθενής;

χαχαχαχαχα όχι τους ψυχασθενείς τους μυρίζομαι απο μακρυά χαχαχαχαχα
Η αλήθεια είναι πως πίσω απο την ανωνυμία μπορούν να κρύβονται πολλά απο απλές ανασφάλειες μέχρι και ψυχασθένεια.Νομίζω πως μετά απο αρκετές συζητήσεις με έναν άνθρωπο καταλαβαίνεις πανω-κατω(όχι απόλυτα γιατί όλοι είναι νορμάλ μέχρι αποδείξεως του εναντίον, αυτό συμβαίνει και In real life) τι μέρος του λόγου είναι.Οπότε ξέρεις και τι να περιμένεις.
Πραγματικά δεν έχω περιέργεια να δω πως θα είναι εμφανισιακά κάποιος.Μ αρέσει να διατηρώ την εικόνα που έχω φτιάξει στο μυαλό μου για τον καθενα.Νομίζω πως αν τον εντάξω στην πραγματικότητα μου θα απομυθοποιηθεί(με αυτά που γράφω λες να είμαι εγω ψυχασθενής τελικά;:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Η αλήθεια είναι πως πίσω απο την ανωνυμία μπορούν να κρύβονται πολλά απο απλές ανασφάλειες μέχρι και ψυχασθένεια.Νομίζω πως μετά απο αρκετές συζητήσεις με έναν άνθρωπο καταλαβαίνεις πανω-κατω(όχι απόλυτα γιατί όλοι είναι νορμάλ μέχρι αποδείξεως του εναντίον, αυτό συμβαίνει και In real life) τι μέρος του λόγου είναι.Οπότε ξέρεις και τι να περιμένεις.
..........(με αυτά που γράφω λες να είμαι εγω ψυχασθενής τελικά;:P )

Ναι, εσύ είσαι ψυχασθενής, kleftra, όσο κι η κυρία Τζάμπο, ποντικός!:P
Συμφωνώ μαζί σου πάντως για μια live συνάντηση με έναν internet-φίλο. Είναι κομματάκι ρίσκο, γιατί ναι μεν μπορεί να τον βρίσκεις υπέροχο από τα λεγόμενά του στο νετ, αλλά από την άλλη μεριά, αυτό που βγάζει κανείς γράφοντας δεν το βγάζει και μιλώντας! Μπορεί δλδ κάποιον να τον έχεις ως ιδανικό φίλο ηλεκτρονικά, αλλά γνωρίζοντάς τον, να σκεφτείς "Μα, αυτός είναι;;;;". Καλά, δε μού'χει συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά θέλω να πω, ότι ποτέ δε μπορείς να ξέρεις κάποιον 100% μέσω Internet. Πιστεύω όμως -όπως είπες κι εσύ, kleftra- ότι χοντρά-χοντρά μπορείς να διακρίνεις την ακριβή προσωπικότητά του μέσα από αυτά που λέει και το πώς τα λέει. Εγώ π.χ. κάποιους φίλους\φίλες που έχω γνωρίσει στο net τους εμπιστεύομαι 1000%. Όχι ότι μου έχουν πει τα πάντα για τον εαυτό τους, για να τους εμπιστευτώ, αλλά ο συνδιασμός όλων όσων ξέρω από τον καθένα και από δική μου διαίσθηση, μπορώ να τους εμπιστευτώ -κάτι που αυτόματα δλδ, αν το σκεφτεί κανείς λογικά, βάζει μέσα και το ρίσκο. Και ναι. Θα ήθελα πολύ να τους συναντήσω από κοντά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή προτιμάστε να αυταπατάστε οτι ο e-φίλος σας είναι όπως νομίζετε παρά να γνωρίσετε πως είναι πραγματικά;
Sorry αλλά δεν μπορώ να συμμεριστώ αυτή την άποψη.
Πάντως όλοι νομίζω στην αρχή είχαμε τέτοιες απόψεις και φοβίες. Κι εγώ πριν απο 3-4 χρόνια έτσι σκεφτόμουν. Ίσως και δικαιολογημένα μιας και στην αρχή δεν ξέρεις που να πας και πως να ξεχωρίσεις τους ανθρώπους ικανοποιητικά. Με τον καιρό (ο οποίος διαφέρει για τον καθένα) μαθαίνεις και να ξεχωρίζεις τις περίεργες περιπτώσεις ευκολότερα, και να μην φοβάσαι τόσο. Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν γνωρίσεις πρώτη φορά κάποιον e-φίλο και δεις οτι τα πράγματα δεν είναι τοσο τραγικά όσο τα φανταζόσουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δηλαδή προτιμάστε να αυταπατάστε οτι ο e-φίλος σας είναι όπως νομίζετε παρά να γνωρίσετε πως είναι πραγματικά;
Sorry αλλά δεν μπορώ να συμμεριστώ αυτή την άποψη.
Πάντως όλοι νομίζω στην αρχή είχαμε τέτοιες απόψεις και φοβίες. Κι εγώ πριν απο 3-4 χρόνια έτσι σκεφτόμουν. Ίσως και δικαιολογημένα μιας και στην αρχή δεν ξέρεις που να πας και πως να ξεχωρίσεις τους ανθρώπους ικανοποιητικά. Με τον καιρό (ο οποίος διαφέρει για τον καθένα) μαθαίνεις και να ξεχωρίζεις τις περίεργες περιπτώσεις ευκολότερα, και να μην φοβάσαι τόσο. Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν γνωρίσεις πρώτη φορά κάποιον e-φίλο και δεις οτι τα πράγματα δεν είναι τοσο τραγικά όσο τα φανταζόσουν ;)

Δεν νοιώθω ότι είναι αυταπάτη σε καμμία περίπτωση και φυσικά δεν είναι φοβία.Δεν φοβάμαι να γνωρίσω κάποιον απλά δεν επιδιώκω να τον γνωρίσω.Προτιμώ να κρατήσω την επαφή μου μέσα απο το νετ.Όταν λέω όπως τον έχω φανταστεί εννοώ εμφανισιακά απο όσα περιγράφει κι ο ίδιος.Για τον χαρακτήρα του συνήθως σχηματίζω άποψη μέσα απο τις συζητήσεις.
Μην το βλέπεις στην σφαίρα της αυταπάτης, ότι α φαντάζομαι πως είναι έτσι ή έτσι, κάτι τέτοιο δεν θα μου άρεσε ούτε εμένα.Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω πιο καλά:hmm: Εμ σου έχει τύχει ποτέ να αλληλογραφείς(παραδοσιακή αλληλογραφία όχι μειλ) με κάποιον;Ας πούμε στην εφηβεία μου που δεν γνώριζα το ίντερνετ αλληλογραφούσα με παιδια απο όλο τον κόσμο.Δεν υπήρχαν οι συνθήκες για να γνωριστούμε μεταξύ μας όμως η επι χρόνια αλληλογραφία μας μας έκανε να νοιώθουμε κοντά ο ένας στον άλλο.Κανείς δεν πρότεινε σε κανέναν να ανταλλαξουν τηλέφωνα ώστε να τα λενε πιο συχνά.Ακριβώς γιατί προτιμούσαν να περιμένουν πως και πως γράμμα.Αυτή είναι η μαγεία για την οποία σου μιλάω.
Και το νετ κάπως έτσι το βλέπω, ανθρωπους που βρίσκονται μακρυά απο μένα, έχουν την ζωή τους και τα λεμε συχνά μέσα απο τον η/υ.Αν γνωριζόμουν μαζί τους τότε θα μπορούσα να τους παρω τηλέφωνο ή να βρεθούμε οπότε ποιος ο λόγος να τα λέμε μέσω νετ;Μοιραία θα αραίωνε η επικοινωνία μας.
Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω για να καταλάβεις πως δεν πρόκειται ούτε για αυταπάτες ούτε για φοβία(τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση) απλά για επιλογή τρόπου επικοινωνίας.
Απο την άλλη είναι λογικό να μην μπορείς να πιασεις ακριβώς τι λέω, αφού η δική σου γενιά (που δεν απέχει και πολύ απο την δική μου ηλικιακά αλλά απέχει μίλια τεχνολογικά) έχει εξοικιωθεί τόσο με το νετ που είναι ο βασικός άξονας επικοινωνίας τους και γνωριμιών με νέο κόσμο, οπότε σου ακούγεται αφύσικο κάποιος να μην θέλει να γνωρίσει και λαιβ όλους όσους επικοινωνεί και υποθέτεις ότι συντρέχουν άλλοι λόγοι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Αν γνωριζόμουν μαζί τους τότε θα μπορούσα να τους παρω τηλέφωνο ή να βρεθούμε οπότε ποιος ο λόγος να τα λέμε μέσω νετ;Μοιραία θα αραίωνε η επικοινωνία μας.
Αν ζουν αλλού και απλά τύχει να έρθουν στην περιοχή σου όχι.

Αν επιτρέπεται, πόσα χρόνια χρησιμοποιείς το ιντερνετ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν ζουν αλλού και απλά τύχει να έρθουν στην περιοχή σου όχι.

Αν επιτρέπεται, πόσα χρόνια χρησιμοποιείς το ιντερνετ; :)

Επιτρέπεται βρε γιατί όχι.
Λόγω δουλειάς το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια.
Για προσωπικούς λόγους(που μάλλον αυτό ρωτάς) τα τλτ δυόμισι μόνο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Για προσωπικούς λόγους(που μάλλον αυτό ρωτάς) τα τλτ δυόμισι μόνο.:D

Έλα να μου ξαναπεις τα ίδια σε άλλα δυόμισι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Έλα να μου ξαναπεις τα ίδια σε άλλα δυόμισι ;)

Οκ.Δεν επιμένω μαλλον κατι παραπάνω θα ξέρεις.Εξάλλου όπως είδα σου πήρε χρόνο μέχρι να αρχίσεις να το κάνεις.Τέσπα αν και δεν νομίζω κάτι τέτοιο για την περίπτωση μου επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω την 4/10/08(μην κανονίσεις τίποτε άλλο it's a date:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top