Φταίνε πάντα οι γονείς;

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σόρρυ ρε Μαργαρίτα αλλά εσύ το ξεκίνησες και είπες οτι όποιος δε θέλει παιδιά το κάνει από ζήλεια και κακία, κι όταν σου απάντησε ο Ηλίας λες να μη χαρακτηρίζουμε τους άλλους;
Αυτο απαντησα ...


'"Δεν ξερω αν το κανει απο αντιδραση ,απο κακια,ζηλεια ,εμμονη ή ισως και απο ευαισθησια καποιες φορες"

Ειναι το ιδιο με αυτο που απαντησε ?Γιατι δεν σχολιαστηκε η ευαισθησία ?
Δηλαδη οτι ολοι οι αλλοι κανουν ζωαρα και ΟΛΟΙ αυτοι που εχουν παιδια ειναι καταπιεσμενοι?

Να βγουμε ολοι οι καταπιεσμενοι λοιπον στους δρομους να σκισουμε τα ιμάτια μας :cray:
Ειπα δεν υποτιμάται κατι για να αναδείξουμε το δικο μας πιστευω .. :/:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα ξαναδιαβαζωντας το μηνυμα του Ηλια μου ηρθε στο μυαλο και αλλη μια Ζωαρα οπως την αποκαλει που εχει ενα ζευγαρι αλλα παρ ολα αυτα ,αυτη την ζωαρα λοιπον την θυσιαζει ματώνοντας το σωμα της μια γυναικα και την ψυχη του ενας αντρας που ειναι διπλα της στο να αποκτησουν επιτελους ενα παιδι που αυτη την ζωαρα θα την μετατρέψει σε μια ρουτινιασμενη και καταπιεσμενη ζωη ..:no:

Πραγματικα δεν ξερω και το ξαναλεω ..Τι μπορει να κουβαλαει καποιος στο μυαλο του για να σκεφτεται ΜΟΝΟ ετσι για ολους τους υπολοιπους που δεν ειναι με το ιδιο δικο του σκεπτικο:hmm:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα, σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν πραγματικά να γίνουν γονείς και αυτοί στην πλειονότητά τους γίνονται και καλοί γονείς. Οι συγκεκριμένοι όμως δεν θα σχολιάζουν αρνητικά όσους δεν έκαναν παιδιά, δεν τους ενδιαφέρει βασικά γιατί είναι ευτυχισμένοι.

Και το δικό μου μήνυμα περισσότερο από αντίδραση ήταν γιατί διάβασα για ζήλειες και κακίες. Και στην τελική, τι να κάνουμε, είμαι εγωιστής και παρτάκιας, θέλω να περνάω καλά, χωρίς ευθύνες. Εννοείται ότι δεν κάνω για γονέας, όσοι το θέλουν να το κάνουν, δικαίωμά τους είναι, δεν καταλαβαίνω όμως τα αρνητικά σχόλια προς τους κατ'επιλογή άτεκνους.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα, σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν πραγματικά να γίνουν γονείς και αυτοί στην πλειονότητά τους γίνονται και καλοί γονείς. Οι συγκεκριμένοι όμως δεν θα σχολιάζουν αρνητικά όσους δεν έκαναν παιδιά, δεν τους ενδιαφέρει βασικά γιατί είναι ευτυχισμένοι.
Ωραια !
Αρα ποιοι σχολιαζουν για εσενα αρνητικα, οι καταπιεσμενοι ?
Οκ γι αυτους ειμαι μαζι σου, αλλα μπορεις να το διεκρυνιζεις γιατι και αυτοι οντως θελουν την ζωαρα που λες εσυ αλλα το ανακαλυψαν ενω ειχαν είδη παιδια και δυστηχως το παιδι δεν ειναι αντικειμενο να το επιστρεψουμε πισω γιατι ηταν " ελλατωματικο " ή δεν πληρεί τις" προδιαγραφες της διαφημισης και μας ζωριζει" ..

Αυτους του ενδιαφερει δυστηχως γιατι εχουν μετανοιωσει για μια αποφαση που καλως ή κακως θα τους τρωει ..
Εκει ειναι το ζητημα και ολη αυτη η ¨φαγωμάρα ¨δυστηχως θα εχει αντίκτυπο και στην σχεση τους με τον συντροφο τους αλλα και στον ψυχισμό των παιδιων τους.
Και το δικό μου μήνυμα περισσότερο από αντίδραση ήταν γιατί διάβασα για ζήλειες και κακίες.
Εξου και η δικη μου αντιστοιχη απαντηση λοιπον ! :)
Και στην τελική, τι να κάνουμε, είμαι εγωιστής και παρτάκιας, θέλω να περνάω καλά, χωρίς ευθύνες. Εννοείται ότι δεν κάνω για γονέας, όσοι το θέλουν να το κάνουν, δικαίωμά τους είναι,
Γι αυτη την απαντηση μιλουσα και την θεωρω πιο εντιμη , ειλικρινής και την σεβομαι απολυτα αλλα επρεπε να ερθει μετα απο ολο αυτο δυστηχως ..
δεν καταλαβαίνω όμως τα αρνητικά σχόλια προς τους κατ'επιλογή άτεκνους.
Αρνητικα ?
θελεις να μου πεις ακριβως ποιο σε πειραξε για να πω και εγω γιατι απαντησα ετσι μπας και δουμε οτι τελικα ΟΛΟΙ συμφωνουμε οτι σε αυτο το θεμα υπαρχουν κατηγοριες οπου εκφραζεσαι αναλογα γι αυτες και δεν τσουβαλοποιουμε κατστασεις ?

Γιατι απο το πρωτο μήνυμα μεχρι το τελευταιο τα ιδια λεμε απλα βγαζει ο καθενας και το δικο του κομματι :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ουσιαστικό​

ωριμότητα θηλυκό (δόκιμο στον ενικό)

  1. η ιδιότητα του πλήρως ανεπτυγμένου πράγματος ή ατόμου
  2. (μεταφορικά) η πνευματική εξέλιξη και συγκρότηση
  3. η υπευθυνότητα, η σοβαρότητα, η συνέπεια, η επιδεξιότητα κι άλλες θετικές αξίες στο σύνολό τους
  4. (μεταφορικά) η πλήρης σωματική, ψυχική, συναισθηματική και ιδιολογική ανάπτυξη, η οποία συμπορεύεται με το πέρασμα της ηλικίας και την απόκτηση εμπειριών

Επίθετο​

ώριμος

  1. για καρπό που μπορεί πια να καταναλωθεί· ο γινωμένος
  2. για άτομο που ενεργεί με ωριμότητα, δηλαδή έχει συγκροτημένη προσωπικότητα και ισορροπημένη συμπεριφορά
  3. για τον πλήρως ανεπτυγμένο άνθρωπο που προσφέρεται για κάτι, αλλά και την κατάσταση ή ενέργεια που πληροί τις προϋποθέσεις για ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα, π.χ.ο ώριμος, μεστός λόγος του, έπεισε το ακροατήριο, ήταν πια ώριμες οι συνθήκες για την αλλαγή, ήταν αρκετά ώριμη για να γίνει μητέρα
  4. για τον ενήλικα, αλλά συνήθως το άτομο που πλησιάζει ή ήδη ανήκει στη μέση ηλικία π.χ.ήρθε μια κυρία ώριμης ηλικίας

΄Οταν λοιπόν ένας ώριμος άνθρωπος αποφασίζει να γίνει ή να μην γίνει γονιός, είναι αναφαίρετο δικαιωμά του, μόνο ο ίδιος ξέρει τους λόγους που το αποφάσισε, σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει λογαριασμό σε κανέναν ούτε είναι ένα θέμα που υπάρχουν περιθώρια αντεγκλήσεων.
Αλίμονο στα παιδιά που έρχονται στον κόσμο από ανώριμους ανθρώπους!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Αλίμονο στα παιδιά που έρχονται στον κόσμο από ανώριμους ανθρώπους!
Έτσι είναι αλλά δυστυχώς αυτοί που είναι ανώριμοι δεν έχουν την ιδιότητα να καταλάβουν ότι είναι ανώριμοι. Έτσι πάει. :/:
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια !
Αρα ποιοι σχολιαζουν για εσενα αρνητικα, οι καταπιεσμενοι ?
Οκ γι αυτους ειμαι μαζι σου, αλλα μπορεις να το διεκρυνιζεις γιατι και αυτοι οντως θελουν την ζωαρα που λες εσυ αλλα το ανακαλυψαν ενω ειχαν είδη παιδια και δυστηχως το παιδι δεν ειναι αντικειμενο να το επιστρεψουμε πισω γιατι ηταν " ελλατωματικο " ή δεν πληρεί τις" προδιαγραφες της διαφημισης και μας ζωριζει" ..

Αυτους του ενδιαφερει δυστηχως γιατι εχουν μετανοιωσει για μια αποφαση που καλως ή κακως θα τους τρωει ..
Εκει ειναι το ζητημα και ολη αυτη η ¨φαγωμάρα ¨δυστηχως θα εχει αντίκτυπο και στην σχεση τους με τον συντροφο τους αλλα και στον ψυχισμό των παιδιων τους.

Εξου και η δικη μου αντιστοιχη απαντηση λοιπον ! :)

Γι αυτη την απαντηση μιλουσα και την θεωρω πιο εντιμη , ειλικρινής και την σεβομαι απολυτα αλλα επρεπε να ερθει μετα απο ολο αυτο δυστηχως ..

Αρνητικα ?
θελεις να μου πεις ακριβως ποιο σε πειραξε για να πω και εγω γιατι απαντησα ετσι μπας και δουμε οτι τελικα ΟΛΟΙ συμφωνουμε οτι σε αυτο το θεμα υπαρχουν κατηγοριες οπου εκφραζεσαι αναλογα γι αυτες και δεν τσουβαλοποιουμε κατστασεις ?

Γιατι απο το πρωτο μήνυμα μεχρι το τελευταιο τα ιδια λεμε απλα βγαζει ο καθενας και το δικο του κομματι :)
Κοίτα, ως προς το "παρτάκιας" και "εγωιστής" ήταν και λίγο ειρωνικά, γιατί αυτούς τους χαρακτηρισμούς προσάπτει συχνά η κοινωνία σε αυτούς που επιλέγουν να μην κάνουν παιδιά. Όπως και να έχει, τις ευθύνες ενός παιδιού δεν θα τις ήθελα με τίποτα, αυτό ισχύει.

Υπάρχει όμως και η κοινωνική υπευθυνότητα. Και το θέμα του κάνω παιδί ή όχι είναι μια απόφαση που πρέπει να λαμβάνεται μετά από πάρα πολύ σοβαρή σκέψη. Διότι φέρνεις στον κόσμο έναν μελλοντικό πολίτη της κοινωνίας στην οποία ζεις και θες, όσο περνάει από το χέρι σου, να μην είναι βάρος και να μην λειτουργεί παρασιτικά σε αυτή, αλλά - εί δυνατόν- να προσφέρει. Δεν είναι μόνο η εγωιστική επιθυμία μας να αποκτήσουμε έναν άνθρωπο που θα είναι η συνέχειά μας. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα αυτα λέγαμε ποιο πάνω και με την Χιμελα και γι αυτό ακριβώς είπα πως δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να παίρνει η συζήτηση τέτοια τροπή επειδή ακριβώς χρησημοπιουνται λάθος λέξεις που αντιστρέφουν τελείως το κλίμα αυτής .


Λεπτά ζητήματα και από τις δύο πλευρές οπότε από εμένα μια ουδέτερη στάση και όχι απόλυτη νομίζω είναι η καλύτερη αντιμετώπιση από όλους μας !
Άλλωστε τόσες δεκάδες διαφωνίες εδώ μέσα είναι γιατί μάλλον ο καθένας μας υποστηρίζει την υπευθυνότητα σε πολλά θέματα αλλά τι γίνεται όταν ο όρος υπευθυνότητα ορίζεται από τον καθένας μας κάπως διαφορετικά 🤔
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Κοίτα, ως προς το "παρτάκιας" και "εγωιστής" ήταν και λίγο ειρωνικά, γιατί αυτούς τους χαρακτηρισμούς προσάπτει συχνά η κοινωνία σε αυτούς που επιλέγουν να μην κάνουν παιδιά. Όπως και να έχει, τις ευθύνες ενός παιδιού δεν θα τις ήθελα με τίποτα, αυτό ισχύει.

Υπάρχει όμως και η κοινωνική υπευθυνότητα. Και το θέμα του κάνω παιδί ή όχι είναι μια απόφαση που πρέπει να λαμβάνεται μετά από πάρα πολύ σοβαρή σκέψη. Διότι φέρνεις στον κόσμο έναν μελλοντικό πολίτη της κοινωνίας στην οποία ζεις και θες, όσο περνάει από το χέρι σου, να μην είναι βάρος και να μην λειτουργεί παρασιτικά σε αυτή, αλλά - εί δυνατόν- να προσφέρει. Δεν είναι μόνο η εγωιστική επιθυμία μας να αποκτήσουμε έναν άνθρωπο που θα είναι η συνέχειά μας. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

τι θα πει "να μην λειτουργεί παρασιτικά" το παιδί σου;

αυτό σηκώνει κουβέντα με κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Όταν λοιπόν ένας ώριμος άνθρωπος αποφασίζει να γίνει ή να μην γίνει γονιός, είναι αναφαίρετο δικαιωμά του, μόνο ο ίδιος ξέρει τους λόγους που το αποφάσισε, σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει λογαριασμό σε κανέναν ούτε είναι ένα θέμα που υπάρχουν περιθώρια αντεγκλήσεων.
Αλίμονο στα παιδιά που έρχονται στον κόσμο από ανώριμους ανθρώπους!

έχω επεξεργαστεί ένα σενάριο τα τελευταία χρόνια, μιας και βλέπω ότι όλοι οι φίλοι μου κάνουν οικογένειες σιγά-σιγά, κάνουν παιδιά, και εγώ από την άλλη και πέρα από τους αντικειμενικούς λόγους που με δυσκολεύουν (είμαι μόνος μου)... επιπλέον δεν νιώθω σε καμία περίπτωση έτοιμος ή ικανός 'ή ότι θέλω να αναλάβω ένα τέτοιο πρότζεκτ ζωής.

το κακό με αυτό το σενάριο είναι ότι είναι εκπρόθεσμο πια. δεν το είχα σκεφτεί νωρίς, ούτε μου το σφύριξε κανείς... τι κάνεις λοιπόν. κάνεις 1-2 παιδιά εκεί γύρω στα 20 σου ΚΑΙ τα παρκάρεις στους γονείς ΣΟΥ (σε γιαγιάδες και παππούδες δλδ)!!! αυτοί τα μεγαλώνουν, τα προσέχουν, τα στηρίζουν οικονομικά κλπ και φτάνοντας εσύ στα 35-40 έχεις έτοιμα παιδιά, κοτζάμ άντρες και κοπελάρες!!! :beach:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
κάνεις 1-2 παιδιά εκεί γύρω στα 20 σου ΚΑΙ τα παρκάρεις στους γονείς!!! αυτοί τα μεγαλώνουν, τα προσέχουν κλπ και φτάνοντας εσύ στα 35-40 έχεις έτοιμα παιδιά, κοτζάμ άντρες και κοπελάρες!!! :beach:
Καταστροφικό το σενάριο σου αλλά είναι και το όνειρο της μέσης Ελληνίδας γιαγιάς αυτό χδ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχω επεξεργαστεί ένα σενάριο τα τελευταία χρόνια, μιας και βλέπω ότι όλοι οι φίλοι μου κάνουν οικογένειες σιγά-σιγά, κάνουν παιδιά, και εγώ από την άλλη και πέρα από τους αντικειμενικούς λόγους που με δυσκολεύουν (είμαι μόνος μου)... επιπλέον δεν νιώθω σε καμία περίπτωση έτοιμος ή ικανός 'ή ότι θέλω να αναλάβω ένα τέτοιο πρότζεκτ ζωής.

το κακό με αυτό το σενάριο είναι ότι είναι εκπρόθεσμο πια. δεν το είχα σκεφτεί νωρίς, ούτε μου το σφύριξε κανείς... τι κάνεις λοιπόν. κάνεις 1-2 παιδιά εκεί γύρω στα 20 σου ΚΑΙ τα παρκάρεις στους γονείς ΣΟΥ (σε γιαγιάδες και παππούδες δλδ)!!! αυτοί τα μεγαλώνουν, τα προσέχουν κλπ και φτάνοντας εσύ στα 35-40 έχεις έτοιμα παιδιά, κοτζάμ άντρες και κοπελάρες!!! :beach:
Τα έχω πει εδώ, αγαπητέ.
Ας μην επαναλαμβάνομαι!
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχω επεξεργαστεί ένα σενάριο τα τελευταία χρόνια, μιας και βλέπω ότι όλοι οι φίλοι μου κάνουν οικογένειες σιγά-σιγά, κάνουν παιδιά, και εγώ από την άλλη και πέρα από τους αντικειμενικούς λόγους που με δυσκολεύουν (είμαι μόνος μου)... επιπλέον δεν νιώθω σε καμία περίπτωση έτοιμος ή ικανός 'ή ότι θέλω να αναλάβω ένα τέτοιο πρότζεκτ ζωής.

το κακό με αυτό το σενάριο είναι ότι είναι εκπρόθεσμο πια. δεν το είχα σκεφτεί νωρίς, ούτε μου το σφύριξε κανείς... τι κάνεις λοιπόν. κάνεις 1-2 παιδιά εκεί γύρω στα 20 σου ΚΑΙ τα παρκάρεις στους γονείς ΣΟΥ (σε γιαγιάδες και παππούδες δλδ)!!! αυτοί τα μεγαλώνουν, τα προσέχουν, τα στηρίζουν οικονομικά κλπ και φτάνοντας εσύ στα 35-40 έχεις έτοιμα παιδιά, κοτζάμ άντρες και κοπελάρες!!! :beach:
Ναι και μετά ξυονας εκεί γύρω στα 40 όταν αυτά τα παιδιά σε φωνάζουν κύριε και όχι πατέρα 😂😂
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Τα έχω πει εδώ, αγαπητέ.
Ας μην επαναλαμβάνομαι!

έχεις πει κάποιες γενικές απόψεις. εγώ καταθέτω σοβαρό σενάριο, ώστε να έχεις έτοιμα μεγαλωμένα παιδιά ενώ είσαι ακόμα νέος κι εσύ, να τα χαρείς, να κάνετε πράγματα. κι αν δεν είσαι έτοιμος και ώριμος να τα μεγαλώσεις, υπάρχουν και οι γιαγιάδες, που παρεπιπτώντως, κρίνοντας από την μάνα μου και το πως μεγάλωσε τις ανιψιές μου, είναι δυο φορές γονείς! έπαθαν και έμαθαν.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταστροφικό το σενάριο σου αλλά είναι και το όνειρο της μέσης Ελληνίδας γιαγιάς αυτό χδ.
Ναι ορίστε σε είπαν θαρρείς και ζούμε στο 18λασπη που οι γιαγιάδες και οι παππούδες ήταν όλη μέρα σπίτι και ασχολιόταν μόνο με αυτό ..

Δουλεύουν πλέον και οι" γιαγιάδες" και μην πω ότι αν δεν δουλεύουν έχουν και αυτές επιτέλους την ελευθερία να κάνουν πολλά που ίσως στερήθηκαν μεγαλώνοντας τα δικά τους παιδιά 😉
Δεν είναι εύκολο πλέον να βρεις γιαγιά που να είναι διαθέσιμη τόσες πολλές ώρες !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top