Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προβληματα υγειας βασικα. Ο βεγκανισμος ειναι ενας δυσκολος τροπος ζωης που δεν τον αντεχουν ολοι. Επειτα εγω εκανα επαγγελματικες αποστολες σε τριτοκοσμικες χωρες και τοτε που ηταν βεγκαν την πηρα μια φορα μαζι. Ειδε απο κοντα ποια ειναι τα πραγματικα προβληματα και αρχισε να ερχεται το μυαλο σιγα σιγα στα ισα του. Δεν ηταν παντως και τοσο ευκολο. Ειχε γινει βεγκαν απο συναδελφους και καθως παρεμεινε στην ιδια δουλεια την ειχαν καθε μερα στο μπουρου μπουρου μεχρι που αναγκαστηκα να τους απειλησω, γιατι δεν καταλαβαιναν με τα λογια. Ειχαν φτασει μαλιστα στο σημειο να της λενε να με εγκαταλειψει γιατι ως κρεατοφαγος ημουνα δολοφονος ζωων. Επισης περασε και ενα διαστημα καταθλιψης νομιζοντας οτι προδωσε καποιο σκοπο κι αλλα χαζα. Τωρα ειναι ενταξει, αλλα εχει μια απεχθεια στο κρεας οταν ενα κομματι θυμιζει το ζωο. Δηλαδη τρωει μονο αμορφα μικρα κομματια ή κιμα.

Αυτο που με εκνευρισε πιο πολυ σε αυτους τους ανθρωπους ηταν η αδυναμια τους να καταλαβουν οτι η γυναικα μου ειχε θεμα υγειας κι επεμεναν να αντεξει και να μη πισογυρισει. Απο ο,τι εχω καταλαβει μας θεωρουν κατι σαν σιχαμερα σαρκοφαγα ζωα, το πολυ μια βαθμιδα πανω απο τα πραγματικα και τους εαυτους τους τους θεωρουν καθαρους κι ανωτερους.

Μια χούφτα λέξεις να αλλάξεις και καταλαβαίνεις πως πρόκειται για δόγμα και τίποτε διαφορετικό. Οι βεγκανς δεν είναι παρα κνίτες που παπαγάλησαν διαφορετικά κείμενα!:D

*Όι παλιοί θα με καταλάβετε καλύτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπουρδες ο καθενας οτι θελει θα τρωει...οταν ομως πριζεις βιγκαν-βετζι φιλε μου θα σε πριξω και γω.
Σωστο το βρισκω να μην τρως κρεας...μην ψωνιζεσαι ομως γι'αυτο γτ χανει το νοημα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Υπαρχει διαφορά αναμεσα σε vegetarian και vegan. Οι επιλογες των πρωτων ειναι περισσοτερο διαιτολογικες, ενω των δευτερων «φιλοσοφικές»..
1) Αυτό ακριβώς. Προφανώς κάθε επιλογή είναι σεβαστή. Όμως οι vegan (συνήθως) ξεπερνούν τη διατροφική επιλογή και γίνονται οι δογματικοί κήρυκες μιας νέας (made in USA) "θρησκείας".
2) Οι αναφορές σε διασημότητες δεν έχουν αξία. Ακόμα και αν είναι αληθινές, δείχνουν απλά τις απόψεις κάποιων μια ορισμένη στιγμή. Δεν υπάρχουν στοιχεία ότι ο Χ μεγάλος ήταν σε όλη του τη ζωή φυτοφάγος, ούτε ότι δεν κατανάλωνε αυγά, ψάρια ή γαλακτοκομικά. Ειδικά ο κακόμοιρος ο Einstein έχει χρησιμοποιηθεί σαν "υπόδειγμα" σε πολλούς τομείς και έχει αναφερθεί ως θρήσκος, δυσλεκτικός, vegan και δεν ξέρω τι άλλο. Επίσης, γιατί κανένας δεν θυμάται ότι και ο Χίτλερ ήταν φυτοφάγος;
3) Κάθε ενήλικος ας κάνει ότι σχετικό με τη διατροφή του θέλει. Όμως ας μην επιβάλλει τις απόψεις του στα μικρά παιδιά του, καθώς κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποβεί ως και εγκληματικό.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
3) Κάθε ενήλικος ας κάνει ότι σχετικό με τη διατροφή του θέλει. Όμως ας μην επιβάλλει τις απόψεις του στα μικρά παιδιά του, καθώς κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποβεί ως και εγκληματικό.
Όταν καποιος δεν πινει γαλα απο την κατσικα του για να μην ασκησει βια ή κανει τα κατοικιδια του βεγκαν αναρρωτιεσαι μεχρι πού μπορει να φτασει. Υπαρχει καποιο οριο στη λογικη του;

Δεν ειναι μονο τα δικα τους παιδια, ειναι και τα παιδια του κοσμακη που διαβαζουν ιντερνετ. Στις νεαρες ηλικιες ψαχνεις κατι για να τονισεις την προσωπικοτητα σου, να διαφοροποιηθεις και το ακραιο τραβαει περισσοτερο.

Ειναι επισης ο βεγκαν προισταμενος που εχει λογο στην εξελιξη της καριερας σου και σε πειθαναγκαζει με κηρυγματα. Και καθε σχεση γινεται προβληματικη οταν το πανω χερι εχει ενας βεγκαν. Ειναι κι ο βεγκαν δημοσιος λειτουργος σε ποστο εξουσιας και καθε βεγκαν σε κοινωνικη θεση κλειδι.

Τελος ειναι το εκλογικο βαρος, αν αυτο το κινημα εξαπλωθει περισσοτερο, οπως δειχνουν τα πραγματα, και τοτε θα τους εχεις και στα δημοτικα συμβουλια.

Ποιος θα τους σταματησει οταν εκμεταλλευονται το ιδιο το οργανο της δημοκρατιας, την ελευθερια εκφρασης, για να προσηλυτιζουν; Δεν υπαρχει διαλογος με βεγκαν, δεν καταλαβαινουν απο επιχειρηματα λογω της δογματικοτητας τους. Η μονη λυση ειναι η συνεχης αποθαρρυνση, να τους λεμε σταθερα «δεν με ενδιαφερουν οι αποψεις σου κι εκατο φορες να τις επαναλαβεις».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο τα δικα τους παιδια, ειναι και τα παιδια του κοσμακη που διαβαζουν ιντερνετ.
Σχετικά με τα μικρά παιδιά, το πρόβλημα είναι πολύ πιο σύνθετο. Πρώτα - πρώτα οι γιατροί (ή τουλάχιστον η συντριπτική πλειονότητά τους), υποστηρίζουν ότι για τη σωστή υγεία και τη σωματική και πνευματική ανάπτυξη ενός παιδιού, είναι απαραίτητες και οι τροφές ζωικής προέλευσης.
Πέρα από τα παραπάνω, ας σκεφτούμε ένα μικρό παιδί που μεγαλώνει με vegan γονείς. Τα πρώτα του μικρά χρόνια θα είναι εύκολα. Όμως κάποια στιγμή θα πάει σχολείο, δηλαδή θα μπει στην κοινωνία. Θα βρεθεί σε έναν άλλο κόσμο στον οποίο αυτό θα έχει στο αλουμινόχαρτο σάντουιτς με μαρούλι, ενώ οι συμμαθητές του θα αγοράζουν από το κυλικείο τυρόπιτα και σάντουιτς με τυρί και γαλοπούλα. Μάλλον θα του απαγορεύεται να πηγαίνει σε παιδικά πάρτι γενεθλίων, καθώς εκεί τα γλυκά και τα μεζεδάκια έχουν ζωική προέλευση. Κάποια στιγμή θα ανακαλύψει τα σουβλάκια και τις πίτσες. Ας υποθέσουμε ότι το παιδί έχει γαλουχηθεί βαθιά με την κοσμοθεωρία των vegan για τα καημένα τα ζωάκια και αντιστέκεται στους πειρασμούς. Αυτό θα το οδηγήσει αναπόφευκτα στην κοινωνική απομόνωση από τους συμμαθητές του. Αν πάλι υποκύψει και μιμηθεί τους φίλους του έστω και κρυφά από τους γονείς, θα έχει προβλήματα συνείδησης ότι πρόδωσε και τους γονείς του και τις αρχές με τις οποίες μεγαλώνει. Έτσι οι vegan γονείς που θέλουν να επιβάλλουν στο παιδί τους τις απόψεις τους, δημιουργούν ένα παιδί με πολλά ψυχολογικά προβλήματα. Αυτό δεν είναι εγκληματικό;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έτσι οι vegan γονείς που θέλουν να επιβάλλουν στο παιδί τους τις απόψεις τους, δημιουργούν ένα παιδί με πολλά ψυχολογικά προβλήματα. Αυτό δεν είναι εγκληματικό;
Καποιοι βεγκαν, φιλοι της γυναικας μου, ειχαν φερει και τα παιδια τους στο σπιτι μας. Προφανως ηταν κι αυτα βεγκαν. Η εντυπωση που σχηματισα ειναι οτι αν μπηκες σε αυτο το λουκι απο μικρος, η περιπτωση να αλλαξεις διατροφικες συνηθειες ειναι μικρη. Εδω και κρεατοφαγος να εισαι αν εχεις μαθει καποια κρεατα να μην τα τρως, δεν κατεβαινουν. Σου ειναι ευκολο να φας γατα ή σκυλο;

Παρολα αυτα πιστευω οτι ιδεολογικως υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν (αν και θα εχουνε προβλημα να φανε κρεας). Ερχονται φασεις της ζωης που σε κλονιζουν και σε κανουν να σκεφτεις. Ο βεγκανισμος ειναι μια παραπαιουσα κατασταση λογω πνευματικης ακινησιας. Δυσκολα μια ισοροπημενη προσωπικοτητα με πλουσια ζωη και κινητικοτητα να γινει βεγκαν. Η ιδια η ζωη του θυμιζει το αμειλικτο τροπο λειτουργιας της και πως το αποστειρωμενο περιβαλλον τελιοτητας δεν υπαρχει. Εκτος αν εχεις αποφασισει να γινεις αναχωρητης. Μονον οι σκεψεις που παραγονται εν δρασει ειναι αξιοπιστες. Οι φιλοσοφιες μιας βολεμενης ζωης ειναι απλα γεννηματα του μυαλου για να καλυψει την ρουτινα ή την αναγκη επιβεβαιωσης απο ελλειψη δρασης. Καθε ανθρωπος επινοει τις θερμοπυλες του οταν δεν εχει πραγματικες. Αλλιως θα αισθανοταν τελειως αχρηστος.
Τα παιδια των βεγκαν που γνωρισα ηταν με μια λεξη μικρα ζομπι με δυσοιωνο μελλον. Στην ζωη για να επιβιωσεις πρεπει να εισαι λοκατζης, οχι φουσκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεί να γίνει υποκατάσταση πλήρως με φυτικές τροφές σε συνδυασμό με ειδικά πρόσθετα το πρόβλημα είναι ότι αυτό το πράγμα θέλει διατροφολόγο ειδικό. Στους μεγάλους δε θα δημιουργηθούν προβλήματα αλλά στα παιδιά η φυτική διατροφή θα δημιουργήσει πολλά προβληματα τα οποία δε θα φαίνονται.

πχ. το μωρό vegans επιβάλλεται να θηλάζει τουλάχιστον 6 μηνες τόσο για το ανοσοποιητικό όσο και για τα θεμέλια του οργανισμού. Αν το παιδί υποκαταστήσει την διατροφή με γάλα καρύδας ή αμυγδάλου θα δημιουργηθούν προβλήματα που θα φανούν αργότερα και δε θα τους φταίει η κακιά η ζωή.

Επίσης πρέπει να είναι αρκετά περιορισμένοι οι υδατάνθρακες διότι δε θα μπορούν να μεταβολιστούν όπως ένα παιδί με πλήρη διατοφή το οποίο έχει μάθει να ζει με λιπίδια. Το παιδί το χορτοφαγικό είναι καταδικασμένο να ζει χορτοφαγικά για όλη την ζωή του (σε αντίθεση με τους γονείς του) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Επίσης πρέπει να είναι αρκετά περιορισμένοι οι υδατάνθρακες διότι δε θα μπορούν να μεταβολιστούν όπως ένα παιδί με πλήρη διατοφή το οποίο έχει μάθει να ζει με λιπίδια. Το παιδί το χορτοφαγικό είναι καταδικασμένο να ζει χορτοφαγικά για όλη την ζωή του (σε αντίθεση με τους γονείς του) .
Νομιζα οτι ειναι θεμα διατροφικης αγωγης. Αν αυτο που λες αληθευει, το πραγμα ειναι πολυ σοβαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αφιερωμενο το παρακατω αρθρο στους χορτοφαγους που ακομα πιστευουν οτι ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγος:
[...]Όμως ήδη πριν από τουλάχιστον δύο εκατομμύρια χρόνια ο «Όρθιος 'Ανθρωπος» (Homo erectus) είχε αναπτύξει μικρότερα σαγόνια και δόντια, πιο αδύναμους μυς για μάσηση της τροφής και μικρότερο έντερο για την πέψη. Θεωρείται σίγουρο ότι πριν από 2,5 εκατ. χρόνια οι πρόγονοί μας έτρωγαν συχνά ωμό κρέας.[...]


[...]Αποδείχθηκε ότι η ωμή κατσίκα απαιτεί 39% λιγότερη μάσηση και 46% λιγότερη μυική δύναμη, από ό,τι το μάσημα των ωμών λαχανικών. Όταν όμως το κρέας κοβόταν σε μικρά κομματάκια, τα πράγματα βελτιώνονταν ακόμη περισσότερο υπέρ του κρέατος.
Σύμφωνα με την μελέτη, αν το ένα τρίτο της διατροφής των προγόνων μας αποτελείτο από κομματάκια ωμού κρέατος και τα δύο τρίτα από κοπανημένα φυτά, οι προϊστορικοί άνθρωποι θα χρειάζονταν να μασάνε 17% λιγότερο συχνά και 26% λιγότερο δυνατά.
Όπως είπε ο Λίμπερμαν, «το κρέας απαιτεί μικρότερη μυική δύναμη για το μάσημά του ανά θερμίδα από ό,τι τα σκληρά φυτά που θα υπήρχαν στην εποχή των προγόνων μας. Η αναποτελεσματικότητα των δοντιών να κόψουν το ωμό κρέας θα είχε περιορίσει την κατανάλωσή του, ώσπου εφευρέθηκαν τα εργαλεία πριν από περίπου 3,3 εκατομμύρια χρόνια».


https://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1500063989
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antispisistis

Νεοφερμένος

Ο antispisistis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Eπειδή δεν έχω καθόλου χρόνο μπαίνω σπάνια αλλά πείτε μου γιατί τέτοια αδιαφορία και μίσος προς τα ζώα και τα θεωρείτε σκουπίδια που υπάρχουν μόνο για να ικανοποιούν τις επιθυμίες των ανθρώπων και είστε υπερ της θανάτωσής τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Eπειδή δεν έχω καθόλου χρόνο μπαίνω σπάνια αλλά πείτε μου γιατί τέτοια αδιαφορία και μίσος προς τα ζώα και τα θεωρείτε σκουπίδια που υπάρχουν μόνο για να ικανοποιούν τις επιθυμίες των ανθρώπων και είστε υπερ της θανάτωσής τους;

Γιατι ετσι ειναι η φυση .Το δυνατο τρωει το μικρο .Deal with it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τυχεροί οι χορτοφάγοι..
Μπορούνε να τρώνε " κρέας " όλο το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Eπειδή δεν έχω καθόλου χρόνο μπαίνω σπάνια αλλά πείτε μου γιατί τέτοια αδιαφορία και μίσος προς τα ζώα και τα θεωρείτε σκουπίδια που υπάρχουν μόνο για να ικανοποιούν τις επιθυμίες των ανθρώπων και είστε υπερ της θανάτωσής τους;
Όχι μην το κάνεις αυτό.. όχι άλλο… τόσα άρθρα, τόσα ποστς, διαιτολόγια, λινκς… κατεβατά ολόκληρα έχουνε φέρει… βαρεθήκαμε πια να διαβάζουμε… δεν μπορείς να καταλάβεις (έστω και τόσο δα) πώς το βλέπει ο άλλος ;

Τρωγόμαστε που τρωγόμαστε, έρχεσαι κι εσύ μ’αυτά που λες και συντελείς εις την περαιτέρω ανθρωποφαγίαν.

Αν συνεχίσεις έτσι, θα κατηγορηθείς πως υποκινείς τον κανιβαλισμό !..
Και μετά θα κάνουμε κι εμείς ένα μεγάλο αντι-κανιβαλιστικό κίνημα και θα σας συντρίψουμε εσάς τους χορτοφάγους κρυφοκανίβαλους - τι, μόνο εσείς θα νιώθετε ανώτεροι από μας ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Οι vegan δεν τα καταπίνουν ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι vegan δεν τα καταπίνουν ποτέ;

Δεν τίθεται ζήτημα όταν τα ζωικά παράγωγα δίνονται με τη συγκατάθεση του ζώου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
πείτε μου γιατί τέτοια αδιαφορία και μίσος προς τα ζώα και τα θεωρείτε σκουπίδια που υπάρχουν μόνο για να ικανοποιούν τις επιθυμίες των ανθρώπων και είστε υπερ της θανάτωσής τους;
1) Σου τα είπαμε 10³ φορές, θα σου τα γράψω ακόμα μία.
2) Στη φύση υπάρχουν δύο νόμοι: Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ και η ΤΡΟΦΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ. Ο άνθρωπος είναι ΠΑΜΦΑΓΟΣ και δεν μπορεί να επιβιώσει σωστά μόνο με ζαρζαβατικά.
3) Όποιος θέλει ας τρώει ότι θέλει, όταν είναι ΕΝΗΛΙΚΟΣ είναι δικαίωμά του και σε κανέναν δεν πέφτει λόγος. Όμως, σταματήστε κι εσείς οι vegan τη θρησκευτικού τύπου προπαγάνδα σας γιατί έχετε γίνει κουραστικοί.
4) Μη βάζετε τα μικρά παιδιά σας στο παιχνίδι σας. Έχουν ανάγκη ΚΑΙ από ζωικές τροφές μέχρι να μεγαλώσουν. Το παιδάκι που δεν θα φάει ποτέ του ζωικές τροφές, κινδυνεύει άμεσα από μη σωστή σωματική και πνευματική ανάπτυξη, ασθένειες και θα έχει πολλά ψυχολογικά προβλήματα.
5) Κι εμείς αγαπάμε τα κακόμοιρα τα ζωάκια, αλλά δεν παραβαίνουμε τους φυσικούς νόμους για χάρη τους. Αν κάποιος θέλει, μπορεί απλά να περιορίσει τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης στα απολύτως απαραίτητα.
6) Σήμερα είναι Καθαρή Δευτέρα. Γίνεται να μη φάμε γαρίδες, χταποδάκι, καλαμαράκια, μύδια, φυσικά μαζί με τα υπόλοιπα φυτικής προέλευσης;


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antispisistis

Νεοφερμένος

Ο antispisistis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ένα τετράχρονο είναι πιο έξυπνο από εσάς(συγνώμη αν το σχόλιό μου είναι προσβλητικό αλλά κάνουν ό,τι μπορούν για να δείξουν αυτό)

https://www.youtube.com/watch?v=e8OyUoWcfD0

Αν κάποιος θέλει να μιλήσουμε ΣΟΒΑΡΑ ευχαρίστως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Fockos project​


Όπως προείπα 1 μήνα πριν ... σήμερα το πρωί έκανα εξετάσεις αίματος και από αύριο ακολουθώ χορτοφαγική δίαιτα. Μεγάλη Πέμπτη θα ξανακάνω εξετάσεις αίματος και από Κυριακή του Πάσχα θα φάω κανονικά το Πασχαλινό μου γεύμα με όλα του τα καλούδια (εκτός βέβαια αν αλλάξει κάτι μέσα μου και γίνω μόνιμος vegans)


Λοιπόν...
Ολική χοληστερόλη είχα 230
HDL 49
LDL 140
Tριγλυκερίδια 162

Αν κατά την διάρκεια του project αλλάξει κάτι από τις άλλες εξετάσεις θα το αναφέρω.




Οι εξετάσεις μου έγιναν σε περίοδο που είχα μπόλικο διαβασμα και ελάχιστη φυσική δραστηριότητα (πριν από λίγες μέρες τέλειωσα). Τις επόμενες μέρες έχω σκοπό να ακολουθώ vegans δίαιτα με τις δραστηριότητες που είχα σκοπό να κάνω ανεξάρτητα από την δίαιτα που θα ακολουθήσω.

Επίσης σήμερα θα φάω σαν να είναι Τσικνοπέμπτη αφού θα είναι το τελευταίο μου ΄΄ωραίο΄΄γεύμα μέχρι τουλάχιστον την Κυριακή του Πάσχα.

Αύριο το πρωί θα πιω γάλα καρύδας ... και το βράδυ γιαουρτάκι σόγιας Στα ενδιάμεσα θα πίνω χυμό.

Μεσημέρι δεν έχω ιδέα (μπορεί να την βγάλω με σαλάτα)... το σίγουρο είναι πως θα πρέπει να βρω εναλλακτικές διότι με σαλάτες και μόνο το σίγουρο είναι ότι θα διακόψω το project στην μέση

Kατά την διάρκεια αυτών των ημερών θα περιγράφω διάθεση , δραστηριότητες και επίσης αν φάω κάτι απαγορευμένο (δεν έχω σκοπό να φάω τπτ ζωικό) στις 3 φορές που φάω κάτι λάθος θα ακυρώσω το project.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης καλό θα ήταν να μη ασκείσαι κατά τη Σαρακοστή έτσι ώστε ο παράγοντας άσκηση να μην επηρεάσει τις εξετάσεις, αφού λες ότι το πρωιγούμενο διάστημα δεν έκανες άσκηση.

Από σήμερα ξεκινάω κι εγώ νηστεία μέχρι την ανάσταση. Καλή Σαρακοστή σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ένα τετράχρονο είναι πιο έξυπνο από εσάς(συγνώμη αν το σχόλιό μου είναι προσβλητικό αλλά κάνουν ό,τι μπορούν για να δείξουν αυτό)

https://www.youtube.com/watch?v=e8OyUoWcfD0

Εκτός από το ότι το βίντεο φαίνεται στημένο (απλά ΈΤΥΧΕ και έβγαζε βίντεο εκείνη την στιγμή?), οι διαφορετικές προτεραιότητες και αξίες με τις οποίες μεγαλώνει κάποιος δεν τον κάνουν πιο έξυπνο. Η κοσμοθεωρία των βιγκαν βασίζεται στο ότι ότι ζει έχει δικαιώματα, αλλά βρίσκω μεγάλο λογικό σφάλμα σε αυτό. Ή θα θεωρήσεις ότι ΌΤΙ ζει έχει δικαιώματα, στην οποία περίπτωση το να τρώμε ντομάτες είναι φόνος και η χρήση αντιβιοτικών είναι γενοκτονία, είτε θα αρχίσεις να βάζεις αυθαίρετες γραμμές με βάση τι σου φαίνεται γλυκούλι και τι όχι.

Εγώ πάντως σαν παιδάκι έκλαιγα όταν μου έδιναν να φάω μπρόκολο και ησύχαζα όταν μου έδιναν κρέας. :worry:

Δεν τίθεται ζήτημα όταν τα ζωικά παράγωγα δίνονται με τη συγκατάθεση του ζώου.

Τα ζωικά παράγωγα όμως δεν είναι ζωντανά? Αυτά συναίνεσαν? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top