Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Άλλωστε είναι γνωστή η λατρεία που είχε ο Χίτλερ για τη βαυαρική κουζίνα, και συγκεκριμένα το Hoffbraeuhaus!
To Hofbraeuhaus ειναι απλα μια μπυραρια και τιποτα περισσοτερο.
Και ειναι συνδεδεμενο το ονομα του Χιτλερ με αυτην γιατι απο εκει ξεκινησε τις ομιλιες του και σιγα-σιγα αρχισαν να μαζευονται να τον ακουν.
Δεν καταλαβαινω δλδ τι σχεση εχει με το αν ηταν χορτοφαγος ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Και όπως δε μου λέει τίποτα ότι ο Χίτλερ ήταν χορτοφάγος, το ίδιο ισχύει και για τα φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί διάσημοι επιστήμονες δεν ήταν χορτοφάγοι και πολλοί ήταν. Και στατιστικά να το πάρει κάποιος έτσι πρέπει να βγει.

Ρε παιδιά αυτό λέω κι εγώ. Ότι και να ήταν χορτοφάγος ο Χίτλερ δεν σημαίνει κάτι.
Όπως τα φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων, δεν λένε κάτι για το σύνολο των χορτοφάγων.
Το ίδιο πράγμα λέμε.:) Σιγά μη μαλώσουμε για το αν ο Χίτλερ ήταν χορτοφάγος ή όχι. Δεν έχει σημασία όπως καταλαβαίνετε. Αναφέρθηκε για συγκεκριμένους σκοπούς.


Ο λόγος που στο πετάνε σε τόσα μέρη είναι μάλλον γιατί θέλουν να σου εξηγήσουν ότι η διατροφή δεν επηρεάζει την προσωπικότητα.


Γιατί είπα πουθενά εγώ το αντίθετο; :confused:

Όπως υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα που ήταν χορτοφάγοι με τον ίδιο τρόπο υπήρχαν προβληματικοί άνθρωποι που ήταν χορτοφάγοι. Και το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τους κρεατοφάγους.


Συμφωνώ. :)

Φυσικά, υπάρχουν μόνο φωτεινά παραδείγματα χορτοφάγων και κανένα 'σκοτεινό' παράδειγμα ε; :lol: Bέβαια, σιγά να μην βρεις σε κανένα χορτοφαγικό site πληροφορίες σχετικά με τους δεύτερους.


Φυσικά και υπάρχουν σκοτεινά παραδείγματα...φαντάζομαι. Για τον Χϊτλερ δεν έχω πεισθεί. Ίσως να κάνω και λάθος όμως.

Και δεν μιλάω για όλους τους χορτοφάγους άλλα για μια μικρή μερίδα τους διότι και ο πατέρας μου είναι κατ' επιλογήν χορτοφάγος αλλά δεν προσπάθησε ποτέ να με προσηλυτίσει σ' αυτή τη νέα "θρησκεία" ή μήπως να πω μόδα;


Ή μήπως προπαγάνδα ε ; ;) Συγνώμη αλλά εγώ εδώ δεν μπήκα να προσυλητίσω κανέναν. Λες και θα είχα την παράνοια ότι κάποιος διαβάζοντας το θέμα θα γινόταν χορτοφάγος. Πρόκειται για μία προσωπική επιλογή στην οποία φτάνει ο καθένας με τελείως διαφορετικές διεργασίες.

Συμμετέχω στη συζήτηση για μία ανταλλαγή απόψεων επί του θέματος και να διαφωτίσω τι σημαίνει χορτοφάγος, μιας και δεν υπήρχε κάποιος/α που να αντιπροσωπεύει τον αντίλογο. That's all. Τώρα το να χαρακτηρίζεις τη χορτοφαγία που για πολλούς είναι πραγματικά στάση ζωής ...μόδα, με προσβάλλει αφάνταστα αλλά γνώμη σου είναι, τι να κάνουμε;



Τώρα εγώ όσες πηγές έχω μου λένε ότι ήταν χορτοφάγος όπως και quotes από τον ίδιο. Ο καθένας ό,τι θέλει πιστεύει. Πάντως και να μην ήταν για μένα το ίδιο κάνει. Εσύ γιατί ενοχλείσαι τόσο; Τι σε πειράζει δηλαδή το ότι ήταν χορτοφάγος; Αλλάζει κάτι δηλαδή; Γιατί σας πονάει τόσο που κάνετε μελέτες επί μελετών για να αποδείξετε ότι έτρωγε κρέας;

Με ενόχλησε γιατί είναι τόσο αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα φτάσει εκεί η κουβέντα, που καταντάει γελοίο:P. Προσωπικά δεν με νοιάζει τι ήταν ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δες εδώ, εδώ κι εδώ... ! ;)
Επίσης εδώ... κι εδώ, πάλι στα αγγλικά.
Άλλωστε είναι γνωστή η λατρεία που είχε ο Χίτλερ για τη βαυαρική κουζίνα, και συγκεκριμένα το Hoffbraeuhaus!
A εφαγα εκει τον Αυγουστο ! Αλλα δεν ηξερα οτι συχναζε εκει και ο Ady !

To Hofbraeuhaus ειναι απλα μια μπυραρια και τιποτα περισσοτερο.
Και ειναι συνδεδεμενο το ονομα του Χιτλερ με αυτην γιατι απο εκει ξεκινησε τις ομιλιες του και σιγα-σιγα αρχισαν να μαζευονται να τον ακουν.
A, διαφωνω. Δεν ειναι "απλα μια μπυραρια". Μιλαμε για λουκανικο που σπαρταραει !

Παντως αν ετρωγε εκει, μαλλον θα παιρνε μονο σαλατιτσες και μπυρα, γιατι στο μενου τα περισσοτερα φαγητα δεν ειναι για χορτοφαγους.


Και ψυχραιμια ρε παιδια, κανεις δεν εβαλε το μαχαιρι στο λαιμο κανενος, για να αλλαξει διαιτα. Το χειροτερο που μπορει να συμβει με ολο αυτο , ειναι να ελλατωσουμε το κρεας που τρωμα. And how bad is that ? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Να σημειωσω οτι εκει ηπια την καλυτερη μπυρα.
Παντως, εχει και ειδικα πιατα για χορτοφαγους (λιγα βεβαια, αλλα εχει). Γενικα οι Βαυαροι εχουν τη φημη οτι τρωνε πολυ κρεας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μου ανοιξατε την ορεξη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Ψηφιζω την χορτοφαγια! Ανετα μπορω να μην τρωω κρεας καθολου. Τυρι και γαλα επιτρεπονται νομιζω, διοτι δεν χρειαζεται να σκοτωθει ζωο για αυτο.
Ισως για αυτο δειχνω και μικροτερη:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά εδώ και καιρό ψάχνομαι για το θέμα χορτοφαγίας (δεν με ενδιαφέρει να γίνω χορτοφάγος, αλλά να μειώσω όσο πιο πολύ μπορώ το κρέας και βασικά το κοτόπουλο). Περισσότερο λόγω υγιεινής διατροφής κι όχι επειδή είμαι animal lover (αν και για παράδειγμα, δεν θα αγγίξω το ελάφι που η θεία μου με περηφάνεια λέει ότι θα ετοιμάσει για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι). Jesus.

2 απορίες. Το tofu πόσα λιπαρά έχει? Τα μανιτάρια που οι χορτοφάγοι χρησιμοποιούν συνέχεια δεν είναι ζωικό προϊόν ή εμένα δεν μου τα έμαθαν καλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Τα μανιτάρια που οι χορτοφάγοι χρησιμοποιούν συνέχεια δεν είναι ζωικό προϊόν ή εμένα δεν μου τα έμαθαν καλά?
μύκητας είναι το μανιτάρι:)
δες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Με πρόλαβες Pallatin. :)Τα μανιτάρια είναι μύκητες.... Δεν ανήκουν εξόσων γνωρίζω στο ζωίκό βασίλειο.

Για το τόφου τώρα, εξαρτάται αν θα το φας ψητό ή τηγανητό ή μέσα σε λαδερό φαγητό κλπ. και τι είδους τόφου είναι (υπάρχουν διαφορετικές μέθοδοι παραγωγής του) και διαφορετικές μέθοδοι να το μαγειρέψεις, άλλοι πιο υγιεινή και άλλοι όχι και τόσο.

Έχει αρκετά λιπαρά αλλά είναι πολύ χαμηλό σε χοληστερόλη και αλάτι. (Είναι πολύ καλή πηγή Φωσφόρου, και σελήνιου καθώς επίσης πρωτεϊνης, ασβεστίου και μαγγάνιου. )

Δεν εδώ : https://www.nutritiondata.com/facts-C00001-01c21A3.html

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ για πληροφορίες.

Αλλά βρε σεις, οι μύκητες δεν είναι πρωτόγονοι ζωικοί οργανισμοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αλλά βρε σεις, οι μύκητες δεν είναι πρωτόγονοι ζωικοί οργανισμοί?
δεν νομίζω, ίσως θυμάσαι ότι είναι ευκαρυωτικός οργανισμός, δηλαδή το κύτταρό τους έχει σχηματισμένο πυρήνα. Δεν είναι ούτε ζώο αλλά ούτε και φυτό, είναι ξεχωριστό βασίλειο.
Σε ξαναπαραπέμπω στην wiki
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ναι, το είδα, αλλά μετά πήγα και στην αγγλική wiki στο fungus και μπερδεύτηκα! Θυμήθηκα κι 1 μύκητα που είχε το παλιόσπιτο στην Γλασκώβη και φαινόταν τελείως ζωντανός και creepy και γι'αυτό! Τέλος πάντων, ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teo21

Νεοφερμένος

Ο Teo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ χωρίς κρέας δεν κάνω αλλά πρέπει που και που να αποτοξινωθούμε,χρειάζονται οπωσδήποτε χορταρικά και λαχανικά στην καθημερινή μας διατροφή,το θέμα είναι να βρούμε τις κατάλληλες συνταγές ώστε αυτά να τρώγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kwstas21

Νεοφερμένος

Ο kwstas21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πστ, πστ! Συγνωμη αλλα τα κουνελια τρωνε κουνελια; Καπιο καινουργιο πραγμα ειναι αυτο η εγω ειμαι τρελος; Ειναι δυνατον να τρωνε τα κουνελια κουνελια; Κουνελια κανιβαλοι ειναι;


Εχμμ, άργησα ένα χρόνο για να απαντήσω στην απορία αυτή.. αλλά όταν οι "κουνέλες" γενούν.. συχνά συχνά σκοτώνουν τα μικρά τους.. οπότε ναι τα κουνέλια σκοτώνουν τα κουνέλια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εδώ και περίπου ένα χρόνο δεν τρώω κρέας.
Δε μου αρέσει να λέω ότι είμαι χορτοφάγος, γιατί έχω ένα θέμα με τις ταμπέλες. Δεν επιλέγω στα εστιατόρια από ειδικά χορτοφαγικά μενού, για τον ίδιο λόγο.
Γιατί να λέγομαι χορτοφάγος; Μήπως εγώ αποκαλώ τους άλλους παμφάγους ή κρεατοφάγους;:P

Δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα ότι θα κόψω το κρέας (το οποίο λάτρευα).. έχει ιστορία.
Ξεκίνησε κόβοντας το κοτόπουλο.. κι αυτό γιατί κάπου στο λύκειο είχα αναλάβει να ξεπετστιάσω ένα. Τίποτα πιο σιχαμερό από αυτό. Δεν ξανάγγιξα κοτόπουλο.
Τον Γενάρη που μας πέρασε αναγκάστηκα να κόψω σε κομμάτια μοσχάρι, το οποίο μόλις είχα φέρει από το χωριό και ήταν ολόφρεσκο. Αν πω ότι έτρεχαν κανονικά αίματα όσο το έκοβα θα με πείτε υπερβολική. Εεε κλονίστηκα και από τότε δεν ξαναέφαγα κρέας.

Στην υγεία μου αυτό τον χρόνο είμαι καλύτερα από ποτέ. Οι ανησυχίες των δικών μου έφυγαν ότα σε πρόσφατες εξετάσεις αίματος που έκανα.. η χοληστερίνη μου ήταν σαν μωρού :P και ο αιματοκρίτης/σίδηρος σε φυσιολογικότατα επίπεδα!

Α και κάτι άλλο που είχα διαβάσει κάπου και μου άρεσε:
Δεν είμαι χορτοφάγος επειδή αγαπώ τα ζώα, αλλά επειδή μισω τα φυτά! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Χορτοφαγία είναι η πρακτική της μη κατανάλωσης κρέατος, συμπεριλαμβανομένων του βοδινού, πουλερικών, ψαριού και των υποπροϊόντων τους, με ή χωρίς τη χρήση γαλακτοκομικών προϊόντων ή αυγών και συμπεριλαμβανομένων των προϊόντων που προέρχονται από ζώα, όπως λαρδί, ζωικό λίπος, ζελατίνη και κωχενίλλη.
Ενώ οι περισσότεροι χορτοφάγοι καταναλώνουν γαλακτοκομικά προϊόντα, η αυστηρή χορτοφαγία (veganism) είναι μια ιδιαίτερη μορφή χορτοφαγίας που αποκλείει τα γαλακτοκομικά, τα αυγά, το μέλι, και οποιαδήποτε άλλα τρόφιμα που περιέχουν αυτά ή άλλα ζωικά προϊόντα.

Χορτοφάγοι στην Ευρώπη ακόμα και μετά τα αρχαία χρόνια ονομάζονταν «Πυθαγόρειοι» λόγω του μαθηματικού και φιλοσόφου Πυθαγόρα, ο οποίος μαζί με τους ακολούθους του απείχε από το κρέας κατά τον 6ο αιώνα πΧ.
Μία αναφορά στο «Δειπνοσοφισταί» που συνδέεται με το φιλόσοφο του 6ου αιώνα Εμπεδοκλή, προτείνει ότι οι Πυθαγόρειοι πιθανόν να επινόησαν εναλλακτικές λύσεις για τις θυσίες ζώων, μέσω κατασκευής ομοιωμάτων ζώων από φυτικές ύλες.
Αυτοί οι άνθρωποι ακολουθούσαν χορτοφάγο διατροφή για θρεπτικούς λόγους, για να κρατήσουν τις τέσσερις ιδιοσυγκρασίες του σώματος σε ισορροπία και για λόγους ηθικής. Κατά το Ρωμαίο ποιητή Οβίδιο, ο Πυθαγόρας είχε πει: «Εφ' όσον συνεχίζει να είναι το άτομο άσπλαχνος καταστροφέας των κατώτερων ζωντανών όντων δεν θα γνωρίσει ποτέ υγεία ή ειρήνη. Για όσο κατασφάζουν οι άνθρωποι τα ζώα, θα σκοτώνουν ο ένας τον άλλο. Πράγματι, αυτός που σπέρνει το σπόρο της δολοφονίας και του πόνου δεν μπορεί να θερίσει χαρά και αγάπη.» Ο Πυθαγόρας απέφευγε επίσης την κατανάλωση οσπρίων, θεωρώντας ότι επηρεάζουν την σκέψη.

από την ιστοσελίδα
https://wapedia.mobi/el/Χορτοφαγία

Κατά την ταπεινή μου άποψη, μια ισορροπημένη διατροφή περιλαμβάνει όλη την τροφική αλυσίδα και την γκάμα των απαραίτητων στοιχείων,όπως στην αρχαίοτητα, από την εποχή που ο άνθρωπος προσπαθούσε να εξασφαλίσει το καθημερινό του φαγητό, πάντα σε αυτό υπήρχαν και οι καρποί και τα χόρτα και το κρέας και αργότερα η προσπάθεια καλλιέργειας της γης και εξημέρωσης ζώων (δημιουργία πρώτων κοινωνίων) που θα τους παρείχαν τροφή τα ίδια ή τα προϊόντα τους.

Βέβαια, αν ο άλλος αισθάνεται καλύτερα κάνοντας αποκλειστικά χορτοφαγική διατροφή, με γεια του και χαρά του.... θεωρώ χαζό όμως να βρίσκεις τροφές που να μιμούνται τις ζωϊκές (σε μυρωδιά ή σε γεύση) μόνο και μόνο για να ξεγελάς τον εαυτό σου και να βροντοφωνάζεις ότι είσαι χορτοφάγος.

Άλλωστε και στα παλαιότερα χρόνια, ακόμη και των γιαγιάδων μας, το κρέας δεν το τρώγανε κάθε μέρα αλλά μια, δυο φορές το πολύ μέσα στην εβδομάδα ή το μήνα,(άσε που το παστώνανε κιόλας για να διατηρηθεί αφού δεν υπήρχαν ψυγεία) και κυρίως τρώγανε τα προϊόντα τους τυρί, γαλα, αυγά σε συνδυασμό με όσπρια, χόρτα και λαχανικά.

Πάντως σε χορτοφαγικά εστιατόρια που έχω φάει, πράγματι οι γεύσεις είναι καλές.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λόγω κάποιων ..λόγων από τα μέσα Σεπτέμβρη έχω περιορίσει τραγικά την κατανάλωση κρέατος και έχω αυξήσει την κατανάλωση φρούτων και λαχανικών. Αυτή τη στιγμή έχω να φάω κρέας πάνω απο είκοσι ημέρες, ενώ σε αυτές έχω φάει τρεις φορές ψάρι. Όλες τις υπόλοιπες ημέρες τρώω όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ξηρούς καρπούς και ρύζι.
Έχω να σημειώσω πως ουδέποτε ένιωθα πιο καλά ποτέ. Νιώθω γενικώς ευεξία, δεν νιώθω βαριά, ενώ όσο πιο μεγάλη ποσότητα ωμού φαγητού καταναλώσω τόσο αυξάνεται η διάθεσή μου. Δεν νυστάζω σαν βόας μόλις φάω, ούτε νιώθω εκατόν πενήντα κιλά και ανίκανη να κινηθώ. Επίσης για πρώτη φορά στη ζωή μου έχω μακριά νύχια (μοιάζει άσχετο, αλλά υποψιάζομαι πως σχετίζεται). :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα ότι θα κόψω το κρέας (το οποίο λάτρευα).. έχει ιστορία.
Ξεκίνησε κόβοντας το κοτόπουλο.. κι αυτό γιατί κάπου στο λύκειο είχα αναλάβει να ξεπετστιάσω ένα. Τίποτα πιο σιχαμερό από αυτό. Δεν ξανάγγιξα κοτόπουλο.
Τον Γενάρη που μας πέρασε αναγκάστηκα να κόψω σε κομμάτια μοσχάρι, το οποίο μόλις είχα φέρει από το χωριό και ήταν ολόφρεσκο. Αν πω ότι έτρεχαν κανονικά αίματα όσο το έκοβα θα με πείτε υπερβολική. Εεε κλονίστηκα και από τότε δεν ξαναέφαγα κρέας.

φαντασου να εκανα αυτο ολα τα σαρκοφαγα ζωα μολις βλεπανε το αιμα να τρεχει!..:P
κανονικα θα επρεπε ολοι οι ανθρωποι πουτρωνε κρεας να εχουν σφαξει ή δει μια σφαγη...-εγω προσωπικα δεν το εχω κανει..,εχω ακουσει βεβαια,ενα γουρουνι που τσιριζε οταν το σφαζανε στο διπλανο οικοπεδο..

βεβαια ολη η ουσια ειναι αυτη..


Κατά την ταπεινή μου άποψη, μια ισορροπημένη διατροφή περιλαμβάνει όλη την τροφική αλυσίδα και την γκάμα των απαραίτητων στοιχείων,όπως στην αρχαίοτητα, από την εποχή που ο άνθρωπος προσπαθούσε να εξασφαλίσει το καθημερινό του φαγητό, πάντα σε αυτό υπήρχαν και οι καρποί και τα χόρτα και το κρέας και αργότερα η προσπάθεια καλλιέργειας της γης και εξημέρωσης ζώων (δημιουργία πρώτων κοινωνίων) που θα τους παρείχαν τροφή τα ίδια ή τα προϊόντα τους.

Βέβαια, αν ο άλλος αισθάνεται καλύτερα κάνοντας αποκλειστικά χορτοφαγική διατροφή, με γεια του και χαρά του.... θεωρώ χαζό όμως να βρίσκεις τροφές που να μιμούνται τις ζωϊκές (σε μυρωδιά ή σε γεύση) μόνο και μόνο για να ξεγελάς τον εαυτό σου και να βροντοφωνάζεις ότι είσαι χορτοφάγος.

Άλλωστε και στα παλαιότερα χρόνια, ακόμη και των γιαγιάδων μας, το κρέας δεν το τρώγανε κάθε μέρα αλλά μια, δυο φορές το πολύ μέσα στην εβδομάδα ή το μήνα,(άσε που το παστώνανε κιόλας για να διατηρηθεί αφού δεν υπήρχαν ψυγεία) και κυρίως τρώγανε τα προϊόντα τους τυρί, γαλα, αυγά σε συνδυασμό με όσπρια, χόρτα και λαχανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Βέβαια, αν ο άλλος αισθάνεται καλύτερα κάνοντας αποκλειστικά χορτοφαγική διατροφή, με γεια του και χαρά του.... θεωρώ χαζό όμως να βρίσκεις τροφές που να μιμούνται τις ζωϊκές (σε μυρωδιά ή σε γεύση) μόνο και μόνο για να ξεγελάς τον εαυτό σου και να βροντοφωνάζεις ότι είσαι χορτοφάγος.
:)

Σ αυτό συμφωνώ κι εγώ.
Το να αντικαταστήσεις το κρέας με άλλες τροφές που στο θυμίζουν (βλέπε σόγια), δείχνει ότι σου λείπει και σε αυτό το βαθμό δεν το καταλαβαίνω ούτε κι εγώ.
Περί ορέξεως σογιόπιτα :P

Επίσης για πρώτη φορά στη ζωή μου έχω μακριά νύχια (μοιάζει άσχετο, αλλά υποψιάζομαι πως σχετίζεται). :D
Είναι λίγο άστοχο, γιατί απ΄όσο ξέρω τα νύχια δυναμώνουν με τη βιταμίνη D και αυτή τη βιταμίνη κατά βάση την παίρνουμε από συκώτι, κρέας και ψάρι. Τι να σε πω :P

φαντασου να εκανα αυτο ολα τα σαρκοφαγα ζωα μολις βλεπανε το αιμα να τρεχει!..:P
κανονικα θα επρεπε ολοι οι ανθρωποι πουτρωνε κρεας να εχουν σφαξει ή δει μια σφαγη...-εγω προσωπικα δεν το εχω κανει..,εχω ακουσει βεβαια,ενα γουρουνι που τσιριζε οταν το σφαζανε στο διπλανο οικοπεδο..

βεβαια ολη η ουσια ειναι αυτη..
Έχω δει τόσες φορές να σφάζουν ζώα, που με κάνουν να ξεχνάω και τον αριθμό :P

Γιατι βρε Άγγελε θα έπρεπε όλοι που τρώνε κρέας να δουν κάτι τέτοιο; Για να στραφούν στη χορτοφαγία; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι βρε Άγγελε θα έπρεπε όλοι που τρώνε κρέας να δουν κάτι τέτοιο; Για να στραφούν στη χορτοφαγία;
οχι,για να τρωνε με επιγνωση οτι αυτο που τρωνε δεν γεννηθηκε στο φυγειο μεσα σε σελοφαν-οπως πολλα παιδια- αλλα οτι τμημα ενος νεκρου ζωου.ετσι θα σεβεσαι περισσοτερο το ζωο και τη φυση..

...και ετσι πρεπει να ειναι..η τροφικη αλυσιδα βαζει τους ανθρωπους στους παμφαγους ..ειτε μας αρεσει ειτε οχι...καπου διαβασα οτι μολις οι ανθρωποι αρχισαν να ψηνουν και να τρωνε κρεας αναπτυχθηκε ο εγκεφαλος περαιτερω τους και προχωρησαν πιο εξελιγμενα...

το οτι πρεπει να τρωμε και φυτικες και ζωικες τροφες ειναι το αυτονοητο για ολη την επιστημη πλεον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top