Χορτοφαγική ωμοφαγία

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτό που λες πως οι περισσότεροι ιατροι ασχολούνται κυρίως με τα συμπτώματα και όχι με την αιτία της ασθένειας ισχύει απόλυτα, αλλά ευτυχώς υπάρχουν ακόμα οι λεγόμενοι ολιστικοί ιατροί που δεν λειτουργούν με γνώμονα μόνο τα συμπτώματα. Για το κλύσμα ξέρω κι εγώ πως κάνει πάρα πολύ καλό, αν και αρκετά δυσάρεστο. Αντί για καφέ επίσης μπορείς να δοκιμάσεις guarana - θα το βρεις σε μαγαζιά με βιολογικά και η γεύση του φέρνει λίγο προς ελληνικό καφέ. Όσον αφορά τέλος την δίαιτα που παρέθεσες, δεν είμαι υπερ τόσο αυστηρών περιορισμών διατροφής κυρίως γιατί θεωρώ πως περισσότερο σε εξασθενούν παρά σε βοηθούν - πχ κάποιος με αδύναμο ανοσοποιητικό ή χαμηλό αιματοκρίτη δεν θεωρώ πως αντέχει να διατρέφεται με αυτόν τον τρόπο για τόσες ημέρες. Είμαι υπέρ του να τρως την τροφή όσο πιο ωμή μπορείς ή σε όσο πιο φυσική μορφή μπορείς, αλλά οι ακρότητες δεν νομίζω πως κάνουν καλό. Από την άλλη βέβαια ο πρωτόγονος άνθρωπος πρέπει να έτρωγε ελάχιστα αφού προφανώς δεν είχε αφθονία τροφής όπως σήμερα.. αλλά προσωπικά φοβάμαι να επιχειρήσω τέτοιες δίαιτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
To guarana μου ειναι γνωστό και τρελλαίνομαι γι'αυτό. Πρωτοήπια στην Βραζιλία, όπου κυκλοφοράει πολύ σαν soft drink (βλέπε Guarana Brahma και Guarana Antarctica).
Ειχε γίνει νομίζω και κάποια απόπειρα, απο κάποια απο αυτές τις εταιρείες, να το φέρουν και στην Ελλάδα, αλλά μάλλον δεν "έπιασε" εδω και σταμάτησαν να το φέρνουν.
Τεσπα,
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις πιο πάνω και χαίρομαι γιατί διαπιστώνω ότι πραγματικά ξέρεις τί κάνεις.
Το κόλπο είναι τα φρέσκα φρούτα και λαχανικά τα οποία όσον το δυνατόν μη βρασμένα ( στον ατμό λιγάκι).
Οσον αφορά τα φρούτα, τονίζω ιδιαίτερα το φρέσκα, γιατί πολλές φορές, αυτά που αγοράζουμε, δεν είναι.
Μπορεί να είναι μήλα π.χ. που έχουν μήνες μέσα σε ψυγεία.
Φυσικά, εάν εχει κάποιος πρόβλημα, θα πρεπει να μην ακολουθήσει κατά γράμμα την διατροφή αυτή (αλκαλική)
αλλά να κάνει κάποιες μικροαλλαγές, με σκοπό να παίρνει ο οργανισμός του, όλα εκείνα που χρειάζεται.

Το θέμα είναι, πιστεύω, να μπεί κάποιος στο νόημα και μετά δεν θάχει πρόβλημα στο να επιλέξει να τρώει αυτό που
θα του κάνει καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sandraroza

Νεοφερμένος

Η sandraroza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Oralee Έχω κι εγώ στίγμα και έχω αντικαταστήσει τα συμπληρώματα με μια χούφτα κολοκυθόσπορων κάθε μέρα. Είναι πολύ καλή πηγή φολικού οξέος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,798 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι, και πάντα με την προϋπόθεση οτι όντως αυτή η διατροφή σε κάνει πιο υγιή κι επομένως σε βοηθά να ζήσεις περισσότερα χρόνια: αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία και η στέρηση για να ζήσεις 10 χρόνια παραπάνω; Δεν ξέρω, εγώ προσωπικά δε θα υπέβαλλα ποτέ τον εαυτό μου σε τίποτα τέτοιο. Φυσικά κανείς δε θέλει να πεθάνει αν μπορεί να ζήσει, αλλά το θεωρώ αδιανόητο να ταλαιπωρούμαι και να στερούμαι το φαγητό (που καλώς ή κακώς είναι μία από τις απολαύσεις της ζωής). Ο παππούς μου έλεγε "όλοι θα πεθάνουμε, τι Σάββατο βράδυ, τι Κυριακή πρωί". Πέθανε στα 62 του από καρδιά, κάνοντας καταχρήσεις μέχρι το τέλος. Θα ήθελα να τον ρωτήσω αν μπορούσα αν άξιζε όλο αυτό ή αν θα προτιμούσε να ζήσει στερημένος από τις απολαύσεις του για να δει τα εγγόνια του να μεγαλώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Himela, την ειχαμε αυτή την συζήτηση πρόσφατα στα πεθερικά μου. Ο πατέρας μου ξαναείπε την γνωστή (σε μένα) ιστορία...λοιπόν, εμένα οι δικοί μου ήταν φανατικοί με τα βιολογικά, τα οργανικά, τα φυτικά, τα "εναλλακτικά" πριν καν γίνουν μόδα όπου και ήταν δυσεύρετα αλλά και πανάκριβα (αν σας φαίνονται ακριβά σήμερα, φανταστείτε τότε). 'Επαιρναν τα πάντα (φαγητά, καλλυντικά, καθαριστικά, τα πάντα λέμε) από καταστήματα φυτικών προιόντων. Εκαναν διαλογισμό, γιόγκα, ρέικι, ρεφλεξολογία, βαθιά χαλάρωση και διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι. Δεν κάπνιζαν, δεν έπιναν, δεν ξενυχτούσαν και πρόσεχαν όσο δεν φαντάζεσαι. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής: 3 από τα άτομα-γκουρού αυτού του τρόπου ζωής (μεγάλα ονόματα στο χώρο, αμα θέλετε θα τον ρωτήσω να μου τα πει) πέθαναν πριν τα 50. Η μαμά μου πέθανε στα 48. Πράγμα που σημαίνει πως αμα ειναι να το πάθεις, θα το πάθεις δεν πα να κωλοχτυπιέσαι. Στο μεσοδιάστημα χαλάρωσε και απόλαυσέ το (τις πίτσες και τα σουβλάκια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
Στο μεσοδιάστημα χαλάρωσε και απόλαυσέ το (τις πίτσες και τα σουβλάκια).

Κάνε ό,τι θέλεις. Η Αγάπη είναι ο Νόμος, Αγάπη υπό το Θέλημα. Αν η αγάπη σου σε οδηγεί να καταβροχθίσεις μια σουβλακοπίτσα αγκαλιά με τον καλό σου, κάντο και τίποτα δεν πρόκειται να πάθεις. :)

Μηδέν άγαν, η υπερβολή είναι ύβρη, όταν κάνεις κάτι πολύ έντονα - όπως ένας συγκεκριμένος τρόπος ζωής - γίνεσαι στατικός, μονοδιάστατος σε σχέση με ένα σύμπαν που διαρκώς εξελίσσεται. Αυτό κάνει κακό στην υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πολύ ωραίο σαν ιδέα, δεν λέω αλλά εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω απολαυστικά με τέτοιες τροφές.

Αν πχ τρως λευκό κρέας με μέτρο και αρκετά λαχανικά/φρούτα/όσπρια δεν είναι υγιεινό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Όλα στο μυαλό είναι... Απλά ο τρόπος ζωής μας δεν μας επιτρέπει να ζούμε έτσι, εκτός αν είμαστε αποκομμένοι από τέτοιες δραστηριότητες και παρέες ή τέρατα ισχυρής θέλησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelladeli

Νεοφερμένος

Η stelladeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας!!! Μόλις ξεκινάω χορτοφαγική ωμοφαγία και θα ήθελα να ρωτήσω ποιά μπλέντερ,αποχυμωτές θεωρείτε τα καλύτερα (απο λειτουργική και οικονομική άποψη) και, αν επιτρέπεται, πού τα βρήκατε (σε καταστήματα ηλεκτρονικών εδώ ή από το ίντερνετ).

Ευχαριστώ!!!!!!!!! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είχα κάνει μια περίοδο, αλλά επειδή παρουσίασα αναιμία ο γιατρός μου επέβαλε να τρώω κόκκινο κρέας μια φορά την εβδομάδα.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Χορτοφαγική ωμοφαγία! Ότι να 'ναι δηλαδή. Έλεος!!! Κάθε μόδα πρέπει να την υιοθετούμε ακούγοντας τους διάφορους τσαρλατάνους και χωρίς να πάρουμε τη γνώμη ενός πραγματικού γιατρού για το πόσο βλαβερή μπορεί να είναι; Και στο κάτω-κάτω γιατί να βοσκάμε ανοστιές και να μην απολαμβάνουμε το νόστιμο ψημένο κρεατάκι μας;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για το σιδηρο κατι

περισσοτερο σιδηρο απο το μοσχαρι και απο οτιδηποτε εχουν τα συκωτακια κοτοπουλου..και πτηνων γενικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν θα το δοκίμαζα... εξάλλου υπάρχει λόγος που μαγειρεύουμε το φαγητό μας ειδάλλως η ωμοφαγία θα θεωρούταν η φυσιολογική πρακτική :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σχετικά με τη χορτοφαγική ωμοφαγία. Είναι σίγουρο ότι αποκλειστικά με τέτοιες τροφές ο οργανισμός παίρνει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται; Είναι όντως υγιεινό;
Δεν ξέρω εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να τρώμε από όλα όσο γίνεται (δηλαδή κρέας, λαχανικά, φρούτα κτλ) χωρίς υπερβολές πάντα. Και αυτό το είδος διατροφής με φαίνεται πολύ υπερβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι επικίνδυνη, διότι η στέρηση των πρωτεϊνών από τον οργανισμό μας εγκυμονεί πολλούς κινδύνους (λ.χ. αναιμία , λευκοπενία, ραχίτιδα, τριχόπτωση, γενικότερη ατονία). Παρ' όλα αυτά, αν κάποιος/α επιθυμεί να ξεκινήσει χορτοφαγική ωμοφαγία, πρέπει να συμβουλευτεί έναν ιατρό-διαιτολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Με μία γρήγορη ανάγνωση του άρθρου βρήκα πάμπολλα λάθη βασικής βιοχημείας. Ολόκληρη η φιλοσοφία στηρίζεται σε αερολογίες και 'ωραίες λέξεις', χωρίς ουσιαστικό (ή επιστημονικά ορθό) νόημα. Για παράδειγμα:

"Η ωμοφαγία είναι μια ζωντανή και αλκαλική διατροφή γεμάτη ένζυμα, που αποτοξινώνει ταυτόχρονα το σώμα, αφού περιλαμβάνει όλα τα σύνθετα αυτά στοιχεία που συμβάλλουν στο μεταβολισμό και την πέψη της τροφής. Αντίθετα, οι επεξεργασμένες και ψημένες τροφές δεν περιέχουν ζωντανά συστατικά, αφού, όταν η τροφή εκτεθεί σε θερμοκρασία άνω των 46 βαθμών, τα ένζυμα καταστρέφονται ολοσχερώς."

Οποιοσδήποτε πρωτοετής φοιτητής επιστημών υγείας που διάβαζε βιοχημεία θα λιποθυμήσει αν ακούσει τα παραπάνω. Τα ένζυμα ούτως ή άλλως υφίστανται αποδιάταξη στο ισχυρά όξινο περιβάλλον του στομάχου και στην συνέχεια 'καταστρέφονται' σε αμινοξέα στον αυλό του εντέρου από ειδικά ένζυμα που παράγει και εκκρίνει ο ίδιος ο ανθρώπινος οργανισμός. Τα 'συναρμολογημένα' ένζυμα των τροφών δεν είναι λειτουργικά στις συνθήκες αυτές και δεν μπορούν να διαβούν από τον αυλό του εντέρου στην κυκλοφορία αν δεν υποστούν πέψη σε αμινοξέα.

Επίσης η 'αποτοξίνωση' του οργανισμού είναι μία μ*****α και μισή. Ο όρος 'τοξίνες' έχει γίνει καραμέλα πια, αλλά κανείς δεν μιλάει για συγκεκριμένες χημικές ουσίες, μόνο τρομακτικές λέξεις χωρίς επεξήγηση. Οι ουσίες που είναι βλαπτικές για τον οργανισμό είναι συγκεκριμένες, και ο ίδιος διαθέτει συστήματα για την εξουδετέρωση/αποβολή τους! Και όχι, το να πίνει κανείς 1000 λίτρα τσάι την ημέρα ή να τρώει μόνο ντομάτες και αγγούρια δεν βοηθάει.

"Επέλεξα την ωμοφαγία γιατί είδα βελτίωση σε διάφορα σωματικά προβλήματα, όπως πονοκέφαλοι, τροφικές αλλεργίες, ιγμορίτιδα, θέματα βάρους και πεπτικά προβλήματα που με ταλαιπωρούσαν επί χρόνια, αλλά και πνευματική ευεξία.»

Αν όντως ισχύει αυτό που λέει ο τύπος και δεν είναι απλά αρλούμπες για να κάνει εντύπωση, πιθανώς να οφείλεται σε κάποια τροφική αλλεργία/δυσανεξία που ο ίδιος δεν ήξερε (μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού λ.χ. έχουν δυσανεξία στην λακτόζη και δεν το γνωρίζουν, με αποτέλεσμα πολλά από αυτά τα συμπτώματα) ή μιλάμε για το φαινόμενο πλασιμπο.

Thanks, but no thanks. Υπάρχει λόγος που οι πρόγονοί μας ξεκίνησαν να μαγειρεύουν το φαγητό τους (εξουδετέρωση επικίνδυνων μικροοργανισμών, διάσπαση άπεπτων μορίων σε συστατικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε, γεύση!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top