Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε χρειάζομαι να δω τίποτα, όλες οι θρησκείες είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα κι έχουν σκοπό να κοιμίζουν τον κόσμο. Το οτι υπάρχουν νέοι μορφωμένοι που πιστεύουν σε αυτές είναι κάτι που δε σταματά να με εκπλήσσει.
Τι εννοείς Χιμελα ότι οι υπόλοιποι ειναι αμόρφωτοι?

Ομολογώ πολυ σκληρή άποψη αλλά πραγματικά μικρής σημασίας εφόσον αναγνωρίζω τα διακαιώματα του καθενός στα πιστεύω του..

Άλλωστε αν το πάρουμε και εκεί έτσι, ότι πλέον μορφωμένοι άνθρωποι πιστεύουν σε αυτό και καποιοι ίσως ημιμαθείς ειναι ακομα στην ουτοπία τους ή εκεί που τους κάνει να νιώθουν καλά γιατί δεν έχουν την δύναμη να αναζητήσουν τις πραγματικές απαντήσεις από εκεί που πρπει και όχι από το διαδικτυακό κόσμο μας κάνει να αναθεωρήσουν τελικά τι εστι μόρφωση?

Άλλωστε τα περισσότερα κακα σε αυτό τον κόσμο από δήθεν "μορφωμένους μας έρχονται ;)

Έπειτα είπαμε ,δεν μας ενδιαφέρει αν κάποιος ειναι Χριστιανός, γκέι ομοφυλόφιλος κ.τλ. όταν εμείς έχουμε μια καλή ζωή και όχι μια άσχημη και ψάχνουμε τις αιτίες μιας δικής μας αποτυχίας σε άλλους παράγοντες......

Και να πω και την αλήθεια πλέον?
Μου βγάζει πλέον λίγο μιζέρια όλο αυτό..
Μας φταει ο χριστιανισμος ,ο φεμινισμος,κομματισμος και όλα αυτά και καλυπτομαστε πίσω από αυτά για να μην δούμε τι πραγματικα ειναι αυτο που κάνει ίσως λίγο κακής ποιότητας την δική μας ζωή και όχι σίγουρα αυτών που δηλώνουν χωρίς να φοβούνται αν χαρακτηριστουν αμόρφωτοι από κάποιους σίγουρα ημιμαθείς :give_rose:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Μόνο εκεί στο Άγιο Όρος και όχι στα μοναστηρια αλλά σε αυτούς που μένουν σε σπηλιές..
Εδω γελαμε...

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,070 μηνύματα.
Δεν κάνω το λάθος να μπω σε συζήτηση με χριστιανό. :P
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε εγώ να αναλύσω πολύ βασικές αξίες που έχει ο κάθε άνθρωπος σε ένα εικονικό κόσμο ημιμάθειας και ασέβειας, οπότε έρχεσαι κάπως στα λόγια μου ...

Ας αφησουμε λοιπόν τον καθένα από εμάς να ζει στην δική του πλάνη , μια ειναι η ουσία,αυτή που έχεις-εχω-εχουμε ;)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Να αλλος ενας σωστος Χριστιανος! Ενας εκπροσωπος της εκκλησιας.Αγιος ανθρωπος.Μην ακουτε τις κακες γλωσσες.Απλα θελουν να χτυπησουν τον χριστιανισμο.

Σωστος χριστιανος και εκπροσωπος του χριστου δηλωνε.Οπως και πολλοι αλλοι χριστιανοι αναμεσα μας.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,070 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι, εκτός όλων των άλλων (δημόσιο, ρουσφέτια κλπ), αυτό που κρατάει αυτή τη χώρα πίσω σε σχέση με τα ευρωπαϊκά κράτη είναι η προσκόλληση στη θρησκεία και το άρρηκτο δέσιμο κράτους - εκκλησίας. Κανένα κράτος που είναι θρησκόληπτο δεν μπορεί να πάει μπροστά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι, εκτός όλων των άλλων (δημόσιο, ρουσφέτια κλπ), αυτό που κρατάει αυτή τη χώρα πίσω σε σχέση με τα ευρωπαϊκά κράτη είναι η προσκόλληση στη θρησκεία και το άρρηκτο δέσιμο κράτους - εκκλησίας. Κανένα κράτος που είναι θρησκόληπτο δεν μπορεί να πάει μπροστά.
Αν εξαιρέσεις το δέσιμο κράτους -εκκλησίας που όντως πρέπει να είναι διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους η πίστη από μόνη της δεν κρατάει πίσω ένα κράτος / οικονομία. Όλες οι δυτικές χώρες έχουν υψηλό ποσοστό χριστιανών, ο Καναδάς (62%), ΗΠΑ (65%), Βρετανία (57%), Γερμανία (52,7%). Θέλω να πω ότι δεν σου λέει η θρησκεία να κλέβεις το κράτος, δεν σου λέει η θρησκεία να είσαι τεμπέλης δημόσιος υπάλληλος , δεν ευθύνεται η θρησκεία που η παραγωγικότητα σου είναι χαμηλή και προφανώς δεν ευθύνεται η θρησκεία που το κράτος δεν ενισχύει βασικούς πυλώνες της ανάπτυξης όπως είναι η εκπαίδευση , υποδομές , σύστημα υγείας και μείωση της φορολογίας σε όλους τους πολίτες και στις επιχειρήσεις ώστε να έρθουν επενδύσεις.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις το δέσιμο κράτους -εκκλησίας που όντως πρέπει να είναι διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους η πίστη από μόνη της δεν κρατάει πίσω ένα κράτος / οικονομία. Όλες οι δυτικές χώρες έχουν υψηλό ποσοστό χριστιανών, ο Καναδάς (62%), ΗΠΑ (65%), Βρετανία (57%), Γερμανία (52,7%). Θέλω να πω ότι δεν σου λέει η θρησκεία να κλέβεις το κράτος, δεν σου λέει η θρησκεία να είσαι τεμπέλης δημόσιος υπάλληλος , δεν ευθύνεται η θρησκεία που η παραγωγικότητα σου είναι χαμηλή και προφανώς δεν ευθύνεται η θρησκεία που το κράτος δεν ενισχύει βασικούς πυλώνες της ανάπτυξης όπως είναι η εκπαίδευση , υποδομές , σύστημα υγείας και μείωση της φορολογίας σε όλους τους πολίτες και στις επιχειρήσεις ώστε να έρθουν επενδύσεις.
Όταν ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού πιστεύει τις ανοησίες των θρησκειών τότε είναι εύκολα διαχειρίσιμος από την πολιτική εξουσία. 'Όπως είναι προβληματικό να είναι ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου αντιεμβολιαστές το ίδιο προβληματικό είναι να πιστεύουν ότι η Εύα προήλθε από το παιδάκι του Αδαμ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Όταν ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού πιστεύει τις ανοησίες των θρησκειών τότε είναι εύκολα διαχειρίσιμος από την πολιτική εξουσία. 'Όπως είναι προβληματικό να είναι ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου αντιεμβολιαστές το ίδιο προβληματικό είναι να πιστεύουν ότι η Εύα προήλθε από το παιδάκι του Αδαμ.
Το που επηρεάζει βέβαια την οικονομική ανάπτυξη η θρησκεία δεν το καταλαβαίνει κανείς βέβαια. Με την λογική αυτή ο Καναδάς, ΗΠΑ , Βρετανία κτλ που έχουν ποσοστά χριστιανών 60-65% θα ήταν οικονομικά υποανάπτυκτες χώρες, πραγμα που δεν ισχύει προφανώς.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Το που επηρεάζει βέβαια την οικονομική ανάπτυξη η θρησκεία δεν το καταλαβαίνει κανείς βέβαια. Με την λογική αυτή ο Καναδάς, ΗΠΑ , Βρετανία κτλ που έχουν ποσοστά χριστιανών 60-65% θα ήταν οικονομικά υποανάπτυκτες χώρες, πραγμα που δεν ισχύει προφανώς.
Έγραψα κάτι για οικονομία; Λέω ότι είναι προβληματικό ένα μεγάλο μέρος του κόσμου να πιστεύει σε δοξασίες είτε πρόκειται για τον Καναδά είτε για το Ιραν. Παρωχημένες αντιλήψεις που δεν προσφέρουν κάτι. Σε αυτό το κομμάτι πιο ζηλευτές είναι οι σκανδιναβικές χώρες που έχουν υψηλά ποσοστά άθεων.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Έγραψα κάτι για οικονομία; Λέω ότι είναι προβληματικό ένα μεγάλο μέρος του κόσμου να πιστεύει σε δοξασίες είτε πρόκειται για τον Καναδά είτε για το Ιραν. Παρωχημένες αντιλήψεις που δεν προσφέρουν κάτι. Σε αυτό το κομμάτι πιο ζηλευτές είναι οι Γτσκανδιναβικές χώρες που έχουν υψηλά ποσοστά άθεων.
Γτ ειναι προβληματικο?
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Έγραψα κάτι για οικονομία; Λέω ότι είναι προβληματικό ένα μεγάλο μέρος του κόσμου να πιστεύει σε δοξασίες είτε πρόκειται για τον Καναδά είτε για το Ιραν. Παρωχημένες αντιλήψεις που δεν προσφέρουν κάτι. Σε αυτό το κομμάτι πιο ζηλευτές είναι οι σκανδιναβικές χώρες που έχουν υψηλά ποσοστά άθεων.
Δεν καταλαβαίνουμε όμως τι σχέση έχει αυτό που γράφεις με το θέμα. Θέλω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται η θρησκεία για την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας και για την μετανάστευση που συζητάμε. Επίσης , προφανώς δεν είναι το ίδιο ο Χριστιανισμός σε σκληρότητα όπως άλλες θρησκείες (Ισλάμ ).

•Όσο αφορά τις σκανδιναβικές χώρες τα ποσοστά τους δεν διαφέρουν σε σχέση να άλλες δυτικές χώρες. Η Σουηδία έχει 60% χριστιανούς , η Νορβηγία 67% χριστιανούς και η Δανία 70% χριστιανούς. Με αλλά λόγια ίδια ποσοστά με άλλες δυτικές χώρες και πολύ υψηλότερα σε σχέση με Γερμανία , Βρετανία και Ολλανδία. Απλά οι Σκανδιναβοί είναι μπροστά καθώς έχουν άλλην κουλτούρα σαν άνθρωποι , ένα πολύ δυνατό σύστημα υγείας που τους μεταφέρει αξίες και γενικά το κράτος και οι θεσμοί του λειτουργούν άριστα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με τρολαρεις ; Πιστεύεις ότι είναι οκ να πιστεύει ο κόσμος ότι υπάρχουν μικρά διαβολάκια που θέλουν το κακό μας;
Ακόμα και να υπάρχουν εσένα τι σε πειράζει;; Θέλω να πω ότι από την μια λέτε ότι ο καθένας μπορεί να κάνει και να πιστεύει όπου θέλει από την άλλην όμως όταν βλέπετε κάτι με θρησκεία η ελευθερία απόψεων και πιστεύω σταματά αυτόματα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Με τρολαρεις ; Πιστεύεις ότι είναι οκ να πιστεύει ο κόσμος ότι υπάρχουν μικρά διαβολάκια που θέλουν το κακό μας;
Τι σε νοιαζει εσενα τι πιστευει ο αλλος στην περιπτωση παντα που δεν προσπαθει να το κανει να το υιοθετησεις με τη βια?(βλεπε τζιχαντ) και να προκαλει.Πιο πολυ με ανησυχει οτι οι η νεολαια δεν ξερει που βρισκεται η καλαματα πχ 'η ποιος ειναι ο πρωθυπουργος της χωρας μας παρα οτι πιστευει σε μια θρησκεια.
Καλα μη μιλησω για ψεκ(που οντως αρκετοι ηταν πιστοι) 'η για καραντινακηδες.Αυτες οι δυο κατηγοριες με ανησυχουν φιλε μου οχι ο πιστος που πιστευει στην κολαση και στον παραδεισο.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις το δέσιμο κράτους -εκκλησίας που όντως πρέπει να είναι διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους η πίστη από μόνη της δεν κρατάει πίσω ένα κράτος / οικονομία. Όλες οι δυτικές χώρες έχουν υψηλό ποσοστό χριστιανών, ο Καναδάς (62%), ΗΠΑ (65%), Βρετανία (57%), Γερμανία (52,7%).
Συμφωνώ εδώ. Αυτό που - νομίζω ότι - εννοούσε η Χιμέλα, είναι ότι η εκκλησία εδώ είναι κάτι που δε μπορείς να πειράξεις και κατά κάποιο τρόπο διοικεί την Ελλάδα, one way or another. Τώρα θα τσινίσεις λογικά με αυτό που θα πω, αλλά για παράδειγμα οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν γάμο κι έχουν σύμφωνο συμβίωσης (από το 2016 και μετά, μη ξεχνιόμαστε ) γιατί ο Τσίπρας δε μπορούσε να τα βάλει με την εκκλησία σε κάτι τέτοιο.
Επίσης, όπως είπες κι εσύ η θρησκεία αυτή καθαυτή δεν είναι κακή. Ωστόσο, όταν βλέπεις στην Ελλάδα κάτι τραγικές καταστάσεις του στυλ " Τεράστια ουρά πιστών μπροστά από το δέντρο να πιουν το αίμα του Αγίου Νικολάου " or something που διάβασα πρόσφατα. Πως να πας μπροστά με τέτοιους ανθρώπους; Ντρέπεσαι να λες ότι είσαι έλληνας.
Σε πολλά πράγματα έχουμε μείνει πίσω και σε αυτό ευθύνεται και η εκκλησία.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Btw εγω αθεος ειμαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ εδώ. Αυτό που - νομίζω ότι - εννοούσε η Χιμέλα, είναι ότι η εκκλησία εδώ είναι κάτι που δε μπορείς να πειράξεις και κατά κάποιο τρόπο διοικεί την Ελλάδα, one way or another. Τώρα θα τσινίσεις λογικά με αυτό που θα πω, αλλά για παράδειγμα οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν γάμο κι έχουν σύμφωνο συμβίωσης (από το 2016 και μετά, μη ξεχνιόμαστε ) γιατί ο Τσίπρας δε μπορούσε να τα βάλει με την εκκλησία σε κάτι τέτοιο.
Επίσης, όπως είπες κι εσύ η θρησκεία αυτή καθαυτή δεν είναι κακή. Ωστόσο, όταν βλέπεις στην Ελλάδα κάτι τραγικές καταστάσεις του στυλ " Τεράστια ουρά πιστών μπροστά από το δέντρο να πιουν το αίμα του Αγίου Νικολάου " or something που διάβασα πρόσφατα. Πως να πας μπροστά με τέτοιους ανθρώπους; Ντρέπεσαι να λες ότι είσαι έλληνας.
Σε πολλά πράγματα έχουμε μείνει πίσω και σε αυτό ευθύνεται και η εκκλησία.
Οντως ντρεπεσαι την εθνικοτητα σου?
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Συμφωνώ εδώ. Αυτό που - νομίζω ότι - εννοούσε η Χιμέλα, είναι ότι η εκκλησία εδώ είναι κάτι που δε μπορείς να πειράξεις και κατά κάποιο τρόπο διοικεί την Ελλάδα, one way or another. Τώρα θα τσινίσεις λογικά με αυτό που θα πω, αλλά για παράδειγμα οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν γάμο κι έχουν σύμφωνο συμβίωσης (από το 2016 και μετά, μη ξεχνιόμαστε ) γιατί ο Τσίπρας δε μπορούσε να τα βάλει με την εκκλησία σε κάτι τέτοιο.
Επίσης, όπως είπες κι εσύ η θρησκεία αυτή καθαυτή δεν είναι κακή. Ωστόσο, όταν βλέπεις στην Ελλάδα κάτι τραγικές καταστάσεις του στυλ " Τεράστια ουρά πιστών μπροστά από το δέντρο να πιουν το αίμα του Αγίου Νικολάου " or something που διάβασα πρόσφατα. Πως να πας μπροστά με τέτοιους ανθρώπους; Ντρέπεσαι να λες ότι είσαι έλληνας.
Σε πολλά πράγματα έχουμε μείνει πίσω και σε αυτό ευθύνεται και η εκκλησία.
Είσαι ακριβώς to the point με αυτό που πιστεύω και εγώ φίλε.😉😉

Προφανώς και εγώ σαν Φώτης θέλω διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας όπως γίνεται στο εξωτερικό καθώς κακά τα ψέματα η εκκλησία πολλές φορές έχει σταθεί εμπόδιο σε διαφορά σοβαρά ζητήματα που αφορούν τη χώρα, επηρεάζοντας αρνητικά τους πιστούς (βλέπε το θέμα με τα εμβόλια και το Lock down ). Τέλος προφανώς και δε συμφωνώ με ακραίους χριστιανούς που κάνουν αυτά που λες. Εγώ αν και χριστιανός ούτε κριτικάρω τον αλλον αν δεν πιστεύει , ούτε κάνω παρατήρηση σε όποιον δεν νηστεύει και ούτε αλλά τέτοια τρέλα πράγματα που έκαναν κυρίως οι παλιότερες γενιές. Γενικά πιστεύω όμως με μέτρο και σεβασμό προς τον αλλον που δεν πιστεύει.😉😉
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Είσαι ακριβώς to the point με αυτό που πιστεύω και εγώ φίλε.😉😉

Προφανώς και εγώ σαν Φώτης θέλω διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας όπως γίνεται στο εξωτερικό καθώς κακά τα ψέματα η εκκλησία πολλές φορές έχει σταθεί εμπόδιο σε διαφορά σοβαρά ζητήματα που αφορούν τη χώρα, επηρεάζοντας αρνητικά τους πιστούς (βλέπε το θέμα με τα εμβόλια και το Lock down ). Τέλος προφανώς και δε συμφωνώ με ακραίους χριστιανούς που κάνουν αυτά που λες. Εγώ αν και χριστιανός ούτε κριτικάρω τον αλλον αν δεν πιστεύει , ούτε κάνω παρατήρηση σε όποιον δεν νηστεύει και ούτε αλλά τέτοια τρέλα πράγματα που έκαναν κυρίως οι παλιότερες γενιές. Γενικά πιστεύω όμως με μέτρο και σεβασμό προς τον αλλον που δεν πιστεύει.😉😉
Ετσι ακριβως φωτη.Διαχωρισμος κρατους εκκλησιας χθες πρεπει να γινει οπως και ο εκσυγχρονισμος της.Αλλα να λες φταιει η θρησκεια για την οικονομια της χωρας σου δηλωνει αμορφωσια και ελλειψη κριτικης σκεψης!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top