Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο χριστιανισμός επιτρέπει το προκλητικό ντύσιμο;
Νομίζω πως όχι οπως και το μεγαλύτερο σύνολο της κοινωνίας μας .

Βέβαια υπάρχει το προκλητικό που συνάμα είναι όμορφο αλλά υπάρχει και το χυδαίο...απο αυτο εξαρτάται..
 

petran_95

Νεοφερμένος

Ο petran_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι οπως και το μεγαλύτερο σύνολο της κοινωνίας μας .

Βέβαια υπάρχει το προκλητικό που συνάμα είναι όμορφο αλλά υπάρχει και το χυδαίο...απο αυτο εξαρτάται..
Ναι ο παπάς βλεπει αν εισαι σικατος/η ή μπαναλ και αναλογα το δεχεται ή οχι :lol:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι οπως και το μεγαλύτερο σύνολο της κοινωνίας μας .

Βέβαια υπάρχει το προκλητικό που συνάμα είναι όμορφο αλλά υπάρχει και το χυδαίο...απο αυτο εξαρτάται..
Οπότε μια κοπέλα που το παίζει θεούσα και τρέχει στις εκκλησίες και κάνει σταυρούς και νηστέυει όταν λέει η θρησκεία και σέρνει τα παιδιά της στο κατηχητικό, είναι υποκρισία να φοράει καυτό σορτσάκι μέχρι τον κώλο σε μια εκδρομή έτσι;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπότε μια κοπέλα που το παίζει θεούσα και τρέχει στις εκκλησίες και κάνει σταυρούς και νηστέυει όταν λέει η θρησκεία και σέρνει τα παιδιά της στο κατηχητικό, είναι υποκρισία να φοράει καυτό σορτσάκι μέχρι τον κώλο σε μια εκδρομή έτσι;
Kαμια θεουσα δεν το κανει αυτο ,ειδικα στο τρελο βαθμο που το λες ;)

Επειτα γιατι στεκομαστε παντα στα ακρα ..
Εχω πει πολλες φορες οτ πιστευω παρα πολυ αλλα αυτες τις ακραιες συμπεριφορες ποτε δεν τις ειχα ,ισα ισα το αντιθετο θα ελεγα ..
Ουτε φυσικα και ο περίγυρος μου ...Ζουμε μια φυσιολογικη ζωη οπως εσυ και πολλοι αλλοι και μαλιστα πληρη αποδεκτη .

Ποτε μα ποτε δεν δεχτηκα την κριτική ή την εναντίωση του πνευματικου που καποτε ειχα και εγω την αναγκη να παω και να συζητησω πεντε πραγματα ,να μου λυσει καποιες αποριες ,ουτε φυσικα μου απαγορευσε να κοινωνησω οταν το ειχα και αυτο πραγμτικα αναγκη τιμωρώντας μου ετσι οπως νομιζουν πολλοι επειδη δεν παω καθε Κυριακη στην εκκλησια ,δεν φοραω μακριές φουστες,μιλαω και με αλλους αντρες και ας ειμαι παντρεμενη και ουτε πηγαινα τα παιδια μου στο κατηχητικο ..
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Kαμια θεουσα δεν το κανει αυτο ,ειδικα στο τρελο βαθμο που το λες ;)
Χαχα κι όμως. Ξέρω μια θεούσα που κάνει 10 σταυρούς την ώρα και φοράει καυτά σορτσάκια, όχι στην παραλία ας πούμε που τέλος πάντων αλλά σε μια εκδρομή. Και θέλω να της τρίψω στη μούρη την υποκρισία της.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Οι εξαιρέσεις είναι μεμονωμένα φαινόμενα, κατά κανόνα οι θεούσες της παλιάς εποχής δεν το έκαναν, προφανώς και οι σημερινές αν έχουν απομείνει.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχα κι όμως. Ξέρω μια θεούσα που κάνει 10 σταυρούς την ώρα και φοράει καυτά σορτσάκια, όχι στην παραλία ας πούμε που τέλος πάντων αλλά σε μια εκδρομή. Και θέλω να της τρίψω στη μούρη την υποκρισία της.
Και εγω φοραω και σταυροκοπιεμαι πολλες φορες ,ειδικα οταν εχω επιρροή απο κακο ματι ,ζηλεια και γλωσσοφαγια :bleh::bleh::bleh:

Αν ερθει καμια λοιπον και μου το τριψει στην μουρη να ξερω να της πω ¨Τι κανεις Χιμελα μου,χαρηκα Μαργαριτα απο Στεκι ¨:lol::lol:

Γιατι ,πραγματικα?
Μολις χθες ειχαμε μια συζητηση σε αλλο θεμα για να μην βαζουμε ταμπελες και κρινουμε ανθρωπους ...που πηγαν τα λεγομενα σου,ποια ευαισθητη χορδη χτυπαμε σημερα ;)

Μην φοβασαι δεν θα σε " κατηγορήσω" για την συγκεκριμενη περιπτωση οπως εσυ για τον τσιγκούνη,συζητηση κανουμε :hug:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Και εγω φοραω και σταυροκοπιεμαι πολλες φορες ,ειδικα οταν εχω επιρροή απο κακο ματι ,ζηλεια και γλωσσοφαγια :bleh::bleh::bleh:

Αν ερθει καμια λοιπον και μου το τριψει στην μουρη να ξερω να της πω ¨Τι κανεις Χιμελα μου,χαρηκα Μαργαριτα απο Στεκι ¨:lol::lol:

Γιατι ,πραγματικα?
Μολις χθες ειχαμε μια συζητηση σε αλλο θεμα για να μην βαζουμε ταμπελες και κρινουμε ανθρωπους ...που πηγαν τα λεγομενα σου,ποια ευαισθητη χορδη χτυπαμε σημερα ;)

Μην φοβασαι δεν θα σε " κατηγορήσω" για την συγκεκριμενη περιπτωση οπως εσυ για τον τσιγκούνη,συζητηση κανουμε :hug:
Δεν έχεις άδικο. Δε σε κατηγόρησα όμως βρε συ, κι εγώ συζήτηση κάνω. Απλά με ενοχλεί η υποκρισία των ανθρώπων. Δεν μπορείς να λες οτι είσαι Χριστιανή και να τρέχεις σε εκκλησίες και να νηστεύεις και και και.... και από την άλλη να φοράς τα ξέκωλα και τα ξώβυζα. Δηλαδή τί παριστάνεις; Ή είσαι χριστιανή κατά παραγγελία; (λέω για την περί ού ο λόγος).

Ναι η ευαίσθητη χορδή μου είναι η υποκρισία των ανθρώπων. Αλλά τί έχεις Γιάννη τί είχα πάντα. Γιατί ξαφνιάζομαι;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχεις άδικο. Δε σε κατηγόρησα όμως βρε συ, κι εγώ συζήτηση κάνω. Απλά με ενοχλεί η υποκρισία των ανθρώπων. Δεν μπορείς να λες οτι είσαι Χριστιανή και να τρέχεις σε εκκλησίες και να νηστεύεις και και και.... και από την άλλη να φοράς τα ξέκωλα και τα ξώβυζα. Δηλαδή τί παριστάνεις; Ή είσαι χριστιανή κατά παραγγελία; (λέω για την περί ού ο λόγος).

Ναι η ευαίσθητη χορδή μου είναι η υποκρισία των ανθρώπων. Αλλά τί έχεις Γιάννη τί είχα πάντα. Γιατί ξαφνιάζομαι;
Ναι το ¨κατηγορησα ¨το ειπα ετσι αλλα και τοτε και τωρα εδω μεσα κανουμε περισσοτερο συζητησεις ,ετσι το βλεπω πλεον γι αυτο καπου αντιδρω ;)


Εγω παλι ξερεις με ποια υποκρισια εχω θεμα ?
Με την κοινωνικη και οχι την χριστιανικη ..
Εχω δηθεν ενσυναισθηση αλλα επιλεκτικη ...Ουτε την πραγματικη εννοια της λεξης δεν ξερουν μερικοι ,αλλα παρ ολα αυτα την χρησιμοποιουν ...
Με την πρωτη ευκαρια ειμαστε ευαίσθητοι με αλλους αλλα με τους ανθρωπους που κρυβουμε μια εμπαθεια για τους δικους μας λογους ξαφνικα παει περίπατο και κανουμε ακριβως το ιδιο που λιγες ωρες πριν κατηγορουσαμε και κριναμε αλλους ανθρωπους που το εκαναν ..

Εκει και εμενα χτυπαει η ευαίσθητη χορδη μου και ως γνωστο γινομαι η κακια και bitch του φορουμ οποτε ταυτιζομαι απολυτα μαζι σου σε καποιες φασεις :lol:


Επειτα να σε ρωτησω ,σε ενδιαφερει μια που κανει φιλανθρωπιες ,βοηθαει κοσμο ΑΛΛΑ δεν το ξερει κανενας και κυκλοφορει ομως με ενα λιγακι προκλητικο ντυσιμο ή αυτη που κυκλοφορει με ¨ρασα ¨αλλα οταν κλεινει η πορτα του σπιτιου ,της κρυφα ¨θαβει ¨ και γλωσσοτρωει οποιον εχει δει γιατι εχει απωθημενα με την δικη της ζωη ?
Και οι δυο δηλωνουν Χριστιανες ...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Οι επιστήμες δεν μπορούν να τα εξηγήσουν όλα, οπότε γι'αυτό υπάρχει και η θρησκεία, που πιάνει θέματα τα οποία δεν εξηγούνται με τη λογική, αυτός ο κόσμος δεν είναι μόνο ό'τι βλέπουμε, έχουνε γίνει θαύματα, υπάρχουν μαρτυρίες για μετά θάνατον ζωή και πολλά άλλα, στη σύγχρονη εποχή κιόλας, εγώ προσωπικά αν και δεν μου έχει τύχει κάτι μεταφυσικό πιστεύω στο Θεό δημιουργό, αυτός καθορίζει τη φύση, αυτός πιστεύω ότι τα δημιούργησε όλα και αυτός μπορεί να τα αλλάξει η να τα καταστρέψει όλα, επίσης πιστεύω ότι ο άνθρωπος αν πεθάνει πάει αλλού σε μια άλλη διάσταση, για δεν είναι μόνο σώμα αλλά και ψυχή.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο. Δε σε κατηγόρησα όμως βρε συ, κι εγώ συζήτηση κάνω. Απλά με ενοχλεί η υποκρισία των ανθρώπων. Δεν μπορείς να λες οτι είσαι Χριστιανή και να τρέχεις σε εκκλησίες και να νηστεύεις και και και.... και από την άλλη να φοράς τα ξέκωλα και τα ξώβυζα. Δηλαδή τί παριστάνεις; Ή είσαι χριστιανή κατά παραγγελία; (λέω για την περί ού ο λόγος).

Ναι η ευαίσθητη χορδή μου είναι η υποκρισία των ανθρώπων. Αλλά τί έχεις Γιάννη τί είχα πάντα. Γιατί ξαφνιάζομαι;
δεν κανουν τα ρασα τον παπα, δηλαδη καποιος δεν μπορει να εισαι σωστος χριστιανος και να υιοθετησει τις διδαχες του Χριστου στην ζωη του.. και να ντυνεται οπως θελει.
Εχει ορισει καποιο dress code o Xριστος και δεν θυμαμαι?
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Αν όχι γιατί στην εκκλησία ντυνόμαστε σεμνά;
τι σχεση εχει η εκκλησια με τον Χριστιανισμο που διδαξε ο Χριστος,?
Απολυτως κανεναν.. μεσα στις εκκλησιες γινονται πολλα περισσοτερα πραγματα απ' το να ντυνονται σεμνα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
τι σχεση εχει η εκκλησια με τον Χριστιανισμο που διδαξε ο Χριστος,?
Απολυτως κανεναν.. μεσα στις εκκλησιες γινονται πολλα περισσοτερα πραγματα απ' το να ντυνονται σεμνα
Για τους ίδιους τους χριστιανούς όμως έχει σχέση η εκκλησία με τις διδαχές του Χριστού. Προσπαθώ να το δω από τη δική τους πλευρά.
Απο ταπεινοτητα και σεβασμό μήπως????
Ναι αλλά ο χριστιανισμός διδάσκει να είμαστε ταπεινοί και σεβασμιοι παντού και πάντα και να προσπαθούμε πάντα να μοιασουμε στον Χριστό, οπότε γιατί διαχωριζεις την ώρα που είναι κάποιος στην εκκλησία από την ώρα που δεν είναι;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός επιτρέπει το προκλητικό ντύσιμο;
Η εκκλησια και το παπαδαριο ουτε για πλακα.
Γμτ και ειχα μια φαγουρα..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι ο παπάς βλεπει αν εισαι σικατος/η ή μπαναλ και αναλογα το δεχεται ή οχι :lol:
Το θεμα ειναι να μην νιωθει οτι τον ανταγωνιζονται οι κυριες καταλαβες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τι σχεση εχει η εκκλησια με τον Χριστιανισμο που διδαξε ο Χριστος,?
Απολυτως κανεναν.. μεσα στις εκκλησιες γινονται πολλα περισσοτερα πραγματα απ' το να ντυνονται σεμνα
Η εκκλησια με τον Χριστιανισμο που διδαξε ο Χριστος ΚΑΜΙΑ.
Η εκκλησια με τους ταλιμπαν και τους μουσουλμαν τεραστια.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά ο χριστιανισμός διδάσκει να είμαστε ταπεινοί και σεβασμιοι παντού και πάντα και να προσπαθούμε πάντα να μοιασουμε στον Χριστό, οπότε γιατί διαχωριζεις την ώρα που είναι κάποιος στην εκκλησία από την ώρα που δεν είναι;
Για τους χριστιανούς η εκκλησία ειναι ο οίκος του Θεού.
Στο σπίτι ΤΟΥ πηγαινουν όπως αρμόζει σε Εκείνων..

Τώρα ταπεινοί και σεβασμιοι ειναι ..
Εκεί που πρπει όμως και με βάση την εγκόσμια ζωή ..

Νομίζω Χριστιανός με την έννοια που την έχεις στο κεφαλι σου δεν υπάρχει ανάμεσα μας ..
Μόνο εκεί στο Άγιο Όρος και όχι στα μοναστηρια αλλά σε αυτούς που μένουν σε σπηλιές..
Οι γνωστές Ασκητικες μορφές .
Μακρυά από πειρασμούς και κοσμικές μορφές..
Μονο τοτε μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά ..
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Οπότε φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχουν πραγματικοί χριστιανοί στην κοινωνία μας έτσι;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν αυτό εσένα σε κάνει να νιώθεις καλά τότε μπορείς να το πεις και έτσι!😉

Όλα αυτά είναι στο μυαλό μας όπως φυσικά όλες αυτές οι θεωρίες από ανθρώπους που δεν έχουν καθίσει ποτέ να μιλήσουν με ασκητικές μορφές ώστε να δουν ακριβώς τι συμβαίνει ...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Δε χρειάζομαι να δω τίποτα, όλες οι θρησκείες είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα κι έχουν σκοπό να κοιμίζουν τον κόσμο. Το οτι υπάρχουν νέοι μορφωμένοι που πιστεύουν σε αυτές είναι κάτι που δε σταματά να με εκπλήσσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top