Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν αναιρεί την ιατρική επιστήμη, σίγουρα η θρησκεία έχει αντι-επιστημονικές ιδέες, όπως για την ηλικία του σύμπαντος, την προέλευση του ανθρώπου και σε άλλο πολλά ωραία πράγματα. Δεν είναι μόνο οι παπάδες αλλά και τα ίδια τα ιερά κείμενα. Ακόμα χειρότερα σε κοινωνικά θέματα, για την θέση της γυναίκας, τους ομοφυλόφιλους κλπ.
Εφόσον δεν ξέρεις γιατί είσαι σίγουρος;
Η απάντηση απλή, ημιμάθεια οπότε αυτόματα παρανόηση σε πολλά και φυσικά δεν μιλάω μόνο για τη θρησκεία αλλά γενικά.

Όχι η θρησκεία μας δεν έχει καθόλου αντι- ιατρικές επιστημονικές απόψεις..

Ισα ίσα πολλά τα παράδειγμα αλλά και μαρτυρίες Αγίων πάνω σε αυτό το θέμα.

Σε ολα τα υπόλοιπα που αναφέρεις απλά έχει διαφορετικό τρόπο προσεγγίσεις που όπως είπες και εσύ πολύ σωστά δεν μπορου να αναπτυχθούν σε ένα τέτοιο χώρο όπως εδώ μέσα, άλλωστε δεν έχει σημασία να πείσω κανέναν νομίζω δεν ειναι εμένα αυτός ο σκοπός μου αλλα ούτε να χαρακτηρίσω κάποιο βλάκα για την πίστη που έχει επιλέξει.

Τεράστια διαφορά αυτό που λες όπως τεράστια σημασία να μιλά κάποιος που ΔΕΝ ξέρει, κατ ομολογίαν του παντα ,αλλά ταυτόχρονα να ειναι και σίγουρος για τα λεγόμενα του :)
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Κάνεις λάθος, η αθεΐα δεν είναι μια μορφή πίστης, είναι η άρνηση, απουσία της πίστης, δεν είναι ένα οργανωμένο σύστημα μεταφυσικών ιδεών όπως μια θρησκεία. Άρα τι ακριβώς να επαληθευτεί; Επιπλέον, λογικά γνωρίζεις το κλισέ αλλά γνωστό επιχείρημα ότι το βάρος της απόδειξης πέφτει στον πιστό, όχι το αντίστροφο.

Δεν την μπλέκω εγώ την επιστήμη, η επιστήμη μπλέκεται. Πολλές ανακαλύψεις και θεωρίες επιστημονικές έχουν καταρρίψει αντιλήψεις χριστιανικές (πχ η ηλικία της γης, η προέλευση του ανθρώπου και των ειδών).
Είναι μια μορφή πίστης, πιστεύεις πως δεν υπάρχει Θεός. Μια χαρά οργανωμένο σύστημα είναι. Μπορεί να μην χρησιμοποιούν μεταφυσικές ιδέες, αλλά όλοι με το που ακούσουν για Χριστό και Εκκλησία τα ίδια επιχειρήματα λένε.
Ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο σε 6 ημέρες είναι συμβολικό.Τα Χριστούγεννα τα γιορτάζουμε 25 Δεκεμβρίου,
Ε,δεν γεννήθηκε 25 Δεκεμβρίου ο Χριστός . Αυτό έχει σημασία ή ό,τι γεννήθηκε;;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Εφόσον δεν ξέρεις γιατί είσαι σίγουρος;
Η απάντηση απλή, ημιμάθεια οπότε αυτόματα παρανόηση σε πολλά και φυσικά δεν μιλάω μόνο για τη θρησκεία αλλά γενικά.

Όχι η θρησκεία μας δεν έχει καθόλου αντι- ιατρικές επιστημονικές απόψεις..

Ισα ίσα πολλά τα παράδειγμα αλλά και μαρτυρίες Αγίων πάνω σε αυτό το θέμα.

Σε ολα τα υπόλοιπα που αναφέρεις απλά έχει διαφορετικό τρόπο προσεγγίσεις που όπως είπες και εσύ πολύ σωστά δεν μπορου να αναπτυχθούν σε ένα τέτοιο χώρο όπως εδώ μέσα, άλλωστε δεν έχει σημασία να πείσω κανέναν νομίζω δεν ειναι εμένα αυτός ο σκοπός μου αλλα ούτε να χαρακτηρίσω κάποιο βλάκα για την πίστη που έχει επιλέξει.

Τεράστια διαφορά αυτό που λες όπως τεράστια σημασία να μιλά κάποιος που ΔΕΝ ξέρει, κατ ομολογίαν του παντα ,αλλά ταυτόχρονα να ειναι και σίγουρος για τα λεγόμενα του :)
Όταν ο χριστιανισμός αναφέρει ότι η δημιουργία του κόσμου ξεκίνησε πριν από 10 χιλιάδες χρόνια ενώ ξέρουμε ότι η ηλικία της γης είναι 4,5 δις, τότε αυτό δεν είναι μια αντι-επιστημονική άποψη ;

Επιπλέον, έχει ή δεν έχει προβληματικές απόψεις σχετικά με τους ομοφυλόφιλους και την θέση της γυναίκας; Είχα παραθέσει και ένα χωρίο από την παλαιά διαθήκη σχετικά με αυτό, μπορώ να το παραθέσω ξανά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν ο χριστιανισμός αναφέρει ότι η δημιουργία του κόσμου ξεκίνησε πριν από 10 χιλιάδες χρόνια ενώ ξέρουμε ότι η ηλικία της γης είναι 4,5 δις, τότε αυτό δεν είναι μια αντι-επιστημονική άποψη ;

Επιπλέον, έχει ή δεν έχει προβληματικές απόψεις σχετικά με τους ομοφυλόφιλους και την θέση της γυναίκας; Είχα παραθέσει και ένα χωρίο από την παλαιά διαθήκη σχετικά με αυτό, μπορώ να το παραθέσω ξανά.
Το ότι δεν ασπαζεσαι τον χριστιανισμό επειδή έχει τις απόψεις για την ομοφυλοφιλία τι σχέση έχει με την αναιρεση τις πίστης μου στους Άγιους και στα θαύματα αυτών;

Η θέση της Παναγίας;

Το ότι δηλώνω Χριστιανη ορθόδοξη αυτόματα δεν με κάνει να υιοθετώ οτιδήποτε θεωρώ εγώ παράλογο.

Γιατί μπερδεύεται όλα αυτά με την καθαρή πίστη της αγιοσυνης ;

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.
Γιατί να πιστω εγώ από κάτι ανούσιο και τελείως άυλο όταν έχω ζήσει κάποια πολύ σημαντικά πραγματα στην ζωή μου που μου αποδεικνύουν την ύπαρξη της Αγιοσυνης;

Δεν νομίζεις ότι μιλάμε για τελείως διαφορετικές προσεγγίσεις αυτού του θέματος;


Εσυ μιλας καθαρα για οτι εχεις διαβασει ,καθαρη θεωρια και πθστεψε με και εγω σε καποια φαση της ζωης μου μπορει να ημουν και σαν και εσενα ...

Ποιος όμως αυτή την στιγμή είναι ικανός να μου αναιρει εμένα αυτό που έζησα και είδα με τα ίδια μου τα μάτια και δεν έχει καμία απολύτως ιατρική αλλά ούτε επιστημ ονικη απόδειξη και δεν το λέω εγώ, το λένε ιατροί επιστήμονες και τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου ;

Προσωπικά το ξαναλέω δεν θελω να πείσω κανέναν αλλά λίγο παραπάνω σκέψη ίσως προσφέρει περισσότερο προβληματισμό..
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Είναι μια μορφή πίστης, πιστεύεις πως δεν υπάρχει Θεός. Μια χαρά οργανωμένο σύστημα είναι. Μπορεί να μην χρησιμοποιούν μεταφυσικές ιδέες, αλλά όλοι με το που ακούσουν για Χριστό και Εκκλησία τα ίδια επιχειρήματα λένε.
Ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο σε 6 ημέρες είναι συμβολικό.Τα Χριστούγεννα τα γιορτάζουμε 25 Δεκεμβρίου,
Ε,δεν γεννήθηκε 25 Δεκεμβρίου ο Χριστός . Αυτό έχει σημασία ή ό,τι γεννήθηκε;;
Δεν πιστεύω σε κάτι, οι θρήσκοι πιστεύουν. Όταν μια υπόθεση επαληθεύεται μέσω πειραμάτων, δεν είναι θέμα πίστης αλλά αποδοχής μια υπόθεσης η οποία επαληθεύτηκε μέσω πειραμάτων, άρα, πρόκειται για την αλήθεια μέχρι φυσικά να την καταρρίψει κάποια άλλη ανακάλυψη. Μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο με τον θεό (όποιος και να είναι) δεν έχει συμβεί.

Τα επιχειρήματα μπορεί να είναι τα ''ίδια'' επειδή συνήθως μπορεί να είναι κοινά τα βιβλία που διαβάζουμε κάποιοι, δεν σημαίνει κάτι αυτό.
Με τη θέση της γυναίκας όχι. Και μόνο να δει κανείς την τιμή στο πρόσωπο της Παναγίας, το αντιλαμβάνεται.
Μάλιστα. Θα πρέπει να σου θυμίσω ότι οι αποστολικές επιστολές αναφέρουν ότι η γυναίκα πρέπει να υποτάσσεται στον άντρα όπως υποτάσσεται στον κύριο. Καταπληκτική αντίληψη για την θέση της γυναίκας. Θες να μιλήσουμε τι λέει η θρησκεία για τους ομοφυλόφιλους ; Δεν λέει και πολύ ωραία πράγματα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Εκείνοι γιατί δε σέβονται την επιθυμία των γυναικών να επισκεπτουν ένα μέρος που μπορεί να έχει τεράστια σημασία για αυτές? Ας κλείνουν τα μάτια τους αν είναι τόσο λιγουρηδες τι να πω. Άμα δηλαδή αποφασιζαν όλοι οι άντρες να γίνουν μοναχοί θα έπρεπε να εξαφανίσουμε τις γυναίκες από τη γη or sth με αυτή τη λογική.
Πάντως είμαστε χώρα με ΠΟΛΛΟΥΣ θρήσκους. 90 % σύμφωνα με την βικι. Το 42% της Γερμανίας δηλώνει άθρησκο. Άντε να δούμε πότε θα απαλλαγούμε από ιδέες που λένε ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε από χώμα.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πάντως είμαστε χώρα με ΠΟΛΛΟΥΣ θρήσκους. 90 % σύμφωνα με την βικι. Το 42% της Γερμανίας δηλώνει άθρησκο.
Μην προβάλεις την Γερμανία, γιατι εκεί, απουσιάζουν τα ήθη, νομοθετούν την κτηνοβασία.
Δεν είναι παράδειγμα για να το μιμηθούμε.
Άντε να δούμε πότε θα απαλλαγούμε από ιδέες που λένε ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε από χώμα.
Καλά τα λες. Πες μας και απο τι πιστεύεις οτι είναι ο άνθρωπος.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Μην προβάλεις την Γερμανία, γιατι εκεί, απουσιάζουν τα ήθη, νομοθετούν την κτηνοβασία.
Δεν είναι παράδειγμα για να το μιμηθούμε.
Αυτό με την νομοθεσία για τους κτηνοβάτες είναι fake news. https://www.ellinikahoaxes.gr/2017/10/15/animal-brothels-in-germany-debunked/
Καλά τα λες. Πες μας και απο τι πιστεύεις οτι είναι ο άνθρωπος.
Δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ αλλά τι ισχύει από την επιστήμη της βιολογίας. Ο άνθρωπος είναι ένας πολυκύτταρος οργανισμός με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και προέλευση. Αυτό.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αυτό με την νομοθεσία για τους κτηνοβάτες είναι fake news. https://www.ellinikahoaxes.gr/2017/10/15/animal-brothels-in-germany-debunked/
Ασε τα Ελληνικά χόαξες, γιατι θα μπλέξουμε.
Κάπου είχα δει μια πινακίδα πολύ κατατοπιστική σε ένα πάρκο της Γερμανίας, ίσως να ήταν και εδώ μέσα.
Δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ αλλά τι ισχύει από την επιστήμη της βιολογίας. Ο άνθρωπος είναι ένας πολυκύτταρος οργανισμός με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και προέλευση. Αυτό.
Και δυελύθη ο άνθρωπος, εις τα εξ ων συνετέθη.
Ποιο απλό απο το να δυαλυθεί ο άνθρωπος και να γίνει χώμα, απο το οποίο συνετέθη, δεν μπορώ να βρώ.
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Κατανοώ γιατί οι άνθρωποι πιστέυουν. Με αυτόν τον τρόπο ικανοποιούν μια ανάγκη που υπάρχει έμφυτη στον άνθρωπο, ακόμα και από τους πρώτους καιρούς της ύπαρξης του ανθρώπου.

Παρόλαυτα, όλες οι θρησκείες ανεξαιρέτως έχουν προκαλέσει μεγάλο κακό στην ανθρωπότητα.
Δεν νοείται στην εποχή που ζούμε η θρησκεία να έχει τη παραμικρή επιρροή στο κράτος.
Δυστυχώς η Ελλάδα παραμένει πίσω σε αυτό.
Πχ είναι αδιανότητο που τα παιδιά κάθε μέρα κάνουν προσευχή ή υπάρχει και μια εικόνα του Χριστού σε κάθε τάξη.
Όσο και να μη μας αρέσει η Ελλάδα μοιάζει περισσότερο με ανατολίτικη, οπισθοδρομική χώρα παρά μια σύγχρονη ευρωπαική χώρα.

Η πίστη πρέπει να είναι μόνο προσωπική υπόθεση του καθενός.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.
Γιατί δεν λέμε για την επιρροή που άσκησε ο χριστιανισμός παγκόσμια ειδικά στην Ευρώπη, η Ελλάδα ειδικά έχει επηρεαστεί και από άλλες θρησκείες όπως Ισλάμ.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Όσο και να μη μας αρέσει η Ελλάδα μοιάζει περισσότερο με ανατολίτικη, οπισθοδρομική χώρα παρά μια σύγχρονη ευρωπαική χώρα.

Η πίστη πρέπει να είναι μόνο προσωπική υπόθεση του καθενός.

Σ αυτο πρωταρχικό ρολο δεν παίζει η θρησκεια, αλλά γενικότερα η δομή του κράτους, η νοοτροπία, η λειτουργία των θεσμών κλπ. Η θρησκεια θα πρέπει να ειναι από τα τελευταία που θα έπρεπε να «διορθωθούν» σ αυτο το κράτος. Εξ αλλου, καθένας ζει όπως θέλει, δεν υπάρχει καμία αστυνομία ήθους ή τέτοιου τύπου ακραια φαινόμενα όπως σ άλλες χώρες.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.
Σ αυτο πρωταρχικό ρολο δεν παίζει η θρησκεια, αλλά γενικότερα η δομή του κράτους, η νοοτροπία, η λειτουργία των θεσμών κλπ. Η θρησκεια θα πρέπει να ειναι από τα τελευταία που θα έπρεπε να «διορθωθούν» σ αυτο το κράτος. Εξ αλλου, καθένας ζει όπως θέλει, δεν υπάρχει καμία αστυνομία ήθους ή τέτοιου τύπου ακραια φαινόμενα όπως σ άλλες χώρες.

Αστυνομία δεν υπάρχει αλλά υπάρχει κουτσομπολιό, τι θα πει ο γείτονας δηλαδή.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Πχ είναι αδιανότητο που τα παιδιά κάθε μέρα κάνουν προσευχή ή υπάρχει και μια εικόνα του Χριστού σε κάθε τάξη.
Είναι σφάλμα γιατί γίνεται σαν αγγαρεία, χειρότερο το αποτέλεσμα. Θα έπρεπε να υπάρχει η εικόνα του Χριστού μαζί με κάποιο μουσουλμανικό σύμβολο (εικόνα του προφήτη απαγορεύεται νομίζω) αφού πάνω από το 20% των πολιτών σε αυτή τη χώρα είναι ισλαμιστές και το ποσοστό μεγαλώνει. Θα ενίσχυε την αποδοχή στην διαφορετικότητα και θα έδινε ένα καλό μήνυμα κοινής συμπόρευσης.

Το να διαγράψεις τελείως τη θρησκεία απ' την εκπαίδευση θα άφηνε ικανοποιημένους στο τέλος μόνο τους άθεους. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το θέμα, υπάρχουν και πιο ουσιώδη.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Είναι σφάλμα γιατί γίνεται σαν αγγαρεία, χειρότερο το αποτέλεσμα. Θα έπρεπε να υπάρχει η εικόνα του Χριστού μαζί με κάποιο μουσουλμανικό σύμβολο (εικόνα του προφήτη απαγορεύεται νομίζω) αφού πάνω από το 20% των πολιτών σε αυτή τη χώρα είναι ισλαμιστές και το ποσοστό μεγαλώνει. Θα ενίσχυε την αποδοχή στην διαφορετικότητα και θα έδινε ένα καλό μήνυμα κοινής συμπόρευσης.

Το να διαγράψεις τελείως τη θρησκεία απ' την εκπαίδευση θα άφηνε ικανοποιημένους στο τέλος μόνο τους άθεους. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το θέμα, υπάρχουν και πιο ουσιώδη.
Η προσευχή και οι εικόνες δεν είναι εκπαίδευση, έθιμα είναι που το μόνο που καταφέρνουν είναι να προσυλητιζουν λόγω της επιβολής τους σε καθολικό επίπεδο(από το δημοτικό κιόλας που δεν μπορείς καν να καταλάβεις τι λέει η κάθε θρησκεία αλλά νομίζεις ότι είσαι χριστιανός) .Το μάθημα των θρησκευτικών είναι εκπαίδευση. Με τα πρώτα απλά προωθείς ένα ή στο δικό σου παράδειγμα δύο συγκεκριμένες θρησκείες έναντι άλλων. Στο δεύτερο θεωρητικά τουλάχιστον προβληματιζεσαι για υπαρξιακά θέματα και έρχεσαι σε γνωριμία με πολλές και διαφορετικές θρησκείες και θεωρώ οποιοσδήποτε μαθητής ανεξαρτήτου θρησκείας θα εκτιμούσε το δεύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσυλητίζει....μια εικόνα ; Οι περισσότερες δε, απεικονίζουν την Παναγία βρεφοκρατούσα. Αυτό θυμάμαι, εκτός κι αν κάνω λάθος. Και μια μάνα που κρατά ένα βρέφος, μόνο αρνητικά συναισθήματα δεν προκαλεί...

Αναφορικά με αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, να μπει δίπλα στην εικόνα κι ένα σύμβολο μιας άλλης θρησκείας, θα πω...μια χαρά το πάμε !!! Έτσι, large σε όλα (μας)...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η προσευχή και οι εικόνες δεν είναι εκπαίδευση, έθιμα είναι που το μόνο που καταφέρνουν είναι να προσυλητιζουν λόγω της επιβολής τους σε καθολικό επίπεδο(από το δημοτικό κιόλας που δεν μπορείς καν να καταλάβεις τι λέει η κάθε θρησκεία αλλά νομίζεις ότι είσαι χριστιανός) .Το μάθημα των θρησκευτικών είναι εκπαίδευση. Με τα πρώτα απλά προωθείς ένα ή στο δικό σου παράδειγμα δύο συγκεκριμένες θρησκείες έναντι άλλων. Στο δεύτερο θεωρητικά τουλάχιστον προβληματιζεσαι για υπαρξιακά θέματα και έρχεσαι σε γνωριμία με πολλές και διαφορετικές θρησκείες και θεωρώ οποιοσδήποτε μαθητής ανεξαρτήτου θρησκείας θα εκτιμούσε το δεύτερο.
Καλά λέω εγώ έκανες κοπάνα στα θρησκευτικά :bleh:

Καμάρι μου στην τρίτη δημοτικού με το που μπαίνουν τα θρησκευτικά πιο πολλά μαθαίνει ένα παιδάκι για τις υπόλοιπες θρησκείες πάρα για την δική μας ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top