Ψυχή: Υπάρχει;

Mercury

New member

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.

Signor Positivo

New member

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

Signor Positivo

New member

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

Muxu Su

Well-known member

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.
πιστευω οτι αν δεν ειχαμε ψυχη θα ειμασταν σαν τα ρομποτ...

Signor Positivo

New member

πιστευω οτι αν δεν ειχαμε ψυχη θα ειμασταν σαν τα ρομποτ...
Μπορείς όμως να μού εξηγήσεις τι είναι η ψυχή;

Πέραν αυτού όμως, έχουμε εγκεφάλους. Έχουμε συναισθήματα, ένστικτα. Αυτά είναι παραπάνω από αρκετά για να μας διαφοροποιήσουν από ρομπότ.

Muxu Su

Well-known member

εκει θελω να καταληξω..η ψυχη μας , μας διαφοροποιει απο ολους τους αλλους...αλλιως αντιμετωπιζεις εσυ καταστασεις και αλλιως εγω..ο θεος μας προικισε με διαφορα χαρακτηριστικα και μας εμφυσησε πνοη ζωης...δινοντας μας την ελευθερη βουληση μας καθιστα ικανους να διαλεγουμε εμεις τις επιλογες μας ειτε ειναι σωστες ειτε λαθεμένες... τα ρομπτοτ εχουν μυαλο και μαλιστα πιο πολυ απο εμας...ελευθερη βουληση ομως? πολυ δυσκολο να σου εξηγηζω τι ειναι ψυχη αλλα πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχει...αμα δεν ειχαμε ψυχη εγω και εσυ θα ειμασταν ιδιοι ως προς την συμπεριφορα κτλ κτλ..

Signor Positivo

New member

εκει θελω να καταληξω..η ψυχη μας , μας διαφοροποιει απο ολους τους αλλους...αλλιως αντιμετωπιζεις εσυ καταστασεις και αλλιως εγω..ο θεος μας προικισε με διαφορα χαρακτηριστικα και μας εμφυσησε πνοη ζωης...δινοντας μας την ελευθερη βουληση μας καθιστα ικανους να διαλεγουμε εμεις τις επιλογες μας ειτε ειναι σωστες ειτε λαθεμένες... τα ρομπτοτ εχουν μυαλο και μαλιστα πιο πολυ απο εμας...ελευθερη βουληση ομως? πολυ δυσκολο να σου εξηγηζω τι ειναι ψυχη αλλα πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχει...αμα δεν ειχαμε ψυχη εγω και εσυ θα ειμασταν ιδιοι ως προς την συμπεριφορα κτλ κτλ..
Έχουμε όμως εγκεφάλους, οι οποίοι διαφέρουν σε συνδεσμολογία μεταξύ τους. Με κάθε τι που παρατηρείς, με κάθε πληροφορία που εισέρχεται στον εγκέφαλό σου, η συνδεσμολογία του αλλάζει. Επίσης, ο τρόπος που σκεφτόμαστε είναι εν μέρει προκαθορισμένος από το DNA μας.

Προσωπικά, συνεχίζω να πιστεύω ότι δε χρειάζεται κάποια "ψυχή" για να είμαστε διαφορετικοί.

Muxu Su

Well-known member

δική σου αποψη και γνωμη δεν μπορω να σου αλλαξω....πιστευω ακράδαντα οτι υπαρχει ψυχη και οτι υπαρχει η 4η διασταση στην οποια πηγαινουν οι ψυχες αφου ξεψυχαμε... α να καλα που την ειπα ...ξεψηχω...τελως παντων αυτη ειναι η γνωμη σου και την σεβομαι απολυτα..

Signor Positivo

New member

δική σου αποψη και γνωμη δεν μπορω να σου αλλαξω....πιστευω ακράδαντα οτι υπαρχει ψυχη και οτι υπαρχει η 4η διασταση στην οποια πηγαινουν οι ψυχες αφου ξεψυχαμε... α να καλα που την ειπα ...ξεψηχω...τελως παντων αυτη ειναι η γνωμη σου και την σεβομαι απολυτα..
Η 4η διάσταση είναι ο χρόνος... :confused:

Mercury

New member

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.
δεν υπάρχει η ψυχη? αληθεια το πιστευεις αυτο? :confused:
Δεν υπαρχει. Ναι στα αληθεια το πιστευω αυτο...Δεν εχω βρει στοιχεια για την υπαρξη της οποτε οχι...

Τα χαρακτηριστικα μας τα προικησαν τα γονιδια των γονιων μας και το DNA μας. Ο χαρακτηρας μας διαμορφωνεται καθως μεγαλωνουμε...Τα αισθηματα μας ειναι χημικες διεργασιες του εγκεφαλου μας....
Οσο για την ελευθερη βουληση...Οταν μας βαφτιζαν μωρα ουτε ενος ετους..Δεν νομιζω να ηταν και πολυ ελευθερη βουληση αυτη...

Άγγελος

New member

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.
emily 6, να ανοίγουμε και το ρημάδι το βιβλίο της Φυσικής που και που, έτσι κορίτσι μου;
καλα υπαρχουν 11 διαστασεις με τοσες θεωριες

γιατι να μην υπαρχουν ψυχες σε καποιες?

θεωριες τετοιες υπαρχουν μπολικες,,

Μάξιμος

Well-known member

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.

Rempeskes

New member

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

Muxu Su

Well-known member

Εσείς που δεν πιστεύετε στον θεό πιετευετε στην ύπαρξη της ψυχής?

DreamStealer

New member

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
amalia, σαφως και ναι.

Muxu Su

Well-known member

Ότι υπάρχει ψυχή το πιστεύεις ? Και μετά από τον θάνατο τι? Υπάρχει η μετενσαρκωση?

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...