[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όσο και να διαβάσεις, όσα μεταπτυχιακά και να κάνεις, όσες ξένες γλώσσες και να μιλάς, κατά ένα μεγάλο ποσοστό η επιτυχημένη επαγγελματική σου αποκατάσταση στην Ελλάδα εξαρτάται από τη τύχη, τις γνωριμίες, τη πισινή των δικών σου και το πόσο διατεθειμένος να κουρελιάσεις τον εαυτό σου είσαι.

και απο ποσες ωρες δεν θα κατσεις να τεμπελιαζεις σαν κοπριτης στις καφετεριες..γεματες ειναι...τοσες δεκαετιες πριν που ματωναν τα παιδια στη δουλεια μετα τον πολεμο,γιατι δεν τα εκαψαν ολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Δε διαδήλωναν γενικώς "επειδή έχουν αγνακτήσει από την εξουσία" όπως τελείως βλακωδώς δικαιολογούν ορισμένοι νέοι τις πορείες και τα σπασίματα χωρίς να έχουν ένα συγκεκριμένο επιχείρημα. Και βγαίνουν παιδιά του Γυμανσίου και λένε ότι φοβούνται ότι θα παίρνουν 700?!
H κατασταση με τις δουλειες εχει ξεφυγει τελειως πλεον..Αυτη η κατασταση απο μονη της ειναι για μενα κινητρο να κατεβει ο καθενας στους δρομους..

Οποιος καθημερινα δεν νιωθει οργη για αυτο που γινεται (και που την ευθηνη την εχουν οι εργοδοτες και κυριως οι κυβερνησεις που οχι μονο τους αφηνουν να κανουν οτι γουσταρουν,αλλα τους βοηθανε κιολας) ή ειναι βολεμενος με κανα βυσμα στο δημοσιο,ή εχει πολλα λεφτα απο γονεις ή εχει δουλεια απο γονεις..Ή ειναι ακομα φοιτητης και δεν εχει γνωρισει τι γινεται εκει εξω..Γιατι και εγω οσο ημουν φοιτητης δεν περιμενα οτι θα συναντησω τοσο τρομακτικες καταστασεις..

Το 1960, στις πορείες για την Κύπρο, δεν σκοτώθηκε μόνο ένας, σκοτώθηκε πολύ περισσότερος κόσμος στις πορείες από την αστυνομία. Δεν κάηκε όμως το κέντρο της Αθήνας. Γιατί τότε οι άνθρωποι διαδήλωναν για κάτι πολύ συγκεκριμένο που τους αφορούσε.
Κανα λινκ για αυτη την ιστορια,επειδη δεν την εχω ακουσει? Και αν εγινε ετσι,εσυ δλδ θεωρεις οτι μετα απο μια δολοφονια αθωου απο αστυνομικο δεν θα πρεπει να γινει τιποτα?

και απο ποσες ωρες δεν θα κατσεις να τεμπελιαζεις σαν κοπριτης στις καφετεριες..γεματες ειναι...τοσες δεκαετιες πριν που ματωναν τα παιδια στη δουλεια μετα τον πολεμο,γιατι δεν τα εκαψαν ολα?

Τωρα το ειδα αυτο..Αγγελε μην προκαλεις ετσι με τα θεματα δουλειας γιατι στο τελος με βλεπω να τρωω μπαν για τα μπινελικια που θα ριξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
και απο ποσες ωρες δεν θα κατσεις να τεμπελιαζεις σαν κοπριτης στις καφετεριες..γεματες ειναι...τοσες δεκαετιες πριν που ματωναν τα παιδια στη δουλεια μετα τον πολεμο,γιατι δεν τα εκαψαν ολα?

Ίσως αν τα καίγανε όλα όταν έπρεπε δε θα φτάναμε στη σημερινή κατάντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οτι μετα απο μια δολοφονια αθωου απο αστυνομικο δεν θα πρεπει να γινει τιποτα?
οχι και στο αλλο ακρο ομως να καψουμε τη χωρα!καψτε ολα!:worry:


Τωρα το ειδα αυτο..Αγγελε μην προκαλεις ετσι με τα θεματα δουλειας γιατι στο τελος με βλεπω να τρωω μπαν για τα μπινελικια που θα ριξω..
1ον/θα προκαλω οπως γουσταρω...
2ον/δουλειες πως υπαρχουν για τους μεταναστες?δουλειες παντα υπαρχουν..απλα δουλειες που θελουμε δεν υπαρχουν..εγινε πολυ επιλεκτικη η νεολαια με τα κωλοχαρτα που λεγονται πτυχια και τα εχει πια ο πασα ενας..
να πανε να δουλεψουμε στα χωραφια και πιο απλες δουλειες...γιαυτον που θελει παντα θα βρει μια δουλεια.


Ίσως αν τα καίγανε όλα όταν έπρεπε δε θα φτάναμε στη σημερινή κατάντια.
τα καψανε..επι πολυτεχνειου..και τι εγινε?ηρθε η χειροτερη δικατορια του ιωαννιδη..καταστρεφει αυτος που πια δεν μπορει να δημιουργησει τιποτα..σε τετοια παρακμη βρισκομαστε πια..τα παιδια δεν πιστευουν σε τιποτα περαν του εαυτους τους και δεν εχουν καμια ελπιδα μεσα στο μυαλο τους....αξιολυπητα..ειδικα τα κουκλοφορακια..που αν τα ρωταγες γιατι το κανουν δεν θα ξερανε τι να απαντησουνε και θα αραδιαζανε τις κοινοτυπιες των ΜΜΕ..

και οταν αποδεικνυονται ψεματα οι υποσχεσεις γονεων για καλυτερη ζωη τα παιδακια τα καινε ολα...συνηθειστε το..η ζωη ειναι αδικη..δεν ειναι φτιαγμενη στα μετρα σας..και κανεις δεν σας χρωσταει τιποτα εκ προοιμιου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το 1960, στις πορείες για την Κύπρο, δεν σκοτώθηκε μόνο ένας, σκοτώθηκε πολύ περισσότερος κόσμος στις πορείες από την αστυνομία. Δεν κάηκε όμως το κέντρο της Αθήνας.

Ε φυσικά δεν κάηκε ποτέ η Αθήνα. Ξέρεις τι σήμαινε να είσαι αριστερός την δεκαετία του 60; Ξέρεις τι σήμαινε να πέσεις στα νύχια του κράτους επειδή έκανες επεισόδια; Long Island το λιγότερο. Ε προφανώς δεν ξέρεις για αυτό συγκρίνεις τα ανόμοια... Μπορεί να νοσταλγούν μερικοί εκείνη την περίοδο της παντοδυναμίας του στρατού και της αστυνομίας αλλά ευτυχώς εγώ αυτό δεν το έζησα και δεν σκοπεύω να αφήσω κανέναν να με κάνει να το ζήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
και απο ποσες ωρες δεν θα κατσεις να τεμπελιαζεις σαν κοπριτης στις καφετεριες..γεματες ειναι...τοσες δεκαετιες πριν που ματωναν τα παιδια στη δουλεια μετα τον πολεμο,γιατι δεν τα εκαψαν ολα?

Όταν ο κόσμος δεν έχει κίνητρο κάνει αυτό που ξέρει καλλίτερα, τίποτε.

Δώσε κίνητρο στους 3000 αδιόριστους κοινωνιολόγους, στους 1700 αδιόριστους φιλόλογους, στους απολυμένους της Σελμαν, στους συνταξιούχους των 270 ευρώ, στους φοιτητές από την επαρχία που χρειάζονται 1000 ευρώ το μήνα για να ζήσουν τη δωρεάν παιδεία μας και και και...
Δε μπορείς να το κάνεις;
Τότε μην αναρωτιέσαι για ποιό λόγο όλοι αυτοί μία μέρα θα αγριέψουν.

Ίσως αν τα καίγανε όλα όταν έπρεπε δε θα φτάναμε στη σημερινή κατάντια.
Ναι.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αναφερόμουν κυρίως στο άρθρο του Μ. Θεοδωράκη που δημοσίευσαν τα νέα:
https://tetradio.pblogs.gr/tags/epeisodia-gr.html

Πάντως κανείς δεν αρνείται την υπάρχουσα κατάσταση. Η διαφορά μας είναι στον τρόπο αντίδρασης και στη στάση που παίρνουμε απέναντι στα πράγματα. Και για να μη θεωρηθώ "φίλος" των αστυνομικών, να διευκρινίσω ότι δεν τα πάω καθόλου καλά με πολλούς αστυνομικούς (αν και έχω γνωρίσει και αστυνομικούς διαμάντια). Δεν μπορώ με τίποτα να με σταματάν με το αυτοκίνητο και να μη λένε ούτε ένα καλησπέρα σας, να έχουν μια απίστευτη αγένεια και ακόμα και αστυνομικοί που έχω γνωρίσει σε άλλες περιστάσεις να θεωρούν ότι και η υπόλοιπη κοινωνική τους ζωή είναι μια προέκταση της δουλειάς τους! Παρ' όλ' αυτά όμως, δε μπορώ επ' ουδενί να απαξιώσω το θεσμό της αστυνομίας γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν είμαστε άγιοι για να μη χρειάζεται αστυνομία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν ο κόσμος δεν έχει κίνητρο κάνει αυτό που ξέρει καλλίτερα, τίποτε.
να το βρουν μονοι τους το κινητρο!αβουλα πλασματα ειναι?απο τους αλλους τα περιμενουν ολα?αξιολυπητα..
εμενα κανεις δεν μου εδωσε κανενα κινητρο..αλλα καποια πραγματα μου αρεσουν και θα ηθελα να τα κανω στη ζωη μου..εχω καποια σχεδια και στοχους
...ακους εκει να τους δωσουν κινητρο..ανθρωποι ειναι!πετρες ειναι?

παραδεχεσαι δηλαδη πως ειναι αβουλα και ανικανα πλασματα απο μονα τους και θελουν απαραιτητως σπρωξιμο..απλα ειναι αδυναμα..και στην σημερινη παρακμιακη κοινωνια αναλογα με το μυαλο που εχεις θα ακολουθησεις και το αναλογο δρομο στη ζουγκλα που λεγεται ζωη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
και οταν αποδεικνυονται ψεματα οι υποσχεσεις γονεων για καλυτερη ζωη τα παιδακια τα καινε ολα...συνηθειστε το..η ζωη ειναι αδικη..δεν ειναι φτιαγμενη στα μετρα σας..και κανεις δεν σας χρωσταει τιποτα εκ προοιμιου..

aka ΣΚΥΨΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΞΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
aka ΣΚΥΨΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΞΟΥ.
οχι..κανε καλυτερη και τη ζωη σου και τον κοσμο γυρω σου..δημιουργησε!αλλα αν δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο αυτα απλα μεσα στην παρακμιακη παρανοια σου αυτοκαταστρεφεσαι..και κατατρεφεις τα παντα γυρω σου...γιατι ζηλευεις με αυτα που εχουν και εσυ δεν εχεις..

αν εγω δεν εχω την καλη ζωη που θελω δεν θα την εχει κανενας!:/:

κλασσικη συμπεριφορα κακομαθημενου-καλομαθημενου παιδιου...αν δεν εχει αυτο που θελει τωρα καταστρεφει τα παντα..


α και τα προβλημτα δουλειας των 700 ευρω..τα εχουν ολα τα πλουσιοπαιδα που συμμετεχουν στις καταστροφες?σαν τον αλεξη?με τη μανα χρυσοχοο και τον πατερα διευθυντη τραπεζης?αυτος δεν εβρισκε δουλεια αν ηθελε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.


α και τα προβλημτα δουλειας των 700 ευρω..τα εχουν ολα τα πλουσιοπαιδα που συμμετεχουν στις καταστροφες?σαν τον αλεξη?με τη μανα χρυσοχοο και τον πατερα διευθυντη τραπεζης?αυτος δεν εβρισκε δουλεια αν ηθελε?
Τα μπερδεύεις, το παιδί δε συμμετείχε στις καταστροφές.
Το παιδί το σκότωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
εμενα κανεις δεν μου εδωσε κανενα κινητρο..αλλα καποια πραγματα μου αρεσουν και θα ηθελα να τα κανω στη ζωη μου..εχω καποια σχεδια και στοχους...ακους εκει να τους δωσουν κινητρο..ανθρωποι ειναι!πετρες ειναι?

Οταν η κωλοκατασταση που επικρατει εξω αρχισει να σου ρημαζει τους στοχους και τα σχεδια (μακαρι βεβαια να εισαι απο τους λιγους τυχερους και να μην σου συμβει),τοτε να σκυψεις το κεφαλι, να ζητησεις περισοτερη ασφαλεια και να βριζεις το βραδυ απο την tv τα κωλοπαιδα που τα σπανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα μπερδεύεις, το παιδί δε συμμετείχε στις καταστροφές.
Το παιδί το σκότωσαν.
γιατι ?αντιθετα ειναι τα δυο?
και ερωτω ξανα..λογω της ανεργειας και των 700ευρω σπανε τα πλουσιοπαιδα?
οπως πχ και παιδια υπουργων βουλευτων κλπ?του Βουτση πχ?δεν ειχε λεφτα αυτος?

τοτε να σκυψεις το κεφαλι, να ζητησεις περισοτερη ασφαλεια και να βριζεις το βραδυ απο την tv τα κωλοπαιδα που τα σπανε..
οχι ..θα βγω εξω να σπαω την περιουσια του καθενος που δεν με εχει βλαψει σε τιποτα..απο εκει και περα αναλαμβανει ψυχιατρος..


Οταν η κωλοκατασταση που επικρατει εξω αρχισει να σου ρημαζει τους στοχους και τα σχεδια
παντα υπαρχει μια λυση..απλα δεν τη θελουμε ..ερωτω ξανα..πως οι αλβανοι βρηκαν τοσες δουλειες?και κανανε και επιχειρησεις πια..?
Α,και οταν οργιστω με ολα αυτα που λες περι ανεργειας,θα ερθω και θα καψω το σπιτι και το αυτοκινητο σου..εχεις αντιρρηση?αφου θα το καιω συμβολικα σαν διαμαρτυρια τα 700 ευρω!:hmm::whistle:

μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ποια λυση ρε Αγγελε,πλακα μου κανεις? Ειναι περιεργο δλδ οτι θελω να δουλεψω πανω στο αντικειμενο το οποιο εχω σπουδασει τοσα χρονια και οι γονεις μου εχουν φαει τοσα λεφτα?

Ειναι περιεργο που δεν θελω να ειμαι καιρο στην ανεργια μεχρι να το βρω αυτο?

Ειναι περιεργο που οταν το βρισκω οι συνθηκες δουλειας,ο μισθος,η συμπεριφορα αγγιζει τα ορια της παρανοιας?

Αλλα ακομα και στις δουλεις που λες οτι υπαρχουν..Ξερεις που κυμαινονται οι μισθοι? Ξερεις τι ωραρια δουλευουν?

Θα μου πεις, που να ξερεις..Θεωρητικα απαντας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποια λυση ρε Αγγελε,πλακα μου κανεις? Ειναι περιεργο δλδ οτι θελω να δουλεψω πανω στο αντικειμενο το οποιο εχω σπουδασει τοσα χρονια και οι γονεις μου εχουν φαει τοσα λεφτα?

να δουλεψεις στις δουλειες που μπορεις!εσυ το ειπες υπαρχουν δουλειες...απλα δεν σου κανουν...χαμηλωσε τα γουστα σου τοτε..η επιβιωση αυτο προσταζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
παντα υπαρχει μια λυση..απλα δεν τη θελουμε ..ερωτω ξανα..πως οι αλβανοι βρηκαν τοσες δουλειες?και κανανε και επιχειρησεις πια..?

μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου..

Ω βέβαια οι μετανάστες δεν είναι μη μου άπτου ελιτιστές γι' αυτό και βρίσκουν δουλειές! Μήπως μην έχοντας στον ήλιο μοίρα είναι οι πρώτοι που θα δεχτούν να δουλέψουν στις πιο κατάπτυστες συνθήκες εργασίας, με μισθούς της πείνας, ανασφάλιστοι και χωρίς δυνατότητες ανέλιξης; Ξέρεις πώς αισθάνεται ένας άνθρωπος καλλιεργημένος, που σφύζει από ενέργεια και ζωή και η καταραμένη καθεστηκυία τάξη των πραγμάτων τον καταδικάζει και του ευτελίζει όλο το δυναμικό του; Έλληνες πολιτικοί μηχανικοί να καταντούν να τεμαχίζουν γύρο, ουκρανοί βιολόγοι να γίνονται νυχτοφύλακες και γεωργιανές με πτυχίο στην ιστορία της τέχνης να καθαρίζουν σκάλες. Αυτή είναι η λύση στην οποία αναφέρεσαι; Να χαμηλώσουμε τα γούστα μας ή να κάνουμε ένα τεράστιο βήμα πίσω;! Έχουμε αρκετή παιδεία πλέον για να διεκδικούμε το αυτονόητα δικαιώματά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
να δουλεψεις στις δουλειες που μπορεις!εσυ το ειπες υπαρχουν δουλειες...απλα δεν σου κανουν...χαμηλωσε τα γουστα σου τοτε..η επιβιωση αυτο προσταζει..
Ε τότε γιατί σπούδαζε τόσα χρόνια σα μ@λ@κ@ς;

Γιατί βγάζουμε 300 γεωλόγους το χρόνο από το Ε.Κ.Π.Α., όταν μόνο ένα 9% απο αυτούς δουλεύουν στο αντικείμενο;:worry:

Σερβιτόρος γινόμουν και χωρίς το μαθηματικό Αθήνας, μη σου πω και χωρίς το λύκειο.


Τέλος πάντων, είμαστε οφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
να δουλεψεις στις δουλειες που μπορεις!εσυ το ειπες υπαρχουν δουλειες...απλα δεν σου κανουν...χαμηλωσε τα γουστα σου τοτε..η επιβιωση αυτο προσταζει..

Ρε φίλε να σου πω κάτι; Αυτή τη μ@λακία την έχω ακούσει και από άλλους, κυρίως 50ρηδες. Δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ να ρίξω τις απαιτήσεις μου. Δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ αυτό που κάνω εδώ για 500 ευρώ έξω να δίνουν 1500 ευρώ και να λέω και ευχαριστώ στον Έλληνα εργοδότη και πολιτικό. Δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ να πάω να δουλέψω οικοδομή επειδή οι κυβερνήσεις μ@λακίστηκαν τα τελευταία 30 χρόνια και κατάφεραν να χάσουν την ευκαιρία να κάνουν αυτό το πορνείο κανονική ευρωπαϊκή χώρα. Και στην τελική στην Ευρώπη του 21 αιώνα δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ να μιζεριάζω και να λέω ότι σκοπός είναι η επιβίωση να κάνω δηλαδή πισωγυρίσματα λες και τελείωσε μόλις η κατοχή και δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα.

Αυτή την ανοησία, να σκύψουμε το κεφάλι και να προσπαθήσουμε να βολευτούμε για λίγα ευρώ λέγοντας και ευχαριστώ επειδή μας δίνουν και ένα κομμάτι ψωμί, ε με συγχωρείς αλλά δεν θα την ακολουθήσω πρώτον γιατί χρήματα υπάρχουν αλλά είναι ανισομερώς και μη ορθολογιστικά κατανεμημένα και δεύτερον δεν τους οφείλω τίποτα. Σπούδασα σε άθλιες συνθήκες (ελληνικό πανεπιστήμιο) και δαπάνησα αρκετά χρήματα για κάτι το οποίο δεν θα μου αποφέρει βραχυπρόθεσμα ίσως ούτε καν μάκρο-μακροπρόθεσμα τα ανάλογα κέρδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ να ρίξω τις απαιτήσεις μου.
δεν επιλεγεις στη ζωη παντα τι γουσταρεις...

η απαντηση ειναι να γινει πιο δυσκολο να μπεις και κυριως να βγαλεις το πανεπιστημιο ετσι ωστε οσοι βγαινουν να εχουν πραγματικη αξια και οχι ενα κωλοχαρτο..και να ζητανε δικαιωματα....λιγοτερα πτυχια για να αξιζει το καθενα περισσοτερο..λιγοτερα πτυχια και περισσοτεροι επιστημονες και οχι απλα πτυχιουχοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δεν επιλεγεις στη ζωη παντα τι γουσταρεις...


μεγάλη αλήθεια αυτό συνονόματε (αλλιώς με λένε κανονικά αλλά οι κοπελιές στον δρόμο έτσι με φωνάζουνε)

αλλά το θέμα είναι γιατί ;

επειδή γουστάρεις πολλές φορές παράλογα πράγματα ;

ή επειδή πάρα πολλές φορές στα κάνανε κάποιοι άλλοι τα λογικά σου παράλογα ;
Επίσης , θα ήθελα να πω ότι η αλήθεια είναι πολύ καλή στο παιχνίδι που λέγεται κρυφτό , συνεπώς μια τόσο απλή σκέψη όσο το : τα κόμματα της αριστεράς υποστήριξαν τις ταραχές και τα κόμματα της αριστεράς ανέβασαν ποσοστά την περίοδο των ταραχών , δεν σημαίνει αυτόματα ότι ευθύνονται και για αυτές . ϊσως και ναι , ίσως και όχι . Εγώ θα πόνταρα στο όχι και σύμβουλοι μου δεν είναι ούτε προκαταλήψεις , ούτε προεπιλεγμένοι στόχοι (εδώ βήχω , αλλά το στέκι δεν έχει επιλογή για συνειμμένο βήχα) .
Για να καταλάβεις ποτέ δεν πίστεψα αντίστοιχα ότι για την έξαρση του ρατσισμού φταίνε οι ακροδεξιοί - όχι ακόμα και όλο το σόι του χίτλερ να κατέβαινε κάθε βράδυ στην ομόνοια αν μερικές εκαντοτάδες ζωγράφοι μεγάλων επιφανειών (μπογιατζήδες ντε) δεν έχαναν την δουλειά τους από μετανάστες συναδέρφους , ποτέ δεν θα ανέβαινε ο ρατσισμός (φυσικά άδικο , αλλά θέλω να πω ότι ο λαός κινείται από πράξεις όχι από λόγια) . Τα ακραία κινήματα , πάντα να το θυμάσαι , είναι σαν τον αέρα που συνεχίζει να γεμίζει ένα μπαλόνι . Μπορεί κάποιος ηλίθιος να το σκάσει με μια καρφίτσα και να φανεί εντυπωσιακός - αλλά ούτως ή άλλως το μπαλόνι θα έσκαγε . Οπότε , κοιτάς τον αφρό και δεν βλέπεις από κάτω ένα ολόκληρο κοκτέιλ που βράζει

Πόσο μάλλον στην προκειμένη περίπτωση . Μπλέκεις συνεχώς τα πολιτικά σε όλα τα θέματα . Δεν είμαι αυτός που θα καθορίσει πού είναι τα όρια του κάθε θέματος και πού ξεπερνάται η σύνδεση μεταξύ αλληλοεξαρτώμενων θεμάτων και αρχίζει ο φαύλος κύκλος . Αλλά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι σε κάθε κοινωνικό κατα βάσην θέμα μπλέκεις τα μικροπολιτικά . Ναι πολιτική και κοινωνία πάνε χέρι χέρι (συγκεκριμένα η πολιτική έχει χερούκλα) αλλά η μικροπολιτική πάει χεράκι χεράκι μόνο με το αδιέξοδο - σταμάτα λοιπόν να μας οδηγείς εκεί
Δεν με νοιάζει πάντως προσωπικά τι είπανε οι ηγέτες της αριστεράς , ούτε τα ανήλικα που σπάσανε το περιπολικό . Αύριο ο ηγέτης θα προσλάβει έναν άλλο επικοινωνιολόγο και θα πει άλλα και τα ανήλικα θα πάνε για χορό στο κλαμπ <<Χορεύοντας με τον Νίκο>> και θα καταλώσουνε εκεί την αδρεναλίνη τους . Το αύριο δεν θα είναι σκοτεινό για όλα αυτά , θα είναι για τα άλλα που φαίνεται αβασάνιστα να τα προσπερνάς .

Δεκάδες μετανάστες σπάσανε βιτρίνες για να κλέψουνε κινητά και εκατοντάδες αλήτες βγήκανε να τα σπάσουνε - όλα αυτά δεν είναι ούτε καν λεπτά γράμματα του προβλήματος : κάποιος με ένα πιστόλι που πλήρωσαν οι φόροι μας σκότωσε ένα παιδί . Αν τώρα το παιδί έμενε στην Εκάλη σε νοιάζει τόσο , σε συμβουλεύω να κόψεις την πολύ παρακολούθηση βραδινών δελτίων
Παρακολουθώ έκπληκτος να λες ότι κανείς δεν νοιάστηκε για αυτούς που χάνονται στην άσφαλτο . Νόμιζα ότι ήτανε αυτονόητο αλλά θα το τονίσω : κανένας πολίτης δεν πλήρωσε τους συντελεστές του ατυχήματος για να προστατεύουνε τον οδηγό ενώ αυτοί τελικά τον σκότωσαν . Αν συνεχίσεις τις ασύγκριτες συγκρίσεις , οι απαντήσεις μου θα έρχονται κόπι πέιστ από το έργο <<το θέατρο του παραλόγου .
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν ταυτίζομαι απόλυτα με τις απόψεις των συνομιλιτών σου στο θέμα ως τώρα . Και δεν έχω καμία προδιάθεση να διαφωνήσω μαζί σου . Ήμουνα παρών σε πολλές σκηνές απείρου κάλλους στο κέντρο που κάτι αλήτες σπρώχνανε τρομαγμένες πωλήτριες να βγούνε από το μαγαζί για να βάλουνε φωτιά . Και δεν είδα τρόμο στα μάτια του κακού αφεντικού - ένα δάνειο παραπάνω , στα @@ του . Είδα τρόμο στο πρόσωπο της υπαλλήλου .
Και ούτε πίστεψα ποτέ ότι η πλειοψηφεία των μαθητών νοιαζότανε γαι αιτήματα επαναστατικά (πέρα από τον αρχικό τρόμο <<πυροβολήσανε ένα παιδί άραγε θα την φάω εγώ αύριο; ) .

Ποια η διαφορά μου μαζί σου ; Χρησιμοποιώ μερικές σημαντικές λεξούλες όπως πλειοψηφία . Οι πιο πολλοί άνθρωποι , συνονόματε , είναι σκάρτοι και αυτό δεν αλλάζει ούτε στην εφηβική ηλικία αλίμονο . Αλλά αναρωτιέμαι αν είσαι 25 ετών , αν ναι δεν πέρασαν πολλά χρόνια από την εποχή των αόριστων ονείρων και των φρούδων ελπίδων . Συνεπώς θα έπρεπε εύκολα να αντιλαμβάνεσαι ότι πολλά παιδιά είχανε όντως αυτό το όνειρο να αλλάξουνε κάτι - να αλλάξουνε όχι να καταστρέψουνε . Και όσον αφορά το πρώτο που είπα για τον τρόμο στις υπαλλήλους , ναι ποτέ δεν πίστεψα ότι τα σημαντικά πράγματα γίνονται πλέον στην εποχή μας με φωνές και φασαρία γιατί ότι βλέπω τελικά να πετυχαίνει , γίνεται αθόρυβα . Τις ταραχές εν μέρει δηλαδή τις θεωρούσα άσκοπες αλλά όχι και άχρηστες . Δεν γίνονται όλα τα πράγματα για να έχουνε ένα απτό αποτέλεσμα . Είτε δεν το θέλεις εσύ είτε δεν το θέλεις (:P) κάποια πράγματα γίνονται συναισθηματικά και αυθόρμητα . Αυτό που είπα πριν για το <<αν θα τύχαινε σε μας>> δεν το λέω σαν κακό - είναι απλώς ανθρώπινο ένστικτο .


Και κάτι ακόμα : τα γεγονότα σε αυτόν τον μάταιο κόσμο δεν είναι χαλιγουντιανή ταινία - οι καλοί , οι κακοί και το προτηγανισμένο σενάριο . Εάν δεν είχα άλλα περιστατικά στο μυαλό , μπορεί π.χ. να δεχόμουνα την εκδοχή ότι τον τσίμπησε μύγα τσε τσε ή του έστειλε αποχαιρετιστήριο μήνυμα η γκόμενα και πυροβόλησε αλλά δεν ευθύνεται η ελληνική αστυνομία στο σύνολο της . Δεν ξύπνησα το πρωί με την φαγούρα να βρίσω την αστυνομία .Αλλά μου δημιουργούνε συνεχώς αυτήν την φαγούρα . Υπάρχουνε φωτεινές εξαιρέσεις αλλά όταν λέμε σύνολο δεν εννοούμε φυσικά τους 1200 από το σύνολο 1203 π.χ. , εννοούμε τον θεσμό και το πού αυτός στηρίζεται και που αναλώνει τις δυνάμεις του . Όλα αυτά που λες για τα κωλόπαιδα , τους αλήτες , τους χουλιγκάνους , εσένα θα έπρεπε να προβληματίζουνε . Ο κοσμάκης δεν γεννήθηκε αγγελικός αλλά η αστυνομία φτιάχτηκε για να τους μαζέψει . Και αν μάζευε τους 8 στους 10 και έλεγε συγγνώμη ρε παιδιά οι άλλοι 2 μου ξέφυγαν , υπέροχα θα ήτανε . Αλλά όταν απασχολούνται 4-5 αστυνομικοί να πλακώνουνε στα κλοτσίδια έναν ξένο δημοσιογράφο ή να φυλάνε έναν έλληνα δημοσιογραφάκο , θα περίμενε κανείς ότι τα έχουνε λύσει όλα τα άλλα .

Τέλος , είπες <<ας τολμούσανε να πάνε να τα σπάσουνε στα βόρεια προάστεια>> . Το θέμα μας νομίζω είναι άλλο και όχι να βαθμολογήσουμε στα 10 την ανδρειοσύνη των διαδηλωτών - φαίνεται να έχεις ένα μικρό κόλλημα , οπότε άνοιξε ένα σχετικό άλλο θέμα .

π.σ. Ξέρω ότι πνίγεσαι από την βλακεία , αλλά μην συμμαχήσεις μαζί της για να σωθείς . Πριν καιρό , ένας γκραφιτάς πέθανε σε ηλεκτρικό σταθμό όταν ενώ τον κυνηγούσε ένας σεκιουριτάς γλίστρησε και έπεσε στις γραμμές . Και άκουσα να λένε δεν έπρεπε να τον κυνηγήσει γιατί σε σταθμό είναι επικίνδυνο - χριστός και απόστολος γλέτσος αφού φυλάει γραμμές και δεν πρέπει να κυνηγάει κανέναν , θα έπρεπε να κάθεται σαν μούμια όλη μέρα και να τρώει λεφτά από το κράτος . Μεγάλη ηλιθιότητα ε ; Και εσύ ακούς τον κάθε ηλίθιο είμαι σίγουρος , να σου λέει για όλα φταίει το κράτος , η αστυνομία ή δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος και αντιδρας κλοτσώντας . Αλλά στο ξαναλέω , κοιτάς το δέντρο και δεν κοιτάς το δάσος , το πώς αντιδράσανε κάποιοι σε ένα γεγονός δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός καθότι δεν το προκάλεσε το ίδιο το γεγονός αλλά το πώς είδαν οι <<κάποιοι>> αυτό το γεγονός . Οπότε και να μην σου αρέσουνε εσένα αυτοί οι κάποιοι , σεβάσου λίγο το ρημάδι το γεγονός . Ξέρω ότι πνίγεσαι από την βλακεία , αλλά αν συμμαχήσεις μαζί της απλά θα πνιγείς πιο γρήγορα - π..σ.2 αφιερωμένο σε σένα προσωπικά
https://www.youtube.com/watch?v=tJXW0hH0Afw
(όχι ο πρώτος στίχος ε - το ρεφρέν )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top