1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εχω αποψη

    Ψήφοι: 0 0.0%

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πες μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psit

Νεοφερμένος

Ο psit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πες μία.[/QUOTE

χωροι καπνιζοντων και μη σε ολα τα μαγαζια ανεξαρτητως μεγεθους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λοιπόν,σκέψου κάτι πολύ απλό:αν δεν ήσουν καπνιστής θα ψήφιζες πάλι κατά;
Koίταξε στο αρχικό ποστ για να δεις πως προβλέπονται καπνιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
δηλαδη ετσι θα λειτουργουμε πλεον? η ζωη σου ο θανατος μου?
δεν μπορουμε να βρουμε μια λυση που να ικανοποιει ολους?

αυτή είναι μια λύση που τους ικανοποίει όλους.
οι περισσότεροι καπνιστές θέλουν να κόψουν το τσιγάρο οπότε τους βοηθάει αυτό.
αν πιστεύεις ότι η γελοιότητα των χώρων μη καπνίζοντων και καπνίζοντων είναι λύση τότε θα σου πώ το εξής.
η ΕΚΟ φυσάει καπνό αλλά όλη η Θεσσαλονίκη καπνίζει μαζί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psit

Νεοφερμένος

Ο psit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Λοιπόν,σκέψου κάτι πολύ απλό:αν δεν ήσουν καπνιστής θα ψήφιζες πάλι κατά;

ειλικρινα ναι...ειναι χρεος μας να εχουμε ως πρωτο μελημα μας την ισοτητα ΣΕ ΟΛΑ κατι που φυσικα στην Ελλαδα δεν υπαρχει
-----------------------------------------
αυτή είναι μια λύση που τους ικανοποίει όλους.
οι περισσότεροι καπνιστές θέλουν να κόψουν το τσιγάρο οπότε τους βοηθάει αυτό.
αν πιστεύεις ότι η γελοιότητα των χώρων μη καπνίζοντων και καπνίζοντων είναι λύση τότε θα σου πώ το εξής.
η ΕΚΟ φυσάει καπνό αλλά όλη η Θεσσαλονίκη καπνίζει μαζί της.[/QUOT

σημερα μιλησα με τον περιπτερα και μου ειπα οτι εχουν αυξηθει οι πωλησεις των τσιγαρων....αυτι πως το εξηγειτε?....(ουτε γω μπορω να το εξηγησω) μου λεει τις περνουν 4 - 4 τις κουτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Επειδη αυξηθηκε σε ενα περιπτερο δε σημαινει οτι εγινε πανελλαδικως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Και το ότι προφυλάσεται η υγεία των πολιτών δεν είναι ρατσισμός.Αλλιώς γιατί να μην είναι διακαίωμα του καθενός να μπει σ' ένα μαγαζί μ' ένα όπλο και να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του;Mε ατυτή τη λιγική κι αυτό στέρηση της ελευθερʼιας του είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psit

Νεοφερμένος

Ο psit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και το ότι προφυλάσεται η υγεία των πολιτών δεν είναι ρατσισμός.Αλλιώς γιατί να μην είναι διακαίωμα του καθενός να μπει σ' ένα μαγαζί μ' ένα όπλο και να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του;Mε ατυτή τη λιγική κι αυτό στέρηση της ελευθερʼιας του είναι.

κοιτα η υγεια των καπνιστων δεν προφυλασσεται απο το νομο αφου αν δεν το αποφασισει μονος του ο ανθρωπος δεν το κοβει, και η υγεια των παθητικων καπνιστων δεν κινδυνευει αφου για να καπνισει ενα τσιγαρο ενας παθητικος καπνιστης πρεπει να δεχεται τον καπνο ενος καπνιστη για 100 ωρες (το νουμερο δεν ειναι υπερβολικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
κοιτα η υγεια των καπνιστων δεν προφυλασσεται απο το νομο αφου αν δεν το αποφασισει μονος του ο ανθρωπος δεν το κοβει, και η υγεια των παθητικων καπνιστων δεν κινδυνευει αφου για να καπνισει ενα τσιγαρο ενας παθητικος καπνιστης πρεπει να δεχεται τον καπνο ενος καπνιστη για 100 ωρες (το νουμερο δεν ειναι υπερβολικο)

Ωραία κι έτσι όπως τα λες να ναι τα πράγματα και πάλι.Οι μη καπνιστές μπορεί να μη θέλουν να εισπνέουν τον καπνό των υπολοίπων,να τους ενοχλεί.Δηλαδή θα πρέπει να καταπιεστούν και να "σκάσουν",επειδή οι καπνιστές δε μπορούν να μην καπνίσουν για λίγες ώρες;Ε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psit

Νεοφερμένος

Ο psit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ωραία κι έτσι όπως τα λες να ναι τα πράγματα και πάλι.Οι μη καπνιστές μπορεί να μη θέλουν να εισπνέουν τον καπνό των υπολοίπων,να τους ενοχλεί.Δηλαδή θα πρέπει να καταπιεστούν και να "σκάσουν",επειδή οι καπνιστές δε μπορούν να μην καπνίσουν για λίγες ώρες;Ε όχι.

αρα συμφωνουμε οτι πρεπει να δημιουργηθουν χωροι καπνιζοντων και μη ωστε να μην μυριζουν τον καπνο....εμενα γιατι να με διωξεις δλδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
κοιτα η υγεια των καπνιστων δεν προφυλασσεται απο το νομο αφου αν δεν το αποφασισει μονος του ο ανθρωπος δεν το κοβει, και η υγεια των παθητικων καπνιστων δεν κινδυνευει αφου για να καπνισει ενα τσιγαρο ενας παθητικος καπνιστης πρεπει να δεχεται τον καπνο ενος καπνιστη για 100 ωρες (το νουμερο δεν ειναι υπερβολικο)
100 ώρες συνολικά;Kαθόλου υπερβολικό,απελπιστικά λίγο ίσως.Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αικαιολόγητα,το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει και το ξέρουμε όλοι.Σκέψου την οικογένειες των μη καπνιστών που πεθαίνουν από παθητικό κάπνισμα.Αυτοί τι φταίνε;Kαιρός είναι να σταματʼησουμε να σκεφτόμαστε μόνο υον εαυτό σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτό μας.
-----------------------------------------
αρα συμφωνουμε οτι πρεπει να δημιουργηθουν χωροι καπνιζοντων και μη ωστε να μην μυριζουν τον καπνο....εμενα γιατι να με διωξεις δλδ?
Γιατί να διώξεις τπυς μη καπνιστές;Koιτα το αρχικό ποστ,μη λέμε τα ίδια συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
αρα συμφωνουμε οτι πρεπει να δημιουργηθουν χωροι καπνιζοντων και μη ωστε να μην μυριζουν τον καπνο....εμενα γιατι να με διωξεις δλδ?

Δε θα σε διώξω.Απλά δε νομίζω πια πως θα πάθεις κάτι αν δεν καπνίσεις για λίγες ώρες.Τόση εξάρτηση;
Αν δημιουργηθούν χώροι καπνιζόντων και μη όπως λες στους κλειστούς χώρους,δεν πρόκειται ν ἀλλάξει κάτι.Ο καπνός μεταφέρεται.
Άρα η μόνη λύση είναι η συγκεκριμένη.Έτσι δεν καταπιέζομαι ούτε εγώ,αλλά ούτε κι εσύ,αφού εγώ δεν εισπνέω τον καπνό σου κι εσύ δε θα πάθεις τίποτα αν δεν καπνίσεις για λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psit

Νεοφερμένος

Ο psit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
100 ώρες συνολικά;Kαθόλου υπερβολικό,απελπιστικά λίγο ίσως.Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αικαιολόγητα,το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει και το ξέρουμε όλοι.Σκέψου την οικογένειες των μη καπνιστών που πεθαίνουν από παθητικό κάπνισμα.Αυτοί τι φταίνε;Kαιρός είναι να σταματʼησουμε να σκεφτόμαστε μόνο υον εαυτό σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτό μας.

λιγοτερη τηλεοραση παιδια....τπτ αλλο...
-----------------------------------------
Δε θα σε διώξω.Απλά δε νομίζω πια πως θα πάθεις κάτι αν δεν καπνίσεις για λίγες ώρες.Τόση εξάρτηση;
Αν δημιουργηθούν χώροι καπνιζόντων και μη όπως λες στους κλειστούς χώρους,δεν πρόκειται ν ἀλλάξει κάτι.Ο καπνός μεταφέρεται.
Άρα η μόνη λύση είναι η συγκεκριμένη.Έτσι δεν καταπιέζομαι ούτε εγώ,αλλά ούτε κι εσύ,αφού εγώ δεν εισπνέω τον καπνό σου κι εσύ δε θα πάθεις τίποτα αν δεν καπνίσεις για λίγο.

δεν ειναι το θεμα της εξαρτησης.....ξερεις πως παει το τσιγαρακι με τον καφε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
ειλικρινα ναι...ειναι χρεος μας να εχουμε ως πρωτο μελημα μας την ισοτητα ΣΕ ΟΛΑ κατι που φυσικα στην Ελλαδα δεν υπαρχει

και ξαναλέω είναι ισότητα να είμαι υποχρεωμένος να αναπνέω τον καπνό του άλλου?


κοιτα η υγεια των καπνιστων δεν προφυλασσεται απο το νομο αφου αν δεν το αποφασισει μονος του ο ανθρωπος δεν το κοβει, και η υγεια των παθητικων καπνιστων δεν κινδυνευει αφου για να καπνισει ενα τσιγαρο ενας παθητικος καπνιστης πρεπει να δεχεται τον καπνο ενος καπνιστη για 100 ωρες (το νουμερο δεν ειναι υπερβολικο)

100 ώρες την βδομάδα 'η τον μήνα? δεν είναι πολύ λίγο είναι.
και πέρα από την υγεία γιατί όταν γυρνάω από΄ένα μαγαζί να πρέπει να κάνω μπάνιο ξανα και να πετάξω τα φρεσκοπλυμένα ρούχα μου στο καλάθι για δεύτερη φορά σε μια μέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
λιγοτερη τηλεοραση παιδια....τπτ αλλο...
-----------------------------------------
Τι τηλεόραση μωρέ;Eπιδή ξέρεις πως έχεις άδικο λες ό,τι θέλεις μάλλον.Εγώ προτείνω λιγότερο εγωισμό.Ξέρω πολλούς ανθρώπου που αντιμετωπίζουν σοβαρά προοβλήματα λόγω παθητικού καπνίσματος δεν τα λέω ετσι.Αν εσύ νιώθεις άνετα θέτοντας την ζωή των άλλων σε κίνδυνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
δεν ειναι το θεμα της εξαρτησης.....ξερεις πως παει το τσιγαρακι με τον καφε?

[πιες χυμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
λιγοτερη τηλεοραση παιδια....τπτ αλλο...
-----------------------------------------


δεν ειναι το θεμα της εξαρτησης.....ξερεις πως παει το τσιγαρακι με τον καφε?

Όχι δεν ξέρω και ούτε θέλω να μάθω.
Εσύ ξέρεις τι σημαίνει σεβασμός προς τους υπόλοιπους;
Αν εσύ θες να πιεις τον καφέ σου και να κάνεις το τσιγάρο σου,μείνε σπίτι.
Δεν είναι αναγκασμένοι οι άλλοι να εισπνέουν τον καπνό σου.Δικαίωμα μου είναι να μπορώ να αναπνεύσω και να μη σκέφτομαι αν θα πάω σε μια καφετέρια και δε θα "πεθάνω" από τον καπνό,όπως δικαίωμά σου είναι να καπνίσεις,αλλά όχι σε χώρο που υπάρχουν και μη καπνίζοντες.
Τουλάχιστον τις ώρες που είσαι σε τέτοιους χώρους,δεν είναι ανάγκη να καπνίσεις.Δε νομίζω να ναι τόσο δύσκολο να μην πιεις για παράδειγμα τον καφέ παράλληλα με τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
κοιτα η υγεια των καπνιστων δεν προφυλασσεται απο το νομο αφου αν δεν το αποφασισει μονος του ο ανθρωπος δεν το κοβει, και η υγεια των παθητικων καπνιστων δεν κινδυνευει αφου για να καπνισει ενα τσιγαρο ενας παθητικος καπνιστης πρεπει να δεχεται τον καπνο ενος καπνιστη για 100 ωρες (το νουμερο δεν ειναι υπερβολικο)


Το τμημα φυσικης του ΕΚΠΑ εκανε ερευνα σχετικα με το καπνισμα σε κλειστους χωρους οπως στα κλαμπ κ βρηκε οτι ενας παθητικος καπνιστης εισπνεει σωματιδια απο τον καπνο του τσιγαρου σαν να εχει καπνισει απο 10 εως 100 τσιγαρα, αναλογα τις ωρες που ειναι εκει (πχ αν κατσει 3 ωρες φτανει στα 100 τσιγαρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Eπισης οταν ενας παθητικος καπνιστης περασει μια ωραια βραδια σε ενα club, το ποσο του καπνου που δεχεται ισοδυναμει με 80 τσιγαρα.(δεν ειναι υπερβολη ;) )

Επειδη με μια οργανωση στη σχολη μου εχουμε κανει και αντικαπνιστικη καμπανια, σε παρακαλω να μην λες εξυπναδες! Ο καπνος που δεχεται μαλιστα ο παθητικος καπνιστης είναι πιο επιβλαβης απο αυτον που παιρνει στους πνεύμονές του ο καπνιστης.

Η ελευθερία σου(στη συγκεκριμενη περιπτωση η διασκεδαση με εναν ανωμαλο τρόπο) σταματαει εκει που αρχιζουν τα δικαιώματά μου(δεν γουσταρω ουτε καρκινο να παθω, ουτε να μην μπορω να αναπνευσω)

Στην περιπτωση αυτη ο νόμος είναι μια χαρα δικαιος, και μαλλον θα επρεπε να ειναι πιο αυστηρος! Απλως λυπαμαι τους καπνιστες που δεν καπνιζουν περιστασιακα αλλα είναι εξαρτημενοι... Αλλα ηρθε η ωρα και αυτοι να κανουν μια προσπαθεια. Μονο καλο θα κανουν στον εαυτο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
"Απλως λυπαμαι τους καπνιστες που δεν καπνιζουν περιστασιακα αλλα είναι εξαρτημενοι... Αλλα ηρθε η ωρα και αυτοι να κανουν μια προσπαθεια. Μονο καλο θα κανουν στον εαυτο τους."

Όντως σε αυτό συμφωνώ πλέον...ήδη το έχω ελαττώσει κατα πολύ το κάπνισμα και μακάρι να το ελαττώσουν όλοι οι νέοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top