200 χρόνια από το 1821

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σνομπάρισμα της εκκλησίας από το κράτος. Δεν είδα τον αρχιεπίσκοπο στους επισήμους!!!, ούτε στο εθνικό ύμνο στην ακρόπολη.

Προσέξτε ότι το πλάνο προσπαθούσαν να μην δείξουν τη κορυφή της σημαίας για να μην δείξουν το σταυρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Μέρα που είναι ας μη μαλώσουμε. Είναι ωραίος διαχρονικός θεσμός οι παρελάσεις και δείγμα πειθαρχίας της νεολαίας.
Παρελαύνουν;;; Γιατί εγώ κάθε χρόνο βλέπω να περπατάνε. Άσε που το 50%-ίσως και παραπάνω-του μαθητικού πληθυσμού δεν ξέρει γιατί παρελαύνει. Χωρίς διάθεση σύγκρουσης δεν συμφωνώ με τον θεσμό των μαθητικών παρελάσεων. Προτιμότερο θα ήταν το κάθε σχολείο να επισκέπτεται ένα μνημείο ή κάποιον τάφο ενός αγωνιστή και ο κάθε μαθητής να καταθέτει ένα στεφάνι, ένα λουλούδι ή κάτι άλλο. Είναι σίγουρα μία πράξη που προκαλεί μεγαλύτερη συγκινησιακή φόρτιση σε σχέση με μία παρέλαση.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η μαθητική παρέλαση πρέπει να γίνει παρελθόν γιατί είναι δυσφήμιση του εκπαιδευτικού συστήματος που έχουμε. 1 μήνα πρόβες και δεν μπορούν ούτε να συγχρονιστούν και η εικόνα που δίνουν προς τα έξω είναι το αντίθετο της πειραρχίας.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Με ενοχλούν όλοι όσοι γκρινιάζουν που έγιναν εορτασμοί σήμερα, που προσκλήθηκε ο Κάρολος, που αυτή που απήγγειλε τον εθνικό ύμνο άνοιξε τα χέρια της αντί να στέκεται ακίνητη κλπ. Για μια μέρα δεν μπορούν να πάψουν να γκρινιάζουν;

Θα μου πείτε κι εγώ γκρινιάζω τώρα :P Αλλά πραγματικά έχουν κουράσει, παντού υπάρχει μια διάχυτη μιζέρια και σνομπάρισμα. Υποθέτω αυτό είναι το κουλ πλέον.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Παρελαύνουν;;; Γιατί εγώ κάθε χρόνο βλέπω να περπατάνε. Άσε που το 50%-ίσως και παραπάνω-του μαθητικού πληθυσμού δεν ξέρει γιατί παρελαύνει. Χωρίς διάθεση σύγκρουσης δεν συμφωνώ με τον θεσμό των μαθητικών παρελάσεων. Προτιμότερο θα ήταν το κάθε σχολείο να επισκέπτεται ένα μνημείο ή κάποιον τάφο ενός αγωνιστή και ο κάθε μαθητής να καταθέτει ένα στεφάνι, ένα λουλούδι ή κάτι άλλο. Είναι σίγουρα μία πράξη που προκαλεί μεγαλύτερη συγκινησιακή φόρτιση σε σχέση με μία παρέλαση.
Γενικά ότι χρειαζόμαστε πολλές αλλαγές σε πολλά θέματα συμφωνώ. Δεν δίνονται στα σχολεία ούτε πατριωτικές αξίες στην νεαρή γενιά Ελλήνων και Ελληνίδων ούτε καν κατάλληλη εκπαίδευση για τα γεγονότα. Μεγαλύτερη σημασία έχει σαφώς να γνωρίσεις το ιστορικό υπόβαθρο των γεγονότων και προφανώς το τι γιορτάζεις από τις παρελάσεις. Αλλά θεωρώ ότι ιδανικά ο θεσμός των παρελάσεων δεν είναι καθόλου αρνητικός. Καλά και στέφανα και λουλούδια και όλα αυτά καλά είναι απλά η παρέλαση είναι και ένα είδος πειθαρχίας των νέων. Τέσπα, έχουμε χειρότερα προβλήματα από τις παρελάσεις για την ώρα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εύζωνες «πάντα έτοιμοι».
Να καμαρώνουμε για τους Εύζωνές μας και όχι μόνο! Καλησπέρα και πάλι. Χρόνια μας Πολλά!Του χρόνου έξω,υγιείς και με τις τιμές που πρέπει να αποδώσουμε στους προγόνους μας απανταχού της γης.

 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ωραίος διαχρονικός θεσμός οι παρελάσεις και δείγμα πειθαρχίας της νεολαίας.
Σωστά, ένα στοιχείο δηλαδή που αντιτίθεται σε κάθε έννοια κλασικής ελληνικής και δημοκρατικής παράδοσης, αξίες που υποτίθεται τιμούμε σήμερα. Καιρός να εκλείψουν οι ύβρεις στον ελληνικό πολιτισμό.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Σωστά, ένα στοιχείο δηλαδή που αντιτίθεται σε κάθε έννοια κλασικής ελληνικής και δημοκρατικής παράδοσης, αξίες που υποτίθεται τιμούμε σήμερα. Καιρός να εκλείψουν οι ύβρεις στον ελληνικό πολιτισμό.
Δημοκρατια χωρις στρατευμα και πειθαρχια δε γινεται.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ απορώ που η ελληνική επανάσταση έγινε την ίδια μέρα του εορτασμού του ευαγγελισμού της θεοτόκου.

Χρόνια Πολλά σε όλους τους Ελληνες,Ελληνίδες και στους Ευάγγελους και τις Ευαγγελίες.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δημοκρατια χωρις στρατευμα και πειθαρχια δε γινεται.
Συμφωνώ, πού κολλάει αυτό με τα παιδιά;

Επίσης. Τιμή και δόξα στους 100 εθελοντές από την Αϊτή που αποφάσισαν να μπουν σε ένα πλοίο για να έρθουν να πολεμήσουν δίπλα στον Νικηταρά και τον Καραΐσκάκη και πέθαναν όλοι κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Η πρώτη χώρα που αναγνώρισε την Ελληνική επανάσταση. Ναι αυτοί οι φτωχοί, οι αράπηδες για κάποιους, που δε μπορούν να κρατάνε τη δεκάμετρη σημαία σας, που διέθεσαν περισσότερα απ' όσα είχαν στον ελληνικό απελευθερωτικό αγώνα. Έπρεπε να είναι η τιμώμενη χώρα σήμερα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η μαθητική παρέλαση πρέπει να γίνει παρελθόν γιατί είναι δυσφήμιση του εκπαιδευτικού συστήματος που έχουμε.

Παρελθόν εδώ και χρονια θα έπρεπε να είχαν γινει.

Το φασιστικό κατάλοιπο να περπατάνε μικρα παιδιά σαν στρατιωτάκια δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους!
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ απορώ που η ελληνική επανάσταση έγινε την ίδια μέρα του εορτασμού του ευαγγελισμού της θεοτόκου.

Χρόνια Πολλά σε όλους τους Ελληνες,Ελληνίδες και στους Ευάγγελους και τις Ευαγγελίες.
22 Φλεβάρη αν τα λέω καλά ξεκίνησε απλώς αν πάλι θυμάμαι καλά την 25η μαρτη ευλογηθηκε η σημαία (?) δεν θυμάμαι, έτσι νομίζω, πάνε και χρόνια από το σχολείο... :redface:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,067 μηνύματα.
ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΟΥ Η ΣΗΜΑΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΕΡΥΘΡΗ
ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΗΣ, ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ


Χρόνια πολλά στο Θέμα Ελλαδικόν για τα 200 χρόνια από την επανάσταση. Ακόμα δεν έχει τελειώσει όμως το καθήκον μας.


ΖΗΤΩ Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ! ΖΗΤΩ Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ (γκουχ εγω)!








ΥΓ - σοβαρά τώρα: Περι ελληνικής σημαίας και βυζαντινών επιρροών, ας θυμηθούμε το λάβαρο του Θέματος Ελλαδικών και τα σχετικά οικόσημα.




drouggos_elladikon2.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Έτσι, Βυζάντιο και μπακαλιάρος... τηγανητός, να φράξουν οι αρτηρίες.


Και ο Μιαούλης...

 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΟΥ Η ΣΗΜΑΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΕΡΥΘΡΗ
ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΗΣ, ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ


Χρόνια πολλά στο Θέμα Ελλαδικόν για τα 200 χρόνια από την επανάσταση. Ακόμα δεν έχει τελειώσει όμως το καθήκον μας.


ΖΗΤΩ Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ! ΖΗΤΩ Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ (γκουχ εγω)!
Ω αυτοκράτωρ, που απευθύνομαι για να προσφέρω στο φιλόδοξον κίνημά σας αφιλοκερδώς την στήριξή μου δια το ρητορικόν μου έργον; :loltooth: :loltooth:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.



Είπαμε να μην γκρινιάζουμε, αλλά τι ακριβώς είναι αυτό;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Συμφωνώ, πού κολλάει αυτό με τα παιδιά;

Επίσης. Τιμή και δόξα στους 100 εθελοντές από την Αϊτή που αποφάσισαν να μπουν σε ένα πλοίο για να έρθουν να πολεμήσουν δίπλα στον Νικηταρά και τον Καραΐσκάκη και πέθαναν όλοι κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Η πρώτη χώρα που αναγνώρισε την Ελληνική επανάσταση. Ναι αυτοί οι φτωχοί, οι αράπηδες για κάποιους, που δε μπορούν να κρατάνε τη δεκάμετρη σημαία σας, που διέθεσαν περισσότερα απ' όσα είχαν στον ελληνικό απελευθερωτικό αγώνα. Έπρεπε να είναι η τιμώμενη χώρα σήμερα.

Την Ελληνική σημαία μπορεί να την κρατάει όποιος την σέβεται και την αγαπά. Ασχέτως θρησκείας, χρώματος κλπ.
 
Top