[2020] Αναβάθμιση σε XenForo - επανήλθαμε!

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,868 μηνύματα.
Τελικά όσο περιεργάζομαι το Xenforo τόσο πείθομαι ότι είναι μακράν ανώτερο και από VB που είχε το στέκι και από το IPB 3.6 το οποίο ήξερα από πρώτο χέρι πόσο ήταν μπελάς και μεγάλο money-drain κι ας λένε ότι θέλουν οι της Invision (χωρίς να έχω δει το 4.4.5 και δεν προβλέπεται μιας και κατα 99.999% αλλάζω industry τελείως).

Ωρίμασε καλά και αν έχουν διατηρήσει ακόμα το ίδιο μοντέλο software license είναι εξαιρετικό vfm. Το συνήθισα εύκολα και δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να κάνεις καμία αλλαγή στα περί full reply page που λέγαμε σε παλιότερο ποστ. Έχει καλό responsiveness (οχι σε χρόνο, σαν λειτουργία το λέω) και έξυπνα τοποθετημένες λειτουργίες.

Μόνο το κουμπί του Youtube είναι ψιλοκρυμμένο στο βελάκι με την επιλογή Insert ---> "πολυμέσα" αλλά είναι κάτι που δεν απαιτεί αλλαγή και μαθαίνεται εύκολα.

Δεν ξέρω αν γίνεται να αλλάξει έναν με δυο τόνους πιο σκούρο το πράσινο μαρκάρισμα κειμένου με drag του ποντικιού γιατί η παλέτα χρωμάτων της NVIDIA με αυτή την οθόνη, μου το βγάζει ένα αχνό λαχανί και είναι σα να μη βλέπω καν τι κάνω highlight στον editor εδω που σου γράφω. (σε edit ή σε ήδη ποσταρισμένο μήνυμα το βγάζει μωβ και φαίνεται μια χαρά. Σε μήνυμα που φρεσκογράφεται το πράσινο ειναι πολύ αχνό)

Από κάποιον που τα χει δει από πολλές μεριές και ρόλους, οφείλω να πω ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, σαν εντύπωση πρώτων 24ωρων.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
@Valder κι εγώ θεωρώ ανώτερο το XF από vBulletin και IPB.
Καλά από vBulletin 3 δεν το συζητώ, το vBulletin 3 είναι λογισμικό δεκαετίας '00. Να πω ότι το XF παρέχει πάρα πολύ καλή εμπειρία στους developers, είναι καλά σχεδιασμένο και παρέχει πολλές ευκολίες. Χρειάστηκε να developάρω ένα addon σε vBulletin 4 πρόσφατα και το ένιωθα σαν μαζοχισμό (χωρίς να μου αρέσει) :P

Δίνεις ένα screenshot από το θέμα με το λαχανί; Θες να το κάνω πιο σκούρο;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,868 μηνύματα.
Έγραψα ενα δοκιμαστικό κείμενο στον editor και το μάρκαρα από την αρχή μέχρι τη λέξη Πανάθας στην αρχή της 2ης πρότασης. Εαν το κοιτάξω κάθετα από μπροστά όπως κοιτάμε φυσιολογικά μια οθόνη υπολογιστή, δεν φαινεται σχεδόν καθόλου ότι το χω μαρκάρει. Εαν σκύψω και το κοιτάξω υπο γωνία ή το σκρολλάρω να πάει ΠΟΛΥ ψηλά στην οθόνη, φυσικά σκουραίνει.

Δεν ξέρω πως φαίνεται σε σένα (κάθε χρήστης το βλέπει αλλιώς, άλλη κάρτα γραφικών, άλλη οθόνη, γι αυτό νομίζω ότι και το σκρινσοτ δε θα βοηθήσει και πολύ καθώς κι εκεί ισχύουν τα ίδια), αλλά σε μένα με LGE2341 και NVIDIA 770GTX δεν φτάνει καν στο βάθος του πράσινου που έχει το ποστ σου πχ (και ειναι όντως λαχανί εκείνο)

Λίγο πιο σκούρο θα βόηθαγε, για μένα, άλλους δεν ξέρω μπορεί να μην τους ενοχλεί.

Θενξ για τον όποιο χρόνο σπαταλήσεις πάνω σ αυτό. :happy:

steki-screenshot_green_hue_editor.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Ναι,νομίζω το είχα γράψει και εγώ ότι σχεδόν δεν φαίνεται,αν γίνεται καλό θα ήταν να σκουρίνει λίγο.:)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
@Valder @Averkina έτοιμο το θέμα με το λαχανί - markup text στον editor.
:-*

Valder σου βάζω χαχα για το κείμενο :lol:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,868 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Παρακαλώ λύστε μου την απορία, γιατί σε κάθε thread που κοιτάζω και βλέπω κάτω οτι το διαβάζω, δίπλα στο νικ μου βρίσκεται κι ένας αστερίσκος (*);
Μήπως έτσι ίσχυε από πάντα και δεν το είχα προσέξει;:hmm:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,868 μηνύματα.
Παρακαλώ λύστε μου την απορία, γιατί σε κάθε thread που κοιτάζω και βλέπω κάτω οτι το διαβάζω, δίπλα στο νικ μου βρίσκεται κι ένας αστερίσκος (*);
Μήπως έτσι ίσχυε από πάντα και δεν το είχα προσέξει;:hmm:
Είσαι αόρατη μαναμ. Δατς γουάι.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Και τώρα δεν βλέπω καθόλου κάτω από τα ποστ μου το σύστημα αξιολογήσεων. Γιατί άραγε;

alx.gif
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α
Screenshot_2020-02-16-22-51-44.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Β
Screenshot_2020-02-16-22-55-42.png
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Επειδή παράγινε το κακό από χθες, πως βάζω να μην μου έρχεται ειδοποίηση κάθε φορά που κάποιος γράφει κάτι σε κάποιο θέμα που καααααποτε είχα γράψει?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Επειδή παράγινε το κακό από χθες, πως βάζω να μην μου έρχεται ειδοποίηση κάθε φορά που κάποιος γράφει κάτι σε κάποιο θέμα που καααααποτε είχα γράψει?
Δύο κινήσεις:
1. Μπαίνεις εδώ και ξετσεκάρεις τα "Αυτόματη παρακολούθηση του περιεχομένου που δημιουργώ" & "Αυτόματη παρακολούθηση του περιεχομένου που έχω διάδραση" (θέση: Παξιμάδι / cog δίπλα από την αναζήτηση πάνω πάνω > Πίνακας Ελέγχου).
2. Μπαίνεις εδώ και τα σβήνεις / απενεργοποιείς όλα ή όσα θες (θέση: πατάς το ψευδώνυμό σου πάνω πάνω > Συνδρομές > Προβολή όλων).

:bye:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top