Aλ Τσαντίρι Νιούζ

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
όποιον θέλει θα σχολιάζει και θα σατιρίσει.

Ποιός δίνει το δικαίωμα στον Λάκη να σχολιάζει (ή και να προσβάλλει ενίοτε) όποιον θέλει αυτός; Όταν μάλιστα αυτό το "όποιον" συνήθως είναι ορισμένα άτομα με τα οποία αυτός έχει εμμονή...

τη σατιρα του Λάκη δεν την φτάνει κανείς να την καταλάβει και ότι δεν καταλαβένουμε δεν μας αρέσει...
!!!!! λέω εγώ τώρα.

Θεωρείς δηλαδή ότι η σάτιρα του Λάκη είναι τόσο υψηλού επιπέδου, ώστε 'όλοι εμείς' είμαστε ανίκανοι να την καταλάβουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ποιός δίνει το δικαίωμα στον Λάκη να σχολιάζει (ή και να προσβάλλει ενίοτε) όποιον θέλει αυτός; Όταν μάλιστα αυτό το "όποιον" συνήθως είναι ορισμένα άτομα με τα οποία αυτός έχει εμμονή...

Δεν χρειάζεται να του το δώσει κανείς το πέρνει μόνος του.... και δεν προσβάλει κανέναν η σάτιρα από μόνη της είναι προσβλητική.

Θεωρείς δηλαδή ότι η σάτιρα του Λάκη είναι τόσο υψηλού επιπέδου, ώστε 'όλοι εμείς' είμαστε ανίκανοι να την καταλάβουμε;
Δεν είπα ότι είναι υψηλού επιπέδου.... είδες που δεν καταλαβένεις και εγώ ακόμα τι λέω.
Με τι ασχολήσε; ΚΑι ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τον Λάκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να του το δώσει κανείς το πέρνει μόνος του.... και δεν προσβάλει κανέναν η σάτιρα από μόνη της είναι προσβλητική.

Δεν είναι απαραίτητα προσβλητική. Όλα έχουν ένα όριο.

Δεν είπα ότι είναι υψηλού επιπέδου.... είδες που δεν καταλαβένεις και εγώ ακόμα τι λέω.
Με τι ασχολήσε; ΚΑι ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τον Λάκη;

1. Εξήγησέ μου λοιπον τι εννοείς όταν λες ότι 'επειδή δεν την καταλαβάινουμε την σάτιρά του δεν μας αρέσει':)
2. Είμαι φοιτήτρια
3. Και ποιός είναι ο Λάκης που είναι υπεράνω κριτικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητα προσβλητική. Όλα έχουν ένα όριο.
Ποιος ορίζει τα ΌΡΙΑ δεν κατάλαβα... ο καθένας έχει κάποια όρια αν ξεπερνάει τα όρια σου η σάτηρα του Λάκη μην τον βλέπεις λέμε...
1. Εξήγησέ μου λοιπον τι εννοείς όταν λες ότι 'επειδή δεν την καταλαβάινουμε την σάτιρά του δεν μας αρέσει':)
2. Είμαι φοιτήτρια
3. Και ποιός είναι ο Λάκης που είναι υπεράνω κριτικής;

1. Δεν την καταλαβαίνεις δεν σου αρέσει και για το ότι με βοήθησες σε αυτό "ξεπερνάει τα όρια σου!!! τα δικά σου όρια..:whistle:
2.Χαίρομαι για εσένα... όταν τελειώσεις με τα μαθήματα σου... θα ήθελα να έχω ξανα μια κουβέντα μαζί σου... (δεν θέλω να σου εξηγήσω το λόγο) μην με ρωτήσεις...:hmm::whistle:
3. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει κανέναν..... ούτε τον εαυτό μας.
Αλλός θα μας κρίνει όλους.!!!! :P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πολύ καλά τη 'σάτιρα' του Λαζόπουλου, απλώς δεν την δέχομαι (και γι' αυτό δεν τον παρακολουθώ).:)
Εφόσον κανένας δεν έχει δικαίωμα να κρίνει κανέναν, όπως λες...τότε ούτε ο Λάκης έχει το δικαίωμα να κρίνει!! Έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Δεν κρίνει ο Λαζόπουλος σατηρίζειιι!!! :D
:clapup:
Φιλάκια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τη σατιρα του Λάκη δεν την φτάνει κανείς να την καταλάβει και ότι δεν καταλαβένουμε δεν μας αρέσει...
!!!!! λέω εγώ τώρα.
Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια ας πω κι εγώ.:P

Θεωρείς δηλαδή ότι η σάτιρα του Λάκη είναι τόσο υψηλού επιπέδου, ώστε 'όλοι εμείς' είμαστε ανίκανοι να την καταλάβουμε;
Σάτιρα ή προπαγάνδα;

Θα τη χαρακτήριζα προπαγάνδα υψηλού επιπέδου.
Έχουν τύχει φορές που έχω γελάσει κι εγώ με την εκπομπή του και δέχομαι ότι διαθέτει καλό και καυστικό χιούμορ.
Όταν αρχίζει όμως να πυροβολεί εκ του ασφαλούς,κρύβοντας την εμπάθεια πίσω από το χιούμορ και την τηλεοράση, τότε μόνο σατιρική δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η εκπομπή του..Μεγάλη δύναμη τα μμε βλέπεις.

Δεν χρειάζεται να του το δώσει κανείς το πέρνει μόνος του.... και δεν προσβάλει κανέναν η σάτιρα από μόνη της είναι προσβλητική.
Η σάτιρα δεν είναι από μόνη της προσβλητική.

Η σάτιρα επιχειρεί τον εμπαιγμό κάποιας έννοιας ή προσώπου που ο σατιρικός καλλιτέχνης θεωρεί ότι αξίζει τέτοια αντιμετώπιση. Γίνεται μέσω μεθόδων όπως η παρωδία, η υπερβολή, η σύγκριση, η αναλογία και η ειρωνεία.
Ενώ η σάτιρα μπορεί να αποτελέσει μέσο διασκέδασης, γι' αυτό και συχνά είναι βάση του χιούμορ και συνεπώς συστατικό της κωμωδίας, δεν περιορίζεται στον τομέα της ψυχαγωγίας.
wikipedia

Επομένως θα μπορούσαμε να πούμε ότι διακωμωδεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν εκφράζει την προσωπική εμπάθεια του "καλλιτέχνη" προς τα άτομα που σατιρίζει.Σε αυτή την περίπτωση μάλλον αποτελεί προπαγάνδα παρά σάτιρα.
Και πολλές φορές το δεύτερο είναι που κυριαρχεί περισσότερο στο χαζοκούτι που έχουμε όλοι στα σπίτια μας (τηλεόραση στην καθομιλουμένη), μιας και αυτό πουλάει και περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σάτιρα ή προπαγάνδα;

Θα τη χαρακτήριζα προπαγάνδα υψηλού επιπέδου.

Κι εγώ το ίδιο. Γι' αυτό άλλωστε δεν τον βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
2.Χαίρομαι για εσένα... όταν τελειώσεις με τα μαθήματα σου... θα ήθελα να έχω ξανα μια κουβέντα μαζί σου... (δεν θέλω να σου εξηγήσω το λόγο) μην με ρωτήσεις...:hmm::whistle:

Τί ρόλο παίζει η ηλικία σε αυτό;
Εξάλλου συνήθως το target group του Λαζόπουλου είναι και αυτές οι ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Δεν είπα ότι παίζει ρόλο η ηλικία της Stargazer..
Εχω τους λόγους μου. Σόρρυ αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω...
Εχεί σχέση με το ότι σπουδάζει και εγώ εργάζομαι εδώ και 14 χρόνια.. άλλες απόψεις.. απλά!!! Δεν εμβαθύνω πιο πολύ συγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Εντάξει λοιπόν.
Βάλτε με και άλλα μείον.
Ευχαριστώ. Κουβέντα κάνουμε.. αισθάνομαι με κάθε μείον λες και τρώω σφαλιάρα:( ευχαριστώ.
Συνληλθα.
Καλημέρα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Tις ιδιες "σφαλιαρες" καλλιστα μπορει να αισθανεται οτι τρωει και καποιος που λαμβανει σαν απαντηση
"ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον Λακη?"
"Χαίρομαι για εσένα... όταν τελειώσεις με τα μαθήματα σου... θα ήθελα να έχω ξανα μια κουβέντα μαζί σου... (δεν θέλω να σου εξηγήσω το λόγο) μην με ρωτήσεις..."
"Εχω τους λόγους μου. Σόρρυ αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω..."
Και ολα αυτα συνοδευομενα απο το γνωστο smilie με το κιτρινοπο προσωπακι που σφυριζει και που δειχνει "σαρκασμο" 'ή και ειρωνια (οχι στα δικα σου ποστ, γενικα στο νετ.Το τονιζω μην παρεξηγηθω.Απλως να ξες οτι καποιος μπορει να το εκλαβει ΚΑΙ ετσι.).
Και οταν ξεκινας να γραφεις κατι και μετα λες "δεν θελω να εμβαθυνω αλλο", εσυ μπορεις να εχεις 10000000000 λογους να μην το κανεις ή εστω και εναν μονο, αλλα στον αλλο μπορει πολυ ευκολα να δωσεις την εντυπωση οτι του λες: "ακου υπαρχει λογος, αλλα τωρα τι να καθομαι να σου εξηγω..."
Δηλαδη σαν να απαξιωνεις να του δειξεις "τι" ειναι αυτο που λαμβανεις ΕΣΥ απο τον Λακη και γιατι.Και να ξερεις οτι με το να λες ελα οταν τελειωσεις ή ελα αυριο ακομα ή ελα σε μια ωρα να σου εξηγησω ή να σου δειξω κατι, τοτε η ευκαιρια για ουσιαστικο διαλογο και ανταλλαγη αποψεων με εκεινο το ατομο, χαθηκε την ιδια κιολας στιγμη που του το "αρνηθηκες".

Και οσον αφορα το ποιος μπορει να κρινει και ποιον, αλλοιμονο σε ολους μας εαν δεν κριναμε τους παντες και τα παντα ανεξαρτητα το ηλικιακο "στεφανι" στο οποιο ανηκουμε.
Εαν υπαρχει κατι που διακρινει εναν υγιη ανθρωπο (και δεν μιλαω σωματικα υγιη) ειναι η κριτικη σκεψη.
Μην μπερδευουμε το κρινω με το κατακρινω.Οπου και να κατακρινουμε κατι εχουμε καθε δικαιωμα να το κανουμε απαξ και εχουμε τους λογους μας και τα επιχειρηματα μας.

Φιλικα παντα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Φιλικα παντα.;) και εγώ...
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πάντως καταλαβαίνω ότι μπορεί εσείς να διαφωνείτε με τον τρόπο που εκφράζεται, αλλά, ειλικρινά, για μένα πολλές φορές και λίγα λέει.

Όταν δηλαδή βγαίνει η Θώδη και ισχυρίζεται ότι μιλάει με τον Θεό, ότι ο Θεός την έχει επιλέξει ως απεσταλμένη του στη γη, και ότι θεραπεύει τον καρκίνο, (άσχετο, το ΕΣΡ γιατί δεν επεμβαίνει; ) είναι όλα καλά, και όταν βγαίνει ο Λαζόπουλος και την σατιρίζει καταπατά τα δικαιώματά της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πάντως καταλαβαίνω ότι μπορεί εσείς να διαφωνείτε με τον τρόπο που εκφράζεται, αλλά, ειλικρινά, για μένα πολλές φορές και λίγα λέει.

Όταν δηλαδή βγαίνει η Θώδη και ισχυρίζεται ότι μιλάει με τον Θεό, ότι ο Θεός την έχει επιλέξει ως απεσταλμένη του στη γη, και ότι θεραπεύει τον καρκίνο, (άσχετο, το ΕΣΡ γιατί δεν επεμβαίνει; ) είναι όλα καλά, και όταν βγαίνει ο Λαζόπουλος και την σατιρίζει καταπατά τα δικαιώματά της;

Καλά κάνει που χτυπάει τη Θώδη και τον Πρέκα και όλους αυτούς, και γελάω μαζί του όποτε τον βλέπω, αλλά αυτό που δεν μ'αρέσει είναι το πακέτο του, δεν ξέρω τι ακριβώς δεν μ'αρέσει σ'αυτόν τον άνθρωπο, οι συνεντεύξεις του που βγάζει έναν υπερβολικό ναρκισισμό μιλώντας συνέχεια για την παιδική του ηλικία και το πόσο ξεχωριστός ήταν ; όταν τραγουδάει και σκοτώνει τα τραγούδια ; τα μούτρα του ; Το παρελθόν του ; Δεν ξέρω, δεν τον πάω με τίποτα ως persona, too much και αρκετά ισοπεδωτικός, δεν πάω γενικά καθόλου τέτοιους τύπους ανθρώπων, προτμώ το φλέγμα τύπου Θύμιου Καρακατσάνη, παρά το χαβαλέ και το ξεκατίνιασμα και έχω και μια απέχθεια για οτιδήποτε γίνεται λατρεία ή ομαδική ψύχωση στην Ελλάδα. Παλιότερα με τους "Δέκα μικρούς Μήτσους" τον απολάμβανα και δεν έχανα εκπομπή, μετά που άρχισε προσωπικές επιθέσεις σαν κάτι να άλλαξε μέσα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μου αρεσε πολυ ο Λαζοπουλος, και συνεχιζω να τον βλεπω και να γελαω, αλλα εχει αρχισει να μου τη σπαει αφορητα το δασκαλιστικο συγκινησιακο υφος φωστηρα που παιρνει σε φασεις.. μου θυμιζει Μικρουτσικο, και χειροτερο δεν εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Είναι αφόρητα λαϊκιστής και μου τη σπάει πολύ.
Ψευτόσυγκινήσεις του κώλου, και μέσα σε όλα αυτά, γλειψιματάκια, άλλοτε προς τα 'δω, άλλοτε προς τα 'κει.
Μακριά απ' αυτή τη "σάτιρα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι κακό έχει ο λαϊκισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Υπό συνθήκες είναι ενοχλητικός.

Βέβαια στη περίπτωση Λαζόπουλου, προσωπικά ελάχιστα ενοχλούμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι κακό έχει ο λαϊκισμός

Τα ίδια αρνητικά με τη δημαγωγία υποθέτω.
Αν και στις μέρες μας τον συναντάμε σχεδόν παντού.Από το πιο απλό στην αποφυγή ευθυνών, μιας και πάντα φταίνε οι άλλοι ενώ εμείς κάνουμε πάντα το σωστό και οι λοιποί το λάθος, μέχρι την εκμετάλευση του για ιδιωτικά οφέλη.

Όταν κάποιος χρησιμοποιεί το λαϊκισμό ως πομπός τότε γι αυτόν φυσικά και δεν υπάρχουν αρνητικά σημεία.Στο δέκτη γίνεται όλη η ζημιά.Χαρακτηριστικό σημείο του λαϊκισμού είναι ότι έχει εφαρμογή σε όλες τις κοινωνικές ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top