Affirmative action: Εφαρμογή στην πράξη, οφέλη, αδυναμίες, παραλείψεις

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα εξηγησα όλα αρκετά αναλυτικά και δειχνεις ότι δεν θες να καταλάβεις και δεν έχω όρεξη άλλο να κάνω πολεμική μαζί σου. Πίστευε ότι θες για εμένα ότι είμαι ρατσιστής η οτιδήποτε άλλο σου κάνει κέφι, ελάχιστα με ενδιαφέρει, οι νοημονες που μας διαβάζουν καταλαβαίνουν τι συμβαινει έτσι κι αλλιώς.

Ο ρατσισμός by the way μας ακολουθεί από τις εποχές των σπηλαίων, διότι προκειται για optimum survival group strategy, επειδη ειναι intolerant σε διαφορετικές στρατηγικές. Ρατσιστές είναι όλοι πάνω στον πλανήτη με τους λιγότερο ρατσιστές να είναι οι λευκοί και αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα επιβιώσουν του ανταγωνισμού.

Ακριβώς για τον ίδιο λόγο ο φασισμός είναι το optimum πολίτευμα, αποτελούσε το κυρίαρχο πολίτευμα κάθε κοινωνίας από πάντα και θα συνεχίσει να αποτελεί και στο μέλλον όταν καταρρεύσει το δημοκρατικό δυτικό πειραμα. Ζωντανή αποδείξει η Κίνα και η Ρωσία.

Τώρα προφανώς για να τα λέω αυτά είμαι ρατσιστής και φασίστας έτσι;


Τι υλικό για διάβασμα θες ακριβώς να σου δώσω; Δεν υπάρχει η Βίβλος του ρατσιστή για να σου δώσω να διαβάσεις. Έχω ήδη γράψει πολλά πράγματα που θα μπορούσαν να σου δώσουν έναυσμα για να ψάξεις παραπάνω αν σε ενδιέφερε το θέμα, απλά δεν σε ενδιαφέρει, θες απλά να κάνεις confirm τις απόψεις σου (εγώ σε αντίθεση με σένα γνωρίζω τις δικές σου απόψεις καθώς ήμουν υπέρ τους κάποτε). Διάβασε αρχαιολογία να δεις τις μετακινήσεις των πληθυσμών και τις διαφορές γενοκτονίες, ιστορία για να δεις τις κοινές συνθήκες πίσω από πολλά γεγονότα, γενετική και βιολογία για να καταλάβεις πώς δουλεύει η εξέλιξη και ποια είναι τα κίνητρα των ζωντανω οργανισμών, διάβασε τους φιλοσόφους του παρελθόντος Αριστοτέλη, Νίτσε, Σοπεναουερ, Χιουμ, Λοκ για να δεις τα ρατσιστικά τους insight και ίσως αποκτήσεις πιο ολοκληρωμένη σκέψη.

Η μην κάνεις τίποτα από όλα αυτά, δεν έχει σημασία έτσι κι αλλιώς. Για την ακρίβεια τζάμπα στα λέω αυτά, καθώς αν σε ενδιέφεραν δεν θα περενες εμένα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά το iq δεν αλλάζει καθόλου με το περιβάλλον, έχει αποδειχθεί παρα πολλές φορές, ενδεικτικά ψάξτε στο Google: Minnesota studies.


Κάθεστε και νομίζετε ότι κάτι είπατε, ενώ κάνετε ιδεολογικές τρύπες στο νερό. Οι λευκοί Αμερικανοί δεν έχουν καμία υποχρέωση να βοηθήσουν άλλες ομάδες αν δεν θέλουν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1595845501303.png


Sorry Hack αλλά έχω και μια φήμη να δικαιώσω!
 

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παιδιά το iq δεν αλλάζει καθόλου με το περιβάλλον, έχει αποδειχθεί παρα πολλές φορές, ενδεικτικά ψάξτε στο Google: Minnesota studies.


Κάθεστε και νομίζετε ότι κάτι είπατε, ενώ κάνετε ιδεολογικές τρύπες στο νερό. Οι λευκοί Αμερικανοί δεν έχουν καμία υποχρέωση να βοηθήσουν άλλες ομάδες αν δεν θέλουν.
Ιδεολογικές τρύπες;
Αν διάβαζες το σχόλιό μου με προσοχή θα έβλεπες ότι δεν είπα ΠΟΤΕ ότι "Σίγουρα δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των *φυλών*".
Είπα ότι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ δεν έχει πει ότι "Διαφορετικές φυλές συνεπάγονται διαφορετικό IQ", η υπόθεση ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ (ΕΠΑΡΚΗ) ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
Είπα ότι ΜΠΟΡΕΙ, ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ το όλο ζήτημα να αφορά τις διαφορές στο περιβάλλον.
Ειπα ότι τα ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ που λαμβάνουν οι μαύροι είναι λιγότερα από αυτά των λευκών πάνω σε αντικείμενα που εξετάζονται σε IQ tests.
Υποστηρίζεις ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕ ΔΟΜΓΜΑΤΙΚΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.
Τα Minnesota studies που ανέφερες έχουν αντικρουστεί από άλλες έρευνες, δεν λέω πως οι υπόλοιπες έρευνες είναι σίγουρα καλύτερες, και αναπόφευκτα είχαν τα προβλήματά τους όπως Ο-Λ-Ε-Σ οι έρευνες σε σχέση με τέτοια ζητήματα. Αν διάβαζες με προσοχή το λινκ που παράθεσα θα έβλεπες ότι εκεί αναφέρονται τα Μινεσσότα, οπότε ΞΕΡΩ και μάλλον οι υπόλοιποι για ποιο πράγμα μιλάς.
Ενδεικτικά τα Minessota studies αντικρούονται από τις έρευνες των: Eyferth (1961), Tizard et al. (1972), Moore (1986).
Και επιπλέον, τα Μινεσσότα, επειδέχονται διαφορετικών ερμηνειών και ο καθένας τους αποδίδει διαφορετική σημασία.
Ενδεικτικά κάποιες άλλες έρευνες που αντικρούουν το ότι η φυλή είναι ο παράγοντας που εξηγεί τα IQ gaps: https://www.psychologytoday.com και το γνωστό Stereotype Threat.
Το όλο θέμα με το IQ testing είναι σύνθετο και δεν υπάρχει προς το παρόν ένα Ναι ή Όχι.
Μπλέκουμε με ορισμούς και προβλήματα στις μεθολογίες των ερευνών και στην ερμηνεία τους και παρατηρούνται σε κάποιες περιπτώσεις μεροληψίες των ερευνητών.
Άσε την ιδεολογία σου στην άκρη και δες ότι η πραγματικότητα δεν είναι ακόμα πλήρως ξεκαθαρισμένη, στο τέλος πιστεύω ότι θα επικρατήσει η ερμηνεία που αποδίδει τα gaps σε περιβαλλοντικούς παράγοντες, ΑΛΛΑ χρειάζονται έρευνες ακόμα για να βγει ένα τελεσίδικο συμπέρασμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια ερεθίσματα μου λες μωρέ, αφού και πάλι οι μαύροι Αμερικανοί τα ίδια νούμερα βγάζουν από την μια λες πως ξέρεις τι λέω και από την άλλη λες το αντίθετο, η ιδεολογία σου σε έχει παλαβωσει
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα δεν έμαθες ότι δεν πρέπει να διαβάζεις τα πόστ μου Λένω μ;

Δεν σου αρέσει που σου κάνω χαλάστρα άτιμε, έτσι;
Ανακάτεψες πάλι της Παναγιάς τα μάτια για να καταλήξεις σε προσωπικές θεωρίες και έχεις τους άλλους να γράφουν κατεβατά για να τις αντικρούσουν, διασκεδάζοντάς σε!
Βλέπεις δεν υπάρχει μια μηχανή του χρόνου, να σε γυρίσει καμιά 200000 χρόνια πίσω να κάνεις παρέα με τους αγαπημένους σου Νεαντερτάλιους.
Πολλά είπα!
Farewell! :bye2:
 

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ποια ερεθίσματα μου λες μωρέ, αφού και πάλι οι μαύροι Αμερικανοί τα ίδια νούμερα βγάζουν από την μια λες πως ξέρεις τι λέω και από την άλλη λες το αντίθετο, η ιδεολογία σου σε έχει παλαβωσει
Δεν έχω κάποια ιδεολογία, ώστε να με οδηγεί στο να βγάζω βεβιασμένα συμπεράσματα.
Μίλησα για cultural effects (νοοτροπία, εισόδημα, εκπαίδευση, κλπ) τα οποία διαφέρουν συχνά μεταξύ μαύρων-λευκών και ενδεχομένως οδηγούν στις διαφορές στους μέσους όρους IQ.
Δεν θα επαναλάβω αυτά που έχουν ήδη χιλιοειπωθεί, αν θες μπορείς να ξαναδιαβάσεις τα σχόλιά μου ή, ακόμα καλύτερα, να ανατρέξεις στις πηγές που έχω παραθέσει, όπου δεν έχω βάλει λινκς είναι επειδή είναι πολύ εύκολο να βρεθούν τα όσα αναφέρω με μία απλή αναζήτηση.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η Γαλλική επανάσταση, ο μαρξισμός και ο σημερινός cultural marxism δεν είναι τίποτα άλλο από την μετεξέλιξη των αβρααμικών θρησκειών, προσαρμοσμένες στα σημερινά δεδομένα της μαζικής προπαγάνδας (mass media, social media). Όπως ο χριστιανισμός κατέστρεψε τον Ρωμαϊκό πολιτισμό υποδαυλίζοντας τις αξίες του πληθυσμού και εισάγοντας δυσγενικότητα (ενθαρρύνοντας τους εξυπνότερους να γίνουν ιερείς που ζουν παρασιτικά και δεν αναπαράγονται), όπως μετά το Ισλάμ κατέστρεψε με το σπαθί 5 πολιτισμούς της αρχαιότητας, έτσι και οι νέες εκδόσεις ήρθαν για να σπείρουν το χάος στον δυτικό πληθυσμό με την μορφή του κομμουνισμού (δικτατορία του underclass), του σοσιαλισμού (δικτατορία της μέσης τάξης), του καπιταλισμού (δικτατορία των τραπεζιτών) αλλά και του φεμινισμού σκοπός του οποίου ήταν να προκαλέσει το χάος ανάμεσα στα δύο φύλα και να καταστρέψει τον θεσμό της οικογένειας (όπως και πέτυχε). Όλες οι ρητορικές τους βασίζονται στα ψέματα, την ηθικολογία, την κριτική (ντρόπιασμα) και αποσκοπούν στο να διαλύσουν τις αξίες ντου ντόπιου πληθυσμού ώστε να προκληθεί χάος και μετά να έρθουν αυτοί να δώσουν την λύση μέσο του αυταρχισμού. Πάντα αυτό κάνανε οι εβραίοι, όπου πήγαιναν. Ασχολούνταν με παρασιτικά επαγγέλματα (τραπεζίτες) και φτιάχνανε περιουσίες, γκετοποιούνταν από τον τοπικό πληθυσμό και χρησιμοποιούσαν το ανώτερο verbal iq τους και τα λεφτά τους για να προσαρτηθούν στο κράτος και να το στρέψουν ενάντια στον τοπικό πληθυσμό για να δημιουργήσουν ασφάλεια για τους ίδιους (καθώς ήταν πάντα persecuted από τους ντόπιους). Απλά σήμερα έχουν την μοναδική ευκαιρία να έχουν στην διάθεση τους ένα μέσο προπαγάνδας (mass media, internet) που πολλαπλασιάζει κατά πολύ την δύναμη του ατού τους (verbal intelligence - propaganda) γι αυτό και ολόκληρο το holywood διοικείται από εβραίους. Οι χριστιανικές αξίες δεν είχανε καμία σχέση με τις αξίες που επικρατούσαν στην Ευρώπη στους παγανιστικούς λαούς, οι οποίοι ήταν σαφώς ανώτεροι και απέδειξαν στην πορεία, ακόμη και αν τους πήρε μια χιλιετία να ανακάμψουν από την χριστιανική τραγωδία.

Ίσως το καλύτερο σχόλιο που έχω διαβάσει ποτέ σε αυτό το forum. Τα είπες όλα, εύγε.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μπορεί να επαναλάβω απόψεις που έχουν ήδη διατυπωθεί, δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα, συγχωρέστε με.

Προσωπικά θεωρώ ότι η μοναδική λύση απέναντι σε οποιονδήποτε ρατσισμό είναι η υιοθέτηση της αξιοκρατίας. Θέτουμε πρώτα τα προαπαιτούμενα προσόντα (προσοχή - όχι με "φωτογραφικές" διατάξεις! ) και έπειτα όποιος τα πληροί, προσλαμβάνεται/εισάγεται στη σχολή/αναλόγως για τι μιλάμε. Τα χαρακτηριστικά του που είναι άσχετα με τα ζητούμενα, δε θα πρέπει να λαμβάνονται καθόλου υπόψιν, ούτε με αρνητικό ούτε με θετικό αντίκτυπο. Είναι εξίσου λάθος να προσλαμβάνεις έναν άχρηστο ανιψιό υπουργού μ' έναν άχρηστο έγχρωμο ομοφυλόφιλο επειδή θες το προφίλ της εταιρίας σου να μοιάζει με αφίσα της Benetton. Και οι δύο επιλογές είναι αντιπαραγωγικές και εντείνουν τη στερεοτυπική λήψη αποφάσεων.

Η αξιοκρατία, ωστόσο, δεν είναι απλώς ένα κριτήριο επιλογής σε οικονομικά - πολιτικά - κοινωνικά ζητήματα, είναι τρόπος ζωής. Πρέπει να μάθεις στο παιδί σου να είναι σωστό με τους ανθρώπους, να διεκδικεί τα δικαιώματά του και να τηρεί τις υποχρεώσεις του. Όχι να γκρινιάζεις στον δάσκαλο επειδή ο κανακάρης σου πήρε 12 στην ιστορία ενώ δεν άνοιξε ποτέ του βιβλίο και τώρα του χαλάει τον μέσο όρο. Όχι να λες στο παιδί σου ότι είναι αχαΐρευτο επειδή προτίμησε να γίνει καλλιτέχνης αντί για υπάλληλος του ΟΤΕ με "σταθερό μισθό και ωράριο". Όχι να το ενθαρρύνεις να κάνει παρέα με τα πλούσια κωλόπαιδα της τάξης του με την ελπίδα να "έρθουν κοντά" οι οικογένειές σας και να στραβομουτσουνιάζεις όποτε μιλά για το αλλοδαπό φιλαράκι του. Ειδικά τη στιγμή που θα πας μετά να καυχηθείς στις ξιπασμένες φίλες σου ότι "ο Αχμέτ είναι πολύ καλό παιδί, έρχεται και τρώει σπίτι μας πολλές φορές" με ύφος λες και ασκείς φιλανθρωπικό έργο.

Βλέπετε, οι διακρίσεις υπέρ των μειονοτήτων, που πολλοί υποστηρίζετε, δεν είναι τίποτα περισσότερο απ' την άλλη όψη του ίδιου νομίσματος, του ρατσισμού δηλαδή. Προσωπικά, αν ήμουν μέρος μιας μειονότητας και μου συμπεριφέρονταν ευνοϊκά για να με χρησιμοποιήσουν ως κράχτη, θα έφευγα με όλη μου την αξιοπρέπεια. Δε θα είχε νόημα για μένα μία θέση που την κέρδισα επειδή είμαι γυναίκα, ή έγχρωμη ή ορφανή, λεσβία ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Η ελεημοσύνη είναι εξίσου ταπεινωτική με τον ρατσισμό, απλώς έχει χρυσό περιτύλιγμα στο οποίο τσιμπάνε όσοι δεν έχουν την αξιοπρέπειά τους πάνω απ' το χρήμα, τον σταθερό μισθό και την ασφάλεια. Δεν τους κατηγορώ, αλλά ούτε ταυτίζομαι μαζί τους.

Να μου πείτε, αφού το σύστημα δεν είναι στημένο αξιοκρατικά, είναι ανθρώπινο να αδιαφορούμε και μη βοηθάμε όπως μπορούμε αυτούς που αντιμετωπίζουν έξτρα δυσκολίες στη ζωή λόγω της σωματικής τους διάπλασης, της νοητικής τους (αν)ικανότητας, της εμφάνισης ή της θρησκείας τους; Σαφώς και όχι. Να δοθούν θέσεις εργασίας κατάλληλες γι' αυτά τα άτομα που θέλουν να δουλέψουν και να ενταχθούν στην κοινωνία, είτε με φυσική παρουσία είτε με τηλ-εργασία, ή ακόμη και πλήρεις συντάξεις γι' αυτούς που δεν είναι σε θέση να εργαστούν.

Αλλά σ' εκείνους που απλά κάθονται σπίτι τους κι εκμεταλλεύονται την αδύναμη θέση τους; Στα απλώς ανορθόγραφα παιδιά που πάνε και βγάζουν χαρτί δυσλεξίας για να εξεταστούν προφορικά και με μεγαλύτερη επιείκεια στις Πανελλήνιες; Άσυλο κι επιδόματα στους "Σύριους πρόσφυγες" με καταγωγή απ' το Ιράκ, Πακιστάν, Αφγανιστάν, χωρίς χαρτιά, χωρίς τίποτα, τη στιγμή που πεινάει ο μέσος Έλληνας φορολογούμενος; Ε όχι.

Κι επειδή όπως, πολύ σωστά, ανέφερε ο hack3r ότι τα ΜΜΕ εξυπηρετούν εβραϊκά συμφέροντα, βομβαρδιζόμαστε καθημερινά από φιλελέ, δήθεν ανθρωποκεντρική προπαγάνδα που ουσιαστικά διαλύει όλους τους παραδοσιακούς θεσμούς και προσπαθεί να εγκαθιδρύσει τη νέα τάξη πραγμάτων. Ξεφεύγω λίγο σ' αυτό το σημείο, αλλά το αναφέρω επειδή για μένα επαφίεται της όλης "affirmative action" νοοτροπίας. Καριερίστες γονείς με τα παιδιά να μεγαλώνουν με νταντάδες, ευνουχισμένοι άντρες που τους βρέχουν τον καβάλο επειδή κάθονται με ανοιχτά πόδια στο λεωφορείο, μπαμπάδες που αποφάσισαν να κάνουν αλλαγή φύλου στα 60 τους και πρώην σύζυγοι και κόρες να συμπεριφέρονται λες και δεν τρέχει κάστανο, ελεύθερες σχέσεις, τρίτα άτομα στο κρεβάτι του ζευγαριού για να "σπάσει η ρουτίνα", οικογένειες με 3 μπαμπάδες 2 μαμάδες και το Τζέισον Αντιγόνη για θείο και δε συμμαζεύεται. Μπορεί κάποιος να τάσσεται υπέρ αυτής της αλλαγής και δε θα τον κατηγορήσω, όλοι έχουν δικαίωμα στον έρωτα, την οικογένεια, την εργασία, την αυτοδιάθεση του σώματός τους κ.ό.κ. όμως αγνοούμε την ταυτότητά μας. Τις ρίζες μας, τα ήθη κι έθιμα που μας μεγάλωσαν, το πατρικό και το μητρικό πρότυπο του σπιτιού μας, την αίσθηση ασφάλειας που μας προσφέρει η αυστηρότητα των γονιών μας. Και η ταυτότητα αυτή μπορεί και πρέπει να προσαρμόζεται και να εξελίσσεται με το πέρασμα του χρόνου, αλλά όχι να ισοπεδώνεται. Έχω πει πολλά και διαφορετικά πράγματα μες στο σχόλιό μου, οπότε οποιαδήποτε αντίρρηση ή απορία για περαιτέρω διευκρίνιση, είναι απολύτως δεκτή.
 

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μπορεί να επαναλάβω απόψεις που έχουν ήδη διατυπωθεί, δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα, συγχωρέστε με.

Προσωπικά θεωρώ ότι η μοναδική λύση απέναντι σε οποιονδήποτε ρατσισμό είναι η υιοθέτηση της αξιοκρατίας. Θέτουμε πρώτα τα προαπαιτούμενα προσόντα (προσοχή - όχι με "φωτογραφικές" διατάξεις! ) και έπειτα όποιος τα πληροί, προσλαμβάνεται/εισάγεται στη σχολή/αναλόγως για τι μιλάμε. Τα χαρακτηριστικά του που είναι άσχετα με τα ζητούμενα, δε θα πρέπει να λαμβάνονται καθόλου υπόψιν, ούτε με αρνητικό ούτε με θετικό αντίκτυπο. Είναι εξίσου λάθος να προσλαμβάνεις έναν άχρηστο ανιψιό υπουργού μ' έναν άχρηστο έγχρωμο ομοφυλόφιλο επειδή θες το προφίλ της εταιρίας σου να μοιάζει με αφίσα της Benetton. Και οι δύο επιλογές είναι αντιπαραγωγικές και εντείνουν τη στερεοτυπική λήψη αποφάσεων.

Η αξιοκρατία, ωστόσο, δεν είναι απλώς ένα κριτήριο επιλογής σε οικονομικά - πολιτικά - κοινωνικά ζητήματα, είναι τρόπος ζωής. Πρέπει να μάθεις στο παιδί σου να είναι σωστό με τους ανθρώπους, να διεκδικεί τα δικαιώματά του και να τηρεί τις υποχρεώσεις του. Όχι να γκρινιάζεις στον δάσκαλο επειδή ο κανακάρης σου πήρε 12 στην ιστορία ενώ δεν άνοιξε ποτέ του βιβλίο και τώρα του χαλάει τον μέσο όρο. Όχι να λες στο παιδί σου ότι είναι αχαΐρευτο επειδή προτίμησε να γίνει καλλιτέχνης αντί για υπάλληλος του ΟΤΕ με "σταθερό μισθό και ωράριο". Όχι να το ενθαρρύνεις να κάνει παρέα με τα πλούσια κωλόπαιδα της τάξης του με την ελπίδα να "έρθουν κοντά" οι οικογένειές σας και να στραβομουτσουνιάζεις όποτε μιλά για το αλλοδαπό φιλαράκι του. Ειδικά τη στιγμή που θα πας μετά να καυχηθείς στις ξιπασμένες φίλες σου ότι "ο Αχμέτ είναι πολύ καλό παιδί, έρχεται και τρώει σπίτι μας πολλές φορές" με ύφος λες και ασκείς φιλανθρωπικό έργο.

Να μου πείτε, αφού το σύστημα δεν είναι στημένο αξιοκρατικά, είναι ανθρώπινο να αδιαφορούμε και μη βοηθάμε όπως μπορούμε αυτούς που αντιμετωπίζουν έξτρα δυσκολίες στη ζωή λόγω της σωματικής τους διάπλασης, της νοητικής τους (αν)ικανότητας, της εμφάνισης ή της θρησκείας τους; Σαφώς και όχι. Να δοθούν θέσεις εργασίας κατάλληλες γι' αυτά τα άτομα που θέλουν να δουλέψουν και να ενταχθούν στην κοινωνία, είτε με φυσική παρουσία είτε με τηλ-εργασία, ή ακόμη και πλήρεις συντάξεις γι' αυτούς που δεν είναι σε θέση να εργαστούν.

Κι επειδή όπως, πολύ σωστά, ανέφερε ο hack3r ότι τα ΜΜΕ εξυπηρετούν εβραϊκά συμφέροντα, βομβαρδιζόμαστε καθημερινά από φιλελέ, δήθεν ανθρωποκεντρική προπαγάνδα που ουσιαστικά διαλύει όλους τους παραδοσιακούς θεσμούς και προσπαθεί να εγκαθιδρύσει τη νέα τάξη πραγμάτων. Ξεφεύγω λίγο σ' αυτό το σημείο, αλλά το αναφέρω επειδή για μένα επαφίεται της όλης "affirmative action" νοοτροπίας. Καριερίστες γονείς με τα παιδιά να μεγαλώνουν με νταντάδες, ευνουχισμένοι άντρες που τους βρέχουν τον καβάλο επειδή κάθονται με ανοιχτά πόδια στο λεωφορείο, μπαμπάδες που αποφάσισαν να κάνουν αλλαγή φύλου στα 60 τους και πρώην σύζυγοι και κόρες να συμπεριφέρονται λες και δεν τρέχει κάστανο, ελεύθερες σχέσεις, τρίτα άτομα στο κρεβάτι του ζευγαριού για να "σπάσει η ρουτίνα", οικογένειες με 3 μπαμπάδες 2 μαμάδες και το Τζέισον Αντιγόνη για θείο και δε συμμαζεύεται. Μπορεί κάποιος να τάσσεται υπέρ αυτής της αλλαγής και δε θα τον κατηγορήσω, όλοι έχουν δικαίωμα στον έρωτα, την οικογένεια, την εργασία, την αυτοδιάθεση του σώματός τους κ.ό.κ. όμως αγνοούμε την ταυτότητά μας. Τις ρίζες μας, τα ήθη κι έθιμα που μας μεγάλωσαν, το πατρικό και το μητρικό πρότυπο του σπιτιού μας, την αίσθηση ασφάλειας που μας προσφέρει η αυστηρότητα των γονιών μας. Και η ταυτότητα αυτή μπορεί και πρέπει να προσαρμόζεται και να εξελίσσεται με το πέρασμα του χρόνου, αλλά όχι να ισοπεδώνεται. Έχω πει πολλά και διαφορετικά πράγματα μες στο σχόλιό μου, οπότε οποιαδήποτε αντίρρηση ή απορία για περαιτέρω διευκρίνιση, είναι απολύτως δεκτή.

Θέτεις σαν βασική αρχή την ύπαρξη απόλυτης αξιοκρατίας στις διαδικασίες επιλογής εργαζομένων ,φοιτητών, κ.λπ.
Αλλά αυτό πρακτικά δεν ισχύει και δεν θα ισχύσει για πολλά χρόνια ακόμα, ίσως και πότε, και τα άτομα που (θα) κρίνουν πλήρως αξιοκρατικά υπέρ-σπανίζουν. Στους περισσότερους ακόμα και αν βάλλεται το συμφέρον τους, αν ένας δηλωμένος άθεος για παράδειγμα με πολλά προσόντα και εμπειρία τους στείλει αίτηση για εργασία μπορεί να επιλέξουν τον ανειδίκευτο χριστιανό με μέσα προσόντα, για καθαρά προσωπικούς λόγους -όταν υπάρχει ίδιο μισθολογικό- που επαφίονται στις κοινωνικές, πολιτικές και άλλες αντιλήψεις τους.

Το θέμα με το affirmative action είναι πως ασχολείται με σύνολα πληθυσμών και όχι με το κάθε άτομο ξεχωριστά.
Μπορεί ένας μεσοαστός λευκός με καλύτερες επιδόσεις να χάσει την είσοδο στο Harvard από έναν φτωχό μαύρο ή έναν λευκό που μεγάλωσε σε ορφανοτροφείο, ενώ έχει καλύτερες επιδόσεις.
Από την άλλη ο φτωχός μαύρος ή ο ορφανός λευκός μπορεί να έχει το ίδιο ή και μεγαλύτερο potential και να μην κατάφερε να το εκφράσει λόγω των συνθηκών στις οποίες ανατράφηκε. Η αντίθετα ο λευκός μπορεί να έχει μεγαλύτερο potential.
Το affirmative action προσπαθεί να μπαλώσει προβληματικές καταστάσεις, χωρίς αυτό να μην δημιουργεί άλλες προβληματικές καταστάσεις.
Έτσι λειτουργούν τα κράτη σήμερα μέσα από την προοδευτική φορολογία, την κοινωνική πρόνοια και όλα τα συναφή, το ίδιο σκεπτικό βρίσκεται πίσω από αυτά.
Το αν είναι "ηθικό" ή όχι (ή κάτι ενδιάμεσο) είναι άλλο ζήτημα.

Σε σχέση με τα εβραϊκά συμφέροντα που λες, που το στηρίζεις αυτό;
Έχεις κάποια πηγή;
Μπορείς να την μοιραστείς;
Το ότι οι Εβραίοι π.χ. μονοπολούν σε κάποιον τομέα, δεν σημαίνει ότι έχουν "ύπουλα" συμφέροντα, συμφέροντα πέραν του προσωπικού κέρδους.

Και καμία υποχρέωση δεν έχεις ή έχω να ακολουθήσεις-ω τα "πατροπαράδοτα" έθιμα και αξίες, τους παραδοσιακούς θεσμούς.
Ας σταθούμε μία στιγμή έξω από αυτούς για να δούμε εν τέλει κατά πόσο είναι πράγματι δικοί μας, αν επιλέξαμε να τους ακολουθήσουμε, και αν όλοι ή ένας αριθμός εξ'αυτών μας εξυπηρετούν και οφελούν πραγματικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θέτεις σαν βασική αρχή την ύπαρξη απόλυτης αξιοκρατίας στις διαδικασίες επιλογής εργαζομένων ,φοιτητών, κ.λπ.
Αλλά αυτό πρακτικά δεν ισχύει και δεν θα ισχύσει για πολλά χρόνια ακόμα, ίσως και πότε, και τα άτομα που (θα) κρίνουν πλήρως αξιοκρατικά υπέρ-σπανίζουν. Στους περισσότερους ακόμα και αν βάλλεται το συμφέρον τους, αν ένας δηλωμένος άθεος για παράδειγμα με πολλά προσόντα και εμπειρία τους στείλει αίτηση για εργασία μπορεί να επιλέξουν τον ανειδίκευτο χριστιανό με μέσα προσόντα, για καθαρά προσωπικούς λόγους -όταν υπάρχει ίδιο μισθολογικό- που επαφίονται στις κοινωνικές, πολιτικές και άλλες αντιλήψεις τους.

Το θέμα με το affirmative action είναι πως ασχολείται με σύνολα πληθυσμών και όχι με το κάθε άτομο ξεχωριστά.
Μπορεί ένας μεσοαστός λευκός με καλύτερες επιδόσεις να χάσει την είσοδο στο Harvard από έναν φτωχό μαύρο ή έναν λευκό που μεγάλωσε σε ορφανοτροφείο, ενώ έχει καλύτερες επιδόσεις.
Από την άλλη ο φτωχός μαύρος ή ο ορφανός λευκός μπορεί να έχει το ίδιο ή και μεγαλύτερο potential και να μην κατάφερε να το εκφράσει λόγω των συνθηκών στις οποίες ανατράφηκε. Η αντίθετα ο λευκός μπορεί να έχει μεγαλύτερο potential.
Το affirmative action προσπαθεί να μπαλώσει καταστάσεις, χωρίς αυτό να μην δημιουργεί άλλες προβληματικές καταστάσεις.
Έτσι λειτουργούν τα κράτη σήμερα μέσα από την προοδευτική φορολογία, την κοινωνική πρόνοια και όλα τα συναφή, το ίδιο σκεπτικό βρίσκεται πίσω από αυτά.
Το αν είναι "ηθικό" ή όχι (ή κάτι ενδιάμεσο) είναι άλλο ζήτημα.

Σε σχέση με τα εβραϊκά συμφέροντα που λες, που το στηρίζεις αυτό;
Έχεις κάποια πηγή;
Μπορείς να την μοιραστείς;
Το ότι οι Εβραίοι π.χ. μονοπολούν σε κάποιον τομέα, δεν σημαίνει ότι έχουν "ύπουλα" συμφέροντα, συμφέροντα πέραν του προσωπικού κέρδους.

Και καμία υποχρέωση δεν έχεις ή έχω να ακολουθήσεις-ω τα "πατροπαράδοτα" έθιμα και αξίες, τους παραδοσιακούς θεσμούς.
Ας σταθούμε μία στιγμή έξω από αυτούς για να δούμε εν τέλει κατά πόσο είναι πράγματι δικοί μας, αν επιλέξαμε να τους ακολουθήσουμε, και αν όλοι ή ένας αριθμός εξ'αυτών μας εξυπηρετούν και οφελούν πραγματικά.

Την πραγματικότητα τη γνωρίζω, το σχόλιό μου είναι θεωρητικό έως ουτοπικό και εκφράζει πάντα τη δική μου άποψη για το πώς θα έπρεπε να είναι ο κόσμος. Από εκεί κι έπειτα δε διαφωνώ κάπου μαζί σου, αλλά όπως είπες "μπαλώνει", δεν επιλύει ουσιαστικά γιατί πολύ απλά δε θέλουν όλοι οι άνθρωποι να αλλάξει η τρέχουσα κατάσταση.

Για τα εβραϊκά συμφέροντα που λες, όχι, δεν μπορώ να σου παραθέσω κάποια πηγή, δε διάβασα μια μέρα ένα άρθρο και το αποστήθισα. Η αντίληψή μου αυτή είναι προϊόν χρόνων μελέτης και συζήτησης με την οικογένειά μου, αλλά όπως βλέπω το ίδιο πιστεύει και ο hack3r οπότε ίσως μπορεί να σε βοηθήσει αυτός. Αλλά ακόμη και αυτό να βάλουμε στην άκρη, νομίζω συμφωνούμε στο τι προβάλλει η τηλεόραση και ο κινηματογράφος.

Τέλος, όσον αφορά την παράδοση και τη σχέση σου με αυτή, εξαρτάται από το πόσο ικανοποιημένος είσαι με τους ανθρώπους που έπλασε και τη ζωή που σου προσφέρει. Προσωπικά δεν είμαι η επιτομή του παραδοσιακού ανθρώπου, αλλά ποτέ μου δεν υπήρξα ριζοσπαστική ούτε ονειρεύτηκα έναν κόσμο αποδομημένο και απαλλαγμένο απ' τις σημερινές του αρχές, όπως η μονογαμία, η πυρηνική οικογένεια, η εθνική ομοιογένεια και υπερηφάνεια, κ.ό.κ. Αυτό δε σημαίνει ούτε ότι αποδεχόμαστε αβίαστα όλα όσα μας έμαθαν από μικρά, ούτε ότι τα εκμηδενίζουμε και αρνούμαστε ότι έχουν λόγο ύπαρξης.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε σχέση με τα εβραϊκά συμφέροντα που λες, που το στηρίζεις αυτό;
Έχεις κάποια πηγή;
Μπορείς να την μοιραστείς;
Το ότι οι Εβραίοι π.χ. μονοπολούν σε κάποιον τομέα, δεν σημαίνει ότι έχουν "ύπουλα" συμφέροντα, συμφέροντα πέραν του προσωπικού κέρδους.

The Fatal Embrace: Jews and the State: Benjamin Ginsber

200 Years Together: Alexandr I. Solzhenitsyn

A People That Shall Dwell Alone: Judaism as a Group Evolutionary Strategy, with Diaspora Peoples by Kevin MacDonald

The Culture of Critique: An Evolutionary Analysis of Jewish Involvement in Twentieth-Century Intellectual and Political Movements by Kevin MacDonald

Και καμία υποχρέωση δεν έχεις ή έχω να ακολουθήσεις-ω τα "πατροπαράδοτα" έθιμα και αξίες, τους παραδοσιακούς θεσμούς.
Ας σταθούμε μία στιγμή έξω από αυτούς για να δούμε εν τέλει κατά πόσο είναι πράγματι δικοί μας, αν επιλέξαμε να τους ακολουθήσουμε, και αν όλοι ή ένας αριθμός εξ'αυτών μας εξυπηρετούν και οφελούν πραγματικά.

Οι παραδόσεις έχουν περάσει (και επιτύχει) από μια πολύχρονη διαδικασία φυσικής επιλογής (testing) όσον αφορά την χρηστικότητα τους και γι αυτό είναι μαζί μας σήμερα. Όταν θεωρείς λάθος ή κακή μια παράδοση πιθανότατα το πρόβλημα βρίσκεται στην δική σου ελλειπή κατανόηση της παράδοσης (χρηστικότητας, επιπτώσεων) και όχι στην παράδοση καθεαυτή.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
@hack3r Εαν είναι να κάνετε το θέμα μου ωδή προς τον αντισημιτισμό, θα σας παρακαλέσω να σταματήσετε εδω και τώρα.-

Κι εσυ και η άλλη η κυρία που κόβετε και ράβετε παρεούλα. Καμία ανοχή. Δεν το άνοιξα το θέμα για να κάνετε την προπαγάνδα σας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@hack3r Εαν είναι να κάνετε το θέμα μου ωδή προς τον αντισημιτισμό, θα σας παρακαλέσω να σταματήσετε εδω και τώρα.-

Κι εσυ και η άλλη η κυρία που κόβετε και ράβετε παρεούλα. Καμία ανοχή. Δεν το άνοιξα το θέμα για να κάνετε την προπαγάνδα σας.

Δίκιο έχεις είναι off topic, ασ σβηστούν από την ΟΔ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι μόνο off topic. Πολλά είναι. Αλλα σ ευχαριστώ που σέβεσαι την παράκλησή μου.

Και πάλι δίκιο έχεις, πολλά είναι. Το πολλά είναι και ο λόγος που συνδέονται και με το θέμα. Αλλά ας μείνουμε στα δέντρα για να είμαστε on topic.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Και πάλι δίκιο έχεις, πολλά είναι. Το πολλά είναι και ο λόγος που συνδέονται και με το θέμα. Αλλά ας μείνουμε στα δέντρα για να είμαστε on topic.

Θες να μου πεις ότι "χάνω το δάσος γιατί κοιτάω τα δέντρα";
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θες να μου πεις ότι "χάνω το δάσος γιατί κοιτάω τα δέντρα";

Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά για Affirmative Action, θα υπάρξει ανάλυση, θα γίνουν παραλληλισμοί, θα δωθούν insights όπως θα δοθούν και τεκμήρια και πηγές όταν και όπου ζητηθούν. Ένα θέμα πολιτικής και κοινωνικής φύσεως όπως αυτό εμπλέκεται με άλλα εκατό και η κουβέντα αναπόφευκτα θα οδηγηθεί σε παρενθέσεις και παρακλάδια.

Μέρος της έρευνας είναι και να τεστάρουμε τις γνώσεις με άλλα άτομα που θεωρούμε ευφυή έτσι ώστε μέσω του διαλόγου να τις υποστηρίξουμε, να δούμε αντίθετες απόψεις, ερμηνείες και πηγές για να αποφύγουμε να εγκλωβιστούμε σε πηγάδια σκέψης.

Αυτό δεν είναι εφικτό όταν πας και βάζεις ταμπέλες όπως το ένα είναι ρατσιστικό, το άλλο αντισημιτικό και το παραάλλο σεξιστικό, όλα ταμπέλες που συνοδεύονται από ένα άγραφο "βούλωστο" που σε κάνουν να φαίνεσαι και καλός χωρίς να πληρώσεις κανένα κόστος για την καλοσύνη σου (virtue signaling).

Αλλά τέλος πάντως, αν κάτι από αυτά που γράφω είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ ας σβηστεί και ας μου επιβληθεί η κατάλληλη ποινή, δεν έχω θέμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top