Das Experiment (2001)

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Α μη καπελώνεις τα γραφόμενα μου, τι σχέση έχει η ζούγκλα, αυτά που "μας είπανε" και ο σαρτρ, με αυτά που είπα εγώ ; :hmm:

Άκουσα μια λέξη κλειδί:




Αναφέρθηκα στην νομοτέλεια της ζωής και όχι στην...κοιλάδα των δακρύων!
Νομοτέλεια.

Άλλη μια έκφραση της χρησιμοποιήσα προηγουμένως: "γεννετική προδιάθεση για κακό".
Αυτο που θεωρείς αυταπόδεικτο και φυσικό, ειναι ακομα μια μορφή "προδιάθεσης".
Μη με παρεξηγήσεις. Δεν λέω πως δεν υπάρχει ζουγκλα στην κοινωνία των ανθρώπων.
Λέω πως οι νομοτέλειες μερικές φορές λυγίζουν στις κοινωνίες μας. Άρα έχουμε ελπίδα, τουλάχιστον, κάποτε να τις σπάσουμε.
...Λέμε δηλαδή.



Και στον ταρτουφισμό του όντος που πήρε τις τύχες του στα χέρια του, όχι στο είναι και το μηδέν με τα (κε)κλεισμένα πατζούρια! ;)
Τώρα τσουβαλιάζεις. Γίνεσαι άδικος απέναντι σε τόσους.


Ξέρεις, δεν εκφράζω τις απόψεις μου "μέσα" από τον αχταρμά της λογοτεχνικής δραματουργίας, είμαι αρκετά μεγάλος για να έχω είδωλα! :)
...Αυτό είναι δική σου επιλογή.

Εγώ ο πιο αδύναμος χαρακτήρας, έχω ανάγκη του φάρου
για να βρίσκω πάντα το λιμάνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Η νομοτέλεια αναφέρεται σε σταθερούς και ορισμένους φυσικούς νόμους! Η προδιάθεση, γεννετική-κληρονομική ή δεν ξέρω τι άλλο, στην ευεπίφορη "τάση"....

Το τσουβάλιασμα με την έννοια της αρνητικής ισοπέδωσης δεν σχετίζεται επίσης, όταν έχουμε να κάνουμε με...κοινά χαρακτηριστικά!

Καμμία σχέση (και πάλι) φίλτατε ρεμπεσκέ! :)

Πρέπει όμως να ομολογήσω ότι σε διακατέχει (η προδιάθεση) να "ερμηνεύεις" μέχρι τελικής πτώσης κατά το δοκούν, τον λόγο των άλλων! :D

Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα, επειδή έτσι ...θέλουμε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πρέπει όμως να ομολογήσω ότι σε διακατέχει (η προδιάθεση) να "ερμηνεύεις" μέχρι τελικής πτώσης κατά το δοκούν, τον λόγο των άλλων! :D
Νταξ, τι να λέμε, το ξέρω πως κατά βάθος είμαστε όλοι απόλυτα σωστοί στις απόψεις μας, και τσάμπα τις ψάχνουν οι άλλοι (κ με πιο δικαίωμα δλδ :P)





Η νομοτέλεια αναφέρεται σε σταθερούς και ορισμένους φυσικούς νόμους! Η προδιάθεση, γεννετική-κληρονομική ή δεν ξέρω τι άλλο, στην ευεπίφορη "τάση"....


Το τσουβάλιασμα με την έννοια της αρνητικής ισοπέδωσης δεν σχετίζεται επίσης, όταν έχουμε να κάνουμε με...κοινά χαρακτηριστικά!

Τι να πω, είτε είναι ευεπίφορη τάση, είτε σταθερός νόμος της φύσης, πάλι νομοτέλεια ακούγεται στα αυτιά μου, πάλι τα πράγματα "είναι έτσι γιατί.. έτσι ειναι".

Και μην υποτιμάς τη δύναμη των κοινών χαρακτηριστικών. Όλοι μας πάνω εκεί χτίζουμε.




Καμμία σχέση (και πάλι) φίλτατε ρεμπεσκέ! :)
Τα πάντα έχουν σχέση μεταξύ τους, και κάθε μέντιουμ της πεντάρας το ξέρει αυτό.


Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα, επειδή έτσι ...θέλουμε! ;)
Εμένα μου λες. Τεσπα...



Πς. την ξεφτίλισα πάλι την κουβέντα... ας πω και κάτι οφφ τόπικ.
Ο Καστοριάδης θα έλεγε πως ο Σαρτρ λέει μπούρδες σε αυτή την περίπτωση.
Αν μου επιτρέπουν οι Μεγάλες Μορφές, θα προσθέσω πως... όλοι μας δεν λέμε και τίποτα. Μικρά ανθρωπάκια γεννιόμαστε, απο τον πρώτο εώς τον τελευταίο, με την μοίρα να μας ανεβάζει απο κρατούμενους σε δεσμοφύλακες και το αντίστροφα, εντελώς τυχαία και εντελώς απροειδοποίητα. Ανήθικο δίδαγμα: φυλακή είναι και το απ' έξω, με χειρότερους δεσμοφύλακες (δεν το γνωρίζουν καν). Συμβουλή προς αμφότερους: για να κρατήσεις τον εαυτό σου, χτίσε μια μικρότερη φυλακή μέσα στην μεγάλη, και μείνε μέσα της κρατούμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ας πω τώρα κι εγώ μια ιστουριούλα να ξεσπάσω :mad:

Τότε που υπηρετούσα στο στρατό, έτρωγα στη μάπα έναν από τους πιο αυταρχικούς, συμπλεγματικούς λοχαγούς. :mad: Διέθετε υπέρμετρη και ανούσια αυστηρότητα, βροντερή φωνή, αλλά ύπαρξαν αρκετές φορές που επιστράτευε τις κατάλληλες εκλογικεύσεις και πονηριές ώστε να παρουσιάζει την πρακτική του ως "καθήκον" και γενικότερα ως κάτι "σωστό".

Σε μία στρατιωτική άσκηση δεν την πάλευα απ' τη δίψα, αλλά αντί να ζητήσω από κάποιον άλλο φαντάρο του λόχου, πήρα το υδροδοχείο του λοχαγού που το είχε άφησε ο μ@λ@κας σε κάποια γωνιά (ακόμα κι οι απλοί φαντάροι αποφεύγουν ν' αφήνουν τα υδροδοχεία τους όπου να' ναι...δε φταίω εγώ :pfff: ). Αυτός όμως ανακαλύπτει τον..."δράστη", με πιάνει και μου βροντοφωνάζει μπροστά σε όλους τους φαντάρους του λόχου: "Γιατί ρε ψάρακα πήρες το νερό του ΛΟΧΑΓΟΥ!". Την στιγμή που προσπαθούσα να βρω μια δικαιολογία, ο λοχαγός νιώθει την αμηχανία και την αρνητική εντύπωση που δημιούργησε στο λόχο. (βέβαια...συχνά δεν τον ένοιαζε η εντύπωση του λόχου :P, οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση παραπέμπω στην πρώτη παράγραφο και συνεχίζω:

Αλλάζει λοιπόν τροπάριο και μου λέει "ξέρεις γιατί σου φωνάζω ρε; Γιατί ΕΚΛΕΨΕΣ ΞΕΝΟ ΠΡΑΓΜΑ!" (από "θιγμένη εξουσία" γίνεται ο "υπερασπιστής της ηθικής" :P ). Ντυμένος τώρα με τον μανδύα της "ηθικής" άρχισε μια βίαια κατήχηση χωρίς να χρησιμοποιεί πολύ υβριστικό λεξιλόγιο (ήταν "μανούλα" σε κάτι τέτοια). Το θέμα είναι πως ήθελε τόσο πολύ να πιστέψει και ο ίδιος πως ήταν "υπερασπιστής της ηθικής" που στοιχηματίζω πως το πίστευε πραγματικά εκείνη την ώρα που... έβαζε τις φωνές.

Ηθικόν δίδαγμα:
Η εξουσία κρύβεται ενίοτε κι απʼ τον ίδιο της τον εαυτό
(καλόοοο... :P )

Δεν κολλάω σ' αυτή την σκηνή, στο λόχο διαδραματίζονταν σκηνές απείρου κάλλους με δαύτον :mpinelik::giveup::rant:

Εντάξει..υπήρξαν καλές και κακές φάσεις, μα σχεδόν όλες οι κακές ήταν μ' αυτόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τα πάντα έχουν σχέση μεταξύ τους

Αυτό ξαναπέστο!:hmm:
Η πεταλούδα -όχι εκείνη που ζητάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά ;)- που φτερούγισε στο Καμερούν σχετίζεται με την αδυναμία του καγκουρό στην Αυστραλία να κάνει βήματα προς τα πίσω πχ....
Μιας πεντάρας σχέση μεν, υπείκω τοις καιροίς δε!
Άλλωστε, "υπερατομικό" στοιχείο δεν υφίσταται, έτσι δεν είναι; :)

θα προσθέσω πως... όλοι μας δεν λέμε και τίποτα.
για να κρατήσεις τον εαυτό σου, χτίσε μια μικρότερη φυλακή μέσα στην μεγάλη, και μείνε μέσα της κρατούμενος.
Κάτι τέτοιο εννοούσε και ο Μάνος Ελευθερίου όταν έγραφε
"και σταγόνες τις βροχής είναι αυτά που θα μου πεις"
και...
"οι ελεύθεροι κι ωραίοι ζουν σε κάποιες φυλακές (βλέπε Δεσμώτης) μες τα τείχη που χει χτίσει
ο καθένας για να ζήσει τις μεγάλες του στιγμές"

Σχετικά με την εξουσία, γενικά και ειδικά, έχω να πω τα εξής κοινότοπα και τετριμμένα

Η εξουσία φανερώνει το ποιόν εκείνου που την ασκεί αλλά και αυτός που την ασκεί φανερώνει το ποιόν εκείνης :P

Σχέση σχεσιασμού, άρρηκτα δεμένη και διαχρονική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"οι ελεύθεροι κι ωραίοι ζουν σε κάποιες φυλακές (βλέπε Δεσμώτης) μες τα τείχη που χει χτίσει
ο καθένας για να ζήσει τις μεγάλες του στιγμές"


α ρε μάνο...

Υγ. καλά... άμα ήμουν δεσμοφύλακας του δεσμώτη, θα είχαμε πολύ γελιο :xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Υγ. καλά... άμα ήμουν δεσμοφύλακας του δεσμώτη, θα είχαμε πολύ γελιο :xtipao:



Ελπίζω να προλάβει να το δει πριν μας βγάλουν οφ από το τόπικ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top