Dress code στον εργασιακό χώρο

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ναι ρε φιλε οκ με τη οπληρωμή και σου λεει ο άλλος θα παίρνεις 1500-2000 το μήνα αλλα ΘΕΛΩ να είσαι πένα.

Δευτερο χρόνο δεν θα έχεις το ίδιο παντελόνι. Κάπως έτσι.
Εγω θα ζητουσα απ τον εργοδοτη μου καθε χρονο αλλα ρουχα αν με θελει στην πενα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εεεεεε αυτα ειναι συνηθως σε Goldman sachts κλπ εκει νταξ περνας και μηνυμα


Φαντασου τωρα τον φωτη να παει σε τραπεζα να κανει αιτηση .Να ξερει της πουτανας τις γνωσεις ,να εχει γαματο βιογραφικο και να ειναι τσακαλι στο τι απαντησεις δινει ο recruiter .

και

Φαντασου τον ιδιο φωτη χωρις γνωσεις χωρις τιποτα να παει με απλα ρουχα .....ε δεν του λες ενα ''ελα αγορι μου πηγαινε κατω εκει στην καφετερια΄΄

Ναι ρε φίλε αλλα το χύμα εξαρχης μπορει να δειχνει πράγματα για το χαρακτηρα σου οτι ναι μεν έχεις γνωσεις αλλα θα είσαι χυμαδιό και θα κάνεις οτι γουστάρεις και οτι θα έχεις και εκρηκτικο χαρακτήρα ατίθασο και αντιδραστικό.

Η δουλειά ειναι δουλειά.... δεν ειπαμε να σε γαμάνε και να κουνάς το κώλο σου και άλλο... αλλα οχι εξαρχης να βγεις απο πάνω με τη ποδαρίλα στο παντοφλίδι... Α ΕΓΩ ΗΡΘΑ ΕΤΣΙ μπουρδελο και αν σας αρέσει γιατι ειμαι γαμάτος και τρανός και υποτιμώ τις κοινωνικές συμβάσεις και κώδικες. Οκ ένα όριο.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,317 μηνύματα.
Να σε κοιτάει και στα δόντια ο άλλος σαν σκλάβο λέω εγώ, να σου δώσει και κατι τις παραπάνω να του γλείφεις και τα παπούτσια το πρωί.
Πέρα απο περιπτώσεις που είναι αναγκαίο όποιος εργοδότης έχει τέτοιες απαιτήσεις η εταιρεία πάει για φουντο και θα σας κάνει την ζωή κόλαση.
Κανείς δεν θα πρεπε να τα ανέχεται αυτά αλλα εχε χάρη που πέφτουν στην ανάγκη τους.

Γιαυτό χρειάζονται σκιλλς και κόπος ώστε να μπορείς να φεύγεις και να βρίσκεις μέρη να εργάζεσαι με ανθρώπους που θα σε εκτιμήσουν για αυτό που αξίζεις και είσαι και οχι για το σκαρπίνι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εγω θα ζητουσα απ τον εργοδοτη μου καθε χρονο αλλα ρουχα αν με θελει στην πενα

Ε μα βλέπεις.... εισαι υφιστάμενος. Δεν μπορείς να τον ελέγξεις σε αυτό αλλα σίγουρα θα έπρεπε να δινει το καλό παράδειγμα και ο ίδιος σε αυτό ναί.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ναι ρε φίλε αλλα το χύμα εξαρχης μπορει να δειχνει πράγματα για το χαρακτηρα σου οτι ναι μεν έχεις γνωσεις αλλα θα είσαι χυμαδιό και θα κάνεις οτι γουστάρεις και οτι θα έχεις και εκρηκτικο χαρακτήρα ατίθασο και αντιδραστικό.

Η δουλειά ειναι δουλειά.... δεν ειπαμε να σε γαμάνε και να κουνάς το κώλο σου και άλλο... αλλα οχι εξαρχης να βγεις απο πάνω με τη ποδαρίλα στο παντοφλίδι... Α ΕΓΩ ΗΡΘΑ ΕΤΣΙ μπουρδελο και αν σας αρέσει γιατι ειμαι γαμάτος και τρανός και υποτιμώ τις κοινωνικές συμβάσεις και κώδικες. Οκ ένα όριο.
Εγω κυριολεκτικα θα σου πω τωρα ...εσκασα σε μιτινγκ διαδυκτιακο με t-shirt .Γιατι ξερω οτι με εχουν αναγκη και εγω οχι (εκτος και αν εχουν καποια καλη προταση)

Αλλα αμα γινει η συμφωνια δουλειας εκει δεν εχιε μλκιες και αραγμα ,θα πεσει παραγωγηκοτητα να δικαιολογησω αυτα που παιρνω
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,513 μηνύματα.
Το δεύτερο είναι καθώς ούτε οι ίδιοι που τα λένε αυτά πάνε με την παντόφλα και το μαγιό στην δουλειά τους. Απλά τώρα γίνεται μια φασαρία απλά για να γίνει, όπως γίνεται εξάλλου σε όλα τα threads.
Ναι, μωρέ, αρκεί να κάνουμε τη διαφορά, να ξεχωρίζουμε. Υπάρχουν κάποιοι που το 'χουν πολύ μεγάλη ανάγκη, απ' ό,τι φαίνεται...

Λοιπόν. Από αύριο θα δοκιμάσω να πάω στο γραφείο με πιτζάμα, παντόφλα και αντί για καλημέρα, θα ρίξω κανά καντήλι (δε διάβασα και τίποτα σχετικό σήμερα και αρχίζω ν' ανησυχώ...). Έτσι...να εναρμονιζόμαστε κι εμείς σιγά σιγά, με τη νέα τάξη πραγμάτων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εγω κυριολεκτικα θα σου πω τωρα ...εσκασα σε μιτινγκ διαδυκτιακο με t-shirt .Γιατι ξερω οτι με εχουν αναγκη και εγω οχι (εκτος και αν εχουν καποια καλη προταση)

Αλλα αμα γινει η συμφωνια δουλειας εκει δεν εχιε μλκιες και αραγμα ,θα πεσει παραγωγηκοτητα να δικαιολογησω αυτα που παιρνω

E άρα μην μου δικαιολογείστε περι συντηρητισμού και αναχρονισμού... ουσιαστικά παίζεις ετσι επειδη δεν έχεις ανάγκη και λές στα αρχιδια μου σας γράφω αμα λάχει.

Αυτο δεν ειναι και πολύ ωραίο να περνά προς τα έξω.... υπάρχει ισορροπία δεν θα εισαι ούτε ο γαλέρος αλλα ουτε και ο αλαζόνας υπερόπτης.

Συνηθως αυτές τις ατάκες γενικά τις ακούω απο ανθρώπους που ειναι βολεμένοι.... ειτε με ακίνητα και εισπράττουν είτε με άλλους τρόπους. Αμα ποτέ ξεβολεύοταν θα άλλαζαν σκέψη πιστεψε με.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, μωρέ, αρκεί να κάνουμε τη διαφορά, να ξεχωρίζουμε. Υπάρχουν κάποιοι που το 'χουν πολύ μεγάλη ανάγκη, απ' ό,τι φαίνεται...

Λοιπόν. Από αύριο θα δοκιμάσω να πάω στο γραφείο με πιτζάμα, παντόφλα και αντί για καλημέρα, θα ρίξω κανά καντήλι (δε διάβασα και τίποτα σχετικό σήμερα και αρχίζω ν' ανησυχώ...). Έτσι...να εναρμονιζόμαστε κι εμείς σιγά σιγά, με τη νέα τάξη πραγμάτων.

χαχαχα πήγαινε κατα τις 9.30

και αμα σου πεί ο υπευθυνος γιατι άργησες πές ΕΛΑ ΓΑΜΗΣΕ ΜΑΣ τωρα δεν εχω πιεί και καφέ.

χαχαχα
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,630 μηνύματα.
Νομίζω μπερδεύουμε το casual ντύσιμο ( πλην όμως αξιοπρεπές) με το προκλητικό. Οκ μεταξύ του κουστουμιου . γραβάτα και του ντυσίματος διακοπών υπάρχουν και τα ενδιάμεσα στάδια που είναι αξιοπρεπεστατα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
E άρα μην μου δικαιολογείστε περι συντηρητισμού και αναχρονισμού... ουσιαστικά παίζεις ετσι επειδη δεν έχεις ανάγκη και λές στα αρχιδια μου σας γράφω αμα λάχει.

Αυτο δεν ειναι και πολύ ωραίο να περνά προς τα έξω.... υπάρχει ισορροπία δεν θα εισαι ούτε ο γαλέρος αλλα ουτε και ο αλαζόνας υπερόπτης.

Συνηθως αυτές τις ατάκες γενικά τις ακούω απο ανθρώπους που ειναι βολεμένοι.... ειτε με ακίνητα και εισπράττουν είτε με άλλους τρόπους. Αμα ποτέ ξεβολεύοταν θα άλλαζαν σκέψη πιστεψε με.
Ε δεν παω σαν τον γυφτο που λεει ο λογος .....απλα με νορμαλ ρουχα αλλα ουτε και πολυ ουαου με γραβατες και χιλια δυο μλκιες
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,990 μηνύματα.
Γιαυτό χρειάζονται σκιλλς και κόπος ώστε να μπορείς να φεύγεις και να βρίσκεις μέρη να εργάζεσαι με ανθρώπους που θα σε εκτιμήσουν για αυτό που αξίζεις και είσαι και οχι για το σκαρπίνι.

και ποιος θα κάνει τη χαμαλοδουλειά ρε συ; εκεί είναι που χωλαίνουν όλα τα οικονομικά συστήματα και θεωρίες. :dash1:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,317 μηνύματα.
Λέγεται για κακό βλέπω το να ξεχωρίζεις, πρέπει να είμαστε όλοι ενα, όλοι το ίδιο και να μην παρεκκλίνει κανείς, καμιά απολύτως διαφορά, είναι κακό το να είσαι διαφορετικός και να είσαι ο εαυτός σου, τυφλή υποταγή κομφορμισμός δουλοπρέπεια και λοβοτομή.


ανατριχιαστικό και αηδιαστικό
Μπλιαχ, μεχ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,858 μηνύματα.
Φωτιά στα επίσημα ντυσίματα. Μαύρα και κουκούλα για πάντα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,320 μηνύματα.
Νομίζω μπερδεύουμε το casual ντύσιμο ( πλην όμως αξιοπρεπές) με το προκλητικό. Οκ μεταξύ του κουστουμιου . γραβάτα και του ντυσίματος διακοπών υπάρχουν και τα ενδιάμεσα στάδια που είναι αξιοπρεπεστατα.
Πολύ σωστο σχόλιο.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,990 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,294 μηνύματα.
Ναι ρε φίλε αλλα το χύμα εξαρχης μπορει να δειχνει πράγματα για το χαρακτηρα σου οτι ναι μεν έχεις γνωσεις αλλα θα είσαι χυμαδιό και θα κάνεις οτι γουστάρεις και οτι θα έχεις και εκρηκτικο χαρακτήρα ατίθασο και αντιδραστικό.
ή απλά έχεις φάει τόσο σκατό που έχεις μάθει να ξεχωρίζεις τους ασόβαρους απο τους σοβαρούς και τους κόβεις κατευθείαν για να το πω στην γλώσσα σου :P. Το οποίο σε κάνει ακόμα πιο valuable εργαζόμενο γιατί ξέρεις τα δικαιώματα σου, το οποίο αυτομάτως σε καθιστά ψαγμένο και έξυπνο.

Πως μας λες εσύ πολλές φορές οτι ξέρεις να ξεχωρίζεις τις ασόβαρες απο νωρίς και τις κόβεις ; ...γιατί να μην μπορεί να το εφαρμόσει κάποιος αυτό και στον επαγγελματικό του τομέα, και να απομακρύνεται απο όσες δουλειές βλέπει red flags ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ναι όλα χαμαλοδουλειές ειναι... το ότι ένας Λιμενικός φοράει τη στολή του για να βλέπει το ζευγάρι του και να αναγνωρίζουν ο ενας τον άλλον σε μια εξωτερική δουλειά - αποστολή.... ειναι κονφορμισμός.

Μερικοί έχουν κολλημενη πάνω ακομη και την ομάδα αίματος.

Επειδή ειναι Δημόσιοι Υπάλληλοι και "αξιολογούνται μόνο απο το κουρεμα και τη στολή".

Σοβαρευτειτε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ή απλά έχεις φάει τόσο σκατό που έχεις μάθει να ξεχωρίζεις τους ασόβαρους απο τους σοβαρούς και τους κόβεις κατευθείαν για να το πω στην γλώσσα σου :P. Το οποίο σε κάνει ακόμα πιο valuable εργαζόμενο γιατί ξέρεις τα δικαιώματα σου, το οποίο αυτομάτως σε καθιστά ψαγμένο και έξυπνο.

Πως μας λες εσύ πολλές φορές οτι ξέρεις να ξεχωρίζεις τις ασόβαρες απο νωρίς και τις κόβεις ; ...γιατί να μην μπορεί να το εφαρμόσει κάποιος αυτό και στον επαγγελματικό του τομέα, και να απομακρύνεται απο όσες δουλειές βλέπει red flags ;

Γιατι δεν θα έχουν ολες οι δουλειες ρεντ φλάγκς.

Θα φταις και εσυ κάπου... θα είσαι εκρηκτικος χαρακτηρας και δεν θα κάνεις με άνθρωπο.

Εγω δε μπορώ να συνεργάζομαι με απότομους και τζοχάδες ή να τους λές κάτι και να παρεξηγιούνται. Φτάνει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,294 μηνύματα.
Γιατι δεν θα έχουν ολες οι δουλειες ρεντ φλάγκς.
Μα προφανώς, για αυτό λέμε οτι εαν δεν είσαι ικανοποιημένος κάπου μπορείς πάντα να ψάξεις για κάτι καλύτερο.
Θα φταις και εσυ κάπου... θα είσαι εκρηκτικος χαρακτηρας και δεν θα κάνεις με άνθρωπο.
Κανείς δεν αντιδράει κατευθείαν. Αλλά όταν αρχίσουν και μαζεύονται αρκετά και έχει επιβεβαιωθεί οτι υπάρχει ένα pattern αδικίας και εκμετάλλευσης, εκεί (πρέπει να) αντιδράς. Γιατί όσο δεν μιλάς, τόσο πιο πολύ θα σε εκμεταλλεύονται.
Εγω δε μπορώ να συνεργάζομαι με απότομους και τζοχάδες ή να τους λές κάτι και να παρεξηγιούνται. Φτάνει.
Μπορεί για τα 1500€ - 2000€ που σου δίνουν όμως να απαιτούν να συνεργαστείς και με τέτοιους, πέρα απο το να είσαι στην πένα ! Αλλιώς μπορεί να σε θεωρήσουν εκρηκτικό χαρακτήρα.

Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο το point μου :bleh:.
Το γεγονός οτι σου σκάω ένα χ ποσό το μήνα δεν σημαίνει οτι μπορώ να σε χειρίζομαι σαν κούκλα βουντού χωρίς έλεος. Εαν ο εργοδότης την βλέπει την σχέση αυτή σε στυλ "σου κάνω χάρη", κάτι πάει λάθος.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,317 μηνύματα.
Εαν ο εργοδότης την βλέπει την σχέση αυτή σε στυλ "σου κάνω χάρη", κάτι πάει λάθος.
Όταν κάνω εταιρεία θα σε πάρω για συνεργάτη (και όχι υπάλληλο, δεν θα υπάρχουν υπαλληλικές σχέσεις) και όλοι θα πληρωνόμαστε το ίδιο, ο,τι βγάζουμε, θα σκάμε μύτη με βρακιά και θα ναι οι χαρτογιακάδες απέξω θα μυξοκλαίνε.
@dum dum boy κι εσένα :inlove:
:beach:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,294 μηνύματα.
Όταν κάνω εταιρεία θα σε πάρω για συνεργάτη (και όχι υπάλληλο, δεν θα υπάρχουν υπαλληλικές σχέσεις) και όλοι θα πληρωνόμαστε το ίδιο, ο,τι βγάζουμε, θα σκάμε μύτη με βρακιά και θα ναι οι χαρτογιακάδες απέξω θα μυξοκλαίνε.
@dum dum boy κι εσένα :inlove:
:beach:
Άστα να πάνε, για start-up πάμε το βλέπω. Εαν δεν μπορείς να βρεις το τέλειο μέρος, το φτιάχνεις.
Θα κάνουμε office party με τα σώβρακα και θα πάρουμε και best place to work όσο οι άλλοι θα μυζεριάζουν μέσα στα σοβαρά κοστούμια τους :pfff:.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Εαν δεν ειναι κάποιος σε σώμα ασφαλείας, ή σε εργοτάξιο και άλλες περιπτωσεις που απαιτείται συγκεκριμενη ενδυση για συγκεκριμένους λόγους, δεν βρίσκω τον λόγο για Κώδικα Ένδυσης.

Είμαι ο άνθρωπος που άνετα θα προτιμούσα να άνοιγα ενα μπαράκι και θα ημουν με το φανελάκι και ενα τζινάκι χαλαρός, αντι να δεχτώ να ειμαι κορποραιο στρατιωτάκι και να πρέπει να σκαω με το κοστούμι.

Όταν εχω ΕΠΙΛΕΞΕΙ το κοστούμι, νιώθω και πιο άνετα. Όταν ΠΡΕΠΕΙ (έπρεπε έστω) να το βάζω για να παρουσιάζομαι στους κορποραίους, ήταν βάρος επάνω στο σώμα μου και μου άλλαζε όλη την ψυχολογία προς το χειρότερο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top