Eίναι ο άνθρωπος μονογαμικό όν;

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Πάντως δεδομένου ότι η (νομική) ισότητα είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη, προφανώς αν επιτρεπόταν η πολυγαμία, θα επιτρεπόταν και για τα 2 φύλα. To αντίθετο θα ήταν αντισυνταγματικό.
Οπότε Άγγελε δεν νομίζω ότι με τη νοοτροπία που έχεις θα σου άρεσε και τόσο, οπότε μην το πολυπροτείνεις :P


στηρίζει τις ελπίδες του στο γεγονός ότι στην Ελλάδα οι νόμοι μισοεφαρμόζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
στηρίζει τις ελπίδες του στο γεγονός ότι στην Ελλάδα οι νόμοι μισοεφαρμόζονται

Εγώ θέλω να εφαρμοστεί το ανάποδο: να είναι νόμιμο για τις γυναίκες να έχουν πολλούς άντρες και για τους άντρες παράνομο να έχουν πολλές γυναίκες. Για φανταστείτε. Θεά θα την είχε τη μία γυναίκα της ζωής του ο κύριος. Στα μάτια θα την κοιτούσε.

Θα αποφεύγονταν και τα εγκλήματα πάθους - μου πήδηξε τη γυναίκα. Σώπα βρε αδελφέ, εφόσον είναι νόμιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οπότε Άγγελε δεν νομίζω ότι με τη νοοτροπία που έχεις θα σου άρεσε και τόσο, οπότε μην το πολυπροτείνεις
που το ξερεις οτι δεν θα μου αρεσε?δεν με ξερεις καλα..;):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
https://www.antinews.gr/?p=31709



βρε μπας και ειναι καλη ιδεα και για την Ελλαδα που η υπογεννητικοτητα ειναι μαστιγα?;)

Προτείνεις δηλαδή να γίνει ειδική μνεία περί "Ρωσίδων", στο νόμο για τους " αλλοδαπούς κλπ" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω λεω απλα να κραταμε τα μυαλα μας-και οχι μονο ;) -ανοιχτα σε ολες τις ενναλακτικες που μπορουν να ειναι χρησιμες σε μια κοινωνια καποια στιγμη..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ λέω πάλι να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα και να μην αιθεροβατούμε. Η μονογαμία, είναι σημείο προόδου του ανθρωπίνου γένους. Το γεγονός ότι μια σχέση ξεφεύγει από το ζωικό επίπεδο της αναπαραγωγής και γίνεται σχέση μεταξύ δύο μοναδικών προσώπων, είναι δείγμα πολιτιστικής προόδου. Αν θέλουμε να γυρίσουμε σε πρωτόγονες δομές, τί να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ λέω πάλι να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα και να μην αιθεροβατούμε. Η μονογαμία, είναι σημείο προόδου του ανθρωπίνου γένους.

και σε αυτο συμφωνω..απλα καμια φορα μπορει να χρειαζεται και ο πρωτογονισμος ,για την επιβιωση του ειδους πχ ή σε πολεμους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ πάλι λέω οτι η μονογαμία ειναι προσωπική επιλογή του καθενός μας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και απ'αυτο ειναι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εγώ λέω ... Η μονογαμία, είναι σημείο προόδου του ανθρωπίνου γένους. Το γεγονός ότι μια σχέση ξεφεύγει από το ζωικό επίπεδο της αναπαραγωγής και γίνεται σχέση μεταξύ δύο μοναδικών προσώπων, είναι δείγμα πολιτιστικής προόδου...

Αυτό βέβαια δεν γίνεται χωρίς ζορίσματα και (έστω αυτο)περιορισμούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Αυτό βέβαια δεν γίνεται χωρίς ζορίσματα και (έστω αυτο)περιορισμούς!

1. Τίποτα δε γίνεται στη ζωή με ευκολία και άνευ κόπου - αυτά που αξίζουν τουλάχιστον.

2. Αν είναι κάτι να σε ζορίζει τόσο, καλύτερα να μην το κάνεις. Δόξα τω Θεώ, δημοκρατία κι ισότητα έχουμε. Και ελευθερία επιλογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ότι κάτι χρειάζεται κόπο δεν συνεπάγεται αυτομάτως και ότι αξίζει όμως.

Καθόλου δείγμα προόδου δεν θεωρώ τη μονογαμία. Η μονογαμία επιτελούσε κάποιο ρόλο παλιότερα: Οι άντρες ήξεραν "τίνος είναι βρε γυναίκα το παιδί" και οι γυναίκες ήταν πιθανότερο να έχουν έναν άντρα να τις τρέφει όσο μεγαλώνουν το εν λόγω παιδί (λιγότερος ανταγωνισμός).
Σήμερα που έχουμε τεστ DNA για το πρώτο, και δουλεύουν οι γυναίκες για το δεύτερο, δεν έχει καμία πρακτική ουσία.

Δείγμα προόδου θα ήταν οι σχέσεις να μην βασίζονται τόσο πολύ στο σεξ, οπότε ακόμη κι αν αυτό δεν είναι αποκλειστικό να μην καταρρέουν σαν πύργος από τραπουλόχαρτα, αλλά να έχουν πολύ ισχυρότερα και πιο πνευματικά θεμέλια.
Το (protected) σεξ προσωπικά το βλέπω σαν διασκέδαση μεταξύ δύο ανθρώπων, ούτε ως ένδειξη αγάπης, ούτε τίποτα τέτοιο. Δεν βλέπω κανένα λόγο να πρέπει να είναι αποκλειστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Το ότι κάτι χρειάζεται κόπο δεν συνεπάγεται αυτομάτως και ότι αξίζει όμως.

Αν κάτι δεν αξίζει, γιατί να μπεις στον κόπο να το κάνεις;

Πες μου ένα πράγμα που δεν αξίζει αλλά χρειάζεται κόπο.

Δείγμα προόδου θα ήταν οι σχέσεις να μην βασίζονται τόσο πολύ στο σεξ, οπότε ακόμη κι αν αυτό δεν είναι αποκλειστικό να μην καταρρέουν σαν πύργος από τραπουλόχαρτα, αλλά να έχουν πολύ ισχυρότερα και πιο πνευματικά θεμέλια.

Καλώς ή κακώς το αποκλειστικό σεξ με κάποιον είναι σημάδι έρωτα, αγάπης, όπως θες πες το.

Περίγραψέ μου πώς θα ήταν οι σχέσεις αν γινόταν αυτό που προτείνεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
1. Τίποτα δε γίνεται στη ζωή με ευκολία και άνευ κόπου - αυτά που αξίζουν τουλάχιστον.

2. Αν είναι κάτι να σε ζορίζει τόσο, καλύτερα να μην το κάνεις. Δόξα τω Θεώ, δημοκρατία κι ισότητα έχουμε. Και ελευθερία επιλογών.

-Δηλαδή, βρε Χιμέλα, δε συμφωνείς, ότι ο πολιτισμός είναι πηγή δυστυχίας;
-Επιλογές είναι σίγουρο ότι υπάρχουν, Είσαι όμως σίγουρη, ότι έχεις ελευθερία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μάλλον αντιλαμβάνεσαι το γάμο και γενικά τις σχέσεις πολύ πραγματιστικά Michelle. Δεν εξηγούνται όλα με όρους οικονομίας (λιγότερος αναταγωνισμός κλπ). Ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος δεν λειτουργεί μηχανιστικά. Η διαλεκτική την οποία χρησιμοποιείς βασίζεται σε φαινομενολογικά κριτήρια. Αρνείσαι να μπεις στο βάθος της ανθρώπινης ύπαρξης. Αυτή είναι άλλωστε και το εγγενές πρόβλημα της φιλελεύθερης ιδεολογίας την οποία πρεσβεύεις: Αντιλαμβάνεται την οντότητα του ανθρώπου σαν ένα σύνολο μηχανισμών οι οποίοι μπορούν να ρυθμιστούν έτσι ή αλλιώς. Το ίδιο κάνει (από την άλλη πλευρά) η μαρξιστική θεωρία. Ξεχνούν όμως και οι δύο ότι ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστή προσωπικότητα και τείνει να ζητά την κοινωνία και την συντροφικότητα με τον άλλο άνθρωπο. Ο άλλος δεν πρέπει να βλέπεται απλώς ως ένα εργαλείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν κάτι δεν αξίζει, γιατί να μπεις στον κόπο να το κάνεις;

Πες μου ένα πράγμα που δεν αξίζει αλλά χρειάζεται κόπο.
Πλείστα όσα. Πχ το να βγεις τώρα και να σκάψεις τον κήπο σου, έτσι, χωρίς λόγο. :P
Όσον αφορά τη μονογαμία πάντως, έγραψα παραπάνω ότι κάποτε είχε νόημα.

Καλώς ή κακώς το αποκλειστικό σεξ με κάποιον είναι σημάδι έρωτα, αγάπης, όπως θες πες το.
Για το δικό σου αξιωματικό σύστημα (και πολλών άλλων). Όχι για όλους.

Περίγραψέ μου πώς θα ήταν οι σχέσεις αν γινόταν αυτό που προτείνεις εσύ.
Τι ακριβώς να περιγράψω δηλαδή; :confused:
Όπως δεν είναι όλες οι μονογαμικές σχέσεις ίδιες, έτσι δεν είναι και όλες οι πολυγαμικές σχέσεις ίδιες.

@pitg21: Αν και δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω, διότι προφανώς απλά μου έχεις κολλήσει μια ταμπέλα και τα αποδίδεις όλα εκεί, πότε είπα ή υπονόησα ότι ο άνθρωπος δεν έχει ανάγκη συντροφικότητας; Απλά δεν θεωρώ το σεξ ένδειξη ή εργαλείο συντροφικότητας. Όσον αφορά τα περι μηχανισμών, κάθε τέτοιο μιμίδιο, έχει ή είχε πρακτικούς λόγους για τους οποίους γίνεται, όσο συναισθηματικά κι αν θέλετε να το βλέπετε. Και η μονογαμία είχε πρακτικότατους λόγους ύπαρξης. Το συναίσθημα μπαίνει αργότερα, για να sugarcoat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς το αποκλειστικό σεξ με κάποιον είναι σημάδι έρωτα, αγάπης, όπως θες πες το.

-What is sex without love?
-It's still sex.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
@Michelle

Δεν σου κόλλησα εγώ καμία ταμπέλα. Εσύ η ίδια έχεις εκφράσει τις απόψεις σου και το τί πιστεύεις γενικώτερα.
Όσον αφορά στην ουσία των όσων λες, είναι κατανοητό αλλά δεν συμφωνώ. Τον άνθρωπο προσπαθώ να τον δω πάνω από την εποχή. Θεωρώ δηλαδή ότι υπάρχουν κάποιες πτυχές του ανθρώπινου βίου οι οποίες δεν ορίζονται από απρόσωπους κανόνες οι οποίοι αλλάζουν σε κάθε εποχή... Αυτό εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Michelle

Δεν σου κόλλησα εγώ καμία ταμπέλα. Εσύ η ίδια έχεις εκφράσει τις απόψεις σου και το τί πιστεύεις γενικώτερα.
Άλλο να εκφράσεις απόψεις που τυχαίνει να συμπίπτουν με έναν ιδεολογικό χώρο, και άλλο να πεις "Είμαι Χ".

Τον άνθρωπο προσπαθώ να τον δω πάνω από την εποχή. Θεωρώ δηλαδή ότι υπάρχουν κάποιες πτυχές του ανθρώπινου βίου οι οποίες δεν ορίζονται από απρόσωπους κανόνες οι οποίοι αλλάζουν σε κάθε εποχή... Αυτό εννοώ
Συμφωνώ κατ ουσίαν, αλλά που κολλάει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Δείγμα προόδου θα ήταν οι σχέσεις να μην βασίζονται τόσο πολύ στο σεξ, οπότε ακόμη κι αν αυτό δεν είναι αποκλειστικό να μην καταρρέουν σαν πύργος από τραπουλόχαρτα, αλλά να έχουν πολύ ισχυρότερα και πιο πνευματικά θεμέλια.
Το (protected) σεξ προσωπικά το βλέπω σαν διασκέδαση μεταξύ δύο ανθρώπων, ούτε ως ένδειξη αγάπης, ούτε τίποτα τέτοιο. Δεν βλέπω κανένα λόγο να πρέπει να είναι αποκλειστικό.

Μία εξαιρετικά πνευματώδη άποψη, που ξεπερνάει ακόμη και τα φιλελευθερότερα πλαίσια της μίζερης, κατά τα άλλα, σημερινής μας "δυτικής" πραγματικότητας. Και λέω "μίζερης", επειδή, ενώ κατακτήσαμε τόσες και τόσες επιμέρους ελευθερίες εδώ στη Δύση, ξεχάσαμε την ίδια την απελευθέρωση του "όλου ανθρώπου". Η οπτική της "διασκέδασης"- του "παιχνιδιού" θα έλεγα- είναι που δίνει πνευματικό βάθος στις απόψεις σου, πλην όμως για τη σήμερον, δεν είναι παρά μία "φιλελεύθερη προσδοκία", όταν δεν είναι προϊόν κυνισμού ή εντελώς, ατομοκρατικής εστίασης. Θέλω να πιστεύω λοιπόν, ότι η αναφορά σου στην "προσωπική οπτική" σου είναι προσανατολισμένη, προς το "μέλλον"!

... Δεν εξηγούνται όλα με όρους οικονομίας (λιγότερος αναταγωνισμός κλπ). Ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος δεν λειτουργεί μηχανιστικά. Η διαλεκτική την οποία χρησιμοποιείς βασίζεται σε φαινομενολογικά κριτήρια. Αρνείσαι να μπεις στο βάθος της ανθρώπινης ύπαρξης. Αυτή είναι άλλωστε και το εγγενές πρόβλημα της φιλελεύθερης ιδεολογίας την οποία πρεσβεύεις: Αντιλαμβάνεται την οντότητα του ανθρώπου σαν ένα σύνολο μηχανισμών οι οποίοι μπορούν να ρυθμιστούν έτσι ή αλλιώς. Το ίδιο κάνει (από την άλλη πλευρά) η μαρξιστική θεωρία. Ξεχνούν όμως και οι δύο ότι ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστή προσωπικότητα και τείνει να ζητά την κοινωνία και την συντροφικότητα με τον άλλο άνθρωπο. ...

Υποκλίνομαι!!!

...Ο άλλος δεν πρέπει να βλέπεται απλώς ως ένα εργαλείο...
Συμφωνώ, αν εννοείς πως δεν πρέπει να υφίσταται η "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο", αλλά αυτός είναι, δυστυχώς, ο ακρογωνιαίος λίθος του πολιτισμού μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top